Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5101) Atomgeszi válasza Gépötty (#5100) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Bocsánat, ezeket sajnos nem tanították az iskolában. :)
Egyenárammal sajnos nem sok tapasztalatom van, és inkább megkérdezem ;)

[ Szerkesztve ]

(#5102) Gépötty válasza Atomgeszi (#5101) üzenetére


Gépötty
senior tag

Tényleg nem akartalak megsérteni, de jobb ha az ember belátja a korlátait, mielőtt nagy tüzet csinál.
Én például nem megyek neki nagykéssel disznónak, vagy vakolókanállal a falnak egyszerűen azért, mert nem értek hozzá, és sok szopás után kellene helyrehozatni valakivel azt, amit tönkretettem. Ugyanígy szerelő cseréli a fékbetéteket a kocsimon annak ellenére, hogy huszonpár éve autószerelői képesítést szereztem. Jobb ez így mindenkinek.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5103) Atomgeszi válasza Gépötty (#5102) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Elfogadom a véleményedet, Te így gondolod. Én meg úgy, hogy mindenki elkezdi valahol.
Szerintem a szakácsok sőt egyik szakmabeli sem úgy jött ki az anyjából, esetleg hagyta el a gimnáziumot vagy a 10. osztályt, hogy nem kell iskolába járnia ahhoz, hogy továbbtanuljon.
Ezek szerint aki nem biztos valamiben, és megmeri kérdezni a nála tapasztaltabbat akkor az az utcára se lépjen, mert nem volt még kint, és nem tudja mi várja kint?
És szerintem egy kérdésből Te nem tudod eldönteni, hogy nekem hol vannak a képességeim, és határaim. Én fejlődni akarok, fejlődés tanulás nélkül nincs.
Peace :U :R

(#5104) Gépötty válasza Atomgeszi (#5103) üzenetére


Gépötty
senior tag

Persze fejlődj, tanulj, de azért legalább az alapokat úgy sajátítsd el, hogy valaki legyen melletted, aki fogja a kezed, és olyan tanácsokkal lát el, amik a monitor innenső oldaláról eszünkbe sem jutnak, annyira természetesek.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5105) Ance válasza Dluinet (#5091) üzenetére


Ance
őstag

Igen. Ez az.

(#5106) macilaci78 válasza Gépötty (#5104) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Te hozzáértő vagy? Csak mert 3 hozzászólásból sem sikerült kiokosítani a kérdezőt. :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5107) Gépötty válasza macilaci78 (#5106) üzenetére


Gépötty
senior tag

Oké visszaszívom, nem szóltam semmit.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5108) Fikasz válasza PHM (#5083) üzenetére


Fikasz
tag

Visszatérek a tegnap esti faházas vibrálásra. :) Szereztem próbára egy 100-240V névleges feszültségű led lámpát és sajnos így is vibrál. (Kínai csodák az összes.)
Laza... (őstag) ajánlotta a táp utáni 1F kondit, ezen futnék még egy kört, bár nem tudom mit takar. Ki tudnátok fejteni bővebben?
Előre is köszi.

(#5109) PHM válasza Fikasz (#5108) üzenetére


PHM
addikt

Azt a kondit felejtsd el, nem komolyan mondta.
1F=1 farad kapacitás.
Ilyen, ha létezne, még 16V-osban is vödör méretű lenne, jó drágán.
Mivel a te lámpáid 230V-osak, neked a kondi nem fog segíteni.
Arról nem is beszélve, hogy egy 250VAC 1F-os kondi be sem férne a házadba.
Az a gyanúm, hogy nálad komoly feszültség esés van a hálózaton,
ha megy a fűtés. Lehet, hogy még a hagyományos izzó is vibrálni fog.
Ezek után abban sem vagyok biztos, hogy egy 12V-os kapcsoló üzemű táp
képes lesz ott normálisan működni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5110) Fikasz válasza PHM (#5109) üzenetére


Fikasz
tag

Köszi az infót.
Kipróbáltam, a hagyományos izzó normálisan működik. Viszont a fénye és a 60 watt ereje borzalmas, már elszoktam tőle. :) Marad a külön betáp a fűtés idejére.

[ Szerkesztve ]

(#5111) Laza... válasza Fikasz (#5110) üzenetére


Laza...
addikt

Egy 300m-es kínai Tescós hosszabbító tuti sokat fog segíteni :DDD

Never give up!

(#5112) macilaci78 válasza Fikasz (#5108) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Viszont ha csak 1-2 izzóról és pár órafolyamatos üzemről van szó, akkor 12V, akku és nem fog vibrálni.

És meg tudja tippelni valaki, hogy ez a feszültségesés mit jelent az 1kW-os fűtőtest használata során? Nehogy gond legyen a leásott kábellel...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5113) Laza... válasza macilaci78 (#5112) üzenetére


Laza...
addikt

P= U x I

Never give up!

(#5115) Fikasz válasza macilaci78 (#5112) üzenetére


Fikasz
tag

Segítségül hívtam a Goglit. A meglévő adatokból arra jutottam ha: kb 50 méteres 1,5-es kábelen, 1 KW-os fogyasztót használok az elméletileg 4,3Ah, a feszültségesés kb. 5 Volt. A biztonságos üzemeltetéshez elméletileg maximum 2 KW-os fogyasztót használhatok 9 Amper terheléssel szobahőmérsékleten. Ez utóbbi sajnos nem adott. :) Az amper valódi nagyságát holnap lemérem egy lakatfogóval, a munkahelyemről majd kölcsönkérem.

(#5116) PHM válasza Fikasz (#5115) üzenetére


PHM
addikt

A feszültségesés függ a kábel minőségétől, annak fajlagos ellenállásától is.
Ezen kívül, ha a hálózat erősen le van terhelve, az is lehet, hogy már eleve
a tápkábel elején is jóval a névleges 230V alatt van a feszültség.
A tuti az, ha megméred a hálózati feszültséget fűtés közben.
A legtutibb az lenne, ha szkóppal néznéd meg a jelalakot.
Ezt azért, még ha volna is rá lehetőség, tapasztalat nélkül nem javaslom.
Lehet ugyanis, hogy habár az effektív feszültség nem csökken jelentősen,
a csúcsfeszültség viszont igen, és ez okozza a problémát.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#5117) mzso válasza Dluinet (#5073) üzenetére


mzso
veterán

(#5073) Dluinet, (#5077) Gépötty
Nekem ezek a dolgok furcsák. Nem a szolgáltatót lehetne/kéne b@sztatni? Főleg, ha akkor esik le a feszültség amikor a szomszéd csinál valamit. Nálunk megy sok minden egyszerre. A szomszéd is folyton járat valami gépet, de nincs semmi ilyen probléma. Sokszor 240V közelében van a feszültség. Most csak 233. :)

Viszont ahol korábban laktunk kevés volt a feszültség sokáig. Motorok égtek le meg, TV-k mentek tönkre meg még ki tudja mi. A vége az lett, hogy beraktak egy transzformátort két utcával előrébb.

(#5118) Gépötty válasza mzso (#5117) üzenetére


Gépötty
senior tag

Ugyan, szerinted mi történne? Simán élhető a dolog, nem ment tönkre semmi. Gondolod, hogy viktátor rezsicsökkentéséből fognak fejleszteni?
UPC netünk-kábeltévénk van, és már az oszlopon határeset a jelszint. Az a házban ketté van osztva a két szintre, és lent szintén van egy splitter a modemnek meg a boxnak. Folyamatosan szopok vele havi tizenezerért, és szivattam a dologgal egy nagyon kedves barátom is, aki ott dolgozik, hátha meg tudja vajákolni. Végül oda lyukadtunk ki, hogy az utcát kellene fejleszteni, új erősítőkre viszont nincs pénz. És ők nem csökkentettek rizsát.
Nyugodtság van. A szomszéd nem hegeszt mindig, ahogy én sem kompresszorozok állandóan. Sokkal nagyobb problémák vannak ebben az országban, minthogy néha bevillog a lámpa.

[ Szerkesztve ]

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5119) fecus válasza Fikasz (#5115) üzenetére


fecus
őstag

Nekem ezek az adatok, így magukban, nem indokolnak semmiféle villogást. Esetleg bekapcsolt hősugárzó mellett hallgasd meg az összes olyan pontot, ahol kötve van a hálózat míg kiér a kismegszakítótól a faházig.
Ne legyen igazam, de én rossz kötésre gyanakszom. És akkor az melegszik is egy idő után amikor terhelve van. Esetleg később büdös is lesz.
Még a rossz kismegszakító is produkálhat ilyet. Olyankor zúg is a terhelés alatt.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#5120) spidersoft válasza mzso (#5117) üzenetére


spidersoft
senior tag

Nálunk lazán lejár 200V alá... most pl. 225V, ez egész jónak számít :)

(#5121) mzso válasza spidersoft (#5120) üzenetére


mzso
veterán

Hát nálam ez már bőven szolgáltatónál reklamálás szint. :) (Vagy fogyasztóvédelem, tudomisémmi)

(#5122) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Sziasztok!

Led szalagot szeretnék összefűzni.
Van itthon egy méter kék színű 5050 /60 14 wattos ledszalag és szeretnék hozzárakni egy vagy két méter 5630/60 -as hideg fehér szalagot ez mind egy tápegységről menne.
Össze lehet az eltérő fajtájú szalagokat kötni,így ahogy én elképzeltem?

[ Szerkesztve ]

(#5123) macilaci78 válasza Silentfrog (#5122) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Persze, csak a feszültség legyen azonos és a tápegység bírja el az egészet egyben. (Tápot max 80%-ig illik terhelni.)

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5124) Silentfrog válasza macilaci78 (#5123) üzenetére


Silentfrog
veterán

Szuper! Köszönöm a választ! :R

Ha összesen 3 méret lesz, 2 méter 5630 18 wattal, és egy méter 5050 14 wattal, akkor a tápegységet elég az egyik végére kötni?

Nem emlékszek, hogy a méter vagy a fogyasztás miatt kell a szalag két végére tenni a tápegységet.

(#5125) Dluinet válasza Silentfrog (#5124) üzenetére


Dluinet
nagyúr

minimum 5A-es tápot használj

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5126) Silentfrog válasza Dluinet (#5125) üzenetére


Silentfrog
veterán

Igen ,akkora kell mert az 5A az 60 watt mínusz a 15-20% amit rá szoktak hagyni.

(#5127) Dluinet válasza Silentfrog (#5126) üzenetére


Dluinet
nagyúr

5A az sok, ezért hogy ne melegedjen az a vékony szalag, a terhelés miatt, tápláld meg mind a két végén

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5128) Silentfrog válasza Dluinet (#5127) üzenetére


Silentfrog
veterán

Rendben,így lesz! :R

Hazai boltban az 5630/60 18 watt /méter, 1300 lumen fényáramnál jobb szalagot lehet kapni? 1200 forintért van Szegeden egy bolt ahol árulják ezt,2 év garanciával.
Ezt néztem ki.
Ez egy méteres alu profilra lesz felragasztva, 2 sor fér az egy meglévő kék mellé

[ Szerkesztve ]

(#5129) Dluinet válasza Silentfrog (#5128) üzenetére


Dluinet
nagyúr

az igazi 5630-as az nagyon drága, szerintem 5730-ast kapsz helyette (mint mindenhol)
ebből van nagyon rossz tapasztalatom, a fényerő oké, de színek nem az igaziak, tehát szerintem az olcsóbbaknak a CRI-je nem éri el a 80-at, de hát ez bármelyik leddel előfordulhat

az 5050-ös ledeknek általánosságban szebb a színképük

2835-öset meg még nem is próbáltam

5630-as LED-e csak a Samsung-nak van

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5130) Silentfrog válasza Dluinet (#5129) üzenetére


Silentfrog
veterán

[link]
Én ebben a boltban szoktam vásárolni személyesen.
Ez a bolt a ledesek Mekkája. :D Csak és kizárólagosan ledekkel foglalkoznak,a kifutó termékeiket vásárolom mert nagyon jó áron vannak.
A napokban vettem egy 12 wattos E 27-et 1050 lumen fényárammal. 4000K-4500k színhőmérsékletű 1400 forint 2 év garival.
Ennél jobbat még nem láttam sehol,pedig ami led az engem érdekel.
Innen venném az említett 5630-as szalagot az 5050es 60 ledes kék is innen van.

[ Szerkesztve ]

(#5131) Gépötty válasza Silentfrog (#5124) üzenetére


Gépötty
senior tag

Ha fizikailag megoldható, az sem jelent gondot, ha nem a végén van megtáplálva, hanem középen, vagy valahol ahol kiadja a hely.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5132) Silentfrog válasza Gépötty (#5131) üzenetére


Silentfrog
veterán

Alu profilba lesz,tehát megoldható az is.
Nem is hallottam, hogy így is szokták csinálni! :)

(#5133) Gépötty válasza Silentfrog (#5132) üzenetére


Gépötty
senior tag

Majd ha megyek megint haveromék boltjába, lefényképezem a néhány éve (talán három) felrakott ledszalagjukat. Egyik végén van megtáplálva az ötméteres szalag, gyakorlatilag nyitástól zárásig világít. A táp közelében nagyon, attól távolodva egyre kevésbé vannak elhalványodva a ledek rajta. Ennyit számít, honnan jön a villany. Ha jobban belegondolsz, egy ötméteres szalag közepén tápot adva, csak 2x2,5 méteren kell végigverekedniük magukat az elektronoknak a vékony vezetősávon, így homogénebb lehet a fénye is.
Nyilván a legjobb, ha mindkét végéről (és esetleg még középen is) meg van táplálva a dolog, ilyenkor az sem néz ki gázosan, ha vissza van véve a táp feszültsége 11V köré. Fényerőben nem nagy különbség, élettartamban jelentős.

