Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9751) pjen válasza macilaci78 (#9750) üzenetére


pjen
félisten

Nem akartál az 1 es után egy nullát írni?Philips Core Pro led:9w=806 lumen.Ultratch Energy saving 11W=75W 1060lumen.Ezeket az adatokat a gyári dobozról másoltam.

[ Szerkesztve ]

(#9752) maroni


maroni
aktív tag

Sziasztok!
Ez a panel telefont is tölthet?
Elég jó az ára!
[link]

(#9753) Kernel válasza maroni (#9752) üzenetére


Kernel
nagyúr

Oda is van írva, de az ilyen és hasonló megoldásoknál az USB-csatlakozó a lámpában lévő akku töltésére szolgál:

● Powered by solar panel or insert to power adapter, computer,smart phone, or other USB devices with the USB cable

● Power supply: 1500mA lithium-ion battery

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9754) maroni válasza Kernel (#9753) üzenetére


maroni
aktív tag

Köszi! :R

(#9755) Dluinet válasza macilaci78 (#9750) üzenetére


Dluinet
nagyúr

1W led=5-7W hagyományost akartál írni

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9756) mzso válasza macilaci78 (#9750) üzenetére


mzso
veterán

Akkor a 15W-os az 750W-1000W-os izzónak felel meg? Ez nem igazán realisztikus...

[ Szerkesztve ]

(#9757) Nudlee


Nudlee
aktív tag

Jött rendelésre pár V-TAC filamentet, így kipróbáltam őket (4 és 6W E27, Amber 2200K, tőgyformájú :D + 10W, E27, 2700K). Egész normális fényük van és nem vibrálnak.

(#9758) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Igen, elírtam, vagy kevés, vagy sok a nulla. :R

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9759) mzso válasza Nudlee (#9757) üzenetére


mzso
veterán

E14-est nem próbálsz/próbáltál be véletlenül?

A 2200-as az már nem inkább forró fehér? :) Milyen hatása van amúgy, pirosnak néz ki?

[ Szerkesztve ]

(#9760) Nudlee válasza mzso (#9759) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Egy régebbi (V-TAC) 2W E14 filament van itt a polcon, na az vibrál...gondolom a kis foglalatba nem fér el a normálisabb elektronika.
A 2200K -s fényforrásnak a búrája van megszínezve, kellemes lágy a fénye, egyáltalán nem piros. Neekem tecik :D

(#9761) balazs1956 válasza mzso (#9741) üzenetére


balazs1956
senior tag

Megreklamáltam, nagyon sajnálják, szerintük ragasszam meg, de azért kaptam 100 pontot ajándékba:))
Köszi a tippet :C

(#9762) zsiz válasza balazs1956 (#9761) üzenetére


zsiz
őstag

Engem meg elhajtottak megint.. írtam chat-en, mondták mit és hova küldjek, mondtam hogy megvolt vagy két hete és semmi válasz rá. Küldjem el megint. Elküldtem, azóta se jött válasz :(((

Opel Astra G Bertone Coupé X18XE1 | GTA Online: zsiz88 |

(#9763) balazs1956


balazs1956
senior tag

Sziasztok!
Vannak napelemes kerti lámpáim, amikben cserélhető AA aksik vannak. Mivel csak tavasztól őszig használom, az akkuk mindig kimúlnak.
Kérdésem az lenne, hogy milyen aksit ajánlotok hozzá, mert az eredeti 300-500 mAh-s volt.
Ilyet talán nem is lehet kapni, a drágább nagyobb kapacitásúakat meg lehet fel sem töltené a napelem.
Mi a megoldás, hogy ne legyen drágább a hús, mint a leves?
Köszi.

(#9764) macilaci78 válasza balazs1956 (#9763) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A kis kapacítású akku nem azért volt kicsi, mert az elektronika nem töltené fel a nagyobbat, hanem mert a kicsivel is kihúzza reggelig. Feltölti az a nagyobbat, kisebb töltőárammal tovább tart. De berakhatod őket feltöltve is akár.

Vagy veszel valami minőségibbet, pl Lidl-ben szokott lenni akcióban Tronic), vagy rendelsz valami jó nevű helyről olcsón ebay-ről.

