Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9851) Vertigo18 válasza Kernel (#9850) üzenetére


Vertigo18
addikt

Nem értem ezt most. Ha ez nem a "rendeltetésszerű alkalmazása", akkor a másik kettő (kék, piros) miért világít?

A másik kérdésem, hogy egy ilyen kapcsolónak simán lehet az a rendeltetése, hogy megtaláljam sötétben, nem? Hiszen így legalább látom, hogy merre van a lámpának a kapcsolója, amit fel akarok kapcsolni.
Sötétben nem elég, hogy sötét van, de még azt sem látom, hogy hol tudnám megszüntetni a sötétséget (hol a kapcsoló)...

A "sárga nyíllal" jelzett, ha jól látom, a föld, ugye? Tehát azt kellene hozzáforrasztanom valamelyik másikhoz?

[ Szerkesztve ]

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9852) Kernel válasza Vertigo18 (#9851) üzenetére


Kernel
nagyúr

A másik azért világít állandóan, mert fordítva kötöd be, noha nem pont erre találták ki, de ezzel nem ártasz semmit.

Alapvetően arra lenne, hogy csak ON állásban jelezzen, ezt az újabb fajtát már nem is tudod másképp használni. Ennek okát, lehetséges koncepcióját előzőleg fejtegettem.

A föld oldalán lévő belső érintkező szerintem nem áll fémes kapcsolatban a földkivezetéssel, tehát az csak látszólag ugyanaz. Ami belül van, azt kellene átkötni.

A földet (ami kívül van) nem szabad átkötni sehová, mert zárlat lesz.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9853) Vertigo18 válasza Kernel (#9852) üzenetére


Vertigo18
addikt

Nem értem, mi az, hogy "a másikat fordítva kötöm be"...

Mindkettőn ugyanúgy kötöm. Az egyik világít, a másik nem.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9854) Kernel válasza Vertigo18 (#9853) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mondhatnám úgy is, hogy mindkettőt fordítva kötöd be, csak az újabb fajtánál ez nehezen értelmezhető, mert annak mindegy.

A föld mindenképpen negatívra megy, de az újnál a másik kettő szabadon felcserélhető, nem tapasztalsz különbséget.

A régebbi fajtánál is a negatív adott, de a másik kettő felcserélése más működést eredményez. Te úgy kötötted be, hogy állandóan világítson, de általában fordítva szokás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9855) Vertigo18 válasza Kernel (#9854) üzenetére


Vertigo18
addikt

Ahaaa, érteeem! Tehát úgy kötöttem be, ahogy nekem kellett, ezzel pont azt értem el, hogy fordítva lett, mint a szokások. És ezen a c@r zöldön, mivel új, már nem tudom elővarázsolni ezt a funkciót... :W

Jól értem?

Mert akkor lassan minden kérdésemre választ kapok, egyet kivéve: honnan tudom meg ránézésre, hogy melyik a régi (ahol tudok "fordítottkodni") és melyik az új (ahol áthidalták/kilőtték a fordítást)?

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9856) Kernel válasza Vertigo18 (#9855) üzenetére


Kernel
nagyúr

Így van, de ránézésre eszerint nem lehet felismerni, miután teljesen egyforma. Valószínűleg az általad már említett megjegyzéssel különböztetik meg: [link]

When switched to ON the switch will illuminate.

Ennél nincs ilyen megjegyzés, viszont másképp néz ki: [link]

Sőt, ennél sincs, még a belső érintkezőjét is mutatják, ez viszont úgy néz ki: [link]

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9857) Vertigo18 válasza Kernel (#9856) üzenetére


Vertigo18
addikt

Amit linkeltél, annál tényleg nincs semmiféle megjegyzés, de nekem ez nem is jó. Egyébként van kékben ilyenem is, de nem tetszett, inkább a teljes kapcsoló áttetsző legyen...

Viszont találtam egy ilyen megjegyzést is:

"12V DC is required to light the switches with LED's." Konkrétan ennél a terméknél. Ez már jelentheti azt, nem?

Abból gondolom, hogy a kéket és a pirosat (amiknél működik ez a "funkció") innen vettem és itt a fenti mondat van leírva...

