Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:13:31

LOGOUT.hu

Kerti grill és bográcsozó házilag (BBQ, tervek, ötletek, receptek)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) lemmy71 válasza Ferike81 (#499) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Beüzemelés előtt jó alaposan takarítsd meg a rácsot, ha van hídégzsíroldód akkor azzal. Utána étolajos ronggyal dörzsöld át és úgy tedd fel az izzó faszén fölé, így kap egy kellemes bevonatott a rács :K A 8 -as köracél bőven jó és a másfél centis osztást is jól eltaláltad, felnagyítva a képet jól néz ki a rács profi munka :C Esetleg a keret végénél a nyitott zártszelvényre, keresztben rakhatsz egy fa fogantyút (seprűnyélből), az nem melegszik át és úgy könnyedén kitudod húzni a rácsot.
Ja és a lényeg, ne felejts el egy [sörnyitót] felszerelni a grill oldalára, életet menthet :DDD

(#502) Essejó válasza fausto (#500) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Végül is az sem rossz, főleg ha kicsi a rácsod, de itt van hely bőven, és a parázs feletti víz jobban stabilizál.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#503) Essejó válasza lemmy71 (#501) üzenetére


Essejó
Topikgazda

De jó, hogy mondod! :) Már három éve használom az UDS-t de még mindig nem raktam fel, pedig direkt vettem. :) Igaz 99,99%-ban dobozos sört iszok. :D

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#504) Orlin


Orlin
addikt

Ilyen topik is van? :D
Tervezünk venni bográcsot.
Nem nagy a család általában ketten vagyunk,de néha jönnek vendégek is.
Erre tudnátok ajánlani azért jó minőségben?
Kb nézegettem mik vannak,de mivel nem értek hozzá első kérdésem mi a különbség a "sima" bogrács és a tálaló között?
Köszi. :R

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#505) Orlin


Orlin
addikt

A
Perfect Home Zománc gulyás bogrács 3 liter-hez elég egy Perfect Home Bográcsállvány 1 méteres 8 mm vastag állvány?
Köszönöm. :R

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#506) OPiiPO válasza Orlin (#504) üzenetére


OPiiPO
addikt

mindenre is van topic :DDD

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#507) Essejó válasza Orlin (#504) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Hát erre józan paraszti észel csak az jut eszembe, hogy a tálaló az egy olyan amiben csak tálalsz. Mert pár óra alatt a bogrács feneke kellően kormos lessz ami az abroszon nem jól mutat, illetve mivel a bogrács alja nem lapos, az asztalra téve instabil, és borulhat. Vagy vannak a pici, levestál méretű bográcsok, amiben csak tálalsz.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#508) Essejó válasza Orlin (#505) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Az én álványom megvan kb 40 éve és nem vastagabb a lába 6 mm-nél, mégis egy 5 literes zománcos bogrács lóg rajta fözéskor. De legközelebb légyszives linkeld, hogy mire gondolsz.:)

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#509) Orlin


Orlin
addikt

Szia!
Ezekre gondoltam ,ebben az összeállításban.
Így megfelelnek majd a célra?

Perfect Home Zománc gulyás bogrács 6 liter
Perfect Home Bográcsállvány 1.2 méteres 8 mm vastag fekete

Igazából néha lenne csak nyáron 2-4-5 emberrel általában.
Találtam egy ilyen számítást a neten.
"A bográcsot ugye telerakni nem tudod, a tetejétől elhagysz mondjuk 6-7 centit hogy kényelmesen lehessen kavargatni, így kisebb bográcsnálkb 5-6, nagyobbnál 7-8 litert vonjál ki a méretéből. (túlzásnak tűnhet, de gyakorlatilag a bográcsméret felével célszerű számolni)
A fennmaradó értékkel számolj úgy hogy kb 0,5 liter egy adag egytálétel.

Ez persze normál mondjuk családi főzögetésre érvényes, egész estés férfi buli (nagyétkű) esetén számolhatsz dupla adagot.

Kiszámolva:
6 litere bográcsban tudsz főzni 3 litert, kb 6 adag
10 literesben 5 litert, 10 adag
16 literes 8 liter 16 adag
20 literes 10 liter 20 adag"

Na ezt nem értettem mire való... :D
Perfect Home Zománcos (piros) tálaló bogrács 0.8 l 711

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#510) lemmy71 válasza Orlin (#504) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

