Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#901) Hory84


Hory84
tag

Tételes helyi iparűzési adóra újra bejelentkezett már valaki?
Kerestem kitöltési útmutatót de még nem találtam, de bízom az autokata tudáscentrumba hátha felkerül majd.
Nekem most nem világos hogy új bejelentkezés kell vagy változás bejelentés.

(#902) Kerio válasza Hory84 (#901) üzenetére


Kerio
őstag

Új KATA-sként a tételes adó alá csak változás bejelentéssel engedi (de ezt tegnap, pár hozzászólással fentebb is beszéltük). Ezenkívül beírtam a hatályosság dátumát, az adózás tevékenység módjánál kiválasztottam a tételes KATA-st, ki kell még tölteni a “Kata adózási mód kezdete/vége NAV-nál” sort is << ide még nem tudom melyik dátumot kell írni, illetve kitöröltette velem a levelezési nevem. Mindent az ellenőrzés gombot nyomogatva tudtam meg.
Egyelőre még én sem küldtem be. :) Előtte is KATA-s voltam, és tételes volt a HIPA.

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

(#903) Floyd80 válasza Kerio (#902) üzenetére


Floyd80
addikt

Jól gondolod, a “Kata adózási mód kezdete/vége NAV-nál", ha a NAV törzsadatban nem csináltak zárást, hogy kata vége 08.31 és kezdete 09.01-újra, akkor a régi dátumot lehet beírni.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#904) Hory84 válasza Kerio (#902) üzenetére


Hory84
tag

Köszi az infót, lehet akkor még várok egy-két hetet mire tiszta lesz minden részlet.

(#905) Kerio válasza Floyd80 (#903) üzenetére


Kerio
őstag

Köszönöm! :R
A törzsadatban csak az új Kata kezdés dátuma íródott be, a régi Kata zárását nem írta be a NAV.

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

(#906) Floyd80 válasza Kerio (#905) üzenetére


Floyd80
addikt

Akkor így oldották meg, azt a részt zárniuk kellett volna, de ez van. :DDD

Tehát az van a törzsadatban, hogy:
Kapcsolatok:
pl. KATA kezdés 2021.05.06 és alatta megint kezdés 2022.09.01? A nyilatkozatnál is?

Az IPA-t nem fogja befolyásolni milyen dátumot írsz be az 5. sorba, de valóban érdekes melyik lenne helyes, mert az elnevezés folytonos, nem "hazudsz" a régi dátummal se, de a törvény meg megszűnt és kvázi visszaraktak abba az adóba egy másikkal. Arra a HIPA bejelentőre az 5. sorba akkor azt kellett volna tenni, hogy új kata pl.

Szóval mindegy a dátum, de ha már a törzsadatban van egy 09.01, akkor legyen az.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#907) Kerio válasza Floyd80 (#906) üzenetére


Kerio
őstag

A törzsadat lekérdezésnél így vannak a dátumok az én esetemben, idézem:

Tevékenység kezdete: 2015-12-12

Új KATA tv. adóalanyiságot választottam - érvényesség kezdete: 2022-09-01

Új KATA alanyiság (EKATA) kezdés 2022.09.01

Vagyis a zárást nem írták bele.

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

(#908) azbest válasza Kerio (#907) üzenetére


azbest
félisten

Ha az ebev-es törzsadatról van szó, akkor az nem historikus, nem tartalmazza a régi adózási módokat, csak az aktuálisat. Hogy most mi van.

A vállalkozás léte és az adózási mód két külön dolog. Tehát a vállalkozóság az folyamatos, csak az adózási módod más most szept 1-től.

Nekem is hétfőn még a régi katás infókat tartalmazta, csütörtökön meg már csak az átalányadóhoz kapcsolódókat. (mivel én arra váltottam)

[ Szerkesztve ]

(#909) Floyd80 válasza Kerio (#907) üzenetére


Floyd80
addikt

Értem, akkor a 09.01. maradhat a bejelentőn.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#910) Floyd80 válasza azbest (#908) üzenetére


Floyd80
addikt

Így van, az aktuális adatok lenne a szerepe. :) Először úgy értettem ezt, hogy a régi Kata zárását nem írta be a NAV, hogy akkor ott maradt a régi kezdése is, ami a törzsadatok borzalmas megoldásai miatt nem is lenne meglepetés. Sok cégnek 90-es évekbeli fióktelepe, ügyvezetője ott áll évek óta stb. amit nem a cégnek kellene kijelentenie.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#911) Kerio válasza Floyd80 (#909) üzenetére


Kerio
őstag

Köszönöm szépen!

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

(#912) Maxxxim válasza Kerio (#911) üzenetére

Bocsi nem válasz, hanem új poszt akart lenni :R

Három kérdésben segítsetek please:

1) Jól tudom, hogy KATA-t utólag fizetünk, tehát a 09.12-ig befizetendő 50.000 Ft az augusztus hónapra vonatkozik ?
2) Aki szeptembertől váltott "ÚJ KATA"-ra, az a következő 50.000-t milyen számlaszámra kell utalja, ez változott ? Vagy maradt a régi "kisadózók tételes adója" címen a régi számlaszám ?
3) Ha a számlaszám változik, akkor az első "ÚJ KATA"-ra vonatkozó 50.000-es befizetés majd 10.12-ig lesz aktuális az új számlaszámra ? (amennyiben az első kérdésemben nem lőttem mellé)

[ Szerkesztve ]

(#913) Lex Icon válasza Maxxxim (#912) üzenetére


Lex Icon
senior tag

1. Igen.
2. Ugyanoda: NAV Kisadózó vállalkozások adója bevételi számla 10032000-01076349 (adónem: 288) [link]
3. Nem változik, de igen.

[ Szerkesztve ]

(#914) Maxxxim válasza Lex Icon (#913) üzenetére

Köszönöm :R

(#915) Ringman


Ringman
nagyúr

Köztartozásként szedik be az ötezer forintos kamarai tagdíjat a volt katásoktól, ha napokon belül nem fizetnek

mondjuk nem tudom miért terjedt el az, hogy ez tagdíj, mert nem az, hanem kamarai hozzájárulás

ha valóban tagdíj lenne, akkor vsz. már kiszavazták volna az elmúlt pár év legvisszataszítóbb és legkártékonyabb ner-es figuráját.

(#916) maajsz válasza Ringman (#915) üzenetére


maajsz
senior tag

Kell a zsé, nyomi parlag biztos kinézte az új 20M-es karóráját.

(#917) |AP| válasza Ringman (#915) üzenetére


|AP|
veterán

erre van valami felület, ahol le lehet kérdezni az egyenleget? (BKIK)

(#918) Ringman válasza |AP| (#917) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem a bankszámlakivonatod lesz az :)

(#919) maajsz válasza |AP| (#917) üzenetére


maajsz
senior tag

Ha jól emlékszem, a KNYR oldalára belépsz és ott végiglapozod az adatokat akkor az utolsó oldalon ott lesz a feldolgozott egyenleg.

(#920) |AP| válasza maajsz (#919) üzenetére


|AP|
veterán

köszi, igen, ott az utolsó lapon kiírja, hogy rendben van erre az évre is a befizetés (nem is emlékeztem :) )

(#921) hoge87


hoge87
tag

Sziasztok,

előre is elnézést, ha ismételt kérdést teszek fel, de egyelőre sok böngészés után nem kaptam választ még az alábbiakra.
Átalányadóra tértem át én is, fő tevékenységem a fényképészet (742001), melynek 80% a költséghányada az 53.§ szerint.
Tevékenységi körként még fel van véve nálam a videófelvétel-készítés (742002), mely kapcsán videós ismerőseimmel nagy dilemmában vagyunk, hogy ugyanúgy a 80%-os költséghányadhoz tartozik, vagy már a 40-hez. Sokan a 40%-osról kaptak infót, viszont az 53.§ szerinti TESZOR 74.20 alá esik a fényképészettel együtt, így olyan alapon, hogy ha a fényképészet m.n.s. (742001) 80%-os, akkor a videófelvétel-készítésnek (742002) is annak kellene lennie. Létezik bármilyen táblázat/adatbázis ahol konkrétan beazonosítható, hogy egyes (al)tevékenységi köröknek mi a hivatalos költséghányada?

Valamint ugyanilyen dilemmában vagyunk az építész tevezés tevékenységi kör (711101) kapcsán is. Bár az 53.§ alapján nem beazonosítható a 80%-os csoportba, de többünknek rémlik, hogy anno láttuk már azt, hogy abba tartozik.

Ahány könyvelő, annyi értelmezés. Az én könyvelőm szigorúan az 53.§-ra hivatkozik, szerinte egyedül az alapján a fényképészet tartozik a 80%-os költséghányadba, az összes többi nem.
Ha valaki tud jó infóval szolgálni, azt megköszönöm.

