Hirdetés

2024. július 2., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13401) n_stolz


n_stolz
tag

Sziasztok!
A nappalink falára szeretnék egy kőfalat burkolni, melyet felülről spot-lámpákal világítanánk meg, mint dekorfény.
Példaként egy ilyen jellegű nappali/fal:

Ehhez a felső sarokba gipszkarton dobozolást építenék.
A kérdésem, hogy milyen volna az ideális gipszkarton méretezése(az X és Y méretek)? Alább egy skicc.

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

n_stolz

(#13402) Bici válasza worxland (#13399) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, megnézem.

(#13400) pjen: Ilyen a csillár.
Nem lenne túl jó ötlet, mert a forgatónyomatéktól lelógna az egész.
Jobban át kellett volna gondolnom ezt az E14-es dolgot. Azt hittem, hogy manapság már mindenből nagy a választék. :B Én kis naív... :D

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13403) Phülöp válasza n_stolz (#13401) üzenetére


Phülöp
addikt

Én 15x40-es méretezést használtam, de nem a falat akarom világítani - neked a faltól való távolság szerintem 20cm elég, és annak a felére rakod a spotokat. A mennyezettől 10cm illik, mert vannak spotok, amiknek kell a hely. Ha már megvannak a spotok, akkor azokhoz méretezhetsz.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#13404) pjen válasza Bici (#13402) üzenetére


pjen
félisten

Kompakt fénycsövet lehet kapni 15W osat.Én spirált vennék,igaz kicsit kilógna a búrából,de legalább világítana

(#13405) macilaci78 válasza Phülöp (#13403) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nálam hasonló van, csak fából. Élesebbek az elemek sarkai, a falsíktól 1 méterre rakott, ráirányított spotoktól már mellkas magasságban is árnyékot vet a fal. Ha 10 centire rakja a spotot a faltól, kb a 6. sortól már árnyékos lesz.

n_stolz: rakd fel a falat, X úgyis definiálható előre. A fel felső pár sorát kihagyod, hogy a gk-t szépen el tudd dolgozni, és kézben tartott foglalattal belövöd Y értékét, majd megépíted a gk-ot, eldolgozod és a maradékot felfalazod.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13406) Bici válasza pjen (#13404) üzenetére


Bici
félisten

E14-esböl eddig csak az OSRAM Dulux Twist 15W/827 E14 2700K típust láttam.
Ileyn van otthon, és zúg.
Megkérdeztem a forgalmazót, hogy ez normális-e, vagy csak kifogtam 3db rossz példányt.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13407) Phülöp válasza macilaci78 (#13405) üzenetére


Phülöp
addikt

Jogos, erre nem gondoltam.
"3D feature wall" keresőszóval van sok találat, azokból lehet saccolni távolságot is, beesési szöget is.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#13408) pjen válasza Bici (#13406) üzenetére


pjen
félisten

Nekem azt hiszem Tunsgram mini eco van,az nem zúg.Ha az a fő világítás én beruháznék pár darab 42 W os gyertya halogénre.Az bevilágítana és a fogyasztás sem olyan rettenetes.

[ Szerkesztve ]

(#13409) DeFranco


DeFranco
nagyúr

2016 márciusában rendeltem 3 db 10W E27 A60 Thermoplastic Meleg fehér (v-tacnál a termékkódja 4209) V-Tac égőt, ez ügyben jártam itt pár napja, hogy az egyik megdeglend.

Most, néhány nap eltéréssel a másik is meghótta magát.

Kiszámoltam, profitnál vagyok, annyira nem zavar, de fura, hogy egyszerre kettő dobta fel a pacskert szoros egymásutánban. Mi a helyzet ezekkel? Ennyire egyszerre döglenek? A 12W-osból tudtam hogy van egy ratyi széria de ennél nem hallottam még ilyenről.

Most berendeltem egy elvileg ugyanilyen csomag izzót (v-tac, e27, a60, 10w, meleg fehér, nem tudom hogy van-e ugyanilyenből más típusuk) 4 db-os csomagban 1500-ért, ami nem rossz ár. Meglátjuk.

(#13410) Tony21 válasza DeFranco (#13409) üzenetére


Tony21
tag

Hullik nálam is, nem egyszerre, de folyamatosan döglenek (1 év után kezdték, idén eddig 3-ból 3, tavaly év eleji vásárlás).

(#13411) DeFranco válasza Tony21 (#13410) üzenetére


DeFranco
nagyúr

hasonló áron van jobb vétel egyébként? 3-4k-ért nem fogok égőt venni mert annyival nem megy többet.

(#13412) worxland válasza DeFranco (#13409) üzenetére


worxland
addikt

Én négy E14-es LED-et vettem a Kikában, egy év múlva pár héten belül elromlott 3, majd kicsivel később a negyedik is.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#13413) DeFranco válasza worxland (#13412) üzenetére


DeFranco
nagyúr

ez elvileg még garis is, de nem fogom visszaküldözgetni szegedre. ha lenne arra ismerősöm biz Isten visszaküldeném vele, de így nem vesződök.

annyira nem paprikázott azért fel, nagyon óvatos becsléssel megy 3 órát egy nap a csillár (biztosan többet, nyáron 8-10-ig legalább ég, télen meg gyakorlatilag mindig ha otthon vagyunk, max hétvégén napközben nem)

számoljunk 350 nappal, mert el is utazunk, és 50w-al mert egy 60w-os izzót vált ki.

3*350*50= 52,5kW, á 19 Ft-tal számolva az 997,5 Ft megtakarítás az első évben. anno másfél éve vettem 700 Ft-ért most a feléért veszem ugyanezt.

egy 2k-s égő nem tud annyit menni hogy megérje, feltéve hogy eléggé biztonságos az olcsóbb is.

(#13414) macilaci78 válasza DeFranco (#13413) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Egy barátom csak 2 utcányira lakik a szegedi üzlettől, 2 hét múlva találkozom is vele. De hogy mikor jut vissza a cseretermék, azt nem tudom.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13415) DeFranco válasza macilaci78 (#13414) üzenetére


DeFranco
nagyúr

lévén kidobnám, tök mindegy. kettőt kellene gariztatni, felezzünk, visszakapok egyet, egyet meg megtart valamelyikőtök és wun wun

(#13416) macilaci78 válasza DeFranco (#13415) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Hm, lássuk csak! Akárhogy is, de kettőnk kétszeri találkozásához összesen kell minimum egy óra vissza nem térítendő idő, a haverral egyszer úgyis találkozom, közös programunk van, de a második ilyen alkalom bizonytalanul soká van, így legalább 30 perc ráfordítása kell ahhoz, hogy kitérőként velem találkozzon ezen ügyben. Erre még rájön az ő ideje, amit elszöszöl a bolt megközelítésével ügyintézéssel, kb 30 perc szintén.
Tehát ott tartunk, hogy 2 órát kell elpazarolni 2 kiégett led garanciális cseréjére és még a vonatkozó költségekkel nem számoltunk, mint az én esetleges BKV jegyem, vagy a plusz távolságok üzemanyagköltsége, stb.

Ettől talán még az is célravezetőbb, hogy a Szeged topikban meghirdetni ingyen elvihetőnek, amit majd a vállalkozó kedvű új tulajdonos gariztat. :DDD

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13417) SunMount3r válasza DeFranco (#13413) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Valamit nem értek: 3db 10W-os égőre hogy jön ki 50W?! :F

(#13418) macilaci78 válasza SunMount3r (#13417) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Annyit spórolt meg, annyival eszik kevesebbet, mint a korábban használt izzószálas.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13419) DeFranco válasza SunMount3r (#13417) üzenetére


DeFranco
nagyúr

egy darabra vetítve számoltam. 3 üzemóra, 350 nap, 50 w (60-10)

de csak mórickáztam, ne vegye senki alapnak ezt a számolást.

[ Szerkesztve ]

(#13420) DeFranco válasza macilaci78 (#13416) üzenetére


DeFranco
nagyúr

az is elég lett volna, ha nem ajánlod fel. akkor kidobom.

