Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) julius666 válasza Lex Icon (#599) üzenetére


julius666
addikt

adóalap * adókulcs + 11 * minimum

#598 Ringman:
szerintem beletartozik, de baromira nem vagyok könyvelő, ezt mindenképpen egyeztetni kell eggyel (amúgy is fog már kelleni ehhez a szarhoz)

[ Szerkesztve ]

(#602) DanielLong


DanielLong
senior tag

Kérdezném azokat, akik külföldre számláznak, hogy KATA helye mire terveznek váltani a Kft alapítást leszámítva?
4 napig nem igazán voltam netközelben és most meglepett a kormány döntése, viszont pont szeptember 1-től lenne egy új projektem, amihez a szerződést elég hamar fixálni kéne. A Kft alapítást azért vetem el, mert ez csak egy átmeneti időszak lenne számomra, idén 3 hónap és jövőre is kb. ennyi. A bevétel viszont a 3 hónap alatt meghaladná a 10 milliót és főállásban lennék vállalkozó. Tudom tudom, keressek könyvelőt, csak most 1-2 nap alatt kéne döntést hoznom és ehhez szeretnék minél több infót összeszedni.

(#603) forumpista válasza DanielLong (#602) üzenetére


forumpista
tag

szvsz, teljesen mindegy mire valtasz, lehet 3 honap mulva majd arrol jelenti be a csungoshasu hogy adocsalasra hasznaljak es be kell zarni, inditson mindenki reszvenytarsasagot.

egyebkent szerintem az atalanyadozason kivul nem maradt alternative

(#604) azbest válasza forumpista (#603) üzenetére


azbest
félisten

fogd meg a söröm, gondolta az öltönyös disznó és bead egy egyéni képviselői indítványt szept 1-én az átalányadózásra, hogy csak párt tagságival lehet igénybe venni, kdnp-ssel

(#605) Lex Icon válasza julius666 (#596) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Frissítettem a táblázatot. Beraktam a julius666 féle évi egyszeri díjas számítást is, kicsit csinosítgattam és javítottam egy kisebb hibát.

A topik címét lehet javítani "volt KATA-sok átalányadózása"-ra. :D

[ Szerkesztve ]

(#606) azbest válasza Lex Icon (#605) üzenetére


azbest
félisten

szerintem sajnos muszáj havi bontásban kezelni, mert egyenetlen bevételnél változhat a havi adó főállásos esetben. Nézd csak meg ezt: [link]
Fájl / Másolat készítéssel tudsz magadnak szerkeszthetőt.
Más jön ki nekem szochóra, ha csak egy 3m-es bevétel van főállással. Nem mindegy a bevételek eloszlása sajnos, majd 1 misi sávban változhat a járulék rész ugyanannyi bevételnél.

A sárgára színezetteket érdemes átírni elsősorban, a többinél képlet van ahol kell.

Főállás:

Mellékállás:

[ Szerkesztve ]

(#607) Lex Icon válasza azbest (#606) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nekem havi szinten nagyjából egyformán oszlik el, ezért azzal számoltam alapból. Viszont a pontos érték annyira nem érdekel, csak nagyjából, hogy mire számítsak. Majd a program kiszámolja a pontos értéket. Mindenki írja át úgy, ahogy neki jó.
Neked a szocho rosszul van számolva, mert a 112,5% nem a szocho mértékét emeli meg 13%-ról, hanem a minimum alapot (200/260-at 225/292,5-re), ezért 1,2M-ra a szocho 156e.

[ Szerkesztve ]

(#608) Lex Icon válasza azbest (#606) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A HIPA % számolás jó, de a megnevezés kicsit félrevezető, mert nem *1,2% hanem vagy *120% vagy *1,2

(#609) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

(#610) titetoyz


titetoyz
tag

Akinek IT valllakozasa/ szervize / stb van legfokepp mellekallasban - hogyan tovabb? En a visszaadast latom a legjobb opcionak.. mellekallasu katas voltam/vagyok még

(#611) Ringman válasza titetoyz (#610) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerviz elvileg átalányadóban 80%-os költséghányadú (teszor számtól függ), az mellékállásban évi 6 milliós bevételig jó lehet

(#612) titetoyz válasza Ringman (#611) üzenetére


titetoyz
tag

viszont nem számlázhatok ki alkatrészeket ha jól értem a 80%-os ktghányad mellett :F

(#613) Ringman válasza titetoyz (#612) üzenetére


Ringman
nagyúr

ezt passzolom, könyvelőt kellene kérdezni.

