Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9801) balazs1956 válasza szabifotos (#9800) üzenetére


balazs1956
senior tag

:R
Szerintem nem csak nálam nem működött, de így már tökéletes.

[ Szerkesztve ]

(#9802) Kernel válasza szabifotos (#9796) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azt is vedd figyelembe, hogy az ilyen típusú áramgenerátorok (amit sok esetben MR16 tűkkel forgalmaznak) halogénpótló alkalmazásra lettek kitalálva, vagyis 12V AC trafós táplálásra. Az eladók butasága folytán ugyan DC-t szoktak feltüntetni, de vak is látja, hogy 4 db diódával kezdődik (Graetz-híd) utána egy pufferkondi.

Tehát alapesetben kap mondjuk 12V AC-t (sőt többet, mert kis terhelésen a szekunder feljebb szalad), 12V x gyök2 a szinusz csúcsa (17V), abból lejön két dióda feszültségesése (kb. 2 x 0,75V) a maradék mérhető a pufferen, ebből tud dolgozni az áramgenerátor.

Ha simán DC 12V-ot kötsz a bemenetre, akkor két dióda feleslegesen kerül az áram útjába, így 1,5 V máris elvész, sőt még teljesítményt is pazarol, mert elfűti a különbözetet.

Soros 3 LED-en, 650 mA áramon már legalább 3 x 3,6V esne, az 10,8V. Mivel ez step down generátor, felfelé nem tudja nyomni a feszültséget.

Tehát a DC12V-ot a pufferkondira kell kötni közvetlenül, nem az AC-bemenetre, de még akkor is elég kevés a feszültségtartalék. Noha működik elvileg, de valószínűleg valamivel kevesebb áram áll elő a LED-soron.

Külön téma a step up konverter "lefulladása", ami a LED feszültséghatároló karakterisztikája miatt természetes.

Minél nagyobb feszültséget kap az áramgenerátor, annál kevesebb áramot igényel a bemeneten, a kimeneti 650 mA biztosításához, de az egyszerűség kedvéért legyen 12V és 650mA egy ágon. Ha jól látom, legalább 9 LED van, tehát 3 ágon megy, az összesen 23,4 W.

Ennyi teljesítmény 4,2 V forrásból legalább 5,6 A áramot igényel, de a konverziós veszteség miatt többet is.

3W Power LED adatlapjából:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9804) mzso válasza szabifotos (#9785) üzenetére


mzso
veterán

Ha így hosszában csinálod akkor még jobban járnál a 12V-os COB csíkokkal.

Egyébként mivel vannak felragasztva?

[ Szerkesztve ]

(#9805) macilaci78 válasza balazs1956 (#9797) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem lehet maraéktalanul megfelelni ennek.
Például itt egy piskótarecept: Végy 2 tasak Dr Oetker vaníliás cukrot, 1 tasak Dr Oetker sütőport, ....
Megnevezheted az adott alkatrész paramétereit, pl feszültség, teljesítmény, méret, de egy konkrét terméket beszerzési forrással megnevezni a Ph!-n hirdetésnek minősül.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9806) Kernel válasza mzso (#9803) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azokban négyesével vannak kötve a LED-chipek, azért is szerepel a leírásban:

Forward Voltage (Vf): DC12V-13V

De ennyi erővel megteheti azt is, hogy szintén négyesével köti a 3W-os LED-eket, a DC-konvertert pedig 12V fölé tekeri, amíg beáll a megfelelő áram.

Az egész azon alapul, hogy soros négy LED-nél már nem fontos ragaszkodni az áramgenerátoros meghajtáshoz, mert a jelleggörbék eredője kisebb meredekséget mutat, minél több van sorba kötve.

Ráadásul itt a vezetékek is képeznek némi korlátozó ellenállást, így 3 LED-del is elmehet éppen, csak akkor nincs értelme a 12 V betáphoz ragaszkodni, mivel 3 x 3,6 = 10,8 V. Tovább nem nagyon lehet feszíteni, illetve még ami a vezetéken esik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9807) Nudlee válasza macilaci78 (#9805) üzenetére


Nudlee
aktív tag

"Megnevezheted az adott alkatrész paramétereit, pl feszültség, teljesítmény, méret, de egy konkrét terméket beszerzési forrással megnevezni a Ph!-n hirdetésnek minősül."

Pedig pl. a V-TAC izzókkal kapcsolatban többször szerepelt, hogy X és Y oldalról aktuálisan ki mit mennyiért rendelt.
Nehéz ezt betartani.

