Hirdetés
- "A homoszexualitás természetellenes" 😠
- PLEX: multimédia az egész lakásban
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Asszociációs játék. :)
- Ingyen kellene, de tegnapra
- DVB-T/T2/C+FM+DAB USB tuner stick
- Android másképp: Lineage OS és társai
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Építkezünk 6. rész (2024)
- Szárítógép szösszenet (hogy Te ne járj pórul)
-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
#32577792
törölt tag
Gondolkodom, hogy tegyünk-e fel napelemeket.
Alapesetben most 200kw a havi nappali fogyasztás és 100-130kw a vezérelt.
Utóbbi viszont a mostani korszerűsítés során gázos lesz.
Havi 11-13e Ft/hó
Három fázisunk van - így vettük már - de nem igazán használjuk ki, viszont ez van.
Tetőnkre nem lehet tenni, viszont van egy melléképület kb. 10m-re a lakórésztől. Lehet ilyen messzire telepíteni?
Több cég is hirdet, mire kell figyelni, melyik cég, milyen alkatrészei jók, tartósak (?)? Hirtelen ezt hozza elsőre a gugli
Érdemes nekem egyáltalán?
-
#32577792
törölt tag
válasz agyarka #1155 üzenetére
Ahogy írtam is a 11-13eFt/hó a vezérelt meleg vízzel együtt értendő.
200kW körül van a normál fogyasztás, 140-160kW a vezérelt.
Gázfelújítás lesz, a meleg víz is arra van tervezve. De nyilván ha ezzel olcsóbbra jön ki, akkor nem lesz rákötve a gázra.
Melléképület távolsága, ahova lehetne rakni, van az 14-16m is. Lapostető, 20-30 fokos szögben lehet kb.
12-16m2 felület, attól függ, hogy alakítom át, előtte.
DK-i tájolás, nincs árnyékoló felület, Homokhátság kellős közepe.
PV -RHD: bocs, ez nekem semmit nem mond laikusként -
#32577792
törölt tag
Ezekből én azt veszem le, hogy nem tudják mi lesz, de az nem lesz 2019-ben. Ennek legfőbb oka, hogy a szemét brüsszeliták azt akarják, hogy emelni a százalékot, azon belül is a lakosságit.
Ami kérdés, hogy marad-e a 0 Ft adózás vagy megpróbálják ráverni a lakosság azon részére a fejlesztés költségeit, akiknek van napelemes visszatáplálás.
Egyébként az állami, nemzeti cégeknek akarnak plusz zsét beszedni. -
#32577792
törölt tag
válasz Geresics #1172 üzenetére
Köszönöm Neked is
Valóban megvárom már az eredeti beruházást, aztán próbálok keresni kivitelezőt, aki helyszínen megnézi hova gondoltam, és hogyan kell lehet megvalósítani, mi kell hozzá.
Másik dolog most jutott eszembe: 12 lakásos (3x4 lakásos tömbök)társasház vagyunk - jogilag - de teljesen önálló fogyasztókkal.
Garázsok is gyakorlatilag egyben vannak, egy tetővel.
Van-e lehetőség arra - a költségek csökkentése miatt - , hogy egybefüggő telep kerüljön fel, viszont 4 felé osztani azt? (bocs, ha hülyeség) -
#32577792
törölt tag
Nagyon jó az összefoglaló! Köszönjük
Hibát nem keresek, mert laikus vagyok -
#32577792
törölt tag
A lényeg, hogy legyen CO2 megtakarítás. Mivel az erőműveink nem éppen korszerűek, azoknak van CO2 kibocsájtása, a napelem értelemszerűen megtakarítást eredményez.
Arra kell figyelni, hogy pályázat keretében nem lehet extra hasznot elérni, nézik mennyi a fogyasztásod és ha jól tudom +10% (vagy 20%?) lehet az mennyiség, aminek az előállításához kaphatsz támogatott hitelt.
Ilyen esetben célszerű lehet olyan időszakot választani, amikor netán több villanyt használsz el, ezáltal lehet nagyobbat telepíteni.
