Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6651) PROTRON válasza Gabesz87 (#6650) üzenetére


PROTRON
addikt

Sajnos a LED paneleken belül ilyen időtávban simán megadhatja magát valami kis bizbasz(szakkifejezés), szal a villanyszerelőnek mivel órabérben van tuti az lesz a leggyorsabb megoldása hogy egyben csere, nagyon kevesen foglalkoznak ilyenkor bevizsgálással és azon 1-2 apróság kicserélésével, mert szélsőséges esetben túl sok időt elrabolhat a kevéske nyereségért cserébe.
Egy elektrotechnikusnak az órabére 8-15k huf, 8 ezer ha a forrasztás után mégse működik a dolog, 15 ha siker és kapsz 1 hónap garanciát. :D
De a kikötés miatt mindenképp érdemes felügyelet.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6652) GoodSpeed


GoodSpeed
őstag
LOGOUT blog (1)

Sziasztok.
A kék lenne a fázis?
Basic csomag felszerelése – KonvekPRO
A KonvekPRO felszerelése - YouTube
Még nem adtam rá áramot, de szerintetek így jó a bekötés?
A kéteres kábelnek elvileg mindegy, hogy a Q7 RF (RX)-nél hogyan csatlakozik a KonvekPRO-hoz?

[ Szerkesztve ]

be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

(#6653) lappy válasza GoodSpeed (#6652) üzenetére


lappy
őstag

Fekete (barna) lesz s fázis

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6654) GoodSpeed válasza lappy (#6653) üzenetére


GoodSpeed
őstag
LOGOUT blog (1)

Köszi :RAkkor ez lett a jó :K

[ Szerkesztve ]

be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

(#6655) BB9000 válasza Gabesz87 (#6648) üzenetére


BB9000
senior tag

" Lehet ezzel valamit csinálni, . . . " Kérdésedre a szakszerű választ PROTON fórumtárs megadta. Annyit tennék hozzá, hogy ezzel a lámpával leginkább csak a hulladékudvart lehet felkeresni. :(( :((
Még annyi, hogy soha ne válassz csillárt pusztán a kinézet alapján! (tudom, ezt nem is te választottad) Lámpatest/csillár választáskor az legyen a minimum elvárás, hogy a fényigénynek megfelelő darabszámú foglalat legyen benne! E27 vagy E14. Kerülendő a beépített ledes, mert a beépített led minősége nagyon változó (általában elég gyenge) és a meghibásodása esetén az egész lámpa cseréje szükséges. A G9 foglalattal rendelkező lámpatestek is kerülendők, mivel az a foglalat túl pici, emiatt elfogadható minőségű, elfogadható árú és megfelelő fényerejű led izzót nem találni a G9 foglalatba. Nekem még 15-20 éve sikerült belenyúlnom. Vettem 6 db gyönyörű fali lámpát G9 es foglalattal. Akkoriban a halogén G9 még elfogadott volt számomra. Az izzókat 1-2 évente kellett cserélni bennük. Az összes beltéri világítás ledesre váltásakor szembesültem azzal, hogy nincs normális G9 led izzó, ami mindhárom elvárásomnak megfelelne: jó ár, jó fényerő, vibrációmentes, tartós minőség. A megoldást abban találtam meg, hogy kicseréltem a foglalatot mindben E14-re és ilyen Philips led izzókkal üzemelnek már. Ez az izzó minden elvárásomnak megfelel és nagy szerencse, hogy éppen befér a lámpáimba. Csak ajánlani tudom!

(#6656) Gabesz87 válasza BB9000 (#6655) üzenetére


Gabesz87
addikt

Köszi a tanácsot. Magamtól én sem valasztanek beépített LED -es lámpát, épp emiatt. Ha baj van, kuka az egész. Az a gond, hogy a fsz-en az összes lámpa ez a termékcsalád (nappali, étkező, konyha), 7 vagy 8db ha jól emlékszem, szóval nem igen tudok más fajtát venni, hogy ne üssön el a többitől. Az összes cseréje meg elég költséges volna. De amúgy nincs gond szerencsére a fényviszonyokkal, kellően, jól bevilagitjak az összes helyiséget.