[ Szerkesztve ]

(#9808) balazs1956 válasza macilaci78 (#9805) üzenetére


balazs1956
senior tag

Közben elolvastam (#9802) Kernel hozzászólását, és rájöttem, hogy kínaiul írta ,úgy hogy ,maradok a kaptafánál.
Ha ilyen kell, vagy készen +veszem, vagy fogadok egy villanyreszelőt.
A másik az, hogyha jobban megnézem #9785) szabifotos képeit,számomra csodálatos gordiuszi működő csomó az egész, de nem tudom egy tűzoltó mit szólna ehhez.
Sok kütyüt rendelek kínából, de a 220-.ról menőkre kicsit félve tekintek.
Lehet,csak azért, mert nem értek hozzá,de jobb félni. Volt részem elektromos tűzben,amiben szerencsére csak a cég égett ki, nem a fölötte lévő 5 lakószint. És nem kínai, hanem egy márkás keringető szivattyú okozta.

(#9809) mzso válasza Kernel (#9806) üzenetére


mzso
veterán

Meg lágyabb is lesz a fénye, említette is hogy túl éles a fénye a mostaniaknak. Meg egyszerűbb is egy 12V-ost bekötni mint hármat.

[ Szerkesztve ]

(#9810) szabifotos válasza mzso (#9804) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ha jól látom ez a COB "csík" árban azért jóval komolyabb összegre jönne ki, pl. 1 méter.
Építési ragasztóval ragasztottam az alu lapra. Azóta hasonló alkalmazásra vettem hővezető ragasztót.
Az egész csak kísérleti jelleggel készült Volt itthon vagy 100db led, találtam alu lapot, némi vezeték... Let's do this! :D

csodálatos gordiuszi működő csomó az egész,

Tény, hogy nem túl rendezett, de a villanyórában egy dobozkában a fene se nézi :)

Sok kütyüt rendelek kínából, de a 220-.ról menőkre kicsit félve tekintek.

Nincs ebben semmi 220V, kivéve a relé 5V tápját.. Vagy csak úgy általánosságban értetted? A villanyszereléshez én sem konyítok (még), de az ilyen kis törpefesszel el gányolgatok itthon. Sokat lehet tanulni,és jó érzés amikor működik valami, csak észen kell lenni :)

Köszi mindenkinek az ötleteket, segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

(#9811) macilaci78 válasza Nudlee (#9807) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A példánál maradva: az nem baj, ha azt mondom, Dr Oetker sütőport használtam és hol vettem. A baj az, ha azt mondom, a Dr Oetkert vegyed, mert azt ismerem, az vált be, a többi biztos szar, eszedbe ne jusson rá gondolni se másra.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9812) quint válasza szabifotos (#9796) üzenetére


quint
aktív tag

"- Szekrénybe világítás, hogy lássam félkómásan a ruhákat. Szintén 18650 akkuról közvetlen, párhuzamosan. (ellenállás nincs) Gond nélkül működik."

Nem akarlak ...szogatni, de nem fog jóra vezetni, ha a vak hályogkovács magabiztosságával ugrasz neki olyan dolgoknak, amikhez kábé lövésed sincs. Például ez a szekrényvilágítás mehetne az "orosz rulett" vagy a "miként gyújtsuk fel a lakásunkat" topik tudástárába. Valószínűleg csak azért nem gyulladt ki eddig a 18650-es cellád, mert folyamatosan csak 1-2 percig ment a világítás és/vagy valami szerencsés véletlen folytán védett cellát használtál. Szimpla mázli.

Ha továbbra is az ilyen építgetés marad a hobbid, akkor:
- vagy illene tanulmányoznod az elektronika alapjait,
- vagy jelentősen meg kellene emelned a ingatlan biztosításod kártérítési összegeit :DDD

(#9813) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok, valaki segítene ebben?

valamint ilyen kicsi gömbökbe szeretnék ledet rakni, milyet javasoltok? (RGB sorhoz kötném hozzá ,esetleg lehetséges h. RGB ledet bekötni 4 vezetékkel h. ugyan azzal az irányítóval lehessen vezérelni?

(#9814) macilaci78 válasza ZTE_luky (#9813) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Üres a link.

A gömbön belül akarod elhelyezni a ledek mellett a vezérlőt és az áramforrást is, vagy a sallang kívül lenne?
Ledszalagban gondolkozol, vagy diódákban?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9815) ZTE_luky válasza macilaci78 (#9814) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Szia bocsi, igazad van.

