Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#802) azbest


azbest
félisten

a számlázzhu és billingo is sorban tesz ki infókat leírásokat, érdemes megnézni őket. A billingo kérdezz felelek videót is csinált kisvállalati szakértővel, sok esetről beszélnek.

(#803) Louies


Louies
tag

Mi van olyankor ha augusztus 31.gyel nyilatkozom, hogy nem maradok Katás? Azonban a 8 hónapra a bevételem meghaladja a 8M keretet. Akkor a 8 millió feletti részt le kell adóznom? (40% :F )

van valaki hasonló helyzetben?

[ Szerkesztve ]

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#804) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Olvastam valahol, hogy a NAV közzétett a honlapján leírást az általányadóról, adminisztrációs dolgokról, ilyesmi.

Buliban hasznos! =]

(#805) kikinda2 válasza Louies (#803) üzenetére


kikinda2
tag

A 8 hónap az 12 millió. 8 x 1,5 millió mert emelkedett a keret. Ha a 8. hónap végén a 12 millió felett vagy, akkor a többletre a 40%-ot meg kell fizetni.

(#806) Lex Icon válasza Louies (#803) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mi van olyankor ha augusztus 31.gyel nyilatkozom, hogy nem maradok Katás?

Nem kell nyilatkoznod, a NAV automatikusan kiléptet a régi KATA-ból, mivel az megszűnik.

(#807) azbest válasza Louies (#803) üzenetére


azbest
félisten

A lényeg, hogy aug 31én még régi katás légy. Tehát minden változás szept 1-től legyen.
Ha előtte mondod fel, akkor csak 1M / hó, ha aug31ével jár le, akkor 1.5M / hó vonatkozik a 8 hónapra.

Tehát, ha váltasz, akkor szep1-től legyen a váltás, akkor nem kell lemondani sem a katát, mert egyébként is megszűnik. Ha a vállalkozóságot is meg akarod szüntetni, akkor azt is úgy valahogy kell, hogy ne érintse az aug 31-et. [link]

[ Szerkesztve ]

(#808) kikinda2 válasza Louies (#803) üzenetére


kikinda2
tag

"Mi van olyankor ha augusztus 31.gyel nyilatkozom, hogy nem maradok Katás? "
Ahogy @Lex Icon is próbált segíteni, próbálok én is, pedig a kérdés nem ilyen egyszerű.
Ha KATA BT. vagy KFT. vállalkozásod van, akkor automatikusan TAO alá fog a cég bekerülni.
KATÁS Egyéni vállalkozóként ha nem nyilatkozol, hogy átalányadózni szeretnél, akkor automatikusan az EV SZJA alá kerülsz.
Tehát a KATA alól mindenképp kikerülsz, mert megszűnik. Az nem mindegy, hogyan szeretnéd utána folytatni, mert azt már kérelmezni kell, vagy ha megfelel a fent leírt automatizmus, akkor azt sem.

(#809) |AP|


|AP|
veterán

A számlázz.hu oldalról (átalányadózásra áttérés bejelentése):

"Figyelem: más határidő vonatkozik rád, ha jogosult vagy az új katára és más, ha nem!
Ha jogosult vagy az új katára, de mégis inkább átalányadóznál, akkor 08.31-ig, ha nem lennél jogosult, 10.31-ig kell bejelentened szándékodat a 22T101E/22T101 nyomtatvány segítségével."

Mivel én eddig mellékállású KATÁ-s voltam, gondolom én automatikusan nem vagyok jogosult az új KATÁ-t választani, tehát nekem okt. 31-ig kell megtennem a bejelentést.

Párom viszont főállású KATÁS, de cégeknek számlázott ebben az évben. Ez azt jelenti, hogy ő is várhat 10.31-ig, vagy ha tegyük fel mostantól már csak magánszemélyeknek számlázna, akkor akár jogosult is lehetne az újra, tehát neki aug. 31. a határidő?

Mi határozza meg egyértelműen, hogy ki jogosult az új KATÁ-t választani?
Addig rendben van, hogy csak főállás lehet és csak magánszemélynek lehet számlázni, de ha mondjuk valaki ebben az évben számlázott már cégnek, akkor automatikusan nem jogosult az újat választani, és az átalányadóra való áttérés bejelentését megteheti okt. 31-ig?

