Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6651) -cobra- válasza #46372352 (#6650) üzenetére


-cobra-
aktív tag

Én rendeltem már többször kínából különböző eladóktól, különböző típusú izzókat, van amelyik 2 hónapot bírt, a legjobb talán 1 évet. Legutóbb rendeltem egy 5050-es ledszalagot, ami mint kiderült hamisítvány volt, szerencsére sikerült visszakapni az árát. Egyelőre biztos nem rendelek kínából, szerintem iszonyat nagy a szórás az egyes termékek között, mind minőségben, mind árban.

Ami nekem eddig bevált az az Osram, M-Tech, illetve Aldi (Müllerlicht) LED izzói. Ezeket kb fél éve vettem, eddig mindegyik teszi a dolgát hiba nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#6653) mzso válasza macilaci78 (#6643) üzenetére


mzso
veterán

Igazából csak nem tűnt fel, hogy van második oldal. :)

Kösz a kifejtést. Szerencsére visszafizette az árat simán pár üzenetváltás után. Pedig elég visszafogottan írtam.
Elég gyengus ez a rendszer, rossz belegondolni mennyi suttyó játszhatja ki. Hallottam már olyanról aki folyton reklamált meg leszavazással fenyegetett a semmire és folyton kapott 50% kedvezményt meg hasonlókat.

(#6654) macilaci78 válasza mzso (#6653) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerencsére az ebay és a paypal is kétirányú dolog. Ebayen konkrétan a vevőt is értékelik és ha sok felől érkezik panasz egy bizonyos vevő ellen, akkor őt is szankcionálják...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6655) havri1 válasza #46372352 (#6650) üzenetére


havri1
félisten

GU10 60SMD 3528

Ez viszonylag jól világít ( pure white) :

GU10 27SMD5050 5W

Ez gyengébb sokkal (warm white) :

GU10 15W

Ez a best fényű, de hát 4ből 2 halott ugye, vagyis 1, mert újra kellett forrasztani..
Érdekes, hogy a LUX mérő nem mutat kimagasló értéket. (100x szorzó :DDD ) Pedig csak ennek a fényforrásnak van a falon látható nyoma (vagy hoyg mondjam, ez tényleg pontban világít), többi gyengébb, mintha szórt fényt adna. Igaz ennek van mind az 5 LED-en egy "projektor" nagyító műanyag..

[ Szerkesztve ]

havri

(#6656)



addikt

Life light ledekkel van valakinek tapasztalata?

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#6657) Bacusuz


Bacusuz
őstag

Sziasztok!
GU10 foglalatu led(esetleg cob led) égőt keresek,mely nem hosszabb 5,5 cm -nél.
Láttatok már ilyen rövidet?
Fontos szempont még hogy itthon kapható legyen.
előre is köszi

[ Szerkesztve ]

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#6658) bogyo74 válasza (#6656) üzenetére


bogyo74
tag

Ha a leddiszkontosra gondolsz, akkor anyáméknál fél éve teljesítenek hibátlanul napi több órában. 5-6 db, jó fényerővel, és ugye nem vibrál.

Bogyó

(#6659) kosa1975 válasza bogyo74 (#6002) üzenetére


kosa1975
újonc

Szia!
Ezt már nézted:
http://g9led.hu/szilikonba-agyazott-g9-led-izzok
Itt van néhány egész kicsi G9 foglalatú LED fényforrás. Én is hasonlókat használok és nekem nagyon bevált.

(#6660) válasza bogyo74 (#6658) üzenetére



addikt

Igen, arra gondoltam, köszi!

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#6661) jeriko2 válasza havri1 (#6638) üzenetére


jeriko2
tag

A lument elég nehéz mérni, mert gyakorlatilag a fényforrást elhagyó összes fény mennyiségét jelenti. Mivel azonban ez minden irányban más és más lehet, ehhez teljesen körbe kell venni a fényforrást és úgy lehet csak mérni.

A lux egy adott felületre eső fény, ezt méri a belinkelt mérőműszer is (azaz CSAK a fehér körre beeső fény mennyiségét). Könnyű belátni, hogy egy izzónál teljesen más értékeket fog mérni az izzó előtt, mellett és mögött, attól függően, hogy a LED-ek hogyan vannak elhelyezve. Emiatt ezzel maximum két teljesen egyforma geometriájú fényforrást tudsz csak összehasonlítani.

(#6662) jeriko2 válasza havri1 (#6629) üzenetére


jeriko2
tag

Ezek a kisméretű LED-es fényforrások sajnos hamar tönkremennek (tapasztalat). Érintésvédelmi szempontból kiöntik őket szilikonnal, vagy műanyag burát kapnak, így viszont nem "jár" a levegő, maga a LED be van zárva, a meleg nehezen távozik, így az élettartama csak pár hónap. Ez hatványozottan jön elő, ha a teljesítmény magas - ilyenkor az fényforrás felületének arányosan nagyobbnak kellene lennie.

Érdemesebb olyanokat venni, amelyeknek hűtőbordás fém háza van (a fém a műanyaggal ellentétben vezeti a hőt), esetleg a LED-ek szabadon érintkeznek a levegővel (ilyeneket inkább olyan helyre, ahol véletlenül nem lehet hozzájuk érni, mert sajnos van amelyiken direktben megjelenik a 220V).

Nem véletlen, hogy a márkásabb gyártók a teljesen zárt fényforrásokból max. 4-5W-osakat gyártanak.

[ Szerkesztve ]

(#6663) mzso válasza jeriko2 (#6662) üzenetére


mzso
veterán

Hűtő izzónak szerintem tökéletes. :)
Nálam annak van egy.

(#6664) havri1 válasza mzso (#6663) üzenetére


havri1
félisten

Én nappaliba gondoltam, a csillárba, most "hagyományos" takarékos van benne. Ezek összességében kevesebb fényt adnának, de negyed annyi áramfelvétellel.
Összesen 8 dbot rendeltem, 5 menne a csillárba, 1 a hűtőbe, 2 meg az asztali lámpákba , meglátjkuk meddig bírja :)

havri

(#6665) Kernel válasza jeriko2 (#6662) üzenetére


Kernel
nagyúr

Érintésvédelmileg tökéletesen megfelel a műanyagbúra, mint más esetekben is.

Szerintem épp azért találták ki a szilikongumival való feltöltést, mert minden szilárd anyag jobban vezeti a hőt, mint a levegő. A chipek hőfokkülönbségét kiegyenlíti, lokális túlmelegedést gátolja, hőt átadja a búrának, onnan a levegőre van bízva.

A szilikongumi nagyon jól adalékolható, különféle felhasználási célokra. Ilyen célra bizonyára kevernek hozzá valamit, amitől még nem vezeti az áramot, de a hővezetési tényezőt növeli, ami a levegőnél például 0,024 W/m·K.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6666) macilaci78 válasza jeriko2 (#6661) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem a lux mérése is jó, ha az adott feladat, felhasználás szempontjából vizsgálódunk.

Teszem azt, pont mindegy, mennyi lument tud az adott izzó, ha a kérdéses területen kevés a lux.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6667) bogyo74 válasza kosa1975 (#6659) üzenetére


bogyo74
tag

Szia,

Érdekes. Jó lenne még pár infó róla, úgymint színhőmérséklet ("kicsit sárgább"), lm érték, vibrálás mentesség. Az mindig gyanús, ha nincsenek konkrétumok. Amit múltkor néztem, arra sem volt ez ráírva, így nem vágtam bele. Meg amúgy még a gazdaságossági kérdés is visszatart egyelőre, de még gondolkodom rajta.

Bogyó

(#6668) kosa1975 válasza bogyo74 (#6667) üzenetére


kosa1975
újonc

Szia!
Én COB-os G9-et nem mertem venni, mert csupa rosszat hallottam róla: tényleg bántóan sárga színű és hamar tönkremegy.
Viszont a szilikonosokkal teljesen meg vagyok elégedve, nekem az erősebből van 4 darab a folyosón és teljesen jól működik:
http://g9led.hu/szilikonba-agyazott-g9-led-izzok

Dimmelhető G9-cel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

(#6670) bogyo74 válasza kosa1975 (#6668) üzenetére


bogyo74
tag

És nem vibrál? Nekem nagyon érzékeny a szemem a vibrálásra, ez fontos szempont.

Bogyó

(#6671) Kernel válasza z123456789 (#6669) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem magtól értetődő, hogy egy szórakoztatóelektronikához készült távszabályzó akármilyen IR-kódot hajlandó megtanulni (lehetnek különbségek például a vivőfrekvenciában is), de a Harmony állítólag alkalmas:

[link] [link] [link]

Ezek a szabályzók 3x2A terhelhetőségűek, ami a legelterjedtebb 5050 RGB szalagokhoz megfelel, 5 méter / 300 LED vezérléséhez.

Ugyanakkor 5 A-es tápokkal szokták csomagban is árusítani, amire az ad lehetőséget, hogy az 5 méteres szalagok 3x2 A-nél kevesebben vesznek fel általában, ami az öregedési folyamat során ugyan növekedhet, de 5A nagy eséllyel később is elegendő hozzá. Meg az sem biztos, hogy maximálisan kihajtja valaki.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6672) Habsteve válasza Kernel (#6671) üzenetére


Habsteve
tag

Kicsit láma kérdés. Ha egy ilyet rendelek akkor csak fel kell ragasztani a LED szalagot, összekötni és már működik is távirányítóval? Már régóta gondolkodok rajta h felraknám.

(#6673) Kernel válasza Habsteve (#6672) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a szalag csatlakozókkal el van látva, illetve készletben vezetéket is mellékelnek hozzá, azt csak össze kell dugni, mint a másik fórumozó is linkelte:

https://www.youtube.com/watch?v=yzXCAR5BWEw

Más kérdés, hogy a csatlakozókkal hosszabbítani is lehet, de a feszültségesés miatt az már problémásabb, tápegységből is nagyobb kell, inkább kétoldalról táplálni stb., körülményektől függően.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6674) Habsteve válasza Kernel (#6673) üzenetére


Habsteve
tag

Értem. És melyik ledet érdemes választani (3528, 5050, 5630) illetve ha a konyhabútor alá raknám akkor érdemes vízállót választani?

(#6675) macilaci78 válasza Habsteve (#6674) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Konyhabútor alá -, amennyiben minden áron akarsz rakni, - elég a leggyengébb is, sose fog látni. ;]
Amennyiben a pult fölé akarod rakni a konyhaszekrény felső elemének aljára, akkor pusztán a tisztíthatóság miatt jársz jobban a szilikonossal, bár én a ragasztócsíkban hosszú távon nem bíznék párás, meleg felületen, így inkább raknám alu sínbe víztiszta búra alá. Így viszont már a nem szilikonos is jó.

3528 gyenge, 5630 vagy drága, vagy átcímkézett 5730 átverés. Marad az 5050.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6676) demars


demars
addikt

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok és tudtok segíteni!
Adott egy napelemes házszám, ami szakszerűen fel lett rögzítve a helyére!
Az a gondom vele, hogy csak akkor világít, ha süti a nap... :W
Este nem világít, pedig van benne akkumulátor is ( 1 db van benne, mert a másodiknak a helyén nincs csatlakozó )
Erről lenne szó!

Köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6677) Kernel válasza demars (#6676) üzenetére


Kernel
nagyúr

Új vagy használt, korábban jó volt, soha nem volt jó, akkufeszültség mérése?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6678) demars válasza Kernel (#6677) üzenetére


demars
addikt

Új és új korában is így működött!
Akku feszt nem mértünk, de ez tervben van, illetve megpróbálom szétszedni, hátha kicsúszott belőle valami csati és még is csak 2 akku kell bele...
A papírjai elkeveredtek így nem tudok abból okosodni!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6679) Kernel válasza demars (#6678) üzenetére


Kernel
nagyúr

Olyan előfordulhat, hogy éjszaka egy utcai lámpa fénye miatt "azt hiszi", hogy nappal van, ezért kikapcsol.

Az viszont nem tűnik normális működésnek, hogy nappal világít, mivel a fényt érzékelnie kellene.

Elvileg szóba jöhetne az akku mélykisülése, illetve károsodása, csak az is másképp nyilvánulna meg. Pl. este bekapcsolna, de túl hamar le is merül, vagy be sem kapcsol, ha totálkáros az akku.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6680) Kernel válasza demars (#6678) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vagy az is lehet, hogy nem érzékeli a fényt egyáltalán, emiatt állandóan világítana, csak éjszaka már nincs töltés.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6681) demars válasza Kernel (#6680) üzenetére


demars
addikt

Köszi a tippeket!
Megnézem, hol van rajta az érzékelő... Illetve megpróbálom kimérni egyáltalán tölti e az akkut!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6682) mzso válasza demars (#6681) üzenetére


mzso
veterán

Szerintem nem valószínű, hogy van külön érzékelő a napelem gyakorlatilag az. Ha az megfelelő áramot produkál akkor abból "tudhatná", hogy nappal van és nem kéne világítania.

(#6683) szabof555 válasza bogyo74 (#6670) üzenetére


szabof555
újonc

Nem, egyáltalán nem vibrál.

(#6684) macilaci78 válasza mzso (#6682) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem csak fordítva van bekötve valami. Azt mondja most neki, hogy van töltés, világítsál, nincs töltés, ne világítsál.
Az kellene, hogy van töltés, ne világítsál, nincs töltés, világítsál... Szimplán fordítva kötött be valami Chen, billegett a dzsunga. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6685) Kernel válasza macilaci78 (#6684) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez nem egészen így működik, példa kedvéért nézzünk két rajzot, ami kínai cuccok bontása alapján készült.

Kisebb felületű, kisebb áramú napelemnél van lehetőség a külön fényérzékelő (fotoellenállás, fotodióda, fototranzisztor) elhagyására:

Nagyobb teljesítményű panelnél azonban problémaként jelentkezhet a magasabb nyugalmi zajfeszültség, emiatt stabilabb, megbízhatóbb megoldást jelent egy plusz fényérzékelő alkalmazása:

A rajzokból az is kitűnik, hogy a megvalósított önrezgő, impulzusüzemű konverzió segítségével még az akkun is lehet spórolni. Egyrészt már 1db 1,2V-os cellával is működik a LED, aminek 1,2V direktben kevés lenne.

Másrészt így az akkuban tárolt energia is jobb hatásfokkal, egyenletesebben nyerhető ki.

Amennyiben az első áramkört, vagy ahhoz hasonlót alkalmaztak, akkor előfordulhat, hogy a napelem zajfeszültsége miatt nem tud kikapcsolni a világítás, ezen talán lehetne segíteni egy kis korrekcióval, a bázisosztó módosításával, vagy egy kis előterhelés beiktatásával.

Amennyiben a második áramkört alkalmazták, lehetne gyári hibás például a fotoellenállás, emiatt fény hatására nem csökken le az ellenállása, az első tranzisztor nem tiltja le az oszcillációt, folyamatosan dolgozik a LED. Már amíg van töltés.

Egyéb hibák, fordított bekötés, vagy szakadás valahol, leginkább az áramkör működésképtelenségét, vagy például a töltés teljes hiányát eredményezné.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6686) macilaci78 válasza Kernel (#6685) üzenetére


macilaci78
nagyúr

:R
Lesz mit tanulnom ősztől. :))

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6687) demars válasza Kernel (#6685) üzenetére


demars
addikt

Köszönöm. Ennyire nem hiszem, hogy belenyúlok.
Ha nem sikerül megbuherálni, vagy nem tölt a napelem (mert a pici sárga szerelők elcsesztek valamit) akkor megy a kukába... Igaz, hogy új, de nem most vettük, csak most került fel.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6688) Kernel válasza Kernel (#6685) üzenetére


Kernel
nagyúr

Most látom, csak elírtam valamit:

