Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7301) 313313 válasza Nolta (#7300) üzenetére


313313
addikt

Az óra mellett 1 vagy 2 kismegszakító van? Mert szoktak rakni egy 2-4A-et a HKV-nak. Ha az nincs csak egy sima 10A-os előfordúlhat, hogy az kevés lesz.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7302) PROTRON válasza 313313 (#7301) üzenetére


PROTRON
addikt

Ja hogy a hálózati engedélyes által biztosított kapcsoló berendezés miatt túlterhelődik a felhasználónak szánt "hálózat"?
Mert az nagyon durva dolog hogy ilyen tervezési hiba miatt kelljen valakinek 30k-t kifezetnie, amiről nem tehet...
Tehát próbálják ki egy fűtőbetét cserével, hogy csak 1800W-os betét legyen a bojlerben?

#7300 Nolta
Továbbra is furcsa nekem hogy megengedték hogy dugaljba legyen dugva, ez olyan dolog hogy lehet később ha észreveszik büntetést fognak kiszabni, emiatt jó lenne még most tisztázni a helyzetet. Igen, akkor is lehet téged vesznek elő, ha az elején valaki azt mondta Tőlük hogy rendben van.

Az ország legtöbb részén kötelező fix bekötésűnek lennie a bojlernek, nem mehet dugaljból.
#7301 313313
Erre reagálsz nekem valamit? Tehát a területen ahol Te dolgozol/kollegáid, van olyan hogy elfogadják a vezérelt bojlernek a dugaljas kiállást?

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7303) Audience válasza 313313 (#7294) üzenetére


Audience
aktív tag

Ez azért ettől komplexebb rendesen az összes szükséges lépcsőben kiépített túlfeszültség levezetők esetén! A Fázis(ok) - nulla és a nulla - védővezető között van levezető. Amíg bírják ezen vezetők között a feszültségkülönbség kézben lesz tartva. Rendes földelés nélkül ami gáz, hogy a földtől elemelkedik a potenciál veszélyes érintési feszültségre is, de a cuccok túlélik amik rajta vannak.

(#7304) Audience válasza 313313 (#7296) üzenetére


Audience
aktív tag

Sosem láttam szolgáltató szerelőt aki ezt ki is mérte és tulajdonost aki ezt rendszeresen ellenőrizte. Nemrégiben 2m mélységig porzott a föld, csontszáraz volt, ott bármennyit leverhetsz sosem lesz jó.

(#7305) Audience válasza 313313 (#7301) üzenetére


Audience
aktív tag

Pest megyében én még nem láttam külön biztosítva a szolgáltatói cuccot, sem H tarifánál sem vezéreltnél. Mondjuk az országban ahány szolgáltató annyi eljárás. Amúgy a vevő nem eszik többet néhányszor 10 mA-nál.

(#7306) 313313 válasza PROTRON (#7302) üzenetére


313313
addikt

Az a 2200w és 10A határon van, arra még bármi bejön csatt , pláne ha a bojler kicsit többet vesz vel. (Újaban Tracon kismegszakítókat rak ám minden elosztó) Amúgy meg hiába ter, meg akármi, ha a szerelő lusta és csak egy megszakítót rak, a HKV áramát meg beköti a villanyórából jövő mért vezetékre. Rengeteg ilyen szerelés van még és lesz is. Nem hiszem, hogy akkora terv volna arról a 10A-os vezérelt mérésről. Én se láttam semmilyen tervet az 1*32A->3*32A-es növelésemre, úgy rémlik terv csak 3*40A-től kell, amúgy meg hiába van terv, ha a helyszinen sincs kiépítéskor ;)

Verérelt tarifára bármit, ismétlem bármit ráköthetsz, csak az elosztóból fixen menjen a készülékig. Lehet az fagyasztóláda, bojlet, villanykazán, mosógép...
Tehát konektor nem elfogadott még bojlernál sem. Zavar ott lehet, hogy az új csili-vili bojlerokat dugvillás csatlakozóval árulják gyárilag.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7307) 313313 válasza Audience (#7304) üzenetére


313313
addikt

Még mi se ellenőrizzük a pontos értéket, csak megnézzük, hogy legalább 8 anker legyen és 10mm MKH legyen rákötve, plusz kérünk kivitelezői nyilatkozatot, amit ha aláír elismeri, hogy jó az érték ;)

