Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7201) PROTRON válasza mastodon (#7200) üzenetére


PROTRON
addikt

18 db kmsz + a fi relé? Mert nem egészen egyértelmű.
Tehát összességében inkább 24 modulos kellene elméletem szerint. Minden ilyen elosztóval az van hogy viszonylag el is lehet férni a vezetékekkel, de azért kell némi ügyeszség a vezetékrendezéshez.
Ha egysoros kell akkor ahogy nézem a Schneider Pragma szériának van ilyenje, de ez lehet feleslegesen drága.
Ugyanakkor 2x12 modulosakból van elég sok féle:
Ez pl drága, IP 65, de jól szerelhető: Legrand Plexo 3 [link]
Ezt még nem szereltem, de jónak tűnik hogy alul van hely a vezetékelrendezéshez, cserébe olcsó: Mini Pragma széria [link] [link]
Ez is szerelhető: Gewiss [link]
Vagy ez az Eaton fapados [link] Ez azért jó, mert a két szint külön ajtóval rendelkezik.

A Kanlux meg Stilo olcsó példányaival az a bajom személy szerint hogy ugyan már valamivel jobb az anyag minőség mint korábban volt, de felül és alul is kevés a hely a nulla és földelések rendes eligazgatásához.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7202) demars válasza mastodon (#7200) üzenetére


demars
addikt

Legrand, Tehnoplast
18 kmsz -nek én 24 modulosat tennék (legyen tartalék)

PROTRON gyorsabb volt :D

[ Szerkesztve ]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7203) PROTRON válasza demars (#7202) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez a Tehnoplast is jónak tűnik amit az Onlinevill-nél látok.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7204) demars válasza PROTRON (#7203) üzenetére


demars
addikt

Már szereltem, nagyon jó, rengeteg hely van a sín mögött.
Azokat is OnlineVill nél vettem.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7205) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Ajánlott távirányítós dugalj van? Nem telefonos applikacios, mert egy távirányítót egyszerűbb lenne nyomogatni, mint mindig telefonnal a programba menni

(#7206) dudika10 válasza Atomgeszi (#7205) üzenetére


dudika10
veterán

~10 evvel ezelott sokfele radiofrekvencias ment tonkre (talan 3 vagy 4 fele, nem emlekszem pontosan). Utana wifis sonoff lett, es az a mai napig uzemel.
Itthon most wifis nedis van 1 eve, es az mukodik egyelore.
Szuleimnel ikeasokat raktam fel, azok 2 eve mennek teljesen jol.

Ajanlani nem tudok, csak a keveske tapasztalatom megosztani.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7207) Atomgeszi válasza dudika10 (#7206) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Köszönöm, sajnos a Murphy törvénye érvényes mindenre.

Találtam egy szimpatikus Emos márkájút.. talán az.

(#7208) PROTRON válasza Atomgeszi (#7205) üzenetére


PROTRON
addikt

Az idejárók legtöbbje ha egyáltalán fel is szereli valakinél, saját maga nem használja hosszabb távon, szal nehéz "ajánlott" listát keríteni...

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7209) mastodon válasza demars (#7202) üzenetére


mastodon
aktív tag

Köszönöm a tippeket!

(#7210) ClioRS válasza dudika10 (#7181) üzenetére


ClioRS
őstag

Köszi! Annyi lenne még a kérdésem, hogy a kapcsoló oldalán azt írod a fekete a fázis. Annak nem a 0-nak kéne lenni? Illetve ha megvan amit írtál, hogy a lámpánál a +1 barnát összekötöm a feketével, viszont a fekete még menjen be a lámpába+legyen összekötve a barnával?

@PROTRON
Neked is köszi!

(#7211) dudika10 válasza ClioRS (#7210) üzenetére


dudika10
veterán

A kapcsolo remelhetoleg a fazist kapcsolja es nem a nullat. De ehhez irtam a fazisceruzat. ;)

Ha a nullat kapcsolja (az baj, de most mit csinaljunk), akkor is igaz amit irtam, csak a nulla es a fazis felcserelodik mindenhol. Vigyazz, mert a kapcsoloban is mashova kell kotni oket!

Es igen, az extra kabelt IS rakotod a nullara a lampanal. A lampanak ugyanugy szuksege van ra tovabbra is. (Egy 3 lyukas wagoval ez egy egyszeru muvelet.)

