Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2051) kuyarashi válasza radi8tor (#2050) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ez a Gemini nagyon komoly. Tényleg kár, hogy akkoriban beszüneteltél! Ilyen elhivatottsággal ki tudja, most hol járnál.
Szerintem látogasd meg faterodat. :D

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2052) radi8tor válasza kuyarashi (#2051) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Éder Iván mondta is anno egy interjúban, hogy miattam kezdett el asztrofotózni mert én motiváltam. :DD

Járok én oda néha, de nincs hova tenni nálam a cuccot onnan meg tényleg nem nagy élvezet távcsövezni főleg hogy 20 év alatt sokkal de sokkal nagyobb a fényszennyezés.

⭐ Stella

(#2053) popey37


popey37
addikt

Így kicsit visszanézve a multba, mennyivel egyszerübb a mai asztrofotosok dolga: 10-20-50 kép egymás után. régen meg imádkozni kellett, hogy jó legyen minden, ráadásul még vissza sem tudtad nézni észleléskor, előbb elő kellett hívni.
nem volt még Goto, kézzel vezetés volt keményen okuláron keresztül.
a Csatlós féle tükrök legendásan jók voltak. mára már nem sok maradt fenn belőlük

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2054) kuyarashi válasza radi8tor (#2052) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nekem ugyanezt mondta! (- Á, nem. :D )

Apud merre lakik?
A távcsőnek mik a paraméterei?

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2055) radi8tor válasza popey37 (#2053) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kellett segédtávcső a vezetéshez. :K
A GOTO mechanika nagyon tetszett a MEADE LX200-asokon, de esélytelen volt, hogy olyanom legyen. Kb egy használt autó árába került.

Na ja, meg az se volt mindegy hova vitted előhívatni a képeket, mert sok helyen auto módban ráexponálták a papírra ami gyönyörű zöld hátteret kapott a fekete vagy mélykék helyett.
MTI fotólabor tudta kb csak rendesen előhívni, minden asztrofotós oda járt be a belvárosba. Diákként ez nem volt olyan egyszerű, nem apám cipelt oda. :D
Aztán jó filmet sem árult minden Ofotért, Kodak Royal Gold filmek a legdrágábbak voltak, mert sokkal apróbb szemcsézetűek.

Ugyanakkor meg pont emiatt volt nagyobb varázsa az egésznek. Várakozni kellett, nem volt rögtön eredménye.

kuyarashi: II. kerület, Pesthidegkút

215/1150 a tükör fókusztávja, de Csatlós kifúrta a közepét így a segédtükör cseréjével Cassegrain-á alakítható: 215/4400
M42 kihuzat van rajta mindkét kimenetén. Igazi retro cucc, semmi 2" Crayford. :D

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2056) popey37 válasza radi8tor (#2055) üzenetére


popey37
addikt

hát az árak mára sem változtak: egy jó mechanika ma is egy használt autó ára.
egyedül a digitális technika az ami nagyon pozitiv irányba tolta el az asztrofotózást.
csak az a baj, hogy ezt a gyártók is észrevették, és a jó asztrós cuccokat horror áron kínálják.
pedig, ha olcsóbb lenne sokkal több amatőr csillagász kémlelné az eget.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2057) radi8tor válasza popey37 (#2056) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jaja, az a fránya kapitalizmus.

⭐ Stella

(#2058) popey37 válasza radi8tor (#2057) üzenetére


popey37
addikt

én még emlékszem egy nagyon jó webkamerára: philips spc900 volt a neve, elszurták a gyártását, nem is lehetett kapni sokáig, én is amerikából rendeltem anno valami 3-4 ezer forintért. később ugyanazokkal a paraméterekkel piacra dobták asztrokamerának scopium néven 25k-ért. brutál jó volt benne a szenzor.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2059) kuyarashi válasza popey37 (#2056) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az igazi minőséget és anyagot ma is meg kell fizetni.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2060) popey37


popey37
addikt

szerintem szavazzuk meg a topic új nevét: egy jelölt van idáig:
Amatőr csillagászat

esetleg mögétehetnénk a "barkácsolás" szót.

valamint szivesen bevállalnám a topicgazda szerepkört itt minálunk, persze ha a többség is jónak látja és megfelelek a kritériumoknak.

mi a véleményetek?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2061) radi8tor válasza popey37 (#2060) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Volt májusban egy kitiltásod, szerintem ez vétózza a tg jogosultságot. :(

⭐ Stella

(#2062) kovisoft válasza popey37 (#2060) üzenetére


kovisoft
őstag

Én mondjuk nem értem, miért kell egyáltalán átnevezni, mi a gond a mostani névvel? Az #1 hszben pl. ez van:

"Ez a csilagászattal általánossgban foglalkozó topik lenne."

(#2063) popey37 válasza radi8tor (#2061) üzenetére


popey37
addikt

nekem? érdekes, nem is tudtam róla.
amugy ha sürübben visszajársz hozzánk nem is fontos a tg.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2064) popey37 válasza kovisoft (#2062) üzenetére


popey37
addikt

mert szerintem nem általánosságban foglalkozunk a csillagászattal, sőt, azzal a hivatásos csillagászok foglalkoznak, valamint ez a topic inkább az asztrofotozásról, barkácsolásról és az ezzel kapcsolatos kötetlen dumálásról szól. mivel "asztrofotozás" topic már van, igy az nem lehet. ha visszaolvasol: a 2016-os hozzászólást javasolom. az pl egy másfél évvel ezelőtti posztra reagálás.

de amugy tőlem maradhat. ez csak egy felvetés volt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2065) radi8tor válasza popey37 (#2064) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Asztrofotózásnak van saját topikja, szerintem is jó lenne az átnevezés "Amatőr csillagászat"-ra.
Ez után ha van rá igény létrehozhatnánk egy "Hivatásos csillagászat" topikot ahol lehetne szakmáznia annak, aki szeretne. Járnak ide amúgy hivatásos csillagászok?

kovisoft: szinte senki nem olvassa el az első HSZ-t, bár ezen javíthatunk téma összefoglalóval, mert az "kiszúrja" a szemet.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2066) popey37 válasza radi8tor (#2065) üzenetére


popey37
addikt

nem. szerintem összesen kb. 10-15 tag jár be, meg néha betéved egy egy felfedező. szóval a kemény mag. :C

az összefoglalót megprobálhatom megírni, először egy piszkozatban, ahhoz mindenki hozátehet vagy elvehet belőle, utána a végleges verziót ki lehetne tenni.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2067) radi8tor válasza popey37 (#2066) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja és még átnevezés után át kéne helyezni a topikot ide: Technika, hobbi, otthon

⭐ Stella

(#2068) popey37 válasza radi8tor (#2067) üzenetére


popey37
addikt

igy van, mivel ez hobbi, a javából :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2069) radi8tor válasza popey37 (#2068) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Át is raktam. :B

⭐ Stella

(#2070) kuyarashi válasza radi8tor (#2069) üzenetére


kuyarashi
őstag

Karvaj!

Az összefoglalót már én is akartam javasolni, de szerintem már volt is róla szó anno. Mégiscsak úgy kerek a történet.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2071) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Legyen amatőr csillagászat a topic neve. És akkor írok modkerbe, lehetek akkor én a TG ha a többiek is megszavazzák. Vagy Nimda.

(#2072) Nimda


Nimda
addikt

Jóég mi történt itt? :D Elmegyek pár órára és annyi a hsz, amennyi egy hónap alatt sem gyűlik össze? :D

kuyarashi Na akko' megvan az esti programom :)

[ Szerkesztve ]

(#2073) kuyarashi válasza Nimda (#2072) üzenetére


kuyarashi
őstag

Csak azért csináltuk, hogy meglepődj. :D

"Amatőrök csillagdája"

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2074) radi8tor válasza Nimda (#2072) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Bocs, én hibám. :B

⭐ Stella

(#2075) Nimda válasza radi8tor (#2074) üzenetére


Nimda
addikt

Inkább hol voltál eddig? :) én személy szerint örülök minden új tapasztalatnak, de szerintem a többiek is így vannak vele. Szinte isszuk a távcsőépítés fortélyait. No meg néha bele is kukkolunk :DDD

Az asztrofotós topik is kedvenc, bár az tőlem (egyelőre) távol áll, azért van jópár összefüggés. Pl. az is sokba kerül. Persze én is eljátszottam a gondolattal, de nem akarom a fele királyságomat rátenni :D

Hogy van e hivatásos csillagász közöttünk? Átnéztem a bizonyítványaimat, de sajnos nem találtam ilyen diplomát :)

Megnézem majd az oldaladat, amint lesz hosszabb időm ;)

Srácok, nekem mindegy ki mivé lesz, vagy mi lesz a topik neve, ahogy jónak látjátok.

[ Szerkesztve ]

(#2076) radi8tor válasza Nimda (#2075) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Na ez egy jó kérdés. Erre a fórumra régebben inkább PC fórumként tekintettem, nem gondoltam rá, hogy itt beszéljek csillagászatról. Na meg ugye régebben inkább mcse levlistáján ment a diskurzus, aztán később talán átmentek egyéb fórumokba az emberek.

Topik átnevezve.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2077) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Aztamindenit, kiemelt topik lett :)

(#2078) radi8tor válasza Cray Tyler (#2077) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pszt. :D

⭐ Stella

(#2079) popey37


popey37
addikt

evtársak, neki kéne állni az összefoglalónak. alkossuk meg közösen, mert bevallom öszintén nem is tudom hol is kezdjem el.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2080) Nimda válasza popey37 (#2079) üzenetére


Nimda
addikt

Mondjuk kezdésnek legyen egy kezdőtávcső -szett, okulárokról, állványról, egy rövid leírással, mit, mikor, hogyan, akár linkekkel.

Majd az alapokról, számítások, irodalom, távcső típusok, stb.

Haladó szett, oklikról, tartozékokról leírás, stb.

Beszerezhetőség, csillagvizsgálók linkjei, programok, stb.

Általában ezek a kérdések merülnek fel, aki ide betér.

[ Szerkesztve ]

(#2081) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Mindenképp tennék bele "milyen távcsövet vegyek" linkeket és egy szöveget is. Az mcse és a csillagváros linkje is hasznos mindenkinek. Rövid leírás a pólusra állásról, mert az mindenkinek homály elsőre, pedig nem bonyi (és nem nagyon van sehol máshol értelmes leírás róla magyarul, legalábbis én csak tőletek tudtam megtanulni).

[ Szerkesztve ]

(#2082) popey37


popey37
addikt

Ez a topic az Amatőr csilagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik kizárólag hobbi szinten.
Minden kezdő amatőr csillagász azt kérdezi, vajon mit lehet látni egy távcsővel. Sajnos mindenkit ki kell ábrándítanom: sohasem fogod úgy látni a bolygókat, ködöket, galaxisokat szabad szemmel egy távcsőben, mint amilyen képeket láthatsz az interneten. Az internetes képek szoftverek által feljavított fotók sokasága: direkt irtam kétféleképpen: képek, amik sok sok foto felhasználásával készültek. Ennek folyamatáról majd késöbb bövebben.
A felszerelés kiválasztásánál sok szempontot kell figyelembe venni, de a legfontosabb az az, hogy hol van az észlelőhely, honnan akarunk észlelni? városok fényszennyezett egéről minimális a látnivaló, mig egy falusi égen szinte világít a tejút. nagyon fontos a mobilitás is: nem mindegy, hogy egy tízemeletes ház 8. emeletéről kell lecipelni, vagy egy város széli ház kertjébe.
általánosságban elmondható, hogy egy kezdő amatőr csillagász inkább a naprendszer bolygóira, a holdra és esetleg a napra kiváncsi először.
Erre a területre leginkább egy 90/900 lencsés távcső, egy EQ-3 mechanika, 3-4 jó okulár, egy barlow lencse az ajánlott felszerelés.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/melyik-a-legjobb-kezdotavcso.html
ezen a linken szinte minden kérdésre választ kaphat mindenki, aki távcső vásárláson gondolkodik.

ez az eleje, hu de nem egyszerű úgy irni hogy mindenki megértse. :)

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2083) vegyszer válasza kuyarashi (#2042) üzenetére


vegyszer
addikt

Esetleg ennek a forrás fájlja még megvan?
Köszönöm a segítségét!

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2084) Nimda válasza popey37 (#2082) üzenetére


Nimda
addikt

Kezdetnek jó, de bele kéne vinni személyes tapasztalatokat is, ami neked úgyis van bőven. Nem kell ma készen lennie, rágd át, akár többször is, finomíts ha szükséges, úgyis eszedbe jutnak dolgok, ahogy haladsz vele.

(#2085) kuyarashi válasza vegyszer (#2083) üzenetére


kuyarashi
őstag

Természetesen. Azon viszont alakítanom kellene minimálisan, csak nem tudom melyik irányba. Nem emlékszem. Illetve holnap sem leszek itthon, hogy utána járjak és méregessek, de nagyon szívesen segítek, csak pici türelmet kérek.
Mennyire sürgős?

popey37 (#2082)
Szerintem is jó lesz kezdésnek. Bár lenne egyetlen szabad napom!
A végére majd átláthatóra kell tagolni az írást, szisztematikusan, mert elég hosszú lesz. - Ebben biztos vagyok.
Szerintem ebben mindenki erősen részt fog venni. Mindenki tegye bele a tudását, de viszonylag legyen tömör.

Nimda
A személyes tapasztalat nagyon jó ötlet. Az ilyen információ szinte felbecsülhetetlen.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2086) Astroboy válasza radi8tor (#2040) üzenetére


Astroboy
őstag

Akkor végre üdv itt is!

Nem lehetne macskás amatőrcsillagász-topik?
Jóvanna csak hülyülök. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#2087) vegyszer válasza kuyarashi (#2085) üzenetére


vegyszer
addikt

Egyáltalán nem ezen múlik a világ dicsősége.
Ha eszedbe jut, jelezd kérlek.

Köszönöm

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2088) kuyarashi válasza vegyszer (#2087) üzenetére


kuyarashi
őstag

Össze fogom vetni a grafikámat a lecsiszolt, kinyomtatott konzollal.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2090) radi8tor válasza popey37 (#2089) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Köhm. :D
Hirdetni nem lehet szakmai fórumokban.

Kérlek töltsd fel Hardverapróra és tedd be a linket az aláírásodba (utóbbi egy legális megoldás a fórumon).

⭐ Stella

(#2091) popey37 válasza radi8tor (#2090) üzenetére


popey37
addikt

oké. csak azért tettem ide, hátha valaki lecsap rá, sokunknak van ED tubusa.
amugy már el is vitték.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2092) radi8tor válasza popey37 (#2091) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tudom és megértem, csak a fórum szabályzata értelmében nem szabad piacozni.
(ezért jó megoldás az aláírás mert ha itt aktívan hozzászólsz látja mindenki anélkül hogy linkelnéd)

Grat az eladáshoz. :C

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2093) vegyszer válasza radi8tor (#2090) üzenetére


vegyszer
addikt

Mind jó egy modi a csapatban, aki tudja, és alkalmazza a szabályokat.
Csak néha pont nemesik jól...

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2094) radi8tor válasza vegyszer (#2093) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tudom tudom, de ha hagynám akkor valaki ellenem fordíthatná ha éppen úgy gondolja.
De legalább nem banoltam érte. ;]

⭐ Stella

(#2095) vegyszer válasza popey37 (#2047) üzenetére


vegyszer
addikt

Egy tipp.
6x30 kereső állvány, meg némi hezagolóanyag nem lehet jó neked?
Olyat akár árulnak is műanyagból is.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2096) popey37 válasza radi8tor (#2094) üzenetére


popey37
addikt

hát ezt igazán megköszönöm. :R :R :R
és rend a lelke mindennek, a szabály az szabály.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2097) popey37 válasza vegyszer (#2095) üzenetére


popey37
addikt

látod erre nem is gondoltam, mindjárt meglesem, van itthon ha jól emlékszem

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2098) vegyszer válasza popey37 (#2097) üzenetére


vegyszer
addikt

Egy gumi-szilikon valami előre, esetleg hátra hosszabb csavar szett. És menni fog (valamilyen szinten).

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2099) popey37 válasza popey37 (#2097) üzenetére


popey37
addikt

hát nincs, lehet eladtam valamikor.
pedig az elvileg jó lenne, na majd szerzek egyet valahol

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2100) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Elvtársak, kértem topikgizda jogot, kaptam is, de csak akkor fogadnám el, ha a prominens tagok is egyetértenek ebben. Meg abban, hogy popey nálam sokkal megfelelőbb lenne erre, de neki volt valami ügye, ami miatt nem lehet.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.