5 - 8 - 12 literes bográcsban gondolkozz, a 8 literesben 10 főre is megvan egy jó gulyásleves :K neked ha kicsi a család és néha néha jönnek vendégek akkor a 8 literes ideállás választás.
Persze ha jól főzöl akkor annak gyorsan híremegy és majd jönnek többen, akkor vehetsz majd egy nagyobb bográcsot :DDD
Általában három fajta bogrács van ami mindenre jó. Zománcozott az egy kicsit kényesebb mert figyelni kell rá nehogy odakoppintsuk valaminek. Öntvénybogrács na az már önmagában izmos darab, csontos alapú nem igazán kavargatós pörköltekhez ideális (őz birka vaddisznó) persze megfő benne minden, csak arra kell odafigyelni a nagy hőtartás miatt, hogy ha már levettük a tűzről akkor is képes odakapni az aljára az étel. Natúr vaslemez bogrács, én ezt szeretem a legjobban 30 éve szinte csak ilyenben főzök, könnyű takarítani örök darab ;)
A rozsdamentes fényes bogács az a bográcsozás szégyene azt felejtesd el, annyi erővel bent a konyhában a gázon is megfőzheted az ételt. Vannak még szűkített szájú réz, zománcozott bográcsok, de azok már inkább hal vagy kimondottan leves főzésre valóak.
Bogrács állvány a klasszikus 3 lábú a közismert, általában szögvasból gátervasból vagy a "fannok" csavart gátervasból készítik maguknak, a tetején egy acélkarikával összefogatva. Elég sok üzletben kaphatóak, persze az anyagár négy ötszöröséért :D Szerintem próbáld magad elkészíteni az állványt ha tudod és az olyan lesz ami neked kényelmes ;) Az 1 méteres amiről beszéltél, az már felejtős eleve, mivel ha szét nyitod a lábait akkor már csak 80 centi, plusz még a lánc és a bogrács fűl, akkor más a tűz nem is fér el alatta :N
8 - 12 literes bográcsnak egy akasztófa formájú állvány is megfelel és ott nincsen útba semmi ráadásul könnyedén forgatható, én is ilyet használok. Nagyon könnyű elkészíteni, fél colos csőből és egy nagyobb amit leversz a földbe 50 centi mélyre, bár én anno a talpat bebetonoztam a tűzrakó építésénél, de van egy leszúrhatósom is vészesetre.

[ Szerkesztve ]

(#511) Ittnemaz válasza Orlin (#509) üzenetére


Ittnemaz
aktív tag

tapasztalat, nagyobb bográcsban tudsz keveset főzni, fordítva nem.
mi 4 főre vettünk 8 literest, és hányszor nem bántuk meg...

(#512) lemmy71 válasza Orlin (#509) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Nem tudom milyen tűztered van vagy lesz, de az a 1,2 méteres magas állvány szerintem karcsú lesz egy 8 literes bográcsnak :N
Főztem már egy jó pár fajta bográcsban harminc év alatt, de nekem a natúr fémtiszta bográcsban készült ételek, egy fokkal jobban ízlettek mint a zománcozottban készített.

(#513) Orlin válasza lemmy71 (#512) üzenetére


Orlin
addikt

Köszönöm a kimerítő választ!
Akkor jól értelmezem,hogy az öntöttvas lenne a legjobb?
De én néha pörköltet csinálok majd benne,vagy gulyást...
Akkor ebből a kategóriából melyiket?

Én az állványoknál úgy gondoltam kinyitva annyi... :D
Mekkora akkor az ideáli magasság?Hát semmi extra tűz nincs max körbe rakjuk téglával majd egyelőre.
Olyant tartót nem tudok csinálni ,mint te... :DDD :DD
Fedőben mennyire kell gondolkodni?
Ittnemaz!Akkor nem bántátok meg,vagy érezzem az iróniát?

Köszi mindenkinek!Minden segítséget szívesen fogadok.

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#514) Ferike81 válasza lemmy71 (#501) üzenetére


Ferike81
senior tag

Tegnap megvolt a felavatás. Jó lett. egyszerre 30 db csirkeszárny, vagy 25db alsócomb fér rá. Szuper volt.
A rácson azért hagytam meg nyitottra a zártszelvényt, mert valami fogantyút tervezek oda. Csináltam tegnap délelőtt egy ideiglenes kiszedőt. A képen az egyiket kihúztam kicsit, hogy látni lehessen. Ezzel a rácsot simán ki lehetett venni, és magasabbra tenni. Valami szebb dolgot kitalálok, de ez lesz az elv ami a képen látszik. Sörbontóra még nem is gondoltam, bár nagyobb részben fröccsözök, ha meg éppen sört iszok akkor a tekerős kupakosat iszom. Amúgy meg minden is sörbontó egy jó magyar dolgozónak. :D

[ Szerkesztve ]

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#515) lemmy71 válasza Orlin (#513) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Az öntvénybogrács nagyon jó, a súlya és az ára miatt szűkebb réteg használja és jó minőségi öntvényeket egyre nehezebb beszerezni. Az a jó ha van a környékedben egy öntöde és fusiban csináltatsz egyet, az enyém is így készült de ritkán használom :DDD
Szerintem így elsőre egy 8 liter köröli csiszolt lemezbográcsban gondolkozz, az tökéletes mindenre. Majd amikor már sokféle ételt kipróbáltál akkor érdemes beruházni más fajtákra is. A rozsdamentes bográcsot felejtsd el, jó bográcsost abban nem lehet készíteni :N
Mi az ideális főzési magasság :F na olyan nincs :N Nálam úgy van hogy cirka a tűzfészektől 1 méteres magasságig tudom állítani a bogrács magasságát. Kezdésnél hagymapirításnál, kicsi de intenzív tüzet rakok alacsony bogrács állással, amikor már benne a hús meg minden akkor nagyobb rönköket teszek fel ügyelve hogy inkább erős parázs legyen kis lánggal, magasabb bográcsalással, így nem kap oda ha közben iszom egy sört :DDD
Fedő, na az megint más tészta, hagyma előpirítás után használok, amikor hozzáadom a paradicsomot paprikát és egy lecsós alapot készítek a pörköltnek. Fedőnek egy zománcozott régi nagy fazék fedőjét használom, a nagyszülőknél általában talál ilyesmit az ember.

[ Szerkesztve ]

(#516) lemmy71 válasza Ferike81 (#514) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Jól néz ki ;) Én is az ilyen "sk" készült grilleket pártolom, amit az ember a saját szájízére alakít ki, ráadásul a tiédre fér anyag is :C Azzal a kiszedővel kapcsolatban, nekem is új ihletett adtál a most készülő hengergrillemhez ;] Én két darab karmos "fogóban" gondolkodtam, lényeg hogy egyszerű és praktikus legyen, bár én dupla csúszósínen is agyalok, hasonlóképen mint a szekrényfiókoknál a villás kiszedővel max egyel feljebbi vagy lentebbi sínre tenném a rácsot.

(#517) Essejó válasza Orlin (#509) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Birom, hogy ilyen szépen egyetértünk itt mindenben is. :D :W

Azt írod öt ember, az a matekod szerint 2.5 liter, tehát a 6 literesnél még van egy plusz adagod repetának. Meg különben is annyit rakok bele hogy forrás közben ne lögybölődjön ki. Nekem szűk szájú zománcos van 85 óta, ami elvileg halászlé főző, na az fől benne a legritkábban mert nem rajong érte itthon senki, de gulyás leves, vagy vörösboros marhapörkölt is megfől benne gond nélkül. :) És itt kanyarodjunk vissza a vaslemez, vagy öntöttvas bográcshoz, szóval jó, különösen ha nem zavar a vas íze, mert érezhető. Valamint a használat után elmosni, megszárítani és azonnal kikenni étolajjal vagy zsírral különben rozsdásodik, eztán ha ritkán használod akkor az az olaj vagy zsír hajlamos ráavasodni. Szóval akkor egy pár órás takarítást be lehet tervezni a használat előtt. Már nagyanyám is zománcos öntöttvas edényekben főzött a sparhelten, mert a zománctalanban érezhető a vas íz. Az igaz, hogy nagy bográcsban lehet keveset főzni de kicsiben nem lehet púpozni. Viszont milyen vicces már egy 10 literes vödörben 2,5 liter levest vagy pörköltet főzni. Szóval szerintem kezdésnek jó az a linkelt 6 literes zománcos bogrács, kevesebb vele a macera mint egy vasbográccsal, és ahhoz jó az az állvány is amit linkeltél, egy öntvény bográcshoz lehet gyenge lenne. A tálaló bogrács jól néz ki, de szerintem abszolút nem praktikus. A füle miatt nem lehet normálisan kanalazni belőle, ráadásul fellógatva nem is túl stabil. Étteremben szokták ilyenben hozni a halászlét.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#518) lemmy71 válasza Essejó (#517) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Ez egy mendemonda hogy vasízű az étel a nem zománcozott bográcsban, szóval ilyen nincs ez csak mese :DDD De ezen kár is vitázni, én erre azt mondom hogy gyere el az alföldre egy igazi gulyásra vagy pörköltre és akkor megtapasztalod az ízeket :K Max a fűszerezésen veszel észre némi különbséget, mert ugye más a jászsági a hajdúsági békési és csongrádi szájíz, ezeket aránylag jól ismerem mert minden évben kilátogatok a Mágori fesztiválra ahol a környékbeli megyékből jönnek a főzőversenyre.
A bogrács takarítása. Ez kb. annyi mint a zománcosé ráadásul itt a külső kormos részét nem kell mosni :N Igen jól mondod a "tartósítást" de soha nem olajjal kenjük ki a bogrács belsejét :N Egy kis darabka szalonnával bedörzsöljük és ennyi, használat előtt forró ultrás vízzel kiöblíted. Én már régen nem zsírozom van egy jobb módszerem. Amikor kimostam és kitöröltem a bogrács vagy a sütőtárcsa belsejét, egy gázlámpával átmelegítem belülről és szépen látszik ahogy a fémből kipárolog a víz, kb 2 perc alatt megvan. Utána teszek bele egy két papírtörlőkendőt és egy kukás zsákba teszem a bográcsot. A papírtörlő magábaszívja az esetleges párát a levegőből, így évekig is tárolhatod nem fog rozsdásodni :N

