Hirdetés

2024. július 2., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13301) EXIEZ válasza pjen (#13300) üzenetére


EXIEZ
senior tag

Kb semennyire nem értek hozzá, ha csak csavarozgatni kell nem nagy gond, de kb itt megállt a tudomány.

(#13302) pjen válasza EXIEZ (#13301) üzenetére


pjen
félisten

Akkor lehet nem a neten,hanem egy szakembernél kéne érdeklődni. :)

(#13303) BullZeye


BullZeye
veterán

Épített már otthon valaki Hyperionnal hangulatvilágítást?

(#13304) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Lassan kiforrja magát, mit szeretnék.
Ledenként címezhető szalagot és hozzá vezérlőt, na meg szoftvert, amivel be tudom állítani a vezérlőt.
Dekorvilágítás lesz, fehér, RGB. Egy tolóajtó felső sínje mellé menne, az ajtó egyik oldalán WW, a másikon NW fényű világítás van, így ez a két színhőmérséklet jöhet szóba a szalag fehérjénél.
3 méter, vagy 2×3 méter, ha egy vezérlővel megoldható.

Mit ajánlotok?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13305) joysefke


joysefke
veterán

12V ~AC betáplálású GU5.3 foglalatos LED-et tudna valaki linkelni webshopból?

Akárhol kerestem, még nem láttam...

Előre is köszi!

(#13306) joysefke


joysefke
veterán

Sziasztok!

Hátha tud valaki segíteni... :)

első kérdés:
A dimmelhető LED izzók PWM vagy feszültség/áramszabályozottak?

Ha egy E27-es foglalatba berakok egy dimmelhető E27 LED fényforrást (pld. mert csak ilyen volt a boltban) úgy hogy nincsen spec kapcsolóm, akkor az ugye nem fog nekem villogni?

második kérdés:
Rendeltem 12V AC+DC GU5.3 LED-ket: https://fenyaruhaz.hu/dtradeFS/VTAC/Info/SKU-1663_EN.pdf

Ebben nyilván van egy egyenirányítás ami a 12V ~AC-ból 12V-DC-t csinál. Van ezzel kapcsolatban valami tapasztalat? Ugye elegendően fejlett ez az elektronika, hogy ne villogjon nekem 50-100Hz frekivel a LED? Van ezekben valami pufferkondenzátor? :)

Előre is köszi!
üdv
J

[ Szerkesztve ]

(#13307) Kernel válasza joysefke (#13306) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az E27 230 V-os dimmelhető LED-ek a régi izzók leváltására lettek kifejlesztve olyan helyeken, ahol hagyományos, fázishasító (triac, tirisztor) fényerőszabályzó van. Ha normál kapcsolóra kötik, az semmit nem változtat.

Most az talán mellékes, hogy a belsejében PWM-áramkör szabályozza a LED simított (DC) áramát. A nem dimmelhető (de szintén aktív elektronikát tartalmazó) lámpákhoz képest valamivel bonyolultabb driver van benne, ami a hasított szinusz feldolgozására alkalmassá teszi, ezért drágább is, a vibrálást is kiküszöböli általában.

Kivéve, amikor valamelyik dimmerrel mégsem tud együttműködni, ilyen előfordulhat, az áramkörök sokfélesége miatt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13308) joysefke válasza Kernel (#13307) üzenetére


joysefke
veterán

Köszi!

Azóta már rendeltem egy nem-dimmelhetőt. Mivel nincsen dimmer kapcsolóm, ezért jobb a békesség: olcsóbb és ahogyan olvasom a válaszodat kevesebb dolog romolhat benne el, mint a dimmelhető LED-fényforrásban...

