Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9151) Nudlee válasza Cyborg (#9138) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Ez már kifutott modell. Lehet, hogy a Mixvill anno jól bevásárolt belőle és van még raktáron.
Kérdezz rá, megbízható típus volt.

(#9152) Nudlee válasza flymi (#9140) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Vennék egy ilyet és hozzá egy ilyet. Bekötném, felakasztanám és tennék bele egy 12W -os E27 -es LED fényforrást.

(#9153) macilaci78 válasza Nudlee (#9152) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Amit én mondtam, az ugyanez, csík szépségdíjas kivitelben. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9154) mexel


mexel
veterán

Sziasztok! Ha van egy halogén spotos lámpatest, és van benne egy 12V-os trafó az nem jó led szalaghoz? Más a halogének 12V-osa?

(#9155) radi8tor válasza mexel (#9154) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem jó, mert halogén lámpa elmegy 12V váltóárammal is. LED-nek pedig egyenáram kell, valamint nem árt egy stabilizált táp. Halogén lámpa ilyen szempontból igénytelennek mondható.

Illetve: [link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9156) mexel válasza radi8tor (#9155) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm! Egy ikeás konyhapult világításban van benne 3 db 10W-os halogénnel, de akkor kuka a dolog sajnos.

(#9157) macilaci78 válasza mexel (#9156) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van 1-2 A-es táp is 12 V mellet (pl hangfalé), vagy ipari táp. Illetve vannak 230 V-os ledek is, hátha van a meglévő foglalatodba való is. Legrosdzabb esetben a lámpatestet is cseréled.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9158) mexel válasza macilaci78 (#9157) üzenetére


mexel
veterán

Van led és táp is, csak ha ez jó lett volna akkor felhasználnám.

(#9159) v_viktor válasza mexel (#9158) üzenetére


v_viktor
csendes tag

Va olyan led fényforrás 12 voltos ami megy egyen és váltóárammal egyaránt. Azt keresd, hogy ACDC12V. Ha ez van a dobozán akkor működnie kell. Haveromnak is találtunk ilyet G4-es és MR16 foglalatban is.
Későn olvastam a led szalag részt. Az csak egyenárammal megy.

[ Szerkesztve ]

(#9160) mexel válasza v_viktor (#9159) üzenetére


mexel
veterán

Köszi, de ahogy írtam, már nem keresek, hanem van itthon igen sok ledszalagom amiből adtam ismerősnek is az új konyhaszekrényéhez. ( van 5050 és 5630 stb) Van táp is, de neki fent van a szekrényen az ikea halogénes amiben van táp. Ezért kérdeztem jó-e hozzá. ha nem akkor másik táp lesz ahogy ki is derült :)
Venni mást nem akrunk elég sok szalag és minden kütyü van itthon :)

[ Szerkesztve ]

(#9161) Nudlee válasza macilaci78 (#9153) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Az túl pazarló, van ott egy felesleges műanyag anya a csillárfoglalaton :DDD

Este jövök képekkel a múlt heti selejt termésről.

[ Szerkesztve ]

(#9162) Nudlee


Nudlee
aktív tag

Repedt V-TAC izzó (működik). Nem gyakori, de néhánnyal már találkoztunk...azt hiszem itt is volt már hasonló.
katt
katt
Ezt a típust már leváltották.

AC\DC Elmark G4. A user szerint 10 percet mentek DC12V tápról.
katt
katt
keresd a led -et :)
Jól látod, jó idő volt és lepotyogtak...

[ Szerkesztve ]

(#9163) mzso válasza Nudlee (#9162) üzenetére


mzso
veterán

Ezek a G4-esek szépen néznek ki. :)
Biztos nem nem kpatak egy csöpp túlfeszültséget? (Vagy 230V-ot. :) )
Az már jó meleg ha a forrasztás is elenged.

(#9164) Nudlee válasza mzso (#9163) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Állítólag nem. Mi is vakargattuk a fejünket.
Bekötöttem egy újat egy lengő foglalatba, kapott 12VDC -t és
Kb. 20 perc után az egyik tekercsnél kezdett behullámosodni a műanyag.
Elcsomagoltam és jól visszaküldtem az összeset az importőrnek. :K

[ Szerkesztve ]

(#9165) radi8tor válasza Nudlee (#9162) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Olcsó húsnak híg a leve.

⭐ Stella

(#9166) Nudlee válasza radi8tor (#9165) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Jól teccik látni :K .
Rendeltünk a vevőnek helyette egy drágább típust, ami úgy tűnik rendben működik.