Szerk.: hálozatisok mérik az oszlopnál, van mikor leszalad 6-8 3m-es anker meg mellé egy mélyföldelő, addig rakják még az érték nincs meg. Mondjuk ott se mérnek általában, de van mikor igen.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7308) 313313 válasza Audience (#7305) üzenetére


313313
addikt

H tarifánál nem is kell, mert nincs külön vezérlő.
HKV elé illene, én eddig mindig raktam (kb 3-5vezérelt tarifátbkapcsoltam be eddig :D ), nálunk elő van írva, hogy kell, aztán általában az elmarad.
Nyilván nem nagy fogyasztó, de azért valamenyit az is felvesz, plusz kapcsoláskor lehet pillanatra nagyobb felvétel...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7309) Madwe


Madwe
nagyúr

Sziasztok! Mosógép és hűtő mehet 1 konnektorba dugott elosztóról? Vagy a mosógép esetleg annyira cibálja, hogy jobb külön körre tenni, ha amúgy megoldható? Köszi!

(#7310) PROTRON válasza 313313 (#7306) üzenetére


PROTRON
addikt

Köszi a tájékoztatást.
A tervezést arra értettem, hogy valamikor valaki "megtervezte" hogy milyen módszer szerint kell bekötni a mérőórákat.
Ahogy te is írod, elvileg külön kmsz-re kéne rakni a vezérlő-kapcsolókészülékeket, na ez az amit valahol valakinek le kellett dokumentálnia valamikor réges régen 1x.
Ha viszont az került ledokumentálásra hogy 1 kmsz-ről járjanak, akkor az a módszertani tervezési hiba.
Amúgy tényleg mérőóra után kapná a mágneskapcsoló a vezérlő jelet? Fura lenne, mert így a vezérlés fogyasztását is kiszámlázzátok a rendszerhasználónak. Nekünk az áramváltós mérés kapcsán beszült anno ELMŰ hogy ne szúrjunk már ki az ügyfelünkkel, tervezzük át azokat a kmszeket a mérési pont elé. :D

Lehet nem nagy terhelés, de ha veszek 10A-t a szolgáltatótól, jogosan várom el hogy 10A-es terhelésemet minden gond nélkül elvigye.

Tehát jól írtam, nem szabad konnektornak lennie.
Én először ezt köttetném át. Ha ezután is levág, akkor fűtőbetét csere. Ha ezután azt tapasztalom hogy nem vág le de nem is elég a fűtési teljesítmény, mert a kölök panaszkodik a hideg vízre, akkor újra egyeztetés, például először szolgáltatónak szólni legyenek szívesek a saját vezérlő fogyasztóikat nem az Én mérőórám számlájára járatni.

Budapesten egyébként:
Terv családi házaknál 3x32A feletti bekapcsolás esetén kötelező, alatta területi illetékesség eldönteni kérnek-e.
Társasháznál fázisonként 32A feletti, vagy összesen 3x32A esetén kötelező.

"Verérelt tarifára bármit, ismétlem bármit ráköthetsz, csak az elosztóból fixen menjen a készülékig. Lehet az fagyasztóláda, bojlet, villanykazán, mosógép..."
Köszi ezt az infót is, természetesen csakis szolgáltatói üzletszabályzattal megpakolva merném ezt, de jó tudni hogy simán ráköthetem vezérelt "B" tarifára az 5kVA-es tisztán színuszos inverteremet rajta 60 kWh tároló kapacitású aksival.
Meg még1et a nappali óra utáni elmenő hálózatra, aztán amikor 3-4 naponta csipog az inverter, cserélgetem az aksikat és így a nappali fogyasztóim számára és szépen csendben az egész házamat vezérelt áramról látom el...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7311) PROTRON válasza Madwe (#7309) üzenetére


PROTRON
addikt

Nálam így van odahaza (meg rengeteg helyen) és nem ment tönkre egyik a másiktól.
De azért általában új kivitelezéskor igyekszünk külön kezelni őket, ne vágják le egymás védelmeit.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7312) 313313 válasza PROTRON (#7310) üzenetére


313313
addikt

Azért kell így kötni (kismegszakító-mérő-hkv-elosztó) és belemérni a hkv fogyasztását az órába, mert így bármikor olvasható a digitális óra. Ellenkező estben csak akkor bírnád kiolvasni a mérőt, ha a hkv behúz.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7313) PROTRON válasza 313313 (#7312) üzenetére


PROTRON
addikt

Ezt értem.
Én arra gondoltam, hogy a HKV vezérli a mérőről elmenő szálakat, de a működtető feszt vehetné a mérő előttről.
Ahogy ezen az általános rajzon van, csak nem azonos kmsz-ről, hanem ahogy írod másodikról [link] tudom ez RKV-s, nem HKV-s. :)
Sajnos ezeket a rajzokat nem azok készítik akik szerelik és nem is beszélik meg velük.