(#922) Ringman válasza hoge87 (#921) üzenetére


Ringman
nagyúr

meglepődnék, ha az építészeti/bármilyen építőipari tervezés 80%-osba tartozna, benne is van az általad linkelt jogszabályba, hogy e) építőipari szolgáltatás (TESZOR 43);

(#923) Floyd80 válasza hoge87 (#921) üzenetére


Floyd80
addikt

Célszerű megkérdezni a NAV-ot is, 30 napon belül válaszolniuk kell. Ha nem is kötelező érvényű, kiindulási alap + hátha hozzáértő osztályról válaszolnak.

Levélküldés - Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#924) Hory84


Hory84
tag

Tételes IPA újra bejelentkezés:
Felhívtam ma az ipa ügyintézőt azt mondta ezeket a dátumokat írjam be, meg a III. sorba értelem szerűen a saját adataimat, a IV. sorba nem kell írni semmit.
I. sor:


V. sor:

(#925) Floyd80 válasza Hory84 (#924) üzenetére


Floyd80
addikt

A fővárosi változás-bejelentőn akkor ez az V. 1.2 lesz a V. 5.. Kata adózási mód kezdete/vége NAV-nál.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#926) rasotamas


rasotamas
veterán

Sziasztok! Hamarosan lesz egy szakmám, amivel főállás mellett alkalmilag el szeretnék kezdeni foglalkozni, először csak apróban, majd meglátjuk, hogy alakul.
Mi lenne az a vállalkozási forma/adónem ami erre a legalkalmasabb lenne, hogy lehetőleg ha nem keletkezik bevételem, kiadásom se legyen, max nagyon minimális?
Kell egyéni vállalkozás, vagy számlás magányszemély is lehetek?
Kell FIXEN céges bankszámlát és könyvelőt tartanom, havi sok-sok pénzért? Vagy hogy van ez?

https://tinyurl.com/rasoapro

(#927) pzoleex


pzoleex
újonc

Sziasztok,

Segítsetek már légyszives ipa kapcsán:
nem főállású katásból lettem nem főfoglalkoztatott átalányadozó, a navos, tb-s nyomtatványokat már beadtam rendben, ez ok.
De az ipa kapcsán nem jutok dűlőre, kell-e és mit beküldeni most? Mert van ahol azt olvasom hogy jövő május 31-ig kell erről nyilatkozni, máshol meg azt írják hogy idén szeptember 15-ig...
Köszi

(#928) Floyd80 válasza rasotamas (#926) üzenetére


Floyd80
addikt

Lehetsz adószámos magánszemély*, ha a tevékenységed nem üzletszerű és tartós, rendszeres. Ennek megítélésére nincs általános szabály.

*az egyéni vállalkozó, őstermelő is az, tehát ez inkább alkategória.

SZJA tv:
Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.

Az áfa törvénynek viszont alanya leszel, így számlakiállításra kötelezett, persze mentességet ugyanúgy választhatsz a tevékenységre 12 mFt-ig.

ÁFA-tv.
6. § (1) Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.

Ehhez könyvelő nem szükséges (nyilvántartásokat te is vezetheted a bevételről, költségekről stb.), pénzforgalmi számlanyitás sem szükséges, csak ha áfa-körben maradsz.

Belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek - ideértve az egyéni vállalkozót is - (a továbbiakban együtt: pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó) legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#929) azbest válasza rasotamas (#926) üzenetére


azbest
félisten

ha nem várható sok bevétel (2m környékéig, vagy max 3-4ig), akkor mellékállásban az átalányadó jelenleg nagyon kedvező. Adminisztráció terén is viszonylag egyszerű. Ha nincs bevételed mellékállásban, akkor minimális költsége van. Kicsit zavaros most, hogy gondot okozhat-e, ha székhely van lakhelyre bejelentve, az olcsóbb közműszolgáltatás vállalkozásra nem vonatkozik.

Vannak navos füzetek az egyéni vállalkozásról, átalányadóról. Ezeket érdemes átnézned.
Lehet csinálni könyvelő nélkül is, de akkor neked kell alaposan átolvasni mindent, utánajárni, hogy miket kell kitölteni, miket kell bevallani és mikor, milyen rendszeresen, hová kell beregisztrálni. (kell, hogy mondjanak valamit a webes ügysegéd, ányk, e-önkormányzat, kamarai regisztráció, székhely, számlaadás... fogalmak.)

Ha más nem legalább az indításhoz érdemes lehet könyvelő segítségét kérned, de utána is figyelemmel kell kísérni a folyamatos határidőket, figyelni a törvényi változásokat.

