Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9201) macilaci78 válasza mzso (#9200) üzenetére


macilaci78
nagyúr

4 db E27-ből 1 kiégett, 2 vigrált 3 hónap alatt.
6 db E14-ből 2 kiégett 3 hónap alatt.

Cserélték szó nélkül, de lusta vagyok pár havonta cseréltetni, meg jegyezgetni, melyiknek mikor indul a garija. Rendeltem V-Tac-ot, az Optonica meg bejött munkahelyre. (Úgyis a munkahelyi forrástól vettem őkte...)

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9202) Nudlee válasza macilaci78 (#9198) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Van náluk "minden".
Megmondják, hogy melyik termékük vacak és inkább ne rendeljük.

mzso: jelenleg 10 és 30w van nekik. Viszonylag új termék. Ha nem találsz rá forrást, tudok segíteni a beszerzésében.

[ Szerkesztve ]

(#9203) Nudlee válasza mm00 (#9167) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Pici 1W IP65
IP44 spot karika
IP44 spot karika #2
IP65 spot karika

Ezek elvileg mind beszerezhetőek.
Talán az első volna a legideálisabb.

(#9204) mm00 válasza Nudlee (#9203) üzenetére


mm00
aktív tag

Nagyon hálás vagyok! :R

A Kanlux jó márkának számít? Azért kérdezem, mert láttam olyan függeszthető lámpát a katalógusban, amit akár konyhába is el tudnék képzelni. [link]

(#9205) radi8tor válasza mm00 (#9204) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kínai az is, de normálisabbnak mondható. Ajánlott. :K

⭐ Stella

(#9206) Nudlee válasza mm00 (#9204) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Örülök ha sikerült ötletet adni ;)
Igen, mint radi8tor1 is írta, aránylag normális márka.
A linkelt 65W -os Vecom LED ha jól tudom már nem rendelhető.
Van belőle 45w -os, csak pöttyet húzós a listaára (69eFt + ÁFA).

[ Szerkesztve ]

(#9207) mm00 válasza Nudlee (#9206) üzenetére


mm00
aktív tag

Érdekes, 2016-os katalógusban szerepel a 65W-os. Tényleg húzós az ára, bár a Philipsek 150 felett kezdődtek...

Villanyszerelők általában értenek már annyira a világítástechnikához, hogy tanácsot is adnak, vagy ehhez nagyon jó villanyászt kell kifogni?

[ Szerkesztve ]

(#9208) radi8tor válasza mm00 (#9207) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az két külön szakma. :N

⭐ Stella

(#9209) Nudlee válasza mm00 (#9207) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Az semmit nem jelent :) , az oldaluk viszont naprakész.
Ha kinézel egy terméket, a kanlux.hu -n ellenőrizheted az elérhetőségét.
Ha hozza a kereső, akkor van nekik / meg tudják rendelni, ha nem, akkor kifutott / nem kaptak még belőle.
Esetedben sajnos már kifutott.

A villanyszerelők általában nem naprakészek a témában, nyilván nem is ez a feladatuk.
Ha tanács kell, akkor inkább egy jó lámpaboltot javasolnék.
Sok "lámpás" cégnek fent van a katalógusa a net -en, ezeket is érdemes végignézni (Rábalux, Eglo, Present, stb.)

(#9210) mzso válasza Nudlee (#9202) üzenetére


mzso
veterán

Találtam hasonló paraméterekkl rendelkezőket, miközben rájuk kerestem. Szerintem rokon típusok lehetnek.

http://www.webcsap.hu/termek/-led-smd-kulteri-reflektorok/led-reflektor-10w-smd-kulteri-meleg-feher-feny-ip65-fl5433/

http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/10369

http://www.led24.hu/led-reflektor/slim

Meg egy helyen valószínüleg azt amit linkeltél, csak ezek sokkal drágábbak:

http://www.ledlob.hu/10w-smd-led-reflektor-feher-900-lm-ip66.html

http://www.ledlob.hu/30w-smd-led-reflektor-feher-2700-lm-ip66.html

Márkát, típust senkinek sem akaródzik odaírni a termékekhez. :((( Így igen "kellemes" keresni. (Meg garanciát sem szeretnek emlegetni)

[ Szerkesztve ]

(#9211) radi8tor válasza mzso (#9210) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze, hogy nem írnak gyártót, mert akkor meg tudnád te is venni olcsóbban Kínából.

⭐ Stella

(#9212) mzso válasza radi8tor (#9211) üzenetére


mzso
veterán

Nekem nem az a tapasztalatom, hogy kínából lehet olyat venni aminek márkája van.

(#9213) radi8tor válasza mzso (#9212) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Miért, szerinted a márkásokat hol gyártják? :D

⭐ Stella

(#9214) Nudlee válasza mzso (#9210) üzenetére


Nudlee
aktív tag

A webcsap -os és a LED24 -es cikkszám alapján Optonica
Szerintem az Anro -s is az lesz.
A ledlobos, szintén Optonica és brutál drágán adják.
Milyen teljesítményűt keresel?

[ Szerkesztve ]

(#9215) mzso válasza radi8tor (#9213) üzenetére


mzso
veterán

Az egy dolog, de én olyat nem tudok venni ebay-en aliexpress-en.

Gyanítom közvetlenül a gyártónál kell rendelni esetleg az alibabán nagyobb tételben.

(#9216) mzso válasza Nudlee (#9214) üzenetére


mzso
veterán

Egyenlőre csak elméleti szinten tapogatózok. Leginkább valami 5-15-20W kombináció lenne érdekes, hogy lehessen játszadozni a fényerővel. (De most már legalább tudom, hogy ha nem is könnyen de lehet találni emberi árú 80+-os fényvetőket)

(#9217) Cyborg


Cyborg
őstag

Sziasztok,
Vettem demónak pár 7w-os v-tac spotot, meg egy 5W-osat is.
Mostvettem észre, hogy lekapcsolás után az 5W-os még jó pár másodpercig pislákol, és csak szép lassan alszik ki.
Ilyen a 3w-osuk is?

(#9218) radi8tor válasza Cyborg (#9217) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Lehet a kapcsoló nálad nem a fázist szakítja meg, hanem a nullát. Ezért áram alatt marad az elektronika.

⭐ Stella

(#9219) Cyborg válasza radi8tor (#9218) üzenetére


Cyborg
őstag

Az nem lehet, teljesen új a villany, és ráadásul én csináltam:)
Mellette, ugyanazon a körön a 7W-osak gyönyörűen kialszanak.

(#9220) WestBam válasza Cyborg (#9219) üzenetére


WestBam
senior tag

Valami puffer nem lehet, hogy van bennük? Nekem az egyik kínai led-es e27 lámpám ilyen. Lekapcsolom és utána úgy alszik el, mintha lassított felvétel lenne.

⭐⭐⭐ https://elemlampablog.hu/linkek ⭐⭐⭐

(#9221) radi8tor válasza Cyborg (#9219) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor is lehet, hogy az áramkörbe kötött másik fogyasztón keresztül még kis ideig kap feszültséget az a lámpa.

⭐ Stella

(#9222) mm00


mm00
aktív tag

Létezik valami olyan plafonra helyezhető dolog ami lámpa függesztékként funkcionál és 1 dimenzióban állítható a lámpa helye mondjuk 1 méteres intervallumon? Ha igen mi ennek a neve?

Barna: konyhabútor
Narancs: Étkező
Rózsaszín: Kanapé
Kék: Ezen a "pályán" mozoghatna a lámpa ami így variálás estén is az asztal fölé lóghatna.

[kép]

Amerikai konyhás nappali és elég nehéz így előre belőni, hogy pontosan hova kerül az étkező asztal és egy ilyen dologgal akár az utólagos átrendezést is le lehetne fedni. Attól függetlenül nyugodtan mondjátok meg, ha tök hülyeség amit kérdezek :DDD

(#9223) radi8tor válasza mm00 (#9222) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem láttam még ilyet, házilag kéne csinálni egyet.

⭐ Stella

(#9224) mm00 válasza radi8tor (#9223) üzenetére


mm00
aktív tag

Más ezt a problémát szerinted, hogy oldaná meg? "Találomra" bökne egy pontot a plafonon, aztán ha nem jó akkor a következő festésnél korrigál? Vagy direkt tovább maratja és húzatja a vezetéket, majd ha túlment akkor visszabontja és ugyanolyan festékkel javítja azt a részt?

(#9225) radi8tor válasza mm00 (#9224) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gőzöm sincs. :D Ezt azért jó lenne még idejében kitalálnotok a bútorok oda mérésével.

A tologatós módszer sem ördögtől való, lehetne mondjuk halogén lámpákhoz használt sodronyt/tömör vezetéket használni, aztán erre valami kisebb kocsit tenni mondjuk valami olyan gyűrűvel, amit bele lehet csavarozni egy fa lapba (4 db), ebből kettő szedné az áramot és a rá szerelt lámpával lenne összeköttetésben.
Skicc

⭐ Stella

(#9226) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Így még nem jártunk led fényforrással. Úgy durrant szét a 12 wattos V-tac e27-es fényforrása mint a régi izzók, mikor nedvesség érte.