[ Szerkesztve ]

(#13309) BullZeye válasza joysefke (#13306) üzenetére


BullZeye
veterán

Oh, szóval a dimmelhető E27 és GU10-es LED-ek vibrálnak és PWM-el folytják le magukat? Mert akkor eszembe se jut ilyen rendszer kiépíteni az új lakásban...pedig ez volt a terv :(

(#13310) Killerlaca


Killerlaca
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy láma kérdésem. Egy beltéri LED szallag minden esetben ugyan annyit fogyaszt?
Értem ez alatt a fényerő csökkentést vagy pl csak egy adott szín világít RGB esetén.

Előre is köszönöm.

Asus Z170 pro Gaming, i7-6700K, GTX 1060 6GB, OCZ 60GB, Corsair 8GB, Sharkoon 500W

(#13311) BullZeye válasza Killerlaca (#13310) üzenetére


BullZeye
veterán

Nem, értelemszerűen ami meg van adva fogyasztás az ha mind3 szín egyszerre (fehér szín) világít max fényerőn.

(#13312) djnice


djnice
veterán

Akit esetleg érdekel, találtam végre nagyobb fényerejű G9-es égőt ami ténylegesen nem vibrál, ma érkezett meg, teszteltem. Hideg és meleg fehér változatban is van: [link]

(#13313) #41635072 válasza djnice (#13312) üzenetére


#41635072
törölt tag

Ennél a terméknél mi a különbség az A B és C variáns között? Semmi infót nem látok ezzel kapcsolatban.
Köszi.

Amúgy 380 lument írnak. Akkor gondolom sokkal gyengébb, mint egy 33W-os 460 lumenes izzó.

[ Szerkesztve ]

(#13314) PHM válasza #41635072 (#13313) üzenetére


PHM
addikt

A kinézetük más:

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#13315) djnice válasza #41635072 (#13313) üzenetére


djnice
veterán

Ahogy írták előttem, csak a kinézetük más.
Nekem 6 db van belőle a nappaliban, lehet kicsit gyengébb mint a 33-mas halogén, de elég a fénye. Meg egyelőre más lehetőség nincs :)

(#13316) pjen válasza djnice (#13315) üzenetére


pjen
félisten

Szia,ha kevés a fény,G9 foglalattal 60W os halogén is van.

(#13317) djnice válasza pjen (#13316) üzenetére


djnice
veterán

Tudom, de még a 6 x 33 W is nagyon sok fogyasztásban, ezért kerestem LED-est.

(#13318) pjen válasza djnice (#13317) üzenetére


pjen
félisten

Viszont ezek kíválóan és egyszerűen szabályozhatóak.

(#13319) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Létezik, hogy ezek az 5050/60-asok 1000lm/m-esek lennének? :F A többi hasonló amit találtam még 5 méterre számolva se tudnak ennyit. Vagy kamu lehet?

(#13320) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

E27 foglalatba gond nélkül belemegy az E26-os izzó, vagy lehet ezzel játék?

Aurea mediocritas

(#13321) pjen válasza AXisBOLD (#13320) üzenetére


pjen
félisten

E26 izzó,az milyen?E10,E14,E27,E40.Ez a szabvány.

(#13322) Tartarus válasza AXisBOLD (#13320) üzenetére


Tartarus
csendes tag

Persze bele. ;)
E -> Edison
Utána a szám az átmérő mm-ben.
Amiket én megmértem (E27) alapból 26 körüliek, gondolom spórolásból..

(#13323) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

sziasztok,

eddig köszi

egész pontosan SAL E27/GU10 átalakító és MiPow Playbulb Smart (gyártói).

Az izzó gyártói oldalán is E26/E27 van feltüntetve, de több helyen olvastam, hogy a kettőt oda-vissza kiírják, hogy jobban eladható legyen, de az E27 hosszabb is valamivel. Ez most egy kicsit megkevert, csak kellemetlen meglepetést nem akarok.