(#810) kikinda2 válasza |AP| (#809) üzenetére


kikinda2
tag

Itt mindenre le van írva a válasz amit kérdeztél. Röviden, tömören.

(#811) |AP| válasza kikinda2 (#810) üzenetére


|AP|
veterán

ez megvan, megvolt. Tiszta sor, hogy át kell állni átalányadózásra, mert az új KATA szabályainak egyikőnk sem felel meg.
A kérdés a bejelentés ideje:
Mindenképpen muszáj augusztus 31-ig bejelenteni?
Ezért írtam, hogy nekem nem kérdés, mert van bejelentett munkaviszonyom.
Viszont tegyük fel, hogy a párom szeptembertől csak magánembereknek számlázna (nem így lesz, ezért mindenképpen átalányadó lesz). Ezzel ő megfelelne minden követelménynek az új KATÁ-hoz, tehát ezek szerint neki augusztus 31-ig kell nyilatkozni az átalányadóra átállásról.

Ezt nem találtam sehol egyértelműen leírva.

(#812) kikinda2 válasza |AP| (#811) üzenetére


kikinda2
tag

Ha jól értem amit szeretnél.
Idézet NAV-tól:
"Az új kata választásáról 2022. augusztus 1-jétől lehet nyilatkozni, a 2022. szeptember 25-éig megtett nyilatkozat alapján az új kata szerinti adóalanyiság 2022. szeptember 1-től jön létre, ha az egyéni vállalkozó 2022. szeptember 1-jén megfelel a Kata tv-ben meghatározott feltételeknek. Az adózókat 2022. szeptember 1-től kezdve értesíti a NAV a Kata tv. szerinti nyilvántartásba vételről."
"Az az egyéni vállalkozó, aki 2022. augusztus 31-én a régi kata szerint adózik, és nem felel meg az új kata feltételeinek, mert.....
Ha az egyéni vállalkozó az átalányadózást választja, azt 2022. augusztus 1-től 2022. október 31-ig jelentheti be. Ez esetben az átalányadózás kezdete 2022. szeptember 1."
Szerintem le van írva...

(#813) |AP| válasza kikinda2 (#812) üzenetére


|AP|
veterán

lehet én nem fogalmazok jól, vagy csak valamit nem tudok megérteni a szövegből.

A NAV oldalán nem szerepel az, ami a számlázz.hu-n:

"Figyelem: más határidő vonatkozik rád, ha jogosult vagy az új katára és más, ha nem!
Ha jogosult vagy az új katára, de mégis inkább átalányadóznál, akkor 08.31-ig, ha nem lennél jogosult, 10.31-ig kell bejelentened szándékodat a 22T101E/22T101 nyomtatvány segítségével."

"Ha jogosult vagy az új katára, de mégis inkább átalányadóznál" - ez az érdekes rész. Mert mindenképpen átalányadóra váltás lesz, csak az a nem tiszta, hogy meddig kell bejelenteni. Tegyük fel, hogy szeptembertől csak magánszemélyeknek számlázna: akkor jogosult lenne az új KATÁ-ra és akkor aug 31. a határidő.

(#814) Lex Icon válasza |AP| (#811) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ezt nem találtam sehol egyértelműen leírva.

Pedig egyértelműen le van írva a NAV oldalán, amit kikinda2 linkelt és be is idézett. A megértéséhez mindössze el kellene felejteni az összes olyan oldalt, ahol szakértelem hiányában megszakértik a jogszabályt. Pl. számlázó oldalak.
Tehát 09.25-ig lehet nyilatkozni az új KATA-ról. Semmilyen nyilatkozat nincs 08.31-ére egyéni vállalkozóknak.

(#815) Floyd80


Floyd80
addikt

Iparűzési adómanőverek a Kata felnégyelése után | FairConto

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#816) azbest válasza Lex Icon (#814) üzenetére


azbest
félisten

viszont ha átalányadóra vált, akkor szeptember 1-től már olyan számlát kellene kiállítson, ami jó átalányadóhoz. A számlán nem szerepelhet a kisadózó már.

Azt nem érti szerintem, hogy ha okt 31-éig adja be az átalányra váltást, akkor is meg kell csinálni minden papírmunkát ugyanúgy, visszamenőleg pótolni a kimaradtakat, mintha szept 1-étől adta volna be. És ha van befizetni való rész is, akkor az be is kell fizetni, nem maradhat ki a szeptember az átalányadóból.

Meg azt nem érti, hogy szept1 -től nem lesz új katás átmenetileg magától, csak azért, mert nem állít ki cégnek számlát. A lényeg, hoy nem lesz új katás átmenetileg sem egyikük sem.
Már most tudnia kell hogy mit választ és aszerinti határidők és feladatok vannak vele.

Ahogy látom a navos oldal csak a nav felé bejelentendő dolgokat írja. A TB bejelentkezést és más teendőket nem.

[ Szerkesztve ]

(#817) |AP| válasza azbest (#816) üzenetére


|AP|
veterán

nem, nem ezeket nem értem :)

Teljesen tiszta, hogy átalányadóra fogunk váltani. Az egyedüli kérdés ennek a határideje.
De mivel a biztosítási jogviszonyt be kell jelenteni aug. 31-ig, valószínűleg az lesz a legegyszerűbb, ha egy füst alatt mindent megcsinálunk addig.

(#818) azbest válasza |AP| (#817) üzenetére


azbest
félisten

Inkább csak nem érted, hogy mit nem értesz. Ha tudod hogy nem lehetsz új katás, akkor az átalányadónál írt határidőket nézd.
Ahogy mondtam olyan nincs, hogy 1 hónapig új katás vagy, aztán októbertől leszel átalányadós. Régi kata pedig megszűnik aug 31én.

Az meg az új kata szabályaiban van leírva, hogy ki lehet olyan. Ha nem szept1-től vált átalányadóra (papírmunkát okt végéig halogatva max), akkor csak '23 jan1-től válthat.

A közbülső időszakra meg vagy költség elszámolós szja-s egyéni vállalkozó lehet, vagy aktívan be kellene jelentkeznie új katára, de nem sértheti meg a szabályt, mert akkor kivágják onnan és költség elszámollós szja-s lesz. Vagy persze már szept 1-től átalányadósra kell aktívan jelentkezni.

[ Szerkesztve ]

(#819) |AP| válasza azbest (#818) üzenetére


|AP|
veterán

tehát ha valaki nem lehet új KATÁ-s és átalányadóra vált, azt mindenképpen meg kell tenni aug. 31. előtt.
Na ezt lenne jó egyértelműen leírni valahol, mert így a 10.31-es határidő az félrevezető.

(#820) azbest válasza |AP| (#819) üzenetére


azbest
félisten

Nem. Szerintem ne csináljátok könyvelő nélkül így. Ennél bonyolultabb része is van az átalányadónak. Keressetek könyvelőt és csináljátok vele.

Ha már idén átalányadózó akarsz lenni, mindenképp szept 1-től leszel az, csak a papírmunkát tudod halogatni okt végéig. De akkoir is szept1-től fog számítani és mindent meg kell csinálni és ki kell fizetni akkor is ugyanúgy a szeptember hónapra is - csak utólag, ha késbőbb indítod el.

Határidők terén pedig van más papírmunka is. Nem csak a navos. Itt táblázatba is van többminden foglalva: [link]

[ Szerkesztve ]

(#821) kikinda2 válasza |AP| (#813) üzenetére


kikinda2
tag

"Az új kata választásáról 2022. augusztus 1-jétől lehet nyilatkozni, a 2022. szeptember 25-éig"
"Ha az egyéni vállalkozó az átalányadózást választja, azt 2022. augusztus 1-től 2022. október 31-ig jelentheti be."

(#822) azbest


azbest
félisten

Na a szegedi helyi adóiroda jó arc, csináltak kis tájékoztató oldalt az itteni szokásról, itt a régi kata tételes hipáját automatikusan zárják és csak a rendes bevallással kell akkor ezek szerint tavasszal a szept-től kezdődő átalányadós időszakot bevallani. [link] Más településen azért érdemes utánakérdezni, mert a könyvelős videókban azt monták, hogy eléggé szokásjogszerű, önkormányzatonként nem egységes az értelmezésük.

Az új katát válaztóknak viszont be kell jelentkezni az önkormányzatos űrlapon is szept1től, ha tételesek akarnak lenni.

És belinkelték a navos új kata oldalt is. "Logikusan" oda tették be a már korábban mutatott átalányadós leírásukat is. [link]

(#823) barnidani


barnidani
csendes tag

(#824) inf3rno válasza tonermagus (#764) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én is bepróbálkoznék a 90%-al a helyedben. A 40%-al csak magadat szopatnád, a NAV meg biztosan nem fog tiltakozni amiatt, hogy több adót akarsz fizetni...

Buliban hasznos! =]

(#825) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Találtam több FB csoportot átalányadóval és KATA-val kapcsolatban. Nagyon segítőkészek, úgy tűnik mindenről van leírás. Ha esetleg valaki ugyanúgy küzdene vele, és nem akar könyvelőt megbízni. [link] [link] [link] [link] [link]

Buliban hasznos! =]

(#826) inf3rno válasza azbest (#822) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én most olvasok egy államkincstári tájékoztatót a HIPA-ról. Talán van benne hasznos.

- aug 31-el automatikusan megszűnik a régi KATA, időarányosan számolják el a HIPA-t rá, és a különbözetet gondolom jóváírják az adózó számláján. a fennmaradó időre meg majd aug 31 után újraszámolják a HIPA-t gondolom attól függően, hogy milyen adózási formát választott az illető az új rendszerben
- nincs szükség a Htv. 39/B (5) szerinti bevallásra, évközi záró bevallásra, ilyesmikre az aug 31 előtti időszakról, ha nem szűnik meg a vállalkozás. van egy ilyen kitétel benne, hogyha "adókedvezményt, adócsökkentést" kíván igénybe venni a régi KATA alanya erről az időszakról, akkor jan 15-ig nyújthat be bevallást róla
- ha a régi KATA alanya áttér más adózási formára, akkor május 31-ig kell bevallást benyújtania a szept 1 - dec 31 közötti időszakról. itt lehet egyszerűsített adóalap megállapítást kérni, ha azt választja, hogy átalányadós lesz, KIVA alany vagy 8 millió forint alatti nettó árbevétele van. itt is időarányosan számolják ki a HIPA-t a régire és az újra is külön.
- adóelőleget bevallani a szept 1 - dec 31 közötti időszakról május 31-ig kell, ha valaki nem marad az egyszerűsített adóalap megállapításnál
- az új KATA alanyánál egyszerűsített adóalap megállapítás van 2.5M ft székhely, telephely szerinti önkormányzatonként. ha valaki ezzel élni kíván, akkor a Htv. 39/B (9) szerinti bejelentést kell tennie változás bejelentő nyomtatványon. elvileg okt 15-ig lehet bejelenteni.

Buliban hasznos! =]

(#827) azbest válasza inf3rno (#826) üzenetére


azbest
félisten

mármint pénzügyminisztériumi, amit linkelt előtted barnidani

(#828) inf3rno válasza azbest (#827) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja igen. Legalább helyesen értelmeztem? :DDD

Van egy MÁK-os tájékoztatóm is, ami az önkormányzatnak jött. De az csak annyi, hogy ne nyúlkáljanak most bele kézzel az ASP-n kereszült, mert majd automatikusan szüntetik meg, és ha beleturkálnak, akkor az megzavarja majd a HIPA számítást. Nagyon stabil a rendszer úgy tűnik. :DD

Buliban hasznos! =]

(#829) Lex Icon válasza inf3rno (#824) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Egy nyílt fórumon adócsalásra buzdítasz másokat. :(

Találtam több FB csoportot átalányadóval és KATA-val kapcsolatban.

