Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#701) Ringman válasza Lex Icon (#699) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi.

én ki fogok esni a katából, így az első lesz a forgatókönyv az általad írt lehetőségekből.

minimális bevételem van magánszemélytől (évi 1-2 projekt, ami elől nem tudok elugrani), a katával együtt járó aam elsősorban az önkormányzatoknak volt kedvező (áfával nem tudnak mit kezdeni), így átalányadózni fogok a továbbiakban - mellékállásban.

(#702) Lex Icon válasza azbest (#700) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A link nem jó, de ha ennyire nem jó a táblázat, akkor érdemes a korábban itt berakottakat használni vagy továbbfejleszteni.

(#703) Ringman válasza azbest (#700) üzenetére


Ringman
nagyúr

link nem jó.
Már elérhető az adózási mód választását segítő kalkulátor

A kalkulátorral az éves vállalkozói bevétel összegének megadása alapján egyszerűen kiszámítható
a személyi jövedelemadóról szóló törvény[3] szerinti átalányadó[4],
illetve a vállalkozói jövedelem szerinti adózás[5]
alkalmazása esetén fizetendő közterhek (szja, járulék, szociális hozzájárulási adó, helyi iparűzési adó) összege.
A kalkulátor a legegyszerűbb eseteket kezeli, a számítások tájékoztató jellegűek.
A kalkulátor nem számol az összevont adóalapba tartozó, átalányban megállapított jövedelemre, illetve vállalkozói kivétre érvényesíthető kedvezményekkel (négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, 25 év alatti fiatalok kedvezménye, személyi kedvezmény, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény), ugyanakkor az átalányadózással kapcsolatos számítások elvégzésekor az átalányban megállapított jövedelem adómentes részét figyelembe veszi.
A kalkulátor a vállalkozói jövedelem szerinti adózásnál (általános szabály) a fizetendő adót csökkentő kedvezményeket, és az osztalékadó alapját esetlegesen csökkentő módosító tételeket sem veszi figyelembe.

[ Szerkesztve ]

(#704) Ringman


Ringman
nagyúr

kicsit elvesztem a részletekben, a szochoval mi van, mi hová számít be, mi adódik össze mivel?

Ha mellékállásban átalányadózok és mellette ugye főállásban dolgozom, akkor mindkettőhöz kell majd szocho-t fizetni (évi x millió fölött).

Ha ezen felül osztalékot is ki akarok venni egy cégből, akkor a fenti kettő egyaránt hozzájárul a szocho felső korlátjához?

(#705) azbest válasza Ringman (#704) üzenetére


azbest
félisten

ha jól emlékszem a szochós nav füzetben van pont osztalékos példa is
https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/inf_fuz/2022
03. információs füzet - Az egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége
49. információs füzet - A szociális hozzájárulási adó

(#706) Floyd80 válasza Ringman (#704) üzenetére


Floyd80
addikt

Az átalányadós jövedelmed a szja bevallás főlapjára kerül (15. sor) az összevont jövedelmekhez, tehát beleszámít a felső határ számításba. De valószínű a bejelentett béred* miatt amúgy sem lesz problémád, hogy szochót kelljen fizetni.

*hiszek a ksh-nak :DDD

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#707) Ringman válasza azbest (#705) üzenetére


Ringman
nagyúr

van példa:
Például, ha az egyéni vállalkozó munkaviszonyában elért összevont adóalapba tartozó
jövedelme 4 200 000 forint és 1 500 000 forint osztalékalapja lesz, akkor 600 000 forint után
kell szociális hozzájárulási adót fizetnie.

ez teljesen érthető, de a 4,8m-es limitbe az átalányadós jövedelem miatt kifizetett szocho-t is bele kell számolni?

tehát átalányadózásnál az összevont jövedelembe mi számít bele, x%-os átalányköltségnél a 2 millió fölötti bevételek (100-x)%-a?

pl. 4 milliós bevételű mellékállású átalányadónál 2 000 000 ×(1-0,4) = 1 200 000 még hozzáadódik az összevont adóalaphoz, így a fenti példát kibővítve 5 400 000 az összevont adóalap, így osztalék után már csak szja-t kell fizetni, szochót nem?