(#930) azbest válasza pzoleex (#927) üzenetére


azbest
félisten

a pénzügyminisztériumos doksit linkelték már. Az elvileg minden önkormányzatra vontakozik. De hipa ügyben a székhelyed településének önkormányzati adóirodáját is kérdezheted, mert végső soron hozzájuk tartozik a hipa. Lehet tettek is ki valahová hirdetményt, infót.

[ Szerkesztve ]

(#931) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

aki kapott kata utáni iparűzési adó egyenlegszámlát, attól megkérdezném, hogy az övé is hibás?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#932) Floyd80 válasza bambano (#931) üzenetére


Floyd80
addikt

Itt a fővárosiban jól van:

Iparűzési adó egyenleg 2022.09.10 0

Adó (Tételes iparűzési adó) 2022.09.15 12 500
Adótörlés 2022.09.15 -8 356

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#933) bambano válasza Floyd80 (#932) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nekem az jött ki, hogy január 8-án az egyenleg -25 rugó (befizetés), augusztus 1-ig beterheltek 2x 12500 forintot, így augusztus elejére nullás vagyok. Majd augusztus 25-tel beírtak -8356 forintot, ettől keletkezett 4144 forint hátralékom, amit szept.15-ig fizessek be.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#934) |AP|


|AP|
veterán

azt jól tudom ugye, hogy most még utoljára be kell fizetni a havi 25/50k-t, mert mindig az előző hónapra kell fizetni?

(#935) Floyd80 válasza |AP| (#934) üzenetére


Floyd80
addikt

Igen, ma még utalni kell az augusztust,

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#936) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Nem nagyon követem a témát már évek óta, ugyanis szüneteltetés alatt áll a vállalkozói tevékenységem 2020.12.01 -je óta.
Két kérdésem lenne:
1. Amikor a szüneteltetés elindult (2020.12.01), akkor még a maximum ideje ennek 2 év volt, viszont olvasom, hogy 2021.07.01 -től ez 3 évre módosult. Ezek alapján rám melyik vonatkozik jelenleg? A 2 vagy az újonnan frissített 3 év?
2. Kell-e bármit beadnom/bevallanom az elmúlt időszak történéseit figyelembe véve? Abszolút nem volt semmilyen munka elvégezve, illetve számla kiállítva a szünetelés ideje alatt.

Igazából azt várom, hogy automatikus megszűnjön 2 (vagy 3) év után.

Köszi a választ.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#937) azbest válasza pvt.peter (#936) üzenetére


azbest
félisten

gondolom van annak nyoma, ha megszűnt. Az ebev, webes ügysegéd igazolás kérés és a tb oldalon is. Ott lehet ellenőrizni, hogy még aktív-e, ha ügyfélkapus értesítéseket nem figyelted.

Nem írtad, hogy katás vagy -e. A régi kata most aug 31-gyel megszűnt. Aki máshogy nem nyilatkozik, az átkerül vszja módra. Ha nem akarsz másra váltani, akkor már most is úgy kell kezelni, hogy már vszja lett szept 1-től. A katáról kell záró bevallás, ha nem volt aktív hónap, akkor nem tudom pontosan hogy van. Lehet eddig is kellett volna nullás bevallás az évekről. A vszja-t nem ismerem, hogy csak a normál szja bevallásnál kell-e feltüntetni valamit jövőre.

Nem igazán értem, hogy mire vársz, ha meg akarod szüntetni.

[ Szerkesztve ]

(#938) pvt.peter válasza azbest (#937) üzenetére


pvt.peter
őstag

Nem megszűnt, hanem szüneteltetem.
KATA -s vállalkozásról van szó.
Úgy tudom, hogy nem kell záró bevallás, ha egész évben szüneteltetve volt (legalábbis az átalakítás előtti időszakban így volt).
Annó azért nem akartam megszüntetni, mert nem voltam benne biztos, így szüneteltettem.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#939) Floyd80 válasza pvt.peter (#938) üzenetére


Floyd80
addikt

Önmagától nem fog megszűnni, neked decemberben lejár a szünetelés, a két évre vagy jogosult. Ha akkor nem szünteted meg, arra az egy hónapra már nem leszel katás és aszerint kell bevallani.

