Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21401) Kleroo válasza Dare2Live (#21398) üzenetére


Kleroo
veterán

Csak hogy tisztázzuk, immár nem csak poénkodva:

A SHIFT jelensége az objektív konstrukciós/felépítési hibájából adódik. Rakhatsz te mögé akármilyen AF rendszert, semmi sem fog változni, mert semmi köze nincs az esetleges pontatlanságnak a shifthez.
A D800 AF hibája a szélső pontokkal volt korai szériákban, mely gariban javítható volt.

D750 eléggé odapirít lowlightban mindennek. Kérdezd gab.m-et. De valójában a DXO mérésben is kitűnik azért az előnye, csak tudni kell mit jelentenek a kiemelt "főoldali" értékek, és ránézni a részletes adatokra is.

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#21402) #40935168 válasza Kleroo (#21401) üzenetére


#40935168
törölt tag

Ahh köszi. :K

(Nem Neked): a "shift" jelenség nem azt jelenti, hogy a fókusz néha ide, néha amoda lő. Shiftes obi is lehet brutál pontos fókuszú fázis alapon - ha nyitva marad a rekesz :B :K Minden egyéb esetben a fotós magára ölti szépen a szopóálarcot :))

@ Dare2Live: A 800 fókusza vegyes, mármint vázszériától függ. Nekem félre vitt első szériásként a bal szélső AF pont, beküldtem a német Nikon szervizbe Düsseldorf-ba és ott jusztírozták a teljes rendszert, szuperül belőtték. Több üveg ezt bizonyítja, mert jó üveget feltekerve a vázamra, nulla környékén szór a szükséges AF fine tune mértéke, a Tamim is 2.8 tágon pont nullán tökjó (azaz nem kér korrekciót) csak én f/4-nél és szűkebb rekeszeken használom, -3-5 körül a shift miatt (mikor mit találok jónak) :D

Próbáltam 1-2 hónapja (valahogy így) egy micro-Nikkor 105 VR-t is, az eladó D800-as srác szólt, hogy nála -15-öt kér az obi, ennyi bibije van, de amúgy tök oké (-20 és +20 között van a korrigálható intervallum, tehát ez már eléggé a széle fele volt a tartománynak, de még belül azon). Feltekertem és csont jó volt az is nullán, utána kis korrekcióval talán -5 vagy hol állt meg ? Nem tudom... Szóval az üveg tök jó volt, de az a 800-as váz például megköszönne egy beállítást szintén. :K

Vannak ilyenek, de ha a gazdi pókernek tekinti a fotózás technikai részét, könnyen ő lehet a nagy vak :K :))

Még annyit, hogy tisztességes vázbeli AF kalibrálhatóság hiányában a fázisalapú fókuszálás ilyen felbontású vázaknál rulett, véleményem szerint. Sokszor orosz...

[ Szerkesztve ]

(#21403) Dare2Live válasza Kleroo (#21401) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"A SHIFT jelensége az objektív konstrukciós/felépítési hibájából adódik. Rakhatsz te mögé akármilyen AF rendszert..."

Kontraszt alapú AF megoldásoknál jelentkezik a focus shift?

Így elsőre DXO után D750 szenzora és low isoja tök uaz mint D600/D610é nincs egy negyed stop előrelépés sem. Majd persze megnézem jobban...

Eperkutyus: Tényleg nem mentem utána csak azt látom, hogy D800 AFje miatt mindenki sír p, baromi nagy fotósok is és D810re cserélve megoldódott a problémájuk és boldogok. Fogalmam sincs miért csak ezt látom, olvastam.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#21404) #40935168 válasza Dare2Live (#21403) üzenetére


#40935168
törölt tag

810-nek nincs hibája - elvileg :DDD - .. a 800 kitaposta az utat. Késő 800-asok szintén hibátlanok.

Kontraszt alapú AF rendszernél is van focus shift, hiszen nem rendeződik át az üveged belseje csak azért, mert más vázat teszel rá. :B :D Viszont a képre nincs hatása, ugyanis a kontraszt alapú fókusz a legtöbb gépnél behúzza először a rekeszt (fókuszsík ekkor csúszik el optikailag), majd utána fókuszál, azaz végső rögzítésre azzal a fókusszal kerül a kép, amit beállított a váz, amit jónak "látott" magával a kép készítő szenzorral.

