Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) bzoley válasza pepe091 (#450) üzenetére


bzoley
veterán

Majd meglátjuk. Mindenesetre, másokkal ellentétben én nem csipkedem le az első virágokat.
Most, hogy kezdték élvezni a napot, és a jó időt, kénytelen voltam beköltöztetni őket a műhelybe. Nem mertem kinn hagyni a szélben. Pedig már az aprók is elkezdtek növögetni. A nagyot pár napja mértem, 9cm volt, ma 10.5, és 11 cm a két nagyobbik. De sehogy sem akar jönni a jó idő.

(#452) petipetya


petipetya
nagyúr

Érdekesek ezek a méretbeli különbségek nálatok is. Nálam most 9 nagyobb (20-25 cm) és 6 kisebb (10 cm) palánta van, holott mindegyik jalapeno (a magok pedig ugyanabból a csomagból vannak):

jalapeno

A legszembetűnőbb talán ezen a képen, ahol ráadásul egy pohárban található a kisebb és a nagyobb palánta:

jalapeno

A földem ma érkezik egy ismerős által. Követtek valamilyen holdnaptárt, amely alapján lehet tudni, hogy melyik a legjobb nap a cserépbe való ültetésre? Természetesen mindegyik cserepet fel fogom címkézni a dátummal és a kicsi/nagy megjegyzéssel.

Vajon a kisebbeken kevesebb termés lesz?

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#453) bzoley válasza petipetya (#452) üzenetére


bzoley
veterán

Fene tudja, a méret lehet akár relatív is. A tieid szép nagyok, viszont rendesen meg vannak nyúlva. Nálam a méret különbség egyértelműen a szakszerűtlen szétültetés miatt van, legalábbis a jalapenok között. A nagynak nevezett tíz centisek elég fejlettnek tűnnek oldalhajtásokkal, bimbókkal, 8-10 levéllel. Persze a profi termesztők paprikáitól el van maradva rendesen. A kicsik 4-6 levélnél tartanak, amik kisebbek is. És akkor ott vannak a habanerok, jolokiák, amik még apróbbak, öt centis magassággal, öt forintosnál kisebb levelekkel, viszont 6-8 már van belőlük. Kicsik, de masszívak. Most kezdenének növekedni rendesen, ha lenne jó idő.
Viszont a tieidnek szép nagy leveleik vannak.

(#454) Thrawn válasza petipetya (#452) üzenetére


Thrawn
félisten

Nem naptárat kell nézni, 4-6 leveles állapotban (a szikleveleket nem számolva) már a végleges helyükre szokták ültetni a palántákat.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#455) dfdfdf


dfdfdf
őstag

Jó volt olvasni a kertészkedéseteket így délelőtt, aggódtok értük mintha a kisgyermeketek lenne (végül-is olyasmi :D )

[ Szerkesztve ]

(#456) Thrawn válasza dfdfdf (#455) üzenetére


Thrawn
félisten

Meg is hoztuk a kedved hozzá? :)

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#457) dfdfdf válasza Thrawn (#456) üzenetére


dfdfdf
őstag

nem mert ki nem állhatom a csípőset :) de nem is vagyok egy zöldségfogyyasztó se pedig elég szép a kertünk (vidék) terem itt minden ami csak a konyhában kell.

(#458) Jofi81 válasza Jofi81 (#437) üzenetére


Jofi81
őstag

A 13. napon végre elkezdtek kibújni a habanerok is, eddig 5 van a 12-ből. :) Éppen ideje volt, mert a jalapenok már lassan elérik a tálca tetejét.

(#459) petipetya válasza Jofi81 (#458) üzenetére


petipetya
nagyúr

Helyes. :C

"nincs rá lezsóidő"

(#460) bzoley válasza Jofi81 (#458) üzenetére


bzoley
veterán

Hajrá :)
Vigyázz rájuk, mert úgy látom, a mieink elég kényesek.

(#461) bzoley


bzoley
veterán

Mintha kettesbe kapcsoltak volna a növények, napról napra picit nagyobbnak tűnnek :)
Ez még a poharasok, egy részüket átraktam nagyobb pohárba. Habanerok, jolokiák, a háttérben pár sértődött jalapenoval.
[link]
Jelenleg kb ennyi a különbség a két nagy, és a nyamvadtak között. Ők testvérek(jalapenok), egyszerre lettek ültetve, és egyszerre bújtak ki a földből.
[link]
Nagytesó közelebbről. Ezen volt a két elsorvadt levél, amit lecsippentettem. Középen a bimbók, és új hajtások.
[link]
És a brazil csodaparik. Jól látható mennyivel jobban élvezik a helyüket, amik még korán palántaföldbe lettek átültetve. Ült.:03.19.
[link]
Csak ez a pocsék idő dühít, kinn kéne napfürdőzniük, de ebben a szélben kizárt.

(#462) petipetya


petipetya
nagyúr

Az normális, hogy az átültetés után egyből lekonyulnak?

"nincs rá lezsóidő"

(#463) Jofi81 válasza petipetya (#462) üzenetére


Jofi81
őstag

Szerintem igen, kell nekik egy kis idő, amíg magukhoz térnek.

(#464) bzoley válasza petipetya (#462) üzenetére


bzoley
veterán

Igen, attól függően, miként lettek átültetve. Én alaposan beiszapoltam, egy picit sem konyultak le, és föld nélkül is csak fél percig voltak.

(#465) petipetya


petipetya
nagyúr

Köszi mindkettőtöknek. :R Még folyik a munka vele, csak gyorsan megkérdeztem.

Két palántát már két napja átültettem mert pont volt annyi maradék föld, és azok is lekonyultak ám másnapra kiegyenesedtek, csak nem ennyire. Közben a tegnap helyett ma érkezett meg az 50 literes föld cimbi által, így a többit is elkezdtem átültetni.

A gyökereik nagyon szépek, folyamatosan mentem kezet mosni, hogy tudjak fotókat készíteni róla.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#466) pepe091 válasza petipetya (#462) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Igen, de ültetés után alaposan locsold meg, jobban mint egy átlagos öntözéskor.

(#467) petipetya válasza pepe091 (#466) üzenetére


petipetya
nagyúr

Így tettem, nyakalják is a vizet rendesen, mint a busmanok a Kalahári sivatagban. :R

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#468) bzoley válasza petipetya (#467) üzenetére


bzoley
veterán

Én utoljára úgy csináltam(párat korábban is), (annak ellenére, hogy a földjükkel együtt akartam nagyobba költöztetni, csak folyton szétesett, és féltem, hogy a nagyobb darabok eltépik a gyökeret), hogy finoman lemorzsoltam a föld nagyját a gyökérről, a maradékot finoman lemostam, teljesen tiszta lett a gyökér, a nagyobb pohár aljába raktam egy kis földet, majd száránál fogva belelógattam a pohárba a palántát, félig megszórtam földdel, fellocsoltam sár állagúra, így rendesen rácuppant a föld a gyökérre. Végül feltöltöttem a poharat teljesen, azt is megöntöztem kicsit finomabban, hogy megálljon a palánta. Ezután már nem kellett tovább tartani, addig viszont fogni kellett, hogy a helyén maradjon. És így szinte észre sem vette, hogy át lett ültetve. Örült a víznek, és az új földnek.

(#469) petipetya válasza bzoley (#468) üzenetére


petipetya
nagyúr

-

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#470) pepe091 válasza petipetya (#469) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Az összes kép 403 error. :(

(#471) petipetya válasza bzoley (#468) üzenetére


petipetya
nagyúr

Megkérdezhettem volna korábban, hogy mit értesz iszapolás alatt. :) Számomra azt jelentette, hogy az átültetés után jól meglocsolom őket.

Az átültetés előtt pár órával pedig kaptak vizet, így könnyű volt szétválasztani az egy pohárban két palántát a földdel együtt:

jalapeno

Az átültetés után eléggé durcás hangulatban voltak:

Most kb. 4 óra elteltével már kezdenek feloldódni:

Ezek a bevágások külön tetszenek az alátétekben, mert elvezetik a vizet:

Most csak ilyen méretben tudtam linkelni a képeket, mert a Picasa server errort ír már reggel óta. 4 palánta maradt a joghurtospoharakban, mivel azok vasárnap az új gazdájukhoz kerülnek (kettőt kért, de négyet kap). Így most 11 palántám van, ezek simán el fognak férni az ablaknál. Egyenlőre nem b.sztatom őket mert elég volt ennyi sokk egy napra, majd holnap kerülnek a végleges helyükre (kb. 1 méterre a mostanitól)

pepe091: Köszi, hogy szóltál. :R Eddig sem használtam a Dropboxot képek feltöltésére, és ezután sem fogom.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#472) bzoley válasza petipetya (#471) üzenetére


bzoley
veterán

Végül is az a lényeg, hogy kapjanak vizet. Így, hogy "körbepancsoltam" vizes földdel, talán jobban körbeveszi a gyökereket. Aztán az is lehet, hogy nem. Mindenesetre eddig bevált.

Sok borús nap után végre újra napozhatnak a palánták. Már nagyon hiányolták. Ha kipihentem magam, néhányat a maradékból átköltöztetek cserépbe. Nekik valószínűleg az lesz a sorsuk, hogy nem fogom cipelgetni, maradnak a fal tövében, míg a végleges helyükre nem költöznek.

(#473) petipetya válasza bzoley (#472) üzenetére


petipetya
nagyúr

Nem macerás ennyiszer átültetni őket?

Jövőre eleve úgy fogom csinálni, hogy február elején cserepenként egy magot ültetek, és ami nem bújik ki egy hónap alatt, annak a helyére megy egy másik mag. Vagy még kényelmesebben eleve két magot teszek egy cserépbe, és egy palántát kihúzok, ha mindkettő kikelt.

De hogy átültetni nem fogom őket mint idén, az fix. :)

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#474) bzoley válasza petipetya (#473) üzenetére


bzoley
veterán

Ha a szétültetést nem vesszük figyelembe, akkor néhány még nem volt átültetve. Szerencsésebb lett volna, ha anno sem ültetem szét, hanem kihajítom a második, harmadik darabot a pohárból. Amik most cserépben vannak, azok is az eredeti poharukból lettek átültetve. Egyedül amik nagyobb pohárba kerültek, azok lehetnek talán megint tovább ültetve. De sebaj, ezekből is tanulok, jövőre egyszerűbb lesz. Viszont néhányan örültek az átültetésnek, mert virágföld helyett palántaföldet kaptak.
Egyből nagy cserépbe talán azért nem ültetném, mert abból logisztikai problémák adódnának :)

(#475) kmisi99


kmisi99
addikt

Vettem naga jolokia magokat, de akarok olyan paprikát is amit csak úgy instant rávághatok pl kajára amit épp eszek, szóval ne gyilkos erősségű legyen de erős legyen milyet ajánlotok? A sima magyar piros paprikákat nem annyira érzem meg lazán megeszem magába, a zöldpaprika ami már meg tud csípni ennek tekintetébe mi lehet megfelelő?

[ Szerkesztve ]

(#476) Jofi81 válasza kmisi99 (#475) üzenetére


Jofi81
őstag

Talán jalapeno.

(#477) pepe091 válasza kmisi99 (#475) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Jalapeno szerintem pont jó ilyen célra.

@petipetya

Nagyon szépek, szépen összekapták magukat.

(#478) kmisi99


kmisi99
addikt

Esetleg valaki vett már? Schoville skálát ismerem de ízre is erősebb a sima magyar pirospaprikáknál? Illetve ha valaki vett már tudna ajánlani helyet ahonnan vehetek?

(#479) Jofi81 válasza kmisi99 (#478) üzenetére


Jofi81
őstag

Én innen vettem. A sima paprikánál erősebb, de mivel nálunk is elég elterjedt, szerintem kóstold meg. A legtöbb boltban tudsz venni savanyított formában.

