Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6051) lev258 válasza kislaci (#6050) üzenetére


lev258
veterán

A Live legfeljebb csak félmagyar lehet, telepítés után tudod feltelepíteni az összes nyelvi csomagot. Természetesen akkor, ha kész van már a fordítás. Ha még nem lenne (akik próbálták, mondják meg), akkor valószínűleg 1 hónapon belül kész lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6052) ubyegon2 válasza lev258 (#6035) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#6034) King Unique

Lehet, hogy én emlékszem rosszul, de lehet a mintupdate frissítése is számított, már rég volt.
Mindenesetre nekem, a Mint-tel soha semmilyen gubancom nem volt. Talán a gépemnek ez fekszik mindíg a legjobban, minden mással voltak nyűgök, ezzel nem.
A 18-at nem tudom telepíteni, mert eltűnt a Linux telepítő penem, a többi meg nem akarja az igazságot.
EZ is fura, hogy az Ubuntu már kevésbé nyűgös, mint a Mint. :-)

(#6053) kislaci válasza lev258 (#6051) üzenetére


kislaci
senior tag

Köszönöm, szeretnék kérni megerősítést valakitől akinek már fent van a 18, hogy teljesen magyar e. Köszi

(#6054) King Unique válasza kislaci (#6053) üzenetére


King Unique
titán

Én felraktam és nyilván az, a telepítőben is eleve kiválasztható a magyar nyelv. Bár a Firefox nálam angol maradt, de ez mondjuk a 17.3 MATE kiadásnál is így sikerült... :D Igaz utóbbinál aszem utólag leszedte automatikusan a magyar nyelvi csomagot hozzá, de a helyesírásellenőrzőt nem állította át.

(#6055) Dr.FantastiK


Dr.FantastiK
őstag

MATE vagy Cinnamon 3 perc alatt telepult nallam, konfiguralas-al egyutt !!!!!!!!!!! :C :C :C

nah, Wingoze ! ? ? ? ! ezt ubereld ! ! ! :DDD ;] :P :DDD

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6056) zodo válasza lev258 (#6047) üzenetére


zodo
nagyúr

Elnézést nem olvastam vissza aztán végig a párbeszédet.
Kiderült 17.2 volt a gépen amit lefrissítettem 17.3-ra aztán újabb 9 ajánlott frissítést is feltettem és vártam a 18-as ajánlatot.

Közben megtaláltam hogy a frissítéskezelő nem a legtutibb módszer ill. még arra is várnom kellene.

Tehát ha leszedem, kiírom dvd-re a 18-at akkor nem lehet nagy baj ha formázom a jelenlegi 17.3 partícióját és ide telepítem a friss kiadást?

Csak a dual boot miatt kérdem mert korábbi telepítéskor is valamit még végre kellett hajtanom hogy egyáltalán op rendszer választási lehetőségem legyen.

(#6057) ubyegon2 válasza zodo (#6056) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem lehet gond, ha telepíted a 17.3 helyére. Legfeljebb lefuttatod a grub frissítést a dual boot miatt telepítés után, ha alapból valami miatt nem lenne jó a boot menü.

a szükséges parancs:
sudo update-grub

ezzel meg újra tudod telepíteni a GRUB2-t:
sudo grub-install /dev/sda

(az 'a' a meghajtó betűjele)

(#6055) Dr.FantastiK

:D Arra még várnod kell, hogy a Win ezt überelje ! Sokan ezt el sem tudják hinni a winfanok közül, hogy nem órákig tart egy oprendszer telepítése.

[ Szerkesztve ]

(#6058) Dhampir válasza Dr.FantastiK (#6055) üzenetére


Dhampir
félisten

Jó hardveregyüttesed lehet. Nálam is gyorsan ment a múltkor, főleg úgy, hogy a Realtekes wifit nem tudtam beüzemelni (Broadcomot egyszerűbb volt). :D

"Örüljetek az örülőkkel és sírjatok a sírókkal". :)

(#6059) King Unique válasza Dr.FantastiK (#6055) üzenetére


King Unique
titán

Azért ilyenkor jó lenne megadni, hogy pontosan milyen hardverekkel, mert gondolom SSD lehetett alatta. Én múltkor a 17.3-at telepítettem USB 3.0 pendrive-ról —► külső SSD-re, de az nem 3 perc volt, hanem több(szöröse). De az igaz, hogy tényleg elég hamar feltelepülnek és utána a rendszer lefrissítése is gyorsan megvan. :K

(#6057) ubyegon2: órákig a Windows szimpla telepítése sem tart, főleg az újabbaké nem. :N Ott, ami igazán időigényes, az a frissítés, ami terén messze a 7-es a legxarabb és a 2 újabb rendszer abban is jobb. Főleg a X-es, aminél eleve mindig kb. az aktuális up to date ISO-t lehet lehúzni és a drivereket is kapásból letölti + feltelepíti.

