Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) Ringman válasza Narxis (#550) üzenetére


Ringman
nagyúr

emlékeim szerint te futárkodsz, na veled aztán ez nettó kicseszés.

(#552) Narxis válasza Ringman (#551) üzenetére


Narxis
nagyúr

Jaja bár kíváncsi leszek milyen közleményt ad ki a Foodpanda és a Wolt de ha nekem átalányadózni kell akkor hagyom a francba.

Thanos was right.

(#553) Ringman válasza Narxis (#552) üzenetére


Ringman
nagyúr

a jelenlegi helyzet szerint nagyon nem tudnak mit csinálni, gondolom nem fognak felvenni alkalmazottnak.

(#554) Ringman


Ringman
nagyúr

btw más adózásra való váltáskor a fixdíjas helyi iparűzési adót is bukja az ember.

(#556) azbest


azbest
félisten

Itt egy értelmesnek tűnő leírás az átalányadóról [link]

Ez alapján mellékállásként 4 millióig még akár helyettesítheti is a katát (2M -ig úgy tűnik csak jelképes hipa van, 3M -re ~322e adók és hipa, 4M-re ~616e adók és hipa).

Főállásra viszont minden hónapban legalább 86 ezer adó (tb, szocho) van, ha jól látom. Ha egy hónapban van egy nagyobb összeszek, akkor is kell 0ás hónapokra is fizetni. Szóval legrosszabb esetben majd 1M plusz adó kijöhet, ha nincs minden hónapra szétosztva legalább minimál / garantált bérminimum (és még fel is van szozva szochó magasabbra benne).

AAM lehet máshoz is, 12M alatt. De hogy ez azt is jelenti, hogy akkor nem kell vállalkozói számla, abban nem vagyok biztos. És persze minden hónapra jut adminisztráció. Lehet küldözgetni a mellékállásos 0ás bevallásokat is, akkor is ha nincs bevétel. Nem tudom könyvelő nélkül kellőképpen átlátható lehet-e.

[ Szerkesztve ]

(#557) azbest válasza azbest (#556) üzenetére


azbest
félisten

szóval, ha valaki csak 1szer állít ki számlát az évben, akkor a főállásos grafikon leromlik extrém másik végletbe a teljes levonásról a 45%-ig haladva. Szóval nem is igaz teljesen főállásra az a grafika ott, mert durván évi 3.5m alatt nem kisebb az adó a havi minimumok miatt. Csak havi bontásban megadva tud konktér adót összeszámolni a főállásos. Ha nincs meg legalább havi minimál / garantált bérminimum, akkor azt "büntetni". Főállásban éves szinten legaláb 1032e adó van rajta.

[ Szerkesztve ]

(#558) inf3rno válasza azbest (#556) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nekem az nem fer a fejembe, hogyha valaki egeszsegugyi szolgaltatast nyujt online, akkor ott hogyan lehet megoldani az adatkezelest. Mar gondoltam arra is, hogy nyugtat adok, hogy ne lehessen beazonositani a vevoket, mert onnantol, hogy be lehet egeszsegugyi szemelyes adat, amit kezelek, sot sokszor kiskoru egyszsegugyi szemelyes adata, es nagyon szigoru adatvedelmi szabalyozas tartozik hozza. Valami egyedi azonositot kell tudnom rendelni a fizeteshez, de gondolom a SimplePay ad ilyet. Mindenesetre eleg zuros, mert szamlat nem csinalhatok. Esetleg a NAV online adozonal lehet nyugtat is kesziteni valahogy, vagy hogy megy ez?

Buliban hasznos! =]

(#559) Ringman válasza azbest (#556) üzenetére


Ringman
nagyúr

ez mindenkinek szívás, aki főállásban nyomja és nem 100%-ban lakosságot lát el.

kíváncsi vagyok, hogy a katázók hány %-a ilyen (szerintem tutira kevesebb mint a harmada a katázóknak), erről a számlajelentés miatt van adat, 1 lekérdezés az egész.

