Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7351) csubuka válasza PROTRON (#7347) üzenetére


csubuka
addikt

Nappalin gondolok most a 20-20-32-re
H tarifán szerintem 20A lesz külön.

Az épületnek papír szerint 6kW hővesztesége van méretezési hőfokoknál. Szóval nem egy komoly érték az... De gondolom pl a HMV tartály legionella mentesítésére kell egy sima rezisztív fűtűpatron, amit csak okosba szürkezónába lehet H tarifára kötni nem? Végülis ha a hőszivattyú maga közvetlenül táplálja meg, akkor mondhatja az ember, hogy ez így jött. Persze mindig lehetne plusz egy relét beépítve a hőszivattyú 230V-os kimenetével ak a relét kapcsolni, aminek a túloldalán a nappali 230V-ot kapcsolná így a rendszer és az lenne a vészhelyzeti melegvíz csináló, illetve a legionellamentesító megoldás. Nem tudom a gyakorlat mi ezen esetben...

(#7352) PROTRON válasza csubuka (#7351) üzenetére


PROTRON
addikt

Oksa, azzal nem lősz alá az tuti, még az EVC-det is el fogja bírni, akár Tesla lesz is...bár annak a nagy aksiját sokáig fogja töltikézni.
Na ebben nekem sincs tapasztalatom, talán 313313 kolléga ha észreveszi tud erre valamit reagálni. :)

#7350 313313
Igen azt én is aláírom hogy az 1x32A sokáig elég, pláne hogy a kismegszakítónak van azért rugalmassága, 20% túlterhelést lazán megenged.

Szal most kicsit matekos leszek:
Inverteresek a klímáid igaz? Az a 9A az adatlapi érték nem?
A klímáid szerintem abban az időszakban nagyon keveset kérhettek, mert okos emberként nem hagytad 40 fokra átmelegedni az épületet hogy utána egyből 23-ra akard visszahűteni, hanem rendesen használjátok ha már azért vettétek, ergo csak szinten kellett tartania. Amire persze rárakódik hogy éppen főztetek és abból valamennyit ellensúlyoznia kellett, de a konyhában tuti nincs klímátok, tehát a hő nagyrészével nem foglalkozott.
Szerintem jól megterheltétek azzal a 3-3, esetleg ha a főzés miatt beindultak, akkor 4-4 amperrel darabonként őket. :D

A főzőlapok is eléggé érdekesek, mert full terhelésen valóban 16-16 ampert kér a 4 főző zónát legmagasabb értéken hajtva. De ha véletlenül csak 2 zónát használtatok, akkor az csak a fele, max 16A. Ráadásul ugyan nem annyira mint egy elektromos sütő, de le tudnak szabályozni, ha lejjebb veszed az értéket, miután már felforrt a pálinka alatt az üst, nem kell odaégetni(!!!)...szal lehet csak 10A-t kért összesen.

Eddig tartunk 4+4+10=18
Ehhez jön a sütő. Ha pont a felmelegítési időszakot nézzük, akkor a mosógéppel együtt már átlépheti a 32A-t, de ugye ilyenkor jön jól a 20% átmeneti túl terhelhetőség, amivel pont ki lehet bekkelni hogy a mosógép is csak pár percig fűt fullon, pláne ha nem 70 fokos ágynemű mosás történik.
De az elektromos sótők meg simán visszaszabályoznak a kezdeti 13A-ről 4A alá mikor már felfűtöttek. Csak azt az első 10 percet kell kibírni.
Tehát mivel írod hogy nem oldott le, a mérnöki énem azt mondatja hogy jól időzítettetek, így 18+4+4=26A, no meg az egyéb apró fogyasztók volt az állandósult terhelésetek abban az órában. Persze voltak rövidebb időszakok amikor felugrott 2-4 perc időtartamig 40A, vagy még feljebb, de nem elegendő ideig hogy a kmsz megszólaljon.

Erre írom hogy mérnöki szempontból oké, ketten vagytok, nem is tűnik fel hogy véletlenül megszoktátok a kezelést, de nem ajánlhatok ki ilyet ismeretlen, akár 6 tagú család számára...elvégre tele kell szülni a kárpátmedencét! :D

Szal akár az is lehetett volna hogy a pálinka főzés közben megéheztek és feldobtok a másik 2 főzőlapra egy laza ebédhez való leves lábost, meg még egyben bugyogni a vizet a spagetti tésztához úgy, hogy pont egyszerre kapcsoljátok fel maxra a sütőt, mert a kölöknek nem kell spagetti, neki pizza kell, amihez a pizzakő berakása előtt már fel kell fűteni 250-re a sütőt.

Na ekkor a fentiekhez képest a sütőd nem 4, hanem 13A-el terhel, így 18+4(mosógép)=22
22+13=35
35+15 ( a két maradék főzőlap miatt)= 50A 10 percen át.

Ezen a terhelési szinten már 2 percen belül le kell oldania a kmsz-nek, ha nem old le akkor nézesd meg a szolgáltató embereivel, mert veszélyes lehet, nem tudom a környékeden dolgozó villanyász segédeknek mi a véleményük a jelenlegi Tracon minőségről... :D ;)

Értem amit mondasz, alapvetően én is látom ezeket a helyzeteket, a főnököm is folyton leszid a túlméretezések okán...csak nem te leszel ott amikor leold. ;)
Ezért törekszem ezen a topicban egy átlagosan rossz scenárióra felkészíteni a kollegákat.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7353) 313313 válasza PROTRON (#7352) üzenetére


313313
addikt

LG 5,2kWon/off klíma az egyik, ha jár a kompresszora az biza 8,x~9A-t vesz fel. Többször mértem már lakat fogóval ;)

Tűzhely 1*20A-el van biztosítva, egy régi elektrolux felül kerámi lappal. Lekvár főzéskor még megy a mosogatógép is az üvegekkel 70 fokon. Néha ránézek a maxira, de 6kw-nál nagyobb sose volt a 15 perces áramfelvételem átlaga.

5 fős családról beszélünk, feleségem plusz 3 gyerkőc...

Én azt mondom legyen akkár asszimetrikus a teljesítmény, azt könnyebb osztani, és nem biztos hogy felmennék 3*32A-ra, mert ebből lehetnek még gondok...

Tartom magam a 3*20A, vagy 32-16-16. Ha nem villannyal fűt (padlóban cekásszal) simán elég, ha meg kell egy közepes műhely teljesítménye minden áron 32-32-25 a max, amit kérnék.

Csak úgy érdekesség képpen 3*32A-re Smart mérőt raknak, ami mér maxit, meddőt, 15 perces adatokkal, 32-32-25A-ra sima mezei villanyórát raknak, ami csak fogyasztást mér. Mondjuk ha éves fogyasztása 6000kwh majdnem mind1, arra is smart órát raknak előbb/utóbb...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7354) csubuka válasza PROTRON (#7352) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen, ez bíztató!

Hátha lesz valaki aki tudja a titkot a hőszivattyú kiegészítő fűtőpatronja és a H tarifa kapcsán. Hátha van okosság :D

(#7355) 313313 válasza csubuka (#7354) üzenetére


313313
addikt

Főtőpatron az passz, H tarifánál elosztója válogatja mit enged/néz el a felhasználónak.
Kapcsoltam be úgy H tarifát, hogy a hőszivattyú kültéri egysége volt csak a H tarifán, a beltéri egység sima nappali tarifán volt mondván a kivitelező/beüzemelő/ellenőr trióból valamelyik úgy kérte....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7356) csubuka válasza 313313 (#7355) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm értem. Az ilyen zavaros helyzetek nem optimálisak persze...

(#7357) PROTRON válasza 313313 (#7353) üzenetére


PROTRON
addikt

Az szép...helyedben simán lecseréltem volna azokat a klímákat még a drágulás előtt, kb 2020 őszén.
Tudom lassan térül meg, de megtérült volna. :D
Amúgy gondolom úgy jár hogy óránként 5 percre bekapcsolja a kültérit 8A-el, amíg lehűti a közeget, majd 50-55 percig csak a beltéri jár és keringeti a cuccost...
Ja hogy nem indukciós a tűzhely? Azt hallottam hogy a kerámiások mint ha ilyen téren jobbak lennének...
Ja hogy mosogatógép megy,. nem pedig mosógép.
Így simán elképzelhető hogy tényleg nincs olyan időpont hogy minden épp maxon terhelne...

A többiben nincs köztünk vélemény különbség, ugyanazt mondjuk. Amíg nincs komoly tesla a háznál, meg igény a 22kVp napelemre, addig persze hogy felesleges a 3x32A...
Sőt igazából szerintem a 3. fázis is felesleges, 1x32+1x16 (20)al végképp mindent el lehet látni, ahogy te is írod a fűtési rendszer az egyedüli ami ezen még módosíthat.
Meg persze külön "H" tarifa...

