Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#5551) BG* válasza Fl3x (#5550) üzenetére


BG*
csendes tag

Siemensből ha szerzel egy Tia Portal V13-at, ahhoz van PLC sim, a kijelzőre rakhatsz kapcsolókat, beviteli mezőket stb. Így elég sok mindent ki lehet próbálni plc nélkül is.

BG

(#5552) byte-by válasza Fl3x (#5550) üzenetére


byte-by
tag

halo

a siemens TIA -t 21 napos próbaverzióba töltheted le tudtommal.
meg ha laptopra karod I5 mag és 8 giga memória alatt csak kínlódás.(meg pc-re is)

az omron akciós csomag jó lehet, de az LT verzió csak a CP szériához jó.
nem mindegyik szimulálható, viszont nincs rá szükség ha van plc-d is meg hmi-d is, meg stb.

az utasításkészlet teljes ,ugyhogy mindent meg lehet csinálni vele írhatsz blokkokat meg minden egyéb nyalánkságot.

a teljes program ( cx-one) 400 k körül van, céggel érdemes vetetni.

vagy ha lemondasz a szimulátorrol meg a hmi-ről az omron kft oldalról letöltöd a díjmentes cx-programmer 2.0-át. a cpm sorozathoz jó egyrészt, másrészt a logikai folyamat megfigyelhető, az utasítások értelmezhetőek.

byte

(#5553) zolizozo80


zolizozo80
tag

Sziasztok! Lenne egy kérdés.

TIA PORTAL V13-ban van olyan függvény amivel tudok hatványt számolni?

Pl: 20^13-on... :R :R :R

(#5554) byte-by válasza zolizozo80 (#5553) üzenetére


byte-by
tag

halo

a matematikai utasítások között kutakodj.
az EXPT (Exponentiate) ilyesmit csinál , utasítás engedéllyel.

byte

(#5556) dave0825


dave0825
őstag

Heló mindenkinek.

Tudtok küldeni linket egy példaprogramról, amivel meg tudok oldani egy olyan feladatot, hogy kb. 500 random digitáli bemeneti érték közül kiírja nekem az 50 legnagyobbat? Szirty, az oldaladon találtam egyet, ahol pointerekkel van megoldva, meg AR1-gyel, meg ilyenekkel, de nem igazán értem plc programozó tanulóként. :F

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#5557) scoob55


scoob55
újonc

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni. Villamos mérnök Msc-t csináltam erősáram és automatizálás szakon. Az automatizálás valódi része pár laborgyakorlatból állt, tehát kb semmit nem tanítottak. PLC-t szeretném elkezdeni, hogy jobb rálátásom legyen az egész SCADA rendszerre. Az biztos, hogy nem vennének még föl sehová sem, mert hasztalan lennék PLC programozóként, de szeretnék otthon eljutni egy olyan szintre, hogy felvegyenek junior pozícióba. (Ausztriában végeztem, ott szeretnék dolgozni is)

végezzek egy egy PLC tanfolyamot és utána junior pozíció, vagy meg lehet otthon is tanulni alap szinten szimuláció segítségével?

(#5558) rsf válasza dave0825 (#5556) üzenetére


rsf
senior tag

A digitális bemeneti érték vagy 0 vagy 1. :)
Mire gondolsz pontosan?

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5559) Szirty válasza rsf (#5558) üzenetére


Szirty
őstag

"A digitális bemeneti érték vagy 0 vagy 1."

Nem! Az a bináris :-)

(#5560) Szirty válasza dave0825 (#5556) üzenetére


Szirty
őstag

Az is érdekel melyik (hol) volt az az 50, vagy csak az 50 érték érdekel, a származása nem?
Milyen címterületen van az 500 érték? DB, MW, egyéb?

(#5561) dave0825 válasza Szirty (#5560) üzenetére


dave0825
őstag

Nem nekem kellett volna igazából a segítség, hanem egyik munkatársamnak, de jövő héten nem találkozok vele, 2 hét múlva pedig szerintem már meg tudja oldani, úgyhogy már nem fontos. Azért köszönöm. :)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#5562) Szirty


Szirty
őstag

Üdv mindenkinek!

Remélem valaki itt kapcsolatban áll a Keyence nevű céggel (és egyúttal fogadja részvétem is).
Erre a cégre ugyanis nagyon agresszív marketing jellemző.
Nem szeretném nagyon részletezni (bár igen felbosszantott) a cég termék támogatása a felhasználó követés miatt úgy van megálmodva, hogy bármilyen zenés-táncos brossurához hozzá lehet jutni a termékeivel kapcsolatban. De konkrét műszaki dokumentációhoz egy konkrét termékkel kapcsolatban már NEM!