Energetikus kell: elvégzi a jelen állapot számításait, és készít egy tervet, a várható megtakarításról. Ezek után kell letölteni a dokumentumokat, és kitölteni. Amikor én adtam be, akkor még kellett vállalkozói feltételes szerződés és egyéb nyalánkságok. Van egy igen jó ismerősöm az OTP-nél, aki ezzel foglalkozik, így lett 4 hónap. Lassú sajnos. Az ok? Egyszerű, kevesen veszik igénybe, kevesen foglalkoznak vele, kevés a tapasztalat, az MFB feszt módosít még menet közben is és ráadásul ez egy nyűg a bankoknak, de kötelező csinálniuk.
Egy jó tanács: NE online nyújtsd be az igénylést! Nagyon macerás lesz tőle. -
#32577792
törölt tag
Nekem fűtéskorszerűsítés és padlás födém szigetelés van/lesz. Aláírt szerződés van, várom a kivitelezőket, hogy jöjjenek.
Mivel érdekelt a napelem is, ezért ránéztem a feltételekre, igaz, felületesen.
De úgy vagyok vele, hogy legyen kész az első fázis, aztán gondolkodunk a másodikon, ami lehet összejön, lehet bele sem vágunk. Tervek szerint fürdőszoba és festések jönnek a következő években.
Azt nézik, hogy Neked a benyújtáskor - vagy előtte x időn belül - mennyi az energia felhasználásod.
A program célja, hogy csökkentsük a CO2 kibocsájtást, ezt elérheted a pályázati célokkal külön és együtt is.
Nyilván megvan, hogy 1kW energia előállítása milyen formában történik (atom, szén, gázerőmű) százalékos arányok is, és az is gondolom statisztikai adat, hogy ez nálunk mennyi CO2 kibocsájtást jelent. Ezt szorozzák a te fogyasztásoddal és kijön egy szám. Ez alá kell menni, amire jó a napelem is, ahogyan a pályázat előírja. De korlátozzák a mennyiséget ahogy írtam is, mert nem a zsebek tömése a cél (kivéve ha LOVAG vagy).
Azt tudni kell, hogy ez kvázi utófinanszírozós, amit sok cég nem szeret.
Itt az a legjobb, ha sikerül olyat találnod, aki már csinált ilyet. Nekem 15 gázas cégből 5 jött el, 1 adott ajánlatot és vállalta be. Többi nem is válaszolt.
Az a gáz, hogy az MFB pontos ügyintézőknek kevés rutinjuk van, és ezek nem is saját termékük, nem kapnak érte semmit, csak a cseszegetést, jó hír, hogy minden banknál, akiknek kötelezően ajánlott ezekkel foglalkozni, területenként van egy profi emberük, akik MFB specialisták. Ők értik a dolgot, de szinte alig esély, hogy velük tárgyalj.
Országrész szerint merre élsz?én takarékban kezdtem az egészet, de olyan amatőrök voltak, hogy ott hagytam őket
-
#32577792
törölt tag
Válts bankost.
Az, hogy ő nem tud róla és mfb hitelpontos, nem jelenti azt, hogy nincs olyan.
Hívd fel az MFB hitelvonalát. Vagy nem tudom
Az én lakásom HH jelenleg és EE lesz, ha minden elkészül. Ezzel növekszik a besorolása. Megvalósul a project szándéka.
Ugyanez van napelem esetében is.
Egy zsír új iskola amit 1 éve adtak át CC-s. Pedig napelemeket és hőszívattyút kivéve majdnem minden van. Km-es szigetelés, 3 rétegű üvegezés - ami már 4 megrepedt - van benne.
-----------------
Satu Sc?[ Szerkesztve ]
-
#32577792
törölt tag
Hát figyelj, nem akarom ezt tovább húzni, mert felesleges. Működik a dolog, ha az ismerős bankáraid nem tudják, akik ezzel foglalkoznak, az nagyon nagy gáz. Még akkor is ha náluk nem volt olyan, mert a terméket ettől még tudniuk kell(ene). 15 évig foglalkoztam hitelezéssel, elástam volna magam, ha az ügyfél megkérdez és hülyeséget válaszolok neki. Azzal nincs gond, ha nem tudsz valamit, de azt határozottan ne tudd és mond is meg, majd mond meg neki, hogy mikorra fogsz adni biztos információt! - mondtotta ezt kedven biztosítási trénerem.(nő).