[ Szerkesztve ]

(#6060) donmackó


donmackó
őstag

Hogy lehet a Mint 18 alatti firefoxban keresőmotort hozzá adni? Ez a duckduckgo egy katasztrófa, a yahoo-val vagy a google-lel jobban kibékülnék, de egyik sincs a legördülőben.

Release the cable hounds!

(#6061) lev258 válasza donmackó (#6060) üzenetére


lev258
veterán

Hozzá kell adni külön.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6062) Dhampir válasza donmackó (#6060) üzenetére


Dhampir
félisten

(#6063) zodo válasza ubyegon2 (#6057) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszönöm.

(#6064) donmackó válasza Dhampir (#6062) üzenetére


donmackó
őstag

és lev258:

Oks. Így már jó, csak a Mint oldalán lévő leírás nem volt egyértelmű. :D

Release the cable hounds!

(#6065) Dr.FantastiK válasza King Unique (#6059) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

ASUS P9X79 DeLuxe
intel 3930 k
16 Gb Vengeance DDR 2133 (QUAD channel.)
SSD Corsair Force GS 120 Gb

ja, Sony USB3 stick telepito media.

> egy bajom viszont megis van : nem megy a Trim , pedig mar sokfelekeppen probaltam...
Lehet azert :F mert a SSD-m a halalan van ?? only 1% Life van mar csak !. :B

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6066) kislaci


kislaci
senior tag

Sziasztok. Próbáltam telepíteni a mint 18 64bit cinnamont, de amikor a grub2 csomag telepítésénél jár összeomlik a telepítés: kiirja hogy a gurb2-efi-amd64 nem került a target könyvtárba. Mi lehet az oka? Többször próbáltam de mindig ez történik. Van egy 60gb ssd és 500gb hdd. Telepítésnél "valami másra" megyek az ssd-t formázom ext4 csatolva /.
A hdd formázva ext4-re csatolási pont /home
Eddig 17.3 volt fent ugyanígy. Most azt így már leformázta, más oprendszer nincs fent. Valami az efi móddal lehet vagy mit csináljak?

(#6067) lev258 válasza kislaci (#6066) üzenetére


lev258
veterán

Az előző rendszer EFI módban lett feltelepítve, van EFI partíciód?
Ha nem, akkor most ne úgy akard telepíteni.
Ha meg EFI-t akarsz, akkor annak kell egy külön partíció, megfelelő fájlrendszerrel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6068) kislaci válasza lev258 (#6067) üzenetére


kislaci
senior tag

Valami ilyesmi lehet a probléma, mert most sikerült telepítenem úgy hogy nem a valami mást pipáltam be. Csak így az ssd-n van a home is. Szóval újrapróbálom. Az ssd-n csináljam az EFI partíciót? Mekkora méretű legyen? Milyen csatolási pontot adjak meg? És milyen fájlrendszer? Köszi

(#6069) lev258 válasza kislaci (#6068) üzenetére


lev258
veterán

Te döntöd el, hogy EFI módban telepítesz-e. Ezt a boot eszköz kiválasztásánál teszed meg. Szokott lenni sima és UEFI opció.
Ha UEFI módban indítod a telepítőt, akkor kell egy ~100 MB-s EFI partíció, amit arra a lemezre készíts, amiről indul majd a gép. Ezen partíciónál arra kell figyelni, hogy a fájlrendszer beállításnál van EFI partíció opció, azt kell kiválasztani. Nincs semmilyen csatolási pont neki.
Ha lesz még valami, az holnapra marad.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6070) kislaci válasza lev258 (#6069) üzenetére


kislaci
senior tag

Jó lett, köszi

(#6071) Dr.FantastiK válasza Dr.FantastiK (#6065) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

van megoldas :

sudo fstrim -v /

... es egy 'daily' script !