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7212) lappy válasza ClioRS (#7210) üzenetére


lappy
őstag


valahogy így gondolta, a két barna közül az egyik lesz a kék(nulla) vezetéked
de ha van rá mód akkor inkább kötődobozban kellene azt egy szál vezetéket visszahúzni és cserélni kék színűre mint ezt a fajta megoldást választani

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7213) ClioRS válasza dudika10 (#7211) üzenetére


ClioRS
őstag

Oks, köszi! Az nem világos még, hogy a kapcsolónál mit és hova. Az egyik barna ami a fázis megy a fázis helyre. A másik barna amit a lámpánál összekötök a feketével megy a nullába, viszont akkor mit csináljak a feketével a kapcsolónál? Azt is kössem be a nullába?

@lappy :R

(#7214) dudika10 válasza ClioRS (#7213) üzenetére


dudika10
veterán

A kapcsolon 3 lyuk minimum van.
Az N-el jeloltbe megy az ujonnan nullava valo barna kabel.
Lin-be a fazis, Lout-ba a lampa iranyaba tovabbmeno kapcsolt barna.
Ahogy lappy kollega lerajzolta, es abban is igaza van, ha van lehetoseged, huzd be kek kabelt a nullanak a kotodobozbol, ha az asszony engedi (en egy elvakolt doboz bontasaert biztos kapnek az asszonytol ;] ).

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7215) ClioRS válasza dudika10 (#7214) üzenetére


ClioRS
őstag

Kösz, nincs több kérdésem :R
Falat én sem fogok ezért bontani :DDD De lehet nem is állok neki a műveletnek egyedül, hanem hívok szakembert.

(#7216) dudika10 válasza ClioRS (#7215) üzenetére


dudika10
veterán

Ha a lampat es a kapcsolot is be tudtad kotni, akkor ez egy 15 perces muvelet. De ha nem vagy biztos benne, akkor rabeszelni semmikepp nem foglak.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7217) Gézengúz válasza Atomgeszi (#7205) üzenetére


Gézengúz
addikt

Ezt a verziót (eu) használom évek óta.

Jó.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#7218) bluemirage válasza Atomgeszi (#7205) üzenetére


bluemirage
őstag

Nagyon sokáig a Somogyi (valójában kínai) 1000-es sorozatot használtam, rádiós dugaljnak. (wifi router, kábel modem, led világítás stb...)
A lenti linken 1000-es 1011 és 1013-as típussal hivatkozzák.
Aztán az egyik összetört, a másikra meg ráraktam egy szivattyút és néhány hét alatt megmakkant. Igen... tudom miért...

Akkor vettem a kisebb dugaljból álló 3000-es sorozatból a 3013-as hármas szettet. Nincs nagy gond vele. Napi használatban van kb. 1 éve, de nagyon ritkán 2x kell rányomni a gombra. Nem tudom, hogy ez kontakt hiba, vagy RF átviteli hiba. De ez elég ritka. Szóval azért én elégedett vagyok vele, de a régi 1000-es sorozat ilyet sosem csinált, de azoknak batár nagy a dugalj része.

https://www.somogyi.hu/product-list-tiles/taviranyithato-halozati-aljzat-563

Itt többször javasoltam a szüleimhez rakott DBK-1000AC dinamós csengőt. Lehet, hogy a hírközlési hatóság szerint még a szomszéd faluban is elnyomja a rádiót, de sok falat visz át és tud üvölteni, mint állat.
https://www.somogyi.hu/product/vezetek-es-elem-nelkuli-csengo-dbk-1000ac-16425

Más somogyis cucc nincs. De ezek beváltak.

Meliora sunt bono inimica

(#7219) Gézengúz válasza bluemirage (#7218) üzenetére


Gézengúz
addikt

Nálam 1KW-os szivattyút visz az egyik. Semmi gond.

(#7220) Poultier


Poultier
tag

Sziasztok!
Lassan kezdem a villanyszerelést a házban. Álmennyezet lesz, így adja magát, hogy a plafonra tegyem fel a védőcsöveket és csak ott marjak hornyit, ahol kell. A födém viszont kerámia béléstesttel készült, ahhoz lehet rögzíteni csőbilincset tiplivel? :R

(#7221) tothjozsi96 válasza Poultier (#7220) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Lehet. De én inkább tetőlécet rögzítenék oda ahol több cső fut és azt fúrkodnám szét.

(#7222) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

Ha földkábelből tömör alut kapok az nagyobb probléma, mintha sodrott lenne? Melyik a jobb, vagy a rosszabb?

