Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#951) pvt.peter válasza Floyd80 (#950) üzenetére


pvt.peter
őstag

Köszönöm szépen a válaszokat, illetve az infókat.
Közben utána kérdeztem a 1819 -es vonalon.
Az illető azt mondta, hogy az esetemben bekell adni egy 22KATA nyomtatványt 0 -ás bevallással.
Utána decemberben automatikusan megszűnik a szüneteltetett vállalkozás, majd köv. évben kell még egy bevallás a szeptember - december közötti időszakról.
És igen, az lett volna a legegyszerűbb, ha szeptember 1 -ig megszüntetésre kerül a vállalkozás, így nem kellett volna semmit se beadni.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#952) Floyd80 válasza pvt.peter (#951) üzenetére


Floyd80
addikt

Akkor lesz még egy, a jövő májusi szja-ban (2253) a 13-as lapot is ki kell tölteni, ha már ennyire ráugrottak a nullás bevallásokra.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#953) pvt.peter válasza Floyd80 (#952) üzenetére


pvt.peter
őstag

Igen, pontosan.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#954) bambano válasza pvt.peter (#951) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a vállalkozást bármikor megszüntetheted, és amikor megszűnik, kell beadni 22kata beadványt.
nem értem, mit vakaródzol, kb. 10 perc kitölteni két nyomtatványt és beküldeni, vagy belépni az online nyomtatványkitöltő rendszerbe és beadni. Ehhez képest napok óta itt vakarod a rezet, hogy mi legyen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#955) pvt.peter válasza bambano (#954) üzenetére


pvt.peter
őstag

"és amikor megszűnik, kell beadni 22kata beadványt"
A NAV -os ügyintéző szerint ez nem így van.
Pont ezért vakarom a rezet napok óta, mert:
1. nem foglalkoztam ezekkel a dolgokkal 2020. év vége óta
2. ellentmondásos információkat olvasok itt is, ott is

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#956) DanielLong


DanielLong
senior tag

Esetleg más is kapott a NAV-tól levelet, hogy tartozik a szeptemberi TB befizetéssel? A TB bejelentést még augusztus végén megcsináltam, de akkor lehet, hogy valami félresiklott?

(#957) Lex Icon válasza DanielLong (#956) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A szeptemberi "TB"-t okt. 12-ig kell megfizetni. Most még biztos nem.
A TB bejelentést 09.01-es kezdéssel adtad be?
Esetleg az augusztusi KATA-t hiányolhatják, amit e hó 12-ig kellett volna megfizetni.

[ Szerkesztve ]

(#958) DanielLong válasza Lex Icon (#957) üzenetére


DanielLong
senior tag

Az augusztusi KATA biztosan el lett utalva, azt csekkoltam.

Az ugyfelportal.nav.gov.hu-n azt látom, hogy a T1041 be lett fogadva, TB jogviszony kezdete 09.01., jogviszony kódja 1341-egyéni vállalkozó. Átalányadózói tevékenységem kezdete is 09.01. a rendszerükben. Olyasmire tudok gondolni még, hogy 08.31-én utaltam az utolsó KATA-t, de már 28-án beküldtem a T1041 és a T101E nyomtatványokat. Bár szerintem ezzel biztosan nem vagyok egyedül.

(#959) Lex Icon válasza DanielLong (#958) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A folyószámládon mi szerepel ezzel kapcsolatban? Elő van írva a TB és szochó adónemen szeptemberre?

(#960) DanielLong válasza Lex Icon (#959) üzenetére


DanielLong
senior tag

Csak a TB, 8400+244Ft, de azt nem látom sehol, hogy ez melyik hónapra vonatkozik. Logikusan az augusztusinak kéne lennie.

(#961) Lex Icon válasza DanielLong (#960) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ja, 8400? Az nem TB, hanem egészségügyi szolgáltatási járulék, amit akkor kell fizetned, ha sehol sincs biztosításod. Vagy nem vették a T1041-esed vagy valami egyéb gebasz van.
Vagy az egy korábbi összeg. 244 Ft 2018-ban volt az 1 napra eső eü.szolg. járulék.

[ Szerkesztve ]

(#962) DanielLong válasza Lex Icon (#961) üzenetére


DanielLong
senior tag

Húha, lehet hogy még az év elején a vállalkozásom bejelentése előtt kimaradt egy hónap TB.
Akkor elnézést, hogy fárasztottalak, de köszönöm a segítséged! Ha van TG, akkor törölhetőek a hsz-ek.