[link]

lentebb is találsz még eszmefuttattatást a topicban

Ahogy egyszerűbb lenne. dióda talán szebb lennen me futna 4 pines kábel de ahhoz gondolom forrasztgatni kell ellenállsát.

(#9816) mzso válasza szabifotos (#9810) üzenetére


mzso
veterán

Az igaz, de az árat nem említetted faktornak. :) Először azért javasoltam, mert láttam, hogy a mostani megoldásod csomókban van. Ahhoz szerintem árban is közel van. (kb 0,3USD/W) De a vizuális, hatékonyság és praktikusság béli előnyei miatt ajánlottam.

Egyébként hővezető ragasztót hol lehet beszerezni. (Nekem csak CPU-hoz való pasztám van)

[ Szerkesztve ]

(#9817) mzso válasza ZTE_luky (#9813) üzenetére


mzso
veterán

Ebből marhára nem látszódik, hogy mekkora a gömb. 5 centi vagy fél méter? Mennyi fényerő kell.

Ugyanazzal az iránytóval mint mit? Ha RGB led szalaghoz akkor lehet, de csak akkor, hogyha úgy kötöd be a LED-eket, hogy 12V-ra jöjjenek ki. (Pl 3db ilyen, vagy 3*3 különböző színű )
Ha meg simán szalagdarabbal akarod akkor meg nincs különbség, csak rá kell kötni a vezetékre.

(#9818) ZTE_luky válasza mzso (#9817) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

a gömb átmérője 10cm, abból lenne 4 db plusz lenne egy kb 30cm-es átmérőjű

(#9819) Kernel válasza mzso (#9816) üzenetére


Kernel
nagyúr

Heatsink Plaster, bár én még nem próbáltam, de ha jól tudom, szilikongumis jellegű, hővezető adalékkal bizonyára.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9820) mzso válasza ZTE_luky (#9818) üzenetére


mzso
veterán

A legegyszerűbb, ha megfelelő hosszúságú szalag csíkokat raksz. Bár nem tudom hogy bírnák-e a hőelvezetés teljes hiányát.

(#9821) ZTE_luky válasza mzso (#9820) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

hát igen, az a baj hogy nagyon kicsi rések vannak a gömbökön. főleg a kicsiken. És ha az általad rendelt diódával csinálnám mekkora lenne a fényerősség? a vezérlővel ahogy állítgatnám a színt és fényerősséget az a gömbben is ugyanúgy viselkedne, vagy azért meglátszódna a különbség?

(#9822) Nudlee válasza mzso (#9816) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Retro topicban van aki FBS -t és hővezető pasztát kevert össze a hűtőbordák visszaragasztására.
Én kétkomponensű fémragasztóval ragasztottam vissza a TNT2 -m GPU bordáját. Teljesen jó lett.
Egyébként klikk.

[ Szerkesztve ]

(#9823) Vertigo18


Vertigo18
addikt

Hátha valaki tud segíteni, ide is bevágom...

EZ az alap és itt van egy kis kiegészítés...

:R

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9824) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok aki jól ért a led sorok bekötéséhez, azon belül a hasonló music controllerekhez, kérem segítsen előre is köszi!

(#9825) radi8tor válasza ZTE_luky (#9824) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Azért elmondhatnád pontosan melyik részében kellene segíteni. ;)

Vertigo18: Lomex vagy hasonló elektronikai alkatrészeket árusító boltból kellene ilyet venni. Valószínű neked olyan kell, aminek a világítás része teljesen független a kapcsoló áramkörtől. Így nem befolyásolja a kapcsoló állapota a világítás működését.
Az ilyen kapcsolóknak biztosan több, mint 3 érintkezője van.

⭐ Stella

(#9826) macilaci78 válasza ZTE_luky (#9815) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Tehát akkor, hogy a többieknek is tiszta legyen, milyen kérdéseid merültek még fel.

5050/60 ledeket néztél ki, ezek 5 centis szakaszokban 3 ledenként vághatóak. Praktikus, egyszerűen tudod integrálni a ledszalagos történetbe, de egy gömböt hogy tud egyenletesen megvilágítani belülről, az kérdés.
Led diódákkal szebb végeredményt érhetsz el, de több tervezést, precíz számolást és kivitelezést igényel. Megvan a nyitja, hogyan tudod a 12V-os rendszerbe integrálni.

