Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#5301) Peddy789 válasza Szirty (#5298) üzenetére


Peddy789
őstag

Közben igyekeztem megválaszolni a saját kérdésemet,

https://support.industry.siemens.com/cs/document/11499205?lc=en-WW

meglepően nehezen találtam meg amugy, de itt van linkelve egy pdf ami leírja hogy az OB 80 82 83 85 86 121 122 hiánya okozhat STOP-ot
Ez sajnos nem ldotta meg 100%osan a gondot

ezenkivül pl tápfesz elvesztése 1-2secre?
diag buffert sajnos most nemtudok nézni :(

arra rátudok valahogy keresni hogy valahol alkalmaznak e STP hívást a projektben? (nagyon nagyon nagy)

(#5302) KB.Pifu válasza Szirty (#5300) üzenetére


KB.Pifu
tag

üdv!

Köszi, megnézegetem, de nekem az volt a furcsa a külföldi fórumokban, hogy ott teljesen szubjektívek voltak az emberek, magyar fórumokon pedig inkább a szabványok irányába mentek el.

(#5303) Szirty válasza Peddy789 (#5301) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Peddy789!

"arra rátudok valahogy keresni hogy valahol alkalmaznak e STP hívást a projektben?"

A keresztreferencia tartalmazza.
Tehát ha beírod a GoTo Location-ba hogy SFC46 és nyomsz egy Display-t kapsz egy listát hol szerepel a programban.

(#5304) Peddy789 válasza Szirty (#5303) üzenetére


Peddy789
őstag

köszönöm a segítségedet!

(#5305) BG*


BG*
csendes tag

Üdv!

Meg tudná mondani valaki hogy az S1200-ast lehet-e a Structured Text nyelven programozni?

BG

(#5306) Szirty válasza BG* (#5305) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv BG*!

Igen lehet. A nyelv neve itt SCL.

(#5307) BG* válasza Szirty (#5306) üzenetére


BG*
csendes tag

Kösz! :R

BG

(#5308) Szirty válasza BG* (#5307) üzenetére


Szirty
őstag

Hi!

Képet elfelejtettem linkelni...

SCL - Structured Control Language:

(#5309) TotoThomas válasza soldi3r (#5286) üzenetére


TotoThomas
csendes tag

Rá akasztasz az eternet portjára egy wifis routert, ami csatlakozik a netre, és ennyi.
Nekem majdnem minden 1200 és 300-as PLC fenn van neten, tökéeltesen el tudom érni őket, kritikus esetben még programot is módosítok.

(#5310) TotoThomas


TotoThomas
csendes tag

Sziasztok!

Van egy S7 200 224-es CPU. Szerencsésen jelszavazva van a PLC. Találtam egy-két törőt, de valahogy nem sikerül kivernem belőle a programot.
Tud valaki ebben segítnei?

köszönöm

(#5311) TotoThomas


TotoThomas
csendes tag

ez egy picit off
Valaki Vision X9-ben nincs otthon?

(#5312) Szirty válasza TotoThomas (#5309) üzenetére


Szirty
őstag

Helló TotoThomas!

Ez így valóban működik, de kicsit veszélyes szerintem közvetlenül a netre engedni.
Tekintettel a TIA portállal felvértezett IP szkenneres vicces gyerekekre.

(#5313) Szirty válasza TotoThomas (#5310) üzenetére


Szirty
őstag

Helló TotoThomas!

Bocs, figyelmetlen vagyok, nem vettem észre ezt a kérdést :)
Ha POU védelem van benne, akkor debugerrell meg lehet keresni a jelszót:

s7 200 pou unpass routine with ollydbg

[ Szerkesztve ]

(#5314) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,
tudom, hogy nem ide tartozik, de tudna nekem segíteni egy nagyon egyszerű kérdést megválaszolni? A kérdésem a következő: kell-e kapcsoló szekrénybe a betáplálásra fi relét tenni? Mennyire indokolt ez? Szabvány kéri? Jogszabály kéri? 'Kárt' lehet vele csinálni, negatív hatása lehet? (Azon kívül, hogy állandóan leverdesi az egész gépet?)
Mikor kell év relét betenni egy kapcsoló szekrénybe? Melyik szabvány foglalkozik ezzel?
Ui.: Ez már több kérdés lett... :D

[ Szerkesztve ]

Dáccsika

(#5315) Szirty válasza Mazsika (#5314) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Nem tudom mennyit segít, én gyakorlati oldalról megközelítve tudok nem túl konkrét választ adni.
Lehet hogy van olyan hely, körülmény ahova elő van írva áramvédő kapcsoló az egész betáplálásra, ilyenről nem tudok. Nem is annyira egyszerű ez mondjuk egy 400 vagy 630A-es betáp esetén.
Eddig egyetlen egy helyen láttam ilyet ahol az áramvédő kapcsoló lekólintotta a betáp szakaszolót nullfesz kioldó segítségével.

