Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5501) Ance válasza lord_m (#5499) üzenetére


Ance
őstag

Ki ajánlotta a Tungsramot???? :Y

(#5502) Dluinet válasza Ance (#5501) üzenetére


Dluinet
nagyúr

én,
de már nem találtam 10 wattost

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5503) lord_m válasza Ance (#5501) üzenetére


lord_m
senior tag

Miért, mi a gond vele véleményed szerint? :F

(#5504) TaaT


TaaT
veterán

Sziasztok! Vettem 2db Led-es világítást Kínából, az egyik vibrál. [link] Ezzel lehet valamit kezdeni?

Give them hell Ukraine!

(#5505) Laza... válasza TaaT (#5504) üzenetére


Laza...
addikt

Ugye ki van kapcsolva az effekt? :F

Never give up!

(#5506) TaaT válasza Laza... (#5505) üzenetére


TaaT
veterán

Igen.

Give them hell Ukraine!

(#5507) Gibbs válasza vacs (#5500) üzenetére


Gibbs
csendes tag

Az a helyzet, hogy a világosakat meg sem néztem a valóságban, így nem tudom mi a különbség, már csak azért sem, mert a mattba meg nem lehet belelátni és a búrát sem lehet levenni. Egyébként szerintem a búra szinét kivéve egyformák.

(#5508) szaszlaci válasza TaaT (#5504) üzenetére


szaszlaci
addikt

Mondjuk a videón marhára nem egyértelmű, mi lehet a valóságban. Ha jól látom, LED sorok vannak párhuzamosan kötve, és az egy tápba. Tehát akkor az utóbbi lesz valószínű hibás. A másik tápjára nem köthető át?
Vannak minimális elektronikai ismeretek? Ha nincsenek, ne szedd szét! Komolyan mondom. Ha vannak, akkor át kéne menni a forrasztásokon, különösen a kimeneti pufferén, esetleg ki is cserélni. Tippem szerint ott lesz a gond, kapacitás hiányában megbolondul a szabályozása.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5509) TaaT válasza szaszlaci (#5508) üzenetére


TaaT
veterán

"Mondjuk a videón marhára nem egyértelmű, mi lehet a valóságban."

Ennyire képes a Huawei telóm kamerája. A valóságban picit strobózik a led világítás, ami annyira nem kellemes a szemnek. :)

Give them hell Ukraine!

(#5510) mindanee


mindanee
tag

Sziasztok!

Van itt esetleg olyan, akinek van tapasztala E14-es led lámpával kapcsolatban?

Tudtok ajánlani olyat, ami nektek bevált?

Tér bevilágítására kellene (tehát nem íróasztalhoz :) ). Remélem ennyi input elég.

Köszi előre is.

[ Szerkesztve ]

(#5511) vacs


vacs
veterán

Sziasztok.

Emag-on vettem akcióban RGB LED szalagot (a jelenlegi árnál olcsóbban).

Az normális működés, hogy mikor konnektorba dugom, akkor egy pillanatra felvillan az egész sor??
Ha kihúzom és újra bedugom, akkor megint felvillan, ha nincs kihúzva, akkor fasza.
Amúgy tökéletesen működik.

(^)(>.<)(^)

(#5512) KoVee84 válasza vacs (#5511) üzenetére


KoVee84
senior tag

nem normális, meg az ára se... :Y [link]

(#5513) szabifotos válasza vacs (#5511) üzenetére


szabifotos
senior tag

Szerintem nincs gond azzal, hogy felvillan. Nálam az 5050-es is csinálja néha. Gondolom vezérlőtől is függ..
(amúgy tényleg jó drága volt :) )

(#5514) radi8tor válasza szabifotos (#5513) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Valamit rendre elfelejtenek az ilyen "drága volt" kommentelők hozzá tenni a valósághoz:
kínai árus nem ad 1 év garanciát a termékre.

Ennyi.

vacs: felvillan egy pillanatra, mert ilyen a vezérlője. Ez nem hibás működés.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#5515) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Ja, tegnap tankoltam MOL-nál, és 10 literhez kaptam vagy 12 matricát, végül vettem egy 230V spot LED-et.
Szép és homogén fénye van. :K

LED STAR 230V reflektor
5,5W GU10
50W-os izzóval azonos fényerő
5 MATRICA + 1799 Ft

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#5516) vacs válasza vacs (#5511) üzenetére


vacs
veterán

KoVee84 + szabifotos + radi8tor1.

Köszönöm a válaszokat, megnyugodtam.

(^)(>.<)(^)

(#5517) Zsmester89


Zsmester89
őstag

LED STAR körte 12W E27 matt
és
LED STAR KÖRTE 10W E27 MATT

Én ezeket vettem és nagyon jók! Erőteljes és homogén színük van.

[ Szerkesztve ]

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#5518) Dluinet válasza Zsmester89 (#5517) üzenetére


Dluinet
nagyúr

3400FT?

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5519) lord_m


lord_m
senior tag

Nos, vettem egy Tungsram 10W 810Lumen Led körtét, nagyon bejövős! Egy egyfoglalatú lógó csillárszerűségbe tettem próbának, és nagyon jó fényt csinál az egész szobában.

Eddig egyébként egy sima energiatakarékos nagy gömb volt benne, elég régi, elvileg hasonló lumen számmal, de az valahogy sokkal halványabb, most meg fényben úszik a szoba. :C

(#5520) mzso válasza lord_m (#5519) üzenetére


mzso
veterán

Idővel csökken a fényerejük a fénycsöveknek.

(#5521) lord_m válasza mzso (#5520) üzenetére


lord_m
senior tag

Igen, tudom. Csak ilyen mértékű különbségre azért nem számítottam, bár belegondolva a gömb jóval több, mint 10 éves is lehet.

(#5522) Zsmester89 válasza Dluinet (#5518) üzenetére


Zsmester89
őstag

A minőséget és a garit meg kell fizetni :) a márka miatt tudom, hogy azt kapom amiért fizetek.

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#5523) Dluinet válasza Zsmester89 (#5522) üzenetére


Dluinet
nagyúr

csak a 10W-os 2000HUF a 12W-os 3400HUF

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5525) Dluinet válasza mclaren777 (#5524) üzenetére


Dluinet
nagyúr

a fénycső oké, a többi helyett pedig vegyél rendese OSRAM LED-et MOL kúton

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5526) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Üdv,

Mik a tapasztalatok a MOL-os LED fényforrásokkal? Milyen élettartamra lehet számítani? megéri e egyáltalán, vagy be fog halni, mielőtt megtérülne? (2000Ft-ből lehet venni 2db Tungsram fénycsövet, ami ugyan 50%-al többet fogyaszt, de 5 évig nem romlik el.)

Vettem két MOL-os LED fényforrást, 10W-os E27 egyik tejüveges a másik meg átlátszó prizmás, a tejüvegest ma cserélték, mert 3 hét után lefüstölt. Elkezdett villogni, és 5 mp múlva kialudt. Kicsavartam megráztam visszatettem, fél perc után kialudt. Újra kicsavartam megráztam valami (nagyon ki alkatrész) zörgött benne. Pukkant egyet, füstölt és nagyon büdős amperszagú lett.

Régi fém olvasólámpában volt, melegedett, de volt körülötte szellőzés.
A csomagolásán made in Romania van és nem is pont úgy néz ki, mint a honlapon.

Bruhe

(#5527) Zsmester89 válasza Bile Demon (#5526) üzenetére


Zsmester89
őstag

Nekem még csak pár napja mennek, gond nélkül. A garancia miatt én nem aggódok az ilyenek miatt, ha behal, kicseréltetem.
Tungsram amúgy sem ajánlott, ha jól olvastam.

---
Tény, hogy csúnya árrés +256lm-ért 1.400ft, de azt kell, hogy mondjam, hogy érezhetően erősebb a fénye. Nekem jól jött a konyhába az erősebb. Majd arra leszek kíváncsi, hogy tovább fogják-e akciózni őket január 1.-el. Ha igen, ha nem, még 2 db 10w-ost kell vennem.

Nem rendel mostanában ebay-ről senki? Azt az rgb-s távirányítós 5m ledszalagot leperkálnám, ha valaki berendelné. :)

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#5528) Dluinet válasza Zsmester89 (#5527) üzenetére


Dluinet
nagyúr

ő foglakozik ilyennel

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5529) #40194816


#40194816
törölt tag

Üdvözletem!

Van valakinek tapasztalata az Intersparban kapható LED izzókkal kapcsolatban? A Global Export-Import Kft. forgalmazza A60 10W E27 típusnéven. Jó áron lehet kapni, de kíváncsi lennék az esetleges tapasztalatokra.

Köszönöm

(#5530) lord_m válasza #40194816 (#5529) üzenetére


lord_m
senior tag

Üdv!

Azokat Én is néztem, helyettük vettem meg tulajdonképpen a Tungsramot 10W E27 néhány százassal volt csak több, 1890Ft ugyan ott. Igaz, csak egy hete használom, de eddig kifogástalan.

Gyakorlati tapasztalatom sajnos nincs, de ellőbbi a doboza szerint kapcsolásszámban tud kevesebbet, ha jól emlékszem a színhőmérséklet 3000K és a mérete kicsit nagyobb 60mmx120mm (Tungsram 60x108mm 2700K)

(#5531) #66926208


#66926208
törölt tag

Sziasztok!

Ilyen világítást szeretnék a tv mögé.
5:50-től: [link]
A Led tv topikból küldtek ide, ott ezt ajánlották. [link]
Nem tudom jó lenne-e?
Mondjuk én fehéret szeretnék.
Egy 55 colos tv mögé lenne.
Tudnátok linkelni, hol és milyet lenne érdemes vennem :F

[ Szerkesztve ]

(#5532) Bile Demon válasza Zsmester89 (#5527) üzenetére


Bile Demon
őstag

Én aggódtam a garancia miatt, de a MOL kúton, udvariasan és sűrű elnézés kérések között pár perc alatt cserélték. Kérdés mennyi gari van rá, mi van, ha elfogy a készlet?

A Tungsramtól mi nem ajánlott?
Kompakt fénycső? Vagy LED?

Bruhe

(#5533) fecus


fecus
őstag

Nekem egy hónap után pukkant egyet a MOL-os gyertya és elaludt. Aztán újra működött és azóta megy. :Y Most még vissza se tudom cseréltetni, de nagyon elbizonytalanodtam ,mert a másik tükörvilágítás lámpába is kellene egy az izzó helyett.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#5534) Zsmester89 válasza Bile Demon (#5532) üzenetére


Zsmester89
őstag

Szvsz ha elfogy a mol-nál akkor vagy leadod náluk és intézik a cserét. Amúgy az osram nem az a kicsi cég ami megszűnne egy alvállalkozó akciója után :)

[ Szerkesztve ]

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#5535) KoVee84


KoVee84
senior tag

Megjött tegnap néhány db cob led égőm... Brutál fénye van, viszont maga az égő elég hosszú. Ha valaki jó fényerőt szeretne E14 foglalatba, annak nyugodt szívvel ajánlom!

(#5536) golya87 válasza KoVee84 (#5535) üzenetére


golya87
őstag

Mennyire melegszik?

(#5537) Dluinet válasza KoVee84 (#5535) üzenetére


Dluinet
nagyúr

a saját oldalán is kapni

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5538) KoVee84 válasza golya87 (#5536) üzenetére


KoVee84
senior tag

Egyáltalán nem vészes, nem olyan, mint a búrával rendelkező sokledes izzók.

Dluinet: thx, rendelek még párat, mindenhová ilyet tervezek rakni! :R

(#5539) mclaren777


mclaren777
senior tag

Egy 30 cm széles és 37 cm magas fürdőszobai tükörszekrényt kellene megvilágítani, hogy normálisan lehessen előtte borotválkozni, fésülködni, mosdani stb.
Ha a tükörszekrény tetejére tenném a fényforrást, akkor közvetlen víz nem érheti, viszont párát, gőzt szerintem kaphat rendesen. (pl. zuhanyzás ugyanebben a helyiségben)
Jó lenne, ha lenne rajta 230V-os szerelt csatlakozó és kapcsológomb is.

Szerintetek ide milyen világítóalkalmatosság felelne meg a legjobban?
fénycső?
LED-es?
mekkora?
Milyen színhőmérsékletű?
Mekkora teljesítményű?
IP szabvány, egyéb?