Egy jobb féle töltő is elkél a háznál. Pl Woltacraft IPL-1C (kb 12k), vagy olcsóbban egy szintén Tronic (4-5 k asszem) szintén akcióban. Ezek a Ni-xx akkukra jellemző memóriaeffektust képesek gatyába rázni.
A memóriaeffektus a részlegesen lemerített, vagy feltöltött Ni-xx akkukra jellemzőek, mindkét töltőnek van frissítő üzemmódja: addig tölti, meríti az akkukat, míg már többet nem vesznek fel. Régi, 15-20 éves Energizer AA 1800 mAh akkujaimat tette rendbe, 2000-2100 mAh-t tölt beléjük. A kezelés előtt a zseblámba kb 30 perc alatt lemerült, utána 4-5 órán át világított. Az más tészta, hogy ez a régi akku a fiókban tárolva 2-3 hét alatt elveszti a töltését.
Gondolom, a 300-500 mAh akku a memóriaeffektusra is kevésbé érzékeny, hiszen a kis kapacitás miatt nehéz részlegesen meríteni, vagy tölteni is. :D

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9765) Kernel válasza balazs1956 (#9763) üzenetére


Kernel
nagyúr

Bármilyet vehetsz hozzá, ami árban neked megfelel. Lehet nagyobb kapacitású is. Főleg a jobbfajta, alacsony önkisülésű típusok a gyártók állítása szerint nem hajlamosak a memóriaeffektre, tehát az sem gond, ha csak részlegesen töltődik fel, illetve sül ki.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9766) macilaci78 válasza Kernel (#9765) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Azért ősszel hasznos beszedni legalább az akkukat, mert a fagyot nem szeretik.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9767) Dluinet válasza balazs1956 (#9763) üzenetére


Dluinet
nagyúr

jobbfajta, alacsony önkisülésű típus: IKEA ladda aaa

eneloop átmárkázva

[ Szerkesztve ]

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9768) balazs1956 válasza macilaci78 (#9764) üzenetére


balazs1956
senior tag

:R :R Köszönöm szépen a kimerítő választ!
Ilyen Woltacraft IPL-1C töltőm van, néha napokig eldolgozik az akkukon:)
Lehet, hogy rászánom magam valamilyen eneloop aksira,bár amit írtál a kis kapacitású akkuról, az elgondolkoztat. Csak nem tudom hol lehet ilyet kapni.

(#9769) balazs1956 válasza Kernel (#9765) üzenetére


balazs1956
senior tag

:R :R

(#9770) balazs1956 válasza Dluinet (#9767) üzenetére


balazs1956
senior tag

:R Köszönöm, ilyet fogok venni, jókat is olvastam róla!

(#9771) macilaci78 válasza balazs1956 (#9768) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Némelyik Energizeremen 3 hétig is dolgozott.
Ebay. :D Sok esetben ezt a kis kapacitást veszed függetlenül attól, mi van ráírva. :D

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9772) Zsmester89 válasza Dluinet (#9767) üzenetére


Zsmester89
őstag

Én is mindig nézegetem őket, van több is 500mAh-2xxx-ig. Lehet zöldebb megoldás lenne, mint 2 havonta dobálni ki párosával az aldis elemeket az egeremből :D

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#9773) balazs1956 válasza Zsmester89 (#9772) üzenetére


balazs1956
senior tag

Aldiból érdemes a sony pakkot venni 20 db kb 1700 Ft mostanában. Az egerem elmegy vele bő egy évet is,ha nem többet.

(#9774) Zsmester89 válasza balazs1956 (#9773) üzenetére


Zsmester89
őstag

A sony-t szoktam én is venni, mikor akciós, landol 3 levél a kosárba :D

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#9775) Remekelek28


Remekelek28
őstag

Sziasztok
ezen szerintetek van kapcsoló? Vagy csak úgy tudom kiiktatni,ha kihúzom?
A pincébe kellene télire. Vagy utólag lehetne beleszerelni,
És hosszabbitani vajon lehet e a vezetéket? gy tudom,hogy 3m körül van,de télen magasabbra kell helyeznem.
köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#9776) pjen válasza Remekelek28 (#9775) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem nincs,bár minden oldalát nem látom.Kapcsolót szerelni bele 10 perc kemény munka.

(#9777) Remekelek28 válasza pjen (#9776) üzenetére


Remekelek28
őstag

Mozgásérzékelős lenne a jó.,de azok már 5ezer felett vannak.

(#9778) pjen válasza Remekelek28 (#9777) üzenetére


pjen
félisten

Kétezerért már kapsz külön mozgásérzékelőt és azt oda teszed ahová akarod.Mindezt rendes üzletben.Lehet kínából olcsobb,de én nem szeretem.