Aurea mediocritas

(#13324) ezozo


ezozo
tag

Sziasztok,van egy 30w led reflektorom ami egyszer csak elkezdett villogni,ismerős műszerész azt mondta ez táp,rendeltem is hozzá egy belevalót,kicseréltem azzal is villog,azóta vettem még egyet gondoltam biztos hibás volt az előző,beszereltem villog,rendeltem ledet is gondoltam hátha az lesz rossz,hát nem,az is villog,terhelés nélkül a táp 40 voltot ad ki,terhelve villogó leddel 26-28volt között ugrál,nem értem mi nem jó,válaszokat előre is köszönöm.

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13325) macilaci78 válasza ezozo (#13324) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Szerintem tápot többet ne vegyél, abból van már elég, viszont egy led még szopik... ;]

Tudni kéne, milyen reflektorod is van pontosan, mert a led és a táp közötti dolog sokféle lehet.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13326) ezozo válasza macilaci78 (#13325) üzenetére


ezozo
tag

a tápot innét 30w [link]
a led pedig ebböl a 30w [link]
A gyári led az passz mert nincs ráírva semmi.

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13327) macilaci78 válasza ezozo (#13326) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem nagyon van semmi a táp és a led közt. Hidegen is már rögtön villog, ahogy bekapcsoltad, vagy csak melegedés után?
Passzolom, ilyen refivel nem dolgoztam még.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13328) ezozo válasza macilaci78 (#13327) üzenetére


ezozo
tag

Egyböl villog ahogy bekapcsolom,felül a régi táp,alul az új

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13329) Kernel válasza ezozo (#13328) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szabályos vagy véletlenszerű, milyen frekvenciájú az a villogás?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13330) PHM válasza ezozo (#13328) üzenetére


PHM
addikt

A régi tápod 20W-os, az új 30.
A régi táp 10 soros, 2 párhuzamos ághoz van méretezve.
Elképzelhető, hogy az új tápod túlhajtotta a ledet, vagy az eleve hibás volt,
és mondjuk a háromból csak két ág élt.
A villogás tipikus velejárója a túlhajtásnak.
Én inkább egy 50W-os ledet raknék a reflektorba, a drivernek nem lesz
tőle baja, s azt (mármint az n50W-os ledet) nem tudja túlhajtani.
Ügyelj a jó hőátadásra, mikor berakod az új ledet.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#13331) ezozo válasza Kernel (#13329) üzenetére


ezozo
tag

Szabályos,kb 1mp alatt kettő villanás.
PHM:én is furcsáltam hogy 20w-os a 30w-os refinek a tápja,én meg 30w-ost rendeltem mert azt hittem hogy tartósabb lesz hogy nincs túlterhelve,gondoltam a gyártó sporol a kisebb táppal.

[ Szerkesztve ]

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13332) Kernel válasza ezozo (#13331) üzenetére


Kernel
nagyúr

Láttam már LED-et is így vibrálni, igaz kisebbet. Viszont arra elég kicsi az esély, hogy két hibás LED pont egyforma hibát produkáljon, így nem egyértelmű.

Műterheléssel lehetne jobban megállapítani, ha nincs több LED, próbára. Egy hűtőbordára szerelt teljesítménytranzisztor és egy Zener-dióda helyettesíthet egy ilyen LED-et:

Fent a pozitív.

900 mA-es LED-nek nem is árt egy 600 mA-es áramgenerátor, csak fordítva. A példa kedvéért ez egy 900 mA-es LED:

Áganként 300 mA, 3x10 chip.

Ha megfigyeled valahogy (hegesztőszemüveg?), hogy esetleg kihagy, szakadozik az egyik ág, az nyilván LED hiba.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#13333) ezozo válasza Kernel (#13332) üzenetére


ezozo
tag

Köszönöm a választ,holnap próbálkozok vele.

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13334) Vesa


Vesa
veterán

Sziasztok,

Szoba hangulatvilágításához szeretnék LED szalagot venni. Tanácsot szeretnék kérni, hogy mit vegyek, mire kell figyelni? (pl. látom, hogy különféle LED-ekkel szerelik ezeket).