(#963) Lex Icon válasza DanielLong (#962) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Dehogy töröljék, ha már ennyit görcsöltünk vele, más is megtalálja ha ilyen gondja van. ;)

(#964) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt

Valamit nem értek. Ha elmegyek legalább 36 órás munkaviszonyban dolgozni és a vállalkozási formám tételes átalányadózás lesz ev-ként,akkor a milyen költséget kell fizetnem havonta?
Olvastam olyat,hogy ha max 35 órás bejelentett állásom van,akkor csinálhatom ugyanúgy az új katat. ( Ugye nincs céges számla). Ez igaz?

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#965) Floyd80 válasza FIREBLADE78 (#964) üzenetére


Floyd80
addikt

36 órás munkaviszony mellett lesz egy mentesített rész, ami szja és járulékmentes, ez 2 mFt bevételig alkalmazható. Ezen felül szerzett jövedelem szja és szocho + járulékköteles lesz, a járulékot, szochót havonta (bevallási kötelezettség akkor is ha nullás), az szja előleget negyedévente kell fizetni.

A munkaviszony miatt csak a tényleges jövedelem után kell adózni, nincs nincs minimum járulékalap. Tehát 1.2 mFt jövedelem után már 18.5% TB, 13.5%szocho és 15% SZJA.

36 óra alatt, részmunkaidő mellett lehetsz katás.

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#966) azbest válasza Floyd80 (#965) üzenetére


azbest
félisten

átalányadónál mindenkép megvan az szja és járulékmentes rész (mértéke a költséghányadtól függ, az alap 40% -nál 2m bevételig), nem csak másodállásnál. Főállásban minden hónapban van egy minimum járulékteher, 0 bevétel mellett is. Szóval igaz, amit írtál, csak azért tettem hozzá, nehogy más félreértse.

Lényegében az átalányos mellékállásban a legjobb, mert 0 bevételes hónapra 0 terhe van (de papírmunka van vele). Az új kata meg csak főállásként lehet és csak magánszemélynek( kivéve taxi)

[ Szerkesztve ]

(#967) atenza


atenza
senior tag

Sziasztok,

főállás mellett eddig másodállású katás voltam, most ugye megszűnt az, ahogy olvasom itt a forumban, ilyenkor áttesznek vszja-ra?

Már nem akarom folytatni a vállalkozást a főállás mellett, van valami teendőm? Ha nem csinálok már semmit és nem akarok fizetni semmit vállalkozásként, akkor ezt a vszja-t meg kell szüntetnem?

Illetve, ha jól értem a bevételi nyilatkozatot be kell nyújtani 22kata nyomtatványon.

(#968) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt

Tök jó. Akkor valszeg marad a kata. 35 óra is elég papíron;]

[ Szerkesztve ]

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#969) FIREBLADE78


FIREBLADE78
addikt

Sorry a láma kérdésért. Aki váltott katáról általányra, új adószám lett vagy maradt a régi? :DDD

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#970) Floyd80 válasza FIREBLADE78 (#969) üzenetére


Floyd80
addikt

Marad, sőt törlés után is általában visszaadják. :)

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#971) FIREBLADE78 válasza Floyd80 (#970) üzenetére


FIREBLADE78
addikt

Akkor nem kell új működési engedély sem. Zsír.

Macbook pro retina 2013 late, ájfon 14 pro, BMW i4

(#972) maross


maross
veterán

Üdv. Záróbevallás kell annak is, aki átment újkatába? Nav oldalán ahol néztem a teendőket, nem láttam, de ma beparáztattak. A 22T101E-t már leadtam.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#973) barnidani válasza maross (#972) üzenetére


barnidani
csendes tag

Igen, be kell nyújtani.

(#974) maross válasza barnidani (#973) üzenetére


maross
veterán

Köszi szépen.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#975) mauimagic


mauimagic
aktív tag

Sziasztok!
Katásból általányadós lettem, a 22T101E és 22T1041 nyomtatványt beküldtem.
Az új könyvelőm azt mondja, hogy új adószámot kell igényelnem, a régit nem fogom tudni használni, de még "nem volt ideje" a papírjaimmal foglalkozni...
Többektől is azt hallottam, hogy ez hülyeség, mi az itteni álláspont?