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6072) Teplic válasza lev258 (#6069) üzenetére


Teplic
tag

én is köszönöm!

(#6073) ubyegon2 válasza Dr.FantastiK (#6071) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is

Sajnos itt valamiért e nem elérhető link van az Összefoglalóban, nem a fenti, amiben két írás van egyben.

1 %-os kondícióval már nem nagyon kéne rendszert futtatnod, meg TRIM-melgetned... :D

lev258 Topikgazda fórumtársunk! Légy szives a halott SSD-s linket cseréld le a fenti linkre! köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#6074) Dr.FantastiK válasza ubyegon2 (#6073) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

nagyon hasznos cikk ! :R

> Ha tettem egy skriptet a /cron.daily -ba es mukodik, eleg ugy ? naponta egyszer ?? :U

_persze van a weekly -be is..

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6075) Rimuru válasza Dr.FantastiK (#6074) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha a daily-ben van akkor naponta egyszer igen, es igy felesleges a hetiben is benne lenni mert ugyis lefut naponta.

Vigyázat, csalok!

(#6076) Dr.FantastiK válasza Rimuru (#6075) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

:R

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#6077) fradi81


fradi81
veterán

Hali

új linux telepítve, itt máshogy kell megoldani az időbeállítást? Eddig /etc/default/rcS -be kellett csak beírni egy utc=yes/no sort, most win10-ben ugyanúgy -2 órát mutat.

moto g72, Ninebot d28e

(#6078) donmackó válasza fradi81 (#6077) üzenetére


donmackó
őstag

Vezérlőpult -> Time &date -> unlock és állítsd be rendesen az időzónát.

Release the cable hounds!

(#6079) Syl válasza fradi81 (#6077) üzenetére


Syl
nagyúr

Dual Boot: Fix Time Differences Between Ubuntu And Windows

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6080) fradi81 válasza Syl (#6079) üzenetére


fradi81
veterán

tehát terminálba beírni és kész is: timedatectl set-local-rtc 1

Köszi :)

moto g72, Ninebot d28e

(#6081) Syl válasza fradi81 (#6080) üzenetére


Syl
nagyúr

16.04-es Ubuntunál (és valószínűleg 18 Mintnél).
Régebbiekhez pedig ez jó:
For Ubuntu versions older than 16.04: you must edit the /etc/default/rcS file and replace "UTC=yes" with "UTC=no" (both without the quotes). To do this automatically, simply copy/paste the following command in a terminal:
sudo sed -i 's/UTC=yes/UTC=no/' /etc/default/rcS
And then reboot.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6082) Tonyk


Tonyk
veterán

Felpakoltam a 18-as cinnamont. Egy nyűgöm van vele, hogy firefox alatt a notebook touchpadje fordítva scrollozik, de pl nemo alatt jó az irány. Egérrel jó irányba teker, csak a touch scroll nem. Látott már valaki ilyet?

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#6083) Just_Reboot


Just_Reboot
addikt

Mint 18-ból mikor lesz Xcfe verzió?

(#6084) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Segítségeteket kérném.
Már úgy néz ki csak egyetlen dolog miatt tartok a pcmen widowst a linux mellett.
Nem más mint az Office365.
Szeretnék végleg megszabadulni tőle de az officet továbbra is használnám.

Virtuális pcket inkább hagyjuk akkor inkább ennyi erővel meghagyom ahogyan most van,mindegy hogy az elején választom ki mi induljon vagy betölt egy op rendszer azután virtuálisan megint egy majd megint valami és így tovább.

Meg azt is tudom,hogy léteznek más office-ok is de ezt szeretném használni mindenképpen.
Jogtisztán van meg,ezért is használnám már ha nem ingyen volt........

Próbálkoztam már neten található dolgokkal is de valami miatt mindig falba ütköztem.
pl hibaüzenet:"újabb windows verzió szükséges"

Tudnátok valami könnyen értelmezhető jól működő leírást ajánlani hogyan tudnám a legegyszerűbben futtatni az linux mint alatt az officet?