(#6657) PROTRON válasza Gabesz87 (#6656) üzenetére


PROTRON
addikt

Viszont ha egy időben lettek telepítve amiből az első most megadta magát, lehet érdemes nézni az akciókat és egyben cserélni mindegyiket, asszonynak is tuti bejön ha engedélyt kap egy kis dizájnolásra. ;)
Persze valszeg a legolcsóbb a jelenleg tönkrementet ugyanolyanra cserélni, de ha mindegyik egyesével elszáll akkor már kevésbé.
Ipari területen 50.000 üzemórákat szoktak megadni, ami napi 12 óra üzemmel számolva egy év alatt 4380 óra, tehát kb 10-12 év.
Persze egy háztartásban nem mennek ezek elvileg napi 12 órát, de a sok fel-le kapcsolás miatt a trafó egyes alkatrészei meg a forrasztási pontok "több" igénybevételnek vannak kitéve szerintem, emiatt szállhat el valami.
Ha kiszereled a led panelt lehet még simán 1-2 átkötéssel lehetne javítani és mondjuk a LED-ek 80%-át üzemeltetni, de ezt a kört már kitárgyaltuk.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6658) julius666


julius666
addikt

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy az mennyire gáz, hogy ha az órától a 3 fázis alu vezetéken jön be a kiselosztóig? (Fi relébe megy). Kinek kéne ezt cserélnie? A szolgáltatónak, vagy ez az én dolgom lenne? Lenne értelme egyáltalán, vagy túlgondolom?

Utolsó generációs panelről van szó (90-es évek eleje), a lakáson belül faszán keverve volt a réz az aluval, de azt sikerült már orvosolni, most már csak csak réz van belül lényegében.

(#6659) PROTRON válasza julius666 (#6658) üzenetére


PROTRON
addikt

Hány amperes egyébként a mérőóránál lévő kismegszakítók? Ha régebbi típus akkor milyen színű a rajta/rajtuk lévő címke?

Az aluval az a gond hogy a kötési pontokon tud problémát okozni ilyen 30 éves időtávlatban, tehát egyrészről ott van 1 kötési pont a lépcsőházban a méretlen fővezetéken, aztán a mérőóra előtt a kismegszakítónál be-ki oldalon, a mérőóránál szintén be-ki oldalon.

Aztán megérkezik a kiselosztóba.
A lakáson belüli kiselosztót már sima villanyszerelő is szerelheti, de az előtte lévő szakaszokon "ASZR" jogosítvánnyal rendelkező, minősített szerelő nyúlhat hozzá, vághajta el a plomba zsinórt, cserélhet vezetéket, tekerheti a sorkapcsokat...

Ha csak simán biztonságban akarod érezni magad, akkor ennek a díja a fővezetéki elágazástól kezdve Téged lakás üzembentartót terhel.

Ha bővíteni is szeretnél és senki mást nem érdekel a társasházban a fővezeték állapota, akkor alapvetően megint csak téged terhel.

Ha a szomszédokkal összebeszélsz, akkor a közgyűlésen fel lehet vetni hogy legyen felújítva a teljes méretlen fővezeték hálózat(főelosztótól a legtávolabbi emelet szinti elágazásáig), továbbá a mérőórák szabványosításával és leágazó vezeték cseréjével együtt.
Ez persze tervezési köteles, csak azután lehet megmondani hogy mennyibe fog kerülni, mennyi tartalékja van a háznak.

Terv szinten a főelosztótól a legtávolabbi lakás mérőhelyén keresztül a lakásig tartó vezetékezés felújítását kell belevenni, különben nem adnak jóváhagyást a hálózati szolgáltatók.
De lehetőség van ütemezéshez engedélyt kérni, hogy 2-4 év alatt anyagilag elosztva lehessen megcsinálni a munkálatokat
De az első tervjóváhagyást csak 2 évre adják, utána újra be kell adni a tervet ellenőriztetni a szolgáltatóval.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6660) julius666 válasza PROTRON (#6659) üzenetére


julius666
addikt

Hú, nagyon szépen köszi a kiadós választ!
3x20A jön be az órától. (Egyébként a jobb oldali megszakító valszeg rossz, amiatt mindenképpen hívnék valakit az MVM-től, azért is merült fel, hogy lehet akkor már a vezetékkel is kezdenék valamit). Bővítés nem kéne, ez bőven elég, indukciós főzőlap szerintem a legnagyobb fogyasztó.