Tömör vezeték esetén, a sorkapocsból jó az hogyha a csavar rászorít az alura? Nincs ebből valamilyen másik szorításos megoldású? Olyasmire gondolok mint a kismegszakítóban.

Üdv.

(#7223) lappy válasza tothjozsi96 (#7222) üzenetére


lappy
őstag

földkábel esetén sincs nagy probléma ha tömör (max nehezebb vele bánni)
sorkapocs esetén miért ne lenne jó? a lényeg hogy ne egyék meg egymást

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7224) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

[BOSCH GBH 240 Fúró-vésőkalapács SDS-Plus, kofferben (790W/2,7J) (GBH 2-24 DRE)]

[HIKOKI DH26PC2 Fúró-vésőkalapács kofferben SDS-Plus (830W/2,9J)]

[MAKITA HR2470 Fúró-vésőkalapács kofferben (780W/2,4J)]

Ezek közül melyiket lenne érdemes?
Egy 8 éves Parkside 1050W-os fúrókalapácsot váltana. Azzal végül is meg voltam elégedve, azon kívül, hogy már újkorában úgy járt a tokmánya, mint az állat...

(#7225) yazoo1


yazoo1
tag

Kérdésem Váltakozó áram vezetek keresztmetszet számításnál:
R=rô x 2xl/A(egyenáramnál tuti) vagy R=rò x l/A ?

vmint amikor megvan a feszültségesés akkor is egyszeres a vezetékhossz vagy kétszeres?
en úgy tudom kétszer kell venni hogy a fázison is a nullán is megy feszültség…
valamit Láttam egy számításos példát egy régebbi könnyvben és ott nem a fajlagos ellenállást, hanem fajlagos vezető képességével számoltak a képletben a vezetéknek. Ezt is úgy tudom hogy a fajlagos ellenállással számolunk

[ Szerkesztve ]

(#7226) yazoo1 válasza Atomgeszi (#7224) üzenetére


yazoo1
tag

Sztem Makita
szervizháttér gyors, profi

(#7227) sambenez válasza Atomgeszi (#7224) üzenetére


sambenez
addikt

Nem tudom mennyire fontos ez a kis méret de, ha külföldi rendelés játszik ezt venném inkább. Fele pénzből meg van, és 6J-os.
TOPSHAK TS-HD1 110V/220V 1500W 6J

(#7228) tothjozsi96 válasza Atomgeszi (#7224) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Nekem a Makita van, elég jó. Bár én csak "hobbista" vagyok.

(#7229) lappy válasza yazoo1 (#7225) üzenetére


lappy
őstag

A képletben akkor van 2l ha olyan a példa hogy egy hosszabbítón valahol zárlat van és mekkora az ellenállás vagy a hossz
Az alap képlet AC / DC számításoknál használjuk egy vezeték esetén
A 2 szeres szorzó már vezeték pár esetén kell es igy AC / DC esetén is kell
Az hogy ró vagy gamma az csak a kèpletben hogy használod
R=(ró x l )/A ugyanaz mint R = l /( gamma x A)
Mert a ró= 1/gamma

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7230) PROTRON válasza Atomgeszi (#7224) üzenetére


PROTRON
addikt

Szeretnél feljebb lépni a hobbibarkács kategóriából gépek terén? Vagy kifejezett melóhoz fog kelleni?

Én a makitát venném, a bosch mindent is gyárt, nem bízom bennük.
A Hikoki cégen belül nem szereplet fényesen, persze mindig működött a garanciáztatás, csak a makiták alapból jobban szerepeltek.

#7227 sambenez
egyrészről ahogy nézem kifogyott az EU-s 220 V-oltos, csak amcsi 110V-ost tud venni.
Másrészről nem mindig jó az ha a gépnek nagy ereje van, a 6J-al már átszíktja a vasbetont akkor is amikor csak kocogtatni kéne...a 2,4J-al vasbetont nezéz vésni, de lehet, sajnos been there done that...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7231) PROTRON válasza yazoo1 (#7225) üzenetére


PROTRON
addikt

Szia,
Az ELMŰ 2021-ben kiküldött a tervezőknek egy kisokost, mert elegük lett abból hogy a társasházi fővezeték felújítási tervekkel kapcsolatos 2019-es szabvány változásban megírt dolgokat nem tartják be a 15 éve a pályán dolgozó tervező mérnökök.