Úgy kezdődött, hogy egy megrendelő előírja a KEYENCE IV-500MA kamera használatát.
A kamera megrendelése és kifizetése előtt a berendezés tervei készülnek, a tervekhez tudni kellene hogy a készülékből milyen jelek jönnek-mennek és azt hova kell bekötni, stb.
Enélkül a villamos tervbe nem lehet a készüléket betervezni!

Sajnos a fent említett marketing megfontolás miatt a termékekről részletes műszaki információ csak regisztrált tagoknak érhető el.
Szerencsére a regisztrálás ingyenes, bár emiatt egy újabb kört kell futni. Regisztrálás után hozzá lehet jutni a kívánt részletes műszaki dokumentációhoz.
Ám ha valós adatokat adunk meg, akkor a cég marketing gépezete működésbe lendül, mail-ben zaklatnak a legfantasztikusabb ajánlatokkal és újdonságokkal, felhívnak telefonon, sőt meg is látogatnak!

De ez még nem minden, a kamerához letölthető a szoftver is regisztrálás után, ám ehhez a kamera sorozatszáma szükséges. Ha nincs kamera, nincs szoftver.
Így tehát ha a kamera szoftverét az ember nem ismeri, és a megrendelt készülék csak 4 hét múlva érkezik meg, akkor csak egy lehetőség marad: Rögtönözni a beüzemelés utolsó napjaiban amikor minden más is az ember nyakába szakad.

Ha valakinek a környezetében van KEYENCE IV-500MA kamera, küldje már el a sorozatszámát privát üzenetben, mert felgyújtom ezeket tényleg...

(#5563) rsf válasza Szirty (#5562) üzenetére


rsf
senior tag

:)
Meg lehet alkudni náluk akár több mint 50%-ot is a listaárból mint a piacon..... :D

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5564) soldi3r válasza Szirty (#5562) üzenetére


soldi3r
veterán

proba

E30 (oo=[][]=oo)

(#5565) Szirty válasza soldi3r (#5564) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Nagyon Köszönöm! Ez gyors volt!!
Jövök néhány sörrel! :)

(#5566) soldi3r válasza Szirty (#5565) üzenetére


soldi3r
veterán

Igazan nincs mit.

E30 (oo=[][]=oo)

(#5567) Zoleee89


Zoleee89
aktív tag

Sziasztok.

Egy kis segítséget szeretnék kérni OMRON CJ2M/CJ1M analóg mérőköri hiba lekezelésére.
Analóg porton keletkező hiba esetén kellene egy jelzést csinálnom.
Pl.: ha szakadás van akkor 4mA alá vagy 20mA felé emelkedik az érték.
Ezt hogyan lehetne kiolvasni(melyik bit és hogyan tudok rá hivatkozni?) vagy megoldani, hogy a hibára egy digitális kimenetet felkapcsoljon?
Létra nyelvet használok és CJ1W-AD041-v1 analóg modul van hozzá.

Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#5568) Szirty válasza Zoleee89 (#5567) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Zoleee89!

A modul n+9 word-jének alsó 8 bitje a disconnection detection flag. Egy bit egy bemenethez tartozik.
Csak 1..5 V és 4..20 mA méréstartományban működik.

Részletesen lásd: Analog I/O units ooperation manual

65. oldal

(#5569) Zoleee89 válasza Szirty (#5568) üzenetére


Zoleee89
aktív tag

Köszönöm segítséged.
Ha jól gondolom akkor 4-20mA tartományon kívül hibát jelez az adott biten?

Lenne még egy kérdésem, hogy ha valamit számoltatni szeretnék CNT,TIM, ++BL vagy mozgatni Pl MOV-al a beolvasot analóg jelet akkor ne HEX-ben legyen ,hogy lehetne megoldani, hogy ne BCD-ben számoljon, hanem INT-ben?

(#5570) Szirty válasza Zoleee89 (#5569) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv Zoleee89!

Nem, ez csak a szakadást figyeli. Tehát azt, ha a bemeneten folyó áram 4mA alá esik.
A túlcsordulást is figyelheted a 20mA-hez tartozó értéket túl fogja lépni a beolvasott bináris érték, mert az A/D-nek van egy kis ráhagyása. Ezt egy egyszerű összehasonlítással figyelheted a programban.

"Pl MOV-al a beolvasot analóg jelet akkor ne HEX-ben legyen ,hogy lehetne megoldani, hogy ne BCD-ben számoljon, hanem INT-ben?"

Ez két kérdés egyszerre. :)
Alapvetően az adattípusok között különféle konverziós utasításokkal tudsz átjárást biztosítani.
Pl. BCD számot BIN vagy BINL utasítással konvertálhatsz binárissá. De ugyanazt az értéket kabod (pl 6210) csak másképp van ábrázolva.