A fázis alapú fókusznál tág rekeszen állít a gép fókuszt a tárgyra, majd exponáláskor összébb húzza a rekeszt, ami shift-es obi esetén azonnal eltolja a fókuszsíkot, de ezután a gép már nem fókuszál újra sehova: a fókusz még a rekeszösszehúzás előtt beállt és kész, a kép elkészül.

A focus shift-nek igazából köze nincs semmihez, ami a gépvázban történik. Ez egy rekeszelésre történő fókuszpont eltolódás röviden és manuál fókusznál papírlapon ugyanúgy előjön, mint a gyakorlatban a tükrös gépeknél. Tükrösök (zöme) csak LiveView-ban képes kontraszt alapon, pontosan fókuszálni. Barom lassan. :(((

[ Szerkesztve ]

(#21405) Larry303 válasza #40935168 (#21404) üzenetére


Larry303
addikt

ez érdekes is lehet akár, mert tudtommal, azért húzza be a rekeszt a vázak többsége, mert uaz a motor mozgatja...viszont ha jól tudom, pont a 800as ban is el van szeparálva ez a mechanika,ergo tükröt felcsapva is tud rekeszt állítani...na már most az a kérdés, hogy vajh ez esetben is a munkarekeszen fókuszál, vagy később rántja be?
btw én ebbe a shift eszmefuttatásba nem szállok be (elég jól ki lett vesézve), viszont az érdekelne amit múltkor említettél, hogy nem vagy elégedett a bukékkal...erre jobban kíváncsi vagyok

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#21406) #40935168 válasza Larry303 (#21405) üzenetére


#40935168
törölt tag

Fázis alapú AF-nél előbb fókuszál, aztán rekeszt beránt. Ennyi. A részleteket nem tudom, mindent én sem tudhatok :)) :B ;) *arc off*

Bokeh ? Hát olyan négyes. Nem egy Zeiss állat. És most félreértés ne essék, az OTUS-okat kivéve nem sok Zeiss büszkélkedhet azzal, hogy élességben megver egy 85-ös Nikkort, 105-ös micro-Nikkor-t, és még számtalan Nikkort, mert jobbak a Nikkorok.

Na de bokeh-ban a Zeiss-ok olyan szinten gyönyörű krémesek, mm.....

(#21407) Dare2Live válasza #40935168 (#21404) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

oké jogos a focus shift ott is létezik, egyszerűen csak kontrasztnál nem jelentkezik mert az AF rendszer kompenzálja a hibát.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#21408) #40935168 válasza Dare2Live (#21407) üzenetére


#40935168
törölt tag

:K

(#21409) Larry303 válasza #40935168 (#21406) üzenetére


Larry303
addikt

ugye nem tetszik olyan hülyének nézni, hogy keverem a fázis alapú fókuszálást a kontraszt alapúval ;)

bookeh: konkrét üveg illetve hozzá tartozó anomália is van ami böki a csőröd, vagy ez úgy általánosságban csak a krémes-lágy mosás -illetve hiányát jelenti?
csak azért mert pl nekem a D 50es kicsit "ideges" volt, a 105ösön pedig távoli illetve képszéli bukék rondán macskaszemesednek.... azt hittem nálad is konkrét bibi van vele...btw pont azért vettem elsősorban a nikon 105öst, mert nem stoptábblásodott, még erősen rekeszleve sem...

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#21410) aleister válasza Larry303 (#21409) üzenetére


aleister
veterán

A Tamron 24-70-nek a frontlencse csiszolásából adódóan hagyma bokeh-je van. Ez kb annyia megosztó, mint az 50 D. Az emberek nagy részének nem tetszik, egy kisebb hányaduknak igen.

Biztos ez is a háttérben van.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#21411) #40935168 válasza Larry303 (#21409) üzenetére


#40935168
törölt tag

Írtam én, hogy hülyének nézlek ? :U :N

Tükröt felcsapva (MUP) mi értelme fókuszt, rekeszt állítani úgy, hogy nem látod sem a keresőt, sem a hátsó LCD-n nincs LiveView aktiválva, se semmit nem látsz ? :F

A többi amit leírtam áll. Kérem kapcsolja ki :))

(#21412) L4mie


L4mie
veterán

Hali ppl!
tudja valaki a D300 tudja-e fogadni a 16GB os memkártyát? O.o

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#21413) *Ropi* válasza L4mie (#21412) üzenetére


*Ropi*
félisten

D300 = max. 32GB,
D300s = max. 64GB (FW update-tel, de szerintem akkor már tudja a 128 GB-osat is, mert a szabvány ugyanaz, csak akkor még nem létezett 128-as kártya).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21414) Larry303 válasza #40935168 (#21411) üzenetére


Larry303
addikt

kollega a live view-ről beszéltem, de hagyjuk, mert gondolom akkor nem tudod rá a választ te sem....
nem akartam annyira szájbarágósan leírni, gondoltam k egyértelmű, hogy azt írom, hogy a tükröt felcsapva fókuszál, akkor az csak LV lehet bammeg :)
kicsit shiftelsz te is nem?

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#21415) L4mie válasza *Ropi* (#21413) üzenetére


L4mie
veterán

Köszi főnök! kerestem, de adatlapon nem írták sehol. :(((

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#21416) #40935168 válasza Larry303 (#21414) üzenetére


#40935168
törölt tag

Ok leesett. Kell egy kávé, na. :D

A D800 képes LiveView közben munkarekeszt állítani. Tehát a rekeszösszehúzó mechanizmus nincs összekötve a tükör felcsapással, ezt egy külön motor szabályozza, így LiveView alatt is megy a móka. :K

Talán a D3 óta van ez Nikonon, de ebben már nem vagyok biztos..

(#21417) Larry303 válasza #40935168 (#21416) üzenetére


Larry303
addikt

igen én is így tudtam...de valójában a kérdésem az volt, hogy ilyenkor a fokuszálás milyen rekeszen történik...ergo előidézhető e a shift LV ben is, vagy ott mindig azon a rekeszen állít élességet amit te beállítasz, és az egyedüli előnye, hogy rekesz állításakor nem kell kilépni LV ből, majd vissza...

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#21418) fireproof


fireproof
őstag

Sziasztok.
Nem teljesen idevló de azért hátha:
Nincs valakinek esetleg eladó vízszint jelzője (Spirit Level) Nikon D7kra ? leginkább olyan kellene ami a vakupapucsba fogadható be.
Tudom hogy lehet ebayről rendelni de nem akarnék várni rá 1 hónapot!
Előre is köszönöm. :R

(#21419) #40935168 válasza Larry303 (#21417) üzenetére


#40935168
törölt tag

Hát ezekre már rég megadtam a választ eredeti irományaimban is, nem értem a kérdést. Ha egészen pontosan akarok fogalmazni: LiveView-ban sehogy sem idézhető elő a shift, mert a LiveView aktiválásakor azonnal behúzza a rekeszt a beállított értékre a legtöbb Nikon váz, régi is, új is és a fókuszálás ezen a rekeszen történik már.

Talán egy kivétel van: a korábbi vázakban - mint írtam - a tükörmechanikával van összekötve a rekesz behúzása, nincs rá külön motor. LiveView aktiválásakor viszont ezeknél is berántja a rekeszt a beállított értékre a váz, hiszen a tükröt felcsapja és a behúzott rekesszel fókuszál a váz. Tehát már ezeknél sincs shift jelenség, hacsak el nem állítod liveview alatt a rekeszértékedet (ami nem tudom, lehetséges-e, vagy tiltja a szoftver, de fizikai rekesz-elmozdulást nem fog eredményezni, míg a LiveView nézet tart.. ehhez ki kell kapcsolni, majd újra aktiválni az új rekeszértékhez).

