Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#5201) Szirty válasza bodnarg (#5200) üzenetére


Szirty
őstag

Lehet töltögetni a recepteket össze-vissza.
Nézd át a recept kezelő funkciókat WinCCF-ben!

(#5202) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok

Csinalt mar valaki s7-1200 s7-300 (315-2pn/dp) kommunikaciot? 1200-at istennek se tudom osszehozni a kepszerverrel, gondoltam atdobom 300ra az adatokat, es onnan szedem ki...

Dáccsika

(#5203) Achilles83 válasza KB.Pifu (#5199) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Hello!Így próbáltad már?

(#5204) TanisG


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Egy SIEMENS OP7 (6AV3607-1JC20-0AX1) berendezéssel kapcsolatban lenne kérdésem.
A gyár ahol dolgozok van több SIEMENS OP7 panel más-más programokkal. Sajnos többször előfordult már, hogy 1-1 készüléknél valamilyen kontakthiba lépett fel, melyet eddig még mindig sikerült elhárítani. Azonban valószínűleg előbb-utóbb fellép egy olyan jelenség, melyet nem fogok tudni önerőből megoldani. Jelenleg van egy bontott panelem aranytartaléknak, de a HMI program benne nem passzol egyik meglévő gépünkhöz sem.
Az OP7 panelt, ha jól tudom csak SIEMENS ProTool programmal lehet programozni (WINCC-vel esetleg nem?).
A kérdésem pedig, amiért ezt a bevezetőt írtam, az egy hallomás alapján szerzett információ megerősítésre vagy cáfolására irányul.

Igaz az, hogy az OP7-ből nem lehet a forrásprogramot kitölteni?

Köszönettel:
TanisG

(#5205) Szirty válasza TanisG (#5204) üzenetére


Szirty
őstag

Szevasz TanisG!

"Az OP7 panelt, ha jól tudom csak SIEMENS ProTool programmal lehet programozni (WINCC-vel esetleg nem?)."

Nem lehet. WinCC Flexible nem ismeri csak az utódot (OP77).

"Igaz az, hogy az OP7-ből nem lehet a forrásprogramot kitölteni?"

Igaz.
De image-et lehet menteni róla. (Prosave). Nem szerkeszthető, de a project ennek birtokában áthelyezhető egy másik ugyanolyan OP7 panelre.

(#5206) TanisG válasza Szirty (#5205) üzenetére


TanisG
csendes tag

Kedves Szirty!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat.
Ezt a Prosave nevű programot, hogyan lehet beszerezni? Nem találtam hozzá rendelési számot. A neten látok néhány ingyenes letöltési lehetőséget, de vírus gyanus oldalnak jelzi a biztonsági rendszer.

Válaszodat, előre is köszönöm!

Tisztelettel:
TanisG

(#5207) KB.Pifu válasza Achilles83 (#5203) üzenetére


KB.Pifu
tag

szia!

Köszi a választ, így még nem, igazából az internal felé sem néztem mert bemenetben kellene megadni a változó memória címet, de lehet, hogy hogy a blockon belül extra utasítással meg lehet oldani?

Sajnos nincs időm ezzel most foglalkozni, de erre a választ mindenképp megkeresem, lehetséges, hogy az Index register környékén lesz a kutya elásva?

még egyszer köszi!

Üdv
Pifu

(#5208) Szirty válasza TanisG (#5206) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv TanisG!

"Ezt a Prosave nevű programot, hogyan lehet beszerezni?"

Ha telepítve van a ProTool Pro CS vagy a WinCC Flexible ES, akkor telepítve van a ProSave is!

De e két fenti nélkül is telepíthető, a Siemenstől le lehet tölteni de sajnos csak akkor ha van accountod hozzájuk.

Itt meg le van írva hogyan kell használni.

Ha nem találsz ProSave-et sehogy, akkor szólj.

(#5209) miclucky válasza TanisG (#5206) üzenetére


miclucky
tag

szia TanisG,szia Szirty

emlékeim szerint a WinCC flexible alapból tartalmazza vagy letölthető [link] (újabban regisztráció szükséges a letöltéshez).