(#708) Ringman válasza Floyd80 (#706) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi.

amúgy a bejelentett bérem is eléri a limitet, de ettől függetlenül még érdekel a dolog.

(#709) Floyd80 válasza Ringman (#707) üzenetére


Floyd80
addikt

Igen, a korrigált adóalapod ev-ként 1.200 eFt lesz, ez kerül a 4.200 eFt mellé összevont jövedelemnek.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#710) germinator66 válasza Ringman (#701) üzenetére


germinator66
aktív tag

Az AAM nem kötődik a KATA-hoz, átalányadózás esetén is lehet választani pl.

(#711) Ringman válasza germinator66 (#710) üzenetére


Ringman
nagyúr

persze, az meg fog maradni ugyanebből az okból (már kata előtt is az voltam), csak a kata is jó konstrukció volt nekem.

---
#709 Floyd80
köszi

(#712) Louies


Louies
tag

Sziasztok! Lenne egy kérdésem . Egy cégnek adott naptári hónapban van maximalizalva hány és mekkora összeget számlázhatok ki katás AAM vállalkozóként?
Felteszem azt csináltatok 3 db 150.000 számlát is egy cégnek ugyanazon hónapban.

''Okos ember leírja, ha érdekeset hall, a buta nem, mert azt hiszi, meg tudja jegyezni.''

(#713) maajsz válasza Louies (#712) üzenetére


maajsz
senior tag

Nincs havi limit, évi van. Ellőheted 2 hónap alatt is a 12M-t (egy parner felé 3M), csak akkor 10 hónapig ne számlázz ha nem akarsz pluszban fizetni.

(#714) patus11


patus11
csendes tag

Sziasztok! Katás bt-m van, egyéni vállalkozó leszek. A bt-ben helyettem nyugdíjas anyám lesz a beltag. Eddig egyszerűsített végelszámolásban gondolkoztam, de mi van, ha megmarad a bt, nulla tevékenységgel, nulla bevétellel? Nyugdíjas beltaggal/a céggel kapcsolatban lenne bármilyen költség?

(#715) rlaci10 válasza patus11 (#714) üzenetére


rlaci10
csendes tag

A Bt nem maradhat katás ezt gondolom tudod. A legjobb tudomásom szerint kötelező lesz könyvvizsgálót felkérned az adónem váltáshoz de ez egyszeri költség. Évi 5.000 ft kamarai hozzájárulást meg kell fizetned, a kötelező vállalkozói bankszámlának is lehetnek fix költségei illetve attól függetlenül, hogy alvó cég beszámolót kell készíteni, valamennyi könyvelési díj biztos lesz.

(#716) Floyd80


Floyd80
addikt

Átalányadó kalkulátor

[link]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#717) arcsin


arcsin
senior tag

Bedobom ide is.
Van egy magyar vállalkozás akik ilyen digitális könyvelőként működnek. Egy személyes könyvelőnél olcsóbb a legolcsóbb havidíjuk kata/átalány esetén. Van évente egy bérszámfejtés, max 1000 számla. Ha valaki épp könyvelőt keresne, annak egy jó lehetőség lehet.

(#718) lacima


lacima
tag

Sziasztok!

Tudja e valaki, hogy hol tudom megnézni, hogy a kiszámlázott szolgáltatásom milyen költséghányadba tartozik? Jelenleg a Bt.-m katásként Rendszerkarbantartási szolgáltatást számláz több cégnek. Ezután ezt Egyéni vállalkozóként szeretném csinálni főállás mellett. Ez belefér a számítógép szerviz körbe? Még hálózatépítést szoktam számlázni alkalmanként.