Csak azért ne válassz tanácsadónak valakit, mert sikeres a ping-pong labda gyártásában, mikor neked íjászatban kell VB-t nyerni - nem, ez nem tőle van, hanem tőlem -
Kaposvár ha jól emlékszem ugye? Sok MFB pont van, jelentkezz be pár helyre, ugyanazokat kérdezd meg, és válassz aszerint, hogy hol állnak hozzád kedvesen és szakszerűen. Ez a Te célkitűzésed, a Te terved, és végső soron a Te hiteled lesz.
Még egy amit mondottam: mivel ez egy nulla thm-s hitel és állami, tehát nem kereskedelmi bankos, nyűg mindegyik számára, de ettől még kötelező csinálniuk, ahol ezt legkevésbé érzed rajtuk, az lesz a jó számodra.
Én sem voltam elégedett a saját ügyintézőmmel, ha nincs az erős hátszelem, bizony panaszt nyújtottam volna be ellene. De sajnos rutintalanok, én voltam az első nála, aki online nyújtotta be a kérelmet. ( )
Egyébként érdemes pl. itt is megkérdezni, ami már telepített is ilyeneket, többet is. Talán, mint ajánlattevő és kivitelező is szóba jöhet, talán több tapasztalata van, talán van energetikus akivel "össze dolgoznak". Én örültem volna, ha a kivitelezőmnek nem nekem kellett egy feltételes szerződést elé tenni, vagy megcsinálni helyette pár dolgot. De sokaknak ez új és szokatlan. Nagyon sokan dolgoznak a NER rendszerben, ahol elé nyomják a szerződést, írd alá, csináld osztjónapot. -
#32577792
törölt tag
-
#32577792
törölt tag
válasz hermanyi #2004 üzenetére
Itt viszonylag jó modellezhető, az adott hely
Nézd meg, hogy mire számolhatsz
-
#32577792
törölt tag
válasz hermanyi #2009 üzenetére
Én meg kertész
Mi köze hozzá?
Van telefonod? Azzal betudod tájolni pontosan hogy merre áll a tetőd, mit mutat, mennyi fok.
A napelemesek nem 360 fokban beszélnek, hanem +-90fokos tartományokbanItt tudod betájolni a fekvést, kell még hozzá a tető dőlésszöget
Térképen keresd meg a településed, utcát és jelöld meg.
Rendszer becsült vesztesége: 10%
Teljesítményt beírod arra, amit feltesztek és számoltass. Mutatni fogja mire számlhatsz
Tedd google chrome-ba az le is fordítja[ Szerkesztve ]
-
#32577792
törölt tag
Egy kérdésem lenne.
Olvastam itt is túlnapelemezést.
Mit jelent ez gyakorlat? Pl. egy 3.7kW-os Symo-ra lenne pakolva 14db 310 mono panel. Ez több, mint 3.7kW.
Ilyenkor az inverter kitermeli ezt, vagy csak a névleges maxot? -
#32577792
törölt tag
Köszönöm a válaszokat.
Akkor viszont másikat kell vennem, mert így meg nem sok értelme a több panelnak, ha jól értem. -
#32577792
törölt tag
Ez DNY-i (45 fok) tájolás inkább lapostető a maga 10 fokos emelkedésével.
Ha jól értem, akkor teljesen optimális esetben (25 fokos hőmérséklet, D-i fekvés, 25 fokos tető) lenne jelentősége annak, hogy nagyobb invertert kérjek?
Kicsit elkapkodtam az igénylést és 4kW-os lett kérve, de Froniusban a 3 fázisú 3,7 vagy 4.5 és fölötte.
SE nem kell. -
#32577792
törölt tag
Nekem NKM területen 2 hét alatt megjött az ajánlatuk.
Más: AC kábelnek milyen paraméterek kellenek? 500/750/1000V?
-
#32577792
törölt tag
Mit mutat egy egész havi adat összehasonlítva? Vagy 2-3 nap is már jó alap lehet.
Az, hogy szűrt fényben a poli jobban teljesít, az közismert tényt. Egyik előnye neki, vagy talán mára az egyetlen?
Ugyanakkor más paraméterekben meg a mono "veri le" a poit. Élettartam, melegre való jobb alkalmazkodás, telibe nap termelés.
Így azért nem korrekt kijelenteni egyik vagy másik rendszerre, hogy jobb mint a másik, nem korrekt. Szerintem. -
#32577792
törölt tag
Én, de kazánban és szigetelésben.