Ezek meg a hiteles információk tárházai. :U

[ Szerkesztve ]

(#830) inf3rno válasza Lex Icon (#829) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Csak gratulálni tudok, hogy egy nyílt fórumon ügyészt, bírót és végrehajtót is játszol egy személyben. Azért szeretném hangsúlyozni, hogy ez csak a te véleményed, és nem feltétlenül az igazság. Mondjuk a fentiek alapján messze nem én vagyok az egyetlen, akit eddig itt leadócsalóztál. Pont az ilyen "segítőkész" hozzáállású tagok miatt kerestem inkább Facebook csoportokat.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#831) inf3rno válasza tonermagus (#764) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja ezzel kapcsolatban ha biztosra akarsz menni, akkor írásos állásfoglalást kérsz a NAV-tól. Az ügyintézőknek is csak véleménye van, ahogy az itteni fórumozóknak is, amivel semmire nem mész egy ellenőrzés során, ha viszont van papírod róla, hogy csinálhatod, akkor azzal már igen. Nálad úgy látom, hogy nagy a tétje, mert több millió forintnál a 4o% és a 9o% költséghányad között hatalmas különbség van, úgyhogy ha teheted, akkor ne kaszáld el magad egy fórumtag véleménye alapján, hanem inkább menj utána az ügynek.

Buliban hasznos! =]

(#832) Lex Icon válasza inf3rno (#830) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Miután többen próbáltunk segíteni a topiktársnak a jogszabály helyes értelmezésében, és legvégül javasolva lett neki a könyvelő felkeresése, ennek ellenére nem hajlandó elfogadni, veled egyetemben, hogy az esetében 40% az adókulcs. Ezután te meg csak úgy minden szakmai alapismeret nélkül FB csoportra hivatkozva javasolod neki a hozzáértők számára egyértelmű adóelkerülési módszert.

Csak gratulálni tudok, hogy egy nyílt fórumon ügyészt, bírót és végrehajtót is játszol egy személyben.

A saját véleményem írtam le amire ez a topik való és mivel ez nem egy bírósági határozat, nyugodtan leírhatom. Az, hogy ez nem illik bele a te laza jogszabály értelmezésedbe, és gyakori vállalkozó mentalitásba, az téged minősít.

Mondjuk a fentiek alapján messze nem én vagyok az egyetlen, akit eddig itt leadócsalóztál.

Talán mert nekem csípi a szemem az, hogy egyesek teljesen normálisnak veszik az ügyeskedést.

(#833) inf3rno válasza Lex Icon (#832) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én nem fogadom el hozzáértőnek a véleményed. Esetleg ha adótanácsadó lennél, akkor elfogadnám, de a fentiek alapján inkább APEH ellenőr lenne a jó szakma választás. Senki sem nyomorítja meg szívesen a vállalkozását felesleges adóterhekkel, amit te ügyeskedésnek meg adócsalásnak hívsz, a nagy cégeknél meg a napi rutin része, amikkel gondolom semmi bajod, mert simán bemész a Sparba vásárolni. Nekem meg ennyi a véleményem a témáról, ha már így nyilvánosan cseszegetjük egymást. A FB csoport nem tudom hogyan jött ide, egyelőre csak beleolvastam, hogy miket szóltak hozzá, van egy csomó útmutató minden nyomtatvány kitöltéséről, átállásról, könyvelésről, és nem instant adócsalóznak le, ha kérdezek valami fentihez hasonlót. Gondolom a harag nem segíti nálad a tisztán látást, azért keverted bele. Mondjuk az, hogy lazán bűnözőnek nevezel másokat, amikor nem követtek el semmit is egy fantasztikus feature. Na én itt befejeztem ezt a topikot, egyébként is az a benyomásom, hogy könyvelőktől szól könyvelőknek, és mindenki magas lovon ül, nem a vállalkozók segítéséről, adótanácsadásról, ilyesmiről szól.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#834) barnidani válasza inf3rno (#833) üzenetére


barnidani
csendes tag

Én azért vigyaznék az adóhatósági ellenőr véleménnyel...

(#835) Lex Icon válasza inf3rno (#833) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A gond az, hogy míg végkövetkeztetésként szakemberhez fordulást javasoltunk a topiktársnak, te ezek után azt javasoltad, hogy "próbálkozzon be a 90%-al", mert a "40%-al csak magát szopatná".
Szerinted ez jogszabályok és szakmai útmutatók alapján megalkotott javaslat volt?