...a napelem zajfeszültsége miatt nem tud kikapcsolni

helyett: bekapcsolni (este). Nappal meg a fény miatt, vagyis más lenne a hibajelenség.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6689) demars válasza Kernel (#6688) üzenetére


demars
addikt

Úgy néz ki jó lesz a cuccos... Valami piszok kerülhetett a napelemekre, de csak egy kis részére, mert egy alapos tisztítás után jó lett! Nappal most nem világít! Remélem nem ment tönkre az akksi benne...
Mondjuk elég gáz, ha ilyen kis piszoktól meghülyül a rendszer... de legalább tudjuk, hogy jobban oda kell figyelnünk rá!

Köszi az ötleteket és tanácsokat!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6690) Kernel válasza demars (#6689) üzenetére


Kernel
nagyúr

Úgy legyen, bár az elektronikában gyakori eset, hogy valami megjavul, de nem azért, amit látszat alapján elsőre feltételezünk, hanem mondjuk a piszkálások hatására elmozdul valami, ami eddig nem érintkezett, kontakthibás stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6691) macilaci78 válasza demars (#6689) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ez egy kültéri eszköz, ami piszkos lett? Vigyázz, nehogy víz érje! ;] Azt már tudjuk, hogy napfényre reagál... :))

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#6692) demars válasza macilaci78 (#6691) üzenetére


demars
addikt

Ja.... Tudom, tudom... amatőr dolog... de nem tűnt vészesnek a dolog! Még arra is gondoltam, hogy gyárilag volt rajta valami védő bevonat...

Az a lényeg, hogy úgy néz ki jó lesz! Ha haza értem melóból majd kiderül! Addigra már jó ideje sötét lesz, kíváncsi vagyok bírja e az akksi!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#6693) bogyo74 válasza szabof555 (#6683) üzenetére


bogyo74
tag

Köszi! Akkor lehet, hogy megpróbálom.

Bogyó

(#6694) z123456789 válasza Kernel (#6671) üzenetére


z123456789
addikt

Igen a harmadik linken található videó keltette fel nekem is az érdeklődésemet, ezért gondoltam hogy a Harmony kezelni fogja.
Szóval akkor amit linkeltél ott válasszam ki az 5050+44key+5A EU+Waterproof sort, és Buy It Now? :B
Ebben a csomagban lesz egy szalag (5m) távirányító, tápegység, és egy jeladó? Amit itthon csak összekötök, és működni fog?
Viszont nekem nincs szükségem vízállóra, azzal nem csökkenne az ára esetleg?

(#6695) Kernel válasza z123456789 (#6694) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amelyik tetszik, a vízálló mindig drágább szokott lenni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#6696) z123456789 válasza Kernel (#6695) üzenetére


z123456789
addikt

Rendben, köszönöm.
Meg is rendeltem. Valószínű fogok még jönni kérdezni. :B

(#6697) AndrewTdi


AndrewTdi
addikt

Sziasztok!

Milyen, vagy pontosan melyik LED izzót ajánlanátok, ha ilyen tejüveges inox lámpába keresnék max 15 wattos izzót 360-as szórással?

(#6698) Dluinet válasza AndrewTdi (#6697) üzenetére


Dluinet
nagyúr

tesco: Tungsram 10W 1700-2000Ft

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#6699) Bohus válasza AndrewTdi (#6697) üzenetére


Bohus
aktív tag

Valami ilyesmi kukorica-LED fényforrást tennék abba a lámpatestbe, vagy filament "izzósat", mint ez. A forma miatt linkeltem, tapasztalatom nincs ezekkel a konkrét termékekkel.
Ha a kupak nem transzparens - ez nem derült ki a képből - akkor a kukoricacső végére helyezett LED-ek fényárama kevésbé fog hasznosulni. A világítótest hatásfoka vélhetően a másodjára linkelt filament-el lenne a legmagasabb.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#6700) macilaci78 válasza Bohus (#6699) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ennél a filamentnél a 360°-ot el kell felejteni. A szál hossztengely-irányba csekély mértékben ad fényt, csúnya vakfoltja van.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.