Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) macikos válasza Ringman (#300) üzenetére


macikos
addikt

Köszi! Így már világos!

Szükségem lenne majd egy dokumentumra, amivel tudom igazolni a közösségi adószámomat? Erre valami ötlet?

(#302) Gabás válasza macikos (#301) üzenetére


Gabás
addikt

A VIES nyilvános, ott bármikor ellenőrizhető. Vagy törzsadatok a NAV-tól. Vagy cégkivonat.

(#303) Ringman válasza Gabás (#302) üzenetére


Ringman
nagyúr

cégkivonat helyett evny portálon lehet leellenőrizni az ev-ket, az adószám alapján. de szerintem ott lehet nincs is eu-s adószám feltüntetve

a vies-nek viszont működnie kell.

(#304) macikos válasza Gabás (#302) üzenetére


macikos
addikt

Köszönöm a válaszokat!

Közben én kis naív szembesültem a 2021-es változásokkal. A 3milliós rész miatt lehet nem is lesz ebből semmi :(

Csak most nem tudom mit csináljak, mert a 40% rengeteg.

(#305) macikos válasza macikos (#304) üzenetére


macikos
addikt

Egyébként hogy van ez pontosan?

Tehát aki egy helyről kap 12x200e összesen 2.400.000Ft-ot 12 hónap alatt, az minden hónapban letudja az 50ezret és kész.
Na de ha az utolsó hónapban nem 200.000Ft-ot kap, hanem mondjuk 800.000Ft-ot és így pont eléri a 3M határt, akkor mi történik?
A már befizetett 11x50ezer mellé be kell fizetni még egyszer 50ezret + annyit pluszba, hogy meglegyen a (3M * 0.4) - (12 * 50e ) = 600e Ft?

[ Szerkesztve ]

(#306) macikos válasza macikos (#305) üzenetére


macikos
addikt

Jobban utánaolvasva kiderült, hogy külföldi partnernél 28,568% az adó, az is csak a 3M feletti részre. De jó, most már csak 1/4 részben van agyvérzésem... :D

Még annyit kérdeznék, hogy számlát kell kiállítanom a külföldi partnernek (Google Adsense). Papíralapú számla kell? Régről van számlatömböm, az jó lesz vagy új kell? (Bocsi, biztos nevetségesen laikus kérdések ezek). Elektronikus számla is kell?

[ Szerkesztve ]

(#307) arcsin válasza macikos (#306) üzenetére


arcsin
senior tag

Mivel be kell lenned kötve a nav-hoz is, a szamlazz.hu-t javaslom. Vannak fizetös csomagok is, de ált elég a free.

(#308) Lex Icon válasza macikos (#306) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ezekre a kérdésekre a könyvelőd biztosan tud válaszolni.

(#309) Resike válasza macikos (#306) üzenetére


Resike
tag

Mondjuk az kicsit vicces hogy még ezzel a 28,5%-kal is csak törtszázaléknak a törtszázalékával jösz ki jobban mint egy egyszemélyes KFT+könyvelő díjával.

(#310) Ringman


Ringman
nagyúr

na úgy néz ki, hogy csak marad a büntetőadó, utolsó pillanatban sem reszelnek rajta.

amúgy van értelmes kiadáskövető app/szolgáltatás, amivel jobban járok, mintha a különböző elköltségelhető kiadásokat spreadsheetben vezetném?

(#311) macikos


macikos
addikt

Sziasztok!

Szeretném az iparűzési adót a nettó bevétel alapján fizetni (80% után 2%-ot). Ezt hol tudom "beállítani". A 21HIPA nyomtatvány Főlap / VI. / 2.-ben? Ennyi és kész?

(#312) atus72


atus72
senior tag

"V. Kisadózó vállalkozás Htv. 39/B. § (3) bekezdésén alapuló adózás, választásának, megszűnésének bejelentése"
Miért nem engedi ezeket kiválasztani?
Nem lehet már választani a tételes IPA-t?
Köszi

(#313) FrankMonzano


FrankMonzano
őstag

Sziasztok!

Egy cég KATA-s jogviszonyban akarna alkalmazni az alkalmazotti helyett. Milyen előnye-hátránya van ennek?

(#314) radi8tor válasza FrankMonzano (#313) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha 50ezret fizetnek akkor a ledolgozott napok nem számítanak teljes napnak nyugdíj szempontjából.
Ha 75ezret fizetnek akkor 1-1 napnak felel meg.
Meg hasonlók.

⭐ Stella

(#315) rednifegnar válasza FrankMonzano (#313) üzenetére


rednifegnar
senior tag

3m felett 40% ado.
felteteleket olvasd el, pl legalabb 2 helyrol legyen beveteled.
amugy meg a mondatod alapjan bujtatott munkaviszony ami buktas.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#316) Pfiucska válasza FrankMonzano (#313) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Ha a bujtatott jogviszonytol eltekintunk (amitol nem kene) akkor joval kevesebb adoteher rakodik egysegnyi bevetelre. Persze, nyugdijra ne nagyon szamits hiszen igy “vallakozova” valsz.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#317) arcsin válasza Pfiucska (#316) üzenetére


arcsin
senior tag

Kritérium hogy te rendelkezz az időddel ha KATA-ban vagy, szóval ha te lelépsz másodállásban dolgozni egy másik cégnek, szintén kata-ban, akkor egy szava nem lehet a cégnek. Ha úgy érzed, akkor lehetsz "bunkócska", jelzésértékűen.

[ Szerkesztve ]

(#318) Pfiucska válasza arcsin (#317) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Ahol munkaviszony helyett jon szoba a KATA ott - szerintem - szoba kerulhet a burkolt munkaviszony DE persze egy pillanatig nem allitom, hogy errol van szo.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#319) FrankMonzano válasza Pfiucska (#316) üzenetére


FrankMonzano
őstag

Nyilván azért akarták, hogy ne kelljen adózni utánam. Ilyen kondíciókkal nem vállaltam el a munkát.

(#320) FrankMonzano válasza Pfiucska (#318) üzenetére


FrankMonzano
őstag

Ha a burkolt munkaviszony alatt azt értjük, hogy mint alkalmazott dolgoztam volna ott, akkor igen, arról van szó, csak az alkalmazotti munkaviszony helyett a KATA-ra próbáltak rábeszélni. Mivel én sosem voltam KATA-s, ez a szféra ismeretlen számomra az előnyeivel/buktatóival együtt, ezért szerettem volna tőletek kérdezni.

(#321) Pfiucska válasza FrankMonzano (#320) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Pontosan errol van szo :)

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#323) atenza


atenza
senior tag

Sziasztok,
van valahol olyan leírás hogy melyek azok a TEAOR számok amikhez képesítés kell?
741001- ből a grafika érintene engem de van még mellette divattervezés kirakatrendezés ebben a kategóriában.

Tehát lényegében az a kérdésem hogy hol látom hogy végzettség kell-e hozzá, vagy nyugodtan vegyem fel és max jelzik ha kell hozzá papír és nem engedélyezik?

(#324) Pfiucska válasza atenza (#323) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Szerintem nem kell a grafikahoz.

[ Szerkesztve ]

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#325) atenza válasza Pfiucska (#324) üzenetére


atenza
senior tag

Köszi szépen!

(#326) Detached


Detached
csendes tag

Udv... uton vagyok, nem tudtam utanna nezni, erinti a mostani rendelet ( bezaras) a kata adot? Van valami lista hogy melyik tevekenysegi kor... ? Koszonom

iPhone 14 Pro Max

(#327) rednifegnar válasza Detached (#326) üzenetére


rednifegnar
senior tag

lesz valami elengedes, de mikor melyikbol es kinek azt nem tudni (talan majd a kozlonybol, meg majd jonnek az ertelmezesek)..

A camera does not make art, the artist makes art.

(#328) JóGéza válasza Detached (#326) üzenetére


JóGéza
aktív tag

(#329) Joci93


Joci93
senior tag

Sziasztok!

Csak egy gyors kérdésem lene. Az iparűzési adón kívül a KATA havi díjja is meg lett felezve? Én erről nem találtam semmi infót, viszont sokan azt állítják, hogy Pl.: 50K helyett csak 25K-t kell fizetni.