A tudomány a valóság költészete!

(#13335) ezozo


ezozo
tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget,egy tápra ráraktam két 30w ledet és már nem is villog és égnek :)
ezek szerint ez tényleng túlhajtási probléma,elég egy 30w-os lednek egy 20w 600mA táp,én meg azt hittem egy kicsivel nagyobb inkább csak jobb és tartósabb lesz mint hogy csak ártok vele,ezt a led korszakot még tanulnom kell,köszi mindenkinek még egyszer :R

[ Szerkesztve ]

LG 50UK6950PLB-POCO X3 Pro 8/256-Ps4 Pro-Ender3 v2

(#13336) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hogyhogy az ED csak 1 év gyári garanciát ad minden LED-re? : [link], [link], még a V-Tac-okra is a legeldugottabb webshop-ban is meg szokott lenni e gyári 2 év? :F

(#13337) Snoop-y


Snoop-y
veterán

Sziasztok,

Komplett LED szalag vilagitast keresnek konyhaba (konyhaszekreny aljara kellene felragasztani)

Az esetleg nem baj ha dimmelheto viszont nem szeretnem ha dimmeleskor sipolna (erre nagyon erzekeny vagyok mert Tinnitusom van) Tudtok jo minosegu keszre szerelt ledszalagot vezerlovel ajanlani?

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#13338) macilaci78 válasza SunMount3r (#13336) üzenetére


macilaci78
nagyúr

5 év gari...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13339) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! A segítségeteket kérném! Van egy hangvezérelt led rendszerem. Az alábbi vezérlő visz iaz egészet: TQ MUSIC 2 RF Controller

Általában gépről/mobilról megy a zene, és egy házimozira van rákötve. a bekötés jack 3,5-ön van, mivel a vezérlés ezt támogtaja. Sajnos hatalmas a minőség és hangveszteség. inkább hangveszteség. a házimozi még bőven bírná erővel de a gép is és házimozi is maxon. kisebb problémám tehát hogy plusz hangerőnövelés mivel lehetne elérhető?

SZintén kisebb problémám hogy ha kikapcsolo ma zenét, vagy kihúzo ma kábelt a gépből őrült mód gerjed vagy nem is tudom mit csinál a házimozi, fülhasogató búgás. ez ellen mti lehet tenni, nicns valami kütyü amit a gép és jack közé rakok és megszűri ezt a zajt?

VISZONT. Legnagyobbproblémám hogy ugye a hangvezérlés nem működik teljesen megfelelően. gép házimozi hangvezérlés úgy van egybekötve hogy van egy Y csatlakozó a három között. szépen működi kamúgy, csak játszani kell vele. pl gépről/mobiról csak 50% tekerhetem fel a hangerőt hogy a vezérlés ne veéreljen túl. ha e fölé megyek a ledek túlgondolják a dolgot, és max fényerőn világítanak. túl sok feszültséget kapnak, és nem villognak, csak égnek. ezt úgy tudtam sak megoldani hogy a házimozit maxra húzom a gépen meg csak 50% a hangerő. de a már eleve eléggé halk maximum, maximum beállítást ezt mégjobban elrontja. tehát erre keresném a fő választ, hogy nincs e valami előerősítő vagy valami amivel plus hangerőt adhatnék a háimozira, vagy amivel megoldhatnám hogy hangosabban menjen a zene. újra a házimozi ennek a kb 5x bírja, hallottam már :)

Előre is kösz a választ!

(#13340) radi8tor válasza Snoop-y (#13337) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha profit (drágát) akarsz, akkor Osram felé nézelődj.

⭐ Stella

(#13341) gaben1117


gaben1117
senior tag

Sziasztok!

Teljes lakásfelújítás zajlik éppen nálunk, átvezetékelés is lesz, így szeretném a világítást is átalakítani a lakásban.