Későbbi vázakban a tükörmechanikától függetlenül van mozgatva a rekeszpöcök, így itt LiveView közben, az első rekeszbeállítás után is van lehetőség a rekeszt újratekergetni, miközben megy a LiveView.

1) tehát kényelmi funkció
2) mind a régi, mind az új verziónál ki van küszöbölve a shift, HA
2a) a régieknél nem állítod első rekeszbehúzás után a rekeszértéket
2b) az újaknál bárhogy lehet LV közben is terekni a rekeszértéket, a rekesz megy utána azonnal

Ilyen hagyományos Nikon DSLR-eknél a kontraszt alapú fókuszálás a behúzott rekeszre értendő, már ezzel néz a gép fókuszt LV-ban, kikorrigálva így mindenféle anomáliát, így a shiftet is, a front-back-et is, ... mindent.

[ Szerkesztve ]

(#21420) Real_Necro válasza fireproof (#21418) üzenetére


Real_Necro
veterán

És ha 4Ł-ért megrendelnéd UK-ból? ;)

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#21421) A Zéé válasza Real_Necro (#21420) üzenetére


A Zéé
addikt

vagy a Soós fotótól akcijósan egy mátyásért. De szerintem minden ilyen fotós boltban leledzik 1-2 ilyen, csak azért a Soós jutott eszembe, mert ott láttam már korábban.

Just a simple Lineman...

(#21422) JohnyBlue válasza fireproof (#21418) üzenetére


JohnyBlue
őstag

ööö a D7K ban van vízszintező :) az nem elég? ;) :U

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#21423) fireproof válasza JohnyBlue (#21422) üzenetére


fireproof
őstag

Az csak oldalra nézi a vízszintet ha jól tudom nekem meg a steadycam-ra kéne minden irányba.

Real_Necro: Köszi de végül ferdeszeműéktől megrendeltem gyorsban 400 kőkemény forintért...(3x drágábban azért nem éri meg...) :R

(#21424) Real_Necro válasza fireproof (#21423) üzenetére


Real_Necro
veterán

Akkor innentől 1 hónap. ;) Nekem is már több mint 3 hete jön egy kütyü... :B

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#21425) fireproof válasza Real_Necro (#21424) üzenetére


fireproof
őstag

Jaja tudom, sajnos viszonylag hosszú idő. Sserébe mondjuk olcsó....
Az a durva viszont hogy Németországból 5 nap alatt megjött a steadycam... :))

(#21426) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Sziasztok!

Olvastam a neten valami focus-shiftingról, nem tudom volt-e téma mostanában, de ha valaki leírná, hogy valóban létezik-e és mitől van azt megköszönném! :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#21427) Kleroo válasza Mercutio_ (#21426) üzenetére


Kleroo
veterán

Trolloloo

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#21428) torzo válasza Mercutio_ (#21426) üzenetére


torzo
Ármester

Ilyenről csak a Canon topikban lehet találni szórványos és elszigetelt felkiáltásokat! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#21429) Real_Necro válasza Mercutio_ (#21426) üzenetére


Real_Necro
veterán

No látom már a mókusvillantósok is unatkoznak a saját topicjukban nem csak a fénymásolósok... :DDD ;]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#21430) MC Pite válasza Real_Necro (#21429) üzenetére


MC Pite
veterán

Eléggé ül a fényképezés szekció...

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#21431) Mercutio_ válasza Real_Necro (#21429) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tündi unatkozik? Az csak téged minősít ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#21432) Balinov válasza Mercutio_ (#21426) üzenetére


Balinov
félisten

a nap trollja! :C

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#21433) aleister válasza Balinov (#21432) üzenetére


aleister
veterán

A hónapé. ;)

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#21434) Andrew31


Andrew31
senior tag

Ha már volt szó itt(?) róla. A Sony bajonettje nem csak műanyag.

Ha azt csinálod, amit szeretsz, az szabadság. Ha szereted, amit csinálsz, az boldogság.

