Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1001) |AP| válasza Lex Icon (#1000) üzenetére


|AP|
veterán

nem adóelkerülés/csökkentés/csalás miatt tettem fel a kérdést, hanem pont azért, mert szeretném tisztán és helyesen csinálni.
Sajnos ezek szerint a könyvelő, aki annak idején segített a tevékenységek kiválasztásában nem adott helyes tanácsot.

(#1002) azbest


azbest
félisten

lett egy navos ügyfélportál is
https://ugyfelportal.nav.gov.hu/
Itt is le lehet kérni hasznos infókat, az adónaptár megfelelő kitöltésével még emlékeztetőket is küld. Bevallás hiány, adóegyenleg hiány és hasonlók kapcsán hasznos figyelmeztetéseket adhat - de persze meg kell nézni, hogy miket ismer, nem biztos, hogy mindenkinek lefed mindent.

(#1003) azbest


azbest
félisten

úgy tűnik az átalányadózók számára is lesz tételes iparűzési adó fizetési mód [link]

[ Szerkesztve ]

(#1004) TomMusic válasza azbest (#1002) üzenetére


TomMusic
őstag

Szia!
Na jó hogy linkeled ezt. Még csak most csöppenek bele ebbe az egész témába.
Írják több helyen, hogy az átalányadózás macerásabb, mint amilyen a KATA volt. De ezen az általad linkelt oldalon (pl. átalányadós AAM) pontosan nyomon lehet követni minden befizetési/jelentési kötelezettséget? Mert akkor otthon az ember maga is össze tudja kattintgatni a dolgokat (kiváltva ezzel egy könyvelő alkalmazását). Bár gondolom pl. az IPA-t itt nem lehet intézni.
Még nem néztem át tüzetesen, csak átszaladtam rajta.

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1005) maajsz válasza TomMusic (#1004) üzenetére


maajsz
senior tag

Általányadónak nem biztos, hogy nekiugranék könyvelő nélkül, ott már van béred is és azzal járó adók a nyereségadó mellett. Valamilyen könyvelő legalább konzultációs szinten mindenképp ajánlott, főleg ha most kezded a vállakozás témát.
Utána ha belejössz lehet, hogy tudod csinálni magadnak is, most már több számlázó oldal is kínál általány adó asszisztenst, viszont teljes felelősséget nem vállal.

(#1006) TomMusic válasza maajsz (#1005) üzenetére


TomMusic
őstag

Köszi a választ!
ott már van béred is és azzal járó adók a nyereségadó mellett
Hú na ez új nekem, ennek utánaolvasok.
Apropó, egy jódarabig biztos hogy csak másodállásban csinálnám, tehát emellett van heti >36 órás stabil munkaviszonyom.

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1007) azbest válasza TomMusic (#1004) üzenetére


azbest
félisten

főállás bonyolultabb. A mellékállás viszonylag egyszerű, de figyelni kell a híreket és van hogy a fizetős oldalakon vannak érdekes új infók, amihez alkalmazkodni kell

(#1008) bambano válasza maajsz (#1005) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem, nincs.
átalányadónál jövedelmed van, és arra rakódó járulékok.
nyereségadót szja szerinti adózásnál kell számolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1009) maajsz válasza bambano (#1008) üzenetére


maajsz
senior tag

Igen azt rosszul írtam, régebben szja-s voltam. A bér miatt viszont egy szinttel így is bonyolultabb mint a kata, ezért a lényeg maradna, könyvelővel való egyeztetés érdemes.