Ha az analóg jelre érted, akkor azt skálázni kell. Ami annyit tesz, hogy az analóg bemenetről beolvasott nyers értéket az analóg bemenetre kötött távadó által mért fizikai mennyiség értéktartományába kell átalakítani (skálázni).
Pl. 0-10 Bar-os nyomás távadó van egy 4-20mA-es analóg bemeneten. Akkor 0 értéket olvasol be 0 Bar nyomásnál, (4mA áram a bemeneten). És 8000 (1F40h) értéket amikor 10 Bar a mért nyomás.
Tehát 0-8000 (0h-1F40h) tartomány kell 0-10 tartományra skálázni. Pl. az SCL utasítással (bár az BCD eredményt ad).
Így ha 10Bar a nyomás 10-et kapsz.

Más téma, margón jegyzem meg csak, de ide vág, hogy nekem az Omron adattípusok és azok közötti átjárhatóság nagyon nehézkesnek és kaotikusnak tűnik. Más nincs ezzel így?

(#5571) byte-by válasza Zoleee89 (#5569) üzenetére


byte-by
tag

halo.

jó lenne tudni konkrétan mit is szeretnél.
az omron inkább szó alapú.
eredményként nem akarsz bcd-t ?
2 tizedes pontosságot lehet elérni, adott esetben , 0-99-ig (egész) méréshatárral, 16 biten például.
a másik amit még szoktak javasolni a lebegőpontos ábrázolás, ezt tudod alkalmazni ha nem akarsz bcd-t.

átjárhatóság, adattípusokkal kapcsolatban:
az utasítások instrukction help-jében le van írva az alkalmazható adattípusok listája, attól eltérni nem igen lehet, bár elég széles a paletta, adott esetben.

byte

[ Szerkesztve ]

(#5572) byte-by válasza Szirty (#5570) üzenetére


byte-by
tag

halo!

omron adattípusok.

megszokás kérdése.
személy szerint nincs különösebb problémám az omronos adatokkal.
a definiált memóriatáblázat bizonyos körülmények között előnyösebb, van amikor hátrány.
a memóriák és utasítás jelleg jelölések érdekesek persze (kukac,&, kettős kereszt , stb.), de szerintem hamar megszokható és kimondottan jó a help, a supportról nem is beszélve. rendkívül segítőkészek.

előbbi hozzászólásomban példaként említettem az analóg jelkezelés bcd eredményét.
én ezt használom, 1 - 2 tizedes majdnem mindenhova jó volt.
jó lenne persze siemens-es off-delay, és a timer/counter utasítás csak kimenet lehet.
LAD diagramban gondolkozva.

alapjában véve a programszerkesztő tulajdonságaira gondolunk amikor egy-egy plc típus adatkezeléséről beszélünk.akármennyire tükrözi a plc operációs rendszerének működését.

byte

(#5573) joci9 válasza Szirty (#5570) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Ja nehézkes volt az átjárás, de az újabb (CJ-től, azaz 10 évesnél fiatalabb) típusoknál ez már elkerülhető.
S7-200 nál is volt ilyen, amikor matekoznom kellett, akkor össze vissza kellett konvertálni, mert nem volt minden művelet egy-egy típusra.
Mióta megjelent az ST nyelv (remélem jól írtam) ott már könyebb a matek, van egy két használható példa az omonkft.hun, meg általában a neten. Skálázásra is.

üdv

(#5574) Zoleee89 válasza byte-by (#5571) üzenetére


Zoleee89
aktív tag

Köszönöm a választ mind a kettőtöknek.
Átfolyás mérőnek a pillanatnyi értékét és az eddig átfolyt víz mennyiséget szeretném menteni.
Analóg porton jön be a pillanatnyi és digitálison pedig Xm3 esetén kap jelet a plc. Amikor digitálison jelet kap akkor egy meglévő mentett értékhez hozzá ad egyet.
Ehhez lenne szükségem a mérőköri hiba jelzésre is.
Ehhez kérdeztem ennyit, de lehet tényleg egyszerűbb lett volna egyből megírni a konkrét dolgot :)

(#5575) byte-by válasza Zoleee89 (#5574) üzenetére


byte-by
tag

halo.

ez nem vészes, akkor használd a Szirty által említett beépített hiba bitet.
vagy komparálj minimum szintet a 4mA-nek megfelelően, ráhagyással.
a mennyiségeket akár ciklusonként vagy programozott időnként beírhatod memóriába.

byte

(#5576) laspring


laspring
tag

Sziasztok!
Siemens Logo 230RC-t szeretnék programozni.
Utángyári kínai programozókábelt vettem hozzá és egyelőre nem tudok beszélgetni a LOGO-val.
Bedugom az USB kábelt a laptopba, a Win7 automatikusan telepíti hozzá vmi drivert. A Soft Comfortban (v8) mondjuk nyomok egy Show FW version-t, feljön az Interface ablak. Beállítom hogy LOGO! Cable, beállítom a megfelelő COM portot és nem működik sajnos. Lásd csatolt kép.
Kaptam a kábelhez driver CD-t is, de nem tudom mi kellhet nekem onnan, meg a kínai karakteres könyvtárnevek sem a barátaim.
Van vkinek tapasztalata a kínai programozó kábelekkel?