Ha bejelented a megszűnést, (a kamarának 5 napon belül), akkor nem kell semmilyen záróbevallást beadni, se iparűzési, se NAV-os. Szünetelés alatt max. áfa keletkezhet speciális esetekben.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#940) azbest válasza pvt.peter (#938) üzenetére


azbest
félisten

Már nem vagy katás. A régi kata megszünt aug 31-gyel. Vszja-s vagy már (ha át nem válatasz másra a határidőkig). Sürgősen nézz utána és vagy szüntesd meg / vagy válts át új katára (szept 25ig) vagy átalányadóra (okt 31ig), járj utána hogy mi a mostani állapot, szüneteltetve maradt-e így is az átváltás után.

Erről szól a topic már vagy 8 hete

[ Szerkesztve ]

(#941) pvt.peter válasza Floyd80 (#939) üzenetére


pvt.peter
őstag

Eredetileg önmagától megszűnt volna, ha lejár a 2 év, ez tuti.
De ahogy nézem ez már egyáltalán nem releváns, mert az "új" rendszerbe kerültem át automatikusan függetlenül attól, hogy szüneteltettem-e vagy sem.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#942) pvt.peter válasza azbest (#940) üzenetére


pvt.peter
őstag

Oksa, kezdem most már összerakni a dolgokat.
Amennyiben szünetelt a vállalkozás augusztusban, akkor majd csak szeptember 20 -a után tudok záró bevallást beadni (a NAV szeptember 20-án dolgozza fel a szünetet).
Záró bevallás elkészítése pedig kötelező.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#943) Floyd80 válasza pvt.peter (#941) üzenetére


Floyd80
addikt

Így:

Ha a vállalkozó a szünetelés kezdő napja után 3 éven belül nem jelenti be a tevékenység folytatását vagy megszüntetését, akkor a 3 év elteltét követő napon megszűnik az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultsága, és a NAV a 3 év elteltét követő nappal törli az egyéni vállalkozók nyilvántartásából. A 2021. július 1-je előtt bejelentett szünetelésre kétéves – a 2017. január 1-je előtt bejelentett szünetelésre ötéves – időtartam érvényes a törlés szempontjából is.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#944) Floyd80 válasza pvt.peter (#941) üzenetére


Floyd80
addikt

Bocs a félrevezetésért, december 20-án törölni fognak, mint egyéni vállalkozót, nem kell beadni semmit.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#945) pvt.peter válasza Floyd80 (#944) üzenetére


pvt.peter
őstag

Köszi a válasz(oka)t.

Viszont nem teljesen értem, mert a szamlazz.hu pedig azt írja, hogy:

"A jogszabályok alapján augusztus 31. után mindenkinek automatikusan megszűnt a régi kata adóalanyisága, még akkor is, ha az új törvény alapján jogosult katázni, vagy éppen szünetelteti* katás vállalkozását.
*Szünetelt a vállalkozásod augusztusban? Akkor még várj egy kicsit! A NAV szeptember 20-án dolgozza fel a szünetet, így csak azután fogod tudni beadni záróbevallásodat."

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#946) Floyd80 válasza pvt.peter (#945) üzenetére


Floyd80
addikt

Ez azokra vonatkozik, akik csak 2020 augusztusában szüneteltek. [link]

A te szüneteltetésed egész évben fenn állt:

Evectv. - 2009. évi CXV. törvény az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről - Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye (jogtar.hu)

19. § * (1) Az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság e törvény erejénél fogva megszűnik

g) * ha az egyéni vállalkozó a 18. § (1) bekezdésben foglalt időpontig nem jelentette be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását vagy megszüntetését, a szünetelés kezdőnapját követő három év elteltét követő napon.

18. § * (1) * Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti. A szünetelés bejelentésére az e §-ban meghatározott eltérésekkel az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének bejelentésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Persze nálad a két év irányadó.

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#947) azbest válasza Floyd80 (#946) üzenetére


azbest
félisten

ne kavarjuk már. A régi kata adózási mód megszűnt és kész. Attól még egyéni vállalkozó maradt, és lehet tovább is szüneteltetni, de utána kell néznie, hogy mi a teendője, vált e másra vagy az automatikus vszja lesz. Kata záróbevallás gondolom 0 aktív hónapot megadva a szám mezőben, jan-aug időszakot beírva időzaknak, 0 ft forgalommal.
Ha nem vált új katásra, akkor lehet, hogy be kéne jelentkeznie a 1041-es ürlappal a járulékfizetésre is, csak inaktív hónapokra lehet nem kell havi bevallás és fizetés. DE ezeknek mind utána kell néznie. Na meg annak is, hogy mit kellene most, ha megszünteti.