Hívtam energetikust, megcsinálta a meglévőt, javaslatot tett, hogy mit és mennyit és HA azt megcsináljuk, akkor lesz az a javulás, ami kellett.
Egyszer volt kint 110-et fizettem érte.
Minden mást én csináltam, szereztem be a kivitelezőtől, írtam meg a papírokat, és adtam be a kérelmet. Nem egy nagy kunszt.
Vannak akik pénzt kérnek érte, és vannak akik nem.
Napelemben sok céget kérdeztem, nálam befutó a solardepo.hu lett.
Egyenlőre háttér munkák mennek, remélem, hogy aug. közepére készen lesz, utána meg óra csere.
QCell qpeak G 5.1 egy Fronius 3.7-es inverterrel, 1500e környéke lesz. -
#32577792
törölt tag
Hétfőn jönnek szerelni a rendszert
-
#32577792
törölt tag
válasz vizslakutya #2165 üzenetére
Biztos voltam benne, hogy penteléseké az ajánlatod.
Nálam is voltak kint is, olyan szuper volt a felmérés, hogy elcseszte az egészet. Nem vette észre, hogy a kábel ami van, az nem jó, új kell. 12 panelt tudnának felszerelni szerinte és hiába mondtam nekik, hogy az baromság, a felmérő mégis csak jobban tudja mint én, mondták. Az adott sharp panel se egy mai termék már.
Én gyorsan kiszórtam őket. Árban sem voltak jók, marketing az mondjuk van rendesen.
Komolyan mondom, nem is értem, hogy pár cégnek hogy a francba lehet munkája. Zokszó nélkül félretájékoztatnak, mellédumálnak. Az árképzésük meg félelmetes. -
#32577792
törölt tag
válasz vizslakutya #2167 üzenetére
Elküldtem privátban is, de nem titok, szerintem a fórum erre van: solardepo.hu
Az, hogy tudok választani panelt, ez már jó. Tényleg vannak cégek, akiknél a választék: 1 összesen. Lehet, hogy jó, lehet nekik bevált, de általálban szeretek választani több közül.
----Mi van ha 1 fázis van és áramkimaradás van? Akkor nem kapcsol le az inverter?
-
#32577792
törölt tag
Rendszerünk beüzemelve
Már csak az óracsere hiányzik -
#32577792
törölt tag
NKM-nek van valami oldala, ahol látható, hogy benyújtotta-e a kivitelező a dokumentumokat?
-
#32577792
törölt tag
Egy elméleti kérdésem van. Ha egy hagyományos rendszeren, amin van egy mono panel, és ugyanarra a munkapontra tennék egy polys panlet, az működni fog, vagy galibát okoz? Ha azt okoz és tennék rá Tigo-t, az jelent-e megoldást rá?
Tényleg csak elméleti jellegű most a kérdésem. Bár ha jól gondolom, ez nem szerencsés csillagállás. -
#32577792
törölt tag
válasz Geresics #2241 üzenetére
Csak elméletben gondolkodom ilyenen, van még 4 panelnek hely a tetőn, de megvárom az óracserét és az 1 éves időt, hogy lássam mit hoz. Itt kifejezetten kísérleti célból elmélkedem ezen, hogy lenne egy mono vs poly azonos tetőn. Bár ez se jó, mert nem tudnám külön monitorozni a kettőt ha jól gondolom.
-
#32577792
törölt tag
Mai nap nem tudom miért, de elég érdekes volt. Mondjuk nem voltam nagyon kint, így nem tudom mennyire volt felhős az idő, de jellemzően nem láttam felhősnek azt, amikor kint voltam. A görbe mégis olyan mint egy ekg.. 10%-al lett kevesebb a legjobb napokhoz.
-
#32577792
törölt tag
Szóval ma megnéztem a panelokat, van rajta por, de ami rosszabb, madárürülék is több panelon, hogyan, mivel álljak neki tisztítani?
-
#32577792
törölt tag
válasz Borisz76 #2248 üzenetére
3 fázis esetén hosszabb nyomvonalra min. 5x4mm2-es rézkábel kell, de célszerűbb a 6-os inkább. Árban már nem olyan nagy a különbség. 40-50cm mélyre raktam, 5/4" KPE csőbe és belehúztam mellé a LAN kábelt is.
Van egyébként egy program, ami számolja, hogy pontosan mekkora kábel szükséges a minimális veszteség elérése érdekében.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest