Hirdetés

2024. július 4., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13430) Kernel válasza szabifotos (#13429) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha jól látom, 151 jelzésű SMD ellenállás van rajta, vagyis 15 és 1 db 0, azaz 150Ω.

60 LED/m, hármas soros kötés, elméleti esetben 3x3 = 9 V jut a LED-ekre és 3 V marad az ellenállásra, 3/150 = 20 mA.

60/3 = 20 ágon folyik 20 mA, azaz 400 mA méterenként, vagyis 5 méteren 2 A névleges érték.

Ezzel áll szemben a valós 720 mA, ami az öregedés során még nőhet. Amikor én vettem 3528-at (ugyanilyen konfigurációban), az sem vett fel sokkal többet, új korában. 6 hónap használat után emelkedett valamennyit.

A fehér LED-ek 3 V nyitófeszültsége nem pontosan annyi, valójában több, illetve részben áramfüggő is, ezért az egész számítás is csak elméleti / névleges.

Az viszont kiderül a 150 Ω ellenállásból, hogy 20 mA-es LED-ekre kalkuláltak, holott egy "tisztességesebb" 2835 tokban létezik 60 mA változat (3 paralel integrált chip, 0,2 W összesen), ami ugyanakkor jobban is melegedne. Értelemszerűen kisebb ellenállás is kellene akkor.

Sőt, létezik 0,5 W-os 2835 (160 mA). Más kérdés, hogy a szalag azt már nem is bírná rendesen hűteni, illetve árammal ellátni, tehát ez is behatárolja a lehetőségeket.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.