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#330) Gabás válasza Joci93 (#329) üzenetére


Gabás
addikt

nem (nézz rá az adószámládra)

(#331) Joci93 válasza Gabás (#330) üzenetére


Joci93
senior tag

Köszönöm, ez eszembe sem jutott. :R

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#332) rednifegnar válasza Joci93 (#329) üzenetére


rednifegnar
senior tag

van konnyites de csak bizonyos tevekenysegi korokre, kozlonybe benne volt.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#333) rgeorge


rgeorge
addikt

Ma szembesültem azzal, hogy az iparűzési adót ABEV nyomtatvánnyal lehet már csak bevallani. (Másodállású) KATA, tételes IPA adózást választva kell(ett volna) bevallást beadni? A 20HIPA nyomtatvány kitöltési útmutató szerint nem:
"11. Abban az esetben, ha a kata alanya a helyi iparűzési adóban az adóévre az adóalap tételes összegben való (egyszerűsített) megállapítását választotta, akkor főszabály szerint – bizonyos esetektől eltekintve – bevallás-benyújtási kötelezettség nem terheli."
A felsorolt kivételek nem érintenek.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#334) germinator66 válasza rgeorge (#333) üzenetére


germinator66
aktív tag

Ha tételes vagy, és nem érintenek a kivételek, akkor nem kell bevallás. Ez a lényege, fix összeget fizetsz minden évben, bevételtől függetlenül. Ez ökölszabály szerint 3 misi fölött már jobban megéri, mint bevételarányosan.

[ Szerkesztve ]

(#335) rgeorge válasza germinator66 (#334) üzenetére


rgeorge
addikt

Köszönöm.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#336) atenza


atenza
senior tag

Tételes iparűzési adót hol tudom kiválasztani? (még 45 napon belül vagyok)
eönkormányzat oldalán nézem de nem találom mit kellene kitölteni?

(#337) Joci93


Joci93
senior tag

Sziasztok,

Főállású katásként milyen fizetési kötelességek vannak, a havi 50.000Ft-on kívül? Gondolok itt pl. a TB-re.

Furcsa, több ezer emberrel találkozunk és egyik sem fog meg igazán. Aztán megismerünk valakit, aki megváltoztatja az életünket. Örökre.

(#338) Gabás válasza Joci93 (#337) üzenetére


Gabás
addikt

csak az iparűzési (meg a pluszadók, ha valamelyik keretet túlléped)

(#339) .mf


.mf
veterán

Sziasztok!

Júniusban kezdenék vállalkozásba, és nem tiszta, hogy Kata vagy átalány lenne-e a jobb - főleg, hogy utóbbinál van egy olyan dolog, ami sehogy se fér a fejembe, annyira abszurd...

- fotós vagyok, így átalánynál a kedvezményes 80% költséghányad él, a bevételnek csak 20%-a a jövedelem, az adóalap, ami után kell adóznom, HA...
- bevétel nagyrésze egy közvetítő platformon keresztül jön, 2-3M+-ra számítok, ami sajnos egy kifizetőnek számít, hiába csak közvetít... tehát ezt sújthatja a 3M feletti 40% adó
- esélyes, hogy a bevételem több, mint fele erről a platformról fog származni.
- amiket én fotózok, elég szezonális, vagy lehet, hogy 1-2 hónapig külföldön leszek és így 0 bevétel lesz egy-egy hónapra.

Az egy nagy kifizetőtől 3M+, és bevétel >50%-a a KATA ellen szól - az átalánynál nincs ilyen megkötés.
A 80%-os költséghányad az átalánynál jól hangzik, ...
VISZONT van az átalánynak egy abszurd apróbetűs része e cikk szerint:
"Amennyiben az átalányban megállapított jövedelem nem éri el adott hónapban a minimálbért / garantált bérminimumot, akkor a minimum járulékalap szerint kell havonta a
- 15% személyi jövedelemadó a ténylegesen elért jövedelem (átalanyadóalap) szerint,
- 15,5% szociális hozzájárulási adót a minimum járulékalap 112,5%-a alapján,
- 18,5% társadalombiztosítási járulékot fizet a minimum járulékalap 100% alapján.
"

Szóval 0 bevétel mellett is 38188 szocho és 40515 TB, azaz 80203 Ft adó és járulék - tehát, jóval több, mint a Kata 50k-ja. Ha meg még bevétel is van, akkor annak 3%-a is SZJA formájában.