(#560) Ringman


Ringman
nagyúr

Kivégzéssel ér fel a kata módosítása, rengetegen esnek el a lehetőségtől

Jelenleg még lehet mellékfoglalkozásúként (például nyugdíj, rokkantsági, rehabilitációs ellátás, 36 órát elérő munkaviszony, főállású vállalkozás, tanulás, nevelőszülőség mellett) is katázni (havi 25 ezer forint adó megfizetése mellett), szeptembertől azonban már nem, csakis főfoglalkozásúként. Szintén szeptembertől diák akkor sem katázhat, ha éppen szünetelteti a tanulmányait, noha jelenleg erre 25 éves korig lehetőség van.

----
Mit tehetnek a katások?
Ruszin Zsolt megfogalmazása szerint jelenleg háromféle katás van.
Akik csak a lakosságnak szolgáltatnak. Ők becslése szerint legfeljebb 100 ezren lehetnek. Nekik nincs semmi teendőjük – de „belőlük lesznek a koldus nyugdíjasok”.
Náluk többen lehetnek azok, akiknek vegyesen van magánszemély és céges megrendelőjük is. Nekik adódik némi mozgástér, például úgy, hogy a lakossági ügyfeleket továbbra is a katás vállalkozó szolgálja ki, és ha a családban van más, akivel együtt tud vállalkozni, az szolgálhatná ki (egyéni vállalkozóként vagy bt.-ként) a többi, nem magánszemély ügyfelet. Feltéve, hogy van annyi bevételük, hogy az mindkét vállalkozást eltartsa.
A többiek csak cégeknek szolgáltatnak. Nekik érdemes lehet átalányadózásra váltaniuk. Az átalányadózásban jelenleg tevékenységi kör alapján 40 vagy 80 százalékos (a kiskereskedelemben 90 százalékos) lehet a költséghányad, és évi 1,2 millió forintig szja-mentes a jövedelem (arányosítani sem kell, ha csak tört évről van szó). Az adószakértő példájában átlagban havi 500 ezer forintos jövedelemmel számolt, és 40 százalékos költséghányaddal, így a szeptembertől az év végéig származó jövedelem (1,2 millió forint) az adómentes sávba fog esni, és csak a minimálbér utáni járulékokat kell megfizetni (a szochót annak 112,5 százaléka után), így a havi közteher 66 250 ezer forint lesz az eddigi 50 ezer forint helyett az év hátralévő részére. Persze ha más a költséghányad, a jövedelem, akkor a közteher is más lesz, csakúgy, mint ha az egész évre számolunk.

(#561) Lex Icon válasza inf3rno (#558) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem egészen érthető, hogy milyen adatvédelemre gondolsz, de a NAV felé a kiállított számláról a magánszemély adatait nem kell beküldeni, tehát névtelen lesz a számla a NAV-nál, így senki nem kapja meg az adataikat.

(#562) Lex Icon válasza Ringman (#560) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szokásos mellébeszélés, csúsztatás. Alacsonyabb jövedelem esetén (<~6-8M) az átalányadóban nem az átalányadó (SZJA) a gond, hanem a TB+szocho. És nem a minimálbérre kell számolni, hanem garantált bérminimumra, mert a legtöbb vállalkozó nem a 9-es FEOR-ba tartozik. Így viszont, ahogy azbest is írta, minimum 86e-t fizetsz SZJA nélkül. Az is átverés, hogy a 80-90%-os költséghányadra hivatkoznak, hogy "akár csak a bevétel 10%-a után fizeted az adót". Persze, ha a tevékenységed a megadott körben van. De a többség nincs benne és továbbra sem az SZJA a sok, hanem a járulékok.
Alapesetben ennyit fizetsz havonta:
3M: 95e,
4M: 103e,
5M: 111e,
6M: 119e,
7M: 128e,
8M: 136e,
9M: 144e,
10M: 152e.