Darabokra eset. Nem is tudtam, hogy ennyii darabból van össze rakva. Össze ragasztottam és visszaküldtem.
Kicserélték. :)

(#9227) pjen válasza mm00 (#9222) üzenetére


pjen
félisten

Vannak sines spot lámpák,pl a Hunilux nál is.

(#9228) macilaci78 válasza mm00 (#9224) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Vannak azok a lámpatestek, amik a saját vezetékükön lógnak alá. Na, szedd szét ezt két felé két külön vezetékre (fázis, nulla) és így lógasd. Az egyes vezetékek hosszával szabályozhatod egy intervallumon belül a fényforrás helyzetét.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9229) mm00 válasza macilaci78 (#9228) üzenetére


mm00
aktív tag

Köszönöm az ötleteket!

Ezt a vezetékszétszedős módszer úgy képzeljem el, hogy a két vezeték a fallal egy egyenlő szárú háromszöget zár be alapesetben és az egyes vezetékek hosszának változtatásával dől el, hogy a lámpa hova kerül. (Tehát a háromszög szárai rövidülnek hosszabodnak) Vagy túlgondoltam? :)

(#9230) macilaci78 válasza mm00 (#9229) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Jól gondolod.
A háromszög egyik oldala a plafonon van, ez fix.
Aztán van egy fázis oldal, illetve egy nulla oldal, melyek a foglalatban találkoznak.
A fázis oldal és nulla oldal hossza természetesen befolyásolja a mennyezeten lévő magasságpont helyét és attól vett távolságát is.

Valami laza, könnyen hajló vezetéket válassz, könnyű lámpatestet és kis fogyasztású fényforrást. Ahhoz, hogy a vezetéknek szép, egyenletes íve legyen (mert íve lesz), erre lesz szükség. MM falkábellel aligha fogod tudni megoldani. ;]

Még egy ötlet: mondjuk, GU10-es spotok egy U alakú fém sínre, ami egy központi zsámolyon fut keresztül. A zsámolyban a fém sínt tudod tolni és benne el tudod vezetni a kábeleket is. Valami hasonló, mint ez. Ennek tudod hajlítani a karjait, ha akarod, egyik, vagy másik oldalra mindkettőt, vagy ellentétes oldalra. A spotok irányításával javíthatsz a megvilágításon is. Egyszerűen felrakod és az igényeidnek megfelelően hajtogatod a karjait.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9231) mm00 válasza macilaci78 (#9230) üzenetére


mm00
aktív tag

Köszi, ismét jó ötleteket kaptam :R

(#9232) mzso válasza Dluinet (#9043) üzenetére


mzso
veterán

Az enyém ma megérkezett.

Fényerőssége egész jó. Sajna puffert azt nem sikerült beleépíteniük, úgyhogy maximálisan vibrál.

(#9233) Dluinet válasza mzso (#9232) üzenetére


Dluinet
nagyúr

az enyém hétfőn, nagyon erősen villágít

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9234) mzso válasza Dluinet (#9233) üzenetére


mzso
veterán

Gondolom a tiéd is vibrál?
Itt egy 15W-os kompakt volt előtte. Úgyhogy ahhoz képest nem tűnik rendkívül erősnek. Majd meglátjuk, hogy a szüleim bírják-e a vibrálást...

(#9235) Dluinet válasza mzso (#9234) üzenetére


Dluinet
nagyúr

nem vibrál, legalábbis nem néztem fényképezőgéppel
40W-os hagyományost váltott ki

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9236) mzso válasza Dluinet (#9235) üzenetére


mzso
veterán

Fényképezővel lehet nem is jó nézni. Nekem azzal az izzónál is villódzott amikor közel vittem.
Viszont ha legyezek előtte a kezemmel, ujjammal akkor is látszódik.

(#9237) Dluinet válasza mzso (#9236) üzenetére


Dluinet
nagyúr

vibrál, de lesz@rom, engem nem zavar

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9238) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Sajnos ez előfordul néhány ilyen olcsóbb LED spotnál. Én is dobtam már ki (elajándékoztam másnap) kettőt emiatt. Akkor vettem Samsungokat helyette.

