Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9451) Nudlee válasza duronx (#9446) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Kétoldalú ragasztó (Pattex, 3M, stb.).
Pattex -et kapsz OBI / Praktiker / egyéb multiban.
Nálunk pl. a helyi ragasztástechnikai üzletben centire adnak kétoldalú 3M ragasztót.

(#9452) MCs88


MCs88
aktív tag

Sziasztok!

G9/GU10-es foglalatba jelenleg milyen LED-es égőt ajánlotok?
Vettem kipróbálásra 5 darab 180lumenes Tracon-t [link] de sajna látom a vibrálását, valamilyen kevésbé vibráló kellene.

(#9453) zsiz válasza zsiz (#9277) üzenetére


zsiz
őstag

Megjött az USB-s LED szalagom. Másik topikban írtam róla: [link] Köszi a válaszokat még egyszer :)

Opel Astra G Bertone Coupé X18XE1 | GTA Online: zsiz88 |

(#9454) duronx válasza Nudlee (#9451) üzenetére


duronx
senior tag

:R köszi az infót

"Jobb a sorból őszintén kilógni, mint a megfelelési kényszer miatt egy életen át hazudva kínlódni"

(#9455) szabifotos


szabifotos
senior tag

Rendeltem próbaképp a sokat dicsért V-Tac 10W-ból. Nagyon elégedett vagyok vele. Elvileg ebben 40-45db 2835 led van. Kíváncsiságból rendeltem a kici kinaiaktól is egy olyat amiben 102db 2835 LED van. A nyomása se ér természetesen.

Miben különbözhetnek a ledek? Gyengébb, gagyibb LED-ek vannak ugyanakkora tokban?

(#9456) Dluinet válasza szabifotos (#9455) üzenetére


Dluinet
nagyúr

gagyibb ledek vannak benne

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9457) Kernel válasza szabifotos (#9455) üzenetére


Kernel
nagyúr

Teljesen más konstrukció, hűtés és áramköri felépítés szempontjából is.

A V-Tac aktív elektronikus driver, stabil áram, impulzusvédelem. Kevesebb, de nagyobb áramú LED van egy fémfelületre szerelve, ami a hőt a műanyaggal fedett oldalsó részre vezeti el.

A kukoricánál is létezik aktív driver, de nem ezeknél az olcsóknál, ami csak kapacitív előtétes. Bekapcsolási és egyéb hálózati zavarimpulzusoktól nem védi a LED-eket.

Létezik belőle alumínium-PCB változat is, de az olcsók panelja rosszul vezeti a hőt, emiatt túlmelegszik és / vagy visszább kell fogni az áramot / teljesítményt.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9458) balazs1956 válasza Kernel (#9299) üzenetére


balazs1956
senior tag

Sziasztok!
Megjöttek a ledek a mozgásérzékelőmhöz.
Kérdésem az lenne, hogy számít-e a lednél a polaritás, illetve ,ha igen akkor a hosszú, vagy a röbóvidebb láb a pozitív?
A masinában ahová be szeretném építeni ott honnan lehet megtudni melyik a pozitív, illetve a negatív.
Előre is köszönöm szépen a segítséget.

(#9459) mzso válasza balazs1956 (#9458) üzenetére


mzso
veterán

Természetesen számít a polaritás. A lednél multiméterrel megnézheted ellenállás mérőre kapcsolva. Amikor világít akkor a polaritás megegyezik a multiméterével.
De lehet nem is érdekes. Ha jól emlékszem oldalt be van vágva. Úgy forraszt be, hogy ugyanott legyen a bevágás a leden.

(#9460) Kernel válasza balazs1956 (#9458) üzenetére


Kernel
nagyúr

A katód van megjelölve, ez a perem lapított része. Vagyis a LED alapja, képen a rövidebbik kivezetés.