(#9779) macilaci78 válasza Remekelek28 (#9775) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nincs rajta kapcsoló.
Széthúzod a csatlakozónál és kész. De ilyen csatira köthető zsinórkapcsoló is létezik, vagy külön szerelhető csati és azt teszel rá, amit akarsz: kapcsoló, mozgásérzékelő, még 3 km vezeték, stb.
Túl sok vezeték azért nem előnyös, mert lehet feszültségesés rajta és nem tölt eléggé, vagy nem jut elég áram a ledekre.

Pince... Gondolom, van ott áram. Egy mozgásérzékelős lámpa akár konnektorról? Egy fejlámpa gombokért? Egy elemes megoldás akkuról?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9780) Remekelek28 válasza macilaci78 (#9779) üzenetére


Remekelek28
őstag

Van áram igen,de pont napelemmel szeretném megoldani A mozgásérzékelő meg azért lenne jó,mert gyakran úgy felejtsük. Amúgy most egy 7wattos LED van benne,gondolom az a napi 1 óra amit lenn töltünk,nem visz el sok energiát,de mondom gyakran egy éjszaka is úgy marad. A pincébe van a kazánunk.
Ugyanez a LED még nyáron a kiscsirkék fényellátására is jól jönne egy másik helységbe (nyáron a pincébe úgyse kell) Kb 2-3 hétig éjszaka folyamatosan kell nekik a megvilágitás és azért ez napelemes megoldással jobb lenne.
Egy ilyet bele lehet kötni abba a ledbe? Megtudom én is csinálni?
Akkor szerintem kapcsoló nem is kellene. Max nyárra a csirkékhez kivenném belőle az érzékelőt..

[ Szerkesztve ]

(#9781) pjen válasza Remekelek28 (#9780) üzenetére


pjen
félisten

Akkor mozgás érzékelőst kell venni,a külön mozgás érzékelő hálózati táplálású.Ha egy 7w leddel használod oly keveset fogyaszt,hogy bármilyen beruházás sosem térül meg.

[ Szerkesztve ]

(#9782) Kernel válasza Remekelek28 (#9780) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a mozgásérékelő kétféle változatban rendelhető, de sem a hálózati, sem a 12V-os nem alkalmas a korábban linkelt eszközhöz.

Egyrészt nem hinném (nem életszerű), hogy 12 V-ra felkonvertált feszültséget adna le, vagy említhetném a benne lévő relét, ami a meghúzáshoz némi áramot igényel, amit az akkuból kellene biztosítani, persze kisebb feszültséghez nagyobb áram társul, az is merítené az akkut feleslegesen.

De azt a lámpát nem is kell egyáltalán kikapcsolni, éjszaka világít, nappal nem, de ezt gondolom olvastad is a leírásban.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9783) macilaci78 válasza Remekelek28 (#9780) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az a gond ezzel, hogy a vezeték két oldalán két egységed van:
Egy napelem és egy fényforrás. Sajnos nincs feltüntetve, hogy az akku melyik egységben van. Ha a lámpában van az akku, akkor sűrűn kell cigánykereket hánynod, hogy a kapcsoló, mozgásérzékelő másik oldalára tett napelem feltöltse.
Valószínű azért, hogy a napelem mellett van az akku.

Ezt amúgy simán csak be kell dugnod.

A pincébe meg raknék egy olyan időkapolót, ami például a lépcsőházakban is kapcsolja a világítást. Beállítasz egy időintervallumot, aminek letelte után lekapcsolja a világítást.

Az a tapasztalat, hogy ezek a napelemes csodák csak arra jók, hogy irányfényt adjanak, amíg pl a járdán végigmész, vagy megtalálod a villanykapcsolót. A pincében tuti biztos nem fogsz ennyi fény mellett komolyabb pakolásba kezdeni és a csirkéknek sem valószínű, hogy elég.

A csirkeólba is van konnektorra dugható időkapcsoló, nem kell hozzá más, mint egy konnektor, hosszabbító, egy műanyag foglalat és egy gömbled.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9784) Remekelek28 válasza macilaci78 (#9783) üzenetére


Remekelek28
őstag

Amit linkeltél mozgàsérzékelö vezezék,az lehet jò lenne. Legalàbbis ez tünik a legegyszerübb megoldásnakha müködik is. Szerintem megrendelem ezt a vezetéket,meg a ledet is,majd kiderül mit tudnsk. Irok róla,ha megjòtt. Köszönet ;)

(#9785) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok! Elkészült a 3W Power ledekből a ház elülső részének világítása. (azaz csak egy része mert még a kerítés is tervben van, csak az nagyobb munkát igényel.)