Viszont, amit utoljára linkeltél, az kívülről megint jónak "tűnik" (ahogy az én zöldem is csak "tűnik"), de mégse látunk így "bele", nem igaz?

[ Szerkesztve ]

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9858) Nudlee válasza Vertigo18 (#9847) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Egyébként használod is mint kapcsolót vagy csak "világítasz" vele?

(#9859) Kernel válasza Vertigo18 (#9857) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem látunk, csak az egyik képen mutatják a billenőt, ami másképp néz ki:

DC 12 V kell neki, azt csak azért írják, hogy laikusok ne essenek tévedésbe: szokványos kapcsolóknál szinte mindegy a feszültség (250 V alatt), de ennek nem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9860) Vertigo18 válasza Nudlee (#9858) üzenetére


Vertigo18
addikt

A számítógép asztalom aljára szerkesztettem a 6 éves fiammal, amolyan apa-fia programként led-szalagot, kéket, mivel a gépház is kék. Aki csinálta már, tudja, hogy nem "nehéz" meló, hanem "pepecs": lemérni, hova-mennyi, majd méretre vágni a szalagot és összeforrasztani, drótozni. Ezután fúrni egy lukat az asztalra, amin levezetem az asztal alján lévő kimeneti vezetékhez a szalagból a monitortartó állványaim alján lévő szalag vezetékeit. Alul egyesíteni őket, ezt rákapcsolni egy, szintén az asztalba fúrt 5.5x2.1-es csatlakozóval. A csatlakozóba bele egy apa, amelyre vezeték, a másik vége pedig a számítógépházam végéből kivezetett molex tápcsatira...

Ez így jó volt, tetszett is, kéken világított, amint bedugtam a dugót. De fejlődtünk. Mi lenne, ha egy kék kapcsolót fúrnánk az asztallapra az egyik monitortartó állvány alá? Ugye az 5.5-ös csatlakozó szétszed, 20 mm-es lyuk kifúr, újraköt és lám! Világít szépen gombnyomásra.

Majd újabb fejlődés, legyen zöld is, piros is, sárga is, hidegfehér is, meg a végén majd egy rbg is, ami távirányítóról vezérelhető... :) Eddig 3 van kész (kék-piros-zöld), de a kapcsoló miatt megakadtam. Ráadásul a hidegfehérből is kevés lett az 5 méter (mindegyikből 10 métert rendeltem, mert mindből több, mint 5 méter kellett....), a sárga meg még nem jött meg.

Tehát ERRE használom a kapcsolókat, fiam imádja, amikor meg Borderlandsozik, vagy Dead Islandsezik, akkor forrasztgathatok.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9861) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok!
Ugyan ehhez:

A dolog kezd összeállni, viszont még a gömb- diódás dolog eléggé lóg a levegőben. mit ajánlotok?

Aki nem olvasta volna az előzményeket:
Egy led rendszerbe kéne beleépíteni pár gömböt, amikben majd diódák fognak elhelyezkedni. a rendszer music controllerrel lesz vezérelve és rgb sorokból áll össze. milyen diódát és ellenállást javasoltok hozzá, valamint hány darabot. macilacival már beszéltünk erről ő ezt ajánlotta:

macilaci78:
Majd a többiek linkelnek diódát. A pin ne zavarjon, ugyanúgy lehet forrasztani őket.
Ha ledszalag, akkor én 2×2 két egységet raknék össze × alakban és felhajtanám a szárait, mintha egy kockára hajtanám fel. Így alul lenne 2×2 led, az oldalakon is oldalanként 2-2 led, mindezt egy kb 6×6×6 cm kockán, ami egy 10,5 cm átmérőjű gömbben pont elfér.
Az egységet itt vágási egységként értem (3 dióda, 5 cm. Azaz két db 10 centis szalagot keresztbe teszel, mint a szalmaszálat és felhajtod a végeit.)
Vagy fogsz egy ilyet középre, kimegy belőle 4 irányba az 5 centis szalagocska, az egyik szalagocskára ráteszed a vezetéket és bepasszírozod a gömbbe.

Segítséget előre is köszi szépen!

(#9862) Rolly válasza Rolly (#9485) üzenetére


Rolly
veterán

elkészült az álmennyezet és el kell döntenem, hogy 5W-os vagy 7W-os ledeket vegyek szerintetek?