(#614) rlaci10 válasza titetoyz (#612) üzenetére


rlaci10
csendes tag

kiskereskedelem 90%-os, szerintem beleférhet az alkatrész értékesítése, fontos, hogy több tevékenység esetén az azokra érvényes legalacsonyabb költséghányad alkalmazható a teljes bevételedre és teljes adóévre vonatkozóan akár visszamenőlegesen is. Alaposan meg kell tervezni milyen tevékenységeket választasz.

(#615) germinator66


germinator66
aktív tag

Gulyás: "Az új katások kétharmada munkaviszonyt vált ki - indokolta a miniszter a döntést."

Eddig 1/3 alatti számokkal dobálóztak, most, hogy nagy a felháborodást, megcserélték az arányokat.

(#616) korcsi


korcsi
veterán

Sziasztok!

Párom ingatlan közvetítő és aggódik a Kata módosítás miatt, pedig jellemzően csak magánszemélyeknek dolgozik, a kétségei azért vannak, mert ha olyan magánszemélynek dolgozik akinek van cége akkor annak adhat e a személy nevére szóló számlát (szerintem igen), különben ő se mehetne fodrászhoz, mert egyéni vállalkozó és neki akkor így nem adhatna fodrász számlát mint Katás.

Véleményeket előre is köszönöm!

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#617) Ringman válasza korcsi (#616) üzenetére


Ringman
nagyúr

ha valaki egyéni vállalkozó, akkor csak úgy érvényes a neki adott számla (úgy tud vele valamit kezdeni, betenni a könyvelésbe), ha az egyéni vállalkozásának az adószámát is ráírják a szla-ra, tehát tényleg egyéni vállalkozóként kéri a számlát.

de kérdezzétek meg a könyvelőt is.

(#618) inf3rno


inf3rno
nagyúr

En egyelore varok, hatha megoldodik ez a bullshit a maga modjan. Ha nem, akkor majd augusztusban foglalkozok a kerdessel, annak is inkabb a masodik feleben.

Buliban hasznos! =]

(#619) Floyd80 válasza korcsi (#616) üzenetére


Floyd80
addikt

A magánszemély az ügylet előtt köteles közölni, hogy milyen minőségében jár el.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#620) Lex Icon válasza korcsi (#616) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha a magánszemélynek megfelel a nevére szóló, de adószám nélküli számla, amit nem fog tudni elszámolni a vállalkozásában, akkor oké. Viszont ha el akarja számolni, akkor adószámos számla kell, de akkor bukta a katát a párod.

(#621) germinator66 válasza Ringman (#617) üzenetére


germinator66
aktív tag

Vásárolhat magánszemélyként nyugodtan, nem kötelező használni az adószámát. KATA esetén amúgy sincs mit elköltségelni, csak az ÁFA-val lehet játszani, de a legtöbben érthető módon AAM-ek.

(#622) korcsi válasza germinator66 (#621) üzenetére


korcsi
veterán

A megrendelő nem feltétlenül katás, de céges, a szolgáltató aki számlát adja a katás.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#623) germinator66 válasza korcsi (#622) üzenetére


germinator66
aktív tag

Én a kérdés második felére válaszoltam, miszerint a fodrász nem adhat neki számlát. Adhat, ha magánszemélyként kéri, azaz nem használja az adószámát.
Egyébként ugyanez a válasz az első felére is: nem az a lényeg, hogy van-e a nevén cég, hanem hogy milyen minőségben kéri a számlát. Magánszemélyként természetesen nincs gond.

(#624) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Én még mindig bízom abban, hogy reszelnek rajta, és a kata mellékállásként is végezhető marad. Ha nem, akkor befejeztem...

Más: Parragh Urat valahogy el tudom érni hogy elküldjem a ~ˇ^|Ä~ˇ^˘-ba?

[ Szerkesztve ]

(#625) arcsin válasza Harcipocok84 (#624) üzenetére


arcsin
senior tag

Valaki megpróbálta az autojában elérni :U

(#626) inf3rno válasza Harcipocok84 (#624) üzenetére


inf3rno
nagyúr

En meg pozitiv vagyok, tuti finomitanak ezen szeptemberig. Ha nem, akkor valtok altalanyadora vagy ilyesmi. Tulkepp nekem nincs annyira sok konyvelni valom most, 8 helyre szoktam szamlazni.

Buliban hasznos! =]

(#627) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Mas: ha Amazonon adok el konyvet folyamatosan, akkor szerintetek azt hogyan tudom belevenni a KATA-ba, vagy ezek a jogdijas dolgok hogyan neznek ki? Sosem csinaltam ilyet.