A smart mérőnek azon kívül hogy távolról lekapcsolhatják milyen hátrányt tulajdonítasz neki?
Mert írod hogy nem szereted...meddőt lakossági esetben egyelőre nem számláznak...arra gondolsz hogy majd ilyen téren változás lesz?
Amúgy kíváncsiságból, tudsz írni havi meddő értéket?

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7358) BUZZLGHTYR


BUZZLGHTYR
senior tag

Latom most elegge aktualis ez a fazis kerdes, ugyhogy enis tennek fel egy kerdest! Most szereltek be nemreg az uj villanyora szekrenyt, meg nincs benne az ora. Nos, 3 klimam lesz H tarifan. Annak eleg az 1x16A vagy erdemesebb a 20A? Ejszakainak 1x16A? Nappali aramnak 32A eleg lesz? Lesz villany tuzhely, huto, mosogep, mosogatogep, mikro, vizforralo, kavefozo, stb.
Koszi elore is a valaszt es segitseget!

(#7359) 313313 válasza PROTRON (#7357) üzenetére


313313
addikt

2020-ban is egy 5-6kW közötti inverteres klíma telepítve 400.000-500.000ft kett volna. Semmivel nem lenne kobb, azon kívűl, hogy kevesebbet eszik, sőt... Energia fogyasztásban kevesebbet eszik egy inverteres társa, az biztos, ha összegben nézem, esetemben sose térült volna meg a beruházás....
Tetőtérben ven a klíma egy 2 szintes lépcsőház tetején, a tetőtér szint szinte nyitott, de tagolt bruttóba 24m2 plusz 18m2 ajttóval elválasztva, meg a komplett 2 szint, ami cirka 44-48m2... Elég sokat megy ott a kopresszor. Nyáron hűtünk vele, napi 6-12 órát, télen fűtök vele átlag napi 2-3 órát, mivel a tetőtérben nincs más fűtés.

Valamire készül a kormány/elosztó a teljesítmény díjas méréseknél,konkrét részlet passz, 2024.01.01-től várhatóan lakosság egy részének se a wattos fogyasztás után kell csak fizetnie, x teljesítmény felett (talán 3*32A) meg ugye az egészhez Smart óra kell.
1,5 éve van fent az óra induktív meddő minimális kb 844kvarh, a mapacitív meddő olyan 317kvarh, mellette a wattos 6527kWh. Havi maxim 4,8kW.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7360) 313313 válasza BUZZLGHTYR (#7358) üzenetére


313313
addikt

H tarifára a 3 klímának lehet kelleni fog a 20A-es bizti, veréreltre, ha egy bojler lesz elég a 16A(kivéve ha okos bojler, az nem szereti a vezérelt tarifát)a többi elég lehet.
Kérdés az ki az elosztó,mert van aki C karakterisztikás van aki B karakterisztikás kismegszakítót rak fel. A C lasabb kioldású, ergó több apert enged át, akár folyamatos terhelés mellett is.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7361) PROTRON válasza BUZZLGHTYR (#7358) üzenetére


PROTRON
addikt

Puding próbája az evés, elméletileg elég kell legyen, de a felhasználói szokások lehet végül közbeszólnak.
Pl a kollega fentebb írta hogy nála az 1x32A-be belefértek azok amiket írsz a nappalin.
A klímáid típusát nem ismerjük, nyáron nem szabadna hogy gond legyen mert ha nyár elején amikor még nincsenek 40 fokok bekapcsolod, akkor végig csak szinten kell tartania, úgy pedig nem terhelnek nagyon, akkor elegendő a 16A.

Télen ha történik egy áramszünet 3-4 órán át és visszahűl az egész családi ház 5-8 fokkal mert gyenge a szigetelés, na az lesz az igazi próbája hogy elegendő-e, mert sok klíma még max fordulaton is megelégszik 5-6 A-el, amivel belefér a 16A+ enyhe túlterhelés kategóriába arra az 1 órára amíg felfűt.
Szóval októberig ez nem valószínű hogy ki fog derülni, de ha végig bekapcsolva maradhatnak fix hőfokon ás venti fokozaton, akkor elvileg működnie kell.