Katód megy negatívra.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9461) kmarci25


kmarci25
veterán

Sziasztok! Ehhez az IKEA-s tv állványhoz szeretnék led világítást. A szekrény hátoldalára (tehát fordított U alakban) ragasztanám fel a csíkot. (A két oldal 1,5-1,5 m, a vízszintes rész pedig 1,8 m). Arra gondoltam, hogy vennék egy távírányítós (akár RGB, de ez nem fontos, elég a meleg fehér színű is) led szalagot, amit csak fel kell ragasztanom, és már működik is. (Sajnos a villamosság nem az én asztalom: forrasztás, bekötés nem megy).
A kérdésem, hogy mik a tapasztalatok ezekkel a szalagokkal? Egy állólámpát váltanék ki vele, hangulatfénynek, esti tv nézésnél használnám (napi ~4 óra). Banggood-ról pl. szabad ilyet rendelni? Vagy mit javasoltok?

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#9462) szabifotos válasza Kernel (#9457) üzenetére


szabifotos
senior tag

Eltekintve az áramkörtől, ha csak a LED-eket nézzük....Gyakorlatilag arra vagyok kíváncsi, hogy 2835 chip és 2835 chip között van-e különbség!
Tehát akkor maga a ledek tök ugyan olyan típusok, csak nincsenek kihajtva a kínainál, (többek között) azért, hogy ne melegedjen túl?!

(#9463) Dluinet válasza szabifotos (#9462) üzenetére


Dluinet
nagyúr

mert másodosztályúak

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9464) radi8tor válasza kmarci25 (#9461) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pedig ezt mindenképpen forrasztani kellene, ha forrasztás nélkül akarod a derékszögeket, az csúnyán fog kinézni.

⭐ Stella

(#9465) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Van jelenleg egy led-szalagom ami alumíniumra van ráragasztva. Jelenleg 12V-ról megy, de mivel eléggé zavarja a tápja a rádiót, így át kéne átalakítanom 230V-ra.
Gondoltam, hogy 5 ledenként elvágom és sorba kötöm, így 26x3 led lenne sorba kötve plusz az ellenállások. Mennyi lehet rá az esély, hogy zárlatos legyen? Mert elég nagy feszültségkülönbség lenne a két vége között.

(#9466) kmarci25 válasza radi8tor (#9464) üzenetére


kmarci25
veterán

Van vagy 4 centi vastag a keret, és a falhoz van tolva, kb 2 centire, azaz nem lehet mögé látni, nem lesz szem előtt. Maga a termék egyébként megfelelő? (Mindenféle szempontból, azaz: nem megy tönkre 2 hét alatt, nem gyullad fel a lakás, stb.)

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#9467) radi8tor válasza kmarci25 (#9466) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Sorry, de nem tudok garanciát vállalni olyan termékre, amit nem ismerek. Ha megbízhatót szeretnél, akkor vedd itthon 2-3x áron. Ezeknél a kínai cuccoknál bármikor lehet valami. Az is lehet semmi gond nem lesz vele, de az is hogy 2 hét múlva megadja magát az egyik szín.

⭐ Stella

(#9468) Kernel válasza szabifotos (#9462) üzenetére


Kernel
nagyúr

Melyik lámpa ez és hol van leírva, hogy 2835-ös LED-et tartalmaz?

Ennél a fajta konstrukciónál nem lehet ugyanazt a mennyiségű LED-et beépíteni, mint a kukoricánál, ezért nagyobb áramú, illetve teljesítményű LED-ekre van szükség, de abból kevesebb:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9469) Kernel válasza gyenesmartin (#9465) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyáltalán nem alkalmas az a szigetelés 230V-ra. 230V-os szalag egészen másképp néz ki, figyeld a szigetelést is:

http://prohardver.hu/tema/led_vilagitas_a_lakasban/hsz_7955-7955.html

A szalag két szélén fut, sodrott ereken a 230V. Tartozik, illetve kell hozzá egyenirányító is, amivel erősen vibráló fényt produkál: [link]

Miért pont 5-nél vágnád el, 3 darabonként van rajta a jelzés, csak ott lehet elvágni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9470) gyenesmartin válasza Kernel (#9469) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Erre gondoltam én is. A szalag hátoldalán is ugyanúgy látni a rezet 5 centinként. Csak a ragasztó választja el az alutól.
Elírás volt az 5 led.

