Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2301) Cray Tyler válasza kovisoft (#2299) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

40 fokos a bárium csoda, igen. Előre várom, hogy a Hold milyen lesz így. Természetesen beszámolok.

(#2302) jeee válasza vegyszer (#2289) üzenetére


jeee
csendes tag

A könyvet be is szereztem, kösz a tippet! Telefonon a Night Sky app van fent, gondolom nagyjából ugyanazt tudják. Okliból van olyan márka amit kerülni kell, vagy a drágábbak (40-50 ezer körül) mind jó?

(#2303) jeee válasza Kirlog (#2291) üzenetére


jeee
csendes tag

Köszi a részletes leírást, amiket írtál az alapján elég sokat kell még olvasnom a témáról, mielőtt bármit is veszek. Most épp felettem van egy felhőrétegnek a széle, de semmit nem látni..

(#2304) vegyszer válasza jeee (#2302) üzenetére


vegyszer
addikt

Ez az általad mondott appot (mivel iOS-esbek látom első blikkre) eszköz híján nem ismerem.

Ellenben az általam linkelt skeye tud olyat, hogy a telót a távcsőre rakva egy egyszerű betanítás után a teló ban lévő giroszkóp adatai alapján segít megtalálni az egyes kiszemelt égi tuneményeket. Pl Messier katalógus, néhány száz NGC objektum, esetleg pro verzió esetén üstökösök (bár városból ezzel a 13 centivel legjobb esetben se látszik kettőnél több).

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2305) jeee válasza vegyszer (#2304) üzenetére


jeee
csendes tag

A Night Sky is hasonló mint az általad linkelt, csak ez IOS. Skeye sajnos nincs fent az AppStoreban. Városból észlelek, de alig van fényszennyezés az elég gyenge ledes közvilágításnak köszönhetően.

(#2306) popey37


popey37
addikt

azért ezt még ide beszurom a fényerővel kapcsolatos eszmecserénk utóhatásaként. Az utolsó mondatban van a kutya elásva: ha egy szakértő bolt ezt le meri irni, akkor mégis lehet abban valami amit én állitottam.

F2-es fényerő akár 8x több fénygyüjtés, mint az F5,6.

és ugye a fényerőt a fokusz csökkentésével lehet drasztikusan növelni.

"A távcső oly mértékben asztrofotozásra specializált, hogy vizuális kihuzatot nem is találunk rajta. Alacsony színszórású ED lencsetagot tartalmazó négy lencsetagból álló korrekciós tagja szinte teljesen kómahibamentes és képsíkkorrigált képet eredményez természetesen színi hiba nélkül. Hatalmas F/2-es fényereje révén adott időegység alatt akár 8x több fényt gyűjt mint egy F/5,6-ös fényerejű rendszer. "

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2307) vegyszer válasza popey37 (#2306) üzenetére


vegyszer
addikt

Ez igaz. Ha két pl 600mm fókuszú objektívről van szó.
De ha a fókusz nem azonos, ez az ökölszabály már meg is dőlt.

Hisz azt még te is belátod, hogy egy 457/1900 Dobson némileg több fényt gyűjt össze, mint a 24/F1.4 premium asztrotájkép objektív. Hiába ez a fényerősebb.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2308) kuyarashi válasza popey37 (#2306) üzenetére


kuyarashi
őstag

popey37, vegyszer
Tegnap felvettem a 3D nyomtatott cuccot. Nézzétek meg a képeket a hirdetés alatt a #25. hozzászólásomban! Elég jó lett. Így már át merem adni a 3D fájlt. Esetleg az alsó része az, ami kicsit passzosan megy be a fecskefarok foglalatba. Azon lehet szűkítek vagy 0.5 mm-t.
500 Ft volt kereken, plusz FoxPost költség (990 Ft).

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2309) popey37 válasza vegyszer (#2307) üzenetére


popey37
addikt

hát persze és ezért mindenki dobsonnal fotozik a fényerős tubusokat meg kidobálják. ne vadits már meg teljesen.

ott van leirva: akár 8x annyi fény.
és ne keverd bele az objektiveket, mert távcsőről volt szó. nem fotoobjektivről.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2310) popey37 válasza kuyarashi (#2308) üzenetére


popey37
addikt

a passzosság nem baj, sőt jó. jöhet belöle a 2 db, amit megbeszéltünk.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2311) radi8tor válasza kuyarashi (#2308) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez a zöld lézer mennyire asztrofotó barát? :)
Láttam pár távcső találkozós hangulatképen hogy megy a lézerharc a sötétben. Emlékszem anno már egy mobiltelefont sem lehetett elővenni a réten, most meg ilyenekkel cikáznak. Hogy van ez a gyakorlatban?

⭐ Stella

(#2312) kuyarashi válasza radi8tor (#2311) üzenetére


kuyarashi
őstag

:D
Viccet félretéve; veszélyes. Még az 5 mW-al is vigyázni kell!
Az 532 nm-es zöld nagyon jól látható az emberi szem számára. Én csak másodpercekre szoktam bekapcsolni, hogy véletlenül se világítsak repülőre, vagy madárra, idegenekre, stb.
Ugyanakkor soha nem voltam még ilyen összejövetelen, erről nem nyilatkozhatom, de gondolom, hogy az általad látott fotón is egy ilyen "együttállásos" pillanatot kaptak el, vagy akár épp a fotó kedvéért kapcsolta be mindenki. A lényeg, hogy nem az egész észlelés során izzanak a lézerek, pláne nem fotózáskor.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2313) vegyszer válasza radi8tor (#2311) üzenetére


vegyszer
addikt

MTT 2015 alkalmán az volt a policy, hogy szürkület alatt ég tanítására lehetett használni.
Utána tilos volt.
Persze volt, aki a réten keresztbe lőtte a másikat. Ment is az anyázás is!

