Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- arden: Új robotos magazin építése – 1. rész: Miért hagytam ott a WordPresst?
- arden: Önjavító szoftver (Healing Agent) koncepció és demó
- bacsis: Támogassááá', hogy ingyenesek maradhassúúúúnk!!!!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Siendor
csendes tag
Sziasztok!
Most tervezek én is napelemet telepíteni, két ajánlatra tudtam leszűkíteni a dolgot:
- Fronius Symo 3.7-3-M inverter + JA Solar JAP60S10 285W panel 14 db
- SolarEdge 4000 H inverter + JA Solar PERC Mono 330W panel 12 db + 12 db P370 optimalizálóAz SE az olcsóbb ajánlat, kb. 10%-kal.
Szerintetek melyiket érdemes választani?
Elkezdtem feszültséget meg hatásfokot számítani, eléggé belezavarodtam, de ha jól értem, a Fronius+JAS is jó kombó lenne (?)Köszi
-
canniball
nagyúr
Amikor decemberben cserélik az órát annak állása szerint fizetsz. Majd (mivel az éves elszámolás időpontja nem változik) legközelebb júliusban leolvasás és a 2019. december valamint 2020. július közti időszakot számolják el. Onnantól meg egyértelmű.
De mint írtam én Elmű területen lakok, kérdezz rá, hátha az Émásznál máshogy működik a dolog és engedik a leolvasás időpontját variálni. Kétlem, főleg hogy egy cégcsoport, de rákérdezni nem kerül semmibe. Na meg persze ki tudja, lehet decemberre már eonosok leszünk... -
fila
senior tag
válasz
canniball #2575 üzenetére
Nekem júliús elején van az éves óraleolvasás.
Én úgy saccolom novemberben kerül fel a tetőre a napelemem, és decemberben veszi át az Émász.
Az éves elszámolás akkor hogy lesz?
Visszamenőleg júliústól nézik, vagy pedig decemberig kifizetem, és utánna nézik az egyenleget? Tehát egyenleg elszámolás csak decembertől van júliúsig? -
canniball
nagyúr
válasz
Geresics #2572 üzenetére
3. Nálam az ad-vesz órát szerelő mester azt mondta ezt már látják a központból (mondjuk mondott mást is ami nem igazán állja meg a helyét, de ebben talán nem tévedett). Az Elmű alkalmazását is telepítettem és vállaltam, hogy elvégzem vele az éves fényképes leolvasást, így nem kell leolvasót küldeni hozzám. Szóval minden adott lett volna a leolvasás idejének szabad megválasztásához. Ezért miután - ahogy már említettem a töredék év miatt - volt túltermelésem írtam a szolgáltatónak, hogy át lehetne-e tenni az időpontot, akár a telepítés időpontjára akár máshová, de nemleges választ kaptam. Úgy látszik az Elmű rugalmatlan ezügyben.
-
Geresics
Topikgazda
válasz
jbnd-007 #2571 üzenetére
1.) A nevesebb inverter gyártóknak idehaza sok szerviz-partnere van, így nincs mitől félni a garanciaidő alatt bárki megjavíthatja az invertert. Mellékesen teszem hozzá, hogy az invertereknek egy széles U alakú meghibásodási görbéje van, ami azt jelenti, hogy ami az első 1-2 évben nem hibásodik meg, az nagy eséllyel a tervezett élettartam végéig nem is fog, utána viszont egyre nagyobb lesz rá az esély.
2.) Ez már fogósabb kérdés! Ha a telepítő már megszűnt, akkor érdemes kutakodni, hogy ki importálta a napelemet, mert jellemzően nem a telepítő volt az. Ő talán tud segíteni. Napelem téren viszont mindig ott a rizikó, hiszen pár éve a Yingli is lehúzta a redőnyt, pedig ők voltak anno a legnagyobbak.
3.) Áthelyezni szerintem semennyire, de hallottam már ettől eltérő véleményt is. Én úgy tudom, hogy nem fog a leolvasó egy területre 30 különböző időpontban menni, mert akkor sosem jutna sehová. A távleolvasásos, okos órák viszont ebben jelentős változást hozhatnak, de ezzel eddig nem foglalkoztam, így biztosat a szolgáltatód fog tudni mondani. Egy telefont megér!
4.) Erre nem egyszerű a válasz, mert az függ attól, hogy hol van a rendszer, milyen a tájolás, milyen a dőlésszög, milyen árnyékoló tényezők vannak, stb. Hogy a példádra válaszoljak, az esetek túlnyomó többségében 4kWp-hoz elég a 3,6kVA-es inverter! -
jbnd-007
tag
Lenne még pár kérdésem.
1. Inverter garancia hol érvényesíthető? Ha mondjuk az eredeti telepítő cég már nem létezik, elmehetek bármelyik Fronius szervizbe?