üdv
lucky

ui: egy picit lemaradtam :)

[ Szerkesztve ]

(#5210) TotoThomas válasza Mazsika (#5202) üzenetére


TotoThomas
csendes tag

Szia!

1200-al, és 300-al is megoldottuk a KeepServert.

(#5211) TotoThomas


TotoThomas
csendes tag

Tudom, nem ide tartozik, de...

Akad 1200-as PLC-m pár db. Munkából megmaradva.
1214C DC\DC\DC 2 db
2 db 4 cs. AI modul
2 db 8 DI modul
2 db RS422\485 komm modul.
1212C kimenet hibás CPU, RS232 Komm modul
Ha nem idevaló, akkor törlés.

köszönöm, elnézést.

(#5212) Mazsika válasza TotoThomas (#5210) üzenetére


Mazsika
őstag

Szia, koszi. Megoldottam ma en is. ;)

Dáccsika

(#5213) TanisG válasza TotoThomas (#5210) üzenetére


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat!

Utánanézzek.

Üdv:
TanisG

(#5214) Szirty válasza TotoThomas (#5211) üzenetére


Szirty
őstag

Deleted..

[ Szerkesztve ]

(#5215) TanisG


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Egy tervezési ügyben kérném a segítségeteket, mely nem egyértelműen PLC-s történet csak a végleges felhasználás szempontjából.

Egy ajánlatkészítéshez kell szervomotort kiválasztanom. A berendezés egy vizsgálógép, mely erőmérővel van felszerelve. Az egytengelyű mérőállomás eddig kézi hajtókarral működött és ezt szeretnék szervomotoros működtetésre kiváltani. A lényeg, hogy a cél erőértéket egyenletes sebességgel érje el és határértékig tudja azt tartani is. (Ha kibírja a tesztet a darab akkor OK, ha nem akkor selejt)

Ismert adataim:
F=5-10 KN (típus függő érték) a támadási pontban
Motor nyomatékok katalógus alapján (Pl.:M=3, 20Nm ) (Ilyen paraméterű motorok vannak raktáron pillanatnyilag, melyek rendelkezésre állnak.)

A mechanikai kapcsolat/felépítés még nem végleges, de egyszerű szíjhatásban, fogaskerékhajtásban vagy golyósorsóban gondolkodtam eddig.

A kérdésem:
Van-e valamilyen jól használható tervezési segédlet erre a célra a látókörében valakinek? Esetleg nagyságrendi számítások?

Válaszokat előre is köszönöm.

Ui: Eddig ilyen tervezést nem csináltam, ezért nem ismerem teljesen az ide vonatkozó nagyságrendi számításokat.

Köszönettel:
TanisG

(#5216) Peddy789


Peddy789
őstag

Helo
Az adott feladat hogy egy profinet port nélküli CPU-hoz kell csatlakoztatni egy profineten kommunikáló RF180C + RF300 RFID rendszert.

Erre azthittem hogy szépen veszünk hozzá egy kiegészítő kártyát 2 profinet/ethernet portal és együtt boldogan belerohanunk a napba.

Az RF180C-vel a step 7 az FB45 gyári siemens blokkon keresztül kommunikál. Ennek a blokknak megkell adni a "process image" címet vagy mi, a hardware configban amikor behuzom az RF180C-t a profinetre alapból 256..xx -re rakja be. Ezt a címet kell megadni a gyári blokknak is.

Viszont amiről edig sajnos nem volt fogalmam, hogy a CP (kiegészítő kártya) -nak más process image-e van. Ez nem ugyanaz a process image mint ami a CPU-é, a kettő között pedig nemtudom egyenlőre hogyan van átjárás, viszont nálam okosabbak aztmondták így ezzel a gyári blokk nemtud működni, ami nekem meglehetősen furcsa.

Ilyenkor hogylehet ezt megoldani, egyáltalán hogyan működik ez a másik process image, azt hogyan kell kezelni.

Erről jöhet valami dokumentum is, vagy hol keressek erről felvilágosítást?