Nem vagyok kocka!Vagyis nem tuti hogy értem miről beszélsz

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#6085) lev258 válasza hódmaci (#6084) üzenetére


lev258
veterán

Amit akarsz, nem valósítható meg. Majd ha egyszer lesz Linuxra is.
Gondolom a nem virtuális opció, amivel próbálkozol, a Wine. Egyes verziók egész jól működnek vele, de mindig lehetnek problémák. Az Office 365 szerintem még messze van a használhatóságtól Wine-on belül.
Ez most az online változat? Mert annak elvileg mennie kell a böngészőben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6086) King Unique válasza Syl (#6079) üzenetére


King Unique
titán

Na ez jól jött, mert nálam Windows, de akár Linux alatt is mindig elállítódik az óra... :D
Nekem korábban még ezt ajánlotta valaki, de továbbra is elállítódik az óra, főleg Windows alatt.

(#6084) hódmaci: a normál MSO 2010 az megy, meg talán esetleg a 2013, de utóbbi nem biztos. Viszont a O365 tudtommal nem... :(

(#6085) lev258: az O365 = offline + online. Amire te gondolsz az az Office Online, de az eleve korlátolt tudás terén.

[ Szerkesztve ]

(#6087) Rimuru válasza King Unique (#6086) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem ez a megoldas sokkal jobban tetszik.

Vigyázat, csalok!

(#6088) King Unique válasza Rimuru (#6087) üzenetére


King Unique
titán

OK, köszönöm, majd átnézem. De registry-t túrni azért nem fogok. :N

(#6089) lev258 válasza King Unique (#6088) üzenetére


lev258
veterán

Windows-on is megoldható, registry túrás nélkül is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6090) Rimuru válasza King Unique (#6088) üzenetére


Rimuru
veterán

En se turnek, helyette csak lefuttatok egy bat-ot. :DDD Grafikus megoldast nem tudok, nem ertek hozza.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#6091) hódmaci válasza lev258 (#6085) üzenetére


hódmaci
senior tag

Nos akkor marad a dupla op.
Kár mivel így szinte Teljesen rá vagyok utalva a windows-ra
Sőt mivel mostanában szinte teljesen irodai munkára vagyok ítélve mondhatni a linuxot nem is látom. :(((

(#6086) King Unique

Pedig nem biztos,hogy rossz üzlet lenne a Windowsnak.Mármint ha linuxon tudna futni az office.
Végül is a bevétel számít és nem az hogy win vagy linux vagy akármi.Csak dőljön a lóvé!
(szerintem)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#6092) lev258 válasza hódmaci (#6091) üzenetére


lev258
veterán

Hát ez az, még a végén senki sem venné a Windows-t. ;]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6093) zodo válasza lev258 (#5098) üzenetére


zodo
nagyúr

18 live alol vagyok, telepitek.

Rendszerbetöltő helye a sdb kell legyen?

(#6094) fradi81 válasza zodo (#6093) üzenetére


fradi81
veterán

Igen az jó lesz.

moto g72, Ninebot d28e

(#6095) zodo válasza fradi81 (#6094) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi

(#6096) zodo


zodo
nagyúr

Képernyőfelbontás rendben (17 alatt vga csere után nem tudtam full hd-t beállítani) de új problémám adott.
Lg monitoron nyilnak meg az alkalmazások, ide kerülnek a képernyőmentések, stb.

Igen rossz minőségben sikerült csak feltölteni de talán látni a lényeget.
Alapesetben az Lg (kisebb felbontású) jelent meg jobb oldalon amit kézzel átrendeztem, Dell az elsődleges, alkalmaztam rendszer szinten, újraindítottam de valami nem ok.
Hol csesztem el?

(#6097) Just_Reboot


Just_Reboot
addikt

Felraktam a 18-as mint cinnamone verzióját, de akármit csinálok nem működik a terminál. Valakinek van ötlete hogy miért?

(#6098) fradi81 válasza Just_Reboot (#6097) üzenetére


fradi81
veterán

Ráklikkelsz az ikonjára és nem történik semmi?

moto g72, Ninebot d28e

(#6099) Just_Reboot válasza fradi81 (#6098) üzenetére


Just_Reboot
addikt

Igen, csak forog az a kis karika mintha éppen indítaná.

(#6100) Dr.FantastiK válasza Just_Reboot (#6099) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

probald a Start menu-bol.

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.