Előfordulnak helyek (nedves környezet, gáztüzelő berendezés, szerviz csatlakozók) ahova kell FI relé, de azok önálló áramkörök és a FI relé csak azokat védi, nem kapcsol le mindent.
Nem is nagyon szerencsés, főleg ha a világítás is arról a szekrényről üzemel.

Olyannyira nem, hogy gyakori az olyan elosztó ahol maga a főkapcsoló sem kapcsol le mindent. Bizonyos dolgok a főkapcsoló elé vannak bekötve. Pl. szekrény világítás a vezérlő rendszer törpefeszültségű ellátása, stb.

(#5316) Mazsika válasza Szirty (#5315) üzenetére


Mazsika
őstag

Szia Szirty,

Köszönöm szépen, ezt én is így tudom, és így is szoktuk tervezni. Viszont jó lenne tudni az ezekre vonatkozó jogszabályokat is, hátha valaki járatos/járatosabb a szabványokban.

Üdv.: Dávid

Dáccsika

(#5317) byte-by válasza Mazsika (#5316) üzenetére


byte-by
tag

halo!

rákeresve : MSZ HD 60364-4-41- ez a szabvány foglalkozik többek között az áram-védőkapcsolók (RCD / FI relé)
létesítéséről.
" A szabvány – váltakozó áramú rendszerekben
– legfeljebb 30 mA névleges kioldó
hibaáramú áram-védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával
kiegészítő védelem alkalmazását
írja elő a képzetlen személyek által
használt és általános használatra szánt
legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok
számára, és a szabadtéri használatú,
legfeljebb 32 A névleges áramú
mobil fogyasztókészülékek esetére. "

de mi a gépeinkbe is teszünk, persze összetevőktől és alkalmazástól függően.
ha egy gép leverdesi a FI relét, akkor valahol szivárgó áram van.ennek okát meg kell keresni és elhárítani,
vagy zóna jellegűen kell alkalmazni és részegységeket kell bztosítani vele.
a FI relé életvédelmi berendezés, túláramtól magát a gépet nem védi meg, tehát kiegészítő egység lehet.

byte

(#5318) Mazsika válasza byte-by (#5317) üzenetére


Mazsika
őstag

Szia,

igen, mi is teszünk, de olyat nem csinálsz, hogy egy komplett gépegység, pl egy dobozzáró, teljes betápjára ráteszed? Mert ennek se értelme, se haszna ha jól gondolom?! Ráadásul a szabvány pedig főleg nem irja elő. Érintés védelmi vizsgálaton e nélkül is átmegy?! Jól látom/gondolom?

Dáccsika

(#5319) Szirty válasza Mazsika (#5318) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

A dolog jelentős akadálya lehet az is, hogy a frekvenciaváltók és szervó hajtások, (de egyes kapcsoló üzemű tápok sem) nem "kedvelik" az áramvédő kapcsolót.
Az hogy ha a föld fele áram folyik akkor ott valami baj van és meg kell keresni az marhára jó duma, csak épp használhatatlan.
Nagy teljesítményű rendszereknél ahol sok nagy teljesítményű frekvenciaváltó van vagy akár csak szimplán nagy telj. motor a földön jelentős kiegyenlítő áram folyhat (akár 10A is).
Ez az RCD-s betápláló védelemnek nem lesz túl nagy haverja ezt borítékolhatom...

Az áramvédő kapcsoló egész egyszerűen nem erre való, nem ez az értelme. Illetve nem úgy kell használni hogy ha föld fele folyik több mint 30mA akkor lekapcsoljuk a fél várost!

Csak nem futottál bele (te is) egy önkényesen szabályt alkotó hatósági felülvizsgálóba aki a passzát szelet fingja és a szabványokra és előírásokra hivatkozva eszement, teljesíthetetlenül túlzó dörgedelmeket ír a jegyzőkönyveibe?