2. Ugyanez a kérdés napelemekkel. Hova fordulhatok például egy kínai panel esetében?
3. Szaldó elszámolás fordulópontját mennyire nehéz áthelyezni? Kell igazodni az üzembehelyezéssel mondjuk áprilishoz, vagy bármikor el lehet indulni úgy, hogy áprilisra essen? Melyik az ideális fordulónap?
4. Túlnapelemezés: hány órára becsülhető egy évben az, amikor a panelek csúcson pörögnek? Például egy 4 kWp-s rendszernél érdemes 4.0-ás invertert venni ennek kihasználására, vagy elég a 3.6-os? -
gusztin
csendes újonc
lehet nem is optimalizálni akarok én hanem monitorozni: Tigo TS4-R-M és ha kell beavatkozni: Tigo TS4-R-O vagy javítani
tetszik a Tigo és a fórum -
Geresics
Topikgazda
válasz
agyarka #2560 üzenetére
A lakóépület fogyasztóinak kiszakaszolása tök jó ötlet, azonban az energia-elszámolás 15 perces integrálszámítással kerül be a digitális villanyórákba. Az inverternél ezt nem tudom megmondani, hogy pontosan milyen algoritmus szerint csinálják, de gyanítom, hogy van eltérés, de hosszabb időtartamban nem volna szabad eltérésnek lennie, amíg cosfi=1.
Ha lehetőséged, időd, és kedved van, tök örülnék olyan gyakorlati kísérletezésnek, hogy összeveted az óra és az inverter számlálóját kiszakaszolt fogyasztók mellett, minél hosszabb mérési időintervallumban napsütéses napon és nagyon gyenge besugárzás mellett is! (cEHE inverterek pl. képesek voltak 0,6-os cosfi-t produkálni!)A frissítési módoknak a hétvégén utánamegyek, de nagyon meglepődnék, ha nem volna lehetőség a frissítések alkalmazására!
Amúgy a legtöbb frissítés azért jön ki, mert pl. beteszik egy új ország paramétereit a beállítások közé, így Te nem is igazán nyersz vele semmit. Néha persze vannak optimalizáló, hibajavító, vagy éppen megváltozott jogi környezet miatti frissítések is (utóbbi okozott már nekem komoly fejtörést és sok-sok munkát.) -
gusztin
csendes újonc
válasz
FamulusSolar #2562 üzenetére
A válaszokból fakadó kérdésem, eretnek a gondolat az utólagos optimalizálásról és erről a gondolatról tegyek le vagy létezik-e olyan inverter ebben az 5Kw-os kategóriában aminél az utólagos optimalizálás lehetséges.
Értem ezalatt azt hogy ha valaki pár éve felrakott egy rendszert van e módja korszerűsíteni... -
Geresics
Topikgazda
válasz
gusztin #2557 üzenetére
Köszönjük!
Optimalizáló nélkül nem működnek. Az adatlapját itt találod, de sok mást is megtalálhatsz a gyártói honlapon.Szerk.:
most látom, hogy lekéstem, más nem kávézott közben!(#2559) gusztin
Reális szempont szerintem az eltérő degradáció, de sajnos nincs olyan jellegű referenciám, amin ezt alá tudnám támasztani. Remélem idővel erre is fogok tudni válaszolni. -
FamulusSolar
kezdő
válasz
gusztin #2557 üzenetére
Nem működik nélküle.
Mivel a SolarEdge két részre osztotta fel a rendszerét.
- egy butuska inverterre, ami csak a DC>AC átalakítást végzi a sztring végén és
- sok önálló MPPT egységre (optimalizáló néven) amiket kirak a napelemekhez direktben
Így képes a napelemeket egyenként is kezelni-felügyelni-optimalizálni a sok önálló MPPT dobozka okán.
Ezzel szemben a normál sztring inverter az inverterben tartalmaz 1 vagy tipikusan 2, esetleg 3 MPPT egységet.
Így az azonos sztringen lévő napelemeket egyben kezeli-felügyeli-optimalizálja.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Milyen légkondit a lakásba?
- Allegro vélemények - tapasztalatok
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- Google Pixel topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Oázis Computer - Prohardver nyereményjáték egy Acer gamer monitorért
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Sorozatok
- One mobilszolgáltatások
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- További aktív témák...
- 250db DELL Universal Dock D6000 docking station (452-BCYH) (DisplayLink)
- AKCIÓ! Asus Vivobook M1502IA 15 notebook - R5 4600H 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Vega IGP WIN
- Lenovo Thinkpad T480 8-32GB 256GB-2TB
- Samsung Galaxy A05 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Razer Blade 18 QHD+ 300Hz mini-LED i9-14900HX 32GB DDR5 RTX 4090 2TB SSD (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest