Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) Pfiucska válasza BigBlackDog (#450) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Igen. A koltsegeket(es raforditasokat) a bevetellel hozzuk parhuzamba, ezek adjak ki az eredmenyt.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#452) Lex Icon válasza BigBlackDog (#450) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha olyan sok a beszerzésed, hogy érdemes az ÁFA-val és könyvelővel szórakozni, akkor nem lenne érdemesebb olyan adózást választani, amiben ezt a nagy költséget is el tudod számolni?

[ Szerkesztve ]

(#453) senki68 válasza Lex Icon (#445) üzenetére


senki68
senior tag

Mert egy jó dolog, főleg azoknak akik cégeknek dolgoznak.

(#454) BigBlackDog válasza Lex Icon (#452) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Mellette van főállás, a bevétel nagy része nem ebből jönne, illetve lehetséges, hogy csak idényszerű lenne (évente 1-2 alkalommal néhány hónapig). Annyira nagy költségek nincsenek, de az ÁFA egy részét vissza tudnám igényleni előreláthatólag.

De akkor rákérdezek, hogy tisztuljon a kép a fejemben; a költségelszámolás alatt mit is kellene érteni? A várható költségek mértéke azért értelemszerűen nem egyezne a bevétellel meg.
Ha jól sejtem, akkor más adózásnál is csak a költségek ÁFA´val tudnám csökkenteni az általam befizetendő ÁFA´t. Csak annyi, hogy a bevételből "egyből" fizethetném a költséget okozó kiadásokat is. Viszont, ha "ki akarok venni" pénzt, akkor KATA esetén ez viszonylag kis havi teherrel (25e Huf teljes állás mellett) jár, míg más adózás esetén itt nagyobb veszteséggel lehetne számolni, nem?

(#455) Pfiucska válasza BigBlackDog (#454) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

A fizetendo es levonhato afa az nem osszekeverendo a bevetel es koltseggel.

Ha afas vagy akkor bevetel utan van fizetendo afa, koltsegek utan levonhato afa. A ketto kulonbseget befizeted vagy visszaigenyeled.

Bevetel es koltseg az akkor fontos ha “jovedelmet/eredmenyt” szamolunk. Egy kft esetén pl van 100eft beveteled(+afa) es van 40eft koltseger(+afa) akkor az eredmenyes 60eft. Ezutan a 60eft utan fizeted a jovedelemadot(egyszeru kft eseten tao) ami tegyuk fel h 9%; (tehat 5400ft) vegezetul lesz ~55eft adozott jovedelme a cegednek amit utana ki kell szedni valahogyan (bér, osztalék és egyeb okoskodasok) ha magancelokra akarod felhasznalni, viszont(!) nem feltetlen kell kiszedni, pl megeri benthagyni es ingatlanra gyujteni, autot lizingelni, stb..
——————-
amit itt kihagytam hogy a 100eft afaja az tobb mint a 40eft afaja, tehat fizetned kell meg afat is.
———————
KATA-skent nezve ha van 100eft(+afa) beveteled es 40eft (+afa) koltseged akkor fuggetlenul az eredmenytol csak az adot kell megfizetned 25eft es az eredmenyed: 35eft lesz. A lenyeges kulonbseg hogy itt az eredmenyed mar a tied, mint maganszemely. Az elobbi eseteben pedig az eredmenyed a cégé.

Ez igy eleg katyvasz lett, de mostmar nem torlom ki :DDD Lenyeg a lenyeg, hogy pontosabb szamok (es aranyok) kellenenek ahhoz, hogy ezt matekozni lehessen.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#456) Lex Icon válasza Pfiucska (#455) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Korábban valaki tett fel kalkulátort, amivel kiszámolható, hogy KATA-val és/vagy Kft-vel éri-e meg a vállalkozás.

(#457) Louies


Louies
tag

Sziasztok!
Október végén megszűnik a munkahelyem, azonban októberre még lesz biztosítási jogviszonyom.

Novembertől kata adózást választva vállalkozó lennék.

A kérdésem az lenne,hogy elindithatom a vállalkozóvávallás folyamatát novemberben? Nem fog bekavarni a korábbi munkahely biztosítási jogviszonya?

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#458) Louies válasza Louies (#457) üzenetére


Louies
tag

Rosszul írtam, vagyis novemberben még lesz jogviszonyom.

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#459) Ringman válasza Louies (#458) üzenetére


Ringman
nagyúr

arra figyelj, hogy ne legyen hézag a biztosítási jogviszonyodban.
ha megszűnik a munkahelyed október végén, és nov 1-től lennél ev (katánál nincs tört hónap), akkor főállású kisadózónak fogsz minősülni (50k-t kell fizetni). kata-tv. 2. § 8. pontját olvasd el, a munkaviszony megléte számít:

főállású kisadózó: a kisadózó, kivéve azt a kisadózót, aki a tárgyhó egészében megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:
a) legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, azzal, hogy a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani,
[...]

ha "két helyről" van biztosítási jogviszonyod, az nem szokott senkit zavarni, mert többet fizetsz :)

(#460) Louies


Louies
tag

Sziasztok!
Van más oldal ahol ellenőrizni lehet, hogy milyen tevékenység kötött engedélyhez
az e-tus.hu oldal [link] napok óta nem megy.

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#461) inf3rno válasza Louies (#460) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Valójában hónapok óta.

Buliban hasznos! =]

(#462) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Nagyon piti kérdés lesz, de könyvelő híjján nem tudom hogy járjak el. Eddig csak és kizárólag utalásos számláim voltak, most viszont szükségem lenne utánvételesre. Ennek mi a menete? Csak e- számlát tudok kibocsájtani (nincs nyomtatóm).

1. Első körben kiállítok egy utánvételes számlát, elküldöm a vevőnek e-mailben, majd feladom a csomagot utánvétellel, és amikor megjön a pénz a számlára akkor fizetettre állítom? Ennyi lenne?

2. Mi történik ha nem veszi át? Akkor stornózom a számlát?

(#463) inf3rno válasza tonermagus (#462) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem igen, stornózod, az utánvét díját meg be lehet írni kiadásnak.

Buliban hasznos! =]

(#464) galuska95


galuska95
aktív tag

Sziasztok!
Nézegettem a KATA-s adózást mivel tervezem, hogy marketinggel foglalkozva cégeknek (persze pénzért) fogok szolgáltatást nyújtani. Egyedül csinálnám és még egyetemista vagyok 2.5 évig ezért a KATA adózás jutott eszembe elsőnek de az egyéni vállalkozói általány adózás elgondolkoztatott és be is kavart. Ha nem nagy bevételem lenne (mondjuk havi 100-150e) és kb évi 500e ft költség akkor melyik adózási forma lenne a legmegfelelőbb?

köszi a segítséget!

(#465) Pfiucska válasza galuska95 (#464) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Szia.

Szerintem nem nagyon lehet olyan eset nalad amikor az atalanyadozo e.v.-val jobban jarsz mint a KATA-val, foleg, hogy diakkent csak 25k/ho.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#466) Shade45


Shade45
senior tag

Sziasztok!

Bankszámlaszám módosulása esetén, milyen űrlapon/felületen kell jeleznem az adatmódosulást?

21T101E NAV-os űrlapot próbáltam, de ott nincs ilyenre lehetőség... :U

Kell ezt egyáltalán jelezni, ha módosul? :F

(#467) Lex Icon válasza Shade45 (#466) üzenetére


Lex Icon
senior tag

KATA-snak nem kell bejelentett bankszámlaszám. Ha utalod a KATA-t amúgy is fogják tudni. ;) Ha emiatt nyitottál vállalkozói számlát, azt is.

(#468) Ringman válasza Lex Icon (#467) üzenetére


Ringman
nagyúr

ha cégként csinálja, akkor szerintem kell ugyanúgy, de nem esküszöm meg rá.
ha áfakörös vagy, akkor kell katásnak is külön bankszámla.

(#469) Lex Icon válasza Ringman (#468) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mivel ilyeneket nem írt, így az alapesetet vettem.
Ja és a 21T101E ev-nek van.

[ Szerkesztve ]

(#470) Shade45 válasza Lex Icon (#469) üzenetére


Shade45
senior tag

AAM vagyok, korábban is lakossági folyószámlát használtam, csak azzal nem voltam tisztában, hogy kell-e a változást valahol szerepeltetni. :R

(#471) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Van arra valami szabály, hogy egy évben hányszor lehet szüneteltetni a vállalkozást?
Az ideális számomra az lenne, ha január-február, és október-novemberben szüneteltetne. Ez így lehetséges?