(#5217) joci9 válasza Szirty (#5214) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Alapesteben pasz, de nézd meg ezt én soha nem használtam :-)
http://www.emersonindustrial.com/en-EN/controltechniques/products/software/analysis/ctsize/Pages/ctsize.aspx

üdv
J

(#5218) Szirty válasza Peddy789 (#5216) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Peddy789!

"Az RF180C-vel a step 7 az FB45 gyári siemens blokkon keresztül kommunikál. "

Az S7-CPs for Industrial Ethernet Configuring and Commissioning Manual és a
SIMATIC NET Functions (FC) and function blocks (FB) for SIMATIC NET S7 CPs Programming Manual szerint a CP (Communication Processor) modulokat az alábbo hívásokkal lehet kezelni:

FC41 FTP_STORE
FC42 FTP_RETRIEVE
FC43 FTP_DELETE
FC44 FTP_QUIT
FB88 1) PN_InOut
FB90 1) PN_InOut_Fast
FC11 PNIO_SEND
FC12 PNIO_RECV
FB52 PNIO_RW_REC
FB54 PNIO_ALARM
FC5 AG_SEND
FC6 AG_RECV
FC50 AG_LSEND
FC53 AG_SSEND
FC60 AG_LRECV
FC63 AG_SRECV
FC7 AG_LOCK
FC8 AG_UNLOCK
FC10 AG_CNTRL
FB55 IP_CONFIG
FB12 BSEND
FB13 BRCV
FB15 PUT
FB14 GET
FB8 USEND
FB9 URCV
FC62 C_CNTRL
FB40 FTP_CMD
FC40 FTP_CONNECT

(#5219) horvatti


horvatti
csendes tag

Sziasztok!

Segítsetek kérlek mert megőrülök a Siemens PLC-től.... :W

Siemens S7-300 (313c) típus esetén találkozott már valaki olyan hibával hogy egy bemenetet GRAPH-ban felhasználva nem érzékel a rendszer? Olyan mintha azon a címen nem lenne bekötve semmi, holott ugyan azt a bemenetet vele párhuzamosan a programban felhasználva tökéletesen érzékeli.....
Online vizsgálat során ki sem színezi zölddel az adott tranziciót, csak szaggatott vonallal jelöli....
Csatoltam egy képet amin látszik hogy egy időben párhuzamosan meghívva 2 SFC-t az egyiknél ézékeli az adott bemenetet a másiknál nem...

már vagy 3 hete ezzel küzdök... és nem bírok rájönni miért csinálja.... :W :W

Valami ötlet?

Köszi! előre is

(#5220) rsf válasza horvatti (#5219) üzenetére


rsf
senior tag

Szerintem egyik helyen sem érzékeli... :)
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5221) horvatti válasza rsf (#5220) üzenetére


horvatti
csendes tag

Szia!

De, mert ha a bal oldali képen megnézed, S3-T3 nál a tranzició bal széle világoszöld, viszont a jobb oldali képen sehol sem zöld....

(#5222) Szirty válasza horvatti (#5221) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv horvatti!

Én nem használok Graph-ot, de szerintem rosszul értelmezed a látottakat.
Az illető bit szerintem is mindkét képen egyértelműen FALSE állapotú.

"tranzició bal széle világoszöld, viszont a jobb oldali képen sehol sem zöld...."

A létrában a feltételekhez tartzozó szimbólum maga zöld amennyiben a hozzá tartozó bit TRUE, a feltételek közötti (előtti és mögötti) vonal pedig akkor zöld amikor az adott logikai művelet eredménye is TRUE vagyis az RLO bit (Result Of Logic Operation).
Valahogy így:

A képen ezt a helyzetet mutatja az I9.4.
De itt egy másik példa is arra mire gondolok:

Szerintem Graph-ban is ennek megfelelően ábrázolja.

(#5223) atiman


atiman
csendes tag

Sziasztok!

Érdekelne valakit Omron NT-CN221-es kábel? Nekem nincs már rá szükségem, biztosan meg tudunk egyezni! Hátha valaki használná is. Ajánlatokat privátban írjatok, köszike!