[ Szerkesztve ]

(#5577) laspring válasza laspring (#5576) üzenetére


laspring
tag

Megoldódott!
A LOGO-n kellett egy ESC gombot nyomni, hogy átváltson program módba :B

(#5578) coco2


coco2
őstag

Sziasztok,

HMI jellegű eszközt tervezek (kommersz kis vacak, semmi professzionális, viszont olcsó lesz), és a segítségeteket szeretném kérni egy koncepcionális kérdésben.

A tervezett eszköz mindenképpen rendszeres karbantartást fog igényelni, de a ciklusok nagyon hosszúak lesznek. Amiről jó lenne képet kapnom, hogy akik az üzemeltetés / karbantartásban dolgoznak, mit preferálnak jobban. Ha valamire sűrűbben kell odanézniük, mert úgy olajozottabban megy észben tartani, vagy csak nyűg a karbantartás minden alkalommal, és akármennyire is kimennek a fejükből a dolgok (akár újra meg újra doksikat kell majd olvasni hozzá visszaemlékezni), akkor is jobb a nagyon hosszú karbantartási ciklus? Melyik a megszokhatóbb?

A kérdésben minden tippet köszönök.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#5579) moseras válasza coco2 (#5578) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

Szerintem a HMI szerű eszköz ne igényeljen rendszeres karbantartást. Valaki feltölti rá a vizualizációt, aztán onnantól kezdve csak nézegetni kelljen, de ha magát az eszközt még rendszeresen karbantartani is kell, az maga lenne egy rémálom. Nem nagyon értem, hogy egy ilyen eszköz miért igényelne rendszeres karbantartást.

Imi.

(#5580) byte-by válasza coco2 (#5578) üzenetére


byte-by
tag

halo

ki kell találni kik/ mik a célközönség.

a mi megrendelőink olyat szeretnének amihez igazából nem kell nyúlni.
párás, hideg-meleg környezetben is működik, némi rázkódásra nem érzékeny, megbízhatóan és sokáig működik karbantartás nélkül is, viszont adott esetben gyors és egyszerűen szerkeszthető legyen a programja.

akkor is működjön ha csupa mocsok, karcos, ha touch ronggyá van kopva, csatlakozók oxidálódva, stb.
ezért ha kell több pénzt is kifizetnek.

szóval kérdés, hogy mi a célja a fejlesztésnek, hová szánod elsősorban.

byte

[ Szerkesztve ]

(#5581) Szirty válasza coco2 (#5578) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv coco2!

A kérdésed láttán bennem is az a kérdés fogalmazódott meg, amit moseras le is írt így nem ismétlem meg.

De hogy valamennyire azért válaszoljak a kérdésre, az kb. egybe fog vágni byte-by véleményével
A legjobb ha semmiféle törődést nem igényel. Bár valóban kérdés mi a feladat, mert egy HMI gyűjthet adatot, és az adattároló kapacitás nem végtelen, lehet időnként cserére szorul.
Egy HMI tegye a dolgát.

Egyszer felprogramozzák, akkor működjön amíg él. Ne kelljen rettegni hogy mikor merül ki benne az elem és felejt el mindent, ne idegesítse a kezelőt, hogy most ezt meg azt kell csinálni, most ennek meg annak van itt az ideje...
A legtöbb HMI eszköz semmilyen törődést nem igényel sem rövid, sem pedig hosszú távon (10 évekről beszélek).

...vagy nem értem a kérdést (?)

(#5582) Watchdog válasza coco2 (#5578) üzenetére


Watchdog
aktív tag

A HMI karbantartás egy olyan, a helyi minőségbiztosítási politikába szervesen beillesztendő szaktevékenység, amit legjobb, ha keretszerződés alapján a berendezés szállítója végez.
Évente egy alkalom pont megfelelő.
Benne foglaltatik:
- szemrevételezés (opcionális fejcsóválással);
- ujjlenyomatok eltávolítása (nem fontos, lehet állapotfüggő...);
- üzemi paraméterek ellenőrzése (tápfesz, háttérvilágítás fényereje, stb.);
- óra beállítása (mert ugye, hogy nem hálózaton szinkronizált...);
- felhasználó nevek, jelszavak, jogosultságok, paraméterek üzembehelyezéskori értékre való visszaállítása (ez viszont kötelező!);
- szoftver továbbfejlesztésének felajánlása (annak elvégzése külön szerződés alapján);
- számla kiállítása.