Amiért abszurd: az átalányozásnak egy 15M (időarányos) kemény plafonja van, itt nincs Katás 12M felett +40%, itt kiesel belőle és 4 évig nem lehet újra (hogyezmekkorafasság :U ). A 80%-os költséghányad / 20% jövedelemhányaddal elérni a bérminimumot (219k) havi 1.095M-t meghaladó bevételt feltételez - amivel pedig elég közel van az ember a plafonhoz...
Vagy a megfogalmazás rossz, és nem az "átalányban megállapított jövedelem", azaz 20%, hanem a bevétel egésze kell elérje a bérminimumot? Ez még abszurdabb lenne, mert ha 218k helyett 220k-t kapok egy hónapban, akkor 85243 Ft-ról 21560 Ft-ra esik az adó és járulék...
Feltételezem az első, tehát nem elírás, direkt arra hajtanak, hogy minimum 80k-t leperkáljon az ember, plusz még SZJA-t is.

Belengették, hogy jövőre felemelik 20.88 M-ra a plafont és minimálbér fele alatt elengedik az SZJA-t (ami 3%), próbálják vonzóbbá tenni az átalányt... de úgy érzem, hogy még mindig Katával járnék jobban, még ha 3M+-ra 40% is az adó...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#340) atenza


atenza
senior tag

Ha előző honap végén számláztam de ebben a hónapban utaltak az melyik hónapba számít bele adózás szempontjából?

(#341) Gabás válasza atenza (#340) üzenetére


Gabás
addikt

ebbe (de mit akarsz belőle leadózni?)

(#342) AeSDé Team


AeSDé Team
őstag

Sziasztok!

NAV Online Számlázós kérdés:

Egy számlámnál beállítottam teljesítési időszakot, mert ugye abban az időszakban készült az adott munka, és így véglegesítettem a számlát.

Utólag vettem csak észre, hogy az "Adatszolgáltatás státusza" nem "Sikeres", hanem "INCORRECT_HEAD_DATA_PERIODICAL_SETTLEMENT" üzenetet ír ki helyette.

A felület nem mondja el hogy ez mit jelent, sőt a teljes hibaüzenetet is a HTML-ből kellett kivadásznom. Ebben a fejlesztői dokumentációban viszont már lehet olvasni erről a hibáról: [link]
A hiba oka az, hogy kitöltöttem a teljesítési időszak eleje/vége mezőket, de nem jelöltem a számlát "periodikus"-nak.

Ez egy több hónapos számla. Mit tehetek ez ügyben? Az úgy rendben van, hogy ha egy ilyen régi számlát módosítok, kitörlöm a teljesítési időszak mezőket, és megjegyzésben hivatkozok a fenti hibára mint módosítás okára?

[ Szerkesztve ]

(#343) Lex Icon válasza AeSDé Team (#342) üzenetére


Lex Icon
senior tag

1. Ennek mi köze a KATA-hoz?
2. Ha megnézed a linkelt doksit, láthatod, hogy ez nem hiba, csak figyelmeztetés. Így a beküldésnek jónak kell lenni (Done), ezért nem szabad további variálásokat csinálni.
3. Nekem az összes számlám periodikus és nincs kitöltve a periodicalSettlement, mégis hibátlannak hozza a program.

(#344) gorje


gorje
senior tag

Sziasztok!

Vállalkozás indításával kapcsolatosan merre olvasgassak, mit javasolnátok? Nagyon új keletű dolog ez és mondhatni, semmivel nem vagyok még tisztában. Jövőre tervezném az indulást ha minden jól alakulna. Addigra szeretnék mindent "biztosra" tudni.
Természetesen egy jó könyvelőt keresek éppen ismerőseim körében.
Kérdeznék még, ha elfér itt. Egypár amatőr kérdés, hogy elinduljon a matek...