Köszi,
Laci

(#719) inf3rno válasza lacima (#718) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nekem is vannak olyan dolgaim (adatvédelem), amire elég nehéz tevékenységet ráhúzni. Be szoktam írni valamit, ami ahhoz közeli, aztán kész. Szerintem a világon senki nem nézi meg. Állítólag ezek statisztikához kellenek, vagy ha engedély köteles a tevékenység, akkor esetleg ahhoz. Arra még nem jöttem rá, hogy engedélyt hogyan lehet beszerezni, állítólag az illetékes kamarát kell keresni ezügyben, és ők útba igazítanak. Még megpróbáltam idén, hogy megnézem a konkurencia mire van bejelentve. Le lehet kérdezni minden cégre a TEÁOR számokat, de ők is ugyanígy tanácstalanok voltak, és beírtak egy tucat dolgot, majd csak jó lesz valamelyik alapon.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#720) Floyd80 válasza lacima (#718) üzenetére


Floyd80
addikt

A szolgáltatásod valószínű 40%-os költséghányaddal alkalmazható, ez inkább 6203, 6209 TEÁOR.

Itt meg tudod nézni, ami a szerviz 95.10.10-be beleférne. 62.02 környékén meg az IT szolgáltatásokat találod.

TESZOR'15 tartalom (ksh.hu)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#721) lacima válasza Floyd80 (#720) üzenetére


lacima
tag

Igen ahogy nézem 40%-ot kell alkalmazni.

(#723) |AP|


|AP|
veterán

jelenleg másodállásban katázom (építészeti tervezés).
Van heti 40 órás bejelentett munkahelyem, de voltak egyéb megbízásaim, amiket katásként tudtam kiszámlázni.
Adná magát az átalányadó, a különböző helyeken fellelhető átalányadó kalkulátorok segítségével az jött ki, hogy ~3,2M éves bevételig nagyjából ugyanott lennék, mint a mellékállású KATÁ-val.
Ami visszatart az a megnövekedett adminisztráció. Sokszor van, hogy hónapokig semmi extra megbízás, de ugye átalányadósként ekkor is kellene minden hónapban adminisztrálni.

Annak van bármi akadálya, hogy áttérjek átalányadóra, majd szüneteltessem a vállalkozást?

(#724) Floyd80 válasza |AP| (#723) üzenetére


Floyd80
addikt

Nincs akadálya: az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#725) Floyd80


Floyd80
addikt

Ruszin Zsolt, az Magyar Könyvelők Országos Egyesülete alelnöke, könyvvizsgáló, igazságügyi adó- és járulékszakértő gyakorlati példákkal mutatta be az átalányadózás részleteit.

Kinek és miért érdemes áttérni a katáról az átalányadózásra? (444.hu)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#726) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Én is a költséghányad besorolással vagyok gondban. A könyvelő sem tud csak találgatni. Ugyebár külföldről rendelek alkatrészeket, amiket egy saját tervezésű nyáklapra ültetek rá, összeszerelem, a mikrovezérlőt felprogramozom, majd bedobozolom, és internetes megrendelésre feladom. Bízom benne hogy erre ráhúzható az internetes csomagküldő kereskedelem, mert eddig ezt ilyen címszó alatt futtattam. Ha ez maradhat internetes kereskedelem, akkor a 90%-ba kerülök ami nagyon jó. Szerintetek?

Persze ettől függően van Programozói és nyáklap gyártási tevékenységi köröm is... Nem tudom azok milyen hányaddal számolnak...


[ Szerkesztve ]

(#727) Remov válasza tonermagus (#726) üzenetére


Remov
aktív tag

A Központi Statisztikai Hivatal tudja megmondani, hogy elfogadható-e a tevékenységi kör a tevékenységedre, de én szerintem nem, szerintem ez már bőven a Programozói és nyáklap gyártási tevékenységkör alá tartozik, ami 40%os költséghányaddal rendelkezik.