16x5W -> 80W
16x7W ->112W

Félek, hogy a 7W-os ledekkel vakító lenne a világítás. Természetes fehér (4000K körüli) ledeket nézek...

[ Szerkesztve ]

(#9863) Clever0 válasza Rolly (#9862) üzenetére


Clever0
senior tag

A 70 cm-es részre nem felesleges a két LED sor?

(#9864) macilaci78 válasza Clever0 (#9863) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Elkészült, tehát ezen már túlvannak. :D

Rolly: Szerintem elég az 5 W-os.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9865) Rolly válasza macilaci78 (#9864) üzenetére


Rolly
veterán

azért lenne két sor, mert ott van a mosogató így nem árt ha van fény, illetve mosogatásnál ha előre hajolsz kicsit akkor a fejed máris kitakarja a külső led sort, legalábbis én emiatt terveztem így :$

(#9866) Tony21 válasza Rolly (#9862) üzenetére


Tony21
tag

Szerintem is bőven elég az 5W-os.

(#9867) Rolly


Rolly
veterán

Köszi a válaszokat, akkor 5W-osak lesznek :)

(#9868) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

A konyhában alu profilba épített ledszalag van, amit a profilba helyezett érintő kapcsolóval lehet üzemeltetni. A problémám, hogy nagyon elhalványult a fénye. Az adaptert kimértem multiméterrel és jó. Ma reggel megpiszkáltam picit, és teljesen megjavult a fénye. Lehetséges, hogy a forrasztás kezdi megadni magát? Találkozott már valaki hasonlóval?

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#9869) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok. Szeretnék kis "hangulatvilágítást" kiépíteni a lakásban. Na most egy szoba két pontjára akarok, egyet a kanapékhoz, meg egyet az ágyhoz. Na most vannak ezek a távirányítású ledszalag vezérlők. Lehet olyat kapni ahol egynél több szalag vezérelhető? Nem nagyon láttam még olyat. Mindig csak 1db szalagot, de ahhoz van 20 féle gomb. Szóval ha kedvem szottyanna a kanapéból felkapcsolhatnám az ágyon lévőt vagy az ágyból a kanapénál lévőt. Ehhez nem akarok két kapcsolót, de jó lenne ha külön külön lehetne.

[ Szerkesztve ]

(#9870) mzso válasza Rolly (#9862) üzenetére


mzso
veterán

Lehet hülyének néztek, de én ezt nem bírom értelmezni.

Akkor most a nagy fehér rész az megvilágítatlan sötétség lesz? (Vagy fővilágítás)
A széleken a szürke részben meg orba szájba lesz fény? Gondolom ott mosogató, tűzhely meg ilyenek vannak a kékek meg a ledek. De 16*5= 80W led arra a kis területre? Nálunk az egész konyhára van 2*13,5W-os. Igen meglepődnék ha nem lenne vakító...

(#9871) mzso válasza Rolly (#9865) üzenetére


mzso
veterán

Mivel ilyen sűrűn van szerintem oldalról is bevilágít majd még 2*2db.

(#9872) Rolly válasza mzso (#9870) üzenetére


Rolly
veterán

szürke rész alatt van u alakban a konyha, (ahol írva van szerkény méret ott vagy álló szekrény van vagy kis fali...)

lesz még egy csillár az étkező asztal felett (fehér részen belül lesz majd)... ez az u alak az álmenyezet a többi résznél nincs álmennyezet... illetve azért is raktam körbe mennyezet világítást (sárga vonal mentén), mert annak szórt fénye ad harmadlagos világítást a konyha / étkezőbe

(#9873) Nudlee válasza kmisi99 (#9869) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Mi-Ligh -nak vannak relative olcsó és korrekt 4 zónás vezérlői (rgb, rgbw és egyszínű szalaghoz dimmer).
Katt.
Beszerezhető itthon is de tuti találsz ali -n és ebay -en.

[ Szerkesztve ]

(#9874) Nudlee válasza mzso (#9870) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Még a falat is átvilágítja :D

(#9875) Nudlee válasza Vertigo18 (#9860) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Okk, csak kezdtem elveszíteni a fonalat :D, de így már világos.