Aztán ha még se majd ráérsz akkor bemenni ügyfélszolgálatra személyesen és kérni egy kis bővítést, azért személyesen mert ha emailben indítod el akkor 6-9 hónap.

#7359 313313
Köszi az infókat, jelenleg úgy tudom ipari fogyasztók esetén az elfogyasztott hatásos energia 25% -ig mentesül a fogyasztó a nem hatásos tételek esetében, tehát ez a Te esetedben ha az egész időszakot nézzük akkor 1600 körül alakul és egyelőre bőven alatta vagy.
Arra voltam kíváncsi hogy klíma+LED-es világítások, meg otthoni PC-k esetén ugye más jellegű a fogyasztó mint a régi időkben és hogy mennyire tolja meg a dolgot. Pl a LED panelek tápegységére is rá van írva hogy szuper, 18W csatl. telj. ugyanaz a világítási teljesítmény amire fénycsöves vagy izzószálas világítások 36w-ot kértek.
Igen ám, de a tápegységre az is rá van írva hogy 230V ~ 0,11A, ami viszont 25,3W.
És ez nem az induláskori max, vagy a bemelegedési értékre vonatkozik.

Ha egy ipari fogyasztó esetén sok ilyen cucc van, akkor papíron jól mutat hogy 50% költség megtakarítás történt 18W vs 36W, de ott a meddő, ami fázisjavítás nélkül még további belekalkulálandó költség, így összességében havi jelleggel kevesebb a megtakarítás mint eredetileg gondolták a mezei mérnök urak.

Tehát résen kell lenni, mert azt is ki kell számolni hogy adott telephely esetén mikor éri meg fázisjavítót beüzemelni mikor nem.
Ezért érdekelt, mert ha nálad nem éri el a 25%-ot, akkor feltehetően átlag lakosságinál se fogja, ahogyan kisebb irodák esetén sem.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7362) simico válasza 313313 (#7345) üzenetére


simico
aktív tag

A valóságban meg nálunk semmi gond nincs 3x16A-val: simán megy három zónán a főzés, sütő, mikró, mosógép, hőszivattyús szárítógép, nyáron a medenceforgató szivattyú. A főzőlap csak pár percig megy max teljesítményen (amíg fel nem forr a víz a fazékban, stb), utána a hőntartáshoz már jóval kevesebb is elég. Meg egyébként is a 2x16A akkor igaz csak ha az összes zóna egyszerre max fokozaton megy - ami szinte sosincs, pár perc után a főzés meg eleve a készített ételtől függően fél, max háromnegyed fokozaton megy. Sütő dettó, eleve az egyes módoknak (légkeverés, légbefúvás, grill, csak egyik fűtőszál, stb) más a max teljesítménye, másrészt az is csak bemelegítéshez megy folyamatosan max teljesítményen.

Ettől függetlenül új háznál én is 3x20A-t kérnék, hogy legyen a tartalék az egyre több elektromos cucc miatt.

(#7363) csubuka válasza csubuka (#6639) üzenetére


csubuka
addikt

Sziasztok!

Nagyjából összeállt akkor a korábban említett konyhai dugalj bővítés a topik tanácsai alapján:

Csak pár apróbb tisztázásban szeretném még a segítségeteket kérni.

2-es bővítése 4-esre. Hobbista, "kézműves" ;-) szint, szóval ne szóljátok nagyon meg :D Még talán kijátszható, eltakarja majd a dugaljak kerete, ha nem teljesen vízszint, akkor ez van :D Nagyjából össze lehet állítani a 4-es sorolhatót benne, sor csemperagasztó belóg, azt majd kiszedjük

Itt lesz az elszívó majd, szóval igen közeli a sütő párolgása stb. Ilyen közelségbe még gondolom kell a csapfedeles, pár 10cm-n belül... abból meg akkor jöjjön az IP44 ha lehet...

A távoli sarokba mehet a sima konnektor az nem veszélyzóna gondolom... A mosogató is több, mint 60cm-re van

Ami érdekes, hogy ilyen házi-szerű okosító műanyag alátét (valamennyire látszik a fotón talán) IP44 felirattal volt az összes konyhapult alatti dugalj alatt, mind csapfedeles is volt. A pontos motivációt nem értem. Úgyis fixen beledugott gép a mosogatógép, szóval annak aztán végképp nem kéne ez.

3 db konyhapult alatti dugalj van, egy a mosogatógép, a többi fogalmam sincs minek van. Plusz egy persze a 3 fázis fali doboza, ahonnan majd a sütő+ főzőlap táplálkozik.