(#5320) byte-by válasza Mazsika (#5318) üzenetére


byte-by
tag

halo !

abba a gépekbe teszünk amibe a megrendelő előírja.
szerencsénkre viszonylag jó a helyzet, mert a szinte állandó megrendelőnknél az elektromos szakember
elég jól képben van, körülményektől függően nem erőlteti.
egyszerű gépekbe kérik ezek általában görgősorok, ajtó vezérlések, lefújók, ilyesmi.
utoljára egy raklap egyszerű görgősort adtunk át, abban volt egy omron j1000-es frekiváltó alacsony teljesítménnyel és FI relé is.

de adtunk át pneumatikus letörő egységeket csak munkahengerekkel, abban nem volt FI relé.
tehát változó , de mi sem erőltetjük.

byte

(#5321) Mazsika válasza Szirty (#5319) üzenetére


Mazsika
őstag

nem sajnos nálunk egy kolléga aktiválta a magában rejlő szakembert, és állitja hogy a szabvány ezt irja elő, meg ha benne van a szekrénybe akkor nem érhet senkit áramütés, és igy őt nem hibáztathatják semmiért. csak sajnos eléggé önfejű a kolléga, bár amit velem rakott össze oda nem hagytam betenni a firelét. meg is volt a veszekedés belőle... :O :((

[ Szerkesztve ]

Dáccsika

(#5322) Szirty válasza Mazsika (#5321) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Mazsika!

Bár (sajnos) nem vitás hogy a szabvány szövegét a sok kivétel és speciális eset miatt sokszor nehéz egyértelműen értelmezni, de kérd meg a kollégát, hogy a szabvány számára és bekezdésére való pontos hivatkozással (és ne a szabvány szövegének kimásolásával) támassza alá ezt a szakmai véleményét.

Ahogy te is ugyanezt kérted tőlünk, hogy szembesíthesd vele.
Ha ugyanis igaza van, akkor neki lényegesen egyszerűbb lesz megtalálni az ide vonatkozó "strófákat", mivel azokra hivatkozik. Nem lehet mindenre azt mondani hogy "mert a szabvány előírja".

Ha meg tudja tenni ezt a hivatkozást, akkor már lesz min vitatkozni illetve mit megbeszélni és lehetőség lesz egyességre jutni. Ha nem tud hivatkozni, akkor abba fogja hagyni az akadékoskodást magától.

(#5323) Achilles83


Achilles83
csendes tag

Sziasztok!Tudja valaki, hogy az MX2-es frekiváltóból hogy lehet kiszedni az adatokat enterneten Omron PLC-vel?

(#5324) Fricu


Fricu
tag

Sziasztok
érdemes USB-s adaptert építeni S7-200-hoz, vagy jobb venni? (Siemens S7-200 PLC USB/PPI programozó kábel)

Olyan válaszát várom, aki maga is próbálta az építést, esetleg rajza (építési tapasztalata) is van.
Az ok: spórolás (de nem minden áron :N ) és tanulás
köszi

u.i. Ha van valakinek esetleg reális áron eladó, ne tartsa vissza magát :R

[ Szerkesztve ]

Fricu

(#5325) joci9 válasza Fricu (#5324) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Nekem van 2, nagyon ritkán használom, telemecanique 485 adaptert hordok helyette, mert kisebb és máshoz is jó.
Amúgy bármilyen 485-el megy, max nem elsőre kapcsolódik.
Ha érdekel egy használt eredeti, akkor írj valamit :-) Jó hosszú kábele van :-)

üdv
J

(#5326) Fricu válasza joci9 (#5325) üzenetére


Fricu
tag

Privi megy, köszi

Fricu

(#5327) m_zoli válasza Szirty (#5315) üzenetére


m_zoli
csendes tag

Hello

Nemrég dolgoztunk egy cég-nél, mi kültérre telepítettünk elszívó rendszereket, itt minden egyes leágazás áramvédővel volt védve. Bejövő minden egyes betápkábel, az ő főelosztójukban 30 mA-es áramvédő védte,
(áramvédő ABB RD2 / Toroidtrafó) minden leágazás 5 vezetős(T-N-C-S) és az áramvédő a leágazás megszakítóját kapcsolja.
Ezekben a szekrényekben 35 - 25 KW-os Omron MX frekiváltók üzemelnek. Üzempróbakor 30 mA és 1 sec volt beállítva.

SCHRACK gyárt "frekvenciaváltó-álló" U tip. áramvédőt, már használtuk vezérlőszekrényben. bár ebben az esetben, csak pár KW volt a frekiváltók teljesítménye.