(#13421) oilver1


oilver1
tag

Sziasztok!
Programozható LED-es akvárium világítást készítek, melynek alapja a TC420-as LED kontroller. Az alábbi leírás szerint kötöttem be:

http://www.tc420.net/connecting-high-power-LEDs-to-the-TC420.php

A MOSFET bal oldali kapujára kötöttem ezt a LED drivert a pwm csatlakozásra:

A driver egy 700mA-s dc-dc step down modul, amire 6 db 3W-os kék LED-et kötöttem egyenként 3.8V nyitófeszültséggel, amit egy 24V-os táppal hajtok meg.

Miután a rendszert összeállítottam és bekapcsoltam, a kék ledek szabályosan világítanak. Ezzel nincs is gond. A PWM jelet rákötöttem a led meghajtóra, de továbbra is 100%-on égnek a ledek. Programoztam így, programoztam úgy a tc420-ast, de a led-ek meg sem nyikkannak, csak akkor halványodnak el picit, ha hozzáérintem a PWM kábelt a mosfet bal lábához.

Nem tudom hol a hiba, mindent úgy csináltam, ahogy le van írva. Tipp, ötlet valakinek?

Az alkohol nem válasz, de legalább a kérdéseket elfelejted!

(#13422) SunMount3r válasza DeFranco (#13419) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Jah, hogy a fogyasztás különbségét számoltad... Ok. :U

[ Szerkesztve ]

(#13423) mzso


mzso
veterán

Helló!

Valakinek van közvetlen tapasztalata a 4W-os E27-es nem-filament V-TAC-okkal? (4160, 4162, 4207)
Vibrálnak ezek? (a 3W-osról tapasztalatból tudom hogy vibrál mint az állat)

Pl: https://www.vtac.hu/LED-izzo-4W-E27-G45-Epistar-Chip-4500K
(Gondolom mindhárom ugyanaz a felépítés csak más színhőmérsékletben)

Tudom van 4W/400lm filament is (és a 2200k-som nem is vibrál) , de az már elég erős arra amire nekem kell. Elég nekem a 320. Igazából talán a 250lm (3w) is elég lenne, de az ugye vibrál.

(#13424) mzso válasza mzso (#13423) üzenetére


mzso
veterán

Esetleg 4W-os Global-lal? (abból 6W-osom van ami igen enyhén vibrál, kb mint egy 25W-os hagyományos izzó)

[ Szerkesztve ]

(#13425) n_stolz válasza macilaci78 (#13405) üzenetére


n_stolz
tag

Köszönöm a segítséget!
Utánaszámoltam és a szűk sugárzási szögű(38°) Leddel tudok tetszetős hatást eleérni, így a lehetőségekhez mérten 150x350es dobozolást fogok tudni építeni.

n_stolz

(#13426) macilaci78 válasza n_stolz (#13425) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Várjuk a fényképes munkanaplót és a végeredményről a beszámolót! Született már ilyen alkotás a logout-on. :K

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13427) gaben1117 válasza n_stolz (#13425) üzenetére


gaben1117
senior tag

En ma fejeztem be a 20×25-ös meretü hasonlo dobozolast szinte az egesz lakasban. :) elöször csinaltam ilyet eletemben,de szerintem nagyon szuper lett. Majd teszek fel par kepet ha teljesen kesz lesz minden.

(#13428) Kernel válasza oilver1 (#13421) üzenetére


Kernel
nagyúr

A közös negatív (viszonyítási pont) bizonyára adott, mert akkor nem működne még így sem elvileg.

A kis panel PWM-bemenetét a + tápra kötve nullára kellene szabályozni, vagyis kikapcsol. (A bemenetnek el kell viselni a tápfeszültséget, az adatlap szerint.)

Noha a Gate-re kötött vezérlésnek is működni kellene, meg bizonyára valaki azt is kipróbálta, de azért adódhatnak problémák, ha valami változott a konstrukcióban.