[ Szerkesztve ]

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5134) Gépötty


Gépötty
senior tag

Keresek olyan vezetéket, ami olyan lapos, hogy már szinte kétdimenziós. Hangszóróvezetékről tudok, ami ilyen, annak borzasztó ára van, azt viszont nem tudom, világításra, egyéb tápellátásra készült vezeték (kvázi nagy szalagkábel) létezik-e egyáltalán. A cél az lenne, hogy falmatrica alatt el lehessen vinni a tápot pár led számára.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5135) xylacc válasza Gépötty (#5134) üzenetére


xylacc
csendes tag

Gyanítom, egy tekercsről letekert vékony vezeték lesz a végeredményed, én így szoktam elég jó hatásfokkal...
esetleg keress rá lapos utp kábelre, ha nagyobb teljesítmény kell.

[ Szerkesztve ]

(#5136) Gépötty válasza xylacc (#5135) üzenetére


Gépötty
senior tag

Találtam Alin két eladónál. Egyiknek sincs túl régi múltja, úgyhogy még kivárok a dologgal, de van méterenként rendelhetően nem olcsón, és harminc méteres tekercsben viszonylag jobb áron. Ha kicsit több és jobb minősítése lenne az eladónak, keresnék valakit, akivel össze lehet állni, de így marad a méteres kiszerelés. Van amúgy négyeres is.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5137) Gépötty


Gépötty
senior tag

Ha ebben töri valaki a fejét szólok, hogy nincsenek egymáshoz képest elkódolva a távirányítók, egyik vezérli a másikat. Épp most szopódtam be, mert van két ilyenem: az egyikkel led-szalagot, a másikkal reflektort akartam kapcsoltatni. Végülis tudom, csak nem külön-külön...

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5138) Morris válasza Gépötty (#5137) üzenetére


Morris
veterán

Nekem is van ilyenből kettő, de külön vezérelhető. Keresztbe nem működnek. :U

(#5139) Gépötty válasza Morris (#5138) üzenetére


Gépötty
senior tag

Cseréljünk! :D
Ezek szerint van remény, hogy ha rendelek még egyet, az működik külön is.
Bár igazából ha már rendelek másikat, akkor olyat veszek, ami tud két fogyasztót kapcsolni, és mindjárt elég feleannyi távirányító is.

Azt hitted felnőttél, közben csak a játékaid lettek drágábbak

(#5140) macilaci78 válasza Gépötty (#5137) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én 3-at rendeltem...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5141) radi8tor válasza Gépötty (#5137) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az cumi, de sajnos benne van a pakliban. Az olcsóságnak is van ára. :(

⭐ Stella

(#5142) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

rendeltem egy ilyet,kiváncsi leszek rá milyen lesz.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#5143) Dluinet válasza Kicsirics77 (#5142) üzenetére


Dluinet
nagyúr

én elsőre levenném róla a búrát

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5144) Kicsirics77 válasza Dluinet (#5143) üzenetére


Kicsirics77
veterán

egyelőre még meg kellene,hogy jöjjön mert 10 perce rendeltem az ebay-en :DDD

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#5145) fecus válasza Dluinet (#5143) üzenetére


fecus
őstag

Nekem nem sikerült. Te már próbáltad? Elforgott és vitte a ledeket is. Féltem, hogy elszakad bent valami. Persze törni biztosan lehetett volna.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#5146) Dluinet válasza fecus (#5145) üzenetére


Dluinet
nagyúr

nem, mert direkt búra nélkülit vettem/veszek
de ha le kéne szedni akkor van Dremel Rotary Tool-om

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5147) spidersoft válasza Dluinet (#5143) üzenetére


spidersoft
senior tag

Egyáltalán nem biztos, hogy a szőnyeghez képest is 3V körüli potenciál van a LED lábánál, szóval csak figyelemmel az efféle dolgokkal ;)

[ Szerkesztve ]

(#5148) Dluinet válasza spidersoft (#5147) üzenetére


Dluinet
nagyúr

sajnos ismerem a kínai technikát

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5149) spidersoft válasza Dluinet (#5148) üzenetére


spidersoft
senior tag

Végülis Kicsirics77-nek szólt (csak így jött ki a válasz) -- bár gondolom ő is ismeri... de jobb az ilyet ezerszer elmondani...

(#5150) Kicsirics77 válasza spidersoft (#5149) üzenetére


Kicsirics77
veterán

köszi,de 2 évet tanultam épület villamossági szerelést,nem fogom fogdosni úgy,hogy fél lábbal a lavórban állok a vízben és még a nullát rátekerem az ujjamra :DDD
nyilván nem fogdosom és a búra is marad rajta

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.