Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#5351) Szirty válasza Mazsika (#5350) üzenetére


Szirty
őstag

Diagnosztikai megszakítás történik ha:
- Hardver hiba
- Firmware hiba
- Paraméterezési hiba
- Vezeték szakadás
történik.
Ezt az OB82 kezeli I/O FLT).

S7-300 PtP coupling and configuration of CP 340 Manual 134. oldalán van erről szó.

A kommunikáció hiányát pedig nyilván a programban tudod kezelni, hiszen a program tudja mikor küldött mit és mikor vár választ. Ha nincs válasz x ideig, timeouttal jelezheti a kom. hiányát.

(#5352) -harry-


-harry-
csendes tag

Sziasztok!
Ha valakit érdekel S7 PLC:
[link]

(#5353) BG*


BG*
csendes tag

Üdv!

S7-1200 -al kellene megoldani egy programozott indulást, a beállított műszak kezdete előtt elindítani a fűtést, hogy meglegyen a hőfok kezdésre.
Van erre valami előkészített megoldás? (funkcióblokk) vagy le kell programozni az egészet a dátum és idő változók alapján?

BG

(#5354) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Szép napot, Mindenkinek! Olyan programot keresek, ami tudja helyettesíteni a papírt! PLC programokat rajzolnék, de nem papírra, hanem egy Androidos "felületre". Nem szimulátor, nem RsLogix program kellene. Köszönöm a segítséget.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5355) Szirty válasza DasBoot (#5354) üzenetére


Szirty
őstag

Bármilyen grafikus rajzoló program vagy szövegszerkesztő alkalmas rá. Attól függően milyen nyelven akarod írni a programot.

(#5356) DasBoot válasza Szirty (#5355) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Csak létrában szeretném. Korábban Corel-lal próbálkoztam PC-n, de valami egyszerűbbet keresek. Valami olyasmire gondolok, mint az eduPLC, tényleg ez .apk-ban létezik? Szóval beillesztek nyitó, zárót, kimenetet, négyszögeket pl. komparátornak, számlálónak, új lad, párhuzamos ágak, stb. ... . Nem kell szimuláció, konvertálás. Tényleg csak a füzetlap és toll helyettesítése, hogy láthassam a logikát. T

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5357) Szirty válasza DasBoot (#5356) üzenetére


Szirty
őstag

Nem tudok sajnos ilyet.
Valószínűleg nehéz nehéz lesz találni létra rajzolót. Ismerve a "kircsitelcsi" (okostelefon) tizen-éves célközönség átlag érdeklődését, nem valószínű hogy széleskörű igényeket elégítene ki egy ilyen alkalmazás.

Szerintem a ceruza+papír kevésbé körülményes megoldás még akkor is ha van ilyen program.

(#5358) DasBoot válasza Szirty (#5357) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Szirty! Köszönöm a választ. Alapvetően egyetértek Veled, tényleg a fiatal csitriknek való ez az egész. Ceruza-papírról más a véleményem, éppen ezért keresek alternatív megoldást. Ma sokat keresgéltem, de ez úgy néz ki, hogy zsákutca.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5359) n0rbert0 válasza DasBoot (#5354) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia!
Abszolút kíváncsiságból, megkérdezhetem, hogy ennek mi értelme vagy mire kell?

(#5360) DasBoot válasza n0rbert0 (#5359) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Üdv., n0rbert0! Válaszom benne van a kérdésemben! Nem szeretnék papírt és tollat használni. Ráadásul nem kell telepíteni sehová az adott szoftver; bárhol, bármikor, ha eszembe jut "lerajzolhatom", mivel folyamatosan jár a gondolatom, és nem kell áthúzogatni a módosításokat. Egyelőre ennyi

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5361) joci9 válasza DasBoot (#5360) üzenetére


joci9
tag

Üdv!

Galaxy Note akármi! Ahhoz van ceruza, de nem kell hozzá papír!

üdv

(#5362) #34322688


#34322688
törölt tag

Sziasztok.
Szerintetek milyen programozási nyelvet érdemes tanulni, plc-programozáshoz? Gondolok itt Pascal, Assembly nyelvekre. Vagy van ennél ugymond plc orientáltabb nyelv? Most kifejezetten az ugymond 'szöveges, parancssoros' nyelvekre gondolok.

[ Szerkesztve ]

(#5363) Szirty válasza #34322688 (#5362) üzenetére


Szirty
őstag

Szevasz devergo74!