(#1010) bambano válasza maajsz (#1009) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

de nincs bér.
felmegy az online nyomtatványkitöltőre, kiválasztja a megfelelő nyomtatványt, összeklikkelgeti oszt jónapot.
ha nem áfás, akkor ennyi, valamikor még bevallja a hipát, és kész. mondjuk a hipával még én sem vagyok tisztában, de majd kezelem.
ettől függetlenül könyvelővel lehet egyeztetni, ezt én sem vetném el.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1011) maajsz válasza bambano (#1010) üzenetére


maajsz
senior tag

Szakmailag valóban eltér a bér meg jövedelem fogalom, azért ragadt meg kvázi bérnek nálam, mert hasonlóan adózol utána, mint az szja-s bér után nem úgy mint egy sima osztalék után. Illetve az ilyen dolgok miatt mint, hogy meg kell fizetni a havi minimálbér/bérminimum utáni adót akkor is ha nincs jövedelem, bár ez is csak főállás mellett. Lassan nálam is kitisztulnak a dolgok, de szerencsére még tudtam maradni katában, nem kívánom vissza az szja-s számlagyűjtögetős, könyvelővel való bajlódós időket.

A hipát én eddig magamnak számoltam, egy egyszerű bevétel kiadás excel (nem áfás) és az e-önkormányzat portálon ki is lehet tölteni a nyomtatványt. Viszont idén már átálltam tételesre, de általánynál igen utána kell nézni, mert számolós.

(#1012) azbest válasza bambano (#1010) üzenetére


azbest
félisten

A hipából azt tudtam kibogozni, amit közzétettek némelyik iparkamara oldalán, pénzügyminisztériumi [link] (bevallás benyújtás utolsó bekezdés)
hogy tavasszal hipa éves hipabevalláson kell majd szeptembertől bevallani és többféle lehetőség is van átalányadó mellé. Aztán mindenki kiszálmolhatja melyik kedvezőbb (valamelyik forgalom, van ami jövedelem alapú). Az lesz még érdekes, hogy teljes vagy fele lehet. Mert katánál alapból felezés volt 2022-ben, de amúgy elvileg külön kellett más formánál kérni a felezést és itt nem tudom ez majd hogy számít. Bár amilyen minimális összeg eleve, a nagyobbat is szívesen fizetem az önkormányzatomnak.

[ Szerkesztve ]

(#1013) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt

Vki tudja hol lehet lekérdezni az adó egyenlegem? Elvileg túlfizetésem van és ezt akarom tisztázni.

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#1014) bambano válasza FIREBLADE78 (#1013) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1015) FIREBLADE78 válasza bambano (#1014) üzenetére


FIREBLADE78
addikt

Köszi. Már sikerült

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#1016) kikinda2


kikinda2
tag

Szervusztok, tanácsot kérek a következőhöz.
KATA-s BT-m nem állított ki egy számlát augusztus 31-ig, mert úgy volt, hogy a 2020 óta folyamatosan teljesített feladatot majd átalányadózó egyéni vállalkozóként fogom tudni számlázni. A KATA BT végelszámolását elindítottam és a partner cég most nem akar szerződést módosítani, jelentős pénzzel tartozik. Kérdésem, hogy számlázhat-e a KATA vállalkozás augusztus 31-e előtt teljesített feladatot most novemberben?
Köszönöm előre is.

(#1017) Ringman


Ringman
nagyúr

kisadózónak ugye nincs mérlegfőösszege.

más cégnél került elő, hogy a kapcsolt vállalkozásokkal összegeznem kellene a mérlegfőösszegeket (a kapcsolt vállalkozás a tavaly még katás ev-m). így mit kellene beírnom, nullát? (ginop hitelprogram)

(#1018) DanielLong


DanielLong
senior tag

Sziasztok!
Jól értelmezem, hogy jövőre már csak 3 havonta kell TB és SZOCHO bevallást készíteni, így most már a minimum járulék és SZOCHO fizetési kötelezettséget főállású vállalkozás esetében három havi bontásban kell vizsgálni? Tehát míg 2022-ben mondjuk egy negyedéven belül kettő nullás és egy 1 milliós hónap esetén 2xbérminimum és 1x1millió után kellett fizetni, addig 2023-ban azonos esetben csak az 1x1millió után kéne (mert ugye 1millió>3xbérminimum).