(#519) Orlin válasza Essejó (#517) üzenetére


Orlin
addikt

Igen.
Sejtettem mint általában ,ha bejövök a fórumra akkor megint az eredeti elgondolástól fényévekre kötök ki lehet és még jobban elbizonytalanodom melyiket vegyem. :D
Jönnek pro és kontra vélemények,de hát ezért kérdeztem meg.
Plusz Index fórum :DD
"-A rozsdamentes bogrács az én személyes kedvencem. A "bádogosok" szerint "lelketlen", viszont a vasbográcshoz hasonlóan lehet ütni-vágni, tisztítása egyszerű, az úthengert leszámítva semmi nem árt neki, rácsaphatod a csomagtartót a kocsiban. Célszerűség szempontjából ez a favorit."
A magasságon lehet így is variálni.Tégla van itthon. ;]
Köszi mindenkinek.Még eldöntöm melyik lesz,de az éves 2-3 alkalomra lehet az első kommenteben írtat választom.

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#520) Essejó válasza Orlin (#519) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Jó választás az is.:)

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#521) lemmy71 válasza Orlin (#519) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Ez a bontott téglából összerakott tűzrakó praktikus és még szép is, kis millió féle alakzatot kialakíthatsz, ha megunod akkor meg pik pak átrakod :DDD
A bográcsra visszatérve még egy szóban, nem akarok rád tukmálni semmit, olyat veszel amit szeretnél. Te kérdeztél véleményt, nekem van mind a három fajta és harminc éve fözögetek bográcsban, úgy hogy van egy kis tapasztalatom, ezért írtam amit írtam ;)

[ Szerkesztve ]

(#522) Orlin válasza lemmy71 (#521) üzenetére


Orlin
addikt

Nem éreztem tukmálásnak. 😆
Köszönöm a segítséget.

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#523) ProdyG


ProdyG
senior tag

Örülök, hogy feljött a bogrács téma. Én is épp vásárolni tervezek. Most egy zománcozott van, amivel teljesen meg vagyunk elégedve, egyszerű takarítani stb... csak egy jó öntöttvas bográcshoz képest kissé "gagyinak" érzem :D
Ezért gondolkodom egy öntött vason, bár ahogy látom / olvasom kb minden a zománcozott mellett szól, csak hát az öntött vas szerintem menőbb :)
A vaslemez bográcsot olyan köztes megoldásnak érzem, se nem gagyi, se nem annyira vagány, mint egy öntött vas. na bele lehet bonyolódni ebbe a témába is...

most látom olyan is van, hogy zománcozott öntött vas - jó drága :)

A mérettel kapcsolatban... néha összegyűlünk 10-15-en, ezért egy kb 16 literest terveztem eredetileg vásárolni. azt mondjátok elég egy 10-12 literes is bőven?
köszi!

(#524) soldi3r válasza ProdyG (#523) üzenetére


soldi3r
veterán

Nekem a rozsdamentes nyert. 2.5mm-es lemezbol lezervagva, utan TIG hegesztve.

E30 (oo=[][]=oo)

(#525) Precorus válasza lemmy71 (#518) üzenetére


Precorus
tag

Nekünk is rozsdamentes van, elég picike, ~6 literes lehet, sztem pont azzal az állvánnyal, mint amit a kolléga feljebb linket. Vagy nagyon hasonlóval. Sosem éreztem vasas/fémes ízt rajta, vagy egyéb hátrányát. Évente 4-6 alkalommal készül benne hétvégi ebéd. Úgy hogy 5en vagyunk, ebből itthon általában 4 fő tanyázik, szokott maradni másnapra(/vacsorára) is, pedig 3 18 év feletti férfi van a lakásban :DDD

Elmosni is tényleg semmiség. Mondjuk mi semmi ilyen extra manővert nem szoktunk csinálni, csak elmosom kívűl-belül(5perc, ha van), megszárad, be zacskóba és mehet a szuterin melletti rakodós térbe, hogy várja a következő alkalmat. Elővételkor megint elmosom belül, és mehet bele a minden :C

Könyvtár == Old-school Netflix

(#526) lemmy71 válasza ProdyG (#523) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Egy 8 literesben tíz főre tudsz főzni levest, pörit meg vidáman :K De ha nagyobbacska a kerti party, akkor szerintem hagyd ki a 10 - 12 literest és ruházz be egy 16 literesre :K Ott már nem kell félni hogy kicsi lesz :N Öntött 16 literesnek már egy komolyabb állvány kell, ott már van némi súly üresen is ;) Egy 5 liter köröli szovjet zománcozott öntöttvas edényem van nekem is, hasonló a bográcshoz de mégsem az :D Abban csak oldalast szoktam sütni, kimondottan erre a célra tesszük félre a sütéskor kimaradt kacsa liba és disznózsírt pörc és sült csülök bőrdarabokat. Ezzel színig rakjuk az edény és így megy bele az oldalas, gyönyörű vörösesbarnára és kellemesen ropogósra sül benne, természetesen fával tüzelek alatta.

(#525) Precorus
A 6 literesben 5 - 6 főre lehet főzni ;)

(#527) szotyika77


szotyika77
aktív tag

Sziasztok!