BTW én is meglepődtem hogy elterjedt a Tracon, nálunk cégen belül nincsenek jó véleménnyel a kollegák a jelenlegi minőségről, bár túlfesz meg mozgásérzékelőkre nincs nagyon panasz...

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7314) 313313 válasza PROTRON (#7313) üzenetére


313313
addikt

Hivatalosan így kellene. Csak mikor kimarad a plusz kismegszakító, akkor megy a mértről a HKV.... Pláne ha digitális az óra, mert akkor vezetékezik át annyira, hogy előszőr a mérőbe megy.
Egyébként pár kwh/negyedévről beszélünk :D

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7315) Nolta válasza 313313 (#7301) üzenetére


Nolta
csendes tag

Köszönöm a válaszokat!
Csak egy kismegszakító van. A dugaljat meg átszereltetem.

(#7316) PROTRON válasza 313313 (#7314) üzenetére


PROTRON
addikt

Ha már eléri 1 sör árát, akkor azért már megéri küzdeni...ami ma még csak 1 sör, ki tudja mennyit fog jelenteni ha igazán elszabadul az a démon.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7317) Nolta válasza 313313 (#7314) üzenetére


Nolta
csendes tag

Járatlan vagyok a témában, az nem segít, ha a 10A-os kismegszakítót 12-esre cseréltetném?

(#7318) 313313 válasza Nolta (#7317) üzenetére


313313
addikt

Melyiket veri,az óra mellettit vagy az elosztóban lévőt?

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7319) Nolta válasza 313313 (#7318) üzenetére


Nolta
csendes tag

Az elosztóst, mellette egy életvédelmi relé, az sem volt eddig..

(#7320) 313313 válasza Nolta (#7319) üzenetére


313313
addikt

Ha a vezeték kereszt metszete megengedi,rakhatsz fel 13A-at

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7321) PROTRON válasza Nolta (#7319) üzenetére


PROTRON
addikt

Ajj....én meg azt feltételeztem hogy a mérőóra melletti, tehát zárósodronnyal és pecséttel ellátott kismegszakítót veri le folyton.
Mert ez esetben lehet csak simán régi példány lett berakva és elöregedett, valamint az sem mind1 hogy "B" vagy "C" szerepel a 10-es szám mellett, a "B"-s hamarabb leold...

Ha legalább 3x1,5-ös a keresztmetszet (mondjuk új kábel esetén már legalább ekkorát szoktak rakni) akkor persze, mehet rá a 13-13,5 amit boltban adnak és ehhez nem kell szolgáltató a cseréhez. Az csak akkor kell ha zárópecsételt, vagy méretlen berendezéshez kell nyúlni.

A 16-ost nem merem ajánlani, mert nem ismerem a környezetet, nehogy gond legyen. Inkább várd meg ha pár napot mondanak a 13-as beszállítására.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7322) Nolta válasza PROTRON (#7321) üzenetére


Nolta
csendes tag

Ma elcsíptem, hazamentem ebédelni, rákukkantorram a mérőre, pont akkor jött a vezérlés, bojler fűt, 5-6 percig vártam semmi, ebéd után ( kb fél óra) már lecsapott állapotban találtam.
Víz a bojlerben elég forró. A kismegszakító Tracon C10.

(#7323) PROTRON válasza Nolta (#7322) üzenetére


PROTRON
addikt

Akkor még is a mérő óránál lévőt vágja le? Vagy a saját mért oldali elmenő elosztóban is Tracon márkájú van?

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7324) Nolta válasza PROTRON (#7323) üzenetére


Nolta
csendes tag

Az elosztóban is Tracon van, ha ezt lecserélem 13-ra, akkor az óra melletti 10-est vághatja le? Az B10-es, miért nem az vágódik le?