(#5224) horvatti válasza Szirty (#5222) üzenetére


horvatti
csendes tag

Szia!

Köszi a választ. azt tudom hogy mindkét képen a bit false állapotú, csakhogy a bal oldalin feldolgozza az adott bemenetet, tehát ha bebillentem igaz állapotba akkor teljesül a feltétel, viszont jobb oldalon olyan mintha fel sem dolgozná az adott bemenet állapotát, legyen az bármilyen (true/false) hiába billentem igazba nem veszi figyelembe.... :W :W

(#5225) Szirty válasza horvatti (#5224) üzenetére


Szirty
őstag

Helló horvatti!

"olyan mintha fel sem dolgozná az adott bemenet állapotát, legyen az bármilyen (true/false)"

Mert a képek tanulsága szerint az RLO FALSE már akkor, amikor a végrehajtás beesik abba a sorba. (ezért nem zöld a bit előtti vonal).
Vagy a másik ok lehet az is, hogy az FB3 amiben az ominózus rész van nem fut (nem hívja meg semmi)!

(#5226) TanisG


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Egy S7 rendszerben perifériacsere van nálunk folyamatban. A régi egységen 3 bemeneti bájt és 3 kimeneti bájt volt lefoglalva. Ezek nem voltak teljesen kihasználva, ezért amikor a kiváltó típus lett intézve spóralás véget, 1-1 be- és kimeneti egységgel kisebbre lett szűkítve a dolog. Az egész egyetlen egy szépséghibája csak annyi, hogy így az érintett adatterületet egyesével végig kell szemezgetni és egyesével végrehajtani az átcímzést a programban.
Van-e olyan lehetőség a STEP7-ben, hogy megadott címet a hozzátartozó szimbólummal új adatterületre átírni? (Valami dereng, hogy létezik ilyesmi, de nagyon nem szeretnék hibázni.)
Pl.:
A91.2 -> A91.0
A91.3 -> A91.1
A91.6 -> A91.2
A91.7 -> A91.3

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
TanisG

(#5227) Szirty válasza TanisG (#5226) üzenetére


Szirty
őstag

Szevasz TanisG!

Van ilyen funkció a Rewire.
Simatic manager/Options/Rewire menü.

Beírod miből mi legyen.
Legyél elővigyázatos, ha a New address-hez olyan címet írsz, amit később cserélni akarsz akkor komplikáció alakul ki.

Tehát ha a honnan->hova terület átfedésben van egymással, akkor nem mindegy hogy a végéről vagy az elejéről kezded.
A szimbólumokat ez nem cseréli a symbol táblában neked kell, de az nem olyan pepecs meló.

(#5228) Dezsi82 válasza TanisG (#5226) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
És mi lenne, ha átállítanád, hogy a projekted szimbólum alapú legyen, és akkor csak a szimbólumcímeket kell átírnod?

(#5229) Szirty válasza Dezsi82 (#5228) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

Úgy is lehet, bár én nem a szimbólum neveket, hanem a címeket írnám át a symbol táblában.

(#5230) Dezsi82 válasza Szirty (#5229) üzenetére


Dezsi82
tag

nem a szimbólum neveket, hanem a címeket írnám át a symbol táblában.
Én is ezt írtam :)

(#5231) Szirty válasza Dezsi82 (#5230) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Dezsi82!

Elnézést ezt benéztem. Azt olvastam hogy "szimbólumcímkéket"...
Sorry!

(#5232) Shirchy


Shirchy
tag

Sziasztok!

Siemens S7 200-as PLC-hez tudtok ajánlani win7 64bit alatt futó fejlesztő környezetet, hdmi programozót és szimuláló programot?
Egyáltalán létezik ilyen megoldás,vagy mindenképpen vissza kell mennem XP-re?

"jobb adni,mint kapni" mondta a boxoló... :P

(#5233) Szirty válasza Shirchy (#5232) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Shirchy!

Win7 64 bit alatt is futó MicroWin verzio a 4.0 +SP9
Siemens STEP7 Compatibility 2012 szerint is:

A hdmi programozó nem tudom mi.