Van most a Lidlben akciósan Faszenes Grillkocsi 39.999 Ft-ért. [kép]
A kérdésem az lenne, hogy van-e valamelyikőtöknek ilyen, és mi a véleményetek róla? Megéri az árát vagy ennyiért kapok máshonnan jobbat? Vagy van-e más grillkocsi ami ajánlott kb ennyi pénzért?
Sajnos a grillkocsi ismeretem még elég gyér, sose volt még, és most tervezem egy ilyen beszerzését.

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

(#528) stickermajom válasza szotyika77 (#527) üzenetére


stickermajom
addikt

Szerintem ez pont ugyanaz olcsóbban: [link]

És még a sörnyitó is rajta van.

(#529) szotyika77 válasza stickermajom (#528) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Köszi, árban sokkal jobb. Ugyan ezt láttam a Praktikerben 46 ropiért :D

Áh, nemkell rá sörnyitó, már a fogammal nyitom a sört! ;) :DD

(#530) ProdyG válasza lemmy71 (#526) üzenetére


ProdyG
senior tag

Jól nyomod :D

Tolok már én is egy fotót, ezt építettük nemrég:

Szerintem állvány problémám nem lesz, mivel 2 oldalas :)

A bogrács méreten vacillálok továbbra is. Ami most van, szerintem 6-8 literes lehet, ezért vennék kicsit nagyobbat, ha már veszek egy másodikat. Viszont a leírtak alapján a 16 literes inkább 20-30 embernek való, ha jól értem. Feleslegesen nagyot nem akarok venni, meg azért 15-nél többen nem nagyon leszünk szerintem, az is ritka lesz... ezek alapján nekem továbbra is egy olyan 10-12 literes lenne szimpi, ha már a számokra hagyatkozok.

(#531) szotyika77 válasza ProdyG (#530) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Szia!

Egy pár kérdésem lenne: Milyen anyaggal raktátok a téglákat? Sima falazóhabarcs? És putnoki kéménytéglát használtál vagy másfajtát? :D :)

[ Szerkesztve ]

(#532) lemmy71 válasza ProdyG (#530) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Jól néz ki :C Két jó tanács, télen takard le mert a nagyméretű tégla nem szereti a vizet és a hideget könnyedén szétfagy. Ahogy látom függőlegesek nagyméretűek, de lehet hogy tévedek. A másik, legközelebb inkább régi fajta téglát keres ilyen építésre, mert ahogy látom elég sok benne az "új bontott tégla" az meg nem igazán patinás és az sem szereti vizet és a fagyot. [Turbó tárcsával] szépen könnyedén áttudod csiszolni és lenolajjal átkenheted vagy csak simán lesavazod a téglát. Nem látom a tűztérnek nem hagytál szellőzőt, vagy a másik oldalon van, bár az enyémnek sincs, én egy acél tűztér tárcsát raktam bele, azon van a tűzifa.
Amúgy mégegyszer gratulálok, jó lett, sok finom főzést kívánok ;)
Én nem sokká elbontom az enyémet, mert mikor megépítettem akkor töltöttem fel a kertet és hiába a betonalapra tettem, a tizenöt év alatt megsüllyedt az egész. Hasonlóan én is bontott régi téglából csinálom majd az újat, kis és nagyméretű kombinációjával plusz egy kis pizza kemence is lesz a sarokban, de most előtető alá teszem az egészet. Unom mér hogy néha nyáron elkap egy egy zápor főzésközben :D

(#533) lemmy71 válasza szotyika77 (#531) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Akár "mezei" falazó habarccsal is rakhatod, van aki flexi csemperagasztót használ, vagy samottpór vízüveg keveréke. Anno az enyémet (mészkőlap) én is flexi csemperagasztóval raktam, az volt itthon kéznél :D de akár [duocontact] -tal is ragaszthatod, azt vastagabban is lehet kenni mint a csemperagasztót és olcsóbb is. Vannak kimondott hőálló falazó habarcsok horror áron. A tűztér belsejét pedig, samottpór és vízüveg keverékévek kikened, mint amikor vakolják a falat, durván 2 - 3 centi vastagon. Esetleg a belső tűztér vakolást csinálhatod kétrétegben és a rétegek közé tehetsz erősítésnek [üvegszövet hálót] . A hő nagyrésze felfelé száll, nem fogja szétnyomni az építményt, persze először csak nagyon óvatosan tüzelj benne hogy szépen lassan kiszáradjon különben a gőz megrepesztheti, télen meg letakarod az egészet egy fóliával. És ne felejts szellőző nyílást hagyni alul ;)

(#534) soldi3r válasza ProdyG (#530) üzenetére


soldi3r
veterán

A kocsogosbab mennyiseggel mi ugy kalkulalunk, hogy 4-500ml kell 1 fore. Szoval a 16 literes azert nem keves.

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#535) szotyika77 válasza lemmy71 (#533) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Köszönöm a segítséget!

