Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) inf3rno válasza rednifegnar (#400) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Mindenképp. Látod még el sem indult, de már van egy ügyfelem. :D

Buliban hasznos! =]

(#402) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Készítek egy elektronikai eszközt. Gyakorlatilag az alapoktól én építem fel kisebb elektronikai alkatrészekből (ellenállás, IC, nyáklap) stb.. Ezután teszek bele egy mikrovezérlőt amit szépen felprogramozok és beállítom az ügyfél kérésére. A problémám az, hogy én nem akarom hogy ez átcsapjon kereskedelembe.

Az mennyire járható út szerintetek, hogy én igazából papíron csak felprogramozom, testre szabom az eszközt, a többi meg csak úgy adom hozzá, a számlán pedig mint egyedi programozás szerepel... Ebben az esetben saját szellemi tulajdont adok el amit egy eszközre feltöltök. Így már nem magával az eszközzel kereskedek, ugye?

Ha minden igaz így csinálják a redőnyösök is... Ők redőn beszereléséről adnak számlát nem pedig redőnyről...
Vagy pl. a vásári karikatúra festő... Ő sem a vásznat, papírt számlázza ki hanem a magát a rajzolást mint szolgáltatást...

[ Szerkesztve ]

(#403) Lex Icon válasza tonermagus (#402) üzenetére


Lex Icon
senior tag

És ellenőrzéskor hogyan magyarázod a fizikai cucc átadását?
Te egy felprogramozott ketyerét árulsz. Minden más állítás hamis és adócsalás. El kell dönteni, hogy szabályosan akarsz eljárni, vagy ügyeskedni szeretnél. Utóbbi esetben nyugodtan magyarázhatod, ahogy akarod és nyugtatgathatod magad, de se a törvény, se az ellenőr nem fog veled egyetérteni.
Az ügyfeled meg átvered, mert ha nem működik a cucc HW hiba miatt, azt nem tudja leverni rajtad, mert azt nem számláztad ki.
A felprogramozás akkor élne, ha az ügyfél megvette volna máshonnan a cuccot és ő adná át neked. Ebben az esetben viszont kellene legyen neki egy számlája róla.
Nekem a redőnyös a redőnyt és a beszerelést is kiszámlázta. Egyéb esetben át lennék verve, ha a redőnynek baja lenne gari idő alatt.
Mondjuk ennek semmi köze a KATA-hoz.

[ Szerkesztve ]

(#404) inf3rno válasza tonermagus (#402) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szolgáltatás úgy lehetne, ha az alapanyagokat a megrendelőd veszi meg, és utána téged megbíz, hogy rakd össze és programozd fel neki. Érdemes is így csinálni, hogy ne viszonteladd az alapanyagokat, mert ugye a KATA értékhatára a bevételtől és nem a profittól függ. Annyi hátránya van, hogy az alapanyagokra nem tudsz árrést tenni.

Buliban hasznos! =]

(#405) Lex Icon válasza inf3rno (#404) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ugyan nem írta a bevétel nagyságát, de ha a 12M közelében sincs, akkor lényegtelen, hogy az anyagot is kiszámlázza.

(#406) rednifegnar válasza tonermagus (#402) üzenetére


rednifegnar
senior tag

sztem megoldhato ahogy a tobbiek irtak, szamlan fejlesztes legyen es szerzodesben is. a hw rresze is lehet egyedi fejlesztes, ez nem kereskedelem. nyilvan anyagaron megy. persze legtisztabb az ha a hw-t az ugyfel adja papiron. nalad az meg se jelenik csak szellemi termekkent max a tervezese es a programozasa. mas kerdes hogy eszkozeid azert legyenek a neveden legalisan (szamlaval), foleg a szoftverek meg akkor is ha nem elszamolhato.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#407) djgeg válasza tonermagus (#402) üzenetére


djgeg
őstag

A korábbiakat kiegészítve nézz utánna azért az elektornikai HW értékesítésének is. Garancia, esetleg bevizsgáltatás stb ez mind lehetséges plusz terhek feléd. Bár ha teljesen egyedi HW fejlesztésre bíznak meg (egyedi ügyfelenként változhat stb) akkor elképzelhető, hogy ki lehet bújni több tétel alól.

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#408) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sajnos ez bonyolultabb mint gondoltam...

Nyilván nem az adócsalás, stb. a célom, csak ha lehet nem szeretnék kereskedelmi tevékenységet végezni mert nincs meg a végzettségem.

Egyáltalán mi minősül kereskedelemnek? Mert én ugye nem azért veszem az eszközöket hogy haszonnal tovább adjam, tehát nem viszonteladó lennék, hanem építek belőlük valamit és egy egyedi szoftverfejlesztést adok el az eszközzel. Tehát a szolgáltatáshoz jár az épített eszköz...

Találtam is egy ilyen kérdést a neten: Alkatrész kereskedelem
Kitől lenne érdemes rákérdezni? Kormányhivatal, iparkamara? A NAV-ot inkább még nem zargatnám :D


UPDATE: 4791 - Csomagküldő, internetes kiskereskedelem
Ehhez elvileg nem kell kereskedelmi végzettség. És még igaz is lenne, hiszen többnyire telefonon megrendelve utánvéttel kézbesíteném. Ebben az esetben leszámlázhatnám az alkatrészeket tételesen, illetve mellé csaphatnék egy programozási szolgáltatást is. Persze tudom hogy itt valószínűleg tele leszek adminisztrációval (csomagolóanyag, leltár, stb...) de azt honnan tudom meg pontosan hogy mik ezek a kötelező adminisztrációs feladatok?

[ Szerkesztve ]

(#409) rlaci10 válasza tonermagus (#408) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Ez nem kereskedelmi tevékenység hanem feldolgozóipari tevékenység hiszen alkatrészekből egy teljesen új terméket készítesz. Elsősorban ebben az irányban kezdj el kutatni, megkérdezni az illetékes iparkamarát az jó kiindulási pont lehet.

(#410) tonermagus válasza rlaci10 (#409) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Igazad van, azért is hagyom meg a "261201 Elektronikai áramköri kártya gyártása"-t. Elméletileg ehhez se végzettség, se engedély, be bejelentés nem kell.
Ezzel lefedem az összeszerelést, majd a "4791 - Csomagküldő, internetes kiskereskedelem" tevékenységgel eladom... Mert ha jól sejtem a gyártás még nem elég ahhoz hogy eladjam...

Ez szerintetek is járható út lehet? Az iparkamara nemigen tud konkrétat mondani, csak helyesel :D

[ Szerkesztve ]

(#411) rlaci10 válasza tonermagus (#410) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Ez így nekem jónak tűnik viszont számos olyan terület van amit érdemes átbeszélni egy szakemberrel, csomagolásra vonatkozó rendelkezések, garancia, jótállás stb.

(#412) tonermagus válasza rlaci10 (#411) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Ez így van! Aggódom is, hogy pl. az elektronikai kártya gyártásánál van-e valami extra követelmény... Mert hát ugye "elektronikai hulladék" keletkezik, azt nekem hol kell gyűjtenem, hol kell leadnom. Egyáltalán végezhetem-e a saját ingatlanomban, stb...

És ugyan ez van a webes kereskedelemmel is... Adatvédelmi tájékoztató, impresszum, garancia, szállítás, stb...

Ezeket vajon ki tudja megmondani? Ez is az Iparkamara?

(#413) rlaci10 válasza tonermagus (#412) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Ezeket az infókat több helyről tudod megszerezni:

Az egyik általam könyvelt cég egy másik cégnek fizet hulladékkezelési tanácsadási díjat havi szinten.

Azt, hogy lakóingatlanban végezheted-e szerintem a helyi önkormányzatnál érdemes megkérdezni.

A webshopra vonatkozó feltételekben akármelyik erre a területre specializálódott marketinges tud segíteni.

(#414) djgeg válasza tonermagus (#412) üzenetére


djgeg
őstag

Első körben annak próbálj utánna járni, hogy meg kelle e felelned a CE szabványnak pl.
Az egyedi elektorkinának lehet nem kell felhasználásától függően, de első körben mindenképpen ennek járnék utána, mert ezzel lehet a legnagyobb szívás.
https://cemarking.net/do-your-products-need-ce-marking/

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#415) tonermagus válasza djgeg (#414) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Köszönöm hogy felhívtad rá a figyelmem. Elméletileg nem szükséges rá a CE jelölés/bevizsgálás. Alapjában véve törpefeszültséggel működő eszközről van szó, úgyhogy még a Low Voltage Directive sem terjed ki rá.

MÁS: indulás óta felvettem plusz tevékenységi köröket. Ezeket be kell jelentenem valahol? ÉS most itt nem arra gondolok, hogy engedélyköteles/bejelentés köteles, hanem magát a tényt, hogy bővült a tevékenységi köröm... NAV felé?

(#416) inf3rno válasza tonermagus (#415) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az ügyfélkapudban kellene módosítani. Azt hiszem a legtöbb helyen csak a fő tevékenységi körödet nézik, a mellékes a kutyát nem érdekli kb. Nekem is van benne 10 olyan.

Buliban hasznos! =]

(#417) sqpp


sqpp
őstag

Sziasztok.

Gondolom eléggé kibelezett téma ez már, de azért megkérdezném, van valami normális megoldás a 40%-os témára?

Amerikába számlázok egy cégnek és emiatt elég könnyen összejön 1 évre az a 3 millió...

Nem tudom, hogy mi jöhetne szóba? Bt esetleg?

Tényleg semmi ötletem az egészre, ha csak az az éves 12 Millió lenne, egy szót sem szólnék :(

(#418) sqpp válasza sqpp (#417) üzenetére


sqpp
őstag

A legnagyobb probléma az, hogy nekem csak egyetlen ez a cég van jelenleg, akinek számlázok és ez is napi 8 órámat elveszi, így elég nehéz lenne még emellé betalálni bárki mást, aki hasonló képpen vagy közel hasonlóan fizet.

(#419) Lex Icon válasza sqpp (#418) üzenetére


Lex Icon
senior tag

csak egyetlen ez a cég van jelenleg, akinek számlázok és ez is napi 8 órámat elveszi
Ezt hívják ... munkaviszonynak. ;)

Gondolom eléggé kibelezett téma ez...

Ezért olvass vissza!

[ Szerkesztve ]

(#420) Ringman


Ringman
nagyúr

jól tudom, hogy ha van 2 vállalkozás, amely egymásnak kapcsolt vállalkozása (ők a kifizetők), akkor egy adott kisadózó mind2 vállalkozásnak évi 3-3 MFt-t számlázhat 40%-os büntetőadó nélkül? tehát ezt nem kell összevonni, hogy szumma 3MFt-t számlázhatsz?

a számlák tárgya (más-más projektek) is különböző.

(teljesen legit dolog egyébként, ténylegesen nem munkaviszonyban teljesít az alvállalkozó)

(#421) Pfiucska válasza Ringman (#420) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Csak a katas es a kifizeto kozotti kapcsolatot kell vizsgalni, a 2 kifizeto kozotti kapcsolatot nem.

Tehat mehet a 3-3m ft

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#422) Ringman válasza Pfiucska (#421) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi!

(#423) rednifegnar válasza Ringman (#420) üzenetére


rednifegnar
senior tag

azert en utana olvasnek alaposan mert megvan hogy mi minosul kapcsolt vallakozasnak. pl itt egy leiras.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#424) Pfiucska válasza rednifegnar (#423) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Utana kell olvasni de az altalad linkelt cikk is pontosan azt mondja amit en.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#425) Ringman válasza rednifegnar (#423) üzenetére


Ringman
nagyúr

a kapcsolt vállalkozás megáll (ez vagyok én amúgy), de a fent vázolt szituáció a cikk szerint működik (2×3M számlázható) - kiemeltem félkövérrel:

Szakértőnk arra viszont felhívta a figyelmet, hogy amennyiben ugyanaz az egyéni vállalkozó két olyan belföldi cégnek számláz, amelyek nem minősülnek egymás kapcsolt vállalkozásának (sem a szavazati, részesedési viszonyokra tekintettel, sem az ügyvezetés azonosságára tekintettel) és az egyéni vállalkozó sem kapcsolt vállalkozása egyik megrendelőnek sem, úgy a megrendelői oldalon „csak” a 3 millió Ft feletti 40 százalékos adóra kell tekintettel lenni.

Elviekben ugyanez a helyzet, amennyiben a megrendelői szinten horizontálisan fennáll a kapcsoltság, ugyanakkor vertikálisan az egyéni vállalkozó egyik céggel sem áll kapcsoltsági viszonyban.

Ugyanis a jelenlegi tételes szabályok mellett csak a munkaviszonytól való elhatárolás szempontjából kell egybeszámítani a kapcsolt vállalkozásokat, a 3 millió forint feletti 40 százalékos adó szempontjából nem. Ekkor azonban fokozottan figyelni kell a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvi követelményére, ugyanis az ügyletek mesterséges szétdarabolása esetén a NAV átminősítheti a szerződéses viszonyokat, amelynek mindenekelőtt a megrendelő láthatja a kárát.

(#426) sqpp válasza Lex Icon (#419) üzenetére


sqpp
őstag

Nálam ez eléggé offos, amcsi cégnél, főleg hogy a fele világ vállalkozással csinálja. Csak itt van ez a gáz 40% :(

(#427) Pfiucska válasza sqpp (#426) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Mennyi lenne az eves bevetel kb? Kft nem jatszik?

