Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) CartmanLand0


CartmanLand0
senior tag

Üdvözlet!

Mivel maximálisan a sötétben tapogatózom ebben a témában, ezért úgy gondoltam, mielőtt felkeresem a kormányablakot az ügyintézés miatt, tájékozódom egy picit :) Adott egy cég, aki felvenne kisebb munkára katásként. Nagy vonalakban elmagyarázták a lényeget, amit meg is értettem, de felmerültek bennem még kérdések. Mibel ápolási díjban részesülök, ezért 4 órában lennék foglalkoztatva. Ha jól értesültem, ebben az esetben mellékállású katás lehetek, ami 25ezer forintot jelent havonta. Ez valóban így van ? Illetve mekkora összeget számlázhatok így havonta ?

A jó hírnévhez egy élet munkája kell ... a lerombolásához elég egy perc ...

(#502) atenza


atenza
senior tag

Sziasztok,

eddig egyéni vállalkozó voltam, de 1,5 hónapja lett egy teljes munkaidős főállásom, de mellette szeretném megtartani az egyéni vállalkozóit.

Azt tudom, hogy ilyenkor havi 25-re csökken az adó, de ez gondolom nem megy automatikusan, kérvényezni kell.

A 22T201T nyomtatványt kell ilyenkor kitölteni és abban módosítani mellékállású katásra? Utánakerestem de nem találtam erre külön infót.

Illetve az előző hónapban kifizettem az 50-et, pedig már megvolt a főállásom, gondolom ilyenkor abból a 25-öt buktam, vagy lehet kérvényezni?

[ Szerkesztve ]

(#503) inf3rno válasza CartmanLand0 (#501) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nézz utána a burkolt foglalkoztatásnak, mert ez nagyon annak tűnik.

Buliban hasznos! =]

(#504) JóGéza válasza atenza (#502) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Nézd meg az adószámlád, lehet, hogy a NAV már a csökkentett összeget írta ki.

(#505) Lex Icon válasza inf3rno (#503) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha van főállása az pont nem burkolt foglalkoztatás. Ha nem lenne akkor merülhetne fel ez.

(#506) inf3rno válasza Lex Icon (#505) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ez alapján mellékállású katásként is előfordulhat ritka esetekben, mert legalább 2 pontnak kell teljesülni, és ez csak egy pont, hogy mellékállású. [link] De ja, végülis igazad van.

Buliban hasznos! =]

(#507) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdéssel kapcsolatban:

KATA esetében, havi bevallásnál kell áfabevallást készíteni, ha egész hónapban nem volt se kiadás se bevétel?

A segítséget előre is köszönöm! :R

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#508) inf3rno válasza Szevam (#507) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát nem tudom, de abból kiindulva, hogy most adtam le egy nullás bevallást másra, szerintem kell. Én AAM vagyok, azzal nem kell ÁFÁ-val szórakozni. Nem nagyon van kiadásom, amiből visszaigényelhetnék, illetve további előny, hogy az ÁFA körösöknél jobb árajánlatokat tudok így adni.

Buliban hasznos! =]

(#509) Pfiucska válasza Szevam (#507) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Ha afakoros vagy es havi bevallo akkor igen.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#510) Szevam válasza Pfiucska (#509) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

+inf3rno

Köszönöm a válaszotokat! :R :R

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#511) Dracula72


Dracula72
senior tag

Üdvözlet KATÁ-sok!

Kerestem, de nincs bejegyzés munkáltatói igazolás címszó alatt.

Olyan kérdésem van, hogy munkáltatói igazolás kell az iskolai ügyelethez. Feleségemnek ad a munkahelye én viszont KATÁ-s révén magamnak kell kiállítani "magam" nevére? Nincs alkalmazottam, önfoglalkoztató vagyok.

Köszönöm, ha valaki tudja a választ.
Szép napot!