Ha kőbalzsammal, vagy impregnálóval lekenem, akkor gondolom nemkell télen takargatnom. Már csak azért mert télen is használnánk, ha olyan idő van :D

(#536) lemmy71 válasza szotyika77 (#535) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Az hogy lekened attól csak felülete lesz szebb egy ideig, de a vizet beszívja :K Nem azt mondom hogy az első tél megeszi, de nem tesz neki jót. És régi fajta kisméretűt használj ha nem lesz felette tető, de azért én télen letakarnám.

Én valami hasonló elrendezésben és alakzatban gondolkodom :U

De ezen a képen azt a kéményt nem értem, sok értelme nincs akkora monstrumnak. És bográcsozó rész is elég érdekes, hátul látszik hogy hagyott egy kéttéglányi lyukat, de az kéménynek alacsonyan van, huzatajtónak meg magasan. Lent nem kap levegőt és a bográcsot is le kell akasztani ha fát akarsz alá tenni :F [Itt] találsz további képeket az építményről.

[ Szerkesztve ]

(#537) Essejó válasza lemmy71 (#536) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Pedig leírta, hogy a kémény egyúttal füstölő(kolbász, sonka) is, szóval mit nem értesz rajta?

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#538) szotyika77 válasza lemmy71 (#536) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Köszönöm! Még csak tervezgetjük hogy milyen lenne jó, szögletes vagy kerek, kicsi vagy nagy, miből legyen, mekkora legyen stb. Megy a brainstorming :D

(#539) lemmy71 válasza Essejó (#537) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Olvastam hogy "füstölésre is alkalmas" de gondolom láttál már füstölőt, na ez egy kémény nem pedig füstölő :N Amúgy nekem már ott hamuba fulladt ez az egész építmény amikor megláttam keresztbe a válaszfaltéglákat :D a kemence tapasztás, hát az is érdekes és a bogrács tüzér, azt úgy tudnám elképzelni ha valamilyen gázzsámolyt építene bele, bár akkor az egész elveszti a varázsát. Szépnek szép azt elismerem, ez kb. olyan amit a szomszéd bosszantására építünk hogy egye a sárga irigység :DDD Anno 25 éve amikor egy öreg szaki építette nekem a csempekályhát, kérdeztem az ilyen tégla kertitűzhelyekről, persze akkor még nem volt ekkora divat mint most. Azt mondta hogy amilyen téglával kezded azzal is fejezed be, Kivétel a samott az agyag és az apróra tört hazai cserép a tűztér kialakításánál, de ilyen válaszfaltégla meg beton zsalukő az tabu.
Majd készítek egy két fotót az egyik barátom bontott téglás füstölőjéről, pár éve építette olyan mint egy középkori vár bástyája, na az füstölő 4 - 5 malacnyi anyagot lehet benne egyszerre füstölni ;)
Én ezt a kemencés linket csak ötletindítónak szántam a fórumtársnak.

[ Szerkesztve ]

(#540) Ferike81 válasza Ferike81 (#514) üzenetére


Ferike81
senior tag

Tegnap megvolt a második sütés. Vegyesek az érzéseim. Tarja sült rajta, de az az érzésem, hogy át kell alakítanom a sütőt. Sajnos száraz lett a hús rajta. Ehető, de nem az igazi. Szerintem a faszén túl közel van a sütőrácshoz. Az a tervem, hogy emelek rajta, hogy nagyobb legyen a távolság. Az a baj, hogy nem nagyon tudom, hogy mennyi lenne az ideális távolság a parázs teteje és a grillrács között. Mivel nagyon közel van, ezért folyamatosan forgatni kell, mert nagyon forró. Ha kevesebb faszenet rakok, akkor hamar leég, ami ugyan a csirkehúshoz jó, de a sertéshús nem sül meg annyi idő alatt. Bajban vagyok. Most, ha megrakom faszénnel, akkor kb 12cm-re van a faszén felszíne a rácstól. Ennek mennyi lenne az ideális távolsága? Ha valakinek van jól működő grillezője elmondaná mennyire van a rácstól a faszén? Köszi a tippeket, tanácsokat.

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#541) Essejó válasza Ferike81 (#540) üzenetére