Elnézést azoktól akik másik topikban már látták,de gondoltam itt is van akiket érdekelhet.
Egy 8 párhuzamos cellákból álló 18650 akku pakkot tölt egy napelem panel. PIR szenzor kapcsol egy relét, így mozgás esetén felkapcsolnak a ledek. A ledek sorban vannak hármasával 12V-ra terveztem őket. Mindez este 9-től van beállítva.
Képek

Még vannak apró gondok mert a step up converter nem akar 12V-on menni, úgyhogy most csak 9,5V körül van a fesz., de így is egész jó. :)

(#9786) balazs1956 válasza szabifotos (#9785) üzenetére


balazs1956
senior tag

Vazze! Ez egy atomerőmű:))
De mik azok a krumplik?
Nagyon ügyes vagy,gratula.

(#9787) macilaci78 válasza balazs1956 (#9786) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Gondolom, csak lesúlyozta, amíg felragasztotta a paneleket a hordozóra. Egy blogbejegyzést megérne.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9788) mzso válasza szabifotos (#9785) üzenetére


mzso
veterán

Kíváncsiságból: Miért nem négyesével 12V-ra?

(#9789) szabifotos válasza balazs1956 (#9786) üzenetére


szabifotos
senior tag

Köszi! Így van! Azok kövek a súlyozáshoz, még amikor száradt a ragasztás a napelemeknek. Azóta feltettem az emeleti teraszra és onnan jön le a vezeték csak még nem fotóztam le. :)

mzso

Próbálkoztam régebben másik projektnél ugyanilyen ledeket négyesével, de nem volt szimpi a fényerő. Tapasztalatom szerint így is bírják, és a fényük is jó nagy.

Lehet, hogy lesz majd egy cikik belőle, most hogy említetted, de mostanában kevés időm lesz.
A kerítésnél úgy terveztem, hogy gégecsőben mennek majd a vezetékek a föld alatt, a kerítés beton kalapjának külső részere. Lefelé fog nézni 1-1 led, egyfajta súrolófény szerűen. Így szépen fog mutatni és fényt is fog adni a ház előtt.

Esetleg ha valakinek lenne ötlete a converterhez, szóljon... Ha terhelés alatt 10V főlé tekerem elszáll és leesik 6-7V-ra amíg le nem tekerem és újra fel. 9,5V körül stabil, de 12V-on jobb lenne. Nem mértem még de sok lenne neki az áramfelvétel? Ez input: max 4A-es. Nem találtam ennél nagyobbat ebayen, csak olyat ami 10V-tól működik, de az ugye ide nem jó.

[ Szerkesztve ]

(#9790) mzso válasza szabifotos (#9789) üzenetére


mzso
veterán

Gondolom így nem direktben vannak 12V-on?

(#9791) szabifotos válasza mzso (#9790) üzenetére


szabifotos
senior tag

3led sorban, és közvetlen a step up booster kimenetére vannak kötve a sorok. Nincs előttük ellenállás ha erre gondolsz. Bár most nem 12V-on megy, mint mondtam, de ha sikerül megoldani, lehet teszek be ellenállást, de igazából szerintem nélküle sem lenne probléma.

(#9792) mzso válasza szabifotos (#9791) üzenetére


mzso
veterán

Hát... Nálam az 1W-os ledek 3V-on 150mA-t vettek 3.33V-on meg 300mA-t. Ha egy 3,5-eset 4V-on hajtasz minimum áram duplázódást várhatsz, de lehet még jobban megnövekszik az áram.

(#9793) szabifotos válasza mzso (#9792) üzenetére


szabifotos
senior tag

Majd méricskélek. Egyelőre a 12V-ot kéne megoldani valahogy. Lehet megpróbálkozok egy ilyennel. Ennek kicsit nagyobb a terelhetősége... Meg a biztonság kedvéért majd kap egy hűtőbordát is. Most XL6009 van.

(#9794) quint válasza szabifotos (#9793) üzenetére


quint
aktív tag

Ha jól értem, akkor valami hasonló 3 wattos LED moduljaid vannak, ezekből kötöttél hármat sorba.

A mostani step-up konvertered kimenete feszültséggenerátoros, így az a mázlid, hogy nem bírja a terhelést, különben már megölte volna a LED-jeidet.