(#563) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Ha jól értem akkor másik KATA vállalkozónak sem adhatok számlát?
Én szinte csak magánszemélynek és katás embernek állítok ki számlát.

Más: mi van akkor, ha egy ügyfelem, akinek eddig mint "adószámmal rendelkező" ügyfélnek állítottam ki számlát most azt mondja hogy "adószámmal nem rendelkező" számlát kér... Én köteles vagyok ellenőrizni, hogy időközben megszüntette a KATA-t és azért?

(#564) Lex Icon válasza Harcipocok84 (#563) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem kell ellenőrizned, csak sima (név+cím) számlát állítasz ki és így is töltöd fel a NAV-nak (magánszemélynek szóló...) Viszont így nem tudja elszámolni a másik oldal költségnek. Ha katás, akkor nem is baj.

(#565) Harcipocok84 válasza Lex Icon (#564) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

Akkor ez kipipálva. Viszont az már nagyobb gond, hogy főállásúnak kell lenni. Hát ezzel gyakorlatilag ki is lőttem magam. Bár jelenleg a kata-ból több pénz folyik be mint a melóhelyről, de sokkal jobban ki vagyok szolgáltatva.

(#566) Lex Icon válasza Harcipocok84 (#565) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Amiatt sírsz, hogy 25 helyett 50-et fizetsz, miközben többet keresel vele, mint a munkaviszonyodban? Pár százezer ember irigyli a problémádat. :U

(#567) germinator66


germinator66
aktív tag

Amúgy a probléma érthető: a KATA esetén az konstrukciós hiba volt, hogy fix összegben határozták meg az adót, nem indexálva. Mivel ennek a kormánya az adócsökkentés az egyik legnagyobb fixa ideája, nem lehetett a KATA adót emelni arcvesztés nélkül. Ezért inkább átterelnek mindenkit az átalányadóba, ami a minimálbérhez van indexálva (helyesen), és az adófizetés is százalékos (helyesen). Viszont ez a kapkodós éles váltás nem tudom mire jó...

(#568) Harcipocok84 válasza Lex Icon (#566) üzenetére


Harcipocok84
junior tag

Na várjunk. Nekem bőven beleférne ha mellékállásban csinálhatnám 50K-ért, de most arról van szó, hogy mellékállásban egyáltalán nem csinálhatom, így most marad a vagy-vagy....

Vagy rosszul tudom?

[ Szerkesztve ]

(#569) Lex Icon válasza germinator66 (#567) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Pedig a minimálbérhez kötést jobban megemésztették volna az emberek, főleg, hogy korábban erről volt szó többször is a részükről.

(#570) azbest válasza Harcipocok84 (#568) üzenetére


azbest
félisten

hát... talán nem tilos több teljes állás, bár tuti nem duplán számolják utánuk a nyugdíjéveket.
Arra emlékszem, hogy kata esetén külön van a fő és mellékállás kata szempontjábóli bejelentése és egy másik részen van az ürlapon az, hogy a tb is főállású -e katához.
Egyszer, amikor főállású katás voltam, a váltáskor le is maradt a második pipa és utólag egy javítóval kellett aktiválnom hogy a tb-met fedezze a főállású kata. Szóval simán beregisztrálták tb nélküli főállásúra.

[ Szerkesztve ]

(#571) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Elindult a parlamenti vita az új kata-szabályokról

Lezárták a Margit hidat a kata ellehetetlenítése ellen tiltakozók

Kata-módosítás: "ez egyértelműen adóemelés"

Az első cikk szerint: "munkaviszony mellett vállalkozást folytató tevékenység nem lehet katában"
Viszont az átalányadóban mv. mellett nem kell a minimálbérig megfizetni a járulékokat.