(#9876) kmisi99 válasza Nudlee (#9873) üzenetére


kmisi99
addikt

Kösz! Utána nézek. Bár azóta láttam 230V ledszalagokat. Ezeknek van valami hátrányuk? Legalábbis így elsőre tök fura, hogy instant 230V ot kap.

Az ilyesmikre gondolok. [link]

(#9877) Nudlee válasza kmisi99 (#9876) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Általában "egész méteres" egységeben vásárolható (nem lehet darabolni), toldása is macerás (saját toldóelem kell hozzá).

(#9878) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! Vett már valaki Music controllert led sorhoz?

Én egy ilyet szeretnék venni, esetleg ha valakinek van vele személyes vagy más tapasztalata kérem írjon :)

(#9879) macilaci78 válasza Nudlee (#9877) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van abból is hosszabb, de valóban csak méterenként vágható.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9880) kmisi99 válasza Nudlee (#9877) üzenetére


kmisi99
addikt

Nekem nem kell annyira variálni. Csak néztem, hogy most adapterrel ilyesmikkel együtt, hagyományos 12v os is annyiból jönne ki. Kínából 3m 7-8$ körül van 230v ból, az nem tudom mennyire használható.

(#9881) Kernel válasza kmisi99 (#9880) üzenetére


Kernel
nagyúr

A kis fehér tokban elvileg csak egyenirányító van (Graetz-híd) és legfeljebb zavarszűrő alkatrészek, de simító puffer nincs és nem is lehet szerintem. Akkor ugyanis 230*gyök2 = 325 V DC-t kapna a szalag, amihez még a 60 db soros LED is kevés lenne (tehát például 1 méternél is több lenne a darabolhatóság), de maga a 325 V DC is okozhat problémákat. Nem ajánlatos ilyen feszültséget ráküldeni.

Tehát marad a másik megoldás, nincs puffer, de ilyen hullámzó egyenáramot kap a szalag, vagyis 100 Hz-en vibrál:

De nem állítom, hogy ennél is 60 a darabolhatóság, másik fajta szalagra kalkuláltam régebben ennyit.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9882) ledger


ledger
tag

Sziasztok !
Gyerekszobába 2db falilámpa fényét szeretném szabályozni.
Vettem egy Legrand Valena Life dimmert 5W-300W
Működésével az a gondom , hogy zúg ,ha feltekerem maxra akkor halkul picit.
Fontos lenne hogy ne adjon hangot mert éjjel mondjuk szoptatás vagy altatás alatt a félhomály fénye az jól jön viszont a zúgás elég idegesítő.
Jelen pillanatban 2db normál 30W E14 izzó van bent, ezt lecserélem 2db E14 6W dimmelhető led égőre.
Azzal talán csendesebb lesz. De HA NEM akkor
Milyen dimmert érdemes venni ami halkan teszi a dolgát?
Létszi írjatok típust.

[ Szerkesztve ]

(#9883) kmisi99 válasza Kernel (#9881) üzenetére


kmisi99
addikt

Értem! Ettől függetlenül, lesz olyan jó/használható/élettartamú, mintha hagyományos 12V os verziót venné? Csak mert ez cakk pakk kb 12-3$ ból kijönne 5méter. 2m az ágyhoz 3m a kanapéhoz, és nem kellene mindenféle tápokkal, kapcsolókkal szenvednem.

(#9884) Kernel válasza kmisi99 (#9883) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az ilyen jellegű 100 Hz vibrálás nem mindenkinek tolerálható, szemet is bánthatja, az emberek mozgása is szaggatott lesz a fényében.

Élettartamot nem tudhatom, mindenesetre ezen ha egy LED megszakad, vagy bárhol a fólia, forrasztás, akkor egyszerre 1 méter alszik ki, mivel az mind egy soros áramkört alkot.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9885) Tony21 válasza kmisi99 (#9883) üzenetére


Tony21
tag

én a helyedben maradnék a 12 Voltos szalagoknál.
Ha többe kerül, akkor is.