Essejó
Topikgazda

A grillezés egyik előnye az az atavisztikus érzés, hogy a hús megpörkölődik, itt ott még kissé szenes is tud lenni, de a belseje meg képes "nyers" maradni. Mint amit az ősember evett, csak azt még előtte le is kellett vernie. :D Neked felületileg jó nagy a grilleződ. Csináld meg a fedőt rá, és akkor az egyik felében felhalmozod a parazsat, a másik felében a rácson meg a húst és rácsukod a fedőt. A meleg nem éri közvetlenül a húst, de a fedél alatt körbejár és az szépen sül szaftosra. Ez mondjuk nagy darab húsoknál mutatja meg igazán az előnyét, de szelet húsnál sem rossz.
Ha fedő nélkül a parázs felett grillezel, akkor nem árt ha a parázs és a rács közt van legalább 20 centi, de akkor is ott kell állnod és gyakran forgatnod a húst, hogy ne égjen meg, illetve a kicsöpögő zsír és húsnedv ha lángra lobbantja a parazsat akkor a lángból a húst el kell rakni, láng felett max szalonnát sütünk, de azt is jobb csak parázs felett.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#542) lemmy71 válasza Ferike81 (#540) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Igen ha a külseje egy kicsit ropogós az nem gond olyan az igazi grill ;] és némi égésnyomok csak jobban kiemelik az ízeket :D Az a te grilleződ úgy nézki igazán jól hogy síkban van a rács az asztallal, esetleg nem tudnád ma a tűzteret állíthatósra megoldani :F Tudom hogy nehezebb mint magát a rácstartót átalakítani, de úgy lenne szép szerintem. Cirka 10 - 20 centis állítási lehetőség biztosan jó lenne. Én olyan 7 - 10 centis távolságon grillezek, nekem is meg meg kapja néha ha nem figyelek oda a negyedik sör és pálesz után :DDD .
Amúgy ezzel a kérdéseddel új öltetett adtál nekem a majdani téglaépítésű fix grillemhez :R mert a rácsot mindenáron a pult síkjában akarom hogy legyen. Talán egy ollós autó emelőre tenném a parázstartót és csak a tekerőkar látszódna.
A fektetett tartályos grillnél pedig nekem is úgy van tervben hogy lesz fentebb egy keskeny pihentető rács, mert a tartálynál kicsi a magasság állítás lehetősége, vagy nagyon kicsi rácsot kell készíteni de annak meg nincs értelme.

Kihasználtam a szombat délutáni kellemes időt, egy malacpörkölt főzésre :DDD

A tavaszi metszésből megmaradt cseresznye barack és szilvafán főt.

(#543) Essejó válasza lemmy71 (#542) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Már megint egy vagyont fütöttél el. :DDD

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#544) Ferike81 válasza Essejó (#541) üzenetére


Ferike81
senior tag

És lemmy71
Köszi a válaszokat.
Nem az a baj, hogy megégett, hanem, hogy kiszáradt, nem volt szaftos a hús. Nagyon sokat sütöttem már tárcsán, flekkenen, van egy nagy saválló sütőlapom hamburgerhez, de ez a rácsos grillező még új. Viszont nagyon bejön. Ha úgy lesz időm akkor a héten meglesz a tető is a sütőre, meg eldöntöttem, hogy egy vagy 2 szögvas magasságot emelek az "ojektumon". Így 8-9 cm-rel magasabbra tudom tenni a grillrácsot is, és remélem jobb lesz. Valamint arra is rájöttem, hogy át kell alakítanom az alsó huzatszabályzót, mert a hő hatására elvetemedik a lezárólemez, és levegőt kap elzárás után is. A parázstartó rács is gyenge pont. teljesen eldeformálódott, ki kell merevítenem.

lemmy71
Nekem az egész sütő magassága emelhető, egy autóemelőhöz hasonló megoldással. Simán kivitelezhető lenne maga a parázstér mozgatása is, de ez a kivitelezés kezdetén eszembe sem jutott. Még egyszerűbb is lett volna. Nem kellett volna a sínekkel játszanom. :W Na ez a vége, ha csak beleugrik az ember.

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#545) Essejó válasza Ferike81 (#544) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Ha kiszáradt az akár a hentes hibája is, volt már olyan, hogy ott hagytam a szeletelt 2 kg tarját, mert felvágta ujjnyinál vékonyabb szeletre, hogy jó sok legyen, én meg direkt előre közöltem, hogy 2 ujjnyi vastag szeletekben kérem, mutattam is neki, hogy milyet. Nem is szabad a grillre szánt húst klopfolással vékonyítani.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#546) lemmy71 válasza Ferike81 (#544) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Na majd kialakul, jó lesz az. Az az állíthatós tűztér ütős lenne, én még nem is láttam olyan megoldást, szabadalmaztatnunk kellene :DDD
Én is sokat sütök tárcsán, de az teljesen más, ott zsírban úszik a hús azért nem szárad ki.

Én így szoktam, hús krumpli és szalonna, tömény zsíros páclében :D

Faszenes grillnél, kimondottan zsíros csontos tarját használok, az áruházi húsokat kerülöm. Kétésfél három centis szeleteket kedvelem, klopfolni nem szoktam csak a kés fokával egy kicsit megütögetem, utána citromlevet facsarok rá és ezután pácolom, a citromtól omlósabb lesz a hús.
Próbáld ki a hashártyába csomagolt tarja vagy karajt faszénen, a zsíros hashártya nem engedi annyira kiszáradni a húst ;)

(#547) Nerazim


Nerazim
őstag

Üdv!
Van arról vmi infó, hogy grillezésnél a tűznek kb milyen távolságra kell lenni a rácstól. Szeretnék egy szalonna sütő helyet kialakítani amire csak a tetejére raknék egy grillrácsot, ha kedvem szottyana grillezni, de nem tudom milyen magasra építsem.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#548) lemmy71 válasza Nerazim (#547) üzenetére


lemmy71
Topikgazda

Az a parázstól függ, de olyan 5 és 20 centi között van az ideális távolság, amit tudsz állítani, ha fixre csinálod akkor szerintem a 15 centis távolság jó lesz, max majd a faszén töménységével játszol.
De pont most beszélgetünk erről a dologról fentebb ;)

[ Szerkesztve ]

(#549) Essejó


Essejó
Topikgazda

Az alábbi írást a szerző engedélyével teszem közkincsé!