( ͡° ͜ʖ ͡°) Debrecen Telefon Adás-Vétel: https://www.facebook.com/groups/1953581434945040/

(#512) Ringman


Ringman
nagyúr

ide is:

Portfolio - [link]
Az MKOE úgy tudja, hogy a Pénzügyminisztérium több könyvelői érdekképviselet háta mögött egyeztetett a katázásról, június végén. Az egyesület összefoglalta friss közleményében, hogy mi az, amit eddig tudunk a 2023.01.01-től hatályba lépő változásokról. Ezek egy része már ismert információ volt, de vannak köztük újdonságok:
12 millióról 18 millióra emelkedik az éves KATA keret
egyes tevékenységeket kiszorítanak a katázásból
a cégeknek való beszámlázás 1 millió felett különadó alá
csodálatos, aki csalt és a 3 milliót kijátszotta, az továbbra is megteszi, viszont konkrét szakmákat még jobban ellehetetlenítenek (vagy jelentős áremelésre késztetnek) a kevesebb mint 2500€/éves (!!!) kerettel.
gondolom az állami cégek továbbra is mentességet kapnának. :U
---
MKOE javaslata: [link]
A különadó helyett a szabályozás pontosítására már akkor is javaslatokat tettünk, ezeket most megismételjük:
• a 3 millió feletti különadót meg kell szüntetni
• a szüneteltetés iparűzési adó szabályait törölni kell
• a jövedelemigazoláson a BT katás tagjára kell osztani a bevételt
• a munkaviszonnyá való átminősítéshez 12 szabályra van szükség
• a 12 szabályból 2 helyett 3 teljesítését kell előírni
• a NAV közöljön munkaviszonyos esettanulmányokat
• a NAV az első katás számla után érdeklődjön.
Az MKOE véleménye szerint, Magyarországon a forgalmi típusú adóztatás a sikeres, amit alacsony kulcsú jövedelemadóztatásnak kell kísérnie, a kisadózás pedig ennek a fő eleme. A katázás tilalomfákkal és különadóval való telepakolása mindezzel ellentétes lenne.
Továbbra is várjuk a beígért 9 százalékos személyi jövedelemadót, melyhez képest már a Kata se lenne extrémen alacsony.

szerk:
A kormány szeretné kiszorítani a katázásból az ügyvédeket, brókereket, sőt még az állatorvosokat is, de közölni ezt egyelőre még nem merték, miközben Romániában éppen most bocsátották közvitára az adózási változások teljes szövegét, előzetesen, a parlamenti beterjesztést MEGELŐZŐEN.

(#513) Lex Icon válasza Ringman (#512) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ezek eddig csak javaslatok. Valahol van egy vitafórum is, arról is volt szó. Várjuk meg, hogy mi lesz belőle, mert felesleges vitatkozni olyasmin, ami lehet, meg se valósul. Elborult ötlete volt pár okosnak odafent, főleg Orbán kamarás haverjának, de remélhetőleg a jogalkotók a hülyeség egy részét kigyomlálják.

(#514) Ringman válasza Lex Icon (#513) üzenetére


Ringman
nagyúr

Majd meglatjuk, most itt tartunk.

(#515) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Megérkezett a javaslat a KATA új szabályairól

Szerk: Inkább a Magyar Nemzet oldalán kellene olvasni, mert onnan a hír, de a portfolio-sok nem tudnak számokat írni/cikket lopni. GÁZ.
"12 millió forintra emelkedne a most 8 milliós éves összeghatár" :U

Szerk2: Így végigolvasva megint nem mondtak semmit csak parlag lacika jártatta a nagy száját.

[ Szerkesztve ]

(#516) Ringman válasza Lex Icon (#515) üzenetére


Ringman
nagyúr

Az elnök szerint az semmiképpen nem engedhető meg, hogy egyesek a céges szabályok kikerülésére, adóoptimalizálásra használják azt az adóformát, ami kifejezetten a lakosságnak dolgozó kisvállalkozóknak szól.

Akkor gondolom javasolja majd, hogy az állami cégek is fizessenek buntetoadot...

(#517) germinator66


germinator66
aktív tag

KATA

Megy a gyerek a fürdővízzel...

[ Szerkesztve ]

(#518) n00n válasza germinator66 (#517) üzenetére


n00n
őstag

Jól kifingatták ezt is...

(#519) Narxis válasza germinator66 (#517) üzenetére


Narxis
nagyúr

Na ennek annyi.

Thanos was right.

(#520) germinator66


germinator66
aktív tag

Megint voltak előremutató javaslatok az érintettektől, de inkább xartak bele, és a szokásos stílusban tarrbavágták. Közben meg ígérik az EU-nak, hogy majd több lesz a társadalmi párbeszéd a törvényhozások előtt...

(#521) Ringman válasza germinator66 (#520) üzenetére


Ringman
nagyúr

közben nem kell globális minimumadó, mert idézem Közép-Európában a fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetően Európa legalacsonyabb társasági adóit kell fizetni, a globális minimumadó kivetése Magyarországon komoly adóemeléssel és munkahelyek tízezreinek veszélybe kerülésével járna

(#522) germinator66 válasza Ringman (#521) üzenetére


germinator66
aktív tag

Munkahelyeket megőrizzük, a dolgozó (vállalkozó) emberek viszont ellehetetlenítjük...

(#523) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

A Portfolio megjegyzése: "A módosítás másik pikantériája, hogy miközben elvonja a céges bevételt a katázóktól (kivéve a taxisok), vagyis a potenciális árbevételük csökken az érintetteknek, megemeli 12 millió forintról 18 millió forintra az árbevételi határt. Az érintettek ezt nemcsak furcsának találhatják, hanem igazán cinikus lépésnek."
Inkább a határt csökkentették volna akár 6M-ra. Vagy kitételként 6M lenne a céges számlák max. értéke.
Eleve egy egyéni vállalkozó, ha 18M bevételt ér el (1,5M/hó) az már nem nevezhető "a lakosságnak értékesítő legkisebb vállalkozóknak".

(#524) rgeorge válasza germinator66 (#517) üzenetére


rgeorge
addikt

Jól értelmezem, hogy megszűnik a legalább 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban lévők számára a KATA választása? Aki már ilyen és KATA-s, azzal mi lesz?

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#525) Narxis válasza rgeorge (#524) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nem szűnik meg hanem azok is 50 ezret fizetnek. Nekem legalábbis úgy tűnik.

Thanos was right.

(#526) rgeorge válasza Narxis (#525) üzenetére


rgeorge
addikt

Egyrészt
2.§.
E törvény alkalmazásában
1. egyéni vállalkozó: az Evectv. szerinti egyéni vállalkozó;
2. főfoglalkozású egyéni vállalkozó: az egyéni vállalkozó, kivéve azt, aki a tárgyhó egészében
megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:
a) legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll azzal, hogy a heti 36
órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt
munkaidőt össze kell számítani
Másrészt:
3.§
Az adó alanya a főfoglalkozású egyéni vállalkozó.
Vagyis csak főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehet KATA-s.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#527) Ringman válasza rgeorge (#526) üzenetére


Ringman
nagyúr

most olvasom, hogy már holnap szavazni akarnak róla, szerintem elég lesz pár nap múlva már a közlönyben is tanulmányozhatod.

(#528) germinator66 válasza Ringman (#527) üzenetére


germinator66
aktív tag

Valóban. Megszavazzák gyorsan, mielőtt felpuhulna...

[ Szerkesztve ]

(#529) germinator66 válasza rgeorge (#526) üzenetére


germinator66
aktív tag

Én is úgy értem, hogy mindenkinek 50e lesz, nincs könnyítés munkaviszony mellett.

(#530) germinator66


germinator66
aktív tag

Na és ezt a szeptemberi indulást hogy kell érteni? Év közben módosulnak a szabályok?! Szeptembertől nem lehet számlázni cégesre, vagy mi...?

(#531) n00n válasza germinator66 (#530) üzenetére


n00n
őstag

Itt írják, szeptember 25-ig kell nyilatkoznod, hogy maradsz-e az új szabályok szerint. Mintha csak hónap végén lehetne számlázni... :U

[ Szerkesztve ]

(#532) germinator66


germinator66
aktív tag

Ezek teljesen meg vannak huzatva: gyakorlatilag visszamenőleges a dolog, így aki idén számlázott cégnek, bukta is.