RGB jelerősítőt bármilyen RGB vezérlő mögé köthetsz akár úgy is, hogy ugyanazt a 12 V-os tápegységet használják inputnak.

Az RF vezérlők rádiójelet használnak, nincs szükség optikai rálátásra az adó és a vevő között.
Az IR vezérlők infravörös használnak, szükség van optikai rálátásra az adó és a vevő között.

A linkelt vezérlőn van 1×2-es sorkapocs, ott lehet a betápot megadni neki (12V DC). A másik oldalt van 2×4-es sorkapocs, ott két külön kört tudsz rákötni. Kötve hiszem, hogy a gépházon belül is két külön kezelt szál lenne, inkább csak elosztották a nyáklapon ugyanazt az áramkört két kimenetre. Van még rajta egy tekerőgomb, potméter. Gondolom, ez a fényerőt állítja.
De hogy a 3,5-es JACK dugót hova kell dugni, azt nem tudom. Vannak azonban olyan zenei vezérlők, amikben egy beépített mikrofon adja a zenei inputot és nem kábel.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9827) radi8tor válasza macilaci78 (#9826) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szerintem itt bújt el a Jack bemenet:

⭐ Stella

(#9828) Vertigo18 válasza radi8tor (#9825) üzenetére


Vertigo18
addikt

Az a problémám, hogy mint írtam is, meg fényképeztem is, három teljesen egyforma kapcsolóról van szó. Mindegyikre ugyanaz van írva (12V, 16A), mindháromnak három pines érintkezője van, mégis csak kettő világít, ha kikapcsolom...

A másik fórumban "fizikai képtelenség"-nek nevezték, amit írok, hiába is fényképeztem, ezért mertem feltenni inkább itt a kérdést, ott már nem zavargok... :)

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9829) macilaci78 válasza radi8tor (#9827) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Mennyit számít egy jó fotó! :D

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9830) PHM válasza Vertigo18 (#9828) üzenetére


PHM
addikt

Én a következőt csinálnám a helyedben:
12V-os adapter elővesz, 2 drót ráköt úgy,
hogy az egyikkel sorba legyen kötve egy 1Kohmos ellenállás.
Ezután az összes létező variációban a 2 vezeték hozzáérint a
kapcsoló 2 pontjához, majd a tapasztaltakat táblázatba foglalva
felkeres akár a korábban említett topik és tanácsot kér.
(Az összes variáció 2x6, de elég csak a kikapcsolt állapotot nézni elsőre.
Ha ott sehogy nem világít a led, tényleg nem alkalmas a célodra.)
Az ugyanis, ha nem is fizikai lehetetlenség, de igen valószínűtlen,
hogy kikapcsolt állapotban a led mindkét sarkát szakítja a kapcsoló.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#9831) Vertigo18 válasza PHM (#9830) üzenetére


Vertigo18
addikt

Megtörtént, bár az ellenállást kihagytam. 12V-os adapter elő. Egy ilyen "anya" a végére csatlakoztatva, belecsavarozva két dróttal.

Piros elő, kikapcsolva. Földhöz a fekete, a pozitív meg a középső lábhoz és már világított is a kapcsoló. KIKAPCSOLT állapotban!

Zöld elő... BEkapcsolom, fekete a földhöz, pozitív a középső lábhoz, világít is, teszi a dolgát, ahogy kell. Aztán KIkapcsolom, és ott már érintgethetek akármit, akárhova, nem világít... A vicces az, hogy annyira nem lehetek balf@c, hiszen a pirossal elsőre sikerült, ráadásul kékkel is...

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9832) PHM válasza Vertigo18 (#9831) üzenetére


PHM
addikt

Most már rohadtul fúrja az oldalamat a kíváncsiság.
Ezek a kapcsolók elég egyszerűek, hogy olcsók lehessenek.
Csak úgy tudom elképzelni a működését, hogy kikapcsolva söntöli a ledet.
Az viszont nem tűnik logikusnak.
Nem tudsz egyet eljuttatni hozzám?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#9833) Vertigo18 válasza PHM (#9832) üzenetére


Vertigo18
addikt

Ha gondolod, tudok egy videót csinálni arról, ahogy beüzemeltem...

Már tegnap nekem is "bafta" a csőrömet, vagy fél órát próbálkoztam. De mivel teljesen amatőr vagyok (értsd: odanyúlok, megcsíp, akkor rossz helyre nyúltam...), ezért nem jöttem rá a megoldásra...