Szeretném 5.000 alatt megúszni. :R

(#5540) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Megérkezett a kínai "5630" szalagom.
Az 5 méter annyi, fél méteres darabokból van összeforrasztva. Egy méteren valóban megvan a 60 LED, azaz métere 20 darab szétvágható hármas egységből áll.

A névleges 12 Volttal nem túlzottan fényes, áramfelvétel is igen alacsony. Egy darab LED bin nagyjából 3.5 Volt mellett 100 mA-t eredményez, azaz 0.35 Watt. Ez fölé nem nagyon lehet menni, mert sok neki, csökkenni kezd a fénye, de ennyit talán elvisel hosszútávon. Tehát így képes teljesíteni a ráírt fogyasztás alsó határát (0.3W). Átkötött előtétellenállásnál (nálam csak így jöhet szóba) így egy három LEDet tartalmazó kis darab 10.5 Voltra jön ki, azaz kb. 1 Watt. Vagyis 20 W/méter.

A fénye így nem rossz, izzóval nehéz hasonlítani, mert az lámpában irányított, a LED pedig valahol 160 fok körül sugározhat. Nagyon saccolásra 10 Watt kiiktatott előtétes szalag talán egy 60-as és egy 100-as izzó között van.
A 10 Wattos kis tokba szerelt "12 Voltos" LED viszont úgy tűnik, picit erősebb is és jóval sárgább is, ha minden esetben a melegfehér változatokat nézzük.
Ez a szalag színre jónak tűnik, olyan, mint az izzó. Láthatóságban szembetűnő hiba nincs, spektráis összetételt nem tudok.

Ahol jó, az a melegedés. Az előtétellenállás nagyon melegszik értelemszerűen (39 Ohm három LEDre), ez a teljesítmény jó 30 %-át elfűti. Ha ez ki van kötve, egy fűtött szobában önmagában sem melegszik túl a szalag, legalábbis rövidtávon. Még megérinthető érzékenyebb résszel, szájjal pl. Persze nem javasolt így használni, de valószínű nagyon könnyen hűthető, szalagként felragasztva kb. bármi elég kell legyen neki.

Egyenirányított 230 Volthoz, átkötött előtéttel 95 darab LED sorba kötve már elég, ez 1.6 méter, 33.2 Watt.
Szerintem egy 5 méteres szalag (~100 Watt) elég jó fényt fog adni, és sűrűn egy fémlapra ragasztva egy minimális ventivel jól hűthető lesz. Meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5541) szaszlaci válasza szaszlaci (#5540) üzenetére


szaszlaci
addikt

Illetve. Gyári előtéttel 12 Voltról táplálva nincs nagy különbség, igazából rendben van úgy is, csak én eleve nem rajongok azért, hogy egy ilyen berendezésben fűtőellenállások legyenek.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5542) mzso válasza KoVee84 (#5535) üzenetére


mzso
veterán

Érdekes. Ilyet még nem is láttam. Mennyire szúr a fénye? Jól kivehetőek a csipbe integrált ledek?

(#5543) mzso válasza szaszlaci (#5540) üzenetére


mzso
veterán

"Szerintem egy 5 méteres szalag (~100 Watt) elég jó fényt fog adni, és sűrűn egy fémlapra ragasztva egy minimális ventivel jól hűthető lesz. Meglátjuk."

Vagyis nem hosszában rakod fel hanem egy lapra összetömörítve?

Szerintem 100w (~10000lm) rohadt erős lesz, főleg ha nem is teríted a fényt hanem egy helyre tömöríted. Mekkora helységbe megy egyébként?

A szabályzót amit linkelél korábban megvetted/próbáltad?

(#5544) szaszlaci válasza mzso (#5543) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szétvágom hármas darabokra és egymás mellé szorosan felragasztom egy lapra, majd összedrótozom. Úgy számolom, hogy 93 LED bin sorban az előtét ellenállások átkötésével jó lesz egy körre. Az úgy 33 Watt, egyből mehet az egyenirányított 230 Voltos hálózatra.
Három ilyen kör (akár kapcsolhatóan) adja meg a 99 Wattot, aminek szerintem jó fénye lesz már.