(#1019) DanielLong válasza DanielLong (#1018) üzenetére


DanielLong
senior tag

Lemaradt a link: [link]

(#1020) DanielLong


DanielLong
senior tag

Ha esetleg valaki tudja, hogyan kéne a szeptembertől átalányadózónak HIPÁt bevallani és befizetni, az kérem segítsen. ÁNYK-ban töltöm ki a 22HIPA űrlapot, sorban a kérdéseim:
1. A vállalkozói jövedelembe bele kell számítani a mentesített jövedelmet is? Tehát egyezik az átalányadózói adóalappal (0,6*bevétel-1,2millió) vagy tisztán a jövedelem?
2. 2022-re 1%-kal kell számolni az adót? Az űrlap fixen 2%-ot ad meg, de ez lehet, hogy csak a 2023-as előleg miatt van?
3. Az "Első előlegrészlet" egyezik az M-KÖT lap E blokkjának 23. sorával?
4. Meddig kéne befizetni a 2022-es adót?
5. A 2023-as előleget május 31-ig kell megfizetni? Akkor is, ha jövőre az új fix összegű HIPA rendszer lesz?

(#1021) Floyd80 válasza DanielLong (#1020) üzenetére


Floyd80
addikt

1. A vállalkozói jövedelembe bele kell számítani a mentesített jövedelmet is? Tehát egyezik az átalányadózói adóalappal (0,6*bevétel-1,2millió) vagy tisztán a jövedelem?

A jövedelem a mentesített résszel számított összeg, bevétel x 0,6.
2. 2022-re 1%-kal kell számolni az adót? Az űrlap fixen 2%-ot ad meg, de ez lehet, hogy csak a 2023-as előleg miatt van? NY-lapon be kell jelölni a 4. pontot, mivel a kedvezmény csak kkv-nak jár, egyéni vállalkozó mikrovállalkozás általában. Így megfelezi a nyomtatvány az összeget.
3. Az "Első előlegrészlet" egyezik az M-KÖT lap E blokkjának 23. sorával? Igen.
4. Meddig kéne befizetni a 2022-es adót? 2023.05.31.
5. A 2023-as előleget május 31-ig kell megfizetni? Akkor is, ha jövőre az új fix összegű HIPA rendszer lesz? Igen.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#1022) DanielLong válasza Floyd80 (#1021) üzenetére


DanielLong
senior tag

Nagyon köszönöm a válaszod! Akkor lényegében a 2023-as előleg az maga a 2022-es adó? Ez a rész nem volt világos.

(#1023) creatorium


creatorium
tag

Sziasztok!
Meddig tud futni az új kata 0 forintos bevétellel?

(#1024) alcapone386


alcapone386
őstag

Sziasztok!

Nem nagyon pörög a téma, de azért bekockáztatok egy kérdést.
Aki maradt KATA-s, és neten árusít (facebook, jofogás, tök mind1 hol), ti előre közlitek pl.: termék leírásban, hogy csak magánszemélyeknek tudtok számlázni, vagy csak amikor bejött egy rendelés és esetleg céges lenne?
Elég f..s egy helyzet az fix :W

(#1025) Lex Icon válasza alcapone386 (#1024) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Előre kell közölni.

(#1026) alcapone386 válasza Lex Icon (#1025) üzenetére


alcapone386
őstag

Köszönöm! :R Akkor így teszek.

(#1027) maross


maross
veterán

Üdv. Most néztem rá a bp-i iparűzési adóra, gondoltam átutalok 25ezret, ezzel se legyen gond. Katás voltam, újkatás vagyok, 12m alatt. Ha jól látom, nem volt automatikus a tételes iparűzési adózás átállása tételesre a továbbiakban is, és október közepéig kellett volna jelenteni egy űrlapon...Mit tudok ilyenkor tenni, ha ismét az éves 50ezret szeretném fizetni, továbbra is 12m alatti bevétellel? (azt se tudom akkor most mit fogok fizetni szeptember utáni időszakban...).