Más: egyszerűen nem fér a fejembe, hogy egy egyéni vállalkozó, aki nagy tételben árul külföldről berendelt műszaki cuccot jófogáson/facebookon hogy mer számla/blokk, bármi nélkül továbbadni cuccot?!?!

Én egy saját készítésű műszaki dolgot árulok gyakorlatilag magánszemélyeknek, havonta jellemzően csak 5-10 darabot, darabonként ~50K-ért. De van hogy egy hónapban össz-vissz csak egy megrendelésem van. De soha nem mernék számla nélkül elküldeni senkinek... Most vagy én vagyok hülye hogy ilyenért kiváltottam a vállalkozóit, vagy ő tud valamit, vagy csak egyszerűen vakmerő?

(#472) inf3rno válasza tonermagus (#471) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Itt hardveraprón is van, aki így csinálja. :S A következőt már inkább Oázistól rendelem, egyszerűen nem éri meg azt a 20k különbséget egy 300k-s gépnél, hogy ne kapjak számlát. Nevetséges.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#473) Pfiucska válasza tonermagus (#471) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Szia, az evectv. alapján en nem latok semmit ami arra utalna, hogy egy evben csak X alkalommal szunetelhetsz de majd biztos ir valaki akinek van ezzel tapasztalata.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#474) inf3rno válasza Pfiucska (#473) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Úgy rémlik olyan szabály van, hogyha újraindítja, akkor 2-3 hónapig nem tudja megint szüneteltetni. Szóval az nem hiszem, hogy menne, hogy november szünetel, december megy, aztán január megint szünetel, de most nincs kedvem ennek utánajárni. Nem annyira bonyolult megtalálni, csak rá kell keresni, hogy egyéni vállalkozás szüneteltetés, szinte mindenhol írják. A KATA-nál nem tudok róla, hogy lenne bármi módosító tényező ezen felül.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#475) arcsin válasza tonermagus (#471) üzenetére


arcsin
senior tag

Szüneteltetheted, de annyival is csökken a kata kereted. Ha jól számoltam ez nem okoz gondot a havi 10 megrendelésnél számolva sem. De lehet többször kérni szüneteltetést, csak 12 ig kell megcsinálni, helyi önkormányzatnak, kamarának, ügyfélkapun.

(#476) Lex Icon válasza tonermagus (#471) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szüneteltetéskor hogy alakul az egészségbiztosításod? Fizetni kell minden orvosi és kórházi ellátásért?

(#477) inf3rno válasza Lex Icon (#476) üzenetére


inf3rno
nagyúr

TB-t kell fizetni, havi 7000 körül van.

Buliban hasznos! =]

(#478) helgi


helgi
aktív tag

Több kérdésem is lenne. Ugye lehet magyarhonnak adózni és lehet a szlovák utat járni...
Először is, ha a havi bevétel 180-220 közt lenne, vagy ha a havi bevétel 100-600 közt lenne, miben lenne érdemes gondolkodnom?

(#479) Ringman


Ringman
nagyúr

ha kisadózó tárgyi eszközt (használt szoftverről van szó) adásvétel ad el kapcsolt vállalkozásnak, akkor is kell büntetőadót fizetni utána, mert bevétel? (gondolom igen)

(#480) Pfiucska válasza Ringman (#479) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Hasznalt szoftver az maximum immateriális jószág :D

Egyebkent szerintem igen, fizetni kell, nem remlik kivetel.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#481) atenza


atenza
senior tag

Sziasztok, a külföldre számlátozott 1M fölöttit is fel kell tüntetni a 02-es kata bejelentő lapon vagy csak az itthonit? Be lehet ugyan írni az ország nevét, de az adószámát már nem akarja elfogadni mert nem illeszkedik a magyar sémához.

(#482) rgeorge válasza atenza (#481) üzenetére


rgeorge
addikt

Innen idézek:
"A más személytől származó bevétel alatt a külföldi személytől (ide nem értve a külföldi
magánszemélyt) származó bevételt is figyelembe kell venni az 1. pont szerinti adatszolgáltatási
kötelezettség teljesítésekor. Ebben az esetben az adószámot nem kell kitölteni a
nyomtatványon."