11. Átmeneti rendelkezések
15. §
(1) Az e törvény szerinti adóalanyiság bejelentésére vonatkozó nyilatkozat 2022. augusztus 1-jétől
tehető meg a 4. §-ban foglalt szabályok szerint. Az e törvény szerinti adóalanyiság bejelentésére
vonatkozóan 2022. szeptember 25-éig megtett nyilatkozat alapján az adóalanyiság a 4. § (1)
bekezdésétől eltérően 2022. szeptember 1-jétől jön létre.
(2) Az e törvény szerinti adóalanyiság választására nem jogosult, 2022. augusztus 31-én a kisadózó vállalkozások tételes adóját alkalmazó egyéni vállalkozó az Szja tv. 50-56. §-a szerinti
átalányadózás választását a 2022. adóévre vonatkozóan 2022. október 31-éig jelentheti be. A
bejelentés módját és formáját az állami adó-és vámhatóság honlapján 2022. augusztus 15-éig közzé teszi.
(3) A 2022. augusztus 31-én a kisadózó vállalkozások tételes adóját alkalmazó kisadózó vállalkozás 2022. évben – a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 8. § (6) bekezdéstől eltérően – 40 százalékos mértékű adót abban az esetben fizet, ha az adóévben augusztus 31-éig megszerzett bevétele
a) a Katv. szerinti adóalanyiság fennállásának a Katv. szerinti tételes adófizetési kötelezettséggel
érintett hónapjai és
b) 1,5 millió forint
szorzatát meghaladja.
(4) Az e törvény 3. §-a szerinti kisadózói adóalanyiságot 2022. szeptember 1-jétől választó kisadózó
2022. évben a különadót a kisadózói bevételének
a) a kisadózói adóalanyiság fennállásának az 7. § (1) bekezdés szerinti adófizetési
kötelezettséggel érintett hónapjai és
b) 1,5 millió forint
szorzatát meghaladó része után fizeti meg.

[ Szerkesztve ]

(#533) Ringman válasza germinator66 (#532) üzenetére


Ringman
nagyúr

Kétséges, hogy lesz-e a szigorított kata-szabályoknak megfelelő vállalkozó

A Niveus Consulting Group jogi iroda kommentárjában ugyanakkor úgy véli, hogy kétséges, hogy lesz-e olyan vállalkozó, aki a feltételeket valóban teljesíteni tudja és a jövőben is kata szerint fog adózni.
Ennek részben az az oka – a bt-s szigorítás mellett -, hogy javaslat szerint a katát csak azok választhatják, akik egyetlen forint bevételt sem szereznek más vállalkozástól.
Ha reálisan átgondoljuk egy átlagos, alapvetően lakosságnak szolgáltató nyelvtanár vagy fodrász ügyfélkörét, akkor is nagy eséllyel találunk benne mondjuk filmes munkákat, céges nyelvórákat vagy építőipari kisvállalkozó esetén bedolgozást egy-egy nagyobb építőipari projektbe, ahol a számlát már cég fele kell(ene) kiállítani

----
A BKIK elnöke ugyanakkor jelezte, az új szabályok bevezetését egy új, a fehérgallérosok vagyis a cégeknek (is) számlázók számára kedvező adózású adónem megfogalmazásával együtt tartották volna célszerűnek, amit ugyancsak be lehetne vezetni ősszel.

max majd hétvégén összedobnak egy "kodifikációs remekműt"

(#534) Narxis


Narxis
nagyúr

Én katás vagyok, most akkor mihez kezdjek? :(

Thanos was right.

(#535) germinator66 válasza Ringman (#533) üzenetére


germinator66
aktív tag

A, Valószínűleg az a mögöttes cél, hogy beszántsák, csak ezt így kimondani nem volt bátorságuk, inkább ellehetetlenítik az egészet. A fodrász meg eddig sem nagyon adott számlát, attól elkérik a minimumot, és szemet hunynak felette...

B, 25 módosítóval majd végül kikupálják, és mindenki örülni fog, hogy csak fele olyan szar lesz, mint ami lehetett volna...