De a rendes kimenet is felhasználható, csak rá kellene kötni egy izzót vagy ellenállást, ezáltal felhúzva a tápra, amit a FET-ek fognak húzgálni lefelé.

A kimenet izzóval 20 A-ig terhelhető, aminek persze határt szab a tápegység.

Ha ellenállást kötsz rá, 1 kΩ nagyságrend is megfelelő, ami gyakorlatilag semmi terhelés, de a PWM-jelet le kellene adnia.

A csatlakozón a két pozitív galvanikusan közös, ahogy már volt róla szó.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13429) szabifotos


szabifotos
senior tag

Vettem kíváncsiságból 2835 warm ÓCCSÓ led szalagot. LINK
5m 3USD volt. 720mA-t vesz fel az 5m-es tekercs. ez 12V-on 1,72W/m. Bár nem próbáltam 2 oldalról táplálni, de ez akkor is karcsú. A selejt ledeket rakják bele, vagy hogy van ez? :D

(#13430) Kernel válasza szabifotos (#13429) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha jól látom, 151 jelzésű SMD ellenállás van rajta, vagyis 15 és 1 db 0, azaz 150Ω.

60 LED/m, hármas soros kötés, elméleti esetben 3x3 = 9 V jut a LED-ekre és 3 V marad az ellenállásra, 3/150 = 20 mA.

60/3 = 20 ágon folyik 20 mA, azaz 400 mA méterenként, vagyis 5 méteren 2 A névleges érték.

Ezzel áll szemben a valós 720 mA, ami az öregedés során még nőhet. Amikor én vettem 3528-at (ugyanilyen konfigurációban), az sem vett fel sokkal többet, új korában. 6 hónap használat után emelkedett valamennyit.

A fehér LED-ek 3 V nyitófeszültsége nem pontosan annyi, valójában több, illetve részben áramfüggő is, ezért az egész számítás is csak elméleti / névleges.

Az viszont kiderül a 150 Ω ellenállásból, hogy 20 mA-es LED-ekre kalkuláltak, holott egy "tisztességesebb" 2835 tokban létezik 60 mA változat (3 paralel integrált chip, 0,2 W összesen), ami ugyanakkor jobban is melegedne. Értelemszerűen kisebb ellenállás is kellene akkor.

Sőt, létezik 0,5 W-os 2835 (160 mA). Más kérdés, hogy a szalag azt már nem is bírná rendesen hűteni, illetve árammal ellátni, tehát ez is behatárolja a lehetőségeket.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13431) lorcsi


lorcsi
veterán

hello

van egy íróasztali lámpám, eddig normál hagyományos izzóval használtam, de hihetetlenül felforrósodott az egész búra
gondolom a LED-es melegedik fel a legkevésbé, de ezen kívül mi az ami még szóba jöhet ?

szeretném a legjobb ár/értékűt kiválasztani
nem egész nap lesz használva..hanem esténként pár órára

erről mi a véleményetek ?

esetleg?

nehezen értem, hogy a fentiek 500 alatt vásárolhatóak..miközben van egy csomó 1500-200 felett is
mi a különbség?

[ Szerkesztve ]

(#13432) lorcsi válasza lorcsi (#13431) üzenetére


lorcsi
veterán

esetleg ezek

első
második

(#13433) szabifotos válasza Kernel (#13430) üzenetére


szabifotos
senior tag

Áhh, így már világos! Köszi! :R Viszont akkor így majdhogynem 3528-at vettem inkább, ha a fényerőt nézzük, bár nem hasonlítottam össze...

(#13434) oilver1 válasza Kernel (#13428) üzenetére


oilver1
tag

Értem. Akkor ha oda bekötök egy 1k ohmos ellenállást, a csatorna jelét a dc-dc driver pwm bementére kell kötnöm?

Az alkohol nem válasz, de legalább a kérdéseket elfelejted!