(#5583) coco2


coco2
őstag

@moseras, @byte-by, @Szirty, @Watchdog

Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Amibe a fejszémet belevágtam, az egy low budget startup, és koncepcionális próba jelleggel adatgyűjtő készülne kizárólag kommersz eszközökből öszebarkácsolva. Szóval nem a profi fajta, hanem az ügyeskedős / hekkelős / barkácsolós / olcsó pénzen, és éppen azért is lesz egy olyan problémája, hogy nem bírja el egész évig felügyelet nélkül, legalább 1-2 hónaponta mindenképpen újra kell indítani. Például amikor a munkagépet egyébként is barkácsolják valamiért 3-4 naponta, utána az adatgyűjtést is újraindítani, amikor éppen el nem felejtik. Ezt jelentené a "karbantartás".

Arról természetesen képben vagyok, hogy kicsi kibic (én vagyok az) okoskodik, és olyasmibe tenyerelne, amiről nem sok fogalma van, úgy elég könnyű röhejesen esni pofára. Épp csak filozom a másoktól hallott árakon, hogy 2 tucatnyi munkagépre adatgyűjtést felszerelni (hardver + szoftver, mire minden megvan) legalsóbb hangon vagy 60-80 milla elmegy rá, de inkább 150 fölött. Ez a cucc meg tényleg nagyon gagyi, de 1 millába is alig kerülne. Annyira semmit sem számít a pénz?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#5584) Szirty válasza coco2 (#5583) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv coco2!

"Ez a cucc meg tényleg nagyon gagyi, de 1 millába is alig kerülne. Annyira semmit sem számít a pénz?"

Számít. De nézzük a dolog másik oldalát.
Sokan gondolják, hogy inkább maguk csinálnak frekvenciaváltót, PLC-t mint hogy megvegyék (vagy megvetessék a megrendelővel) Százezrekért, néha milliókért, mert töredékéből kijön ha megépíti.

Bizonyos esetben ez működik. De egyedül otthon áramköröket építgetve több okból is képtelenség versenyezni egy olyan céggel, ahol sok ember éves fejlesztő munkával rakja össze ugyanazt.

A gyári készülék azért drágább, mint az otthon készített kütyü, mert:
- Hosszan tesztelik, mostoha körülmények között, ezért megbízhatóak
- A fejlesztés évei alatt kijönnek a gyerekbetegségei, hibái, amiket kijavítanak
- A gyári készülékekre megvannak az engedélyek amik a forgalomba hozásához kellenek (ezek megszerzése is milliókba kerülhet)
- A készülék rendelkezik az azonnali használatba vételhez szükséges szoftveres háttérrel
- A készülék jól dokumentált
- Nem egyedi a szoftvere, hanem univerzális, hogy az eszköz több célra felhasználható legyen
- A gyártó támogatást biztosít, ha egy készülék meghibásodik, még évek múlva is tud csere darabot biztosítani, vagy kiváltó típust (erre a házi, egyedi "black box" készülékeknél nem biztosított. Ha a fejlesztő külföldre költözik, profilt vált, vagy akár csak összevész a megrendelővel, akkor nincs többé támogatás)
- Elterjedt (nem egyedi darab) máshol is lehet vele találkozni így nem botlik az ember mindig fekete doboz jellegű kütyükbe.
. Mert a viszonteladók, kereskedők, szállító cégek árrései is a készülék árát terhelik.

A gyárakban nem szeretik a beépített időzített bombákat. Ami lehet egy speciális egyedi kis NYÁK, amit olcsón készített valaki de senki nem tud róla semmit, nincs róla dokumentáció, a készülék építőjéről semmit nem tudni, de működik.
Aztán ha nem működik, akkor az álló üzem óránként termeli a milliós veszteséget és így lesz a pár százezres spórolásból milliós kár.

(#5585) Watchdog


Watchdog
aktív tag

Üdv Mindenkinek!