(#536) germinator66 válasza Narxis (#534) üzenetére


germinator66
aktív tag

Ha magánszemélynek számlázol csupán, akkor semmi teendőd.

(#537) germinator66 válasza germinator66 (#532) üzenetére


germinator66
aktív tag

Bocsánat, az első mondat hülyeség: azzal mentik a dolgot, hogy idénre havi 1.5M-et lehet számlázni a jelenlegi KATA rendszerben, így 08.31-ig lehet 12M-et. Tehát aki esetleg időarányosan többet számlázott, az is rendesen ki tud lépni belőle 09.01-től.

(#538) julius666 válasza germinator66 (#535) üzenetére


julius666
addikt

Ha ezt most tényleg holnap megszavazzák a szeptemberi határidővel, akkor kétlem, hogy lényegi elemet érintő módosítást kapna már. Esetleg hozzácsapnak a taxisok mellé még 1-2 kivételt.

(#539) Narxis válasza germinator66 (#536) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nem csak magánszemélyeknek számlázok.

Thanos was right.

(#540) julius666 válasza Narxis (#539) üzenetére


julius666
addikt

Akkor el kell kezdeni számolgatni hogyan jönnél ki átalányadózással, jó-e neked egyáltalán (van forintban számolt felső határa!), esetleg BT, Kft, esetleg megpattanás egy normális országba...

(#541) Maxxxim válasza germinator66 (#537) üzenetére

Őőő akkor melyik része volt hülyeség ?
Ha aug 31-ig számláztál/számlázol cégnek, akkor is bukó a dolog és már nem léphetsz be az "új katába" ?
A beidézett törvénytervezetből ezt a részt nem tudtam kihámozni :U

[ Szerkesztve ]

(#542) rlaci10 válasza Maxxxim (#541) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Elsősorban a bevétel megszerzésének időpontja számít nem a számlázás, ha augusztusban számlázol de szeptemberben fizetnek ki akkor bukta van.

[ Szerkesztve ]

(#543) Maxxxim válasza rlaci10 (#542) üzenetére

Tehát ez a rész - hogy bukó, ha cégnek számlázol - akkor nem "visszamenőleges" ha jól értem.
Köszönöm

(#544) rlaci10 válasza Maxxxim (#543) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Szerencsére eddig nem volt szó visszamenőleges hatályról, így is elég nehéz megemészteni a helyzetet.

(#545) julius666 válasza Maxxxim (#543) üzenetére


julius666
addikt

Nem, visszamenőleg nem szopatnak. Ami visszamenőleges a tervezetben az neked előnyös lenne és ezért rendben van: megemelték az "adómentes" keretet havi 1m-ről 1,5m-re.

Ami számomra kérdés, hogy pl. a 3 milla feletti különadóval most mi a fax van, az változott-e. A tervezetben gyors kereséssel nem találtam róla semmit.

(#546) Ringman válasza julius666 (#545) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem nincs mit különadózni, ha nem számlázhatsz csak magánszemélynek.

(#547) rlaci10 válasza julius666 (#545) üzenetére


rlaci10
csendes tag

Véleményem szerint augusztus 31-ig marad a jelenlegi helyzet a 3m feletti részre, azután pedig már nincs értelme.

(#548) germinator66 válasza Maxxxim (#541) üzenetére


germinator66
aktív tag

Ez. Megzavart, hogy 2022-es adóévet emlegetnek, de nyílván úgy értendő, hogy 09.01-12.31 közötti időszakra kell (újra) választanod. Az előtte levő időszakra a régi szabályok érvényesek, azzal a módosítással, hogy havi 1.5M-ig nincs 40%-os büntetőadó (gondolom amiatt, hogy aki időarányosan többet számlázott, ki tudjon lépni).

(#549) Maxxxim válasza germinator66 (#548) üzenetére

Így kerek, köszi ! :R

(#550) Narxis válasza julius666 (#540) üzenetére


Narxis
nagyúr

Á szerintem hagyom a picsába, megszüntetem.

Thanos was right.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.