A helyedben két részre bontanám a problémát:

1. Az akkupakkról egy (vagy néhány) bika step-up konverterrel csinálnék 12 (vagy akármennyi) volt feszültséget, ez lenne a tápfeszsín. Erre akár olyan is jó lehet, amit linkeltél.

2. Erről a sínről hajtanám meg a 3-3 LED-ből álló csoportokat 1-1 ilyen áramgenerátorral. Korrekt meghajtás, hosszú, nyugodt élet :)

[ Szerkesztve ]

(#9795) Zsmester89 válasza szabifotos (#9785) üzenetére


Zsmester89
őstag

Én is olvasnék róla egy részletes cikket :)

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#9796) szabifotos válasza quint (#9794) üzenetére


szabifotos
senior tag

Igen ilyen ledek, csak pontosan INNEN.

Jó ötlet ez a dolog. A gond még mindig az, hogy nincs meg a 12V. Akkor azt mondod, hogy vajon amit linkeltem, bírná a 12V-ot, a mostanival ellentétben? Ha az akkura párhuzamosan (a bemeneteket párhuzamosan) esetleg több konvertert kötök, így csökkentve a terhelést, az nem lenne gond?

Bár, időhiányban szenvedek, de nekiülök a cikknek ha van rá igény, aztán majd látom mikorra születik meg :)

-Egyébként tákoltam már több dolgot. (remélem ide még nem linkeltem korábban) Egy alu lemezre szintén ilyen sorokat, főleg videós fénynek. Itt 1db (már nem emlékszem mekkora) ellenállás van a bemenetnél. 12V 6A tápról hajtom. Gond nélkül működik.
- Szekrénybe világítás, hogy lássam félkómásan a ruhákat. Szintén 18650 akkuról közvetlen, párhuzamosan. (ellenállás nincs) Gond nélkül működik.

(#9797) balazs1956 válasza szabifotos (#9785) üzenetére


balazs1956
senior tag

Mint régen az ezermesterben! Egy cikk kéne, ahol a hozzá nem értők,mint pl én ,elolvasva , le tudnák gyártani pontosan.
Voltak régen elektromos építőkészülékek .Ott részletesen, szájbarágósan le volt írva minden.
Tudom, hogy nagymunka lenne, de sokat segítenél az olyan tudtalanokon is mint én.
Így képzelem: Végy 4 ledet innen (link),2 trafót amonnan(link), kösd össze egy diódával, vagy egy bármilyen kütyüvel (link),kapcsolót innen, stb.
Ha a rövidítéseket is megmagyaráznád, legalább hogy rá lehessen keresni még jobb lenne.
Szerintem nagy sikered lenne,vágj bele!!

Az alu lemezes link nem működik!!

[ Szerkesztve ]

(#9798) szabifotos válasza balazs1956 (#9797) üzenetére


szabifotos
senior tag

Én sem vagyok hozzáértő. Mindent innen a fórumból, vagy józan paraszti ésszel, illetve kipróbálás útján oldok meg. :)

Akkor linkelem közvetlen a képeket, nekem működik. : LINK LINK2 LINK3

[ Szerkesztve ]

(#9799) balazs1956 válasza szabifotos (#9798) üzenetére


balazs1956
senior tag

Semmi,csak, hogy Kovács Szabolcs.:)))
Próbáld a képeket direktbe ide feltölteni,ha máshogy nem megy.
Azért egy legyártott működő rendszer ,az elég nagy hozzáértésre vall.
Ne fogd vissza magad.

[ Szerkesztve ]

(#9800) szabifotos válasza balazs1956 (#9799) üzenetére


szabifotos
senior tag



Akkor valami nálad lehet gond, mert nonszensz, hogy egy külső ftp link, vagy egy Ph-s hsz, ne jelenjen meg :)
Inkább a lelkes amatőr kategória vagyok. "Bedugjuk... működik órákat? Igen! Akkor nem kell ellenállás." Kb. így állok hozzá. Volt olyan hogy hónapokig zárlatban működött egy kapcsoló a konyhai led szalagnál, mert az iskolában nem tanítják meg elektronika órán az ilyesmit. De ezzel nem dicsekszek nyilván, csak a példa kedvéért. :D
Persze azóta sokat fejlődtem és jobban figyelek. Ha visszanézem mekkora hülyeségeket kérdeztem itt a fórumon, fogom a fejem. Gyakorlat teszi..... ;)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.