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#1028) maross válasza maross (#1027) üzenetére


maross
veterán

megoldodott, ha valaki belegyalogolna ugyanebbe, dobjon egy privit.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#1029) TomMusic


TomMusic
őstag

Sziasztok!
Másodállású átalányadózóként az ONYA-n a járulékbevallást egyszerűsített módon hogy kell kiválasztani? A 2358-as nyomtatvány megvan, de nem tudom hogy ez alapból az egyszerűsített mutatja? (Ha igen, milyen lehet a teljes.. :)) )

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1030) DanielLong


DanielLong
senior tag

Régi thread, hogy külföldi pénznem esetén milyen árfolyamot kell alkalmazni átalányadózóként. Már megfejtettük, hogy a teljesítéskori számít, de most kaptam egy levelet a számlázz.hu-tól is, akiknek egészen a Pénzügyminisztériumig kellett ehhez menniük. :U
"Több hónapja foglalkoztunk az árfolyam kérdésével, ezalatt több állásfoglalást is kaptunk, sajnos ezek az állásfoglalások ellentétesek voltak, így a Pénzügyminisztériumhoz fordultunk a kérdéssel kapcsolatban.
Az ő állásfoglalásukat nemrégiben kaptuk meg. Az állásfoglalás alapján az átalányadózó egyéni vállalkozó által külföldi pénznemben szerzett bevétel forintra történő átszámítását a számlán szereplő árfolyammal kell megtenni. Az állásfoglalás alapján módosításra került a QUiCK forintosítási logikája."

(#1031) germinator66 válasza DanielLong (#1030) üzenetére


germinator66
aktív tag

Nem értem, mi volt akkor a B opció...? :)

(#1032) kikinda2 válasza DanielLong (#1030) üzenetére


kikinda2
tag

Hibás állásfoglalást adott a PM .
Pénzforgalmi elszámolás esetén a beérkezés napján érvényes MNB napi közép árfolyamot kell figyelembe venni. Semmi köze az átalány adózáshoz, a pénzforgalmi kitétel számít.

(#1033) DanielLong válasza kikinda2 (#1032) üzenetére


DanielLong
senior tag

Nincs igazad, korábban kiveséztük, itt az áfa törvény a mérvadó, vagyis a bevétel szerzése számít, ami a teljesítés lesz. (Még nullás áfa bevallást is ki kell tölteni) Azt az árfolyamot kell használni majd a tényleges számlára érkezéskor is a járulék fizetésnél. Nyugodtan keress rá a nickem bejegyzéseire itt a fórumban és látni fogod a korábbi posztokat. A kiinduló thread az volt, hogy átalányadózó külföldre nyújt szolgáltatást és ezért devizában szerez bevételt.

(#1034) kikinda2 válasza DanielLong (#1033) üzenetére


kikinda2
tag

Lehet, hogy nincsen igazam. Attól még a pénzforgalmi elszámolású vállalkozás estében a számlaadással egyidőben nem keletkezik könyvelési esemény és ezért semmilyen törvény alapján sem kell a semmit bevallani.
Pénzforgalmi esetben, akkor válik a pénzügyi esemény megtörténté ha kifizetésére került. Addig nem.
Persze mindenki úgy készíti a bevallását, ahogy jónak látja, de nem hiszem, hogy a PM-es kollégák úgy adtak állásfoglalást, hogy az jogi, bíróságon is felhasználható állásfoglalásnak számít. Tehát...

(#1035) syC


syC
addikt

Sziasztok. Egy kis segítséget szeretnék kérni. Egy vállalkozást kellene csinálnom, egy cégnek fogok dolgozni hébe-hóba. Szoftverfejlesztés lesz és kb havi 2-300e Ft bevétel lenne. Mellékállásban lenne, főállásban Ausztriában vagyok bejelentve. A kérdésem arra irányulna, hogy milyen vállalkozási formát érdemes választanom, EV általányadóval, vagy van valami, amivel jobban járnék? Költségek kb nem lesz semmi, szerintem. Baj-e ha egész évben csak egyetlen cégnek számlázok?