A Niloé esetében a gyári IP44 csapfedeles kicsit másképp nézett ki legalábbis a netes fotóknál.

[ Szerkesztve ]

(#7364) tothjozsi96 válasza csubuka (#7363) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Összeteheted a két kezed ha arra felmegy bármilyen keret.

(#7365) csubuka válasza tothjozsi96 (#7364) üzenetére


csubuka
addikt

Jó lesz az :D A semminél jobb. Meg eléggé kaparászni kell még a maradék csemperagasztót a szerelődobozból, a fotó csalóka. Én bízok benne, majd rakok fel fotót... ha meg nem ideális, akkor a jó üreg sziló-purhab valami biztos megoldja.

Nem igazán jött volna kis senki egy kis bővítgetésre az az igazság, tehát abból építkezünk, :DDD ami van.

[ Szerkesztve ]

(#7366) Peter668 válasza csubuka (#7363) üzenetére


Peter668
csendes tag

Lesz gondod a 4-es kerettel, mert sem vízszintesen sem fűggőlegesen nem jók a távolságok.

(#7367) csubuka válasza Peter668 (#7366) üzenetére


csubuka
addikt

Abba biztos voltam, hogy tökéletes nem lesz... ha más nem akkor a jobb szélső helyett nem dugalj lesz hanem beragasztok szilóval egy szétberhelt vakfedelet a 4-es keret szélébe és akkor jobban beállítható a vízszint stb...

[ Szerkesztve ]

(#7368) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

Valaki rakott már fel ilyen Schrack VISIO IP54-es kültéri szerelvényt? [link]
Konkrétan ez a villanykapcsoló érdekelne, hogy most ez felnyitható fedelű, vagy ez egy nyomógomb rajta, vagy hogyan van ez.

Köszi.

(#7369) lappy válasza tothjozsi96 (#7368) üzenetére


lappy
őstag

Sima felnyithato fedél

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7370) tothjozsi96 válasza lappy (#7369) üzenetére


tothjozsi96
addikt

És honnan nyitod fel? Nincs rajta vájat.
Raktál már ilyent?

(#7371) lappy válasza tothjozsi96 (#7370) üzenetére


lappy
őstag

https://www.schrack.hu/shop/falon-kivueli-dugaszoloaljzat-rugos-csatlakozas-ip54-ev211001.html

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7372) tothjozsi96 válasza lappy (#7371) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Most miért linkelted be a dugaljat? Mindeddig villanykapcsolóról kérdeztem.

(#7373) demars válasza tothjozsi96 (#7368) üzenetére


demars
addikt

Süllyesztett nem játszik?
Ilyen keretet már használtam, gyerekek miatt kellett egy helyre, hogy véletlenül ne tudják kapcsolni.
Ezt a schrack típust nem ismerem.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7374) lappy válasza tothjozsi96 (#7372) üzenetére


lappy
őstag

Elnéztem :R

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7375) tothjozsi96 válasza demars (#7373) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Sajnos nem. Külső falon vannak a kapcsolók, illetve a
kábelbilincsekkel van megoldva. Az egészet emiatt nem akarnám bevésni. Meg az a baj hogy nagyon durván kőporozott az épület, szóval fel se ülne rá rendesen a szerelvény, maximum csak bemélyítve.

(#7376) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

A kedélyek megnyugtatása végett, sikeres lett a 4-es keret. No problemo :D Nem gyönyörű, de jobb, mint ha egyedül egy duplánk lenne... Sokkal.

A fórum közössége kicsit pesszimista és maximalista időnként. Ami persze nem baj, mert a tökéletes a cél és abból lehet tanulni :) De házilag kb ez sikeredett...

Végül csak a fürdőben lesznek csapfedelesek, kicsit bénán nézne ki a konyhában...

[ Szerkesztve ]

(#7377) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Elektromos garázskapu fémszerkezetéhez ki kellene húzni valami EPH madzagot?

(#7378) astorre19


astorre19
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy dugvillával szerelt beépített sütő,amit be kellene kötni egy sütő dobozba.
A doboz helyére konnektort felrakni nem opció,mivel 4mm-es vezeték lett kiépítve a sütőnek.
A gyári kábelt így cserélni kellene,az lenne kérdésem van valamilyen speciális kábel ami ajánlott?
Gondolom nem sima MT kábellel kellene bekötni.