A számlázz.hu felületén úgy tűnik, hogy számlázhatok tovább általányadósként, a régi adószámommal, de nem szeretném lestrornózni az egész szeptemberemet, ha mégsem így lenne...

(#976) Floyd80 válasza mauimagic (#975) üzenetére


Floyd80
addikt

Az adószámot az egyéni vállalkozó kapja, az adókód változhat a nyolc szám után, a megyekód is a végén, de az alapazonosítód marad, a NAV-nál azzal tartanak nyilván.

Lehet arra gondolt, hogy a számlán már nem tüntetheted fel a kisadózó jelölést.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#977) DanielLong


DanielLong
senior tag

Felmerült nálam három kérdés, amiben talán a tapasztaltabb kollégák tudnak segíteni:
Státusz: főállású egyéni vállalkozó, külföldre számlázok.
1. Kaptam egy könyvelőtől egy táblázatot, amelyben az első havi átalanyadózós bevétel 2m+bérminimum ft felett van , legyen a kerek szám kedvéért 3m. Ekkor ebből a táblázat szerint 2m ft után nem kell SZJA-t fizetni, viszont meg kell fizetni a 260ezres bérminimum alapján a TB-t és Szochót, tehát 38 025+48 100 Ft-ot. A fennmaradó 1m ft-ra pedig ugye a 60% jövedelem arány alapján kell megfizetni az SZJA, TB és Szochó hármast. Na most átnéztem a NAV-os kis füzetet és az alapján szerintem nem kéne fizetni a 2m után se TB-t se Szochót, de lehet, hogy valamiről nem tudok. Ti hogy tudjátok?
2. €-ban számlázok, milyen árfolyam alapján kell majd adóznom és számolnom az idei 8 milliós keretet? Ugye KATÁnál a számla kiállításának napján érvényes MNB árfolyam volt irányadó, viszont úgy tudom, hogy az átalányadózás pénzforgalmi elszámolású, tehát a bevétel tényleges beérkezésének hónapjában keletkezik csak bevételem, ami után adóznom kell. Viszont arról nem találtam
3. Abban a hónapban, amikor 0 ft bevételem van, a bérminimum alapján kell TB-t és szochót fizetnem, de SZJÁ-t nem kell, ugye?

(#978) azbest válasza DanielLong (#977) üzenetére


azbest
félisten

az elsőre, valamit benéztél. Nem egy bérmimumumot és még pluszban a korrigált adóalapot külön-külön számolják tb és szochó alapnak. Hanem a korrigált adóalap ami a tb és szochó számításhoz számít. Ebben már nincs benne a költség és a mentesített keret.
Ha kevesebbre jönne ki a korrigált adóalap, mint a bérminimum, akkor lenne az hogy helyette a bérminimumot kell venni, mert legalább annyi tb és szochó kell. És a szochó alapja főállásban még fel van szorozva 1,125-tel.

3-ra, az szja-t a korrigált adóalapra (bevétel - költség - mentesített rész) fizeted. ha 0, akkor 0.

Iparűzési adónál lesz majd az, hogy oda viszont a jövedelem számít (a bevételből költség után levont rész). Bár ott ez attól is függ, melyik fajta számítási módszert használjátok.

[ Szerkesztve ]

(#979) Floyd80 válasza DanielLong (#977) üzenetére


Floyd80
addikt

TB járulékot és szochót főállású egyéni vállalkozóként meg kell fizetni a mentesített jövedelemrész esetében is. Tehát 1.2 millió jövedelemig garantált min. bér vagy bérminimum után tb és 112.5%-a után szocho. Ha átléped az 1.2-őt, akkor havonta vizsgálni kell a jövedelmet, ha a havi összeg nem éri el a minimum járulék, szocho alapot, akkor azt, ha túllépi, akkor meg az alapján kell megfizetni. Nulla bevételnél is kell minimumot fizetni, kivéve ha pl. táppénzre mész.

Ha külföldre számlázol és alanyi mentes áfás vagy, akkor figyelembe kell venni, hogy a külföldön teljesített szolgáltatás nem része az alanyi mentes határnak, közösségi adószámot is kell kérni.

Átszámítás:

A külföldi pénznemben keletkezett bevételt, felmerült kiadást, valamint bármely bizonylaton külföldi pénznemben megadott, az adó mértékének meghatározásához felhasznált adatot a 6. § rendelkezéseinek figyelembevételével a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) hivatalos devizaárfolyamának, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapulvételével kell forintra átszámítani.

6. § * (1) * A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel a) bevétel esetében - ha e törvény másként nem rendelkezik - a bevételszerzés időpontjában...

az egyéni vállalkozó
a) bevételét olyan termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása ellenértékeként szerzi meg, amely esetében az általános forgalmi adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a bevétel forintra történő átszámításához az egyéni vállalkozó azt az árfolyamot alkalmazza, amelyet az adott ügyletben az általános forgalmi adó alapjának forintra történő átszámításához alkalmaz.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#980) DanielLong válasza Floyd80 (#979) üzenetére


DanielLong
senior tag

Köszi a választ mindkettőtöknek!
1. Akkor a könyvelő elrontotta a táblázatot, vagy keverte, mert nekem sem volt logikus, ezért inkább megkérdeztem.
2. "...a bevételszerzés időpontjában..." Ez most akkor a számla kelte vagy a pénz beérkezése? Ez az egy rész nem tiszta nekem :)
3. Köszi a megerősítést.

(#981) Floyd80 válasza DanielLong (#980) üzenetére


Floyd80
addikt

A kettes ponthoz:

Ugye KATÁnál a számla kiállításának napján érvényes MNB árfolyam volt irányadó, viszont úgy tudom, hogy az átalányadózás pénzforgalmi elszámolású, tehát a bevétel tényleges beérkezésének hónapjában keletkezik csak bevételem, ami után adóznom kell.

KATA esetében is a jóváírás napja volt a bevételszerzés napja és az akkor érvényes árfolyam.

Rád ez fog vonatkozni, az ügyletet nem ismerve, de valószínű, hogy a számlán lévő teljesítés napján érvényes árfolyamot kell szja-ba is beállítani. Tehát ha a könyvelőd az ÁFA bevallásba, ha van egyáltalán, a számla teljesítési napján számolja át az eurót adóalapnak, akkor az lesz az szja-s bevételed is.

...bevételét olyan termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása ellenértékeként szerzi meg, amely esetében az általános forgalmi adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a bevétel forintra történő átszámításához az egyéni vállalkozó azt az árfolyamot alkalmazza, amelyet az adott ügyletben az általános forgalmi adó alapjának forintra történő átszámításához alkalmaz.

Ezt a szabályt pár éve azért hozták, mert korábban az egyéni vállalkozónál árfolyamnyereség-veszteség keletkezhetett.

Tehát szja tv. 6. § 2a és Áfa tv. 80. § (1)

80. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, valamint termék Közösségen belüli beszerzése esetében, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításhoz azt a (2) bekezdésben meghatározott árfolyamot kell alkalmazni, amely
a) termék Közösségen belüli beszerzése, illetőleg előleg fizetése esetében, valamint a 60. §-ban említett esetekben a fizetendő adó megállapításakor,
b) az 58. §-ban említett esetben a számla kibocsátásakor,
c) egyéb esetekben pedig a teljesítéskor érvényes.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#982) |AP|


|AP|
veterán

mivel még nincs átalányadózós topik, ezért ide:

Egyszerűsített havi bevallás az átalányadózóknak

Végre egy jó hír, remélem tényleg egyszerű lesz. És ha jól értem nem főállású egyéni válallkozóként is lehet használni, mert csak a kiegészítő tevékenység végzése kizáró ok.

(#983) bambano válasza |AP| (#982) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem bonyolult, de a teljes történetet nem sikerült lefedni...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#984) mauimagic válasza |AP| (#982) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Billingo elvileg elkészíti a bevallást havonta, csak be kell küldeni.

(#985) azbest válasza mauimagic (#984) üzenetére


azbest
félisten

a számlázzhu melletti quick is, idén még ingyenesen. Bár lehet, nem minden esetet támogat még.

(#986) |AP|


|AP|
veterán

ezt az ONYA egyszerűsített bevallást nekem találták ki. Mellékállású vállalkozó vagyok, sok hónapban (mint pl. most is) egyáltalán nem jön bevétel a vállalkozásból.
Átalányadót választottam, tartottam tőle, hogy szívni fogok majd minden hónapban az adminisztrációval, akkor is ha nincs bevétel.
Így viszont csak néhány kattintás volt, szinte annyi, mit elutalni korábban a KATÁ-t.

Ez most kivételesen tetszik!

(#987) bambano válasza |AP| (#986) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

amíg rá nem jössz, hogy legalább két adót nem tudsz vele bevallani.
az áfát meg a hipát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#988) |AP| válasza bambano (#987) üzenetére


|AP|
veterán

alanyi adómentes vagyok, ezzel nem lesz gond.
A hipát meg egy évben egyszer kibírom.

(#989) bambano válasza |AP| (#988) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

oké, de az onya behívja a vállalkozási adataidat is, meg a kibocsátott számláid adatait is. ha a nettódat tudja összegezni, mibe került volna beletenni, hogy a bruttót is tudja összegezni és a végén, ha kártyás fizetést választasz, akkor feltegye a kötegbe az áfát is?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#990) |AP| válasza bambano (#989) üzenetére


|AP|
veterán

jó, hát azt nem mondtam, hogy tökéletes :)
Azt mondtam, hogy nekem és egyelőre tökéletes.

Hátha megcsinálják egyébként ezeket is, mert tényleg nagyjából így kellene működnie a 21. században a dolgoknak.
Én azért gondolkodtam, hogy szüneteltessem a vállalkozást mert nem akartam könyvelőt fizetni és minden hónapban szívni az adminisztrációval, de ha ez ilyen egyszerű, akkor simán elketyeg a vállalkozásom így.

Sőt, mivel én mellékállású katás voltam ,alkalmi bevételekkel egy évben, így most egyelőre jobban is jártam az átalányadóval, mert nem kell havonta fizetnem a 25k-t

(#991) Lex Icon válasza bambano (#989) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az ÁFA bevallás összetettebb annál, hogy a kimenőszámláidban összeadja. Ezért sincs benne az ONYA-ban.

(#992) bambano válasza Lex Icon (#991) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem nem.
azt mondja a jogszabály, hogyha az adóalany lemond az áfalevonási jogáról, akkor lehet egyszerűsítetten átalányadózni.
ha nem mond le a jogáról, akkor egyébként se biztos, hogy tudna onya-t használni.

különben meg ha valaki, hát a nav tudhatná, hogy hogyan kell áfát elszámolni, akkor programozzák is le. vagy legyen ott egy checkbox, hogy az én áfám belefér az onya tudásába, a másiké meg nem. vagy nézzék át visszamenőleg pár évre az áfa bevallásokat és az alapján derítsék ki, kinek lehet ilyet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#993) Lex Icon válasza bambano (#992) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha valaki ÁFA körös, miért mondana le a levonási jogáról? :F
Másrészt a NAV-nak nem áll rendelkezésére, hogy te bizonyos számlák és eseményeknél jogosult vagy levonni az ÁFA-t vagy sem, ezt dönti el a könyvelő a vállalkozás egyéb dolgai alapján. Import-export, FAD, ... Ehhez nincs elég infója a NAV-nak. A vállalkozók egy része meg nem tudja, mit kellene ki-be kapcsolni, pont ezért szoktak alkalmazni könyvelőt ÁFA bevallás esetén.
Ha láttál már 65-ös bevallást, akkor tudod, hogy van abban bőven olyan eset, amit nem tud a NAV helyetted kitölteni.
Egyébként teljesen jól van megoldva, hogy az egyszerűbb esetekre (sima átalányadós) adnak egyszerűbb megoldást a bevallásra.
Ahogy bíróságra sem mész ügyvéd nélkül, úgy vállalkozáshoz is célszerű könyvelőt felkeresni/alkalmazni.

[ Szerkesztve ]

(#994) Floyd80 válasza Lex Icon (#993) üzenetére


Floyd80
addikt

Megjegyezve, hogy az ÁFA-bevallás tervezet, az eÁFA platform még mindig jegelve van, pontosabban jól beégtek vele.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#995) bambano válasza Lex Icon (#993) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

azért, mert lehet, hogy nincs túl sok visszaigényelhető áfája, viszont bonyolítja a könyvelést.
azért ha találgatnom kellene, azt találgatnám, hogy akinél már ilyen áfalevonás meg hasonlók felmerülnek, azok nem átalányadóznak.
ettől függetlenül lehetne egy klikk a rendszerben, hogy akkor az áfát is elintézze, főleg befizetés szintjén. az tök korrekt lenne, hogy nem kell öt számlára utalgatni.

