Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8401) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Ha már szóba került a kelvin.... Led szalgból gyártanék videó lámpát, ezért jó lenne megközelíteni a "műfény" hőmérsékletét. (5500K) Vajon ezek a "White" szalagok milyen hőmérsékletűek? Nagyon kékek?

LINK

(#8402) zsolti72837 válasza TA68 (#8395) üzenetére


zsolti72837
őstag

Ilyet honnan tudnék rendelni?

ELADÓ KONTROLLER JOYSTICK VÉDŐ KUPAKOK!! Zsolt XBOX ONE GAMERTAG: TenthCentaur291 ツ 223 pozitív értékelése van és 0 negatív értékelése ELADÓ termékek http://hardverapro.hu/tag/zsolti72837

(#8403) TA68 válasza zsolti72837 (#8402) üzenetére


TA68
senior tag

(#8404) TA68 válasza mzso (#8400) üzenetére


TA68
senior tag

"A 2700K a 60W-os izzók idejében megfelelő volt. Manapság inkább csak éjjeli lámpába illik."
A petróleum lámpához képest a 60W-os izzótól is fényárban úszott a szoba. :)

(#8405) Donki Hóte válasza szabifotos (#8401) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Olyan helyről vegyél LED szalagot, ahol odaírják, hogy milyen színhőmérsékletű fényt ad ki. Az se 100 %, hogy olyan lesz, de ahol oda se írják, az bármilyen lehet :(

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#8406) zsolti72837 válasza TA68 (#8403) üzenetére


zsolti72837
őstag

Köszönöm. :R

ELADÓ KONTROLLER JOYSTICK VÉDŐ KUPAKOK!! Zsolt XBOX ONE GAMERTAG: TenthCentaur291 ツ 223 pozitív értékelése van és 0 negatív értékelése ELADÓ termékek http://hardverapro.hu/tag/zsolti72837

(#8407) TA68 válasza TA68 (#8395) üzenetére


TA68
senior tag

Így néz ki:

(#8408) Kolondrum válasza TA68 (#8407) üzenetére

Nem termel sok hőt?

(#8409) TA68 válasza Kolondrum (#8408) üzenetére


TA68
senior tag

Nem vettem észre különösebb melegedést. Már egy éve így működnek napi 5-6 órát.

(#8410) Vegha


Vegha
senior tag

Sziasztok,

kültérre szükségem lesz mozgásérzékelős nagyobb fényerejű reflektorra. Mivel nem akarok diszkóvilágítást a szőlőbe ezért olyan megoldást keresek, ami a mozgásérzékelője bekapcsolásakor nem küldi rá azonnal a 100% teljesítményt, hanem fokozatosan világosodik és alszik is ki. Tudtok ajánlani ilyet ? Amiket nézegettem elfogadható áron azok még a dim funkciót sem tudják.

(#8411) Donki Hóte válasza Vegha (#8410) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Szőlőbe ilyet :F Másnapra ellopják :Y

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#8412) WestBam válasza Vegha (#8410) üzenetére


WestBam
senior tag

Én még ilyenről nem is hallottam, hogy létezne.
Szóval a szőlőben "legyen tánc" :DDD

Közben eszembe jutott egy megoldás ami "jó" lehet. Szeretni nem fogja a kapcsolgatást ellenben kell neki idő mire bemelegszik.

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#8413) jozsi252 válasza Vegha (#8410) üzenetére


jozsi252
veterán

Hát ilyen nem nagyon van szerintem. Én a helyedbe vennék egy sima 50W-os LED mozgásérzékelős refit aztán kész. Ez hogy folyamatosan emelje a fényerőt, nem nagyon "tartozék" a refiknél.

Mindenestre jó magasra rakd fel, mert akikneknemmondjukkianevét, mindent magukéva tesznek! :)

Ja és 50W és 50W-os refik között is elég nagy különbség van!! Az udvarba nekünk 2db van, az egyik egy leddiszkontos, a másik márkájára nem emlékszem, de a leddiszkontos refinek sokkal erősebb a fénye! Igaz hogy dupla annyiba is került, na de mégis.. ne írják már rá hogy 50W ha egyszer csak 30W-ot tud.

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#8414) Vegha válasza jozsi252 (#8413) üzenetére


Vegha
senior tag

Érdekes amit írsz, bár nem lepődtem meg. Alapvetően W/lumen arányokat néztem eddig, hiszen nem fogyasztást akarok venni, hanem fényerőt. Erre pedig itt találtam egy tök jó táblázatot.
A leddiszkontot böngészve futottam bele ebbe a tesztbe.
Igazából csak annyi lenne a lényeg, hogy ha már fényszennyezek a természetben akkor ezt szeretném minél kevésbé sokkolóan tenni.
Vannak szomszédok, itt nincsenek indiánok, lopástól nem tartok.

(#8415) Zsmester89


Zsmester89
őstag

Megjött ma a rendelésem:

Gondolom ehhez elég egy olyan tápkábel, mint ami a számítógéphez van. Lecsípem a végét és rákötöm :D A kötéssel kapcsolatban egy kis segítséget kérnék.

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#8416) Fernet


Fernet
senior tag

Sziasztok!

Próbaképp vettem egy Landlite 15W-os E27-es LED-et, de a mérete miatt éppen nem fér be oda ahová szántam. Nem lehet a burát valahogy eltávolítani róla?

(#8420) TA68


TA68
senior tag

Ha valakit érdekel.

14W-os V-TAC burátlanítva:

[ Szerkesztve ]

(#8421) Kolondrum válasza TA68 (#8420) üzenetére

Köszi, de hogyan tud ez 200 fokot?

(#8422) Kernel válasza Kolondrum (#8421) üzenetére


Kernel
nagyúr

Búra nélkül sehogy, a fehér búra segít jobban eloszlatni a fényt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#8423) Kernel válasza Zsmester89 (#8415) üzenetére


Kernel
nagyúr

L és N, fázis / nulla (Live / Null) szabadon felcserélhető, a védőföld megy a harmadikra, ami általában sárga-zöld vezeték, de ezt mindig illik ellenőrizni a multiméter szakadásvizsgálójával.

Multiméter nélkül pedig elvileg nincs szakember, tehát nincs hálózati szerelgetés.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#8424) TA68 válasza Kolondrum (#8421) üzenetére


TA68
senior tag

Ahogy Kernel írta, a búra segítségével.

(#8426) dajkapeter


dajkapeter
senior tag

Az létezik, hogy itthonról olcsóbban veszek 50 watt-os ledes refit, mint kínából???

Bár, lehet elég lenne nekem a 30 wattos is.

[ Szerkesztve ]

Ha írásommal megsértettelek akkor annak valószínűleg nem én vagyok az oka....

(#8428) Raruh


Raruh
tag

Üdv kedves LED guruk. Addig számolgattam, mire sikerült meggyőznöm magam, hogy érdemes lenne beruházni és a lakás pilácsait LEDre cserélni. A következőkre lenne szükségem:
4db G9 (melegfehér, 2w körüli, 200lm körüli értékkel)
4db GU10 (melegfehér, 3-4w körüli, 200lm körüli értékkel)
2db E14 (hidegfehér, 2-3w körül, 200 lm körüli értékkel, ez asztali olvasólámpákba talán kisebb is elég lenne)
1db E27(melegfehér, 3w körül, 200-300 lm körül, állólámpába)
1db E27(melegfehér,4-5w közöttre saccolom, 300lm körül. Ez fürdőszobában váltana ki egy 50w os standard izzót, fontos, hogy búra nélkül szeretném használni, a másikon ugye volt búra, hogy a pára miatt el ne pattanjon.)
Hol tudnám mindezt a lehető legolcsóbban, garanciával beszerezni? Bp-n lakom, személyes átvételt vagy postapontot preferálom.
Ötleteket, tapasztalatokat, tanácsokat szívesen fogadok! :DD

Raruh voltam! ~Do or do Not, There is NO try!

(#8429) TA68 válasza Vegha (#8419) üzenetére


TA68
senior tag

"az nem nagy tudomány, hogy száz ledet felszórnak egy panelra."
Egy power LED menyivel nagyobb tudomány?

"szerintem powerled való a refibe."
Miért is?............

[link]

(#8430) v_viktor válasza Vegha (#8419) üzenetére


v_viktor
csendes tag

A sok SMD led az újabb technológia, én is ezt találtam legolcsóbbnak:

50w mozgásérzékelős

(#8431) Donki Hóte válasza TA68 (#8429) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Szerintem 2-3 W felett nincs olyan, hogy a LED fényforrás egy nagy LED-et tartalmaz. Az szintén sok kicsi LED-ből áll, csak egybe vannak tokozva.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#8432) TibChee


TibChee
tag

Üdv!

Milyen G9-es foglalatú LEDes izzót ajánlanátok?
Én az alábbiakkal próbálkoztam eddig:

Időrendben jobbról balra. Az eredeti halogén izző fényével nagyon nem voltam megelégedve, ráadásul baromi sokat fogyasztott, ezért vettem egy ILYET. Az összes közül ez volt a legdrágább, de a fénye még talán gyengébb is volt, mint a halogénnek. Ellenben a helyi boltban 2300-at kértek érte. :Y

A mellette lévő másik kettő (egy 5050-es és balra mellette egy 5730-as LEDekkel szerelt). Ebay-ről rendelt, kínai cuccok, asszem valami 1200LM körüli fényerőt és 10W körüli fogyasztási írtak rájuk. Sajna egyik sem bírta sokáig, de a fényük már jobb volt, mint az eredeti halogéné.
Végül a baloldalit vettem, azon 2835-ös LEDek vannak, elméletileg 2880LM-es fényerővel (ami a LEDek milyenségét és mennyiségét tekintve stimmel is) és 19W-os fogyasztással (ez már baromira nem stimmel...). Bő fél éve üzemel, eddig hiba nélkül, és a fényereje is megfelelő.
Ezek a kínaiak amúgy olyan 1600Ft körüli áron voltak, ha jól emlékszem.

Nem rég szert tettem egy ILYEN égőre. Azt kell mondjam, hogy baromi elégedett vagyok vele. Igaz, a dobozán kicsit más adatok szerepelnek, mint itt, de annyi baj legyen. Ezek alapján a gyártó G9-es LEDes izzói is számításba jöhetnek, Mi a véleményetek?

TL;DR
Itt van EZ az égő (a képen a legbaloldalabbi). Az Ebay-es adatok alapján 144db 2835-ös LED van rajta, összesen 2880LM-es fényerővel, és 19W-os fogyasztással (ez a két adat nem igazán jön össze, tudom).

Illetve van EZ: 320LM, 4W.

A számok alapján (még ha erősen túlzóak is a kínai esetében) nem érdemes lecserélni a kínait. Vagy igen?
Mi a véleményetek? Mit tudnátok ajánlani?

Köszi előre is, aki végig olvassa és válaszol is. :R

(#8435) TA68 válasza Donki Hóte (#8431) üzenetére


TA68
senior tag

Így igaz.
A Slim SMD LED reflektorban sokkal nagyobb felületen érintkeznek a LED-ek a hűtéssel. Újabban közvilágítási célokra is használják

(#8436) zsiz válasza TA68 (#8435) üzenetére


zsiz
őstag

Valahol már találkoztam is vele, de már nem tudom merre volt. Viszont baromi jó fény volt az úton. :K

Itthon már nekem is kb 90%-ban 4000-4500K LED van (VTAC és Canyon, meg egy darab Global). De az a pár darab maradék nagyon zavar mostmár, hogy mennyire sárga. :) Mondjuk többnyire energiatakarékosak voltak a LED előtt is, így a fogyasztás csökkenés nem annyira szembetűnő.

Opel Astra G Bertone Coupé X18XE1 | GTA Online: zsiz88 |

(#8437) mzso válasza TA68 (#8435) üzenetére


mzso
veterán

Én azt nem értem miért nem ígényesebb és kevésbé melegedő (a foszfor nem melegíti a ledeket mivel nincs beleépítve.) "remote phosphor"-os világításokat csinálnak, ami nem roncsolja az ember szemét.

Egy párat már csináltak más felhasználásra:
Philips remote-phosphor LED lamp teardown
Introduction to Area 48 Phosphor LED soft light

(#8438) Vegha


Vegha
senior tag

Egy kb. 6x6-os kültéri terület bevilágítására szerintetek mekkora refire lehet szükség ? A korábban linkelt reflektor összehasonlító tábla alapján ezt a kettő találtam jó ár/érték arányúnak:
Tracon R-SMD-20W
NFL 107A 20W
Hátrány hogy utóbbinak csak 90° a szöge, ráadásul mindkettőből hiányzik a mozgásérzékelő. Ez utóbbit nagy meló utólag pótolni ?

(#8439) Zsmester89 válasza Vegha (#8438) üzenetére


Zsmester89
őstag

Amit linkeltem lejjebb 10w-at, az 5x6m udvart lazán bevilágít :)

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#8440) TA68 válasza mzso (#8437) üzenetére


TA68
senior tag

Gondolom az ára miatt nem versenyképes.

(#8442) pmol


pmol
csendes tag

Sziasztok,

Dimmelhető LED izzókkal és a fényerőszabályzóval kapcsolatban szeretnék szakértő segítséget kérni.

Hangulatvilágításnak 5 db 220V-os GU10-es LED izzókat szeretnék felszerelni egy távirányítható fényerő szabályozó egységgel.

Az üzletben elvileg tudnak adni dimmelhettő izzókat, illetve falra szerelhető fényerő szabályzót, de távirányítós szabályozót nem tudnak beszerezni.

Tudnátok ajánlani ilyet? Hol lehetne ezt beszerezni?

Köszönöm!

Üdv.

(#8443) mzso válasza TA68 (#8440) üzenetére


mzso
veterán

Hát nem tudom. A Philipsek azok elég értelmes árban voltak az ilyen márkásabb fényforrások között.
Meg nem is látok valami hatalmas költséget egy foszforral dúsított műanyag legyártásában.

(#8444) Vegha válasza Zsmester89 (#8439) üzenetére


Vegha
senior tag

és mozgásérzékelőt nehéz ezekre aplikálni ? Vagy jobb ha olyat veszek ami gyárilag azzal van szerelve ?

(#8445) Donki Hóte válasza pmol (#8442) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Itt nézz szét.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#8446) Zsmester89 válasza Vegha (#8444) üzenetére


Zsmester89
őstag

Tuti kényelmesebb már egyben venni, de a ráépítés sem lehet bonyolult.

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#8447) Kernel válasza Vegha (#8444) üzenetére


Kernel
nagyúr

Van ez a fajta kültéri mozgásérzékelő, ami 230 V kapcsolására alkalmas:

http://www.ebay.com/itm/181974751914

Ott van a bekötési rajza is, de ezzel nem azt mondom, hogy érdemes vele barkácsolni, ha már komplett is kapható. De van.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#8448) TA68 válasza mzso (#8443) üzenetére


TA68
senior tag

A fene tudja, valamiért nemigen akar elterjedni.

(#8449) macilaci78 válasza pmol (#8442) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Villanyszerelési szaküzletben lehet ilyeneket kapni. Több, mint valószínű, hogy a lakhelyeden is kapni legalább rendelésre.
Van, ami hagyományos fali kapcsoló helyére megy és van, ami egy kb 6×6× cm-es dobozka, amit valahol a villanyóra és az fogyasztó közt kell eldugni.
Ha mész a szaküzletbe, tudd megmondani, összesen hány Wattnyi fogyasztást kell elbírnia, nehogy túlméretezzék.

Illetve én olyat használtam tíz éve, ami infrás volt, egy sima érintős fali kapcsolóként is működött, de a TV-távirányító bármely gombjára is reagált. Több nagy szerelvénygyártónak is van a kínálatában, így nem ütne el a többi szerelvényedtől sem a stílusa.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#8450) macilaci78 válasza Kernel (#8447) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ezt a bekötést én nem értem. A kék vezetéket minek kellene direktbe a hálózatra kötni? Egy sima 2 pólusú kapcsoló kell, amit a fogyasztó elé sorba kötök, hogy a fázist kapcsolja.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.