HMI ügyben nekem is van egy nünükém...
Úgy vélem, hogy a HMI-k a "human" oldalról nézve eléggé megrekedtek a fejlődésben.
Vegyünk egy egyszerű példát: szép hosszú eseménylista és az ő görgetése kontra okostelefon híváslista és az ő görgetése. A múltkor át kellett néznem egy kb. 3 képernyőnyi listát. Az első oldalon léptettem a kurzort, amíg le nem ért az utolsó sorig, majd tovább. Minden egyes új sor előcsalogatása kb. fél-egy másodpercbe telt, látszott, ahogy másolja a sorokat az ablakban egyre följebb. A processzor ereje birkózott a 16k színnel 800x600-ban. 256 színnel persze gyorsabb, de nehogy már ez legyen a fejlődési irány...
Telefon tesztekben meg cüccögnek, ha a 4-8 magos procikkal akadozik a multitasking, és megdöccen az animáció a felhasználói felületen. Kicsit más a mérce...
Szóval: én szívesen látnék tabletet HMI szerepkörben, mert amik most vannak, azok iszonyúan elavultak. Annyi kell hozzá, hogy "machine" oldalról kell rendbe rakni: vastagodjon meg (férjen rá az RJ-45, mert azt mi igen nagyon szeressük...) ajtókivágásba szerelhető legyen, és persze a HMI szoftver.
Mekkora királyság volna a listát ujjal húzva megindítani, és görögne magától. Vagy a technológiai sémát ujjal odébbhúzni, és bejönne a képbe a folytatás. Bizonyos szinten ehhez minden adott, és szerencsére nem az "ellenállás - kondenzátor - páka" szintből kéne kiindulni... Igazából semmi új, csak a máshol (ad abszurdum a konzumer piacon) bevált dolgokat kéne átvenni, és azt implementálni ipari környezetbe. Aztán, hogy erre egy startup a legalkalmasabb, vagy a nagy gyártók HMI fejlesztő részlegei? Az a gyanúm, hogy valamelyik nagy gyártótól kiugró fejlesztő brigád, ha már unja a banánt... :D

(#5586) Szirty válasza Watchdog (#5585) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Az, hogy egy pár oldalas lista görgetése lassú előfordul. De hogy egy sor egy másodperc alatt jelenik meg az nem éppen gyakori. Ott valami nagyon el van qrva.

A fejlődésről meg annyit, hogy az iparban ezeknek a rendszereknek a kifutása nem 1-2 év, hanem 10-20 év (TÍZ-HÚSZ)! És addig működnek is! Az iparban nem az a lényeg hogy a kezelőt elkápráztassuk teljesen fölösleges 3D animációval full HD kijelzőn csillió színárnyalatban, hanem hogy működjön a gyár és a szükséges beállítások elvégezhetők legyenek, az adatok leolvashatóak legyenek.

A kircsitelcsi meg tablet lehet hogy iszonyat nagy királyság, de 1 vagy 2 év múlva mennyi működik? Fele? Negyede? És azok még nem is ipari környezetben voltak, hanem csak a gyerek nyomkodta.
Nem hogy a tablet, de ipari PC+Windows XP, Windows7 is jó nagy xopás ipari környezetben (ha a HMI épp azon fut).

(#5587) coco2 válasza Szirty (#5584) üzenetére


coco2
őstag

Hali Szirty!

A dolgok természetéről megjegyezném, hogy az eszköz csupán egy statisztikai kijelző lenne, egyirányú adatforgalommal. A termelés materiális menetét nem tudja veszélyeztetni. Amiben kárt tudhatok okozni (élünk a worst case feltételezésével) az a termelési logisztika kimeneti adatainak részleges sérülése némelyik adat elvesztése miatt. Mint például üzemi megfigyelés zajlik, hogy a gépek mikor dolgoznak, milyen ciklus idővel dolgoznak, vagy a haccp-hez a folyamatos termelési jelentés rögzítése. Ha az eszköz meghibásodik, vagy nem indítják újra megadott időközönként (olcsó cuccnak ilyen heppje is van), elveszik a folyamatos jelzés a központi gépnél, és a hiba elhárításáig nem lehet majd távolról tudni, hogy az a gép éppen mit is csinál, nem fognak érkezni a termeléshez tartozó adatok sem, sőt utólag sem lehet majd azokat az adatokat pótolni, de attól az a munkagép még zavartalanul termelni fog. Részemről azt remélem, hogy a termeléshez tartozó logisztika sokkal kevésbé forró probléma, mint a ténylegesen termelés. Ha nagyot tévedtem a kérdésben, egy felvilágosítást megköszönnék róla.