Egyébként vezérlő szekrényekben nem szoktunk használni FI-t, kivéve a fenti gép esetében.

(#5328) Szirty válasza m_zoli (#5327) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Mi Danfoss frekvenciaváltókat és SEW szervó hajtásokat használunk.
Némelyikét a műhelyben csak úgy tudjuk beüzemelni ha átkötjük az AVK-t. Teljesen használhatatlan azzal.

"SCHRACK gyárt "frekvenciaváltó-álló" U tip. áramvédőt,"

Kíváncsi lennék hogyan tolerál egy ilyen hosszú árnyékolt motorkábelen 2A föld fele folyó szivárgó áramot.

(#5329) Tankos_G


Tankos_G
csendes tag

Sziasztok!

Telepítem a Wincc Flexible 2008 SP3 -at, és a képen látható hibaüzenettel összarottyantja magát.
A rendszer w7 sp1 64bit.
Válaszokat előre is dankesőn. :)

(#5330) Tankos_G válasza Tankos_G (#5329) üzenetére


Tankos_G
csendes tag

Na, ez megoldódott, itt a következő:

(#5331) n0rbert0 válasza Tankos_G (#5330) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia.
Adj meg egy másik telepítési útvonalat vagy töröld a már fent lévő SQL szervert.

(#5332) Tankos_G válasza n0rbert0 (#5331) üzenetére


Tankos_G
csendes tag

Köszi, közben rájöttem, az volt a baj! Most már szépen megy minden! :) Fent maradt egy korábbi próbálkozásból egy könyvtárcsonk.

(#5333) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,
Step 7-ben, Go to location-ba vagy akár cross referencebe, hogyan lehet keresni, ha csak a db-ből a bájt címét tudom, de a db-t magát nem? Valami ilyesmire emlékszek, hogy DB?.DBBX. Tudom, hogy valahogy lehet, mert régebben már csináltam. Köszönöm!

D

Dáccsika

(#5334) Szirty válasza Mazsika (#5333) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Igen. Írd be a címet a DB címe nélkül így:
DBB3

Ebből csinálni fog egy DB?.DBB3-at, de ha így írod be akkor azt fogadja el. :-)
Amikor alul a találati listában ha lépkedsz (kiválasztasz sorokat) akkor fent kiírja hogy az melyik DB-ben található.

(#5335) Mazsika válasza Szirty (#5334) üzenetére


Mazsika
őstag

köszönöm szépen! ;)

Dáccsika

(#5336) Mazsika


Mazsika
őstag

Tudom picit off, de siemens szervo hajtás betápja elé nem kell motorvédő igaz? Elég egy megfelelő amperitású kismegaszakító is igaz?

Dáccsika

(#5337) Szirty válasza Mazsika (#5336) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Igaz, de meg kell nézni a hajtás installációs segédletében milyen túláramvédelmet javasol neki a gyártó.

(#5338) n0rbert0 válasza Szirty (#5337) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Sziasztok,

A kismegszakító és a motorvédő kapcsoló csak a hővédelemben különbözik, vagy nem?

(#5339) Szirty válasza n0rbert0 (#5338) üzenetére


Szirty
őstag

A motorvédő 3 fázisú 4 pólusú általában. Kismegszakító van 1, 2, 3, 4 pólusú, stb.
A motorvédő kioldási karakterisztikája motorhoz van méretezve, kismegszakító különböző kioldási karakterisztikával (A, B, C, D) és különböző zárlati szilárdságra méretezve létezik.

Egyébként elektronikus hajtásokhoz általában spec. karakterisztikájú olvadó betétet szokott javasolni a gyártó.
Gyakorlati szempontból én megkockáztatom hogy sok jelentősége ennek nincs, mert ha az leold, akkor annak a hajtásnak már annyi, semmilyen olvadó betét nem védi meg. Itt inkább az a lényeges, hogy ne gyújtsa fel magát.

(#5340) joci9 válasza n0rbert0 (#5338) üzenetére


joci9
tag

SZia!

Régen foglalkoztam vele, és elfelejtettem.
Motorvédőből is több fajta van ha jól emlékszem, van amiben van zárlatvédelem van amiben nincs.
A Moeller installációs katalógusban is vannak motorvédők, amiben van zárlatvédelem is, és jól érthető leírás és ábrák vannak a végén a műszaki leírásban.