(#836) inf3rno válasza barnidani (#834) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Már mindegy. Felcseszte az agyam vagy én a sajátomat, lényegtelen. Megyek inkább végzek valami haszonsabb tevékenységet, ezt az egészet meg a részemről lezárom. Minden jót!

Buliban hasznos! =]

(#837) inf3rno válasza Lex Icon (#835) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az alapján, hogy a NAV-os teljesen mást javasolt neki, szerintem meg ez egy jogértelmezési vita. Én biztosan nem mennék 4o%-ra a helyében, ha sok a költség, mert jóval több adót fizetne talán még a tételes elszámolásnál is. Ez a hozzászólás gondolom akkor nem ment át. [link]

Buliban hasznos! =]

(#838) azbest válasza inf3rno (#837) üzenetére


azbest
félisten

és #831
amennyire sejtem, hiába kér bárki állásfoglalást a navtól, nem fog jogilag hivatkozhatót kapni.

Hacsak nem változott a gyarkolat, akkor már jópár éve úgy van, hogy bármilyen infót mond egy hatóság ügyintézője, azért nem vállalnak felelősséget, hogy tényleg úgy is fogják a saját ellenőreik értelmezni ellenőrzéskor. Legfeljebb, ha maga a hivatal tesz közzé valamit, arra lehet hivatkozni, az ügyintézők tanácsai jogilag nem védnek meg semmitől, akkor sem ha fel tudod mutatni.

Ami volt költséghányados kérdés több embertől. A billingós másfél órás szakértős kérdezz-felelek videóban is valóban úgy mondták, hogy a kiszámlázott tevékenységek számítanak a kulcs meghatározásában. Viszont szerintem a nav ellenőr vélelmezhet adóelkerülést, ha valójában nem az volt a tevékenység és csak az adóelkerülés miatt hívták úgy.

Plusz, ha elkezdesz mondjuk 90%-el számolni, majd később mégis lesz 40% alá eső számla, akkor bizony az adott év összes havi 58as bevallásából kell külön-külön javító bevallásokat beadni és a különbségeket befizetni, ha jól értettem. Szóval nem játék ez.

(#839) julius666 válasza azbest (#838) üzenetére


julius666
addikt

amennyire sejtem, hiába kér bárki állásfoglalást a navtól, nem fog jogilag hivatkozhatót kapni.

+1. De amúgy is jó eséllyel be fognak idézni az idevágó paragrafusból részleteket és az lesz a konklúzió, amit Lex is írt (ha kereskedelmen kívül egyéb tevékenység is van, nem 90% az adókulcs).

A 90%-ot bepróbálni be lehet. Ha a számlák alapján az egyéb tevékenység nem "látszik", nagy eséllyel (ha nem kap valamiért ellenőrzést) nem derülne ki a turpisság. Illetve ha kiderül se büntetnek szerintem ezért első körben külön a jelenlegi hozzáállásuk alapján. De amit írsz, azzal azért számolni kell, ha ellenőrzés van, utána visszamenőlegesen be kell fizetni a 40% vs 90% adókülönbözetet.

Én a kérdező helyében inkább más adózási formát keresnék erre a tevékenységre.

(#840) tonermagus válasza julius666 (#839) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Örülök hogy ismét előkerült az esetem :D

Időközben annyi fejlemény van, hogy hivatalos állásfoglalást kértem a NAV-tól, ezzel felvállalva hogy így "radarra" kerülök, hiszen nekik írni csak úgy lehet ha miden adatomat megadom. Azóta eltelt 24 (!!!) nap. Ezúton is köszönöm nekik a nagy semmit.

Összegezve:

- Írtam levelet a helyi Iparkamarának = semmi válasz
- Írtam levelet a központi Iparkamarának = semmi válasz
- Hívtam telefonon a kamarát = hívjam fel a NAV-ot, mert ebben ők segítenek
- Felhívtam a NAV-ot= hívjam fel az iparkamarát... Itt telt be a pohár, megkértem az ügyintézőt hogy kicsit boncolgassuk már a témát. Elmondtam mindent tövéről-hegyire, minden lépést és arra jutottunk hogy ebben az esetben a 90% OK.
- Írtam hivatalos megkeresést E-Papíron a NAV-nak, ahol állásfoglalást kértem = válasz semmi

Viszont én még mindig azon az allásponton vagyok, hogy mivel csak Internetes kiskereskedelemből származik bevételem, hiszen csak arról állítok ki számlát így a 90%-ba esem. És nem hagyom meggyőzni magam Lex Icon kolléga által. Ő sem szakértő, én sem. Ő úgy értelmezi a jogszabályt én pedig így. Az ő értelmezése kb. egy szinten van az enyémmel. Ezért is mentem utána a dolognak. Az már más kérdés hogy a NAV rá se sz*rik...