(#13435) macilaci78 válasza szabifotos (#13429) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A ledszalagba úgy általában véve a kevésbé jól sikerült ledeket építik be, mert sűrűn vannak és nem látod a szomszédos ledek közti különbséget. A sok eltérő tulajdonságú ledet vegyesen rakva homogén lesz az eloszlás.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13436) Kernel válasza szabifotos (#13433) üzenetére


Kernel
nagyúr

A 150 ohmos ellenállás ezt eleve eldönti, ugyanilyen szokott lenni a 3528 szalagon is. Innen kezdve már mindegy, hogy 2835 van rajta, még akkor is, ha abban három paralel chip van integrálva.

Azonos áramon (névleges 20 mA) nem adhat több fényt, kisebb egyedi sajátosságoktól eltekintve.

Elvileg az lenne különbség, hogy a 3528 szimplán 20 mA-es, a 2835 legalább 60 mA-t bírna. Már, ha ki lenne hajtva annyira (kisebb értékű ellenállással), meg ha igaz lenne egyáltalán.

(#13434) oilver1

Igen, a rajzolt izzó helyett mehet az ellenállás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13437) oilver1 válasza Kernel (#13436) üzenetére


oilver1
tag

Rendben, köszi! :) :R

Az alkohol nem válasz, de legalább a kérdéseket elfelejted!

(#13438) oilver1 válasza Kernel (#13436) üzenetére


oilver1
tag

Tökéletesen működik az általad leírtak szerint! Köszönöm szépen még egyszer! :R

Az alkohol nem válasz, de legalább a kérdéseket elfelejted!

(#13439) Kernel válasza oilver1 (#13438) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szívesen, egyébként utána gondolkodtam, hogy valamennyi felhúzóellenállás talán van beépítve is, hogy a LED-ek nullára szabályzása korrekt legyen (parázslás kivédése), akkor viszont az is előfordulhat, hogy nem fontos külön ráakasztani.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13440) Sterilzona


Sterilzona
senior tag

Sziasztok!
Pincénkben, 120-as neon csövek szolgálnak még. Arra gondoltam, elkezdem lecserélni őket, ledes fénycsövekre. Járható út? Remélem olyan egyszerű, ahogy elképzeltem. Kiveszem neont, és beteszem a led csövet. Úgy mond, plug and playek ( talán így mondják informatikában ) ezek ?
Ha igen, van valami ajánlott?
Nem vagyonokért, de a lehető legerősebb lenne jó, nyilván.
Köszönöm a segítséget előre is.

(#13441) pjen válasza Sterilzona (#13440) üzenetére


pjen
félisten

Igen álltalában kiveszed,beteszed.Ha nem akkor a gyújtó helyére adnak a csővel egy áthidalót.Egyébként rá van rajzolva a csomagolásra.Ha nem sokat ég és valami jobbat veszel,lehet sosem hozza be az árát.

[ Szerkesztve ]

(#13442) macilaci78 válasza pjen (#13441) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szüleimnél a konyhában a 3×120-as armatúrát ledpanelre cseréltem. A fényerő számottevően nem nőtt, de rögtön felkapcsol és sosem zúg/búg. Minőségi csere volt, emellett sokat is megy.
Nem csak az ár lehet a szempont.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13443) pjen válasza macilaci78 (#13442) üzenetére


pjen
félisten

Teljesen igazad van,de ez egy pince,gondolom nem tartózkodnak ott életszerűen.Nekem is fénycső van a garázsban elektrónikus elótéttel.Rögtön felkapcsol és nem zúg,búg.Persze ha megdöglik én is ledet veszek,de az még remélm sok év.

[ Szerkesztve ]

(#13444) Sterilzona


Sterilzona
senior tag

Jon a tel, egyre tobbet fog egni, foleg ha kevesebbet fogyaszt, plane. Akkor nem kell annyira sporolni.
Tehat nem kell semmit atvarialni, at kotni. Szimpla csere, esetleg kis plusz.
Oksa. Boltba gondolom ha esetleg vaneg vele valami elmondjak.
Koszonom

(#13445) gaben1117


gaben1117
senior tag

Sziasztok!

Egyszer már feltettem régebben ezt a kérdést, de sajnos akkor választ erre nem kaptam. Szóval a lenti képen látható elrendezésű világítást tervezem a lakásba.