ahha, most dobták meg az adófizetési szintemet, még könyvelőre is szórjak ki pénzt...

a katának a legnagyobb előnye az egyszerűsége volt. átutaltad a havi 50 rugót, évente egyszer fizették egy-két helyi adót, meg betoltál egy bevételnyilvántartást oszt jónapot. (mondjuk ez utóbbit már egy ideje lehetett onyán kitölteni). most meg számolgass, értelmezd a rosszabbnál-rosszabb jogszabályokat, bankárkodj, stb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#996) |AP|


|AP|
veterán

átalányadós TB számolással valami nekem nem egészen logikus. Ugye úgy szól a szabály, hogy
"A szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka, ez a minimum adóalap. A társadalombiztosítási járulék alapja havonta legalább a minimálbér (járulékfizetési alsó határ). Ha az egyéni vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, minimálbér alatt a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összegét kell érteni."

Namost akkor mi a helyzet, ha főtevékenység nem igényel semmilyen végzettséget, de van olyan tevékenység is, ami igen és a számlák abból származnak?
Ez havi 20k különbséget jelent a havonta fizetendő összegben. Ezek szerint jobban megéri felvenni főtevékenységnek valami végzettséget nem igénylő bármit és melléktevékenységnek azt, amiből a tényleges bevétel van? Ez nekem nem túl logikus

(#997) Floyd80 válasza |AP| (#996) üzenetére


Floyd80
addikt

A TB törvény a személyesen végzett főtevékenységre utal, a régi törvényben volt egy magyarázat, amiből arra lehet következtetni, hogy csak egy főtevékenységre lehet alkalmazni, a többi másodlagos. Viszont visszaélni nem célszerű vele, mert a főtevékenységet nem a bejelentés dönti el, hanem, hogy a valóságban ténylegesen mit csinálsz, miből van több bevételed. Nyilván ha nem ellenőrzik, akkor meg lehet úszni.

TB-törvény magyarázatából:

Például egy egyéni vállalkozó főtevékenysége autószerelés, de mellette takarítói tevékenységet is végez. Az autószerelés középfokú iskolai végzettséget igényel, míg a takarítás nem tartozik e körbe. Ha a vállalkozó személyesen folytatott tevékenysége az autószerelés, akkor a garantált bérminimumot kell alkalmazni. Ha a vállalkozó az autószerelést alkalmazott útján látja el, és a személyesen végzett főtevékenysége a takarítás, amely nem igényel középfokú végzettséget, akkor a vállalkozó tekintetében a minimálbér az irányadó.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#998) azbest válasza |AP| (#996) üzenetére


azbest
félisten

A FEOR szám szerint főtevékenységnél
"A Módszertani útmutató alapján a 9. főcsoportban szerepelnek a szakképzettséget nem igénylő (egyszerű) foglalkozások. A 4. 5. 6. 7. és 8. főcsoportban találhatóak az alapfokú és középfokú végzettséget igénylő, az 1. 2. és 3. főcsoportban pedig a felsőfokú végzettséget igénylő foglalkozások." [link]
Hátha segít ez. Mondjuk pont az alap és közepet nem írja külön. De hátha az ottani linkek segítenek.

[ Szerkesztve ]

(#999) |AP| válasza azbest (#998) üzenetére


|AP|
veterán

köszi!
De igazából nem az a kérdés, hogy maga a tevékenység igényel-e végzettséget (vagy milyet).
Hanem, hogy mi van akkor, ha van egy főtevékenység (végzettséget nem igényel), de a legtöbb bevétel nem abból származik (hanem végzettséghez kötött tevékenységből) . Nem tudom ezt mennyire ellenőrzik/büntetik, elkezdtem keresgetni a témában.
Egyelőre ezt találtam: [link]

Eszerint érdemes lenne főtevékenységet váltani, mielőtt baj lesz

(#1000) Lex Icon válasza |AP| (#999) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A főtevékenység az, amiből a legtöbb bevételed származik. Ha nem az van bejelentve, akkor köteles vagy ezt bejelenteni.
Az OLSZ miatt minden számládat látja a NAV, így bármikor ellenőrizhetik, miből van a bevételed. Nem biztos, hogy a nem kevés bírságért érdemes kockáztatni az adócsalást.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.