Viszont akkor ha jól értem ez erősen off, mert akkor az egész lépcsőházat kéne kb. újravezetékezni + mérőóra cseréltetni, ami jelenleg szerintem esélytelen. Majd jó magyar szokás szerint ha valahol valami eldurran hozzányúl a ház. (Kérlek erősíts meg, hogy jól értettem. :B )

Viszont nálam bent a kiselosztónál akkor ez (=alun jön be a delej) évtizedes távon tud csak problémát jelenteni? Vagy ha egyszer kap egy nagy terhelést (pl. mert valami elromlik) akkor az már lakástűz-pozitív?

(#6661) 313313 válasza julius666 (#6660) üzenetére


313313
addikt

Ha MVM alatt Démászt érted, plomba bontást kell kérned (kb 20.000ft) és vagy te vagy a villanyszerelőd cseréli ki a az órától az elosztóba menő vezetéket.
Ha újrahúzod, legalább 10mm2 MKH kell....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#6662) julius666 válasza 313313 (#6661) üzenetére


julius666
addikt

Elműnél vagyok nem Démásznál, de ez nem egységes?

(#6663) demars


demars
addikt

Elektromos redőny lesz egyik projektnél. Ha jól olvastam 4 vezetékkel ha kiállok a motorhoz az elég.
Fel-le kapcsolót kértek, (nem távirányítós) annak bekötése se lesz gond. Amit nem tudok, hogy ezekben a rendszerekben van végállás? Még nem láttam, hogy melyik típust vették.
Melyik redőny kapcsolót ajánljátok? Süllyesztett típus előnyben.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6664) csemberlen válasza demars (#6663) üzenetére


csemberlen
őstag

Szia! Természetesen van vágállás kapcsoló, van amelyikben mechanikus, van ahol elektronikus. 2 fajta kapcsoló van, én olyat tennék fel ami nem nyomogomb jellegű( folyamatosan nyomni kell a megfelelő magasságig), hanem kapcsolós.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6665) 313313 válasza julius666 (#6662) üzenetére


313313
addikt

Nem, Démásznál csinálja aki akarja plombabontás után.
Eonnál meg regszerelő csinálja arany áron.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#6666) demars válasza csemberlen (#6664) üzenetére


demars
addikt

Köszi. Én is kapcsolót keresek (nem nyomót), de a legtöbb webshop rosszul fogalmaz redőnykapcsoló alatt nyomót árulnak :)
Ez süllyesztett, ha választanak szerelvény családot utána nézek létezik e abból is. Minden esetre külön kap két dobozt a két kapcsoló, hátha eltérő típust kell beépíteni, ha külön vannak talán nem lesz annyira feltűnő.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6667) PROTRON válasza julius666 (#6660) üzenetére


PROTRON
addikt

Naja ha megvan a 3x20A akkor társasházi lakásnál tényleg nem kell bővíteni, azt jól látod hogy az indukciós főzőlap + elektromos sütő a legnagyobb pillanatny terhelésű fogyasztók.
Az hogy milyen állapotú a fővezeték azt helyszíni bejárással tudja egy szakember megmondani, ez alapján nem lehet eldönteni hogy "az egész lépcsőházat kéne kb újravezetékezni" témában mi a helyzet.
De alapvetően a saját leágazásodat magadnak kell fizetni és jelen helyzetben valszeg intézni is.

Ha a kismegszakító hibás, akkor van lehetőség hibabejelentésre az ELMŰ/EON irányába és ha megalapozott a bejelentés(kiszálláskor próbálgatják és látják hogy szarul működik) akkor a kismegszakítót ingyen cseréli, remélhetőleg mind a 3-at.
De ezen munka során nekik Tilos a vezeték cserét elvégezniük, legfőképpen mert nincs idejük rá.
Amúgy elég ritka hogy önmagában az alu vezeték problémát okozzon, a túlterhelés az egyik igazi lehetőség, de 20A-hez azért legalább 4mm2-est behúztak annak idején ami elég. Az alu nem tej hogy megromoljon. A kötési pontok tudnak fellazulni pl a kismegszakítónál, amit a fentiek szerint csere alkalmával utánhúznak, esetleg megkérheted őket hogy ha már ott vannak nézzék már meg hogy a mérőóra kapcsainál is minden rendben van-e, ehhez lehet már elfogadnak némi borocskára valót.