(#480) Jofi81


Jofi81
őstag

Mára az első jalapenok elérték a tálca tetejét, miközben a habanerok közül még csak 7 kelt ki. Nem volt más választásom, ketté kellett vágnom a tálca belsejét. Így a habanerok még maradhatnak a meleg "üvegházban", a jalapenok meg kijöttek a levegőre. Jövőre külön tálcába kell őket ültetnem.

(#481) bzoley


bzoley
veterán

Mára megjelent pár darab a múlt pénteken ültetett 4 habaneroból. Csak azért ültettem őket, hogy összehasonlítsam a pont egy hónappal idősebb tesóikkal, hogy ugyanúgy fejlődnek-e.
Közben a maradék, még pohárban lévő palántákat is átraktam cserépbe földjükkel együtt. Így a már 12 darab cserépben lévőhöz újabb 12 került. Nem keverem őket, utóbbiak a legnyamvattabbak. A korábban átültetettek kezdenek élni. Többségük apró, de szép.
A paradicsomok másik felét is kénytelen voltam átmosni, és palántaföldbe tenni, mert látványos a lemaradásuk az apró korukban átültetettekhez képest, pedig nem voltak piszkálva, és egy tálcán költöztek ki-be. Most talán utolérik egymást.
Az epreim viszont nagyon nem érzik jól magukat. A hét elején sorra bújtak ki, már harminc fölött jártak. Ma megpróbáltam kimenteni amit lehetett, de 9 pohárnál nem lett több, és azok sorsa is kétséges. Talán a napot nem bírják annyira, és a párát. Megpróbálom szűrt fény mögött tartani őket.

Az elit: négy "egyforma" jalapeno, egy habanero, és egy jolokia

(#482) petipetya válasza Jofi81 (#480) üzenetére


petipetya
nagyúr

Jól néznek ki. :C

"nincs rá lezsóidő"

(#483) petipetya válasza bzoley (#481) üzenetére


petipetya
nagyúr

A b-közép. :C Mi az a fehéres valami a föld tetején?

Kérdés mindenkihez: a palántákat naponta locsoltam, de így a cserépben elég lesz minden második napon, igaz? Be kell majd szereznem egy locsolókannát a tescóból, mert a fenének van kedve cserepenként fordulni a csaphoz, még ha 5-10 méteren belül is van.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#484) bzoley válasza petipetya (#483) üzenetére


bzoley
veterán

Nem tudom. Vagy kicsapódott valami, vagy ilyen lesz, ha kiszárad a föld. Valahol említették a jelenséget, de nem arra koncentráltam, elfelejtettem.
Mod: állítólag vízkő a csapvíz miatt.
Vagy: "A csapvíz klórtartalma megköti a rezet és a vasat, ami a felületen csúnya fehéres réteget képez."
Azt mondják elég heti két-három alkalommal locsolni, és inkább szomjazzon, mint túl legyen öntözve.

[ Szerkesztve ]

(#485) peter9228


peter9228
aktív tag

Ma reggel egy kis meglepetés ért: [link]
Már kiraktam, nehogy kárt okozzon a palántáknak. :)

[ Szerkesztve ]

(#486) Thrawn válasza peter9228 (#485) üzenetére


Thrawn
félisten

Szpájdörmen! :DD
Épp bevédte őket, kár volt kirakni :( :)

bzoley: úgy-úgy, az ember is tovább bírja víz nélkül mint víz alatt.

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#487) petipetya válasza peter9228 (#485) üzenetére


petipetya
nagyúr

A rohadék...

"nincs rá lezsóidő"

(#488) petipetya válasza bzoley (#484) üzenetére


petipetya
nagyúr

Köszi. :R Akkor óvatosan locsolom majd őket, hetente max háromszor. Innentől kezdve már csak az a dolguk, hogy növekedjen és végül termést hozzanak. Remélem, hogy a szobában való élet pozitívan hat majd rájuk a szinte mindig azonos körülmények (fény, hőmérséklet stb.) miatt. Egyedül a korábban említett beporzás lesz még jó móka.