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#428) sqpp válasza Pfiucska (#427) üzenetére


sqpp
őstag

12000 USD = 3 720 960 HUF

Ebből még lejön a kata ugye havi 50k.

De mibel ez havi szinten 1K az durván 310K havi szinten. De hát ez hónapfüggő, meg ugye árfolyam..

Szóval ha jól értelmezem 180K a maradék, -50K... amiből végül marad 130K. :)

Sajna itt Kft esélytelen.

Ha az a 40% nem lenne, egy szavam se lenne... akkor gyűjtenék előbb utóbb Kft-re..

[ Szerkesztve ]

(#429) rednifegnar válasza sqpp (#428) üzenetére


rednifegnar
senior tag

de ahogy irtak itt elottem, az egy alap dolog hogy nem szamlazhatsz 1 cegnek, az mar ott buko mert bujtaott munkaviszony. ev vegen mikor csinalod az adobevallasod ott fel kell sorolni a cegeket hogy kitol van beveteled, kapcsibol lesz ott 1 db ceg mar magadra is huztad a bajt.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#430) sqpp válasza rednifegnar (#429) üzenetére


sqpp
őstag

Saját cuccal, meg ha onnan dolgozom, ahonnan akarom, az mióta jogviszony? : :F

[ Szerkesztve ]

(#431) Pfiucska válasza sqpp (#428) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

2 kata esetleg :F

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#432) rlaci10 válasza sqpp (#428) üzenetére


rlaci10
csendes tag

ha 3.7m ft a várható éves bevételed akkor szerintem nem nagyon éri meg változtatni .

Szerintem nem jól értelmezed, a 3m feletti rész után kell megfizetni a 40% adót de mivel külföldi a cég ezért a 3m feletti rész 71,42%-a után kell megfizetned a 40% adót.

Persze csak akkor ha nem vagy kapcsolt viszonyban a céggel.

[ Szerkesztve ]

(#433) Ringman


Ringman
nagyúr

ha kisadózó a számlát a tavalyi évben állította ki, de idén kapta meg a számla értékét, akkor jól gondolom, hogy azt idei jövedelemnek kell tekinteni? (3M-es határba beleszámít, hiába tavalyi a kiállított szla)

bónusz kérdés: ha a tavaly a fenti kisadózó áfaalany volt (túllépte tavalyelőtt az aam 12M-es határát), akkor a tavaly kiállított, de idén kiegyenlített számla áfás volt, akkor a bruttó értéket kell figyelembe venni a 3M-es határnál? (szerintem igen a jogszabály alapján, de akkor adót adóztatunk)

(mj: könyvelőm meg lerobbant, nem tudok vele beszélni)

(#434) rlaci10 válasza Ringman (#433) üzenetére


rlaci10
csendes tag

A kata pénzforgalmi szemléletű vagyis a bevétel megszerzésének időpontja számít. Az idén kifizetett számla idei bevétel.

A 3m ft-os határba a kifizetett bevételt kell figyelembe venni, az áfa nem bevétel hanem adó.

Kata tv 2. § 12. pont: " kisadózó vállalkozás bevétele: a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt, valamint az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg azzal, hogy nem bevétel

a) az áthárított általános forgalmi adó..."

(#435) Ringman válasza rlaci10 (#434) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi! :R

az áfás részen valahogy átfutottam.

[ Szerkesztve ]

(#436) sqpp válasza rlaci10 (#432) üzenetére


sqpp
őstag

Akkor viszont tényleg jó, ha így marad :)

(#437) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

479102 - Csomagküldő, internetes kiskereskedelem esetén

1. Ha jól tudom nincs szükség pénztárgépre, mert mindent a Billingoval könyvelek, és a fiókom össze van kapcsolva a NAV-al. EZ így elég?

2. Valami olvastam róla, hogy aki készpénzes számlát állít ki annak vezetni kell a PTGSZLAB nyomtatványon és megküldeni a nav felé. Ez ha jól tudom már nem játszik, régi esetleg a cikk? Készpénzes esetén is rögzítek egy számlát a billingoban és azt már látja is a NAV. Ez így ok? Ezt le kell-e külön jelentenem a NAV felé, hogy készpénzt fogok elfogadni?

3. Csomagküldő, internetes kiskereskedelem esetén személyre szabott eszközt adok el, ami személyes átadással műszaki segítségnyújtással történik. Ebben az esetben én elfogadhatok készpénzt a helyszínen ha arról e-számlát bocsájtok ki utána? Vagy Csomagküldő, internetes kiskereskedelem esetén nem történthet a kifizetés a helyszínen készpénzzel?