De egyébként vezeték cseréhez mindenképp ASZR jogosítvánnyal rendelkező szerelő kell.
Ez még a legegyszerűbb esetekben sem áll meg 150k huf alatt, aztán innentől fölfele már egyéni prefencia milyen árat kapsz a adott helyszínen, amit innen nem látunk. De legalább nyugodt alhatsz utána.
A vezeték cserén túl az is benne van, hogy van egy ökölszabály, miszerint ha a "berendezések" ( a vezeték is berendezés) több mint 50%-át cserélik, akkor teljes szabványosítás kell, tehát a mérőórát át kell helyezni egy új víz-tűz és ütésálló dobozba, amit fel kell szerelni a régi mérő helyére.
Továbbá a vezetékek újrahúzásához is új védőcső kell, amit ragasztanak hogy szabad kézzel oldhatatlan legyen.

No meg a villanyszerelő felelősség vállalási díja, értjük hogy ez nem burkolás, ez nem látszik, miért kér érte pénzt a villanyszerelő, hisz a burkolónak a veséjét is odaadják a tulajok, csak "legyen szép".
Ellenben itt van felelősség a lakás elektromos berendezései(akár millió értékben), valamint érintésvédelem miatt, amit lenyilatkozik a szerelő. Pl kicsit lazán felejti a nulla vezetőt, megpusztul a TV-től kezdve főzőlapon át minden...1 milla kár.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6668) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Ezt a csodálatos elosztót kell majd cserélnem egy teljeskörű lakás-újrahúzással egybekötve.
III. kerület 8. emeleti lakás a hosszú, nagy Szőlő utcai épületben, ha valakinek mond valamit itt....
Még nem szedtem szét, csak nézelődtem.
Kérdésem a tapasztaltabb kollégáktól, hogy ezeknél a paneleknél jól látom, hogy PEN és Fázis jön a lakásba?
Ha igen, akkor földelőt kellene behúznom a PE sínre? és mégis honnan?

Vagy pedig csak szétválasztom PE és N-re ÍGY, és a "PEN által biztosított, leválasztott védőt" elegendő használnom?

(#6669) tototos válasza szabifotos (#6668) üzenetére


tototos
őstag

Akár így is lehet [link]

(#6670) csemberlen válasza szabifotos (#6668) üzenetére


csemberlen
őstag

PEN minimális keresztmetszete: 10 réz esetén, 16 alu esetén.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6671) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

3x32A terhelésnél, 5x10mm2 - 20 méteres betáp esetén még elfogadható a keresztmetszet? Vagy ide már ajánlottabb egy nagyobb keresztmetszet?

(#6672) lappy válasza tothjozsi96 (#6671) üzenetére


lappy
őstag

Alu vagy réz? Réz esetén még jó ha nem kap egyszerre nagy terheléseket

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6673) tothjozsi96 válasza lappy (#6672) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Rézre gondoltam. Nagyon elbizonytalanodtam hogy mi legyen a métt fővezeték.

Még egy kérdés! 63/50-es közműcsövet néztem, viszont ezzel hogy lehetne beállni a mérőszekrénybe? Tömszelencét amit találtam M63-at, az van ráírva hogy 45mm belső átmérőig, de ennek meg 50-es a belseje. Valaki rakott már ilyen 63/50-es csövet? Hogy tudnék érdemesen beállni a mérőszekrénybe?

(#6674) PROTRON válasza tothjozsi96 (#6673) üzenetére


PROTRON
addikt

Valamilyen szűkítő kellene a csatlakozási szakaszon amivel megtoldod a csövet az adapterhez. Persze ragasztva mind a két oldalon.

3x32A terhelés esetén szerintem is pont a 20m a max távolság ameddig 5x10-es rezet vinnék.
1x32A esetén pont 1%-ra jön ki így a mért vezeték feszültség esése, amit elvileg szintén méretezni kell, de gyakorlatilag nem érdekel senkit, csak Neked érdeked. Terhelhetőség szempontjából a 10-es vezeték szabvány szerint 40A-ig terhelhető, de ELMŰ max 32A-t köt 10-esre.

Oké hogy matematikailag 3 fázisú asszimetrikus motort feltételezve alacsonyabb lesz a feszültség esés az adott szakaszon, de a kulcs hogy Te nem háromfázisú bekötésű berendezéseket üzemeltetsz, hanem 1 fázisúakat.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6675) lappy válasza tothjozsi96 (#6673) üzenetére


lappy
őstag

Használj fém tömszelencet

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6676) szabifotos válasza tototos (#6669) üzenetére


szabifotos
senior tag

Természetesen a kivitelezés, hogy azt most fővezetékiben oldom meg, az mindegy, de igen, erre gondoltam, Köszi a megerősítést.