Másik kérdésem,mivel ez anyósoméknál van,nem láttam még a sütőt hogy is néz ki,menyire szokott körülményes lenni ezeken a vezetékcsere?Nagyon meg kell bontani a készüléket?Egy electrolux sütőről van szó ami 3490 wattos,nem is értem miért dugvillás.Tudom,nincs 16A,de akkor is...

Battletag: SHADOWDRAGON#26677

(#7379) PROTRON válasza Atomgeszi (#7377) üzenetére


PROTRON
addikt

Bekéne kötni abba az EPH-ba ami rendes földeléssel rendelkezik.
Nem tudom van-e rajta Fi relé, de ha véletlenül kikerül a fázis a fém testre, akkor biztos a Fi relé működése ha be van kötve az EPH-ba, ami meg rendesen le van földelve.

#7378 astorre19
Ahogy látod, gyárilag másfajta kábellel van szerelve, ennek GT, gumikábel a neve, mérettől függően H05RR-F, vagy H07RN-F.
Ha biztosra akarsz menni át cserélheted 3x4-esre.

Általában ahol belemegy a kábel ott van egy kicsavarható fedél alatta meg a bekötési sorkapcsok.
Van hogy nehéz a 4-es keresztmetszetű kábelt beleforgatni, ezt azért előre jó lenne ellenőrizned.
Ha még garanciális, akkor elvileg felkéne vezetni a garancia lapra hogy kábel csere történt, vagy ha elromlik akkor emlékezni hogy a gyári kábelt vissza kell cserélni.

Amúgy a dugvilla nem szerelhető le róla? Nem lehet hogy az első villanyász szerelte rá?
Mert gyárilag arra méretezik ezt a kábelt az Electrolux mérnökei, hogy biztosan levegőben nem, "nem lesz baj" ha felmelegszik 60 fokra..., hogy úgy is levegőben lesz, ezért raknak ilyen vékony 1,5-ös keresztmetszetet.

A fali dobozban lehet csavaros sorkapcsot, vagy wago-t használni ami szimpatikusabb, van aki még mindig inkább a csavarosban bízik.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7380) Atomgeszi válasza PROTRON (#7379) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Na, hát ezzel csak annyi a gond, hogy a garázs külön kábelen kap megtáplálást a családi házból, három fázis védő nulla.
A garázsban lesz 1 Fi relé
Egyéb fémszerkezet semmi nincs a garázsban, csak a két kapu lesz.
Akkor most hogy kéne?

(#7381) Zaji válasza Atomgeszi (#7380) üzenetére


Zaji
őstag

A családi házhoz tartozik helyi földelés?

(#7382) csemberlen válasza Atomgeszi (#7377) üzenetére


csemberlen
őstag

Dehogy kell:

MSZ HD 60364-4-41:2018
Emlékeztetőként idézzük, hogy mit ír a szabvány ír az MSZ HD 60364-4-41:2018 az EPH-val kapcsolatban:

„Azokat a bejövő fémes részeket, amelyek veszélyes potenciálkülönbséget vezethetnek be és nem részei a villamos berendezésnek, minden egyes épületben a védő összekötő vezető felhasználásával be kell kötni a fő földelőkapocsba. Ilyen fémes részekre példák a következők:

az épületben lévő közüzemi csővezetékek, pl. gázvezetékek, vízvezetékek, távfűtési rendszerek;
a szerkezeti idegen vezetőképes részek;
a vasbeton épületszerkezetek hozzáférhető fémrészei.
Az ilyen, az épületbe kívülről bevezetett vezetőképes részeket az épületen belül, az épületbe való belépési pontjukhoz a lehető legközelebb kell bekötni az egyenpotenciálú összekötésbe. Az épületbe belépő, a belépésüknél szigetelő közdarabbal ellátott fémcsöveket nem kell a védő egyenpotenciálú összekötésbe bekötni.”

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7383) Atomgeszi válasza Zaji (#7381) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Én nem tudok róla.

(#7384) Atomgeszi válasza csemberlen (#7382) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Akkor miért írták ezt az ajánlatba?

"A fém kapuszerkezet EPH (érintésvédelem) hálózatra kötését az ajánlat nem tartalmazza"

Az oké, hogy a motor maga földelt dugaljt kap.