Köszönöm előre is.

(#1036) azbest válasza syC (#1035) üzenetére


azbest
félisten

Nem tudom így megy-e mellékállás, hogy nem itthon van a fő. Másrészt az adózás nem országválsztási kérdés, hanem leegyszerűsítve ahol valójában vagy 180 akárhány napon egy évben, ott kell adózni. Osztrák főállás mellett felmerülhet, hogy ugyan valójában melyik országban kéne. Ennek járj jobban utána szvsz. Nem lehet két országban fizetni tb-t például. Kicsit régi, itt ötletelnek hasonlón [link]

Mellékállásban az átalányadósnál évi 2.320.000 idén a 40%-os költséghányadosnál az adómentesség (szja 0, szocho 0, tb 0) határa. Mellékállásban nincs minimálbér utáni adózás a 0ás hónapokban sem. Felette rész költségarány levonás után kezd százalékosan adózni. Negyedévente online bevallások. Helyi iparűzési adó éves 46400 a 2%-os módon a határnál azt hiszem vagy fix 50 ezer 12millió bevételig a sávos módszerrel. Évente egyszer szja bevallás kiegészítés online és hipa bevallás abevjavával. Ja meg kamarai sarc 5e. Székhellyel óvatosan, mert a rezsidémon óta gond lehet lakásba jelenteni, kellhet székhelyszolgálató + a lakás az iratőrzési hely.

Főállás mellett gondolom védhető, hogy nem bújtatott munkaviszonyról van szó... bár vélelmezni bármit vélelmezhet a nav, talán jól megfogalmazott szerződéssel kezelhető és persze valóban nem céghez beülős munkaidős feladattal.

[ Szerkesztve ]

(#1037) ZavaBalazs


ZavaBalazs
őstag

sziasztok!
tavaly nyár óta szüneteltetett katás vagyok mellékállásban, most újra kéne indítani a vállalkozást, de mivel cégeknek számlázok, átalányosként. mik a teendőim, pl a katás vállalkozást meg kell előtte szüntetnem, és utána nyitni egy átalányost, vagy van valami olyan folyamat, amivel "átalakítható" a meglévő átalányosra? ha előbbi, ha jól látom, másnaptól lép érvénybe a változás, ha ezt ma elkezdem, mikorra lesz meg az átalányos mellékállású vállalkozás?
köszi előre is! :)

wir haben pflichtmitten unter heimblatt - savanyú káposzta van a bőrgatyámban

(#1038) azbest válasza ZavaBalazs (#1037) üzenetére


azbest
félisten

létezik egyáltalán a vállalkozásod? A régi kata kivezetése a szüneteltetőkre is vonatkozik.
Ha nem csináltál nyilatkozatot a régi kata lejáratának határidejéig (okt 31?), akkor most valsz költségelszámolós adószámos szja adózós módra tettek. És egy csomó adminisztrációval el vagy maradva. (régi kata lezáró bevallás előző évben, amibe kerültél annál ami kell, plusz most jártak le hipa és szja határidők is nemrég)

Lehet kéne keresned egy könyvelőt, aki tisztába tesz.

(#1039) ZavaBalazs válasza azbest (#1038) üzenetére


ZavaBalazs
őstag

köszi, akkor bonyolultabb a helyzetem, mint gondoltam, nem nyilatkoztam róla, nem adminisztráltam. szerencsére van könyvelő ismerős, csak nem akartam ezzel zargatni, de akkor muszáj lesz :)
mondjuk ha adószámos szja-s lettem, az se a világ vége - feltéve, hogy 40 órás főállás mellett elég csak az szja-t adózni, ha jól rémlik, régen így ment...

wir haben pflichtmitten unter heimblatt - savanyú káposzta van a bőrgatyámban

(#1040) azbest válasza ZavaBalazs (#1039) üzenetére


azbest
félisten

ha lakásba volt bejelentve a vállalkozás, akkor arra is gondoljatok, hogy a "rezsicsökkentés" miatt a közmű szolgálató megtagadhatja a szolgáltatást és büntető tarifát szabhat ki, ha megtudja. Lehet érdemes átvinni székhelyszolgáltatóhoz és iratőrzési helynek adni meg a lakást. Ha jól értem, talán így akkor nincs gond utána már. Egyébként gyakorlatilag semmi más értelme, csak egy újabb fizetni való csavar a rendszer hülyeségie miatt.