Attól meg, hogy ha kivárja az inaktivitás miatti megszűntetést, még kellhet oda is plusz adminisztráció a végén is, legfeljebb azt az egy nyomorult megszüntető beadványt spórolja meg szerintem. Ezért lett volna jobb előző hó végével megszüntetnie és akkor minimális adminisztrációval lezárult volna.

[ Szerkesztve ]

(#948) Floyd80 válasza azbest (#947) üzenetére


Floyd80
addikt

Nincs kavarás, ha a határidő kifutására vár, akkor a törlés megtörténik és ha nincs miről adatot szolgáltatni az adóévben, mert végig szünetelt, akkor a bevallástól is eltekintenek.

A törvényi szabályozás alapján tehát szüneteltetésből közvetlenül megszüntetett vállalkozási tevékenység esetén is kötelező volna benyújtani a NAV-hoz az érintett bevallásokat, a „Bevallás típusa” rovatban jelölve az egyéni vállalkozói megszűnést, annak ellenére, hogy a magánszemély akár évek óta nem végzett vállalkozási tevékenységet, és lehet, hogy minden érintett bevallást „0” adattartalommal küldene be. A tapasztalatok alapján azonban az állami adóhatóság gyakorlatiasabban áll a kérdéshez, és nem kifogásolja, ha a szüneteltetésből megszűnő egyéni vállalkozó nem adja be nullásan a záróbevallásait.

Az önkormányzati adók tekintetében is felmerül a soron kívüli (záró) bevallási kötelezettség, hiszen az Art. rendelkezése azokra is irányadó. A fővárosban a NAV-éhoz hasonló gyakorlatias hozzáállást tapasztalhatunk: itt sem várják el, hogy nullásan is benyújtsunk egy záróbevallást, csak azért, hogy az is be legyen nyújtva. Mindazonáltal ez nem feltétlenül van így minden önkormányzati adóhatóság esetén, ezért célszerű az adott önkormányzattól tájékoztatást kérni.

Mivel 2019. július 1. óta az egyablakos rendszerben az önkormányzatok az egyéni vállalkozások adózáshoz kapcsolódó adatait is megkapják a NAV-tól, a vállalkozás megszűnését elméletileg egyetlen önkormányzati adóhatósághoz sem kell már bejelenteni, de a biztonság kedvéért erről is ajánlott előzetesen informálódni az önkormányzatnál.
Optimális esetben az önkormányzati adóhatóság külön bejelentés és bevallás benyújtása nélkül lezárja a vállalkozás adószámláját az egyablakos rendszerben megkapott adatok alapján.

Azzal egyetértek, hogy utána kell nézni a magunkra vonatkozó hatósági és egyéb nyilvántartásoknak.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#949) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

bocs, nem olvastam végig az összes választ.
a 22kata nyomtatvány segédletében a következő szövegek találhatók:
"Akinek 2022. január 1. és 2022. augusztus 31. között nem
keletkezett bevétele, a nyomtatvány nyilatkozat részét nullás 2022.
adattartalommal is be kell nyújtania: szeptember 30-ig "
és
"Azoknak a Katv. hatálya alá tartozó (régi katás) adóalanyoknak,
akik szüneteltetik a tevékenységüket, szintén be kell
nyújtaniuk a nyilatkozatot, akkor is, ha nem szereztek
semmilyen katás bevételt." 2022. szeptember 30-ig

a szüneteltetéssel kapcsolatban más dokumentumokban azt a szabályt olvastam, hogy akkor szünetelt a kata, ha aug. 31-én szünetelt.

a fenti két paragrafus cut & paste a 22kata nyomtatvány segédlet pdf-ből.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#950) Floyd80 válasza bambano (#949) üzenetére


Floyd80
addikt

Köszi, közben a NAV honlapjára is kikerült.

Mondjuk az vicces, hogy szünetelés alatt eddig nyilatkozatot nem tehettél, bevallást se (kivéve áfa egyes esetei), most meg kérik. A tevékenység szüneteltetésének időszakában az egyéni vállalkozók mentesülnek a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó adókötelezettségek alól, az általános forgalmi adóval kapcsolatosan felmerülő kötelezettségek kivételével.

Az általad linkelt segédletben ehhez a részhez nem is írtak jogszabályi hivatkozást, csak ahhoz akinek nem volt bevétele. Katv. 11. § (2) bekezdése.

Megkönnyíti a katások bevételi nyilatkozatát a NAV - Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.