⭐ Stella

(#9239) Cyborg válasza Cyborg (#9138) üzenetére


Cyborg
őstag

Na a mixvill csak hideg fehéret tud szerezni a 3w-os spotból, a vtachungary abszolút nem tud szerezni, már kifutott.
Nincs valakinek elfekvőben olyan 20db? :-)

(#9242) Rolly


Rolly
veterán

Sziasztok,

segítségeteket szeretném kérni, hogy mire kell figyelnem led világítás tervezésénél és kialakításánál. Van egy konyha aminél párommal álmennyezetet szeretnénk kialakítani. Csatolok egy rajzot amin látszik a konyhabútor (szürke vonal), a tervezett álmennyezet széle (piros vonal).

Továbbá a képen megjelöltem a világításokat is:
- sárga az étkező asztal feletti csillár (tervezett csillár: [link]
- a két és a három kék vonal lefelé világító led szalag lenne ami az álmennyezetbe van beépítve (mosogató és a reggeliző asztal fölött
- az álmennyezett peremére (piros vonal) plafon felé világító led szalagot szeretnék.

Az elképzelésem az, hogy
- egy elégséges teljesítményű trafót kötök a 230V-ra amit a fali kapcsoló kapcsol
- két fényerő állítót rakok a rendszerbe (amivel be lehet állítani a két kör fényét). Egyik kör a kék "csíkok", másik az álmennyezet plafon világítás.

A trafóra 2 párhuzamos kört kötnék párhuzamosan. Erre a két szárra menne a fényerő állító (távirányítós vagy potméteres - ez utóbbit egyszer behangolnánk és utána nem lehetne állítani). A két fényerő állítóra 2-2 kör világítás menne párhuzamosan:
- 1. 2. kör: Az élvilágítás 8-9 méter között lenne így azt két körülbelül azonos körre bontanám
- 3. kör a mosogató feletti rész (2 kék sáv) kb 3 méter led szalaggal
- 4. kör a reggeliző asztal feletti rész (3 kék sáv) kb 3,5 méter led szalaggal

Szerintetek a fenti elképzelés jó? Vagy máshogy kellene megoldani? Továbbá milyen erős ledeket javasoltok (én 4,8W/m-es ledeket néztem, mert elég sok méter jön össze és így az össz rendszer fogyasztása 70W körül lenne)

Annyi a kérdés, hogy milyen színhőmérsékletű ledeket válasszak... én nap fehéret szeretnék (se nem hideg, se nem meleg), mert manapság olvastam ilyen "színű" ledekről, s felkeltették az érdeklődésemet.
Esetleg a plafon felé világító ledeknél el tudnám képzelni rgb ledek használatát, de inkább csak hangulat ... viszont akkor mindenképpen kell valami távirányítós megoldás, hogy a két kör erősségét tudjam állítani esetleg tudjam lekapcsolni az egyiket ...

[ Szerkesztve ]

(#9243) radi8tor válasza Rolly (#9242) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

1 trafós megoldásnak mi a gyakorlati haszna azon kívül, hogy praktikus? Nem akarod külön-külön kapcsolni őket?

⭐ Stella

(#9244) macilaci78 válasza Rolly (#9242) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem jó az elgondolás az elrendezést illetően, ha ledszalagban gondolkodsz.

A 4,8 W/m lehet, karcsú lesz a pultvilágításhoz. Inkább a 9,6 W/m 5050/60 szalagot használd, legfeljebb letekered a tápfeszt és a szabályzóval is játszol kicsit.
A mennyezetet világító ledhez jó a 4,8 W/m, dekorvilágításnak elég, hangulatos lesz. :K

Vezérlőből használhatsz BT, wifi alapú megoldást is és Android/iOS alól is tudod állítgatni. Azért javaslom ezt, mert van olyan vezérlő, ami akár 4 külön kört is tud elkülönítettem kezelni egy időben. Az a gond, hogy az olcsóbb infrás, vagy rádiós vezérlők azonos frekin üzemelnek, így akarva, akaratlanul is egyszerre kapcsolnád az egyes vezérlőket.

A ledtrafók hatásfoka hasonló, mint a PC-tápoké. Alacsony terheltség mellett romlik a hatásfok és ezek a tápok hajlamosak lesznek ciceregni, zúgni. Tehát például ha a 4 körből csak egyet használsz, azt is leszabályozva, akkor ezen ne lepődj meg. Ezen a jelenségen lehet javítani a táp mókolásával. Ezzel kapcsolatban is kaphatsz itt, vagy a szaktopikban.

A tápot elvileg konnektorba kell dugni, így a táp közelébe egy konnektort helyezz el, aminek a villanykapcsolóval adsz áramot. Nálam is így van.