[ Szerkesztve ]

(#572) azbest válasza Lex Icon (#571) üzenetére


azbest
félisten

" Olyan csoportok is éltek ezzel az adóval, ahol a kata alkalmazása a közterhek jelentős csökkenését eredményezte. Egyre magasabb jövedelemmel rendelkező személyek kezdték el tömegesen használni - mondta." [link]
Ezek full kretének. Hát ők emelték fel kéretlenül 12-re, majd most akarják 18-ra. És képes arra hivatkozni, hogy azért tiltják be, mert túl magas jövedelműek élnek vele. Módosítás tartalma: csókosoknak + 6 milliót lehessen kivenni belőle.

De látom le vannak osztva a lapok:
"Az önkormányzati és állami kört vegyék ki a bevételi tilalom hatálya alól - javasolta. "
Lehet akkor így "ellenzéki" kérésre kerül bele vissza az, hogy közpénzt korlátlanul lapátolhassanak, ahogy most.

#571Lex Icon
a beadványban [link] nem látok főállás tiltást, csak hogy a kata főállás. De ha lehet több főállású munkaviszony, akkor miért ne lehetne kata. Ilyenkor lenne jó, ha nem találgatnának az újságírók.

[ Szerkesztve ]

(#573) rgeorge válasza azbest (#572) üzenetére


rgeorge
addikt

Már írtam, hogy ott a tiltás: legalább heti 36 óra munkaviszony mellett nem lehetsz KATA-s a tervezet szerint.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#574) Lex Icon válasza azbest (#572) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Korábban mondtam, hogy maradhatott volna a 6M, de le lettem hülyézve. Szerintem aki 6-12-18M bevételt tud elérni, annak csak nem lehet gond legalább minimálbérig megfizetni a járulékot (átalányadó).
A KATA-t is fel lehet emelni 70-80e-re, nem lett volna nagy balhé miatta.

(#575) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

LOL

(#576) germinator66 válasza Lex Icon (#574) üzenetére


germinator66
aktív tag

Marketing szempontból eladhatatlan lett volna: a multiknak folyamatosan csökkentünk, a kisvállalkozóknak emelünk. Lehet mondani, hogy "mindenki elfogadta volna", meg hogy "csak inflációval korrigálunk", de ez egyszerűen adóemelés lett volna (kommunikációs öngól).
Az átalányadó egyébként évről-évre kedvezőbb, ez tény, de lehetett volna ezt diplomatikusabban is intézni...

(#577) Lex Icon válasza germinator66 (#576) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Úgy is elő lehet adni, hogy osztottunk-szoroztunk és vagy beszántjuk a kata-t vagy emelünk. Így csak jobban tetszett volna a népnek.

Ő logikájuk: akik számláznak (cégnek), azokat a NAV OLSZ miatt már könnyű nyomon követni, így nekik már nem kell a feketézés elkerülő KATA, ezért ki lehet őket zárni a Kánaánból.

(#578) rlaci10


rlaci10
csendes tag

Megszavazták! :W

(#580) azbest válasza rgeorge (#573) üzenetére


azbest
félisten

pontosan melyik sorában? nem a bulvárcikkben, a beadványban.
ja bocs, újra átolvastam. ezek teljesen idióták. Hiszen lehet két főfoglalkozás, de direkt kicsesznek vele.

[ Szerkesztve ]

(#581) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Kifakadtak a tanárok a kata ellehetetlenítése miatt
Ebben szó van az AB határozatról is. Remélem több oldalról is benyomják az AB-hoz a megsemmisítést.

(#582) julius666 válasza Lex Icon (#579) üzenetére


julius666
addikt

további egyeztetések kellenek

Kár próbálkozni is kb., nekem eléggé az jött át, hogy nagyon is jól kitalálták ezt (=hoztunk is meg nem is, meghagyjuk de gyakorlatilag beszántottuk). Nem véletlen még a kormánypárti mércével is extrém gyors áttolása a törvényhozáson, pontosan tudták, hogy visszás lesz a fogadtatás és próbálták minél rövidebbre venni az időablakot a komolyabb tüntetéseket megelőzendő.

Esetleg a kivételezettek köre még bővülhet (pl. futárokat el tudom képzelni beleveszik), de kb ennyi.

Nem lepne meg egyébként, ha lenne egy olyan mögöttes oka a KATA beszántásának, hogy a közeljövőben növelni szándékoznak a munkára rakódó terheket és nem akarják, hogy további cégek próbáljanak KATA-val adót elkerülni... Természetesen a kisembert nem lehet (közvetlenül) adóztatni, de a cégek oldalán a jövedelmet miért is ne, max "megtiltják" a cégeknek, hogy áthárítsák a munkavállalókra.... :U

(#583) Lex Icon válasza julius666 (#582) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A futárok 1 cégnek számláznak? Mert akkor az eléggé mv. gyanús.
A munkabér terheit cég oldalról csökkentették (szocho: 27->13%), legfeljebb azt növelhetik vissza. A dolgozói terheket biztos nem fogják növelni, mert eddig is csak olyan intézkedéseket hoztak, ami a magánembereknek jó (rezsi csök., ársapka, ...) és inkább a cégeket fingatják meg.

max "megtiltják" a cégeknek, hogy áthárítsák a munkavállalókra.... :U

Ezt csak bércsökkentéssel tudják megcsinálni, azt meg elszálló infla. mellett a munkaerő menekülése követi.

[ Szerkesztve ]

(#584) Egon


Egon
nagyúr

Kíváncsi vagyok, lesz-e helyette valami új, alternatív adózási lehetőség, mert ez sokaknak hideg zuhany így, ebben a formában.
Nálunk anyám az érintett: kisnyugdíjas, emellett magánszálláshelyet üzemeltet. Havi 400-500K bevétele van. Eddig KATÁ-s volt (nyugdíjasként ugye csak 25K volt havonta a fizetendő), most nem tudom mit fog javasolni a könyvelje, de félő hogy erősen ki fog akadni (ahogy számolgattam, legalább 100K-t kellene fizetnie havonta, ha az átalány adózást választja).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#585) Lex Icon válasza Egon (#584) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Átmegy átalányadózásba és nyugdíjasként havi 500e után 30e SZJA-t kell csak fizetnie. Nem fog megszakadni.

(#586) Egon válasza Lex Icon (#585) üzenetére


Egon
nagyúr

Köszi, ha valóban csak ennyi lesz a változás, akkor ez tényleg nem vészes.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#587) azbest válasza Lex Icon (#583) üzenetére


azbest
félisten

a futárok régebben is többféle céggel is kapcsolatban voltak, gondolom most is több műszakban / felváltva más cég színeiben dolgoznak.

(#588) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Hogyan tudok egy Calc táblát feltölteni ide? "Átalányadózás számítás.ods"

(#589) Egon válasza Lex Icon (#588) üzenetére


Egon
nagyúr

Mentsd el képként és azt töltsd fel.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#590) julius666 válasza Lex Icon (#588) üzenetére


julius666
addikt

dobd fel google docsba és csak linkeld be

(#591) Lex Icon válasza julius666 (#590) üzenetére


Lex Icon
senior tag

No, Drive-ra raktam, mert nem akarom a Google vackán szerkeszteni.
[link]
Ha nem jó valami, akkor szóljatok. Alapesetben 40% ktsg. hányaddal és 260-as bérminimummal számol.

Egon:

Úgy nem tudod használni. :D

[ Szerkesztve ]

(#592) julius666 válasza Lex Icon (#591) üzenetére


julius666
addikt

Összevetettem a saját készítésű táblázatommal, a HIPA-n kívül (mifelénk 2%) zsír ugyan azt dobta ki a megadott jövedelemre. :K

Egyedül annyit fűznék hozzá, hogy ha főállásról van szó, akkor baromira nem mindegy a jövedelem időbeli eloszlása. A te számításod egyenletes havi jövedelemre érvényes, de ha nem minden hónapban ennyit számlázol, akkor ronthatja az összképet, hogy némely hónapokban a minimum TB/SZOCHO lesz érvényes (ha jövedelem alapján kevesebb jönne ki). Szélsőséges esetben (decemberben számlázod ki az egész éves munkát) leadózod a jövedelmedre is a TB/SZOCHO-t, meg még grátiszba 11× a minimumot a többi hónapra, amikor nem volt jövedelmed...