(#21435) madgie válasza Andrew31 (#21434) üzenetére


madgie
titán

2.1mm-rel nagyobb a bajonett átmérője, mint a Leica M-é. Végül is arra is csak f0.95-ös objektívet adtak ki :D

(#21436) taranis


taranis
addikt

Akinek esetleg már van D750, tényleg így fókuszál?

colorizer.net

(#21437) L4mie válasza taranis (#21436) üzenetére


L4mie
veterán

gondolom keresztszlas csak középen van neki szélén biztos gyengébb van. szerintem. De nem tudok a d750 ről szinte semmit.

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#21438) taranis válasza L4mie (#21437) üzenetére


taranis
addikt

Ja gondolom, hogy ez van a háttérben (az 51 pontból 15 cross-type középen), csak elég nagy a különbség.

colorizer.net

(#21439) Dare2Live válasza L4mie (#21437) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"15 cross type" de nem is a halandzsa a lényeg, hanem, hogy ld video egy 70D elkeni a leg nikon AFet. Ami azért lássuk be ciki.

D600/D610 egyik hibája a low light AF elvileg ezt D750 javította. Vagy nem.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#21440) L4mie válasza Dare2Live (#21439) üzenetére


L4mie
veterán

hát mindenesetre ciki :S
sajnos kizárt, hogy a fenti problémával a közeljövőben szembesülni fogok ;]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#21441) aleister válasza Dare2Live (#21439) üzenetére


aleister
veterán

AF-ben mindig is jobb volt a Canon.
Ettől még ciki az ilyen "bizonyos AF pontokon szar a fókuz hiba".

Egyébként tudjátok mit nem értek? Nincs tesztcsoportja a Nikonnak? D810 melegedés, D600 koszolás, D750 szar AF.
Ezek mind előjönnek 1-2 hetes real life használat során.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#21442) A Zéé válasza Dare2Live (#21439) üzenetére


A Zéé
addikt

70D minden af pontja keresztérzékelős, a D750 szélsője meg gondolom függőleges. Függőlegesen kontrasztos témáknál az nem igazán talál, vagy nagyon nehezen.

[ Szerkesztve ]

Just a simple Lineman...

(#21443) forceberg válasza madgie (#21435) üzenetére


forceberg
veterán

Nem azt írta, hogy lehetetlen, hanem nehéz, azaz drága.

(#21442) A Zéé: ebben is gyöki a Nikon, mert ugyanazt a fókuszrendszert árulja x éve, csak csiszolgatja, de ahogy látszik, lényegében ugyanaz.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#21444) Throme válasza aleister (#21441) üzenetére


Throme
veterán

Nem kell ide tesztcsoport. A vásárlók (első fecskék) megveszik gyorsan és mennek a fórumra leírni a tapasztalatokat ;]
Az okosabb ezeket megvárja és után dönt...
Nikon-t meg ez nem érdekli, mert kvázi kevesen fórumoznak.

(#21445) TayRol válasza Dare2Live (#21439) üzenetére


TayRol
veterán

70D-ben a legjobb dolog az AF volt. De az tényleg. A többiről ne beszéljünk.

(#21446) aleister válasza Throme (#21444) üzenetére


aleister
veterán

Sajnos tényleg így mehet ez.
Azért egy régi, patinás, piacvezető cégnél én fordítanék erre figyelmet, erőforrást.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#21447) A Zéé válasza forceberg (#21443) üzenetére


A Zéé
addikt

hát igen, most kicsit a Nikon van úgy, mint a Canon pár éve, hogy nem igazán jön elő újítással, csak azt piszkálgatja és adja el újnak ami már megvan régóta.

Just a simple Lineman...

(#21448) madgie válasza forceberg (#21443) üzenetére


madgie
titán

Ja, a Nikon F bajonett átmérője meg még kevesebb, a bázistáv bónuszban sokkal több, mégis jön rá a sok jóáras, kitűnő fényerős fix.

(#21449) forceberg válasza madgie (#21448) üzenetére


forceberg
veterán

Akkor a kis bázistáv miatt lehet gondjuk.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#21450) madgie válasza forceberg (#21449) üzenetére


madgie
titán

Az lehet. Mondjuk inkább csak nagylátószögnél tudom elképzelni.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.