Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) petipetya válasza g@bo (#494) üzenetére


petipetya
nagyúr

A mai nap már szinte éles ellentéte volt a tegnapinak, lerohadt rólam a dzseki. Szerintem innentől kezdve már nem lesz több probléma az időjárással.

"nincs rá lezsóidő"

(#502) bzoley


bzoley
veterán

Egyelőre kicsit több a ború, mint a derű, de azért gyakran rámosolyog a nap a növényekre.
Felsorakoztattam őket a fal mellett: [link]
Viszont az egyik habaneron megtaláltam az első tetveket, gyorsan lepiszkáltam. Ezentúl erre is figyelni kell.

A brazil csodaparik ma lettek egy hónaposak, pont egy hónappal ezelőtt ültettem el őket. Szépen fejlődnek, izmosak: [link]

Az eprek nagy része pár nap után megpusztult a keltetőben. Vagy a napot, vagy a párát nem bírták. Így amint meglátok egy pár zöld pöttyöt már menekítem is ki saját lakosztályba: [link]

(#503) pepe091 válasza bzoley (#502) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Szépek. :) A paprikák előtt a földben azok a kis "ágacskák" micsodák?

(#504) bzoley válasza pepe091 (#503) üzenetére


bzoley
veterán

Valamilyen fagyal. Majd sövény lesz belőlük, ha megnőnek. Tavaly eldugdostam egy virágládányi hajtást, tavaszra kizöldültek, úgyhogy eldugdostam a műhely körül.

(#505) petipetya válasza bzoley (#497) üzenetére


petipetya
nagyúr

Melyikőtöknek terem több paradicsom?

"nincs rá lezsóidő"

(#506) bzoley válasza petipetya (#505) üzenetére


bzoley
veterán

Nem tudom mivel foglalkozhat az illető, de százszámra hemzsegnek az ablakban, meg mindenhol a palántái. És fajtára is sok. Én csak pár darabot ültetgetek kedvtelésből. Tavaly még tőle kaptam pár palántát.
Aztán kérdés, hogy a "melyikőtöknek" alatt kire gondoltál :)

[ Szerkesztve ]

(#507) petipetya válasza bzoley (#506) üzenetére


petipetya
nagyúr

Az egyik te, a másik pedig az a személy akinek az ablakába csak reggelente süt be a nap.

"nincs rá lezsóidő"

(#508) petipetya


petipetya
nagyúr

Az egyik kisebb jalapeno palánta mellett kibújt valami a földből, az ujjam végénél látható:

Lehet egy alvó mag valamelyik pohárból, amelynél kettőből csak egy mag kelt ki. Más logikus magyarázat nincs, mivel a ki nem kelt habanerok földjét egy olyan cserépbe öntöttem bele, amelybe egy 25 centis jalapeno palántát ültettem át, és ott nincs ilyen kis hajtás. Ebből az is következik, hogy ha a képen látható dolog nem gaz, akkor csakis jalapeno palánta lehet.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#509) bzoley válasza petipetya (#508) üzenetére


bzoley
veterán

Akkor másodszorra arra válaszoltam, amire gondoltál. Elsőre pepéről írtam, csak átszerkesztettem :)
Paprikának nem túl kicsi? Akár az is lehet, de nálam is előfordul egy-egy hajtás, apró gazok néha kibújnak.

(#510) pepe091 válasza petipetya (#508) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Szerintem is gaz lesz. Nálam is hetente előbújnak az ilyenek. :D

(#511) petipetya


petipetya
nagyúr

Köszi nektek, már ki is húztam.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#512) bzoley


bzoley
veterán

Kicsit aggódom. Kinn vannak a palánták az eresz alatt, és azon ritka jelenségnek lehetek tanúja, hogy dél felől ömlik az eső. Elvileg a legjobb helyen vannak, széltől, esőtől védve, kivéve ha valami csoda folytán dél felől érné őket, amire még nem nagyon van példa. Remélem túlélik, míg hazaérek. Ennyit a pontos előrejelzésről.

[ Szerkesztve ]

(#513) Thrawn válasza bzoley (#512) üzenetére


Thrawn
félisten

Tavaly kétszer kapta el heves eső és jég a palántáimat kiültetés után, de túlélték :)

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#514) pepe091 válasza bzoley (#512) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Nem hiszem, hogy bajuk lenne. Nekem is elkapta tavaly őket a jég, de néhány lyukas levélen kívül semmi bajuk nem lett. Viharos szélben is voltak kint, még mikor akkorák voltak mint most a tieid, de bírták a gyűrődést. :D

(#515) bzoley válasza pepe091 (#514) üzenetére


bzoley
veterán

Inkább attól tartottam, hogy a sok eső kimossa, vagy iszappá változtatja a földet, aztán belerohadnak a paprikák, de úgy látom, szerencsére megúszták szárazon. Talán nem is érte őket az eső, még a sövény sincs megázva. Van a közelükben két számkivetett paradicsom, amik későn keltek, és kidobtam a pohárból. Őket csak úgy belenyomtam a földbe az eper melle. Kaptak esőt rendesen, mégis jól érzik magukat, pedig nagyon gyengusok, picik :)
Viszont a két nagy jalapenjo szépen fejlődik(a többi is), a ketté ágazott szár már elkezdett másik két-két irányba szétágazni, úgyhogy már négy felé nyúlik. Lassan megindulnak a levéltövek hajtásai is, vannak apró levelek. És eddig hat virág lehetséges, ha megmaradnak.

(#516) petipetya válasza bzoley (#515) üzenetére


petipetya
nagyúr

Akkor itt most megint úgy gondolom, hogy le vagyok maradva. :) Nálam a cserépbe való átültetés óta stagnálnak.

"nincs rá lezsóidő"

(#517) bzoley válasza petipetya (#516) üzenetére


bzoley
veterán

De max ehhez a kettőhöz képest. Ők nem voltak piszkálva, egyszer átkerültek pohárból cserépbe. A többi már költözött néhányszor, meg is látszik rajtuk. 24-ből 12 nem igazán csinál semmit, 4-5 centin állnak. A maradék tíz fél úton jár a két véglet között, talán elkezdtek növekedni, persze inkább széltében. Na meg van három plusz habanero, ami épp hogy kikelt. Csak azért ültettem, hogy lássam, ugyanúgy nől-e, ha nem piszkálom.

(#518) -FreaK-


-FreaK-
veterán

De jó hogy rátaláltam a topicra, én is chili palántázásba fogtam pár hete, de nem túlzottan megy a dolog, eléggé haldokolnak a kicsikék.
Most az a tervem hogy valami normális táptalajba átültetem őket, mert csak sima kerti földben vannak. Mikor nekiláttam gőzöm nem volt hogy hogyan is kell csinálni, csak most olvasgatok utána, ezért szívesen fogadnék pár tippet. Délután majd töltök fel képet, hogy milyen állapotban vannak (rossz).
Ha gazda boltban veszek virág földet és abba ültetem át őket, az megfelelő szerintetek?

Esetleg nem tudtok valakit akinek van egy-két eladó palántája mondjuk ilyen Jalapeno/Habanero erősségben?

Nekem csak ilyen sima mezei piros chili magjaim voltak illetve valami ismeretlen erősebb fajta,ami netes keresés után talán az Aji-ra emlékeztet.

(#519) petipetya válasza -FreaK- (#518) üzenetére


petipetya
nagyúr

Nekem is sima általános virágföldben vannak és jól vannak. Nem lehet, hogy túllocsoltad őket?

"nincs rá lezsóidő"

(#520) -FreaK- válasza petipetya (#519) üzenetére


-FreaK-
veterán

Dede, csak tegnap olvastam hogy nem szabad olyan sokat locsoni őket, van amelyiknek víz állt poharában a föld felett. Visszafogom most a dolgot. A "felszeretlésem" sincs nagyon meg hozzá, ilyen tejfölös, margarinos poharakba ültettem őket csak, illetve van egy virág láda is.
Ilyen zöldségeknek való tápszer oldatot vagy hasonlót lehet adni nekik? Vagy ahhoz meg kell várni míg nagyobbak lesznek?

(#521) petipetya válasza -FreaK- (#520) üzenetére


petipetya
nagyúr

Az mindegy miben vannak, akár egy vécépapír gurigában is lehet palántázni, aminek be van ragasztva az alja. Nekem volt levágott sörösdobozban, joghurtospohárban és hasonlóban, amit nagy hirtelen összekapartam. Ez nem oszt, nem szoroz.

A helyedben leönteném róluk a felesleges vizet, de szerintem ezt már megtetted. Aztán 3-4 napig tuti nem locsolnám őket, amíg ki nem szárad a föld, persze ne sivatag legyen a végeredmény. Onnantól kezdve pedig csak óvatosan. Szerencsére nekem nagyon benőtték a gyökereik a kis poharakat, így simán felszívták a napi locsolásból odakerült vízmennyiséget.

Ám amióta átültettem őket a cserepekbe, azóta 3-4 nap simán eltelik két locsolás között.

Tápoldatot kaphatnak, de szerintem csak nagyon minimális mennyiségben és nem is minden locsolásnál, csak kb. minden ötödiknél. De ha tévedek, akkor majd a többiek javítanak. Én nem tápoldatozom őket.

"nincs rá lezsóidő"

(#522) pepe091 válasza -FreaK- (#520) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Nyugodtan adhatsz nekik tápszert, csak ügyelj a hígítási arányra, és heti max 1-szer vagy inkább két hetente kapjanak csak. Tavaly én is elkövettem azt a hibát, hogy túl lettek locsolva, de végül időben észrevettük a bajt (kis feketés foltok jelentek meg a leveleken) és ezután már ritkábban locsoltuk, végül átvészelték a bakit.

[ Szerkesztve ]

(#523) Thrawn


Thrawn
félisten

Találtam szárított csokis habanerot és nem tudtam neki ellenállni. Most sziszegve füstölgök magamban :D

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#524) petipetya válasza Thrawn (#523) üzenetére


petipetya
nagyúr

Te készítetted?

Ebben a topicban ne vedd szigorúan a szabályokat, ne foglalkozz például az offnak számító halvány szöveggel, illetve nem kell 5 percet várni akkor, ha két különböző embernek válaszolsz.

A lényeg, hogy jó legyen a termés. :)

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#525) pepe091 válasza Thrawn (#523) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Mármint tényleg csokis habanerot, vagy a Chocolate Habanero nevű paprikát ettél? :D

(#526) Thrawn válasza petipetya (#524) üzenetére


Thrawn
félisten

Én szárítottam még tavaly :)
pepe091: Utóbbit, mondjuk csokival kombinálva sem lehet rossz :K

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#527) pepe091 válasza Thrawn (#526) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Épp azért kérdeztem. :D Ők árulnak ilyet, nagyon durván jól néz ki:

Eddig csak sima chilis-csokit ettem, az nagyon finom volt.

Szerk.: Ha már felvetődött.. Hogyan szárítottad ki a paprikát? Simán felfűzted, és hagytad száradni vagy valami aszalóval?

[ Szerkesztve ]

(#528) Thrawn válasza pepe091 (#527) üzenetére


Thrawn
félisten

Aszalóval szárítottam, mert jó késő ősszel értek be, napfény és meleg már nemigen volt a szárításhoz.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#529) -FreaK-


-FreaK-
veterán

Köszi a tanácsokat!
Még egy kérdés: a sima piros chili mellett a másik amit ültettem az egy kolléganőmtől kapott paprika volt, tavaly sokat adott belőle mert igen csípős és én nagyon szerettem, de nem tudták megmondani hogy mi ez.