"Szerintetek milyen programozási nyelvet érdemes tanulni, plc-programozáshoz? "

Elsősorban létradiagram és/vagy funkció blokk diagram. (nyelvek)

De ezek nem szövegesek. Viszont nagyon hatékonyak az összetett bináris logikai kapcsolatok leírására.

A Pascal általános nyelv. A PLC-ken célorientált nyelveket alkalmaznak.
Szöveges nyelvek pl. siemensnél az SCL ami pascal-szerű. Az STL ami assembly-szerű.
Nézz el a linkre.

Ha PC progranozás irányából jösz, az teljesen más mint PLC-t programozni.

(#5364) #34322688 válasza Szirty (#5363) üzenetére


#34322688
törölt tag

Köszönöm az infót. Pascal nyelvel foglalkoztam eddig, hát elnézve az általad belinkelt oldalt, ' itt, ott ' vannak különbségek. Szinte lehet előről kezdeni az egészet. De gondoltam, hogy így lesz. Ahány rendszer, típus annyi programozási nyelv.

(#5365) DasBoot válasza joci9 (#5361) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Köszönöm a választ! Ezért külön nem vennék egy méregdrága eszközt. Egyébként van egy 9,7 collos e-könyv olvasóm, azzal sem "kényelmes" a"rajzolás", hát még egy telefonra.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5366) DasBoot válasza #34322688 (#5364) üzenetére


DasBoot
aktív tag

devergo74! Egy kis kiegészítés: http://e-oktat.pmmf.hu/webgui/www/uploads/982/PLC__programozas_I_II_.pdf

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5367) #34322688 válasza DasBoot (#5366) üzenetére


#34322688
törölt tag

Köszönöm a linket (könyveket).

(#5368) #34322688


#34322688
törölt tag

létezik olyan progranm, amivel plc-ket lehetne szimulálni, programozni. Demó program is jó lenne, gyakorlásra, áttekintésre, mit miért stb...

(#5369) Szirty válasza #34322688 (#5368) üzenetére


Szirty
őstag

Helló devergo74!

Létezik. Több PLC-s fejlesztői környezet is tartalmaz PLC szimulátort.
Ilyen pl. az Omron CX-One, a Siemens Logosoft, a Siemens Step7+PLCSIM (nem microwin!).

Valószínűleg mindegyikből van időkorlátos próba verzió.

(#5370) #34322688 válasza Szirty (#5369) üzenetére


#34322688
törölt tag

Köszi a választ.
Hát ez eléggé kínai számomra, pedig most akarok elvégezni egy okj-s tanfolyamot, nem tudom az mennyire lesz nehéz? Viszont olvasgattam más fórumokat is ezzel a plc-programozással kapcsolatban, és eléggé megoszlanak a vélemények az ilyen okj-s plc-tanfolyamokkal kapcsolatban. Vannak akik azt írják hogy semmit nem ér, nem lehet tanulni nagyon semmit, vannak viszont akik az ellenkezőjét állítják. Gondolkodom hogy belevágjak e, mert érdekelni érdekelne, igaz árban elég húzós.

[ Szerkesztve ]

(#5371) DasBoot válasza #34322688 (#5370) üzenetére


DasBoot
aktív tag

devergo74! Mivel foglalkozol, mi a szakmád? Egy tanfolyammal mindenképpen jól jársz. Szimulátorként ajánlom a Zelio és a Zen programozható relék szoftvereit, amik díjmentesek. Ezekből biztosan sokat tanulhatsz. Persze ezek nem szimulátorok, és nem is tudja helyettesíteni, de tapasztalatszerzésnek és kezdésnek jó lesz.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5372) Szirty válasza #34322688 (#5370) üzenetére


Szirty
őstag

Helló devergo74!

Amennyit én tudok ezekről, nem lesz nehéz (részt vettem ilyenen már én is :).
Elég lehet arra, hogy a papírt lobogtatva menj állás interjúra (bár azt nem tudom mekkora presztízse van egy ilyennek).
Elég lehet arra, hogy fogalmat alkoss arról, hogy mit is csinál egy PLC és megismerd pár gyártó kisebb PLC-jét.
Elég lehet arra, hogy elindulj egy úton ami oda vezet hogy később azt mondhasd tudsz PLC-t programozni.