4. Alapjában véve én saját, készített dolgokat szeretnék árulni. De egyes termékekhez egyéb eszközök is szükségesek lehetnek, amelyeket én külföldről szerzek be. Erről számlám nekem nincs és nem is lesz... Használhatok-e így vásárolt eszközt készletként, és eladhatom-e a vevőnek haszonkulccsal számlázva?

[ Szerkesztve ]

(#438) rednifegnar válasza tonermagus (#437) üzenetére


rednifegnar
senior tag

hasznalhatod a nav online szamlazot is, akkor nem kell kulsos szoftverre biznod, aztan majd ha mar megy a biznisz atallsz (persze ha mar van billingod akkor az bekuldi automatan, a navban meg is lehet nezni a bekuldott szamlakat).

A camera does not make art, the artist makes art.

(#439) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Eszembe jutott még egy kérdés:

Ha Aliexpressen keresztül vásárolok elektronikai eszközöket jellemzően darabonkénti 20K-ért akkor én azt legálisan árulhatom-e egyéni vállalkozóként a webshopomban?

Továbbá én elektronikai alapalkatrészekből (nyáklap, arduino, kondik, ellenállás) építek egy teljesen új eszközt, amit felprogramozok, és a webshopomban árulom. Ebben az esetben nekem kell tudni igazolni számlákkal az összes felhasznált alkatrész eredetét?

Pl. JLCPCB-től szoktam nyáklapokat rendeleni, amit felhasználok a gyártás során. Erről kapok számlát de nem tudom hogy ezt nekem vámoltatni kell-e, kell-e fizetnem utána áfát, stb...

[ Szerkesztve ]

(#440) BigBlackDog


BigBlackDog
veterán

Sziasztok!

Hátha van valakinek tapasztalata; áfakörös KATÁs EV-ként van hozzáadott értéke fizetős számlázóprogramot használni (pl. Billingo) az ingyenes navonline-al szemben? Adott esetben könyvelő (is) használnál a felületet.

[ Szerkesztve ]

(#441) Pfiucska válasza BigBlackDog (#440) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Nem ismerem a navonlineos kivitelt; megorzi a bizonylatokat evekre visszamenoleg? Mi ezen okbol kifolyolag ajanlottuk anno a szanlazz.hu-t ugyanis ha az ugyfel szamlaja kene az elozo evrol de nem talalja sehol akkor sz.rban volt ha nem volt ilyen elofizetese :)

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#442) BigBlackDog válasza Pfiucska (#441) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Igen, valószínűleg ilyen "apróságok" vannak különbségként. :R

Esetleg valaki megbízható, normális könyvelőt tud ajánlani? Áfa körös KATA´s EV-ként kb. milyen havidíj reális a könyvelésre?

(#443) Pfiucska válasza BigBlackDog (#442) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

KATA-s vallalkozonak tudtommal nem kell konyveltetnie. :N Ettol fuggetlenul a bevallasokhoz lehet kerni konyvelo segitseget de azert a havi 10percert 5eft/ho-nal tobbet nem fizetnek.

[ Szerkesztve ]

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#444) BigBlackDog válasza Pfiucska (#443) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Tudom. Ha nem ÁFA körösről lenne szó, akkor nem gondolkoznék ilyenben, viszont így legalább az első néhány hónapban jó lenne némi segítség. :B

[ Szerkesztve ]

(#445) Lex Icon válasza BigBlackDog (#444) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Miért vagy ÁFA-s?

(#446) BigBlackDog válasza Lex Icon (#445) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Nem vagyok, csak tervben van. :B Szinte csak ÁFA körös megrendelők és elszámolható költségek is lennének.

[ Szerkesztve ]

(#447) Lex Icon válasza BigBlackDog (#446) üzenetére


Lex Icon
senior tag

KATA-ban nem tudsz költséget elszámolni.

(#448) BigBlackDog válasza Lex Icon (#447) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Nem alanyi adómentes KATA´s EV esetén van lehetőség rá, tudomásom szerint. :B

(#449) Pfiucska válasza BigBlackDog (#448) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Kata-s koltseget emlekeim szerint semmikeppen nem szamolhat el, levonhato afad az viszont lehet ha afakoros vagy.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#450) BigBlackDog válasza Pfiucska (#449) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Erre gondoltam én is. Legalábbis a fejemben az van, hogy a befizetendő ÁFA´ból levonható/visszaigényelhető a beszerzett eszközök árának ÁFA része. Ez így már helyes megfogalmazás?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.