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9834) Kernel válasza Vertigo18 (#9828) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért írtam, hogy fizikai képtelenségnek tűnik, mert aki látott már ilyen kapcsolókat belülről, az tisztában van vele, hogy ha külön meg akarják szakítani a LED áramkörét is, az elveszi az egésznek az egyszerűségét, ezzel együtt költségnövelő is lehet. (Első értelmetlenségi tényező.)

Második tényező, hogy a hasznossága is vitatható, hacsak nem a táplált áramkör visszahatását akarják kivédeni. Például egy lassabban kisülő puffer miatt ne világítson még kikapcsolás után is egy ideig, hanem aludjon ki rögtön. Lehetne beszélni akár induktív visszahatásról is, de az ellen betehetnének antiparalel védődiódát is a LED-re.

Mindez persze nem zárja ki, hogy valamilyen mechanikai trükköt kitalálva mégis megoldották, az olcsósága is megmaradt.

Ezért írtam azt is, hogy szét lehetne pattintani, belenézni a belsejébe, esetleg átkötni valahogy. Megnézném én is, már csak az érdekesség miatt is, de ha rendelek egy ilyet, az minimum 2 hét vagy több, míg ideér.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9835) Vertigo18 válasza Kernel (#9834) üzenetére


Vertigo18
addikt

Köszi!

Nekem ebből nem sok maradt meg. Mint mondottam, egyszerűbben oldottam meg. Kikapcsoltam, hozzáérintettem a vezetékeket a MEGFELELŐ helyre. Piros/kék világított akkor is. Zöld nem. Ennyi.

Szétszedtem egyet, de kár volt... :B Nem elég, hogy fogalmam sincs, mit látok, de bele se tudom tuszkolni vissza azt a kis lemezkét, ami kiesett a "mélyéről"... :) Ennyit a hozzáértésről... :)

De akkor egyszerűsítem még jobban. Odaforrasztottam a vezetékeket a kikapcsolt állapotban világító piroshoz. Világít. Most hozzáérintem UGYANAZOKAT a lábakat a kéknek a piroséhoz (kék is kikapcsolva). Az is világít... Aztán hozzáérintem a KIKAPCSOLT zöldet ugyanúgy... Nem világít. Bekapcsolom a zöldet, hozzáérintem... világít... :W

[ Szerkesztve ]

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9836) Kernel válasza Vertigo18 (#9835) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amit így látatlanban fel lehet tételezni, tehát ez volt az alaptípus, amit tegnap rajzoltam:

Kicsit átszerkesztem, ahol a piros nyíl van, ott beraktak mondjuk egy másik érintkezőt:

Így elérték, hogy kikapcsolva nem tudsz ráadni feszültséget sehonnan.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9837) PHM válasza Kernel (#9836) üzenetére


PHM
addikt

De ha csak egyetlen lemezke van, akkor a második verzió
elég valószínűtlen. Nem?

Vertigo18: A kapcsoló belsejéről nem tudnál egy képet lőni?
Nem baj, ha nincs ott a lemezke, azt majd odaképzeljük.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#9838) ZTE_luky válasza radi8tor (#9827) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Igen azt én is felfedeztem, viszont a másikon nem látok jack bemenetet, pedig az jóval olcsóbb és ha nincs nagyobb eltérés a kettő között azt venném.

[link]

[link]

(#9839) macilaci78 válasza ZTE_luky (#9838) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A fehérre azt írja, hogy wifis, valamilyen app vezérli mobilról, vagy tabletről.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9840) Vertigo18 válasza PHM (#9837) üzenetére


Vertigo18
addikt

Nah, feldobtam a topikot! :D



Alul az a domború "lemezke", az esett ki, amikor kipattintottam a kapcsolót. Azt nem biztos, hogy jó helyre tettem vissza, csak betettem, hogy az is látsszon.

[ Szerkesztve ]

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9841) ZTE_luky válasza macilaci78 (#9839) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

köszi, akk ink lesz a fekete, tisztább az úgy :)
privibe még írtam vmit, aztán utána tényleg ide fogok mindent, igazad van más is tanuljon belőle, lehet lesz hasonló project még :)

(#9842) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Többieknek előzménynek:

adott 15méter led szalag, 4 dióda (ezek bekötésével még teljes homályban élek) egy zenei vezérlő és egy táp

kérdés a bekötés, a toldások és a vezetékek. mindent ebay-ről rendelek, szóval linkeknek nagyon örülnék :))

(#9843) Kernel válasza Vertigo18 (#9840) üzenetére


Kernel
nagyúr

Megoldották akkor, csak a billenőlemez másik vége zár a LED felé (sárga nyíl). A két pogácsa egymáson fekszik fel (piros nyíl), középen billen.