A nappaliba és az átjáróval osztott előszobába tervezek spot lámpákat led-es fényforrással. A falak sarkánál végigfutó fűtés csövek eltakarására kb 20*20-as gipszkarton csatorna fog végigfutni. Ezekben szeretném elhelyezni majd a spot lámpákat a lenti képen látható módon.

Az általam készített tervben" semmilyen hozzáértés nincs, ezért is kérném a véleményeteket és segítségeteket az alábbiakban:
- milyen erősségű, foglalatú és fajtájú ledeket szereljek be?
- egyáltalán megfelel-e ez az elrendezés?
- az előszobákban ennyi mennyiségű spot kellő fényt tud adni? Ugyanez igaz a nappalira is. (bár ott lesz egy 3 ágú csillár is)

Előre is köszi a segítséget! A piros vonalak ajtónyílásokat jelölnek.

(#13342) pjen válasza gaben1117 (#13341) üzenetére


pjen
félisten

Szia.A ledek fő halálozási oka a túlmelegedés,lehet,hogy a fűtés csőnek nem fognak örülni.

(#13343) macilaci78 válasza gaben1117 (#13341) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Akármit is csinálsz, minden szobában bekábeleznén a mennyezeti világítást.

A fűtéscső milyen meleg, milyen meleg az előre menő víz? Szigetelés a csőre...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13344) gaben1117 válasza macilaci78 (#13343) üzenetére


gaben1117
senior tag

Szia!

Mit ertesz az alatt,hogy bekabelezned a mennyezeti vilagitast?

A csövekkel meg nem tudok mit csinalni, max tenyleg teszek ra valamit.

(#13345) macilaci78 válasza gaben1117 (#13344) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Egy vezetéket elvinnék a mennyezet közepére az ajtó mellől. A fali dobozban elfér, a mennyezeten meg vagy levakolnám, vagy oda is tennék egy süllyesztett dobozt.

Csőre szigetelés. Mivel úgyis eldobozolod, így nem kell szépnek lennie sem és a bilincseknél, kanyaroknál sem kell baszognod.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13346) Phülöp válasza macilaci78 (#13345) üzenetére


Phülöp
addikt

A fűtéscső begipszkartonozása szigetel is erősen, fokokban mérhető a különbség fűtésszezonban. Tapasztalatból mondom, szerencsére csak a konyhában burkoltam le a csöveket.

sry, gaben1117-nek szántam

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#13347) macilaci78 válasza Phülöp (#13346) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ezért is mondjuk, hogy a led annyiranem tapsikol ennek.
Amúgy lehet felrakni rá az ajtókon használt szellőzőket.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#13348) gaben1117 válasza macilaci78 (#13345) üzenetére


gaben1117
senior tag

Mindenkepp igy szeretnem, be lesznek vesve a plafonba a kabelek mindenhol. :)

A dobozolason pedig ahogy te is irtad lesznek szellözö nyilasok,a csapoknal mindenkepp a szerelhetöseg miatt.

Egyebkent a rajzomon latott elrendezeshez barmi eszrevetel? Elegendö lehet ennyi led,amit berajzoltam? 3, 5 vagy 7 wattosakat tegyek? Igy hogy ilyen közel lesznek a falhoz,hany fokosat erdemes?

(#13349) pjen válasza gaben1117 (#13348) üzenetére


pjen
félisten

Utálni fogod,hogy folyamatosan megdöglenek a ledek.A megfelelő szellőzéshez ventilátorok kellenének.Ha már mindenképpen,inkább nútot marnék a kartonba,Alu sín és bele led szalag.

(#13350) Phülöp válasza macilaci78 (#13347) üzenetére


Phülöp
addikt

Én arra gondolok, hogy a lakásban elért hőmérsékletnek csak egy része (persze a nagyobb része) jön a radiátorok felületéről, mert a csövek felülete is hőleadó. Ha azokat bedobozoljuk, csökken a fűtés hatékonysága.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.