Ebben a következő képletek szerepelnek a feszültség esés számítással kapcsolatban:
Háromfázisú, legalább 4 vezetékes hálózaton:

e=0,75*(epszilon/100)*(Uv/gyök3)

Továbbá:

A=(ró/e)*In*L*cosfí

Ahol:
0,75 = háromfázisú, de négyvezetékes, asszimetrikusan(!!!!) terhelt hálózaton kötelezően használandó asszimetriai tényező; -------------(a nulla és a lakások egyenlőtlen terhelése miatt)

In=terhelő, méretezési áram;
epszilon=meghatározott maximális feszültségesés %-os értéke;
L= vezeték hossz [m]-ben;
Uv= néveleges vonali feszültség (három fázisú fővezeték hálózat esetén 400V)
ró= fajlagos ellenállás (ohm*mm2/m) réz: 0,0178; alu : 0,0286
cosfí=teljesítmény tényező, de lakások esetén =1-el kell számolni;

1 fázisú, mérőhelyi leágazó vezeték méretezése:

e=(epszilon/100)*(Uf/2)

Ahol az "újdonság":
Uf= névleges fázis feszültség (egyfázisú hálózaton 230V)
(ui.: tehát ott van egy /2 egyfázisú hálózat esetén, a nullán visszafolyó áram miatt) ;)

Továbbá:

A=(ró/e)*In*L*cosfí

Ezeket írd át a saját excell tábládba és megtalálod a varázslást. ;)

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7232) mokus1


mokus1
addikt

Ha házon kivülre viszek konnektort van valami szabály arra hol fúrhatom át házat? Van rajta egy 20cm szigetelés is.

(#7233) sambenez válasza PROTRON (#7230) üzenetére


sambenez
addikt

Nekem az látszik van belőle cz raktárban eu-s, a másik dologban igazad lehet.

(#7234) demars válasza mokus1 (#7232) üzenetére


demars
addikt

Lehetőleg az 5 rétegű Henco fűtéscső közepén ;]
Tudtommal nincs erre vonatkozó szabály, szóval ott fúrj ki, ahol neked kényelmesebb!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7235) mokus1 válasza demars (#7234) üzenetére


mokus1
addikt

Mondjuk úgy legalább mindenhová gyorsan odaér :DDD

(#7236) PROTRON válasza mokus1 (#7235) üzenetére


PROTRON
addikt

BTW azért kérdezed, mert emlékszem hogy a panel lakásokban tilos horony vésni?
Gondolom nem akarsz statikai problémát, inkább a többi közmű elkerülése a fontos.
Meg ahol a legegyszerűbb, csak aztán miután át húztad a kábeledet, ne felejtsd el vízmentesen lezárni (meg azért ne szeleljen)...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7237) Madwe


Madwe
nagyúr

Sziasztok! Az elképzelhető hogy elmozdult/hibás kötés miatt a kötődobozban a felszerelt lámpa csak halványan ég (ledes).
most lett festve/elzárva a kötődoboz, előtte ott volt egy kis villanyász mókolás, s kb csak arra tudok gondolni. A lámpa maga helyesen be van kötve.
nem szívesen bontanám meg, első körben az elmélet érdekel, hogy van e olyan, h pl részben kimozdul egy toldás ami miatt kisebb teljesítmény megy át s halványan világít egy led lámpa…

(#7238) Pkc83 válasza Madwe (#7237) üzenetére


Pkc83
őstag

Szia.

Szerintem az nem kötés hiba lesz hanem inkább a trafó adta meg magát a lámpában. Nekem is volt ilyen lámpám ami egyik pillanatról a másikra ezt csinálta,sőt olyan is amit eleve így vettünk. Szóval szerintem csere lesz belőle vagy esetleg javítás de általában nem éri meg. Annyit azért meg lehet nézni,hogy a lámpánál megvan e 230v,ha igen akkor csere.

(#7239) yazoo1 válasza lappy (#7229) üzenetére


yazoo1
tag

Koszonom! :)

(#7240) yazoo1 válasza PROTRON (#7231) üzenetére


yazoo1
tag

Szuper! Koszonom! :)

(#7241) mokus1 válasza PROTRON (#7236) üzenetére


mokus1
addikt

Keversz valakivel, ez egy ház.