(Nem vagyok tapasztalt benne, de felmerült bennem, hogy ha ilyen állapotúak a lakások vezetékei, vajon milyen lehet az épület földelése... :D )

csemberlen
Na igen, én is gondoltam rá, hogy jó lenne cserélni 10-es rézre a mért fővezetéket. Teljesítménybővítés vagy hasonló nincs tervben egyébként.

[ Szerkesztve ]

(#6677) PROTRON válasza szabifotos (#6676) üzenetére


PROTRON
addikt

Fentebb pont más is hasonlót kérdezett, alapszabály hogy a vezeték csere mennyiségileg 50%-nál nagyobb mértékű munkálatnak minősül, így a plombabontás miatt szabványosítani kell.
DE!
Azt lehetne még megcsinálni, hogy ha a mérőóra kint a lépcsőházban egy szokásos szekrényben van, akkor berakni egy "mért fogyasztói főelosztót" a mérőóra fölé, a mért alu vezetékeket ott elvágni, persze miután a kismegszakítót lekapcsoltad, de a lényeg hogy semmilyen plombát nem bontasz meg.
Ezáltal nem kell ASZR regszerelő, mert a mérőórát csak lekapcsolod, nem kötsz ott semmit, az onnan eljövő alu vezetékeknek csak a mérőórán kívüli, fogyasztói végével dolgozol. Érdemes azért leszigetelni őket az áthuzgálás idejére, nehogy másvalakinél egy rossz ÉV hiba miatt megkóstoljon téged.

És ebbe a mért elosztóba beleraksz fázisonként akkora túláramvédelmet amit az adott alu vezeték elbír, itt megcsinálod egy fővezetéki sorkapocsban a PEN szétválasztást.
Az elmenő oldalon már 10-es réz vezetékkel bemenni a lakás elosztójába. Annyit érdemes ilyenkor feltekerni a 10-es rézvezeték nulla+földelő vezetékén, hogy egy jó nagy ívben elérjen a mérőhelyen keresztül a méretlen elágazó tokozatig.
A fázis vezetőkön is annyit hogy egy új szabványosítás során elérjen a mérőhely legalsó pontja+ fél métert.
Azért kell ide kismegszakító, mert az ELMŰ hviatalosan az első mért fogyasztói túláramvédelemig ellenőrzi a rendszert, ha simán sorkapocsban vezeték típust váltasz, beleköthetnek.
De a FI relét/ket elég a lakáson belüli hivatalosan "alelosztó"-nak minősített helyen elhelyezni.

Így ha jön szabványosítás, akkor nem kell a lakáselosztót leszerelni, elég csak kint dolgozni, gyakorlatilag annak a munkának a felét elvégeznétek most a mért oldali vezeték behúzással.

A vezetékanyag ha 5x1x10-et nézünk hogy biztosan jövőálló legyen, akkor távolság alapján 30-40k lehet max, kellhet még védőcső/kábelcsatorna méterenként 300 forint, meg kintre egy kis 5k hufos legegyszerűbb minimum 5 modulos elosztó (tartozékként nulla+pe sínnel, de ezeket nem használod), 1-2k huf a fővezetéki sorkapocs, meg a 3 db kismegszakító is csak pár ezer forint.

Nem írtad hogy milyen teljesítményű a mérőhelybekötés, sem azt hogy akarnak-e indukciós főzőlapot, mert csak az az 1 berendezés 2 fázison 16-16A-eket lazán igényelhet csúcsra járatáskor. Szal ha pl csak simán 1x20A van azt idővel biztos hogy bővíteni kell.
BTW a 4 zónás, középkategóriás főzőlapok közül Whirlpool-t javaslok.
(No reklám, műszaki oka van.)

UI.: a másik kolléga esetén ezt a megoldást nem azért nem írtam mert azt akarom hogy költsön, hanem azért mert eleve az volt a kérdése hogy a mérőhelytől indulóan a teljes vezetéket akarja cserélni, mert 30 éve nem voltak utánhúzva a vezetékkapcsok a mérőóránál.

A Te esetedben is megfontolandó egy teljes szabványosítás, de ráértek a lakás felújítás után.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6678) csemberlen válasza tothjozsi96 (#6673) üzenetére


csemberlen
őstag

Mért kéne a csővel beállni. Megállhat a tömszelencétől 5 cm-re. A kábelt kéne a tömszelencével megfogatni. Meg nem árt ha teszel rá szabadtéri kábelvégelzárót.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6679) tothjozsi96 válasza csemberlen (#6678) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Vettem kettő ilyent, [kép]
A védőcsövem belső átmérője 50mm. Ennek a műanyag adapternek a külseje 50-es. Ráhúzn erre a csövet. Ez nem lehetne jó megoldás?