A brekiváltó maga számolja a hővédelmet.

üdv
J

(#5341) Szirty válasza joci9 (#5340) üzenetére


Szirty
őstag

"Motorvédőből is több fajta van ha jól emlékszem, van amiben van zárlatvédelem van amiben nincs."

Az utóbbi az ún. "hőkioldó".

"A frekiváltó maga számolja a hővédelmet."

Vagy méri a motor hőmérsékletet. Vagy kontaktus jön/megy a motorból hőhatár fölött. Vagy egyik sem. Beállítás kérdése.

(#5342) KLR válasza Szirty (#5341) üzenetére


KLR
csendes tag

Sziasztok.
A frekiváltók védelmére olyan motorvédőket látnak elő, amiben csak rövidzárvédelem van, lehetőleg 50 kA megszakítással. Arra hivatott, hogy reagáljon, ha rövidzár van a frekiváltóban. A termikus résznek nincs jelentősége, mert azt detektálni tudja a frekiváltó is (akár a motor, akár a saját védelme). Persze, ez kis teljesítményekre vonatkozik, mert kb 22 kW-ig majd minden gyártónál PIM modul van beépítve (egy tokban az egyenirányító híd az IGBT-kel). Belső rövidzár esetén úgyis kuka az egész.
Másik lehetőség az olvadóbiztosíték. Alapjában azokra a frekiváltókra, amelyeken diódahid a bemenet, névleges áramú gG karakterisztikájú biztosíték megy, ahol pedig dióda/tirisztor modulok vannak a bemeneten, oda 2-2,5x névleges áramú UR (Ultra rapid) biztit illik tenni. Ezzel a megoldással lehet csökkenteni a kárt/ javítási költségeket.

(#5343) mijaju


mijaju
újonc

Sziasztok, Nem tudjátok hogy OP17 vagy OP27 panelbe hogy lehet eljutni a rendszer menübe?
Szeretnék egy backupot készíteni egy CF kártyára és ahhoz kellene.

I

(#5344) Szirty válasza mijaju (#5343) üzenetére


Szirty
őstag

Úgy lehet eljutni szerintem, ahogy a rajta futó project készítője akarta.
Ki kell választani azt a funkciót. Ha ilyesmiről nem gondoskodott, akkor bakfitty.
ProSave-vel még megközelítheted.

(#5345) Dezsi82 válasza mijaju (#5343) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
És ha újraindítás után nem hagyod, hogy eljusson az indulásig?
Rányomsz, hogy Control panel, és meg is vagy

(#5346) Szirty válasza Dezsi82 (#5345) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Dezsi82!

Sajnos amit javasoltál szerintem csak windows alapú paneleknél lehetséges, ezek közül egyik sem az.
Itt induláskor bekapcsolás közben nyomva tartott különböző bill. kombinációkkal annyit lehet tenni hogy teljes project törolése után transfer mód, vagy csak transfer mód, vagy DOS prompt.
Szerintem a transfer módból való kilépés pedig azonnal indítja a projectet, vagyis nincs runtime loader.

(#5347) Dezsi82 válasza Szirty (#5346) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Igazad van, ezeknél tényleg nincs ilyen lehetőség
Bár én néhány kijelzőnél találtam ilyen képernyőt, pedig nem volt windows-os. Talán OP77 volt, valami furcsa firmware-rel

(#5348) Szirty válasza Dezsi82 (#5347) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Nos valóban az OP77 kivétel. Akad néhány kivétel, főleg a 7-es sorozatnál. Ilyen pl. ha jól emlékszem a TP177A amin linux alapú rendszer fut.
Annál már van loader meg control panel szerűség is.

(#5349) rsf válasza Dezsi82 (#5347) üzenetére


rsf
senior tag

Windowsosnál is ha 0mp -re van állítva a várakozási idő akkor már nem lehet belépni a system menübe, hiába tűnik fel pár mp. erejéig... :(
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#5350) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,

S7300-as PLC-hez csatolt CP340-es comm. kártyára, ha nincs bedugva semmi akkor ő ugye SF-et ad. Programba tudom én ezt valahogyan kezelni, hogy nincs oda dugva semmi, illetve, hogy nincs kapcsolat semmivel? Van valamilyen SFC, FC, SFB, vagy FB erre? (a hétvégén csak elméleti sikon mozgok, mert nincs előttem a gép, de addig is várom az ötleteket) :)
Köszönöm!

Üdv.:
D

Dáccsika

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.