(#728) maajsz válasza tonermagus (#726) üzenetére


maajsz
senior tag

Legutóbb egy vállakozási csoportban úgy informáltak, ha több tevékenységből áll a vállalkozás akkor sajnos a rosszabbik költséghányaddal kell számolni. Ha a könyvelő nem tudja lehet érdemes adótanácsadót is felkeresni, mert ha elég sok a költséged de még sem férsz be a 80%-os általány alá akkor lehet, hogy még az SZJA szerintivel is jobban jársz, mint a 40%-ossal.

(#729) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

KATA-s cég megszüntetés könnyítés, ill. ekho könnyítés:
Könnyítésről döntött a kormány: a katásokat segítenék az áttérésre

(#730) Ringman válasza Lex Icon (#729) üzenetére


Ringman
nagyúr

amúgy az ekhot is kiterjeszthetnék (kb bármilyen freelancernek) vagy beszánthatnák nyugodtan, mert pár foglalkozásnak külön adónemet fenntartani igazából semmi értelme, igazából szimplán egy lobbitevékenység eredménye az egész.

(#731) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Mennyi számlát lehet írni szeptemberig? 8x1M? Valaki azt mondta nekem, hogy lehet 12Mig.
Köszi :R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#732) Lex Icon válasza daninet (#731) üzenetére


Lex Icon
senior tag

8x1,5M=12M-ig lehet.

(#733) daninet válasza Lex Icon (#732) üzenetére


daninet
veterán

príma. Köszi

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#734) longwild válasza Lex Icon (#732) üzenetére


longwild
aktív tag

erre van valamilyen hivatalos forras, hogy 12M a KATA hatar aug 31ig?

Tuti nem 8hónap x 1M = 8M a határ?

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#735) Lex Icon válasza longwild (#734) üzenetére


Lex Icon
senior tag

[link]
III. Közös szabályok
A régi katás vállalkozásnak a 2022-es évre 40 százalékos mértékű adót akkor kell fizetnie, ha a 2022. augusztus 31-éig megszerzett bevétele meghaladja a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok és 1,5 millió forint szorzatát.[11]

(#736) longwild válasza Lex Icon (#735) üzenetére


longwild
aktív tag

Nemrég mondta ismerős, hogy ez szép és jó. Azonban az ÁFA mentesség határa 8M marad, azaz ha valaki 12-t szamlaz, akkor keletkezik egy szép adag ÁFA kötelezettsége. Igaz ez?

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#737) maajsz


maajsz
senior tag

Igen, az áfa mentesség maradt 12M/év. Szóval ha AAM, akkor 8 felé nem érdemes menni, mert azonnal átdobja az áfakörbe és nem is léphet vissza. Legalább is eddig évfordulóknál így volt, valószínű az "új" Katára váltáskor is így lesz.

(#738) Lex Icon válasza longwild (#736) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az ÁFA mentesség határa 12M/év. Ha szeptembertől év végéig továbbra is vállalkozó lesz (pl. átalányadós), akkor nem kell arányosítani.

(#739) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Egy kicsit elvesztem az adózás mértékében.
Másodállású EV-ként általányadózási formát választanék.

A könyvelő azt mondta hogy kb. ~15%-ot kell leadóznom a jövedelem után (talán az SZJA), mivel minden mást a főállásom után fizetek. Viszont most kaptam olyan infót is, hogy ~46%-ot kell adóznom a jövedelem után másodállásban is, ugyan úgy be kell fizetnem a TB-t, stb járulékokat.

Most akkor melyik az igaz?

(#740) longwild válasza Harcipocok84 (#739) üzenetére


longwild
aktív tag

Talán segitség lehet a NAV hivatalos kalkulátora:

[link]

Letölthető excel

[ Szerkesztve ]

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#741) germinator66 válasza Lex Icon (#738) üzenetére


germinator66
aktív tag

Tudtommal az ÁFA-t nem kell arányosítani, az már 01.01-jén fennáll.

Jav.: úgy látom arányosítani akkor kell, ha év közben kezdi valaki, de érdekes módon pl. szüneteltetés esetén az AAM keretet nem kell csökkenteni.