(#9886) kmisi99


kmisi99
addikt

Akkor tényleg lehet maradok a 12V nál. Már csak egy gondom van. Távirányításra azóta se találtam jó megoldást, viszont akkor kellene valami kapcsoló a falra vagy valahova. Viszont, hagyományos AC villanykapcsoló az nem megoldás, mert ugye azt a falba be kell építeni, de én meg nem akarok itt falat bontogatni stb. A sima DC kapcsolók amiket meg találok, azok a hagyományos kicsi csúnya billenő kapcsolók.

Kellene valami jó megoldás, amivel esztétikusan tudnám fel le kapcsolgatni. És lehetőleg "helyben". Nem úgy mint a villanykapcsolónál, hogy át kell másznom a fél házat, hogy felkapcsoljam. :D

[ Szerkesztve ]

(#9887) Tony21 válasza kmisi99 (#9886) üzenetére


Tony21
tag

Tápot gondolom rejtve építed be.
A táp elé meg tehetsz valami hasonlót:

Távirányítós két csatornás AC kapcsoló

Van belőle 3 csatornás is.

Sőt, olyan kütyü is van, amivel Wifi-n keresztül, telefonról is kapcsolgathatod a világítást :)

[link]

(#9888) kmisi99 válasza Tony21 (#9887) üzenetére


kmisi99
addikt

Heló! Kösz a linket. Első körben találtam egész jó megoldást. Fillérekért találtam, asztali lámpa kapcsolót. Ilyesmit [link]. Ezt pedig fel tudom tök könnyen ragasztani a polc aljára, közvetlen a ledszalag mellé. És azért nem is annyira ronda, mégse drága/bonyolult. A távirányítást majd még talán később ráér.

Ami még kérdéses, hogy a polcom L alakú. Azaz a led szalagot meg kellene hajlítgatni. Arra gondoltam, hogy elvágnám és egy pár cm kábellel újra összeforrasztanám őket. így a kanyarodást sokkal rugalmasabban meg tudom oldani, mert a kábel ugye jól hajlik. Ezt gond nélkül ki lehet vitelezni? Nem lesz gondja a toldással?

(#9889) Tony21 válasza kmisi99 (#9888) üzenetére


Tony21
tag

Jahogy ilyen egyszerű megoldás játszik? :D
Akkor ok, ennél olcsóbban nem tudod megoldani.

Persze, 90 fokos kanyart csak így tudsz kivitelezni, elvág, összeforraszt. Semmi gondja nem lesz.

(#9890) kmisi99 válasza Tony21 (#9889) üzenetére


kmisi99
addikt

Igen, végül "olcsó jános" megoldást választottam. Úgyis lesz kapcsoló mind a két helyszínen karnyújtásnyira szóval egyáltalán nem gond, hogy nincs távirányítás. Meg annyira nem is lesz ronda az a kapcsoló.

(#9896) macilaci78 válasza Vertigo18 (#9895) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én anno vettem egy V-Tac tápot, számlával tudom igazolni... :D

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9897) Vertigo18 válasza macilaci78 (#9896) üzenetére


Vertigo18
addikt

Számlával igazolni, hogy azt használtad? ;)

Mondjuk eleve nem értem ezt, hogy mit jelent, gondolom nem nagyon okoskodnak, ha megrogy egy ilyen led-szalag és gariztatni akarják. Csupán reklám-szöveg, hogy tudd, van V-Tac táp is, és jó minőségű.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9898) macilaci78 válasza Vertigo18 (#9897) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nézd, aki vesz sok tekercs szalagot tőlük, de tápot nem, ott felmerülhet a gyanú, hogy nem az ő tápjukat használja.

Akciósan rendeltem és meguntam a cicergő kínai tápokat.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9899) Vertigo18 válasza macilaci78 (#9898) üzenetére


Vertigo18
addikt

9 darab tápom van itthon, ami ebay-es, 3, ami nem, köztük van egy V-Tac is. Teljes mértékben igazat adok neked abban, hogy a V-Tac megbízhatóbb, már kézbevételnél látszik, hogy minőségi darab. Ennek ellenére a 9 db. "kínai" tápom egyikével sem volt eddig sohasem baj. Persze, most majd jönnek azok a sallangok, hogy "majd leég a ház", meg majd "felrobban a polc", de ne legyen igazuk. Bemérve, normálisan használva, semmi probléma velük. Mindennapos használatban, amatőr bekötéssel, amatőr felhasználás mellett.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.