(#9167) mm00


mm00
aktív tag

Szerintetek a képen látható fürdőszobánál a jelölt részen milyen erősségű süllyeszthető led spot-ot érdemes használni, hogy fürdés közbe se vakítson? Hangulat világítás jelleg kellene.

Ha a méretek miatt számít 30*60-as a csempeméret.

[ Szerkesztve ]

(#9168) McCsaplak


McCsaplak
tag

Sziasztok!

Adott egy [Nord fali-mennyezeti lámpa Prezent -49008] Ez van a fürdőszobában, jelenleg 2db 60w-os normálnak megfelelő halogénnel. Kipróbálva a v-tac-os sima led-es (A60 WW -VT4209) "izzót", úgy gondolom, megérett a led technológia a cserére. Viszont ennél a lámpánál fontos a "világítási szög" is, mert oldalra is kell hogy világítson, mivel oldalfalon van. (Így az ufo ledes izzók kilőve)
Van valakinek ilyen lámpával tapasztalata ledesítés terén?
Nem sos a dolog, csak sokat marad véletlenül égve a fürdőszobában a világítás, és sok kicsi sokra megy. Viszont a sok fel-le kapcsolgatás miatt a sima energiatakarékosak nem játszanak.

[ Szerkesztve ]

(#9169) macilaci78 válasza McCsaplak (#9168) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nekem is ilyen kialakítású lámpám van a fürdőben, 2 db a mennyezeten. Az E27 foglalatok egymás mellett vannak, de egymással ellentétes irányba néznek, így oldalra is világítanak, vagyis a plafon is világos. Ami nem csempe, az fehérre van festve, 240 cm-ig csempézve, 270 cm körül van a belmagasság.
4 db 15 W-os V-Tac led van bennük.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9170) radi8tor válasza mm00 (#9167) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

3W-os bőven elég oda. De akár 2W-os is.
5W-os túl sok lenne már.

⭐ Stella

(#9171) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Mit lehet csinálni egy zümmögő tápegységgel???

Nem is csak egyszerűen zümmög, hanem zenél, attól függően hogy az RGB LED szalagot a vezérlő milyen színnel hajtja ki :W

Egy inverteres 240 W-os tápegységről van, ha teljes fényerős tiszta fehér, kék, piros, vagy zöld színben világít a szalag, akkor semmi zaj sem jön belőle.

Ha viszont a vezérlő kezdi szabályozni a színes LED-ek fényerejét (vagyis kezdi változtatni a kitöltési tényezőt), akkor a tápegység elkezd zümmögni, különböző frekvenciákon.

Próbáltam egy elkót rátenni a kijövő 12 V-ra, hátha szűretlen az egyenfeszültség, de nem segített :(

Próbáltam másik RGB vezérlőt használni, de az sem segített :O

Próbáltam másik tápot használni, az segített (egyébként az is zümmög a színek szerint, de csak akkor hallatszik, ha közel hajolok hozzá), de az csak 120 W-os, az kevés lesz a feladathoz :(((

Hogyan hat vissza a PWM szabályozás a 12 V-on keresztül a tápegységre? Mit lehet ezzel csinálni, csendes helyen nagyon zavaróan zümmög a tápegység :U

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#9172) Kernel válasza Donki Hóte (#9171) üzenetére


Kernel
nagyúr

Impulzusterhelésre a tápegység úgy reagál, hogy a saját negatív visszacsatoló köre, az optocsatolón keresztül, a terhelés ütemében változtatja a primerkörbe betáplált energiát (végeredményben a saját PWM-jét).

Kisebb impulzusok kiegyenlíthetők egy kondenzátorral, ha az kevés, akkor LC-szűrővel kellene próbálkozni. Akkor is, ha a tápegységben már van LC-szűrő, továbbit beiktatni. Azt kellene elérni, hogy a tápegység csak (majdnem) sima DC-terhelést érzékeljen, akkor nem fog pulzálni a szabályzóköre. (Még így is adódhatnak zajok, más okból, de az majd elválik.)

A szűrőtekercsnek természetesen el kell bírni az áramot, így túl vékony nem lehet. Túl sok menet sem lehet, mert attól is nő az ellenállás, noha attól javulna a szűrés, kompromisszumot kell találni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9173) mm00 válasza radi8tor (#9170) üzenetére


mm00
aktív tag

Köszönöm és tudnátok tippet adni milyen javasolt venni (márka, típus stb)? Mivel zuhanyoznánk is, ezért gondolom vízállónak is kell lennie, de nem igazán találtam eddig ilyet vagy csak rosszul kerestem.