A termék árát illetően azon fáj a fejem, hogy én is átgondoltam a checklistet, de egy olyan üzemnél, ami a jelenben semmiféle felszereléssel nem rendelkezik a fentebbi logisztika megvalósításához (egyáltalán piac lehet egy új terméknek), mert nem ér meg nekik annyit, mint amennyit a jelenlegi piaci termékek kérnének, ott talán nem minden fekete-fehér. Kezdetben van az egy szem fejlesztő a barkácsolt cuccal, kockázati tőke a rászánt ideje, meg pár10khuf, ha egész parknyi kell belőle, az még csak 1 milcsi + a karbantartás folyamatosan. Lehet egy eszközt sorozatgyártásba adni, akkor a kész termék kinéz valahogy, és kézbefoghatóan mind egyforma lesz - cserébe már 2 milcsi kockázati tőke előre, és akkor még nem adott el egyetlen darabot sem. El lehet vinni egy ötletet céghez, hogy ne magánemberrel beszéljenek a vásárlók, hanem valami tekintély is legyen, de a cég is leveszi majd a hasznát, és egy cég már nem is kínálhat ellenőrizetlen terméket sem, szóval a jogászok is elkérik a magukét. Nagyon meglódulnak hirtelen a milliók. Mire kész lesz a szabványosított, ellenőrzött, engedélyezett, strapabíró termék, 100 millióba lesz az 1 millió helyett, és ugyanúgy nem fogja megvenni a piacnak az a szektora, amelyik eddig sem vette meg. Jó esélye van, hogy azt a piaci területet egyébként sem lehet kiaknázni, mert egyszem fejlesztő cuccával nem állnak szóba, céget megfizetni meg eszük ágába sincs, veszett ügy mindenestül, kár a gőzért. Bizony, jó esélye van. De mielőtt abba beletörődnék, annyit még megérhet, hogy megkérdezzem: a szerényebb költségvetésű üzemekben vajon mennyit tudhat megérni az a modernizálás, hogy adatgyűjtő eszközeik is legyenek? A kérdésben bármilyen tippet köszönök.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#5588) Szirty válasza coco2 (#5587) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv coco2!

Nem akartalak lebeszélni, leírtam a véleményem.
Nyilván ha azt nyújtod amit kérnek és az ár megfelel, akkor hajrá.

El lehet dönteni mekkora kockázattal jár egy ilyen alkalmazása a megrendelő részéről.

"Részemről azt remélem, hogy a termeléshez tartozó logisztika sokkal kevésbé forró probléma, mint a ténylegesen termelés. Ha nagyot tévedtem a kérdésben, egy felvilágosítást megköszönnék róla."

Ebből azt látom, hogy gyakorlati ember vagy, ahogy jómagam is. Én is ezt remélem.
És ha hiszed, ha nem, a remény halványul.
Minden helyen azt látom, hogy egyre inkább megyünk el a lényeg mellett. Egyre fontosabbak az adatok és táblázatok, mint az effektív munka és gyártás.

Igazad van, ezen röhögnék én is, de velünk történik. Hogy mi az oka nem tudom, évek alatt jutottunk ide és egyre inkább errefelé megyünk. Mi már nem is gyártunk semmit szinte csak táblázatokat, adatokat és grafikonokat. A legfontosabb a trend, meetingekre járunk, tonnányi, egymásnak ellentmondó és teljesíthetetlen szabályokkal terhelnek, mindenből a legolcsóbbat veszik mert azt hiszik hogy azzal spórolnak, stb. Excel huszároké a jövő!

Üdv a klubban!

(#5589) b.gabi33


b.gabi33
újonc

Sziasztok!
Most kezdek, hobbi szinten s7-et programozni otthoni projecthez és már az elején elakadtam. Remélem tud valaki segíteni. A problémám a következő: PC/PG-ben beállítom az mpi adaptert, de a TIA-csak az s7usb-t ajánlja fel.
win7 prof 32
TIA v12.
6es7 972-0ca34-0xa0 rs232
van még egy helmholz TS adapterem is 700-751-8md21
de ezt sem látja.
Második kérdésem pedig az lenne, hogy a két adapter közül jó e valamelyik s7 200-hoz?

(#5590) byte-by válasza Szirty (#5588) üzenetére


byte-by
tag

halo Szirty !

érdekes amit mondasz az új "világrenddel " kapcsolatban.
pont így jártunk mi is.
minden gép hálózati figyelés alatt van, állásidő, efficiency, OEE, stb.
heti 2x meeting, energiaaudit projekt, visszatérő problémák, stb.
több embert felvettek és jelenleg többen foglalkoznak a gafikongyártással , mint ahány karbantartó van.

ne érts félre, én belátom a termelési, üzemviteli adatok kiértékelésének fontosságát, és ezekből a megfelelő
tanulság levonását, a karbantartási rendszer esetleges módostását, ha szükséges.

de.
ha már erősen tulzásba esünk ez ügyben akkor az a helyzet áll elő, ami sajnos nálunk már van,
hogy 5-6 ember 2 embert arról kérdez ez -meg ez miért így megy , miért nem megy jobban, stb.
és amikor megjegyzem, hogy talán mert ugyanannyi karbantartó van , mint amikor fele (!) ennyi gépsor volt,
akkor szerintük ez nem kifogás, és pozitív motíváció helyett szankciókat találnak ki !
de olyanokat, amiket leírni sem merek, mert akkor döbbentem rá, hogy ritka idiótákat sikerült megbízni ezzel az adatprojektel.
természetesen nekünk technikai középvezetőknek a véleménye, ötlete elhanyagolható, olyannak is aki 13 éve csinálja.

az eredmény : a túlterhelt, motíválatlan és frusztrált karbantaró kollégák közül 2 tapasztalt el is hagyta a céget.
tehát még rosszabb eredmények születnek.
az eredmény: még terheltebb, még motíválatlanabb és még frusztráltabbak a meglévő kollégák.
tehát még rosszabbak az eredmények.
és így tovább.