Én csináltam egy számítást az egyenletes bevételre meg a szélsőséges egyszeri esetre, a valóság meg a kettő között lesz.

(Mellékállásban ilyen szopatás nincs szerencsére, ott csak akkor fizetsz ha jövedelem van)

(#593) Ringman válasza Lex Icon (#591) üzenetére


Ringman
nagyúr

illetve ami Egonnak kell: nyugdíjasnál ki kell nullázni 2 sort, ők csak szja-t fizetnek, meg havonta "nullásak"

(#594) Lex Icon válasza julius666 (#592) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Most csak "fél" HIPA-t kell fizetni. Ha nem haladja meg a 7,2M-t a bevétel, akkor a TB/szochó se megy a minimum fölé.

Ringman:
Magamnak csináltam a táblázatot, ezért csak főállás. De a kérdések miatt gondoltam, hátha segít másnak is. Át lehet írni, kinek hogy tetszik.

(#595) Ringman válasza Lex Icon (#594) üzenetére


Ringman
nagyúr

ja persze, köszi!

ez a szochós dolog ami nekem nem tiszta, az átalányadós szocho az tök független az osztaléknál lévő felső korláttól?

nekem úgy tűnik, hogy független, de nem volt időm belerágni magam (én mellékállásban vagyok/voltam katás)

(#596) julius666 válasza Lex Icon (#594) üzenetére


julius666
addikt

Most csak "fél" HIPA-t kell fizetni.

Hmm, valóban, kösz! Hogy tételest fizetek (az is csak fele volt persze) ez elkerülte a figyelmem.

Ha nem haladja meg a 7,2M-t a bevétel, akkor a TB/szochó se megy a minimum fölé.

Igen, ha egyenletesen ki tudod számlázni. Mint írtam, főállásban a jövedelem időbeli eloszlása számít.

#595 Ringman: nem, a két SZOCHO egy keret alá tartozik. Szóval ha eddig kimaxoltad osztalékkal, akkor neked az össz adóterhed csökken.

[ Szerkesztve ]

(#597) Floyd80 válasza Ringman (#595) üzenetére


Floyd80
addikt

Átalányadós szocho gyakorlatilag a te munkáltatói szochód, amit nem átalányadóban költségként elszámolhat az EV.

A másik az a külön adózó jövedelmek szochója, amire gondolsz. Az osztalék (ide tartozik az EV-s osztalék is), értékpapír, stb. szochóját (ami régen egészségügyi hozzájárulás néven futott) nem kell megfizetni, csak a minimálbér 24x-ig. Ha van béred, vagy ingatlant adsz bérbe, annak a szochó tartalmát beszámítják ebbe az extra jövedelembe.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#598) Ringman válasza julius666 (#596) üzenetére


Ringman
nagyúr

vagyis a három? :F

van
1. főállás munkabér
2. osztalék, ha kivenne valaki cégből osztalékot
3. átalányadós EV, ez ugye mellékállás, de itt az évi 2m-es értékhatár fölött kell szochót fizetni.

az 1+2 az "közös", de az 1+2+3 is? szerintem a 3. az független ettől (könyvelőm meg ugye leterhelt, vajon miért?)

(#599) Lex Icon válasza julius666 (#596) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Egyszeri bevételnél hogy számolod a TB-t, meg a szocho-t?

(#600) rlaci10 válasza Ringman (#598) üzenetére


rlaci10
csendes tag

sokkal több mint 3, ehhez többek közt a szochó tv-t kell tanulmányozni.

Az átalányadó az összevont adóalapba tartozó jövedelem ami beletartozik a szochó felső határába

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.