Katásként milyen bevételig érdemes csinálni és havi szinten kb. milyen költségei vannak minimum? (éves bevétel várhatólag 3 millió felett, ebben az esetben miben érdemes gondolkodni?)
Mekkora mértékű bevétel felett kell másban gondolkodni és azoknak havi szinten milyen fix költségei vannak?

(#345) barnidani válasza gorje (#344) üzenetére


barnidani
csendes tag

Szia!
itt elvileg minden fontos infó megvan a NAV részéről.
Egyéb infókért keress bátran

(#346) mis69


mis69
tag

Sziasztok!

Elnézést hogy ilyen alapvető adózási kérdést teszek fel :) Van egy termékem ami 450 ft, az előállítása 100 ft. Az adózás menete az hogy először befizetem az áfa-t ami 121,5 ft(27%) a maradékból ami 328,5 ft levonom az előállítási költséget a 100 ft-ot, így marad 228,5 ft és azt adózom? Ha szállítási költség is van tehát 450 ft plusz 100 ft szállítási költség akkor mi változik?

(#347) Pfiucska válasza mis69 (#346) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Netto bevetel - netto koltseg lesz a nyereséged es ez utan adozol.

Afat ugy fizetsz hogy az ertekesitesedbol osszejon egy adott mennyiseg ami a fizetendo, a vasarlasaid afaja (nem minden vasarlasnak vonhato le az afaja) pedig lesz a visszaigenyelheto/levonhato. A ketto kulonbozetet befizeted.(vagy visszaigenyeled ha tobb a vasarlasbol szarmazo)

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#348) djgeg válasza mis69 (#346) üzenetére


djgeg
őstag

Legjobb tudásom szerint a KATAmeg a költségelszámolás (előállítási költség) nem igazán jár kéz a kézben. (nem lehet költséget elszámolni)
Ha ÁFA körösről beszélünk akkor az előállítási költség ÁFA-ját szembe állítod az eladási oldalon fizetendővel és a különbözetet kell kell befizetni.

A példádból viszont az látszik, hogy nagyobbak itt a gondok a megértésben.
450*0,27 = 121,5 Ebből nekem az jön le, hogy a 450Ft a példádban a nettó ami 571,5Ft bruttó
(450+121,5 = 571,5)
Erre 328,5 Ft al folytatod ami 450-121,5.....
Márpedig ha a 450 Ft az Bruttó akkor az nettó az 354 Ft (354.33+95.67=450)

Ez már nem "alapvető adózási kérdés", hanem inkább matek.
Ennek tükrében és gy egyébként is inkább azt ajánlom, hogy keress egy könyvelőt inkább...

Amúgy
100+27=127
450+127=577

ÁFA szempontból van 27 kiadási és 127 bevételi oldalon. Ennek a különbözete 100 így pl havi ÁFA bevaláskor szépen levonod és fizetsz majd 100-at (Vagy visszaigényled ha később "keletkezik" több ÁFA kiadási oldalon mint a bevételin), de nem vagyok könyvelő így lehet rossz terminuszokat használok (mit hova "könyvelsz")., de nagyjából így van.

Szállítási költségen is ugyan ez a logika. Mivel csomagolóanyag/humán erőforrás stb költséged is van amúgy így szépen rá kéne tenni valamennyit arra amennyiért a futárcég tényleg elviszi azt. A logika ÁFA szempontból ugyan az, költség szempontból (adó alap csökkentés) viszont KATA nem a te vállalkozói formád, ha csak valami ne változott vagy én vagyok tájékozatlan, mert eddig úgy tudtam (és ezt hallottam mindenkitől), hogy pont ez a legnagyobb hátránya a KATA-nak (Költségek nem elszámolhatóak adóalap csökkentésre)

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#349) Pfiucska válasza djgeg (#348) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Igen, kataskent nincs koltsegelszamolas.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#350) agroman


agroman
senior tag

egy olyan kerdesem lenne, hogy tudnatok mondani egy kb. datumot amikor a NAV az elevulest le szokta konyvelni?

------

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.