(#9471) kmarci25 válasza radi8tor (#9467) üzenetére


kmarci25
veterán

Köszi a választ! Nem is garanciát kértem, van itthon kínai cuccom bőven, de a led-es kínálatból ez lesz az első fecske.
Majd még rágódom rajta... :DDD

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#9472) radi8tor válasza kmarci25 (#9471) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az értékelések nem mondanak rosszat róla. Az is valami.

⭐ Stella

(#9473) szabifotos válasza Kernel (#9468) üzenetére


szabifotos
senior tag

Elvileg a V-Tac lámpákban is 2835 van. LINK
Innen jött, hogy összehasonlítsam egy kínaival amiben kétszer annyi. De a fényereje meg sem közelíti...
Ezért kérdeztem, hogy létezik-e "gagyi kínai másolat 2835 led chip", vagy valami másban térnek el... (Majdcsak kinyögöm mit akarok közölni :) )

(#9474) PHM válasza szabifotos (#9473) üzenetére


PHM
addikt

Ha jól tudom, a 2835-ös ledből létezik 20 és 60 mA-es változat is.
Ez magyarázat lehet az eltérésre.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#9475) Kernel válasza szabifotos (#9473) üzenetére


Kernel
nagyúr

A V-Tac honlapján néztem, ahol már csak annyit láttam, hogy SMD.

De valóban, 2835-ös méretű tokban többféle integrált változat létezik. Lehet több párhuzamos chip, ami az áramterhelhetőséget növeli:

Lehet több soros chip, ami a nyitófeszültséget:

Végeredményben növekszik a teljesítmény, természetesen a hűtésigény is. Míg a tok fizikai korlátja nem határol be, kb. 1 W-nál.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9476) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Ismertek 5V-os kompakt tápot, ami le tud adni 10A-t?
Kompakt alatt értem, hogy konzumer termék otthoni környezetben - mint egy laptop töltő mondjuk -, semmi szerelvény, meg csavarozás, meg bekötés.

(#9477) Nudlee válasza Teasüti (#9476) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Szerintem ebay / ali / egyéb kínai forrás.

(#9478) macilaci78 válasza Teasüti (#9476) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ha mi nem is, de egy barátom igen.
Első releváns találat.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9479) Teasüti válasza Nudlee (#9477) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Közben találtam az "adapter" kulcsszóra megfelelőnek tűnőt, egy az egyben laptop töltő formátum.
Ezek megbízhatók vajon 24/7-re, vagy leég a ház tőle?

(#9480) radi8tor válasza Teasüti (#9479) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kimenetet akarod kapcsolni? Inkább a tápot kellene áramtalanítani.

⭐ Stella

(#9481) Nudlee válasza Teasüti (#9479) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Hááát, az életemet nem bíznám ezekre :D
Itt találsz egy csomót.

macilaci78: ez a meanwell panelba forrasztható, nem jó neki,

[ Szerkesztve ]

(#9482) Teasüti válasza radi8tor (#9480) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mikrokontrollerrel szeretném működtetni a világítást, szenzor alapú vezérléssel.
Ahhoz 24/7-es táp kell, legalább az MCU-nak és szenzoroknak. Ha meg már idle fogyasztás, akkor így is úgy is a kimenet lesz kapcsolva. Legfeljebb a tápot lehet szétválasztani (márkás USB töltő esetleg az MCU-nak?), de az meg megdrágítaná és bonyolítaná a konstrukciót. Körülményes volna automatizálva áramtalanítani.

(#9481) Nudlee
Igen ezek jöttek ki először, de ilyen ipari kialakítást nem szeretnék otthonra.
Mondjuk a 10A az ma született ötlet, eddig nem találtam bele ebbe az áramerősségbe, hogy kiadja a konzumer termékeket is. Eredetileg 20A-ről indult a keresés. :))

[ Szerkesztve ]

(#9483) z123456789


z123456789
addikt

Sziasztok!