[ Szerkesztve ]

(#7325) PROTRON válasza Nolta (#7324) üzenetére


PROTRON
addikt

Lehet hogy a C10-esed olcsóbb széria ezért bizonytalanabb működés során inkább leáramtalanít mint hogy veszélyeztessen.
Első körben a dugalj csere után is tesztelnék egyet, ha még mindig levág, akkor meg csere 13-asra.
Lehet hogy utána már a szolgáltatói B10-et fogja levágni, ahogy a kollega írta a határon vagy, itt sajna puding próbája az evés...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7326) demars


demars
addikt

Hello.
Du bojlert újítottam fel , cseppent az egyik csavarnál. Mindent cseréltem mert elég régi Hajdu gyártmány, gondoltam teljes felújítással elmegy még 5-8 évig.
Feltöltés után minden ok volt, vártam még és nézegettem. Beszereltem amit kell, mikor végeztem megint cseppent ugyan annál a pontnál. :W
Jól gondolom, hogy menthetetlen, az az lyukas ott valahol?
Összeszereltem, be is üzemeltem, hogy legyen melegvíz. Nézek újat, vagy használtat (idős, beteg házaspár, ingyen munka ez is). Csak anyagot fizetnek. Elég szegényesen élnek, próbálok segíteni nekik. De ilyenkor mit kérjek? 25k volt az anyag (alaplap, fűtőbetét, anód, szabályzó, korlátozó, lámpa, vezeték, tömítések, sorkapocs) ami gyakorlatilag nem kell. :F

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7327) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Szerintetek családi háznál, ha 3f bővítés van, akkor mi a célszerű? 3*32A vagy 1*32+2*20? A hőszivattyú H tarifán lesz...

Villanyautó töltő a jövőben tervezve van, de nem hiszem, hogy villanyautó jelenlegi hiányában 3*50A vagy hasonló szupertöltőre kéne készülni :D Nehéz látni, hogy mi a jövőbiztos... Meg hol van a gazdaságosság határa.

(#7328) N.otorious válasza demars (#7326) üzenetére


N.otorious
senior tag

Nézel egy "olcsó" újat, a régiből meg eladod amit beépítettél.

tudatlanság, ellenőrzés hiánya, figyelmetlenség ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇

(#7329) tothjozsi96 válasza demars (#7326) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Ha a csavarnál cseppen, akkor az miért lenne lyukas?

(#7330) szimcsi


szimcsi
senior tag

Sziasztok!

Lehet nem témába vágó a kérdésem. [kép]
A linkelt laptop tápkábel földelt vajon? Lehet használni földeletlen konnektorral?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

XP

(#7331) demars válasza tothjozsi96 (#7329) üzenetére


demars
addikt

Mert emiatt hívtak ki. Új tömítéssel, új csavarokkal is csepeg.
Szinte mindig megoldás egy alaplap csere ilyenkor, viszont most nem segített.
Ezért gondolok arra, hogy lyukas, vagy a peremnél azon a részen annyira korrodált az anyag, hogy az új tömítés se segített. A végeredmény ugyan az: bojler csere...

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7332) tothjozsi96 válasza demars (#7331) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Ez 6 vagy 8 lyukú alaplap?

(#7333) csubuka válasza csubuka (#7327) üzenetére


csubuka
addikt

Tovább agyaltam, lehet nem is kell a 3-fázis feltétlen.

Hőszivattyú H-tarifán nem kavar be a sima nappaliba...

Alapvetően az eletromos sütő-főzőlap kombó sem igényli a 3-fázist igazán, simán van 1-fázisú bekötésük, ha jól gondolom szinte mindnek. Hátrány nem lesz, max egyszerre nem mehet mind a négy főzőzóna nem?
Szauna nincs, forgógép nincs. Napelem annyira nem megérős, egyelőre nem lesz. Ott talán kellene bizonyos teljesítmény felett 3 fázis ha visszatáplálós nem?
Meg a villanyos autók java része egy fázisú töltős, nagyon max 3*16 (3*32 ami elméleti max töltő kapható, de ezt gondolom alig használja bármi is, erre méretezni azért bolondos lenne). Szóval az ember ami villanyos autót megfizetne még az feltehetően 1 fázisú töltős nem?
Nem feltétlenül indokolt a 3 fázis családi házba se talán... Nem tudom, hogy a szerelő miért ajánlgatja annyira... Persze jó ha van, de simán jó akár egy 48A (de lehet ki kell próbálni hogy a gyakorlatban a 32A elég-e...) 1 fázis is, használhatóbb, mint a 3*16...