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#483) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Iparűzésiről tudnátok valamit mondani, hogy hogyan működik? Tavaly augusztusban kezdtem, akkor be is fizettem mindkettőt. "2022.01.17. napjáig pótlékmentesen fizethető" ennyi van a másodikhoz írva, de lövésem sincs, hogy mi a határideje, vagy mikor esedékes a következő. Értesítőt meg nem nagyon szoktak küldeni, csak ha már büntetnek... :S

Buliban hasznos! =]

(#484) atenza válasza rgeorge (#482) üzenetére


atenza
senior tag

Köszi szépen!

(#485) JóGéza válasza inf3rno (#483) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Adószámlán nem látszik?

(#486) Pfiucska válasza inf3rno (#483) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Helyiado folyoszamlan latszodnia kene de a 01.17-t nem teljesen ertem, hogy honnan jott.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#487) inf3rno válasza Pfiucska (#486) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ügyfélkapun belül az hol van pontosan? Úgy rémlik, hogy át kell jelentkezni valami vállalkozói fiókba, de teljesen homály most.

Buliban hasznos! =]

(#488) JóGéza válasza inf3rno (#487) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Itt keresd.

(#489) inf3rno válasza JóGéza (#488) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi! Látom is, hogy 3.16 a határidő, és 5137 helyett 12500 lett. Azért ez kemény, hogy több, mint dupla annyi.

Befizetni mondjuk nem tudom bankkártyával, mert a simplepay nem elérhető (3dsecure-2.wirecard.com). :S Megpróbálom holnap is, hátha.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#490) Pfiucska válasza inf3rno (#489) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Mivel a HIPA az arbeveteltol (is) fugg ezert gondolom a beveteleid is hasonlo modon nottek :B

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#491) Lex Icon válasza Pfiucska (#490) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha KATA-sként be van jelentkezve az önkormányzathoz, akkor fix éves 50eFt a HIPA, amit 2 részletben 03.15-ig, ill. 09.15-ig kell megfizetni.
tehát a HIPA nem függ az árbevételtől, ahogy a KATA se.

(#492) birno


birno
addikt

Sziasztok,

Nem tudom ez-e a legmegfelelobb topik, de talan igen (max meg a Jogasz topik).

Katahoz szekhelyszolgaltatassal van valakinek tapasztalata?
Esetleg arrol info, hogy melyikek a megbizhatoak budapesten?

En is, szulo is alberletben lakik, sajat ingatlan nincs, csak egy tobb tulajdonossal rendelkezo telek, ahol senki nem lakik es 20 eve nem is jartunk arra, szoval az nem jatszik.
Alberlet tulajdonosa meg nem biztos hogy belemenne, mert pl. az allando lakcim bejelentes se tetszett neki amikor anno felhoztam.
Ezert gondolkoznek inkabb egy megbizhato szekhelyszolgaltatasban.

(#493) inf3rno válasza Lex Icon (#491) üzenetére


inf3rno
nagyúr

25000, nem 50000 az éves adó. Elvileg lehetett választani, hogy mi alapján számolják, de már nem emlékszem, hogy mi volt. Azt hiszem ez volt a legkedvezőbb.

Buliban hasznos! =]

(#494) Lex Icon válasza inf3rno (#493) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Akkor mv. vagy nyugdíj mellett csinálod.

(#495) inf3rno válasza Lex Icon (#494) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én nem tudom hogy lett ennyi. Mindenesetre befizettem, aztán remélem, hogy nem számláznak még 50-et.

Buliban hasznos! =]

(#496) Lex Icon válasza inf3rno (#495) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Főállású KATA-s vagy? Tehát havonta 50e-et fizetsz?

(#497) Pfiucska válasza Lex Icon (#496) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

HIPA konnyites van katasoknak es kkv-knak is. Utobbinak 1%. De sztem katas is valaszthatja azt h arbevetel alapon fizeti..

+ ott vannak a hipa mentes telepulesek

[ Szerkesztve ]

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#498) Lex Icon válasza Pfiucska (#497) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Igen, ezeket próbáltam tisztázni, mert a kollégából harapófogóval kell kihúzni az információt.

(#499) Pfiucska válasza birno (#492) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Szerintem tok mindegy, hogy kataskent (egyeni vallalkozo) vagy cegkent veszel igenybe szekhelyszolgaltatast. Valassz egy ki egy szimpatikusat es kesz. Azt hiszem pl a loffice is nyujt ilyen szolgaltatast, ok eleg segitokeszek. Árakra nem emlekszem

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#500) inf3rno válasza Lex Icon (#496) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Igen.

Buliban hasznos! =]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.