Így néz ki mint itt a képen a zöld, csak a zöld mellett volt narancs és citrom sárga is (piros nem). Ez lenne a birds eye chili? Ez mennyire számít erősnek?

[ Szerkesztve ]

(#530) pepe091 válasza Thrawn (#528) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Értem, köszi. :)

(#531) bzoley


bzoley
veterán

Éjjel lerohanták a csigák a paprikákat. Egy habanerot rendesen megcakkoztak :(
Fúrtam egy polcot a falra, egy méterre csak nem másznak fel.

(#532) peter9228 válasza bzoley (#531) üzenetére


peter9228
aktív tag

Sózd körbe őket, azon nem mennek át.

Más: Valahol olvastam, hogy a fokhagyma elűzi a tetveket. Elvileg csak bele kell szúrni a földbe egy gerezded, és a gyökerén keresztül felszivja az aromáját, amit nem szeretnek a tetvek.

(#533) petipetya válasza peter9228 (#532) üzenetére


petipetya
nagyúr

Micsoda taktikák a kertben. :) Szerencsére (elvileg) nekem nem kell tartanom a csigáktól a panelban.

Egyébként láttam már csigát függőleges terepen mászni.

"nincs rá lezsóidő"

(#534) petipetya válasza bzoley (#531) üzenetére


petipetya
nagyúr

A palánta levelét rágják meg? Hányan voltak? Mit csináltál velük?

"nincs rá lezsóidő"

(#535) bzoley válasza peter9228 (#532) üzenetére


bzoley
veterán

Igen, gondoltam rá, de szerencsére reggelig békén hagyták, most meg már nem érik el.

petipetya:
A legfrissebb leveleket a végétől a feléig elrágcsálták. Kettő sérült, és két cserép külső oldalán találtam egyet-egyet. Aztán megnéztem, hogy a szomszéd ház falán meg tudnak-e kapaszkodni, ha odarepítem :)

[ Szerkesztve ]

(#536) -FreaK- válasza bzoley (#531) üzenetére


-FreaK-
veterán

Nekem meg vörös hangyák voltak egy láda földben amibe ültettem, megrágdosták a hajtások végét :/

(#537) bzoley válasza -FreaK- (#536) üzenetére


bzoley
veterán

Az sem rossz ajándék. Hogy szabadultál meg tőlük? Egyenként kiszedegetted, vagy átültetted?

(#538) -FreaK- válasza bzoley (#537) üzenetére


-FreaK-
veterán

Kikapargattam őket némi földel, nem volt sok, de 1-2 még maradt, viszont a vizet nem szeretik legalább :)

(#539) -FreaK-


-FreaK-
veterán

A napokban vettem virág földet, valamint direkt fűszer növényeknek való földet, ezért úgy döntöttem, hogy átültetem őket és végre rendes helyet kapnak, mert nem voltak jó állapotban. A korábbi föld az kissé agyagos, rossz minőségű volt.
Csináltam róluk pár képet, mi a véleményetek nem túl kicsik még így április végén? Lehet belőlük még idén rendes termés?
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

A legerősebbeket raktam egyedül a kisebbik körös tartóba és raktam a földre ilyen kis bogyókat ami védi a kiszáradástól pl.
Csíráztattam vízben is magokat és azokból kis pohárba ültettem a nagyobbacskákat.