(#7334) demars válasza tothjozsi96 (#7332) üzenetére


demars
addikt

6 furatos.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7335) PROTRON válasza csubuka (#7333) üzenetére


PROTRON
addikt

Szia,
Nagyjából jól összepakoltad fejben a dolgokat, hasonló az álláspont szakmabeliként.
Én javaslatom hogy történjen meg a teljeskörű szabványosítás kombimérővel a "H" tarfiához és legyen előkészítve a nappali 3 fázisra történő bővítés, de az elején nem szükséges, a felhasználói szokások alapján lehet majd látni fél-1 év múlva.
Persze előkészítés során végig kell gondolni a betáp oldalt is, tehát hogy a szolgáltató jelenleg mivel van beállva, milyen lehetőségek vannak, mert velük is le kell beszélni hogy későbbi bővíthetőség érdekében mit hozzanak, pl ha jelenleg 4x6 alu légvezeték van, cserélni tudnak-e, 4x16 alu légvezeték elegendő, vagy kell 3x25 földkábel mert messze van a közcélú hálózat.
Az elején 1x32A nappalira elegendő, ahogy írod a főzésen kívül más nem nagyon igényli a nagy teljesítményt, talán bojlerek mennyiségét érdemes átgondolni.
Jobb ha van 1 olyan fázis ami jobban terhelhető.
A főzőlap terén ajánlom a whirlpool középkategóriából azt amelyiknek a műszaki leírásában szerepel hogy áram alá helyezés során van 1 perced beállítani a teljesítményfelvételt és akkor automatán szabályozza magát. Egyes olcsóbb típusok is tudják ezt, de sokszor a spórolás miatt olyan hangosan kattogó relét raknak beléjük, hogy megijeszti az embereket főzés közben a véletlen kapcsolásával. :D
Más gyártóknál ha ki kell cserélni a főzőlap betápkábelét, különben túlterhelheted a gyári 1 db nulla vezetéket.
Ettől függetlenül érdemes legalább 5x2,5-ös kábelt vinni külön a főzőlapnak(két végén ikresített bekötéssel) és külön áramkört a sütőnek.

Napelem esetén is vannak 1 fázisú lehetőségek, de akkor asszem csak 5kVp rendszer a max. Ennél nagyobbhoz 3 fázis kell.
A villanyautók közül ha egyelőre még a típus sincs kiválasztva akkor tényleg várhat a 3x16A.
Egyelőre valóban az olcsóbb típusok esetében a gyártók is feltételezik hogy nem mindenkinek van 1x32A-nél többje így napi munkába járáshoz az éjszakai dugaljas bekötés működik.
Aztán ha már megvan a tesla, akkor az előkészített mérőhelynél meg lehet igényelni a bővítést, akkor már csak még1x ki kell töltetni a nyilatkozatot lehetőleg ugyanannak az ASZR-nek és be is kötik.

Ugyanez vonatkozik arra is ha majd az asszony munka után kikapcsolódásként akar majd egy eszterga műhelyt a garázs melletti fészerbe, ahol levezetheti a napi feszkót és kellene a 3 fázis. Ott is sok gépnek elég az 1 fázis, pl 3x10A-es hegesztő gyengébb, lassabban dolgozik mint ha 1x25A-re kötöd, de persze jó ha a műhelyedben ott a 3x16.

TLDR.:
A mérőhelyet alakítsátok ki mint ha 3 fázis nappali 1 fázis "H" tarifa kerülne bekötésre, mivel a kombi mérők egység árasak így csak vezetékezésben jelent többlet költséget, fázisonként új 32A alatt egység keresztmetszetet kell használni.
Egyelőre legyen 1x32A nappali.
A "H" tarifa hőszivattyúnak nézzétek meg az adatlapját hány fázist kér, sok esetben 1x16A, vagy 1x25A is elég. Ha csak 2-3 klíma kerül fel végül, oda 1x16A is elég szokott lenni ha októberben bekapcsolják márciusban ki és végig 1 fix hőfok-ventilátor üzemmódon jár.

Ha levágdossa az 1x32A ( mert sokat főznek 4 főzőlapon és sütnek is egyszerre), akkor a főzőlap második áramköre számára meg lehet kérni még 1 fázis 16A-t és csak azt rákötni.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7336) csubuka válasza PROTRON (#7335) üzenetére


csubuka
addikt

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a választ!