[ Szerkesztve ]

(#5591) coco2


coco2
őstag

@Szirty, @byte-by, @Watchdog

A felvilágosításokat köszönöm mindenkinek. Valahol tényleg az a legfontosabb, hogy képben legyek a "játékszabályok"-ról, és tudjak játszani. A koncepcionális problémáimra megnyugtató megoldást sikerült találni.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#5592) Szirty válasza byte-by (#5590) üzenetére


Szirty
őstag

byte-by!

"ne érts félre, én belátom a termelési, üzemviteli adatok kiértékelésének fontosságát"

Dehogy értelek félre!
Pontosan ugyanarról a problémáról beszélünk pontosan ugyanúgy látjuk és ugyanazon az oldalon állunk.

Nagyon-nagyon jól megfogalmaztad!
Teljesen egyetértek!

Szívesen nyitnék egy rovatot a web oldalamon és tenném ki amit írtál!

(#5593) byte-by válasza Szirty (#5592) üzenetére


byte-by
tag

hajrá :)

(#5594) plutokas válasza b.gabi33 (#5589) üzenetére


plutokas
csendes tag

Szia,
Sajnos ezek a kábelek nem jók hozzá a normál S7-200 hoz. Oda nem DP hanem PPI kábel jó csak.
[link]
Itt látsz hozzá egy eladó darabot.

(#5595) Szirty válasza plutokas (#5594) üzenetére


Szirty
őstag

Egyébként S7-200-hoz jó egy RS232-RS485 konverter is.

(#5596) joci9 válasza Szirty (#5595) üzenetére


joci9
tag

Valóban, lehet építeni párszáz forintból. Vagy bármilyen 485 végű akármi jó. Meg ez is jó: TSX CUSB485 Bár ez drágább, de ipari.

üdv

(#5597) DasBoot válasza joci9 (#5596) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Szinte ilyet használok, csak 232-est, egy Allen-Badley MicroLogix 1200-assal, évek óta tökéletesen működik.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5598) b.gabi33 válasza plutokas (#5594) üzenetére


b.gabi33
újonc

Köszönöm a segítséget.
Amúgy 314c-2dp -hez kell,csak van 200-as is. A munkahelyemen a folyamatos fejlesztések miatt menne a méh telepre, mert senki nem ért hozzá, én meg gyűjtögetem. Van HMI, LOGO-tól a 300-as ig minden bővítőmodulokkal, tápokkal, szenzorokkal. Bizniszelni nem akarok vele, talán a télen lesz rá időm, ezért akarok egy kicsit barkácsolni.
Az első kérdésemre tudja valaki a választ, vagy vegyek usb-s adaptert?

(#5599) KB.Pifu válasza Szirty (#5588) üzenetére


KB.Pifu
tag

üdv!

Épp most váltok munkahelyet és kissé félek, hogy megint kapok egy kellemes excel-es munkakört!

Emlékszem az első gyárban nem volt mérnök a területen, mind az excelt gyártotta, amelyiknek ez nem tetszett az le is lépett, de ne felejtsük el, hogy van aki ezt igényli, irodai munkakört és táblázatot, mert azzal gépkárokat nem lehet okozni és boldogan bent van az irodában napestig, meg gyanítom a manager szakos kollegáknak sem azt tanítják, hogy a munkaerőt azt kifizetni kell és nem statisztikában tárolni.

(#5600) byte-by válasza b.gabi33 (#5598) üzenetére


byte-by
tag

halo

ha a munkahelyeden ilyesmit simán kidobnának, akkor vetess egy combót ami mindenhez jó.
300/400/200-hoz is. annyira nem drága.

a csatlakozási probléma lehet a driver hiánya/probléma, DP -ba vagy MPI-be dugod, a tia-nak meg kellene találni, ha keresi, ha egyébként minden rendben van.
próbáld me a dp-t, a siemenses adaptered mpi/dp ha egyébként renben van a csatlakozó , vezeték, driverek,jó helyre dugod, akkor mennie kéne.

esetleg válaszd a "show all compatible devices" lehetőséget.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.