[ Szerkesztve ]

(#742) longwild válasza germinator66 (#741) üzenetére


longwild
aktív tag

Ha valaki 2éve folyamatosan katazik, akkor most idénre mennyi a kata és áfamentességi kerete augusztus 31ig?

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#743) julius666 válasza longwild (#742) üzenetére


julius666
addikt

KATA keret: szeptemberig 12m
ÁFA keret: év végig 12m. Ha folytatod szept után más adónemben (átalány vagy sima költségelős ev) akkor a szept előtti KATA-s és a szept utáni számláid összeadódnak, együtt csökkentik az ÁFA kereted!

(#744) Lex Icon válasza germinator66 (#741) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Igen. Az év közbeni kezdés esetén kell arányosítani, megszűnésnél nem.

(#745) azbest válasza Harcipocok84 (#739) üzenetére


azbest
félisten

nem egy fix százalék van. Mellékállásban az első 2 millióig adó és járulékmentes, de hipát kell fizetni. Után pedig a bevételed után kell szja, tb és szocho, hipa. Ha amúgy minden mással együtt a minimélbér 24x-esét elérte már a jövedelmed, akkor szochót már nem kell (gondolom ezt utólag lehet visszaigényelni, mert év közben még nem lehet előre tudni).

A rezsicsökkentős változások kapcsán a székhely is problémás lehet, ha otthonra van bejelentve. Augusztustól gond lehet a villany és gáz számlával emiatt.

[ Szerkesztve ]

(#746) Lex Icon válasza Harcipocok84 (#739) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ebben a cikkben vannak táblázatok a különféle esetekre.

(#747) germinator66 válasza Lex Icon (#744) üzenetére


germinator66
aktív tag

Tehát ha valaki az év első napjától AAM, és 09.01-től megszünteti a vállalkozást, akkor ugyanúgy megvan a 12M az AAM-re is 08.31-ig.

(#748) Harcipocok84


Harcipocok84
junior tag

Internetes csomagküldő kiskereskedelem főtevékenység esetén egy esetleges NAV ellenőrzés során gondolom igazolnom kell az általam árult eszközök eredetét.

Mi van akkor ha én a saját magam által kézzel gyártott eszközöket árulom? Az alkatrészeket mint magánszemély megveszem, összeszerelem, majd mint vállalkozó egy webshopban árulom, számlán csak az eszköz neve fog látszani. Ez járható út vagy mindenképpen fel kell vennem az építéshez szükséges tevékenységi köröket? (elektronika)

(#749) julius666 válasza azbest (#745) üzenetére


julius666
addikt

Ha amúgy minden mással együtt a minimélbér 24x-esét elérte már a jövedelmed, akkor szochót már nem kell (gondolom ezt utólag lehet visszaigényelni, mert év közben még nem lehet előre tudni).

Pont ma egyeztettem könyvelővel, sajnos SZOCHO nem limites. De a NAV kalkulátorában se maxolódik ki, ha különböző jövedelmekre próbálgat az ember.

Átalányadónál az adózás hasonlóan működik, mint rendes munkaviszonynál. SZOCHO-nak a max értéke csak egyéb jövedelmeknél (pl. osztalék) játszik - oda viszont számít az átalányadónál befizetett hozzájárulás. Tehát simán lehet többet kell fizetni átalányadó esetén a minibálbér 24-szeresére számolt SZOCHO-nál, viszont akkor ha van mellé USA részvényből befolyó osztalékod, arra már nem kell SZOCHO-t fizetni egyáltalán.

(#750) azbest válasza julius666 (#749) üzenetére


azbest
félisten

a nav kalkulátora egy nagy nulla, csak egy leegyszerűsített alapesetet kezel. Ezt le is írják.

Nav Információs füzetek - 2022
03. információs füzet - Az egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége

szochó törvény [link]

nekem úgy tűnik, hogy de, van limit és de minden jövedelemre közös a limit.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.