Buliban hasznos! =]

(#629) Ringman válasza Lex Icon (#628) üzenetére


Ringman
nagyúr

tldr: nem kivégezni kellett volna más alternatíva híján (az átalány nem az sokaknak), hanem reformálni.

A helyette 2012-ben útnak indult kata már eleve születési rend­ellenességekkel bírt, amelyek az évek során csak súlyosbodtak. Ezeket a rendellenességeket az adóráták emelésével és egyszerű informatikai vagy akár helyszíni ellenőrzéssel orvosolni lehetett volna.
Nem ez történt. A kata csak 10 évet élt.
2022 közepén most ott állunk, ahol 2002 előtt voltunk. 20 évvel visszamentünk az időben. Megint nincs a kisvállalkozóknak, egyéni vállalkozásoknak olyan adózási formájuk, amely korrekt és egy amely korrekt és egyszerű, átlátható adófizetést tenne lehetővé. A következmények beláthatatlanok.

ezzel egyetértek.

(#630) Lex Icon válasza Ringman (#629) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szerintem annyi kellett volna, hogy 70-80e-re felvinni az összeget vagy a minimálbérhez kötni és a határt visszarakni 6M-ra vagy ezt is ekörül a minimálbérhez kötni (pl. 3x). Egy cégnek max. 2-3M-ért számlázhatsz, ami nem érheti el a bevétel 50%-át, ahogy eddig is volt.
30-50%-kal több kata bevétel az államnak, kevesebb csaló és mv-os.

[ Szerkesztve ]

(#631) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Tudja valaki, hogy a KATA tervezetben hol van benne, hogy cégnek nem számlázhat? Nem találom. :F

(#632) Ringman válasza Lex Icon (#631) üzenetére


Ringman
nagyúr

5.§
Megszűnik az adóalanyiság, ha
a kisadózó az Art. szerinti kifizetőtől (ideértve a külföldi kifizetőt is) szerez bevételt – a bevétel megszerzését megelőző nappal.

(#633) Lex Icon válasza Ringman (#632) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Köszi, a vége felé kerestem.
Azon az eseten gondolkodok, ha egy folyamatos teljesítésű szolgáltatást a 2. félévre egyben leszámlázza a KATA-s és az ellenértéket 09.01 előtt megkapja és 09-12-hóban nem számláz, akkor év végéig maradhat-e KATA-s?

(#634) Ringman válasza Lex Icon (#633) üzenetére


Ringman
nagyúr

elvileg ez így számszakilag jó, de a nav rugózott már azon, hogy a teljesítés és a számlázás időszakának azonosnak kellene lennie. (pl. ha a munka nagy része adott tárgyévben végezted el, de a köv. évben számlázod)

azt sem néztem még, hogyha az első 8 hónapban kiszámlázol 12 milliót, akkor mi van, időarányosan kell nézni a kata-határt, tehát csak 8m-et számlázhatsz idén? mert van akik "nullásan" pörgették ki a hátralévő hónapokat, ha elérték az összeghatárt.

ja és ha nem főállásban katázol, akkor nem lehetsz/maradhatsz katás, szerintem ki kell jelentkezned.

3. § Az adó alanya a főfoglalkozású egyéni vállalkozó, ha az állami adó- és vámhatóságnak az erre a célra rendszeresített nyomtatvány alkalmazásával bejelenti, hogy adókötelezettségeit e törvény rendelkezései szerint teljesíti

A kisadózói adóalanyiság megszűnik
a) a bejelentés hónapjának utolsó napjával, ha a kisadózó bejelenti, hogy adókötelezettségeit a
jövőben nem e törvény szabályai szerint teljesíti;

[ Szerkesztve ]

(#635) Lex Icon válasza Ringman (#634) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha a 2. félévre számlázok és a teljesítés (=fiz.hat.idő) a 2. félévben van (pl. 7-8.hó) az teljesen szabályos. Folyamatos teljesítésről van szó! Eddig is így számláztam a féléves szolgáltatásokat.
Főállásban katázok és a határral sincs baj.

[ Szerkesztve ]

(#636) Ringman válasza Lex Icon (#635) üzenetére


Ringman
nagyúr

oks, azt bevallom, annyira nem ismerem, nekem ilyen jellegű teljesítéseim nem voltak (általában projekt leadás után v. mérföldkövek elérésekor számlázok, nem havi/éves/negyedéves/etc összesítésben)

[ Szerkesztve ]

(#637) Pfiucska válasza Lex Icon (#633) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Gazdasági társaságok esetén a NAV átminősítheti előlegnek a 09-12ra számlázott részt. Feltételezem ez e.v.-nél is így van.