(#7385) csemberlen válasza Atomgeszi (#7384) üzenetére


csemberlen
őstag

Mert néhány tervező a szabványnál is okosabbnak képzeli magát. A szerelő cég meg félti a fenekét, mibe kerül nekik ráírni?

Különben minden családi háznál (is) van helyi földelés, minimum egy, vagy több földelőszonda a mérőhelynél, jobb helyen betonalapföldelés stb. Gondolom kaptál a házról EBF VBF jegyzökönyvet.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7386) Atomgeszi válasza csemberlen (#7385) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Akkor nem foglalkozom ezzel.

(#7387) Zaji válasza csemberlen (#7385) üzenetére


Zaji
őstag

"Különben minden családi háznál (is) van helyi földelés, minimum egy, vagy több földelőszonda a mérőhelynél, jobb helyen betonalapföldelés stb."

Szerintem van még sok olyan régebbi családi ház az országban, ahol nem volt fogyasztásmérőhely korszerűsítés még és nincs is helyi földelés kialakítva.

(#7388) csemberlen válasza Zaji (#7387) üzenetére


csemberlen
őstag

Én csak 40évig tudok viszamenni, de akkor is már kötelező volt a szonda.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7389) csubuka válasza csemberlen (#7385) üzenetére


csubuka
addikt

Anyuék háza 1980-ban épült és hát elég elnegyolt volt a régi földelés. Bttonvas a pince falán át "leverve" (a pincefalra merőlegesen ki leginkább...) Hogy mire volt jó azt nem tudni, mérés nélkül cseérlték amikor átépítés volt. Immár csak extrának lent benthagyva, ártani nem árt, egy ilyen vékonyka kábellel az EPH csomópontig megy el.

Az átépítés után ez lett a normál földelés (itt persze 16mm2-vel van továbbvíve majd a földelés, tekintve, hogy villámhárítónál valami csoda szabvány ilyesmit sugall...):

Remélhetőleg nem indul meg valami korrózió, hogy amúgy az EPH csomóponton át össze vannak kötve a betonvas meg ez a horganyzott új megoldás és mindkettő a nedves földben van. De a régi földelés is benne lett hagyva, ha már ott volt. Ha valami elektródpotenciál különbség miatti korrózió fellépne úgyis a régi betonvas fog szétmenni azt hiszem, annak meg mindegy

[ Szerkesztve ]

(#7390) csemberlen válasza csubuka (#7389) üzenetére


csemberlen
őstag

Vagyis volt "földelés". Ki tudja, hogy a mostanában készült 40 év múlva hogyan néz ki. A horganyzott kiállásra a föld "csalakozásnál" illik gyantás zsugörcsövet tenni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7391) PROTRON válasza csemberlen (#7385) üzenetére


PROTRON
addikt

Az hogy pár éve kivették a szabványnak a kötelező követelményei részéből, az nem jelenti azt hogy ez jó döntés volt. Csak jöttek egyes építtetők hogy szeretnének mindenen spórolni, a betonon már nem engedik nekik, hát kivetették ezt is.

Valószínűleg a külföldi gyártó(akinek nem szóltak arról hogy itt a pénzéhes építtetők miket mahunálnak) előírja, ezért írták bele a telepítők.

Ha dugaljas bekötés, akkor szabvány ide szabvány oda, hiába fix, akkor is kell oda Fi relé.
Ha pedig kell Fi relé, akkor az megköveteli a földelés vagy EPH bekötését a fém szerkezetnek.

Mert hiba során a motorból a fém testre jutó fázis simán okozhat olyat, hogy Atomgeszi két kézzel megfogja mialatt szigetelt cipőben van, így a szíve párhuzamosan belekerül az áramkörbe és megrázza az áram anélkül hogy a Fi relé leoldana.
Ha be van kötve a fém test a földelés-ephba, akkor a motor bekapcsolásakor a Fi relé azonnal le kell hogy vágjon.

Abban sincs igazad hogy "40 éve már minden házépítéskor földeltek" egyáltalán nem tudhatod biztosra, hogy tényleg betartották ezt a követelményt.
Rengeteg társasháznál is simán kicserélték úgy a 80-as években a fővezeték hálózatot főelosztóval, hogy nem raktak földelést, mert "minek az, a bejövő PEN a trafónál/oszlopnál tuti le van földelve, marajdál már hülyegyerek tervező..."

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7392) Atomgeszi válasza PROTRON (#7391) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Most akkor kössem be vagy sem? :D

Mivel önálló földelése nincs az épületnek, csak amit a főépületből hozok. A földelő sínre egy külön vezetékkel menjek rá és kész?