Még akkor alszunk rá egyet mindenképpen és megfontoljuk az összes említett pontot. :R

(#7337) PROTRON válasza csubuka (#7336) üzenetére


PROTRON
addikt

Még 1 dolog:
Fázisonként 32A-ig 10-es, 32A+ - 63A között 16-os vezetéket kell használni.
Tehát ha most kialakítjátok 1x32-hez és kéne az 1x48, akkor utólag a mérőhely elmenő és betápláló vezetékezése se lesz jó.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7338) csubuka válasza PROTRON (#7337) üzenetére


csubuka
addikt

Köszöönm, értem. Akkor végülis bármi is lesz külön kéne kérni a regszerelőt, hogy még ha gyengébb fázisokat is kérünk, akkor is előre már jóval erősebb vezetékek kerüljenek be...

(#7339) tothjozsi96 válasza demars (#7334) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Szerintem attól még nem lyukas a bojler. Annyit próbálj meg, szedd szét még egyszer és annál a csavarnál nyomd ki szilikonnal. Csavard be a csavarokat, de rendesen húzd meg és várj vele fél órát hogy kibőrösödjön az anyag. Gondolom ezt valamennyire szeretetből is csinálod, mert úgy érzékeltem az írásodból, hogy szegény családról beszéltél.

Ha csavarmentén csöpög az szerintem nem lyukadás. Akkor az alaplap vonalában kellene csepegnie.

(#7340) PROTRON válasza csubuka (#7338) üzenetére


PROTRON
addikt

Igazából fentebb nem volt még szó a mérőórát fogadó szekrény, annak környezete és a betáplálás lehetőségeiről.
Nem mind1 hogy légvezeték vagy földkábel, mert ez befolyással van arra hogy milyen keresztmetszetet kaptok.
Erre akartam utalni, hogy ha ez a keresztmetszet csak a minimumra van jelenleg kiépítve, lehet hogy a mostani 1x32A nappali és 1x16A "H" tarifa miatt nem is fog újat hozni a szolgáltató, de ha erről följebb akartok lépni 1 év múlva, akkor meg majd megint lehet vésni, földárkot bontani, új kábel telepítést fizetni a szolgáltató felé.

A többi része már más tészta, a jelenleg érvényes üzletszabályzat szerint a szekrény típusok direkt bekapcsolás esetén tartalmaznak alul egy fogadó tokozatot, valamint rögtön mellé is lehet építeni a mért oldali első elosztót. A fogadó tokozatig hozhatja a szolgáltató a betápot.
Így bővítés esetén ha a betáp keresztmetszettel nincs gond, akkor csak ezen 3 doboz között kell a 3-4 méternyi vezetékeket cserélni. Tehát nem feltétlen kell az egész házat szétvésni az főelosztóig.
Csak hogy mivel ez a vezeték csere plombabontást igényel, ki kell ismét jönnie reg szerelőinek, ami miatt rendesen ki fog számlázni még ilyen egyszerűbb esetben is.
Ha meg nem kell vezetéket cserélni, mert nem lépitek át fázisonként a 32A, akkor igazából nem szükséges kiszállnia a reg szerelőnek ha eleve Ő szerelte be, simán távolról elküldni a kivitelezői nyilatkozatot egy minimális díjazásért cserébe.

Szal csak erre akartam utalni, hogy az 1x48A ezért bajos mert akkor már minden fázison vastagabb vezetéket kell bekötnie a szerelőnek, amit előre nem tehet meg.
Ha most 1x32A lesz kérve, akkor bővítés során jobb ha mellé +1x16 vagy 1x20A-es második fázist kértek majd a szolgáltatótól, mint ha 1x32--- > 1x48-ra akarnátok bővíteni.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7341) csemberlen válasza csubuka (#7333) üzenetére


csemberlen
őstag

Röviden kell neked a 3 fázis hidd el, megbánod ha most nem úgy készül el a mérőhelyed, mert 2-5 év mulva majd kitalálnak egy új mérőhely tipust. Kezdetnek 3*16A, beköltözés után ha szükéses bővithető.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7342) Peter668 válasza csubuka (#7333) üzenetére


Peter668
csendes tag

Szia!

Végigolvasva az a véleményem hogy kell neked a 3 fázis és mellé az 1x32A H tarifa.
Ha belefér a keretbe kezdetnek 3x20A azzal egy ideig nem lesz teljesítményproblémád, ha nem akkor 3x16A.
Ezt már elöttem is írta @csemberlen.

[ Szerkesztve ]

(#7343) csubuka válasza PROTRON (#7340) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a további magyarázatot!

