Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) julius666 válasza azbest (#750) üzenetére


julius666
addikt

A füzet elég gané, együtt tárgyal több adózási formát és összemossa a dolgokat.

A szochó törvényből:

(2) Az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja esetében az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy 1. § (1)-(3) bekezdés és az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja szerinti jövedelme a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét (a továbbiakban: adófizetési felső határ).

Tehát a limit csak ezekre a jövedelmekre vonatkozik:

a) a vállalkozásból kivont jövedelem [Szja tv. 68. §],
b) az értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja tv. 65/A. §],
c) az osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja tv. 49/C. §],
d) az árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja tv. 67. §],
e) az Szja tv. 1/B. § hatálya alá tartozó természetes személy e tevékenységből származó jövedelme,

SZJA törvény: [link]

- b), d) értelemszerűen nem játszik
- mivel nincs szó átalányadónál osztalékról c) se
- a) ha jól értem csak társas vállalkozásra
- 1/B. § pedig előadóművészek tevékenységére vonatkozik.

Könyvelőnél konkrétan erre kérdeztem rá és elég határozott volt a válasza. Nyilván tudhatja ő is rosszul persze, de nem tartanám valószínűnek.

[ Szerkesztve ]

(#752) julius666 válasza julius666 (#751) üzenetére


julius666
addikt

Egyébként meg az átalányadós jövedelem összevont adóalapba tartozik. Konkrétan a füzetből:
Az átalányban megállapított jövedelem adóköteles része az összevont adóalapba tartozik.

Erre a SZOCHO törvény 1. § (1) pontja vonatkozik, ami nem része a 1. § (5) bekezdés a)-e) pontjának, amire a felső limit érvényes.

[ Szerkesztve ]

(#753) Louies válasza germinator66 (#747) üzenetére


Louies
tag

Erre kíváncsi lennék én is. :F

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#754) Ringman válasza julius666 (#749) üzenetére


Ringman
nagyúr

én is így tudom.

(#755) azbest válasza julius666 (#752) üzenetére


azbest
félisten

aha, akkor az zavart meg, hogy a leírások alapján úgy általában felső limitesnek tűnt. De akkor ezek szerint munkabérnél sincsen felső limit.

Ami ilyen szempontból maha vicces, mert a táppénz minimálbér 2x-éig felülről limitált például. Bár az meg tb törvényes. Adó-adó. Mindenhogy szivatva vagyunk.
Viszont, akkor egyszerű számolni ;]

[ Szerkesztve ]

(#756) azbest


azbest
félisten

Találtam pár hasznos navos oldal, dokumentumot még
- Az adóalanyiság megszűnése [link] gyakran ismételt kérdések (aug 8as)
22Kata bevallást szept végéig be kell adni.
Nyomtatványok nevei változtatásokhoz, tb-hez.

07.28-as dátumú füzet az átalányadózásról [link]

99. es füzet az új katához [link]

(#757) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Webes ügysegédben hogyan tudom lecserélni a főtevékenységemet?
Illetve megcserélni szeretném, az egyik hatályos másodlagos tevékenységemet szeretném főtevékenységgé avanzsálni, míg a mostani főtevékenységemet melléktevékenységgé... De nem engedi kiválasztani a főtevékenységnél.

Elképzelhető hogy előtte törölni kell, majd újra felvenni mint főtevékenység?

(#758) Lex Icon válasza tonermagus (#757) üzenetére


Lex Icon
senior tag

22T101E (ONYA vagy ÁNYK).
Átalányadónál nem ez a lényeg a ktsg. hányadhoz, ha emiatt érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#759) tonermagus válasza Lex Icon (#758) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Így van, emiatt érdekelne csak. De akkor nem lényeg hogy mi a főtevékenység?

A fő tevékenységem kereskedelem. Melléktevékenységként pedig felvettem pár dolgot. Viszont árulok olyan dolgot amit én gyártok, a gyártás szintén benne van a tevékenységi körömben. De az általam kibocsájtott számlákon csak eszköz eladás szerepel. Azt az infót kaptam, hogy bár az előállítás során más tevékenységet is végzem (ami miatt 40%-ba esnék) de mivel a számlán csak eladás van így a bevételem tisztán kereskeledelemből származik, ami 90%-os. Mondjuk amint kiállítanék egy számlát amin pl. programozás van akkor szépen visszaesnék 40%-ba.

Ez szerintetek is legit?

[ Szerkesztve ]

(#760) Lex Icon válasza tonermagus (#759) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Korábban már kaptál választ, hogy azon bevételeid, amiből bevételt érsz el, mindet figyelembe kell venni és a legrosszabb ktsg.hányaddal kell számolnod. Másrészt ki kell számolnod, mennyi ktsg-et tudsz ténylegesen elszámolni, és ha ez meghaladja a 40%-ot, akkor lehet érdemesebb nem átalányadózást választani.
Attól, hogy eladsz valamit, az nem kereskedelem. Kereskedelem az, ha valamit beszerzel és változatlan formában eladod. Ha valamit összeraksz, programozod, stb, az gyártás. Ha szabálytalanul akarsz működni, az a te dolgod, de ehhez nem itt kellene "tanácsot" kérni. Az átalányadózás is egy kedvezményes forma, normálisan lehet vele működni.

(#761) Harcipocok84 válasza Lex Icon (#760) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

.

[ Szerkesztve ]

(#762) tonermagus válasza Lex Icon (#760) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Pont hogy nem szabálytalanul szeretnék működni, azért is tettem fel a kérdésem, hogy Ti hogy látjátok. És ezt a dolgot amit leírtam pont a NAV infovonalán mondták nekem. Iparkamarának fingja sincs az egészről, nem is értem miért léteznek, segítséget tőlük még soha nem kaptam, leveleimre nem válaszolnak, vicc. Navos meg ezt az infót mondta. Elmondtam neki a teljes sztorit: többnyire veszek valamit, változatlan formában továbbadom, de van hogy veszek alkatrészeket, átalakítom, újat építek belőle és azt adom el, erre is csak azt mondta, hogy ha csak arról állítok ki számlát hogy eladom akkor ez a 90%-os csoport mert csak kereskedelmi tevékenységről származik jövedelmem. Te pedig mást mondasz... Simán lehet hogy neked van igazad, de halandó ember hogy a francba tud eligazodni ezen?

(#763) Lex Icon válasza tonermagus (#762) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az elég furcsa ha a NAV-os nem tudja mi a kiskereskedelem.
Egyébként nézd meg a bejelentett tevékenységeidet és abból is azt amelyiket végzed. Ha van bármi ebben, amiben nem csak veszel és eladsz, akkor 40%.
Olvasd el a fentebb linkelt átalányadós füzetet és az SZJA tv. és a Kereskedelemről szóló tv. erre vonatkozó részeit!

[ Szerkesztve ]

(#764) tonermagus válasza Lex Icon (#763) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Hát pedig sajna Ő szó szerint ezt mondta :(

"A 90%-os költséghányadot az alkalmazhatja, aki az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt és a mezőgazdasági őstermelő. "

Én ebből azt veszem ki, hogy mivel én NEM állítok ki számlát összeszerelésről, beüzemelésről, programozásról, hanem webshopként eladom a terméket, a számlán csak a termék neve van így csak kereskedelemből szerzek bevételt.

Ne érts félre, nem veled akarok vitatkozni, köszönöm hogy segíteni próbálsz, de egyszerűen képtelenség ezen kiigazodni. Azt már nem is merem mondani, hogy a könyvelőim (2 db is van akit kérdeztem már a témáról) össze-vissza beszélnek.:D

(#765) tonermagus válasza Lex Icon (#763) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Illetve itt van ez, pont a fentebb belinklet füzetből:

Tehát nem az számít hogy milyen tevékenységeket végzek, hanem hogy melyikből származik bevételem..

[ Szerkesztve ]

(#766) Lex Icon válasza tonermagus (#765) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Tehát nem az számít hogy milyen tevékenységeket végzek, hanem hogy melyikből származik bevételem..

Ez a kettő ugyanaz.
Végzel olyan tevékenységet, amiből nem származik bevételed? Akkor ingyen dolgozol, azt nem szokták csinálni, mert gondolom, nem alapítvány vagy közhasznú szervezet vagy.

Én ebből azt veszem ki, hogy mivel én NEM állítok ki számlát összeszerelésről, beüzemelésről, programozásról, hanem webshopként eladom a terméket, a számlán csak a termék neve van így csak kereskedelemből szerzek bevételt.

Nagyon értetlen vagy. Csak azt hallod meg, ami igazolja a kicsavart elképzelésed.

A pék se azt írja a számlára, hogy liszt, só, élesztő, sütés,..., hanem, hogy kenyér. De minden értelmes ember tudja, hogy a kenyérhez kellenek anyagok és munkavégzés.
A te terméked is, ha nem mástól vetted készen, akkor az nem kisker.

[ Szerkesztve ]

(#767) rlaci10 válasza Lex Icon (#760) üzenetére


rlaci10
csendes tag

a kereskedelmi törvényből:

20. saját előállítású termék: a kereskedő által előállított és kiskereskedelmi forgalomba hozott termék, ide nem értve a kereskedő márkanevével, védjegyével, illetve egyéb megkülönböztető megjelölésével forgalmazott, de nem a kereskedő által előállított terméket;

13. kiskereskedelmi tevékenység: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek forgalmazása, vagyoni értékű jog értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a végső felhasználó részére, ideértve a vendéglátást is;

nincs szó arról, hogy változatlan formában kell eladni kiskereskedelem esetén, az csak a nagykereskedelemnél lényeges.

(#768) Lex Icon válasza rlaci10 (#767) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A 13. pontban látsz olyat, hogy termék előállítása? Mert az nem tartozik bele, azért nincs benne, ahogy a 20. pontban értelmezik is, hogy mi az.
A saját előállítású termék kereskedelme is kereskedelem, de a bevétel nem kizárólag kereskedelemből származik. Bocs, ha ez nektek nem érthető, javasolt megfelelő szakember felkeresése, vele vitázzatok ezen, azért kapja a pénzét.
Részemről ennyi, mert uncsi ugyanazt hajtogatni és nincs kedvem vitázni erről. Segíteni próbáltam, de nem mindenkinek lehet. tonermagus sokadjára teszi fel ugyanazokat a kérdéseket csak pepitában. Kb. a "Zuzuval társalogni" kategóriában vagyunk már.

[ Szerkesztve ]

(#769) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Azért Zuzu még kérdezne párat:

"90%-os költséghányadot akkor lehet alkalmazni az átalanyadóban, ha KIZÁRÓLAG kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt az egyéni vallalkozó. Ha más tevékenység is van, akkor csak a 80%-os költséghányadot lehet és a bevételi korlát is kevesebb ebben az esetben.
Azaz érdemes törölni a más tevékenységet és máshonnan megoldani a számlázást a másik tevékenységre."

Ez egy friss cikk a vállalkozz okosan weboldalról.

Itt meg már szóba kerül olyan, hogy "Ha más tevékenység is van, akkor csak a 80%-os költséghányadot lehet"
Természetesen kell ezt még bonyolítani :DMost akkor 80%-asba mehetek, vagy mi van? :D

" Azaz érdemes törölni a más tevékenységet és máshonnan megoldani a számlázást a másik tevékenységre."
Ez is azt sugallja, hogy itt olyan tevékenységről beszél amiről számlát állítok ki, tehát bevételem lesz a tevékenységem végézéstől. Ez én esetemben ha én kiállítanék programozásról számlát egy másik ügy miatt akkor persze buknám a 90%-ot azonnal.

De ha már itt tartok eskü megkérdezek egy általányadós péket (ha van ilyen), hogy akkor ő most melyik általány kategóriába tartozik, mert érdekel :D

[ Szerkesztve ]

(#770) germinator66 válasza Lex Icon (#768) üzenetére


germinator66
aktív tag

Nem azért, de ezen két pont alapján miért ne forgalmazhatna saját előállítású terméket...? A példádban is a pék a kenyérről állít ki számlát, nem a sütésről...

(#771) azbest válasza germinator66 (#770) üzenetére


azbest
félisten

persze, hogy forgalmazhat. Csak akkor fel kell vennie azt a 1071 pékáru gyártás tevékenységet is és mivel az nem 90% költséghányados, így nem lehet 90% költsághányaddal számolnia.

Nem szabadon választható, hogy mit hazudunk be tevékenységi körnek, ahelyett, amit csinálunk, hogy adót kerüljünk el. Ha nincs a tevékenységi körében, de csinálja és azt árulja, akkor gondolom megbüntethetik érte.

#769tonermagus
akkora költséghányad lehet, ami a legalacsonyabb az össszes tevékenységed közül.

[ Szerkesztve ]

(#772) azbest


azbest
félisten

A hipáról nem sok szó esik a hírekben. De katáról váltás során ott is gubancosnak tűnik a dolog. A katás mellé jellemzően tételes hipát is át kell váltani és más módra térni. És valahol úgy írják, hogy év elején lehet váltani az egyszerű korrigált adóalap *1,2 * hipa adó módra. Lehet most csak bonyolultabb számítási módra lehet.

(#773) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok!
Végül mire futott ki ez a KATA téma? Én most 8 helyre számlázok rendszeresen, mindegyik ilyen kisebb összeg 1o-6ok. Anyagköltségem gyakorlatilag nulla, alanyi ÁFA mentesen vagyok emiatt, és a KATA is nagyon megfelelt. Szeretnék cégeknek és állami szerveknek továbbra is számlázni, plusz külföldre is szeretnék oktatóanyagokat eladni, nem opció, hogy továbbra is a KATA-ban maradjak, azzal be is csukhatnám a boltot, ha csak magánszemélyeknek számláznék innentől. Kft., Bt. kizárt, egyedül dolgozok, és nincsenek erre millióim. Az adószámos magánszemély sem opció, mert rendszeres bevételről van szó. Ilyen feltételek mellett melyik adózási nemet ajánljátok?

Buliban hasznos! =]

(#774) Lex Icon válasza azbest (#772) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A 09-12. havi HIPA-t törlik és az átalány szerinti lép életbe.

inf3rno: átalányadó.

[ Szerkesztve ]

(#775) azbest válasza inf3rno (#773) üzenetére


azbest
félisten

Ha éves forgalom ez alapján 3-4 millió körüli, pláne, ha mellékállásban csinálod, akkor lehet az átalányadózás jön kijól. Utána kell számolni a lehetőségeknek.

#774 Lex Icon
ha jól emlékszem hipában is van valós költség és bevétel alapú, meg egyszerűsített szorzós. [link] A bizonytanalságot az okozza, hogy év közben a váltás és év elején szokott lehetőség lenni váltani.
Azt már látom, hogy abevjavás ürlapok kellenek, mert ilyen nincs az e-önkormányzatos rendszerben.

[ Szerkesztve ]

(#776) inf3rno válasza Lex Icon (#774) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#777) inf3rno válasza azbest (#775) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem olyan régen indultam, és most csak 2M felett vagyok kicsivel. Nem akarok már alkalmazott lenni, nem az én világom, hogy más szekerét húzzam egyenlőtlen kapcsolatban. Egyedi munkák helyett inkább szolgáltatásokra és állandó megbízásokra alapozok. Ha több embert elérek, akkor szerintem így többet lehet keresni. Most csinálok oktatóanyagokat, könyvet, és lesznek havi díjas webes szolgáltatásaim is, amik remélhetőleg emelik a fentit 3-4M környékére a jövő évre, de idén még ez a 2-2.5M lesz igaz szerintem.

Buliban hasznos! =]

(#778) inf3rno válasza Lex Icon (#774) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az átalányadónak milyen a papírmunkája? Gondolom ugyanúgy kell számlázni (most a NAV-os programot használom). Ezen kívül van valami extra?

Buliban hasznos! =]

(#779) germinator66 válasza azbest (#771) üzenetére


germinator66
aktív tag

De nem arról volt szó, hogy elsősorban nem az határozza meg a költséghányadot, hogy milyen tevékenység van felvéve?

(#780) Harcipocok84 válasza germinator66 (#779) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

Hát igen, ahogy felettem már egyszer írták is:

"Tehát nem az számít hogy milyen tevékenységeket végzek, hanem hogy melyikből származik bevételem"

Engem is érint ez a dolog, akkor most hogy is van ez pontosan?

[ Szerkesztve ]

(#781) maajsz válasza inf3rno (#778) üzenetére


maajsz
senior tag

Az átalány sajnos már több fokkal bonyolultabb, mint a kata, több bevallást kell csinálni folyamatosan, én azt mondanám tapasztalat nélkül mindenképp kell könyvelő.

(#782) rgeorge válasza inf3rno (#778) üzenetére


rgeorge
addikt

Csatlakozom: átalányadót könyvelő vagy könyvelési tapasztalat nélkül nem lehet megcsinálni. Most beszéltem az új könyvelőmmel (én is kénytelen leszek átalányadózni KATA helyett főállás mellett), szerinte sem fehér embernek való már ez. Nincs szüksége újabb ügyfélre, nem azért mondja ezt.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#783) maajsz válasza rgeorge (#782) üzenetére


maajsz
senior tag

Legtöbbjüknek nincs, annyira "túlvállaltak" voltak a kata egyszerűsége miatt, hogy most hatalmas meló szakad rájuk. Én is pl elengedtem a régi könyvelő ismerősömet, mert igazából katásan azt a pár bevallást meg tudom csinálni magamnak, viszont ha nem férnék bele most az újba bajban lennék. Érdemes minél hamarabb keresni egyet, mert nem fognak tudni vállalni többet.

(#784) rgeorge válasza maajsz (#783) üzenetére


rgeorge
addikt

Nekem egyelőre úgy tűnik, szerencsém van, van aki elvállalt.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#785) azbest válasza inf3rno (#778) üzenetére


azbest
félisten

Ha jól értem itt is bevételi nyilvántartás kell, talán olyan, mint a katánál.
Alanyi adómentesen nem kell bonyolítani, áfakörösen az még külön adminisztráció és vállalkozói bankszámla lenne.
Havonta 2258as ürlapon bevallani tb és szochót, köveetkező 12éig befizetni.
Negyedévente szja előleget számolni és befizetni negyedévet követő 12éig.

Éves szja bevallásban a megfelelő helyeken beírni.
Éves hipa bevallás.

A váltás még egy tortúra. Katáról átalányra átjelentkezni (22T101E). A hipát átjelentkeztetni.
Szeptemberben kell már a 22Kata bevallás a lezárthoz.

Tudni kell ezekhez, hogy mit hogyan lehet számolni. ha jár adó / járulékkedvezmény, akkor azt hogyan kell beleszámítani. Szóval igen, bonyolultabb.

(#786) inf3rno válasza azbest (#785) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi! Úgy tűnik, hogy havi néhány óra elmegy erre, plusz a betanulás. Esetleg vannak ilyen képzések, amik megmondják, hogy pontosan mit és hogyan kell?

Buliban hasznos! =]

(#787) inf3rno válasza azbest (#785) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Annyi kérdésem van még, hogy a költséghányadot hogyan kell kiválasztani tevékenységi körönként? Úgy értve, hogy a fő tevékenységi kör szerint kell számolni vele, vagy ha sok tevékenységem van, akkor a tevékenységnek megfelelő számlákat kell összeadni, és akkor mondjuk az egyik tevékenységre 4o% költséghányad, a másikra meg 9o% költséghányad vonatkozik?

Buliban hasznos! =]

(#788) Remov válasza inf3rno (#787) üzenetére


Remov
aktív tag

A legalacsonyabb költséghányadot kell alkalmazni mindenre.

90% alapból nem lehet, hogyha más tevékenységi körből is származik bevételed, csak ha kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végzel.

Valamint még erre érdemes figyelni:
"Ha az egyéni vállalkozó tevékenysége év közben úgy változik, hogy a korábban alkalmazottnál
alacsonyabb költséghányad alkalmazására lett jogosult, akkor a változást megelőzően
keletkezett bevételeire is csak az utóbbit alkalmazhatja."

[ Szerkesztve ]

(#789) inf3rno válasza Remov (#788) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#790) kikinda2


kikinda2
tag

Azt ugye jól értelmezem, ha a KATA-s BT-m ügyében nem csinálok semmit, akkor szeptember 1-től automatikusan a társasági adó alapján fogok adózni, ami 9% a megszerzett nyereség után?
Ha főállásomból meg van a 4,8 millió utáni Szocho befizetés és négy gyerekes anya vagyok, akkor 13% Szocho és 15% Szja sincs a kivett osztalék után ugye?

(#791) julius666 válasza inf3rno (#786) üzenetére


julius666
addikt

Havi néhány óra, meg évente még mellé néhány óra (ez a szarabb, mert mire legközelebb kell csinálni elfelejted, nem tud rutin kialakulni). Sasolni kell folyamatosan éppen mit ötöl ki pártunk és kormányunk. Ha valamit eltúrnak a nyomtatványokon (el szoktak) akkor vakarhatod a fejed. Vagy még rosszabb, valami extra dolgot kell megadni amiről nem tudsz és elcseszed, hiába töltöd ki a régi szabályoknak megfelelően "jól" a bevallásokat.

KATA-t én is magamnak "könyveltem", kezdetben még rendes HIPA-t is csináltam. Meg lehetett csinálni? Meg, de már azt is szar volt intézni. De legalább talán még kijött az órabérem abból, amit "spóroltam" a könyvelőn.

Itt viszont már éves szinten lazán 20-40 órányi befektetett munkáról beszélünk szerintem (ha magadnak csinálod rutin nélkül sokkal lassabb mint egy könyvelőnek), ráadásul elcseszni is könnyebb, az idegeskedésről nem is beszélve. Akinél nem dobja ki a matek megérősnek könyvelő tartását még így se, annak szerintem érdemes elgondolkodnia azon, van-e értelme a továbbiakban vállalkoznia. Igen, a kezdőknek most nagyon szar lesz. Könnyen lehet ha most jönne a lehetőség másodállásban szárnyat bontogatni egyéniként, nem vágnék bele. :(

(#792) inf3rno válasza julius666 (#791) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja nem a fillérbaszás miatt csinálom. A kiszervezés elvével nem értek egyet. Az adózás nagyon érzékeny terület, és jobb kézben tartani szerintem. Szerintem az elején kell csak beletenni a munkát, általában úgy szokott lenni, hogy első alkalommal csinálok leírást magamnak az ilyen ritka dolgokról, a második alkalommal meg azt követem. A büntetéseknél legtöbbször az szokott lenni, hogy első körben csak figyelmeztetnek, ha nem tűnik szándékosnak, és második körben büntetnek. Szóval bennem már nincsenek ilyen szorongások.

Buliban hasznos! =]

(#793) Ringman válasza kikinda2 (#790) üzenetére


Ringman
nagyúr

szocho mindig van, szja szerintem 4 gyerekes anyánál valóban nincs.

(#794) Floyd80 válasza kikinda2 (#790) üzenetére


Floyd80
addikt

Az osztalék külön adózó jövedelem, arra nem lehet családi kedvezményt vagy NÉTAK-ot érvényesíteni. A szocho felső korlát viszont érvényes rá, ha eléred akkor nem kell.

A Bt-re nyitómérleget kell készíteni, de annyi könnyítés lett, hogy nem kell könyvvizsgáló.

Az érintettek azonban ezúttal mentesülnek a nyitómérlegük könyvvizsgáltatási kötelezettsége alól, ezzel könnyebbé válik az adminisztráció és a könyvvizsgálat költségét is megspórolhatják.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#795) kikinda2 válasza Floyd80 (#794) üzenetére


kikinda2
tag

Oh. Én úgy tudtam, hogy az osztalékot az szja bevallásban kell bevallani és önálló tevékenységből szerzett jövedelemként beszámít az adóalapba, arra meg érvényesek a családi és egyéb kedvezmények.

(#796) kikinda2 válasza Ringman (#793) üzenetére


kikinda2
tag

Socho-t csak 4,8 millió alapig kell fizetni. Az meg megvan a fő állásban. A bt.-ben mellék tevékenységet végez.
Szocho szerintem az átalány adózó egyéni vállalkozó esetében van mindig, vagyis korlát nélkül.

(#797) Ringman válasza kikinda2 (#796) üzenetére


Ringman
nagyúr

jaa, azt elnéztem, hogy "sima" adózás, kb mindenki átalányadóra vált.

(#798) julius666 válasza inf3rno (#792) üzenetére


julius666
addikt

Az adózás nagyon érzékeny terület, és jobb kézben tartani szerintem.

Valamennyire egyetértek, mindenképpen érteni kell hozzá. Hogy mit, merre, hogyan, mennyiért vállalsz el, ahhoz nagyon fontos az adó vonzat. Meg azért a könyvelők alapvetően nem adótanácsadók, még ha értenek is hozzá, nem biztos, hogy megtalálják neked mi az optimális.

Viszont a papírmunka részre (könyvelés) nem véletlenül alakult külön szakma, főleg idehaza.

Szerintem az elején kell csak beletenni a munkát, általában úgy szokott lenni, hogy első alkalommal csinálok leírást magamnak az ilyen ritka dolgokról, a második alkalommal meg azt követem.
Amíg meg nem változnak a nyomtatványok, vagy hogy mit is kell csinálnod. Ha jól számolom 6 éve tolom már, ami nem sok, de ez alatt is több változás volt, amit követnem kellet. Az ilyenekről, mint amikor év közben szétrúgják az adózásodat nem is beszélve. :(((

A büntetéseknél legtöbbször az szokott lenni, hogy első körben csak figyelmeztetnek, ha nem tűnik szándékosnak, és második körben büntetnek.
Ez azért részben az elmúlt 12 évnek volt a kiváltsága. Pár ismerős elmondása alapján a 2000-es évekhez képest a NAV jelentősen elpuhult. Semmi garancia nincs rá, hogy ez ne változhasson a jövőben sajnos.

(#799) inf3rno válasza julius666 (#798) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Igen, amíg APEH volt, addig rosszabb volt a helyzet. Azóta állítólag átalakult, és szolgáltatnak. Ha változik a helyzet, nyilván akkor kell alkalmazkodni hozzá ugyanúgy, mint a mostani változásokhoz. Ez az élet része. Az adótanácsadó jó ötlet, főleg ha lesz mit a tejbe aprítani.

Buliban hasznos! =]

(#800) kikinda2 válasza Ringman (#797) üzenetére


kikinda2
tag

Azt nem tudom, hogy a Szocho 4,8 millió alap minden egyes kifizetőnél újraindul (tehát főállásban is kell fizetni és a melléktevékenységben is) vagy összeadódik és egy személynek mindegy hány helyről van jövedelme, csak egyszer 4,8 millió az alap?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.