Ez mekkora keresztmetszet legyen?

(#7393) csubuka válasza csemberlen (#7390) üzenetére


csubuka
addikt

Abszolút, begányolták ezt a betonvasat szépen. Ha nem lesz elfelejtve, akkor a villámhárító felülvizsgálatakor egy rámérést poénból lehet kérni kéne majd :D Lehet, hogy ez az ország legjobb földelése amúgy...

(#7394) Atomgeszi válasza PROTRON (#7391) üzenetére


Atomgeszi
veterán

-Házi fémhálózat: az épületen belül minden olyan villamosan összefüggő jól vezető fémszerkezet, amelynek mérete függőleges irányban a szintmagasságnál, vagy vízszintes irányban 5 m-nél nagyobb .Házi fémhálózat pl.: a víz, gáz, központi fűtés villamosan összefüggő jól vezető fémcsőhálózata, vagy villamosan összefüggő jól vezető fém épületszerkezet (Nem minősül házi fémhálózatnak a lépcső, a függőfolyosó- és az erkélykorlát, valamint a zászlótartó rúd abban az esetben sem, ha méretei az említett határértékeket meghaladják.)

Ez két 5 méteres kapu, szóval 5 méter hossz bőven megvan.

(#7395) csemberlen válasza Atomgeszi (#7394) üzenetére


csemberlen
őstag

Ez egy régi szabvány, de nyugodtan kösd be, alakits ki hozzá a szükséges rendszert, és vizsgáltasd felül.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7396) csemberlen válasza PROTRON (#7391) üzenetére


csemberlen
őstag

Az MSZ 1600 nevében is benne van, hogy magyar szabvány. Ebben volt Atomgeszi által linkelt kikötése.
Azztá jött az Európai Direktiva és a magyarok átvették ezért lett a neve: MSZ HD a mostani szabványoknak. Vagyis nem a magyar ügyeskedő vállalkozók miatt enyhitettek, hanem alkalmazkodtunk az EU-hoz. Több szabványban is egyre inkább szigorodunk átvéve az EU szabványokat. pl, hogy minden lámpatestehez már kötelező a FI relés áamkör kiépitése.
A FI relé müködését se ismered az látom, mert leold az EPH nélkül is. ( már nem is ez a neve)
Ne csusztass. Nem azt írtam, hogy minden 40 éves ház földelő hálózata jó, hanem azt, hogy már akkor is kellett létesíteni.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7397) demars válasza csemberlen (#7388) üzenetére


demars
addikt

1980-1981 -ben nem volt kötelező. Régebbi házaknál mindig volt, sőt elég sok esetben konzervdobozba tették a kötést :DD
Faterék mikor épültek, nem kellett, így nincs is.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7398) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

Kültérre milyen kötődobozt szoktatok rakni? Falon kívüli szerelésről van szó, régi dobozok vannak, ezeket cserélném, meg a hálózat is kissé át lenne variálva.

A Budvill Müdn 100x100 dobozban van gumitömítés, szerintem az egy elég jó doboz, viszont azt nézem hogy "csak" IP44-et kapott, ellenben az OBO-nak több egyszerűbb doboza is IP55-ös besorolású, [link]

Ti milyen dobozt szoktatok rakni kültérre? Nem fedett helyen lesz, így azért nem lenne baj valami ténylegesen jó doboz. Nekem az MÜDN 100x100 bevált, egy olyan dobozt már szereltem fel, abban van gumitömítés, viszont nem tudom hogy mennyire jó hosszútávon.

Vélemények?

(#7399) hNp88 válasza tothjozsi96 (#7398) üzenetére


hNp88
aktív tag

leginkább ezt, nyilván van több méretben is. vagy az általad linkelt MüDN-t.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#7400) tothjozsi96 válasza hNp88 (#7399) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Köszönöm a tanácsot. Amit Te használsz, írja is hogy nincs lehetőség hátsó bevezetéses bekötésre. Azt szeretném kérdezni, ha hátulról állsz be a vezetékkel akkor kinyomod szilikonnal vagy bármivel, vagy csak simán megfúrod méretre és kész?

Igazából nem hiszem hogy majd pont ott ázna be, csak kérdezem.
Bocsi, még egy kérdés, abban a dobozban amit linkeltél, abban gyárilag van gumi tömítés?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.