Egy ilyen tanfolyam ennyi idő alatt és annyi eszközzel amennyivel rendelkezik épp az alapok átadására képes. Éppen csak érinteni tudja a témát. Abszolút nulla háttérrel kezdve és csak egy ilyen tanfolyammal a hátad mögött valószínűleg nem fogsz gyárakban berendezésekre programot fejleszteni.
Ez a tanfolyam (bár nyilvánvalóan nem ismerem mindet) rengeteg lényeges témát még csak nem is érint, nem hogy felkészítene hogy találkozol majd vele.

(#5373) Szirty válasza #34322688 (#5370) üzenetére


Szirty
őstag

Helló devergo74!

Esetleg kedvcsinálónak javaslom az oldalam nézegetését is, ahol vannak konkrét példák gyakorló feladatokkal.
Tehát egyszerű feladat és a megoldások a programmal együtt.

(#5374) #34322688 válasza Szirty (#5373) üzenetére


#34322688
törölt tag

Köszönöm az infókat.
Nem nagyon tudok dönteni, hogy nekivágjak a tanfolyamnak. Az általad leírtak alapján, nem sokat ér. De, látom az oldalad, és itt a fórumon a hozászólásaid alapján, nagyon vágod a témát. Gondolom a tudásodat nem okj-s tanfolyamon szerezted.
Pedig olyan jól hangzatós hírdetése van az általam kiszemelt plc-tanfolyamnak, igaz az ára is szép.

(#5375) Szirty válasza #34322688 (#5374) üzenetére


Szirty
őstag

Helló devergo74!

Nem akarlak elriasztani, tégy ahogy jónak látod.
Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy a hirdetések szövege vegytiszta marketing duma éppen úgy mint bármilyen reklámban. (Lehet hogy jól tisztít az intelligens mosópor, de biztos hogy NEM intelligens! :-)
Lássunk néhány különböző hirdetésekből kiragadott hangzatos ígéretet a PLC tanfolyamot hirdetőktől név nélkül.

- Gyakorlott szakoktatók, életből hozott példákkal!
- A vezető oktató három diplomával rendelkezik: mérnök, mérnöktanár, minőségügyi szakmérnök
- Profi, türelmes, gyakorlott oktatók

Tisztelet a kivételnek de sajnos a legtöbb esetben az oktatók irodában ülő mérnökök vagy tanárok elhanyagolható tényleges szakmai gyakorlattal.
Sajnos kicsit régebben az oktatás az iskolákban úgy ment, hogy felolvastak a tankönyvekből a tanárok, esetleg írtak, rajzoltak a táblára. Ma már azt sem teszik, egyszerűen csak odaadják az anyagot olvasd el magad. Ehhez nem kell több százezres tanfolyam.
Életből hozott példák? Nem tudom máshol mik ezek, amikről tudok ott közlekedési lámpa az egyik ilyen példa. Kezdésnek nem rossz feladat, de ez nem minden.

- A jegyzetek, tankönyvek ingyenesek!
- Ingyenes az első modulzáró vizsga tantárgyanként!
- Ajándék e-tankönyvek, jegyzetek
- Ingyenesen biztosítjuk a jegyzeteket és a tankönyveket

Semmi nem ingyenes. Egész egyszerűen benne van a tanfolyam árában. Annyi hogy külön tételként ezek ára nem jelentkezik.

- alkalmazottként havi néhány 100 ezer Ft-os fizetést kaphatsz
- vállalkozóként már csekély beruházással havi 1 millió Ft felett is kereshetsz.

Tipikus marketing szöveg... "akár ennyit is kereshetsz..."
Akár egy kertész is kereshet ennyit, csak jókor kell lennie jó helyen.

Te melyiket nézted ki magadnak?

(#5376) #34322688 válasza Szirty (#5375) üzenetére


#34322688
törölt tag

Hali.
Hát én konkrétan arra gondoltam a hírdetés szövegével kapcsolatban, hogy mennyi mindenre megtanít majd a plc-vel kapcsolatban.
Itt a hírdetés:

PLC programozó tanfolyam célja:

A PLC programozó olyan szakember, aki alapvető informatikai és műszaki ismeretekkel rendelkezik. A PLC programozó rendelkezik általános munkavédelem, tűzvédelem elsősegélynyújtási és érintésvédelemi ismeretekkel. A PLC programozó ismeri a műszaki ábrázolás műszaki dokumentáció, valamint a villamos és gépész rajzjeleket. A PLC programozó rendelkezik általános anyagismerettel valamint elektrotechnikai alapismeretekkel és mechanikus, villamos méréstechnikai ismeretekkel. A PLC programozó ismeri a PLC-k hardver-, program- és PLC I/O rendszer elemeit, valamint a soros kommunikáció elemeit. A PLC programozó tisztában van a PC-PLC kommunikáció, PLC-PLC kommunikáció, strukturált programozás, irányítástechnikai, matematikai és számítástechnikai alapokkal.