(#7242) hNp88 válasza Atomgeszi (#7224) üzenetére


hNp88
aktív tag

Makita +1

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#7243) lappy válasza hNp88 (#7242) üzenetére


lappy
őstag

Szakmai segítséget kérnék egy panellakás villamos hálózatának áramkör kialakításához.
A lakás a következő helyiségekből áll: 2 szoba, 1 étkező, 1 konyha, 1 wc, 1 fürdő, 1 előszoba
A szobákban 2 oldalon 2-2 dugalj lenne elhelyezve. Az étkezőben szintén 2 db dugalj van. A konyhában villanytűzhely, mikró, hűtő, mosogatógép + egyéb háztartási gépeknek kellen dugalj. Az előszobában a távközlésnek kell 1 db dugalj + 1 db dugalj kellene még. A fürdőszobában van egy mosógép + 1 db dugalj kellene még.
A világítás a helyiségeknek megfelelően. Ha mindent külön szedek áramkörileg az szerintem felesleges. Hogyan lehetne észszerűen kialakítani?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7244) PROTRON válasza lappy (#7243) üzenetére


PROTRON
addikt

Havernál tavaly nyáron hasonló elrendezéshez a következőt csináltuk:
2x12 modulos elosztó legalább, falon kívül, ajtó felett az eredeti pozícióban, bár szerintem jobb lett volna az ajtó mellé lehozni 180-ra hogy elérhető magasságban legyen.
Mellé közvetlenül fentre 1 db dugalj az internet modemhez, a folyosói kapcsoló mellé mehet még 1 csapfedeles dugalj pl takarításhoz.
Áramköri szeparációk:
A beérkező 1x32A betáp 10-es fázis vezeték beérkezik 1 db 32A-es kismegszakítóra mint "főkapcsoló". Ha három fázis van, akkor kicsivel másabb.
Innen elágazik:
1 db életvédelmi relé meg hozzá 1 kismegszakító dedikáltan a hűtő számára ;
1 db életvédelmi relé meg hozzá 1 kismegszakító dedikáltan a klímák számára;
1 db életvédelmi relé a minden más számára, amiről él a többi kismegszakító,( pl konyhai gépekhez kapásból 4 db pl későbbi főzőlap miatt), szal összesen legalább 8, de ha elfér a felső sorban inkább kihasználnám a 12 db-ot, max marad tartalék;

Ez az alap javaslat, ezen felül jönnek a cifrázások.
Például még azt szoktam javasolni, hogy:
+1 db életvédelmi relé meg hozzá 1 kismegszakító a fürdőbe vagy mellé kerülő mosógép, valamint a konyhába kerülő mosogatógépek számára dedikáltan, amikről semmi más nem üzemel;
Ez ugye azt is jelenti, hogy külön 3x2,5 vezetékezés kerül kiépítésre ehhez a feladathoz.

Hivatalosan minden világításnak is életvédelmi reléről illene mennie, ezért be szokták kötni az egyéb minden fogyasztót ellátó relé mögé kismegszakítókra. Ezzel csak az a gond hogy este kellemetlen ha egy zárlatos rádió levágja a relét és a fürdőben teljes sötétben motoszkálsz...

De az is igaz hogy relénként 15k költség sok.

A konyha melletti folyosó beugróba a hűtőnek a fenti dedikált reléről külön dedikált áramkört vittünk, ha nálad a konyhában van akkor oda.
A konyhába ha engedi a büdzsé, akkor 2 db 5 eres áramkört vinni összesen 4 db megszakítóról, sose tudni hogy a mostani elektromos sütő mellé mikor kerül elektromos főzőlap. A főzőlap jobb szereti önmagában a 2 db 16A áramkört, akkor van biztonságban, a sütő is 1 db 16A áramkör és akkor a 4. kismegszakító kapja a többi konyhai gép dugalj kört.

A szobák esetében úgy vinném az összesen 2 db dugalj kört, hogy nem szobánként, hanem a szobák eltérő falán eltérő körök, így ha az egyiket levágja valami akkor még a szoba másik oldaláról lehet vinni hosszabbítóval áramot.

A klímák dedikált fix áramkörrel épüljenek, 1 db 16A-ről hűtés üzemben akár 3 klíma is eljár és még átmeneti időszakban lehet kiegészítő fűtéshez is használni, ha épp spórol a ház a táv/központi fűtésen.

A világítás terén a konyhához külön vinnék világítási kört, ahogy az előszobához is. Ha valahol gáz van, ne oldjon le az egész.
A fürdőnél 2 pólusú kapcsoló kell a világítás és a dugalj áramtalanításához azért, hogy a párás környezet miatt, a levegő nehogy átadjon a nulla vezeték és a földelő között, nehogy felesleges leoldás történjen. Alacsony de nem 0 a kockázat, de kellemetlen tud lenni.