#7341 csemberlen:

Hmm, legyen úgy, de a 16 fázisonként szerintem azért kevés. Úgy nagyon legúzni kell, hogy a főzőlapéra ne legyen még rákötve vízforraló meg mittudomén.

A 2x20+32 végülis játszhat...

#7342 Peter668: Köszönöm, nagyon előnyben van a 3-fázis ajánlás akkor :) Lehet úgy végülis persze ha úgy van...

(#7344) dudika10 válasza csubuka (#7343) üzenetére


dudika10
veterán

Fozolapnak viszel sajatot es egybol nem kell azon izgulni, hogy ne legyen rajta vizforralo.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7345) 313313 válasza dudika10 (#7344) üzenetére


313313
addikt

Ha a bejövő fázisok 16A-es. Kettő kell a főzőlapnak a harmadik a sütő. Ha éppen főzöl 2 zónán, megy a sűtő. Fürdőben a mosogép és innál egy teát, már nagy valószínüséggel lemehet valanelyik kisnegszakító az óra mellett.
Vihetsz te 30-40 kört, annyiszor 16-al, ha a bejövő is eleve csak annyi...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#7346) csubuka válasza dudika10 (#7344) üzenetére


csubuka
addikt

Ahogy 313313 is írja jobb lesz zaért ha a fázisok erősebbek, mint 16A azért... 20 az neccesen jó lehet ilyen elgondolással. Meg lesz egy erősebb fázis, amire mehet a sütő+főzőlap+hőszivattyú HMV tárolójának a vészfűtő patrona (azt kicsit jogilag neces lehet "H" tarifára kötni, persze ha a gép maga adja rá a teljesítményt akkor lehet belefér?)

[ Szerkesztve ]

(#7347) PROTRON válasza dudika10 (#7344) üzenetére


PROTRON
addikt

Ha mérőóránál van 3x16A és a Főzőlap önmagában kér 2x16-ot, meg a sütő 1x16...akkor mire érted hogy "viszel sajatot es egyből nem kell azon" izgulnia?

Mert a belső elosztó és külön áramkörözés egy pillanatig nem volt kérdés hogy külön áramkörön lesznek, nem akarta ugyanarra a dugaljra kötni a főzőlapot amire a vízforralót.
Pont arról van szó hogy a különböző kismegszakítókra kötött fogyasztók az elosztónál összeadódó terhelése miatt valamelyik fázisnak mindenképp 16-nál erősebbnek kell lennie.

#7343csubuka
Akkor most a nappalit írod? Tehát csak a nappalira 20+20+32?

Vagy második forgatókönyv:a nappali 20+20 és a "H" tarifa 32?
Szerintem ez a második eset még kevés lesz, mert elektromos sütőtök is van, ezért javasoltam hogy az egyik fázis legyen nagyobb.
Ha most van pénz, akkor inkább 32+20 nappalin és 32 '"H" tarifán, ha tényleg ennyire sok fűtő hőszivattyú lesz.

A 3x16 szerintem is felejtős, tapasztalatok miatt.

upsz látom beelőztek...

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7348) dudika10 válasza 313313 (#7345) üzenetére


dudika10
veterán

Igazad van, belekeveredtem, 32A-rel szamolgattam nem 16-tal. Bocs.

Ket zona elvihet 16A-t, egy suto megegyszer ennyit, egy mosogep is 8-at... a teat mar sotetben hidegen iszod. :)

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7349) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Olyan jó lenne, ha a világos szürke csövet is normálisan lehetne hajlítani.. :(

(#7350) 313313 válasza PROTRON (#7347) üzenetére


313313
addikt

Azért túl se kell misztifikálni, full villanytűzhely, mosógép, 2 klíma (egyik 9A-t kér csak) kv főző, még nem ment le a 32A-es kismegszakítóm sose, még nyáron lekvár főzés közbe se, mikor a két nagy zónán ment a főzólap+sütő, 2 klíma,mosógép,etc...
Szerintem fusson neki a 3*20A-al, vagy 32-16-16 nappali+ h tarifa, aztán később költ, ha kell.

Hiába van 3*32A-em 1,5 éve, még mindog csak egy fázist terhelek ;) Majd ha ideér a napelem, szétosztom majd valamennyire...

Szerk.: kolégáknál is 3*25A van mindenkinél, még a tanyasiak is vígan elvannak, pedig használják rendesen a villanyt...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.