Szimulátor pedig nincs. Legalábbis a Siemens nem készített amennyire tudom. Valami 3rd party megoldással már találkoztam, de nem próbáltam, nem tudok róla semmit.

(#5234) soldi3r válasza Szirty (#5233) üzenetére


soldi3r
veterán

HMI lesz az.

E30 (oo=[][]=oo)

(#5235) Shirchy válasza soldi3r (#5234) üzenetére


Shirchy
tag

Igen azt akartam írni... bocs az elírásért

"jobb adni,mint kapni" mondta a boxoló... :P

(#5236) Szirty válasza Shirchy (#5235) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Shirchy!

Kicsi pontosítás kellene.

"hdmi programozót és szimuláló programot"

HMI szoftver, de milyen HMI-hez?
A PLC-t vagy a HMI-t akarod szimulálni?

(#5237) Shirchy válasza Szirty (#5236) üzenetére


Shirchy
tag

Hello Szirty!

Elnézést a hibás fogalmazásért.

Szóval hozzám került egy Siemens S7 200-as PLC és hozzá egy TD200-as kezelő panel.
Ehhez a két kütyühöz szeretnék programozó és szimuláló szoftvert, már amennyiben van olyan ami Win7 64 bit-en fut...

"jobb adni,mint kapni" mondta a boxoló... :P

(#5238) rsf válasza Shirchy (#5237) üzenetére


rsf
senior tag

Ha nálad van a két eszköz akkor minek szimulátor?? :D

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5239) Szirty válasza Shirchy (#5237) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Shirchy!

A MicroWin tartalmaz egy TD designer nevű programot, amivel a TD200-at tudod használni.

(#5240) Shirchy válasza rsf (#5238) üzenetére


Shirchy
tag

Nem tudom meddig lesznek nálam,illetve ha valahova beépítésre kerülnek... utólagosan is tudjak rájuk programot irni,illetve szimulálni az éles teszt előtt.

"jobb adni,mint kapni" mondta a boxoló... :P

(#5241) Shirchy válasza Szirty (#5239) üzenetére


Shirchy
tag

Értem. Köszönöm!

"jobb adni,mint kapni" mondta a boxoló... :P

(#5242) aky01 válasza Shirchy (#5241) üzenetére


aky01
tag

A linken találsz hozzá szimulátort: [link]

A TD200 programozó a MicroWIN-ből elérhető (Tools/Text Display Wizzard)

(#5243) Szirty válasza aky01 (#5242) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Bár nem nekem szólt, de megpróbáltam letölteni.
Nekem nem működik a letöltés. 1 mp alatt elmegy 99%-ra, kiírja a file méretet (844kb) a sebességet (2.8MB/s). Ez látható 1-2 percig, majd kiböki, hogy dowbnload failed, és hogy a böngészőm nem teljesen kompatibilis ezzel a fantasztikus felhőzettel, majd megkérdezi telepítve van-e flash

Másnak sikerült?

(#5244) tibi-d válasza Szirty (#5243) üzenetére


tibi-d
tag

Szia!
Nekem kb. 5 másodperc alatt lejött a 100%. A program is használható.
Bár épp nincs miét használjam.

(#5245) Szirty válasza tibi-d (#5244) üzenetére


Szirty
őstag

Akkor így jártam! Éljenek a felhők!
Én kérek elnézést... (de csak csendben)

(#5246) Dezsi82


Dezsi82
tag

Üdv!
A következőben kérnék segítséget, ötleteket: Egy olyan érdekes feladatot kaptam, hogy van egy S7-300-as Cpu. Ehhez kapcsolódna nagyon változatos módon többféle ET200 sorozatú profibuszos io. Még az is előfordulhat, hogy ugyanazon a profibus címen egyszer egy et200 eco, aztán meg egy et200s szerepel, akár eltérő io pontszámmal. Két megoldàs jutott eszembe:
- minden lehetséges konfigurációnak létrehozok egy profibus hálózatot a hardver konfigba(kb 40-50 a lehetőségek száma), és a felhasználói programban váltogatom, hogy a cpu melyik hálózathoz csatlakozik(kérdés, hogy megoldható-e, és ha igen hogyan)
-a hardver konfigban csak a cpu lenne, és beolvasnám az elérhető profibus címeket(eddig megy is a dolog), aztán kiolvasnám hogy mennyi ki, és bemenete van a modulnak, és ennek megfelelően olvasnék, küldenék adatokat sfc14, sfc15tel. A kérdés itt is az, hogyan tudom beolvasni, hogy mennyi ki-bemenete van a modulnak/slavenek.
Ha valakinek bármi tapasztalata, ötlete van hasonló témában, szívesen várom