(#9174) Donki Hóte válasza Kernel (#9172) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Köszi szépen a javaslatot.

Tekertem 1 mm-es tömör réz vezetékből 20 menetet 1 cm átmérőjű műa. magra, ezen a tekercsen keresztül (sorosan) kötöttem be a szabályozót a pozitív tápkimenetbe, majd a tekercs szabályzó felőli végén még rákötöttem egy 470 mikrós elkót is.

A zaj sokat csökkent, de nem szűnt meg, pedig már így is elég ronda az installáció :O

Ha kétszer ekkora tekercs és kétszer ekkora elkó kell, akkor nem tudom, hogy hova lehet ezt majd elrejteni :(

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#9175) radi8tor válasza mm00 (#9173) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Vízálló kivitel az necces, de ilyen esetben mindenképpen 12V-os LED-ekben gondolkoznék.

⭐ Stella

(#9176) mzso válasza Kernel (#9172) üzenetére


mzso
veterán

De mi ad konkrétan hangot? Valaminek rezegnie kell hogy zaj keletkezzen. Nem lehet azt fixálni?

(#9177) Nudlee válasza mm00 (#9173) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Gipszkarton? Ytong? Esetleg van már beépítve valami lámpa?

(#9178) bajnokpityu


bajnokpityu
félisten

Éppen felújitjuk a nappalink gipszkarton világítását. Gipaszkartonos bogarat ültetett a fülembe, miszerint felejtsem el az olcsó kinai led szalagokat, izzókat, és vegyek rendeset, mert "szebb a fénye".

Mire gondol, és van bármi alapja ennek? Azt gondoltam csak a minőségellenőrzés lehet más, de, hogy a fény is? meg hát a led 1 frekin működik, nem látom semmi alapját, mire gondolhat.

De mondom rákérdezek itt is.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#9179) mm00 válasza Nudlee (#9177) üzenetére


mm00
aktív tag

Még szerencsére nincs elkezdve úgyhogy elvethető az ötlet ha nem sikerül megfelelő lámpát találnom.

(#9180) Kernel válasza Donki Hóte (#9174) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mondjuk, én ferritmagos tekercsre gondoltam, ami tápegységekből is bontható. A vasmag növeli az induktivitást, de ilyen frekvencián ferritvas használatos, az örvényáramú veszteség kivédésére.

(#9176) mzso

Leginkább a trafó zörög, még a műgyantával kiöntött trafók is hajlamosak erre. Ami szimpla terhelésváltozásnál csak egy kis pattanás lenne, gyors ütemben már összeadódik.

A tápegységek kapcsolófrekvenciája 40-60 kHz, azt senki nem hallja. Kivéve, amikor valamilyen alharmonikuson mégis berezonál, besípol egy alkatrész. De ha a LED-vezérlő a hallható tartományban kapcsolgat, rángatja a tápot, az már kellemetlen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9181) lord_m válasza Nudlee (#9162) üzenetére


lord_m
senior tag

Szia!

A mixvill-nél a napokban vettem V-Tac 10W 4500K izzót, boltban 475 Ft, online nincs is fent.

VT-1853, SKU-4426 ennek is a típusa, viszont a repedt példányhoz képest annyi változást látok, hogy a V-TAC felirat az esetemben nem fekete az izzón, hanem domború, egyszínű fehér.

Ezért szórják ki ilyen olcsón, mert ez régebbi típus, kezdhetek aggódni?

[ Szerkesztve ]

(#9182) mm00 válasza radi8tor (#9175) üzenetére


mm00
aktív tag

Valami ilyesmi kellene nekem, nem? IP65-ös: [link]

(#9183) elszabi


elszabi
tag

Üdv!

Használ vki USB-s LED szalagot TV mögé? Mennyire hazárdjáték ez a TV-vel? Ebayen 1500 körül van legtöbb helyen a 2m-es (3528, 120 LED). Be merjem vállalni az ilyet v. inkább külső tápról érdemes működtetni?

(#9184) quint válasza bajnokpityu (#9178) üzenetére


quint
aktív tag

Az a legnagyobb baj, hogy nem mondott hülyeséget. Picit guglizz rá a színvisszaadási indexre (Ra vagy CRI), a színhőmérsékletre és a spektrális eloszlásra.Félelmetesen egyszerű a mai átlagos ledekkel olyan világítást csinálni, amelynél az emberek jól lemosott hullának látszanak...