PLC programozó tanfolyam főbb témakörei:

•Műszaki ismeretek
•Műszaki informatika
•Műszaki gyakorlatok
•PLC ismeretek
•PLC programozás elmélete/gyakorlata

Gondoltam ha már megkérik az árát biztosan jó lehet.

(#5377) Szirty válasza #34322688 (#5376) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Ha képes vagy egy legegyszerűbb programozható relén (Zen, Easy, Logo, Jazz stb) felváltva kapcsolgatni két szelepet akkor már meg is feleltél ennek. De ennyi nem elég ahhoz hogy gyárakban komplexebb rendszerek közelébe mehess az első munkanapodon.

Én nem tudom mit adnak át konkrétan, csak szkeptikusként szólok, hogy a sok dumának lehet kevés alja is!
És ezt a világot ismerve lássuk be: Erre sokkalta nagyobb esély van mint arra, hogy sokkal többet kapsz mint amit ígérnek!!

(#5378) #34322688 válasza Szirty (#5377) üzenetére


#34322688
törölt tag

Tudom hogy igazad van ezzel kapcsolatban, jó ha negyedét átadják a fentieknek. De sajna az a baj, vagy nem, hogy ma már mindenhez papír kell. Egyből azt kérdezik, van e ilyen írányú szakképesítése. Manapság már a fűnyíráshoz is szakképesítés kell.
Na nem akarom teleírni a fórumot ilyen jellegű témával, mert már eléggé elkanyarodtam.

(#5379) DasBoot válasza #34322688 (#5378) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Vágj bele és ne törődj, holmi fórumozók véleményével. Senki sem szeretne rá- , ill. lebeszélni. Ne mások véleménye alapján dönts.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#5380) Mazsika válasza #34322688 (#5378) üzenetére


Mazsika
őstag

Igen, ha van lehetőséged, mindenképp csináld meg! Lehet hogy nem nagy presztizse van egy ilyen papírnak, de e nélkül tuti nem szól hozzád senki. Egy ilyen papírral talán felvesznek kezdőként, és lesz esélyed beletanulni! ;)

Dáccsika

(#5381) #34322688


#34322688
törölt tag

Hát lesz időm átgondolni a dolgot a sulival kapcsolatban, mert jövő év elején indul. Ma beszéltem az illetékessel, és a már júniusban indult tanfolyamra nem lehet csatlakozni. Említette hogy omron plc-ken gyakorolnak, nézegettem pár oldal ezzel kapcsolatban. Ha valaki tud ilyen jellegű könyvet ajánlani azt, szívesen veszem.

(#5382) Szirty válasza #34322688 (#5381) üzenetére


Szirty
őstag

(#5383) joci9 válasza Szirty (#5382) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Szirty által belinkelt oldalon eleve sok dolog van, mintapéldák, szoftverek stb.
http://omronkft.hu/

üdv

(#5384) #34322688


#34322688
törölt tag

Köszönöm mindkettőtöknek az infót, ajánlásokat.

(#5385) KB.Pifu válasza #34322688 (#5384) üzenetére


KB.Pifu
tag

Szia!

Én villamosmérnökit végeztem egy vidéki fősulin, óriási tévedés volt oda menni, de pont a rendszer átalakításakor mentem oda és az ajánlások is jónak tűntek az ott tanulóktól. Szerintem ők sem merték beismerni hogy szar és tévedtek. Nos én még a közelében sem jártam a programozásnak pedig pár éve már járkálok utána, de ami biztos, ha nincs jogsid akkor nem leszel PLC programozó, nagyobb gyárakban ahol mondjuk az üzemvitelt kell vinni és módosítani a már meglévőt oda meg ez sajnos túl kevés.