(#540) bzoley válasza -FreaK- (#539) üzenetére


bzoley
veterán

Ha nem túl idősek, reménykedhetsz. Én azt vettem észre, hogy a fiatal palánták nagyon nem szeretik az átültetgetést, a hideget. Nálam többen megálltak a fejlődésben. A gyengébbeket kiültettem a melóhelélyen, kicsit sem nőttek azóta.
A legjobb példa a képen lévő habanero, amit mondjuk csak kiegyeltem, és sajnáltam eldobni, így kiültettem. Március ötödikén ültettem a magot, egy hét alatt kihajtott, azóta ekkorára nőtt. A képen rajta hagytam a mellé szúrt botot, ami viszont már szépen kihajtott :)
[link]

(#541) -FreaK- válasza bzoley (#540) üzenetére


-FreaK-
veterán

Értem, köszi.
Reménykedek akkor még, az erősebbek max. 2-3 hetesek és úgy vettem észre hogy nőnek. Mondjuk most hogy átültettem, lehet hogy megállnak a fejlődésben :/ Ezen talán segíthet a jó minőségű föld.

(#542) bzoley válasza -FreaK- (#541) üzenetére


bzoley
veterán

Az még bőven jó, legalább is a méretükhöz képest. Csupasz gyökérrel ültetted át? Arra érzékenyebbnek tűntek, pedig gyengébb földből palántaföldbe költöztek. Bezzeg a paradicsomok pont ellenkezőleg viselkedtek. Apró korukban a felét átültettem, később a többit is át kellett, mert az átültetettek sokkal jobban nőttek.

(#543) -FreaK- válasza bzoley (#542) üzenetére


-FreaK-
veterán

Igen csupasz gyökérrel. Nincsenek jó állapotban :(





Nem tudom mennyire látszik (bocs a szar telefonos képek miatt) de a nagyobbak levele elkezdett kiszáradni, kiszürkülni. Van amelyik levél már teljesen szürke, van ahol csak kis foltokban még. Ezeknek valszeg nyekk lesz. Ha esetleg meglocsolom őket még az segíthet?

(#544) petipetya válasza -FreaK- (#543) üzenetére


petipetya
nagyúr

Ha már eleve nedves a föld, akkor szerintem nem célszerű még jobban locsolni, mert úgy kirohadhat. Ezekkel a bogyókkal az a baj, hogy nem lehet látni a föld állapotát.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#545) pepe091


pepe091
MODERÁTOR

(#546) petipetya válasza pepe091 (#545) üzenetére


petipetya
nagyúr

Mintha parancsot kaptak volna, úgy kihúzták magukat. :C

Azt vettem észre, hogy a cserépbe való átültetés után alig kell őket locsolni. Múlt hét szerdán vagy csütörtökön lettek meglocsolva, és némelyiknek még mindig nedves a föld teteje.

"nincs rá lezsóidő"

(#547) -FreaK- válasza pepe091 (#545) üzenetére


-FreaK-
veterán

Grat, szépek a kicsikék! :)

Jövőre már én is profibban fogom csinálni, ez az idei ilyen első próbálkozásnak jó lesz :)

Egy ilyen 3000K-s lámpa mennyibe kerül? Tudnál esetleg egy képet csinálni, hogy neked hogy/hova van rögzítve?

(#544) petipetya : Ez igaz látod, lehet hogy ki is szedegetem őket inkább..

[ Szerkesztve ]

(#548) bzoley válasza -FreaK- (#547) üzenetére


bzoley
veterán

Ne akarj 3000k-s lámpát. A 6500k-s hasznosabb.

(#549) pepe091 válasza -FreaK- (#547) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Egy sima 1000 éves asztali lámpában van egy 3000K-s LED "izzó". (Az izzó azt hiszem 900 Ft körül volt a Lidlben nem olyan rég).
Lámpa, és az izzó.
De ennél hidegebb elvileg jobb, ahogy Bzoley is írja, nekem csak ez volt kéznél.

[ Szerkesztve ]

(#550) -FreaK-


-FreaK-
veterán

Ja oks, azt hittem azért van az mert az jó nekik. De így most jut eszembe, hogy ilyen lámpát én is tud nekik adni, vagyis van egy szabad asztali lámpa, benne egy halogén izzóval azt hiszem.
Illetve milyen égővel tudok 6500K-s fényt előállítani?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.