Néztem már azt a kábel végzárót én is. Azt egyébként a méretlen vezetékre nem lenne érdemes tenni? Arra gondolom hogy a vizet akkor nem vezetné bele a védőcsőbe. Vagy te azt hova szoktad tenni?

(#6680) PROTRON válasza tothjozsi96 (#6679) üzenetére


PROTRON
addikt

A kábelvégzáró csak a kábel "végére" kerül, ahol a külső szigetelést levágták és erenként el van "kanyarítva". Biztonságból kell felrakni, pl kúszóáramok (illetve kisfeszültségen a kábel egyes vezetőinek csupaszítás során a szerelő általi kapkodás miatt bekövetkezett sérüléseit elzárni egymástól) miatt.
Nem a védőcsőre kerül, nem annak a vízzárása a feladata.

Az 50 csőadapterre úgy szokás ráhúzni az 50-es belső átmérőjű védőcsövet, hogy a csövet előtte hőlégfúvóval meglágyítod, no nem annyira hogy elszakadjon, csak annyira hogy kellően meglágyuljon és fel tud húzni az adapterre. Persze ezután rendesen rászorul, szal oldhatatlanságot is biztosít, így nem kell ragasztani.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6681) tothjozsi96 válasza PROTRON (#6680) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Mindent értek, köszönöm! A mért oldal az én dolgom lesz, ezért is ennyi a kérdés.

Kellemes ünnepeket Mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

(#6682) csubuka válasza PROTRON (#6645) üzenetére


csubuka
addikt

Szia!

A külön fí-relé kapcsán szeretnék még kérdezni egy kicsit.

Alapvetően most így néz ki a helyzet. 3 fázis jön be, ott van egy fő fí-relé... Annak mindenképpen maradnia kell...

Szóval ilyenkor nem tudom, hogy hogyha mi ezután rakunk extra fí-reléket a hűtőnek pl., akkor annyira nem vagyunk kisegítve talán, hiszen, ha valami leveri a fő fí-relét, akkor úgyis elmegy a villany a külön fí-relén levő hűtőnék is nemde?

Vagy ahelyett inkább fázisonként külön fí-relé kéne és úgy lehetne akár külön fí-relét rakni a hűtőnek is?

(#6683) lappy válasza csubuka (#6682) üzenetére


lappy
őstag

Kombinált AVK tegyèl kevesebb helyett foglal es inkább külön az áramköröket kellene védeni igy nem fog előfordulni hogy minden lekapcsol

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6684) csubuka


csubuka
addikt

Köszönöm, megnézem a kombináltakat is. De pl minden maradhat a régiben és pl akár a hűtőt így lehetne megoldani a meglévő kismegszakítót ujrahasznosítva és egy új 1f fí relé beépítve kb nem? Kicsit Móriczka rajzos...

Ha már a meglévő után lenne az új fí-relé bekötve, akkor nagyon nem lennék beljebb, mert ugyanúgy elmenne a hűtőnél is az áram is bármilyen egyéb hiba esetén.

[ Szerkesztve ]

(#6685) lappy válasza csubuka (#6684) üzenetére


lappy
őstag

Akkor leírom en hogy csinálnám meg.
A meglévő 3 ~AVK maradna a tűzhelynek kismegszakitóval együtt
a többi kismegszakitót vagy cserélném kombináltra vagy elé raksz egy AVK - t amelyik áramkört vagy köröket védeni akarod

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6686) lappy válasza csubuka (#6684) üzenetére


lappy
őstag

a 3~ ÁVK-val párhuzamosan kell kötni a többi ÁVK-t (a nullák áthelyezése is fontos)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6687) csubuka válasza lappy (#6685) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen! Átgondolom és valami variálást alakítok makd még. Ez így vafi új amúgy csak kicsit spóroltak az AVK mennyiséggel a lakásban

(#6688) PROTRON válasza csubuka (#6684) üzenetére


PROTRON
addikt

Igen, ez a rajz szemléltetésnek jó lesz, a rajz szerinti párhuzamos kialakítással kell bekötni a hűtő áramkörét. 1 db kismegszakító kevesebb mint ezer huf és ránézésre van legalább 3 modulnyi hely jobb oldalon. :P
Kombinált-ból pl Omu systems-nek elég olcsó és minőségben a Resi9-et eléri. XBS-t kerüld, bár ezt inkább csak elővigyázatosságból írom.