Nappali:
- jobb oldalán 3 foglalatos csüngő csillár
- falak menti gipszkarton dobozolásban 8 db LED spot
Előszoba:
- 4 db LED spot
Folyosó:
- 6 db LED spot

Ezeken kívül nem lenne más fényforrás, ez szolgálna az általános megvilágosításra.

Ekkora területekre (beírtam a méreteket is a képre) milyen erősségő és milyen színhőmérsékletű GU10-es led spotokat tegyek? 3-5-7 Watt? Van valakinek tapasztalata, hogy megfelelő fényt fognak így adni?

Előre is köszönöm! :R

(#13446) Phülöp válasza gaben1117 (#13445) üzenetére


Phülöp
addikt

Nálam a 6x3-as előszobában 5db 7W-os "natural white" led (GU10 230V 7W 4000K SPOT 120DEGREES) van fent a gipszkarton álmennyezetben, elegendő - igaz nem a fal mellett vannak közvetlenül.
Kiindulásnak talán jó a válaszom.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#13447) mzso válasza gaben1117 (#13445) üzenetére


mzso
veterán

Mivel jórészt ízlés kérdése így gondolom nem nagyon akarnak rábeszélni semmire.
Mivel nálam csak hagyományos E27-esek vannak így nagyon nem szólnék hozzá.
Csak annyit hogy nekem 2x6W bőven elég hasonló méretű folyosóra. Úgyhogy nekem elég lenne a legkisebb is mindenhová. A csillárba meg raknék erősebbeket (bár ennél nem írtad, hogy milyen meg mekkora megy bele), hogy ha az asztalnál kéne valamihez nagy fény.

(#13448) macilaci78 válasza gaben1117 (#13445) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Tényleg egyéni preferencia kérdése. Hideg fehéret nem szoktak lakásba tenni, natúr, vagy meleg fehér közt gondolkodj.

Én szeretem a nagy fényt, inkább a 6-7 W, minden második külön körön és tudod skálázni.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13449) SunMount3r válasza macilaci78 (#13448) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A rádióban hallottam nemrég valami "világítás energetikai szakit", aki kizárólag a meleg fehéret tartotta jónak. A szervezetre mért hatásánál fogva a többit kizárta.

De másutt pl. azt is olvastam, hogy irodába/munkahelyre a természetes fehér a jobb az élénkítőbb hatása miatt, míg otthonra a meleg fehér, mivel az meg nyugtató.

Nem is nagyon láttam még olyan munkahelyet, ahol meleg fehérrel világítottak volna, de a plázákban és a szupermarketekben is inkább a természetes fehér szokott lenni...(Legalábbis az emlékeim szerint :U ...)

Nálunk a legtöbb szobában természetes fehér van, de inkább cserélném most már őket a megszokott meleg fehérre, egy-két eset kivételével. Nem rossz a természetes fehér sem, csak a meleg mégis kellemesebb hosszú távon.

A hideget pedig szerintem csak nagyon spéci célokra lehet bevetni...

[ Szerkesztve ]

(#13450) gaben1117 válasza mzso (#13447) üzenetére


gaben1117
senior tag

Most, hogy megtörtént a villanyszerelés, már ideiglenesen be lett téve pár darab GU10 spot, hogy legyen világítás a lakásban. Még próbálom kideríteni, hogy ezek pontosan milyen erősségű és fényűek lehetnek, mert nem én vettem, de 3 darab van bekötve a nappaliba a tervezett 8 helyett jelenleg és már ez a fény is sok. (én egyébként 7W-osra tippelem és a legfehérebb fényűre)

@macilaci78: nézegettem google képeket és valószínűleg a 3000K meleg fehér lesz a tuti befutó mindenhová. Sajnos külön körre kötni már nem nagyon lehet, nem akarom megbolygatni a kész bekötéseket. Illetve a kapcsoló is úgy lett már bekötve, hogy egyik fele a csillárt kapcsolja, másik pedig a spotokat.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.