"nincs rá lezsóidő"

(#489) pepe091


pepe091
MODERÁTOR

Szétültettem a Trinidad Scorpionokat is. Igazán visszajöhetne már a jó idő, mert ebbe a 10 fokos szeles időbe nem lehet kivinni őket, hiába süt szépen a nap. :(

(#490) petipetya válasza pepe091 (#489) üzenetére


petipetya
nagyúr

A habanerok azóta összekapták magukat?

Ez a trinidad scorpions most a világ legerősebb paprikája. Nem lesz egy kicsit sok belőle? :)

Márciusban még úgy hittem, hogy én ültettem el mindent túl későn, de most már nem így látom, hogy minden cserépben van és 3 kivételével megvan a 20 centis magasságuk. Nem vagy velük késésben?

"nincs rá lezsóidő"

(#491) Thrawn válasza petipetya (#490) üzenetére


Thrawn
félisten

A Carolina Reaper a legerősebb jelenleg ;)

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#492) petipetya válasza Thrawn (#491) üzenetére


petipetya
nagyúr

Köszi a helyreigazítást. :R

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#493) pepe091 válasza petipetya (#490) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

A többi kb ugyanúgy néz ki, csak kicsit nagyobbak lettek az új leveleik. Nem vagyok elkésve, bőven van még idő. :) Kb 1 hónap múlva lehet majd kiültetni őket a végleges helyükre, aztán onnantól ott maradnak egész októberig. Ott meg már úgyis virgoncabbak lesznek.

Remélem is, hogy sok lesz belőle. :D Majd fincsi szószt akarok belőle csinálni. :)

(#494) g@bo válasza pepe091 (#489) üzenetére


g@bo
nagyúr

nem gyengén keltek a magok. :R én nekiálltam újra, beáztattam jalapeno, habanero magokat... bár megint hűvös van

(#495) Earl_Muttley


Earl_Muttley
aktív tag

Nos, jövő héttől a Jalapenok innentől két helyről "jelentkeznek". Nagyfaterom kért 1-2 palántát, amik innentől ki lesznek ültetve, aztán majd kideról hogy mennyire bírják. :) A nagyobb része persze itt marad majd.

Kiszámoltam, hogy életem nyolc évéből kilenc és felet töltöttem apa háborús történeteinek hallgatásával - Louie élete

(#496) pepe091 válasza Earl_Muttley (#495) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Raktam fel képet a többiről is: [link].

Amúgy érdekes, hogy azok a legnagyobbak amik a "legrosszabb helyen vannak". A két legnagyobb paradicsom volt eddig a szélén, ahol az ablak miatt elég kevés fény jutott rájuk, így azok jobban megnyúltak. A többi lehet azért ilyen kis picurka még, mert jó sok fényt kapnak.

(#497) bzoley válasza pepe091 (#496) üzenetére


bzoley
veterán

Igen, a kettő valahogy összefügg. Az egyik kollegám minden tavasszal paradicsomokat nevel az ablakban. Csak reggel süt be a nap, ez meg is látszik rajtuk. 20-30 centisek, alig bírják el magukat, majdnem fehérek, nyúlnak az égbe, keresik a fényt. Az enyémek még bőven tíz centi alatt vannak, de szép nagyok a leveleik, sokat napoznak, a minap a szélviharral küzdöttek, de nagyon bírták. Kis vaskos parik, jó izmosak lesznek, remélem. Bár ez a csodapari lehet, hogy eleve vaskosabb fajta, nem tudom.
A habaneroim nekem is kezdik lassan megemberelni magukat, bár még elég aprók. Holnaptól újra kiküldöm őket is napozni. Egy részük már ma is kinn alszik:)

(#498) pepe091 válasza bzoley (#497) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Reméljük most már visszajön végleg a jó idő. :)

(#499) bzoley válasza pepe091 (#498) üzenetére


bzoley
veterán

Elvileg a következő időszak kedvezni fog a növényeknek. Enyhe, nedves, párás.

(#500) pepe091 válasza bzoley (#499) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Remek! Igyekszem majd minél többet kint tartani őket. Mondjuk pont most jön majd nálunk a panelprogram, így lesz egy hosszabb időszak, amikor csak az ablakban lesznek az erkély helyett.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.