Ha már álmennyezet, ledpanelek, vagy spotok nem játszanak?

radi8tor1: trafónként külön kapcsoló még csilárkapcsolóból is sok lenne. 4 ledkör + a konyhaasztal feletti csillár. Egy barátomnál van egy amerikai konyhás nappali mennyezeti szigetekbe rakott spotokkal, csillárokkal. 10 kör, 5 csillárkapcsoló, plusz a szoba másik végén ugyanennyi, merthogy ikresítve...
Ha egy db kapcsolót akar, akkor gondolom, csillárkapcsoló egyik billenőkére a mennyezetről lógó, a másikra a ledtrafó. A többit pedig távirányítóval megoldja.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9245) Rolly válasza radi8tor (#9243) üzenetére


Rolly
veterán

egy kapcsoló kör van ... jelenleg pipa kiállás van / lesz az álmennyezet felett és egy kapcsoló / egy pár vezetékkel...

Arra gondoltam, hogy esp8266-tal (programozó vagyok :) ) - a három kört mobilról kapcsolhatóvá teszem ...de ha lenne egy jó wifis vagy bluetooth vezérlő ami tudna két körnél fényerőt kapcsolni egynél (mennyezet világítás) meg még pluszban rgb-t is állítani akkor az elégséges lenne... 1-2 trafóban gondolkodom, de lehet akár körönként 1-1 trafó is. Így ennek az az előnye, hogy vagy használva van a trafó ideális terhelésen (ahogy Macilaci írja), sőt itt az esp8266-tal + relé modullal (készen van nálam) meg tudom oldani a wifis kapcsolását 1-1 körnek... de ezt majd később :) most elég ha működik, mert eléggé túlfutottunk már az építkezés költségvetésén.

Macilaci:
- akkor azt javasolod, hogy pult világításnál 9,6 W/m 5050/60 ledeket használjak,
- míg a mennyezet világításnál meg elég a 4,8W-os led... RGB esetleg praktikus ilyen helyre?
- spotoknak a fényszórását nem szeretem annyira (így a led szalaggal szerintem jobb fény érhető el). Led panelben őszintén nem gondolkodtam főként tegnap olvastam róla először ... De arculatban sokkal közelebb áll a led fény "csík"

Hol érdemes ledeket, trafókat, fém profilokat venni? Idő még van ...

(#9246) macilaci78 válasza Rolly (#9245) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Anrodészléc-nél magyar forrásból. 2 méteres szálakban van általában, de az elszámolás alapja az 1 fm.

Szerintem a hangulatvilágításhoz elég a 4,8. Amit linkeltem fentebb, az saját, 5050/60 RG letekert (kb 10,7 V) trafóval egy 44 gombos infra vezérlővel Fade programmal. Erős a fénye romantikázni szerintem, de ilyen formájában fővilágításnak kevés. 4×4 méter a szoba, 2,6+2,8 fm a ledszalag a szekrény tetején és a függönytartón.

A csillár nem 230 V hálózati feszültséget kér inputnak?

Egy 4 csatornás wifis vezérlő a 4 vevővel együtt kb 15-18 k ebay-ről.

Trafóból én magyar számlás forrásból vennék 2 év garival fém házasat.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9247) Rolly válasza macilaci78 (#9246) üzenetére


Rolly
veterán

Ilyen verzérlőre tudsz linket küldeni, hogy mit keressek? (wifis vezérlő 4 vevővel).

A csillár 230V-ot kér inputnak. De most hírtelen nem értem ez hogy jött ide az teljesen külön kapcsolón lenne az álmennyezetes ledes móka lenne 3 körre osztva (mosogató, reggeliző asztal, mennyezet világítás).

Ledeket hol érdemes nézni itthon?

Üdv Roland

(#9248) macilaci78 válasza Rolly (#9247) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Példa a controllerre.

Én V-Tac ledekkel elégedett vagyok, az ebay-en fél év távlatából ugyanazon a hirdetésen vásárolva nem sikerült ugyanazt a színhőmérsékletet vásárolni RGB leddel sem, de még a piros és zöld is fel volt cserélve a nyákon... :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9249) Nudlee válasza Rolly (#9247) üzenetére


Nudlee
aktív tag

Itt egy magyar oldal. Felkészültek és tudnak is segíteni ha kérdésed van.

(#9250) Rolly válasza macilaci78 (#9248) üzenetére


Rolly
veterán

Ilyen vezérlőm már van egy 4 ledes színváltós cucchoz akkor csak körönként kellene 1-1 verzérlő (attól függően, hogy rgbw led van vagy csak sima led) ...

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.