Mi csatornáztunk és biztonságképpen kettős szigetelésű kiskábelekkel dolgoztunk, de egyébként ha tudod rendesen fixálni lehet csak erenként vinni a réz vezetékeket, az költségcsökkentő.

Dugaljakhoz terheléstől függetlenül 2,5-es keresztmetszet. A fürdőnél a tükörvilágítással közös dugalj körhöz is.
Konyhai gépekhez körönként szintén 2,5-ös.
Klímákhoz szintén.
A csak világításként üzemelő körökhöz mehet 1,5-ös, valamint az elosztó mellé kerülő, dedikáltan modem számára 10A-es kismegszakítóról élő esetében is.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7245) lappy válasza PROTRON (#7244) üzenetére


lappy
őstag

Igen nekem 3x25A van majd ezt osztom szét, hogy egyenlő terhelés legyen fázisonként.
A világítás esetében is valahogy szeparáltan akarom, hogy ha az egyik szobában sötét van akkor legalább az előtte lévő helyiségben ne legyen.
Én is csatornázásban gondolkodom, tudom, nem túl szép, de nem lesz gondom a vésés miatt.
Az egész lakásban csatornát használtatok, leginkább a fürdő ami érdekes és gondot okozhat. Itt hogyan lehetne megoldani, hogy biztonságos legyen. Illetve mivel célszerű rögzíteni? Melyik gyártó csatornáját használtátok, külön szerelvényekkel vagy vmi adapterben elhelyezve
Köszönöm

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7246) demars válasza lappy (#7245) üzenetére


demars
addikt

A vastagabb csatorna, amiben szerelvény is elfér az horror áron van.
Az irodáinkban ilyenekkel operáltak, jól néz ki, de k.va drága cucc.
Ez egy olcsó típus

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#7247) PROTRON válasza lappy (#7245) üzenetére


PROTRON
addikt

MI a meglévő fali kötődobozokat használtuk fel mint kötési pontok és azok között hoztuk össze a csatornákat.
A fürdő esetében is, a fürdő ajtaja mellett a folyosón van a kötődoboz, onnan már csak a direkt bekötések mennek tovább, a fürdőben nincs kötési pont, csak annyi hogy a tükör-dugalj-világítás gyártói kábelét kellett kikötni hogy helyére bemehessen a direkt kábel.
Az általános fürdőszobai ajtó feletti világításnak meg csak átfúrtuk a csatorna takarásában egy új átvezetést.
Így csak a folyosón kellett csatornázni, meg a WC-ben, mivel mellette volt a konyha, ott a konyhabútor fölé meg kellett érkezni takarásban.

Annyi könnyebbségünk még volt hogy maradtak a kapcsolók az eredeti pozícióban, így a felettük lévő kötődobozból az eredeti házgyári hornyot fel tudtuk használni ahogy kitéptük a mm alu 2 eres kábeleket.
Elvileg ugye "lehet" ilyenkor közvetlen falba gipszelni a 3 eres kiskábelt, nem feltétlen kell oda csatornázni függőlegesen.

Amúgy a hosszabb falak esetében érdemes oldalanként 2-2 pozícióban felrakni a dugaljakat.

Mi is csak a kábelezéshez használtunk olcsó csatornát, csak a szobák sarkaiban okoz csúnyaságot hogy le kellett jönni a dugaljakhoz.
A haver hozta a csatornákat, nem tudom melyiket vette végül.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#7248) Atomgeszi válasza PROTRON (#7230) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Főként házkörülre, de azért ne riadjon vissza, ha jobban meg van dolgoztatva éppenséggel.
Makita HR2641]

Esetleg ez?

(#7249) tothjozsi96 válasza Atomgeszi (#7248) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Miért nem jó a 2470?

(#7250) PROTRON válasza tothjozsi96 (#7249) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez egy nagyon jó kérdés, egy orosz oldalt találtam ahol összehasonlítják a kettőt, de ott mint ha a 2470esnek egy erősebb revíziója lenne, 2,7J-os ütőenergiával.
Egyébként nem értem én sem az ár különbséget a tervezési évjáraton kÍvül, lehet ha a boltban egy korrekt eladót fog ki az ember aki szakmailag képben van az meg tudja mondani. Aztán hozzáteszi korrektül hogy vegye az olcsóbbat. :D
Cégnél nem tudom melyikek vannak...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.