Én ilyenkor a betápláló vezeték túláramvédelme érdekében szoktak 3x1p kismegszakítókat rakni "főkapcsoló" funkcióként, de ez inkább csak óvatosság mint kötelezettség, elvileg nem nagyon van mivel túlterheld. Meg nem biztos hogy van még 3 modulnyi üres hely.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6689) szabifotos válasza PROTRON (#6677) üzenetére


szabifotos
senior tag

Hmm.. érdekes megoldás. Köszi a választ. Ez még akár kivitelezhető is, mert szerencsére rögtön a bejárat mellett jobbra található az óraszekrény.

Sok kérdés még nincs tisztázva, de 1x25A van.
A Whirlpool-os témát követtem a topikban, hogy azok "leszabályoznak" egyfázison.
Milyen összegben kellene egyébként gondolkodni egy szabványosítás esetén? Gondolom plombabontás, szerelő munkadíja, anyagköltség, szekrény ára ami ilyenkor felmerül. Meg ebben az esetben már gondolom érdemes 32A-re bővíteni, hisz már adottak a körülmények.

(#6690) csubuka válasza PROTRON (#6688) üzenetére


csubuka
addikt

Nagyon szépen köszönőm! Ezt jó tudni, hogy az Omu Systems vallalhato...

Sima ávk-ból is? 4 ezerért van sajnos szimpla AC ÁVK-ja, A típusút nem láttam ilyen jó áron...

Szerintem a betápláló vezeték védve van még az óránál levő oldalon kismegszakítókkal nem?

[ Szerkesztve ]

(#6691) csemberlen válasza csubuka (#6690) üzenetére


csemberlen
őstag

Én biztos nem tennék be olyan terméket amit 1 áruházlánc forgalmaz.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6692) csubuka válasza csemberlen (#6691) üzenetére


csubuka
addikt

Hmm, akkor inkább a Resi9 az ajánlható átlag háztartásba?

(#6693) lappy válasza csubuka (#6692) üzenetére


lappy
őstag

igen a Resi9 jó vagy Legrand vagy ha olcsóbb kell akkor Schrack

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6694) psion2101


psion2101
tag

A fürdő szobában a lámpa kapcsoló kicsit ráz és már másodjára veri le a biztositékot.Két probléma lehet a megoldás?Az egyik,hogy valamelyik kábel kicsúszhazott valamennyire a helyéről vagy kapcsolót kell cserélni?

(#6695) lappy válasza psion2101 (#6694) üzenetére


lappy
őstag

Lámpa kapcsoló ráz? - nem műanyagból van?
Nem tudom milyenre érted hogy ráz?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6696) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

NAYY és EAYY földkábel között van lényegi különbség?
Egyik webshopban nagyon jó áron találtam 5x35 alumínium földkábelt.
2200/m áron, csak EAYY-J jelzésű, nem pedig NAYY-J.

Ahogy beszéltük ~20 méter lenne a betápom, amit az egyik kedves fórumtárs szerint még éppen határeset lehet 5x10 rézvezetékkel, 3x32A terheléssel. Emiatt nézegetek nagyobb keresztmetszetű vezetékeket. Lehet hogy nem túl jó ötlet. :DDD

(#6697) psion2101 válasza lappy (#6695) üzenetére


psion2101
tag

Igen a lámpa kapcsoló.Ma reggel is feleségem felkapcsolta és pukkant egyet aztán leverte a biztositékot.Azt mondta olyan volt mintha egy picit megrázta volna.

(#6698) lappy válasza tothjozsi96 (#6696) üzenetére


lappy
őstag

Nyugodtan veheted az EAYY annyi hogy osztrák szabvány szerinti a kábel minden mas tulajdonsága azonos de neked teljesen mindegy hiszen saját célra használod

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6699) lappy válasza psion2101 (#6697) üzenetére


lappy
őstag

Akkor valószínűleg vmelyik vezeték meglazult
Áramtalanítás utan szed le a burkolatot és nezd meg mi van ott

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6700) psion2101 válasza lappy (#6699) üzenetére


psion2101
tag

Rendben köszönöm szépen a segitséget!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.