Egy átlag magas nappaliba lenne, ahol van egy étkezőasztal is, az fölé menne. Egyik sem apró, tehát kell azért fény, hogy normálisan lehessen látni. Most egy 6x60 Wattos, izzólámpás csillár van, aminél lehetne több fény is, na meg főleg alacsonyabb fogyasztás.
Szórással itt nincs baj, hisz ez közel 180 fokban világít, remélhetőleg mindenhova csinál elég fényt. Épp azon gondolkoztam, ha esetleg irányítottabbá kell tenni egy kicsit, akkor lehet kapni olcsón több kis, vagy egy nagyobb fresnel lencsét, azokat elél lehet rakni.

Nem vettem szabályozót, igazából nem sok értelmét látom. Ha épp hangulatvilágítás vagy irányfény kell, ahhoz úgyis egyéb lámpát kapcsol az ember.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5545) PHM válasza szaszlaci (#5544) üzenetére


PHM
addikt

Áramkorlát, vagy legrosszabb esetben túláram védelem nélkül ne tedd.
Ezek a ledek a hűtőlemez ellenére is eléggé fel tudnak melegedni,
aminek a nyitófeszültség csökkenése és meglepetés lehet a vége.
Ennyi sorbakötött lednél már számolni kell a melegedés hatásaival.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5546) mzso válasza szaszlaci (#5544) üzenetére


mzso
veterán

A szorosan egymás mellé pakolásnál szerintem is lehet rendesen túlmelegedés. Egy 44 LED-es 5050-es kukorica is igencsak forró tudott lenni, pedig azok csak ~0,066 wattosak.

(#5547) xylacc válasza szaszlaci (#5544) üzenetére


xylacc
csendes tag

Nem egyszerűbb lenne ezzel megoldani?
Piacon már 600Ft métere.
Nekem kettő ilyen van a fürdőszobában(~18nm), plafon felé fordítva, és nincs 45°C-on. A párától meg a lakkozás, festés védi.

[ Szerkesztve ]

(#5548) szaszlaci válasza PHM (#5545) üzenetére


szaszlaci
addikt

Lesz egy olvadóbiztosíték konkrétan a ledsorra, meg egy hőbizti is.
Megmértem, hogy változik melegedésre. Három LEDet egy akkora fémlapra ragasztottam, amekkora az a szalagnyi darab.
Nagyjából 15 fokos pincében 10.5 Volt mellett (3x 3,5 V) az induló áram olyan 60 mA volt. Ez körülbelül 80 mA-re növekedett hamar, a csúcs pedig 105 mA volt. Na most itt a hűtőlap is felmelegedett, melynek visszahűtéséhez (80 mA) nagyjából annyi légmozgás volt szükséges, amennyit egy ventilátor elképzelése eredményez. Szóval nem lesz itt gond, 3,5 V / 100 mA-el lehet számolni, amit valószínű soha el nem érő felső határ, nyáron sem. A gyakorlatban egyenirányított hálózat 300 Volt alatt van picit, ez 86 LED bin.

mzso: nem ismerem azt a lámpát, de gondolom ott össze van építve amolyan burok-szerűen, annak a rossz hűlése összes sem hasonlítható egy széles lappal, amit még egy venti is fúj.

xylacc: nem látom előnyét, hogy az elképzelésemet ezzel valósítsam meg. El kell érte menni, és úgy is kétszer annyiba kerül, valamire pedig úgyis fel kell fogatni, úgyhogy ez nekem előnytelen. Ráadásul úgy tűnik, nem is öntapadós.

A lápatestet (egy acéllap, oldalai felhajtogatva) elkészült, felragasztok rá egy sornyi (86 db.) LED-et, kiderül, helytállóak-e az elképzeléseim.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#5549) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Ilyen fémhalogén izzót váltanék ki ledes megoldással.
A foglalat, lámpatest adott, csak az izzó kell. Tudom, hogy létezik olyan, ami GU 10 mintájára direktbe köthető 220V-ra. Hol találok ilyen kis hazánkban számlával, garival?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5550) szaszlaci válasza macilaci78 (#5549) üzenetére


szaszlaci
addikt

"Ilyen fémhalogén izzót váltanék ki ledes megoldással."
Hogy maradjon a fényerő? Gondolom tisztában vagy vele, hogy ahhoz kell kb. annyi Wattnyi LED.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.