(#5247) aky01 válasza Szirty (#5245) üzenetére


aky01
tag

Szia!

Feltettem másik felhőbe.
Egy próbát megér.
[link]

(#5248) Szirty válasza aky01 (#5247) üzenetére


Szirty
őstag

Sikerült, köszönöm!

(#5249) norbert100


norbert100
csendes tag

Sziasztok!
Siemens asm 450 RFID-vel szeretnék adatot írni MDS 514 "pogácsára". Az lenne a problémám hogy nem tudom hogy kell egy időben több adatot írni az MDS-re.
Így néz ki a programom:

OPN "BEST" //BEDB Aufrufen

CALL FC 44
ADR :=300 //I/O kezdeti cím a Hardware Configban
BEDB:=101 //Egy DB-re mutat, amiben az ASM450 adatai vannak
MOBY:=0 //MOBY-I működési üzemmód 0 = MOBY I/E (without MDS 507(nagy távolság))
ANW :=1 //1 = Without MDS control and with ANW check via firmware
ABTA:=B#16#0 //MDS 507-nél kell használni minden más esetben 0
OPT :=B#16#2 //Reset után error led törlés
OPT2:=W#16#0 //hány ciklust várjon amíg az adat megérkezik 414-es CPU-nál

A M 20.0
FP M 20.1

JC WRIT

A M 20.2
FP M 20.3
JC READ

JU ende

WRIT: L W#16#B00 //DB11-bol ir 0 eltolassal
T DBW 2 //db101 2-es dbw-jében meg kell adnom hogy hova írok/olvasok
L W#16#102 //ir (01) 2 Byte
T DBW 6
L 0 //kezdeti cím MDS
T DBW 8
S DB101.DBX 1.1 // Start command

L W#16#B02 //DB11-bol ir 2 eltolassal
T DBW 2 //db101 2-es dbw-jében meg kell adnom hogy hova írok/olvasok
L W#16#102 //ir (01) 2 Byt
T DBW 6
L 2 //kezdeti cím MDS
T DBW 8
S DB101.DBX 1.1 // Start command

JU ende

READ: L W#16#1500 //DB21-be olvas 0 eltolassal
T DBW 2
L W#16#202 //olvas (02) 2 Byte
T DBW 6
L 0 // kezdeti cím MDS
T DBW 8
S DB101.DBX 1.1 // Start command

L W#16#1502 //DB21-be olvas 0 eltolassal
T DBW 2
L W#16#202 //olvas (02) 2 Byte
T DBW 6
L 2 // kezdeti cím MDS
T DBW 8
S DB101.DBX 1.1 // Start command

ende: NOP 0

Az a DB21-ben csak a 2. adatot látom.

Itt van egy nagyon jó leírás a működésről:
[link]

21-29 odal ami szerintem lényeges meg a 42. oldalon van példa program.
Biztos nagyon egyszerű dolgot rontok el, de nem tudom a megoldást (lelkes egyetemista vagyok). Gondolom valami olyasmi lehet hogy a PLC ciklusideje gyorsabb mint ahogy az RFID ráírja az MDS-re az adatokat, ezért rakja bele a másodikat.
Köszönöm a segítségeket

(#5250) Szirty válasza norbert100 (#5249) üzenetére


Szirty
őstag

Helló norbert100!

Sajnos nem jó a link, nekem ezt dobja:
An error occurred while processing your request.

Reference #132.14841402.1426690820.45f5abda

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.