én tippem
Kezdő villanyszerelő nagyobb gyárakban három műszakban többet keres (kb 200k nettó) mint egy kezdő mérnök (kb 130k nettó). Jobb helyeken vannak tréningek is és élőben láthatod mi mit csinál.
Sok ötletet el lehet lesni, sőt kicsit az elvárásoknak is a mélyére lehet látni, én megmunkáló gépeket tartok karban, fontos, hogy a gép nyitott ajtóval még véletlenül se indulhasson el ezért egy szimpla ajtó zárt állapot ellenőrzéshez 3 szenzort 1-2 biztonság relét és esetenként még néhány csatoló relét is használnak, és ezek közül csak egyik kapcsol PLC-re jelet.

üdv
Pifu

(#5386) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,
ez így működni fog szerintetek?

Dáccsika

(#5387) rsf válasza Mazsika (#5386) üzenetére


rsf
senior tag

Attól függ, hogy mit értesz működés alatt... :)
Ha jól sejtem, hogy mit szeretnél akkor a válasz az, hogy nem!
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5388) Mazsika válasza rsf (#5387) üzenetére


Mazsika
őstag

on delay off delay-t egymás után működtetve, ha megjön a jel akkor késleltetve indul 500ms-el, amikor elment még kint tartja 500ms-ig a jelet!

Dáccsika

(#5389) Szirty válasza Mazsika (#5388) üzenetére


Szirty
őstag

Igen. Ez azt csinálja.

(#5390) rsf válasza Mazsika (#5388) üzenetére


rsf
senior tag

Rosszul értettem....
Azt hittem hirtelen, hogy késleltetve akarsz egy 500ms-os jelet!
Szirty már megadta a választ.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5391) Mazsika


Mazsika
őstag

rendben köszönöm szépen mindenkinek! ;)

Dáccsika

(#5392) #34322688


#34322688
törölt tag

Sziasztok.
Az Omron oldaláról letöltöttem a cx-programmer demó szoftvert. Tudna valaki valami leírást a használatához, netalántán megírt programot, amit kiapprobálnék?

(#5393) byte-by válasza #34322688 (#5392) üzenetére


byte-by
tag

halo!

azt mondod, hogy az omron oldalán töltötted le.de ott vannak a leírások is.
CX-Integrator,CX-Motion,CX-Motion,CX-One Kezdő lépések ,CX-Programmer Kezelési kézikönyv, stb.

http://industrial.omron.hu/hu/products/catalogue/automation_systems/software/programming/cx-one/default.html

ha van benne szimulátor akkor inkább x napos próbaverzió.

az omronkft.hu olalon teljes verziót tölthetsz le, igaz ez csak cx-programmer 2.0, és csak a cpm1 és cpm2 -höz jó. ott vannak példaprogramok is, vagy csak a példaprogramokat töltöd el onnan.

byte

(#5394) joci9 válasza byte-by (#5393) üzenetére


joci9
tag

Példaprogramok a tudásbázisban :-)

(#5395) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,

Olyat lehet csinálni, hogy egy jeladot amit ket gepegyseg is hasznalna, bekotni mindket helyre? Ket cimke adagolo fejről lenne szó, a jeladó adja a sebességet. Es en ezt szeretnem megoldani egy jeladoval. Lehetséges?

Koszonom.

Üdv!

Dáccsika

(#5396) And válasza Mazsika (#5395) üzenetére


And
veterán

Lehetséges, de a megvalósítás erősen függ attól, hogy miféle jelet kell továbbítani két helyre. Impulzus, namur szabványú közelítésérzékelő jelárama, feldolgozott 4-20mA, valamilyen adatbusz, vagy egyéb?

(#5397) Mazsika válasza And (#5396) üzenetére


Mazsika
őstag

Egy sima 24vdc-s inkrementalis jeladóról van szó. 500 impulzusos. Bocsi ezt elfelejtettem írni...

Dáccsika

(#5398) Szirty válasza Mazsika (#5397) üzenetére


Szirty
őstag

Igen. Ilyen jeladó jele mehet egyszerre több gyorsszámláló bemenetre.
Persze a referencia pont felvételéről külön kell gondoskodni.

(#5399) Mazsika válasza Szirty (#5398) üzenetére


Mazsika
őstag

És ekkor csak A B impulzusokat kotom a másik egysegre?

Dáccsika

(#5400) Szirty válasza Mazsika (#5399) üzenetére


Szirty
őstag

Egyszerűen párhuzamosan kötöd a bemeneteket.
Megy az A és a B is mindkettőre,

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.