Szóval van benne kockázat.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#638) Pfiucska válasza Ringman (#634) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Feltolták a határt 1,5M-re visszamenőlegesen, hogy ne szivassák meg azokat akik kiszámlázták a 12m-t 01-08hóban.

7. § (4) és (5)

[ Szerkesztve ]

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#639) Lex Icon válasza Pfiucska (#637) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem minősítheti át, mivel folyamatos teljesítés és sok éve így csinálom.
Van akinek havonta számlázok, van negyedéves és féléves fizetésű is.
Pénzforgalmi szemléletben megy a KATA.

[ Szerkesztve ]

(#640) Pfiucska válasza Lex Icon (#639) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Termékgyártás során (ami adott mennyiségre és néhány hónapra szólt) mi az adótanácsadóval abban maradtunk, hogy átminősítheti előlegre.

Nyilván a tiéd nem teljesen ugyanez az eset de én azért egyeztetnék egy adótanácsadóval.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#641) Ringman válasza Pfiucska (#638) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi, nem olvastam át tételesen a jogszabályt, engem annyira nem érint már 1-2 éve (többek között a 3M-es szabály óta), inkább egyes alvállalkozókat.

(#642) Ringman


Ringman
nagyúr

kati gyorsabban ír alá mint smittpál
Novák Katalin aláírta katatörvényt

(#643) Floyd80


Floyd80
addikt

De, sikerült?

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szerint hiba csúszott a katatörvénybe (444.hu)

A MKOE bejegyzése szerint az ügyben már szombaton éjjel eljuttatták észrevételüket Novák Katalinnak a kapcsolat@sandorpalota.hu címre, de nem kaptak választ. :DDD

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#644) Ezekiell válasza Floyd80 (#643) üzenetére


Ezekiell
veterán

Pont most akartam írni ide is ezt :)

Mondjátok utánam:
de legalább kormányozni tudnak!

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#645) Ringman válasza Floyd80 (#643) üzenetére


Ringman
nagyúr

kodifikációs remekmű.

vagy lehet nem hiba, csak hazudtak és sajnos nem tudnak már mit tenni idén, majd megmondja parraghúr.

(#646) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Sajnos vissza kell adnom a kata-t. Főállásom van, és azt nem adhatom fel a kata miatt, mert az nem hoz annyit a konyhára.

Kérdés hogy mi lesz a raktárkészletemmel? Saját készítésű eszközöket gyártok, amit boltból vásárolt elektronikai alkatrészekből állítok össze egy célhardverré. Az eladási mennyiség folyamaotsan változik, van hogy egy hónapban eladok 100db-ot, míg a másikban csak 10-et. Hogy ne legyen soha készlethiány így a bevétele egy részét mindig visszaforgattam alkatrészbe, és gyártottam belőle. Ezért most kb. 200db eszközöm van polcon. Hála a reszi kiherélésének az emberek kétszer is meggondolják mire költenek. Ha augusztusban nem tudom eladni az összeset és megmarad 150 db eszköz akkor én azt magánszemélyként eladhatom még? Gondolom itt valamilyen értékhatárt be kell tartanom és kész?

UI: kis haszonnal dolgozom, kevés szabadidővel. Nem fér bele az hogy másik adónemet válasszak és könyvelővel bohóckodjak.

[ Szerkesztve ]

(#647) UberMutant válasza Harcipocok84 (#646) üzenetére


UberMutant
őstag

találtam egy ilyet neked
[link] https://iriszoffice.hu/egypercesek/hogyan-adozik-maganszemely-targyi-eszkoz-ertekesitesebol-szarmazo-jovedelme/

(#648) Harcipocok84 válasza UberMutant (#647) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

Ezek szerint a nyakamon maradt eszközeimet simán eladhatom magánszemélyként évenként 600K-ig adómentesen. Akkor 2 év alatt kiárulom :D

[ Szerkesztve ]

(#649) Pfiucska válasza Harcipocok84 (#648) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Emlekeim szerint ez a 600k-s ertekhatar csak a “nem uzletszeru” tevekenysegre vonatkozik.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#650) Harcipocok84 válasza Pfiucska (#649) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

Nem tudom mikori a fent belinkelt cikk, de ott az van, hogy üzletszerűen 600K-ig lehet végezni adómentesen.

Remélem ez még így van

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.