Smoke 'N' Roll BBQ

BBQ Malacfej Originál
Mint azt sokat tudjátok, elég régóta foglalkozom csontos malacfej sütéssel, mondhatni az egyik védjegyem. Mivel a csonton sült húsok nagyon közel állnak a szívemhez. Sertésoldalas, marhaborda, egész csirke, negyed / fél /egész malac. csak néhány a nagy kedvencek sorából. Jelen leírás hosszú idő kísérletezéseinek a végeredménye.
Mindezek közül a legnagyobb kedvenc a malacfej nálam. Íme néhány szempont ami mellette szól:
- Olcsó
- Könnyedén beszerezhető
- Változatosan elkészíthető
- Minimális a hibázási lehetőségek száma
- Magyar ízlésnek igen kedves alapanyag
Mint említettem, igen jutányos áron lehet beszerezni a felezett fejeket a hentesnél, ha szerencsénk van beszerzi az egész fejet is (ebben az esetben sokkal nagyobb a kockázat a velő miatt).
Az előkészítés kulcsfontosságú jelen esetben is.
Vásárlás után alaposan távolítsuk el az esetleges maradék szőröket. Ezt könnyedén eltudjuk végezni zsebfáklyával. ezt követően alaposan lemossuk, folyó hideg víz alatt lesikáljuk különös figyelmet fordítva a füljáratra, és az orrjáratra.
Az esetleges lógó bőr- és húsrészeket vágjuk le.
Fűszerezés tekintetében az a protokoll vált be a legjobban, hogy a csontos-húsos részeket alaposan beszórom sertéshúshoz használatos rubbal, a bőrös területet pedig citromos kenés után SP / SPG fűszerrel szórom gyengén.
A sütésnek két lényegi szakasza van, a füstölés, és a párolás. Klasszikus BBQ hőtartományban (115-125°C) sütjük a húst és jelen esetben törekedjünk arra, hogy a kívántnál több füstöt alkalmazzunk. Az első 3 órában legyen nagyon intenzív a füst. Miután megszáradt a felület, fél óránként kapjon spriccet. Ennél az alapanyagnál jól áll egy savasabb jellegű folyadék. Bevált az almaecet - víz 1:1 arányban keverve egy evőkanál cukorral.
Amint elért a bőr egy sötét mahagóni színt, jöhet a csomagolás. Akkora edénybe helyezzük bőrrel lefelé, amiben kényelmesen elfér. Alá kell önteni kb egy ujjnyi folyadékot. Sok esetben jól áll a sör a sertésnek, de jelen esetben nem ajánlom, mert nagyon édes lesz a végeredmény. Ha feltétlen ragaszkodunk hozzá, akkor egy minőségi IPA vagy DIPA tűnhet jó megoldásnak.
Ha a fej magasabb mint az edény amibe belehelyeztük, akkor feltétlen tegyünk rá egy réteg sütőpapírt, és csak aztán zárjuk le alufóliával.
Ebben a szakaszban meg lehet emelni a hőmérsékletet akár 140°C fokig.
Addig kell ebben az intenzív párás közegben hőkezelni, míg a bőr nem lesz foszlós-olvadós. Ekkor teljesen feloldódnak a kollagének, megpuhulnak az porcos részek. Ekkor történik a csoda. Ez a folyamat a fej méretétől függően 2,5 - 4 órát is igénybe vehet.
Elkészülés után 1-1,5 óra pihentetés után szétszedhetjük. Nagyon ügyeljünk arra, hogy ekkor ne kerüljön bele fog, vagy egyéb ehetetlen alkatrész.
Amennyiben jól dolgoztunk a hús egy mozdulattal leesik a csontról, és a masszívabb bőrös részeket is könnyedén tudjuk tépni, vagy késsel vágni.
És ami igazán komoly kérdés: mit készíthetünk belőle? bármit ami mondjuk pulled pork is lehetne. Szendvics, wrap, különálló hús, stb. Fedezzük fel ismét ezeket a fantasztikus alapanyagokat!
További fej, és egyéb szokatlan alapanyagok hamarosan!


Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#550) kk831228


kk831228
addikt

Üdv!!

Tölténysmoker készítésén gondolkozom, és érdeklődni szeretnék mennyire lehet jó valami ilyesmi tágulási tartály : [link]

USD is jó lenne csak nem annyira szállítható, olyasmi kellene ami elfér egy nagyobb csomagtartóba. UDS esetleg ha szétszedhető lenne akkor férne el talán... :U

Ezért gondoltam volna valami lég- / tágulásira...

Szerintetek...?? :) :R

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.