(#9185) mzso válasza Kernel (#9180) üzenetére


mzso
veterán

Vezérlőből nincs sok kHz-es?

(#9186) bajnokpityu válasza quint (#9184) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Akkor ezért van jó tapasztalatom a kinai 2500 Ft/5m szallagommal, mert a 3528as LED CRIje elég magas is lehet. Nemtom itthon mennyiért adnák ezt, de 80at már jónak irták a cikkekben, ezekből többnyire 90eseket találok.

[ Szerkesztve ]

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#9187) Kernel válasza mzso (#9185) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, milyenek vannak, csak az itteni példából következtettem, hogy ez nem túl gyors.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9188) Donki Hóte válasza Kernel (#9180) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Végül az lett, egy PC tápból bontottam egy toroid magra tekert 2x25 menetes tekercset, azzal egészen elviselhető szintre csökkent a tápegység vinnyogása.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#9189) Donki Hóte válasza bajnokpityu (#9178) üzenetére


Donki Hóte
veterán

miszerint felejtsem el az olcsó kinai led szalagokat, izzókat, és vegyek rendeset, mert "szebb a fénye"

Egy szalagnak gyakorlatilag semmilyen fénye sincsen, fénye a ráültetett LED-eknek van. LED-et pedig nem sok helyen gyártanak a világon (elviselhető áron sajnos egyedül Kínában) ;) Ha pedig az olcsó kínai LED-ből máshol gyártanak "nem olcsó" LED szalagot, akkor annak jobb lesz a fénye szerinted :F

Sajnos az emberi szem a törzsfejlődés során a napfény színképe érzékelésére fejlődött ki, a LED-ek színképe még nem tudja visszaadni, pár évnyi fejlesztés még kell a jó színű LED világítás gyártásához.

Azért azon szerencsére már túl vagyunk, hogy konyhába nem ajánlották LED világítást, mert volt egy idő, amikor a LED szalag fénye alatt romlottnak látszódott a hús :)

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#9190) bajnokpityu válasza Donki Hóte (#9189) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Valahogy igy vagyok én is. Amennyire láttam, az smd ledek min 75ös értékűek, amikből szalagot készítenek, tehát borzalom azért nem várható.

ez a trafó működik valakinél? Elég hárklisak vagyunk az előző világításnál használt 150W körüli régi ipari trafóra, mert ciripelt, ez vajon ciripel-e?

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#9191) Nudlee válasza mm00 (#9179) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Léteznek IP védett MR16 -os spot karikák. Holnap írok 1-2 típust.

(#9192) Nudlee válasza lord_m (#9181) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Igen hallottam én is, hogy a Mixvill a 625Ft -os "ajánlott" ár alatt tolja a 10W -os VTAC izzókat.
A domború feliratos az új. Elég sokat eladtunk belőle, egyenlőre nincs velük gond...szóval nyugi ;)

(#9193) Nudlee válasza bajnokpityu (#9190) üzenetére


Nudlee
aktív tag

A 200W feletti trafóknál elég gyakori az aktív (ventilátoros) hűtés.
Ha nem a ciripeléstől, akkor majd a venti hangjától mész falnak.
Mielőtt ilyet veszel, mindenképp érdeklődj a hűtéséről.

(#9194) mzso válasza Nudlee (#9192) üzenetére


mzso
veterán

A V-TAC-nak nincsenek véletlenül min 80-ad CRI-jü reflektorai? Egyelőre sehol sem sikerült ilyet találnom.

(#9195) Nudlee válasza mzso (#9194) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Utána kell néznem, de szerintem nem lesz.

Máshol talán:
Optonica
Kanlux

[ Szerkesztve ]

(#9196) mm00 válasza Nudlee (#9191) üzenetére


mm00
aktív tag

Köszi! :C

(#9197) lord_m válasza Nudlee (#9192) üzenetére


lord_m
senior tag

Köszi a választ! :R

(#9198) macilaci78 válasza Nudlee (#9195) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Optonica-val nincs jó tapasztalatom E14 és E27 fronton.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9199) mzso válasza Nudlee (#9195) üzenetére


mzso
veterán

Az Optonica érdekes. (A Kanlux az elég gyengus lm/W-ra)
Kár hogy magyar oldalakra keresvén a típusra, csak a saját oldaluk jön be. Nem úgy néz ki, hogy lehet kapni.

(#9200) mzso válasza macilaci78 (#9198) üzenetére


mzso
veterán

Konkrétan?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.