[ Szerkesztve ]

(#1041) germinator66 válasza azbest (#1040) üzenetére


germinator66
aktív tag

Én úgy tudom, hogy egyéni vállalkozók esetén ez nem probléma.

(#1042) arcsin válasza germinator66 (#1041) üzenetére


arcsin
senior tag

én is ugytudom hogy kft-ket stb érint. Ev-ket nem.

(#1043) TomMusic


TomMusic
őstag

Sziasztok,
Másodállású EV, átalányadózóként a 2. negyedéves bevallást július 12-ig kell kitölteni az ONYA-n?

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1044) germinator66 válasza TomMusic (#1043) üzenetére


germinator66
aktív tag

Tudtommal minden negyedévet követő hónap 12-ig kell bevallani ÉS megfizetni.

(#1045) TomMusic válasza germinator66 (#1044) üzenetére


TomMusic
őstag

Igen, közben utánanéztem és így van. :R

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1046) mis69


mis69
tag

Szisztok,

Ez valószínűleg nem KATA-s vállalkozás de nem találtam más könyvelői fórumot ahol megkérdezhetném. El tudja valaki magyarázni nekem (biztos hogy igen) hogy ez milyen adózási forma? Adózás előtti eredmény 256 445 000 ft, adófizetési kötelezettség 2 996 000 ft, adózott eredmény 253 449 000 ft. Valamivel több mint csak 1%-ot adóztak vagy én értem félre? Laikus vagyok a témában ahogy látszik.

(#1047) azbest válasza mis69 (#1046) üzenetére


azbest
félisten

Ez nem adózási mód, hanem "összköltség eljárású eredménykimutatás".

ilyen lehet, de a te táblázatod mellól hiányzik az adóalap módosító tétel, ami minuszban közelítette az adózás előtti eredményt és utána annak a valamekkora százaléka %-a lett az adó (talán 9% társasági adóval?). Gondolom az ebeszámolón valahol szerepel az is, hogy milyen levonásokat számíthatott bele.

Nem biztos, hogy pont ilyen, de talán ezek is csökkentő tételekre példák [link]

Ezért is volt fogalmatlan, aki a katásokat adócsalónak titulálta, mikor nagyobb vállalkozások sokszor pofátlanul jóváírhatnak mindenféle címszóval komolyabb összegeket.

[ Szerkesztve ]

(#1048) mis69 válasza azbest (#1047) üzenetére


mis69
tag

Akkor egy jó könyvelő a megoldás mint általában :)

(#1049) Pfiucska válasza mis69 (#1048) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Ahogy felettem irtak, ez egy eredmenykimutatas. Ami nagyon fontos es gyakran osszekeverik az emberek, hogy bar 9% a tarsasagi ado (es altalaban eredmenykimutatasban ez szerepel, DE nem mindig), az adozas elotti eredmeny nem egyezik meg azzal az osszeggel ami az ado alapja + vannak adokedvezmenyek is.

Egyebkent az ebeszamolon kozzetesznek kiegeszito mellekletet is, ahol a normalisabb cegek levezetik, hogy hogyan jott ki az adojuk.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#1050) azbest


azbest
félisten

hm, ez a decembertől változó minimálbér azt hiszem kicsit megkavarhatja az átalányadósok utolsó bevallásait is valsz. A mellékállásosoknál, ha utolsó negyedévben nincs bevétel, akkor lehet javítaniu kell az előzőt, ha az már túlment az adómentes határon, mert változik az éves határa decemberi minimálbér határ változás miatt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.