Anno vettem egy ilyen pakkot. Maradt a szalagból kb 4m. Egy melléképületbe kellene világítás, de gondoltam, mivel nem tudom felhasználni sehova ezt, hát megy a melléképületbe.
Ha esetleg valakinek ilyen kell, és lenne cserébe sima fehér szalagja, hosszabb méretben, boltolhatnánk. ;)
Ahhoz, hogy a maradék szalagot életre keltsem, nekem mire van szükségem?
-RGB LED 5050 IR Remote
-5A Power HF
Esetleg a trafóból nincs valami olcsóbb ami meghajtja? :F

Előre is köszi a választ. :R

[ Szerkesztve ]

(#9484) htom127 válasza Donki Hóte (#9355) üzenetére


htom127
tag

Ilyen ufóba való led csillagot (octopus, nemtommianeve ), lehet kapni meleg vagy középfehérben?

" Bazinga !"

(#9485) Rolly


Rolly
veterán

hosszú egyeztetés után végül maradt a sport elrendezés a led szalag helyett szerintetek hány vattos led izzók kellenének a spotok helyére? 5 vagy 7 W-os spottokban gondolkodom.

(#9486) MCs88 válasza MCs88 (#9452) üzenetére


MCs88
aktív tag

#9452
Erre valaki? :F

[ Szerkesztve ]

(#9487) Donki Hóte válasza MCs88 (#9486) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A GU9 és a GU10 foglalat ég és föld, milyen kell tulajdonképpen neked?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#9488) fecus


fecus
őstag

A múltkor valaki írta, hogy okostelefonra kipróbált megvilágítás mérőt és összehasonlításra jó volt.
Nem találom. Mi volt a program?
Találtam rengeteg progit, csak egy beváltat keresek.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#9489) worxland válasza MCs88 (#9486) üzenetére


worxland
addikt

GU10: [link]

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#9490) macilaci78 válasza Rolly (#9485) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem az 5 W-os is elég. 90°-os legyen legalább.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9491) pjen válasza fecus (#9488) üzenetére


pjen
félisten

Fény mérőt keress,szerintem össze hasonlításra mind jó.

(#9493) MCs88 válasza Donki Hóte (#9487) üzenetére


MCs88
aktív tag

5db G9 és 8db GU10 van a a nappliban jelenleg (most vásárolt lakás). Ezeket szeretném led-esre cserélni.

worxland: Kösz, megy is a kosárba.

[ Szerkesztve ]

(#9494) macilaci78 válasza Rolly (#9492) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A 7 W-osra nagyobb lm/W érték jön ki, fene tudja, hogy hazugság-e.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9495) djSiku


djSiku
csendes tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.. most költözködtem ma egy lakásba és vettem egy csillárt, mivel az előző lakó leszerelte a régit.. fel is szereltük sikeresen, ám aztán jött a meglepetés, hogy ennek mégis milyen foglalata van??? :O
Hiába kerestem a google-ben, nem találtam, hogy mi a neve és milyen izzó kellene bele..
Kérem aki esetleg ismeri, írja meg, nagyon fontos lenne.. Köszönöm szépen :)

A kép:
http://kepfeltoltes.hu/view/160703/received_1314725708557220_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

[ Módosította: radi8tor ]

(#9496) pjen válasza djSiku (#9495) üzenetére


pjen
félisten

Mért nem ide töltöd fel a képet?A csillár dobozán rajta van az izzó típusa.

(#9497) djSiku válasza pjen (#9496) üzenetére


djSiku
csendes tag

Telefonról vagyok, és nem engedte a képfeltöltést.. használtan vettem a csillárt 1 hónapja, és az eladó nem mondott róla semmit.. :(

(#9498) pjen válasza djSiku (#9497) üzenetére


pjen
félisten

Ha van a telón kép,mutasd meg ott ahol venni akarod az égőt.

(#9499) Kernel válasza djSiku (#9495) üzenetére


Kernel
nagyúr

Túl sok lehetőség nincs, az Angliában is szabványos B22 lenne az egyik, de az a homályos kép inkább a GU10-re utal, döntsd el magad:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9500) djSiku válasza Kernel (#9499) üzenetére


djSiku
csendes tag

Köszönöm szépen :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.