Így bekapcsolt állapotban egyszerre kétfelé zár, kikapcsolva sehová.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9844) Clever0 válasza Vertigo18 (#9840) üzenetére


Clever0
senior tag

Annak a domború lemezkének a középső lábon kellene billegnie, így szemre egyik állásban mindhárom kivezetést összekapcsolja, a másik állasban pedig nyitott. Ezt egy ellenállásmérővel is megtudhattad volna szétszedés nélkül. (Kernel megelőzött, de legalább jól tippeltem.)

[ Szerkesztve ]

(#9845) Kernel válasza Clever0 (#9844) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindenesetre a belső képen jobboldali érintkező nincs kivezetve alulra, el van szigetelve a negatív / föld érintkezőjétől. Annak zárását nem tudta volna mérni, ha arra gondoltál. Azt meg eddig is tudtuk, bekapcsolva áramot kap a LED.

Az elvi vázlat így is az alábbi, csak a gyakorlatban a másik végén ér hozzá, illetve a + és A fordítva van. (Az eredeti konstrukciónál elvileg az anódra utal az A-betű.)

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#9846) quint válasza Vertigo18 (#9840) üzenetére


quint
aktív tag

Ha olyan a kapcsolód, mint amilyen képet a #9845-ben Kernel kolléga mutatott, akkor az állandó világítást úgy tudod elérni, hogy:
GND - föld (negatív táp)
A - pozitív táp (12V)
+ - a kapcsolt készülék felé (pozitív)

(#9847) Vertigo18 válasza quint (#9846) üzenetére


Vertigo18
addikt

Köszönöm, de az elméletet én is tudtam eddig is. Mint írtam, bekötöttem már néhányat, ezért nem értettem ezt. Egyébként nem kell kötni a harmadikat sehova, ha "olyan" a kapcsoló, akkor elég a föld és a 12V a középsőre, kikapcsolt állapotban már akkor is világítania kellene a gombnak. De akkor ezek szerint megoldották, hogy ne világíthasson kikapcsolva.

Clever0: Köszi, ugyanezt a tanácsot kaptam egy barátomtól is itt, Ph-n, neki is ugyanazt mondom, amit neked! Nekem a Multimeter egy eléggé sci-fi eszköz. Ez a cimbi mondta, hogy "állítsd ide-oda", azóta úgy áll, hogy tudjam mérni a 18650-es akkukat. Látom én, hogy van rajta egy olyan körcikk, ahol ellenállás van rajzolva, meg számomra ismeretlen mértékegységek... :B

Tehát akkor egy szónak is száz a vége: ezzel az eszközzel én nem fogom elérni, amit akarok... Csak az a kérdés, hogy akkor, ha rendelek másikat, akkor hogyan tudom meg azt előre, hogy kikapcsolt állapotban is világít-e?

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9848) quint válasza Vertigo18 (#9847) üzenetére


quint
aktív tag

Csak azért írtam, hogy a harmadik érintkező a kapcsolt készülék felé, mert feltételeztem, hogy a kapcsolódat nem csak lámpaként szeretnéd használni :DDD

(#9849) Vertigo18 válasza quint (#9848) üzenetére


Vertigo18
addikt

Okés, köszi. Olvasd el az előzményeket! :) Egymás mellett van jelen pillanatban 3 darab. Ebből MIND ugyanolyan (elméletileg), mind ugyanúgy van bekötve (pontosan úgy, ahogy te írtad), mind világít, ha BE van kapcsolva és EZ nem világít egyedül, ha ki van kapcsolva.

De akkor ezek szerint nem is fog. Ezért érdekelne, hogy ránézésre meg tudom-e állapítani egy hirdetésnél, hogy ez nekem kellő-e...

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#9850) Kernel válasza quint (#9848) üzenetére


Kernel
nagyúr

Épp ez az, hogy állandóan világító lámpaként akarja használni (noha nem rendeltetésszerűen, de kárt nem okozna), ebből van a gond. Csak ezt az újabb fajta konstrukciót nem lehet.

Úgy lehetne, hogy a sárga nyíllal jelölt érintkezőre kis drótot forrasztani, kivezetni egy apró lyukon az oldalán vagy belül hozzáforrasztani valamelyikhez, a kettő közül. Ez már mindegy, legfeljebb fordítani kell a bekötést.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.