Most mit csináljak, írjak még egy levelet???

[ Szerkesztve ]

(#841) DanielLong


DanielLong
senior tag

Esetleg valaki képben van már, hogy a HIPA előleg bejelentését hogyan kéne megtenni? KATÁ-ról váltok átalányra. Neten nem találtam infót, az önkormányzati weboldalon nekiálltam, de ott meg nem tudok csak 2023.06.30-al befejeződő időszakot választani, ahol a három félévre egyformán ugyanazt az összeget lehet csak megadni, ami esetemben 25ezer Ft, de én még csak idén márciusban fizettem HIPÁ-t.

(#842) azbest válasza DanielLong (#841) üzenetére


azbest
félisten

Ha nem aug31 előtt váltasz, hanem a törvény által a régi kata megszűnéssel, akkor automatikusan lezárják a tételes hipát és majd tavasszal kell csak szept1-től rendes bevallást leadni. Nemrég beszélgettünk erről [link]

A naptári évtől eltérő üzleti év teljesen más, nem erre való.

[ Szerkesztve ]

(#843) DanielLong válasza azbest (#842) üzenetére


DanielLong
senior tag

Köszi! Megvezetett egy korábbi billingós cikk. Akkor átalányadósként továbbra is ezek a feladatai lesznek az embernek: 2258 nyomtatvány minden hónapra, negyedévente SZJA előleg utalás és évente SZJA bevallás, HIPA befizetés (évente?)? Illetve most ugye T101E és T1041 űrlapok beadása valamint majd a KATA zárása a 22KATA dokumentummal.

(#844) |AP| válasza |AP| (#809) üzenetére


|AP|
veterán

közben javították a számlázz.hu-n az átalányadó bejelentés határidejét:

"Ha az átalányadózást szeretnéd választani (függetlenül attól, hogy jogosult vagy-e az új katára), 10.31-ig kell bejelentened szándékodat a 22T101E/22T101 nyomtatvány segítségével."

(#845) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt

Ha szüneteltetem a vállalkozói tevékenységet ( tegyük fel szezonális a munka),szüneteltetés alatt tudok munkát vállalni? ( Bejelentett állás) Természetesen úgy,hogy a kata megmaradna :)

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#846) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt


Csak ezt kell bepipálni, hozzáadni és folytatom a tevékenységem az új katában? Olvastam,hogy hipat külön kell ( az menni fog).

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#847) Lex Icon válasza FIREBLADE78 (#845) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem.

(#848) FIREBLADE78 válasza Lex Icon (#847) üzenetére


FIREBLADE78
addikt

Tehát? Jah,azz hittem a képre írod

[ Szerkesztve ]

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#849) titetoyz


titetoyz
tag

számítógép szerviz ügyfélkör eladásban nem jártas valaki?
van nagyságrendileg kb 150 magánszemély és 10 cég akiknek bedolgozok mint vállalkozó, ezt szeretném továbbadni.
mit érhet ez?
helyiség nincs, raktáron lévő cuccokat kiárulom, csak az ügyfélkör átadása.

(#850) azbest válasza titetoyz (#849) üzenetére


azbest
félisten

Hát 0 és gondolom valamekkora időre vetített profit közé tenném. De van számtechboltosok memoárja topic is itt, ott lehet ex-boltosok kompetensebbek a kérdésben.

Ha cégként csinálod, akkor a cég eladásával még akár jó is lehet az ügyfélkör átadás.
De ha egyéni vállalkozó vagy és úgy csinálod, akkor szerintem nézz utána, hogy gdpr betartásával szab-e egyáltalán továbbadnod adatokat, vagy hogy milyen módon lehet.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.