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2314) vegyszer válasza popey37 (#2309) üzenetére


vegyszer
addikt

Ugye a távcsöves lencseje átmérője még ő, hogyha a fókusz korrektorral fotózol?

OK, a 457/1900 távcsövet rakjuk egy komoly equatoriális mechanikára. Mi változik fénygyűjtés téren?
SEMM!

Én arra akartam felhivni a figyelmeget, hogy nem én járok rossz logikai irányban.

A leírásod hogy 8x annyi fényt gyűjt össze arra vonatkozik, hogy az f2/400 objektív/lencse/távcső 8x annyi fényt gyűjt össze, mint az f8/400.
Mert a fókusz azonos, és a front üveg nagyobb.

Hiszen a fénygyűjtés képessége első körben csak az objektív nyílás/távcső átmérő függvénye. (de a bevonatok is sokat számítanak, de nincs az a bevonat, ami azt mondaná, hogy a mi 10"-os távcsövünk annyi fényt gyűjt össze, mint a konkurencia 12"-os műszere)

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2315) popey37 válasza kuyarashi (#2312) üzenetére


popey37
addikt

az 5mW-os zöld veszélyes, de a lila méginkább, az már meggyujtja a gyufát is.
amugy ha belenézel, azzal a szemmel utána már nem nézel többet semmit.
ha jól emlékszem volt róla valamikor szó, hogy betiltják, de nem lett belőle semmi. a hatótávolsága ami veszélyes lehet az kb.800 méter, de kilométerekről is lehet látni, a repcsik magasságában már akkora szórt kört lehet látni, hogy nem igazán okoz gondot, talán ezért sem tiltották be.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2316) popey37 válasza vegyszer (#2314) üzenetére


popey37
addikt

nem, a makszutov oldalán az áll, hogy a rasa c11 F2 rendszer akár 8x több fényt gyüjt össze mint az F5,6-os.
nézd meg az oldalon, [link]
azonos átmérőnél a fényerősebb tubusnál fele vagy harmada expoidő kell.

de ha gondolod kiprobálhatjuk. nekem van 120/1000 akromátom, ami F8,3
a kistesója 120/600 F5.
biztos vagyok benne, hogy az F5-ös tubussal maximum a fele expoidő kell ugyanolyan minőségű képhez.
mivel fotozásról van szó, itt a dslr még hozzátesz egy 1,6-os szorzót, mindkét fokuszhoz.
a korrektor meg leveszi a fokuszt, ugyanis 0,85x reduktorként is müködik.
de mindkét fokuszt csökkenti-tehát jelentősége nincs.
abban biztos vagyok, hogy a fent emlitett két tubussal azonos körülmények és beállitások mellett a fényerősebb tubussal készitett kép sokkal világosabb lesz.

A leírásod hogy 8x annyi fényt gyűjt össze arra vonatkozik, hogy az f2/400 objektív/lencse/távcső 8x annyi fényt gyűjt össze, mint az f8/400.

ez az F2/400 nem tudom neked hogyan jött ki.

én azt állitottam, hogy azonos lencseátmérőnél egy F5 és F8,3 között óriási különbség van fényerő tekintetében. tehát 100/500 vs. 100/830
ezért is használunk F5 alatti tubusokat fotozáshoz és nem dióverőket.
rövidebb expoidő kell a fényerős tubusnál azonos lencseméret mellett, ez a mondandóm lényege.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2317) kuyarashi válasza popey37 (#2315) üzenetére


kuyarashi
őstag

A lézereket teljesítményük (W) alapján osztályozzák. Van, amelyik tiltólistás (legalábbis lézerceruza formájában). Volt már itt szó erről, de lehet csak IndexFórumon.

Pár 10, vagy 100 méter után tényleg erősen szóródhat a nyaláb és kisebb is lesz a fénysűrűség, de nem ezzel van a gond. Egy gyengébb lézer nem azért lesz veszélyes a pilótákra, mert a szemükbe világítunk és kiég a retinájuk, hanem azért, mert az erős fény a pilótafülkébe jutva mindenről visszaverődik, gyakorlatilag egy szín zöldben úszik minden. A pilóta - sötétben kitágult - pupillájába kerülve ideiglenesen elvakíthatja, megzavarhatja a bácsit, aki durci lesz.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2318) kovisoft válasza popey37 (#2316) üzenetére


kovisoft
őstag

Ott megy rendre félre a diskurzus, hogy összekeveredik a vizuális észlelés és a fotózás. Alapvetően a távcső a fotonokat az objektív felületéről gyűjti össze, tehát a távcső fénygyűjtő képessége márpedig csak az objektív átmérőjétől függ. Fotózásnál viszont nagyon nem mindegy, hogy az így összegyűjtött fénymennyiség az érzékelőn mekkora felületre oszlik el, azaz mekkora lesz a kép felületi fényessége. Ez viszont az alkalmazott nagyítástól függ.

E kettő együtt azt eredményezi, hogy egy homogén megvilágítású felületről alkotott kép felületi fényessége csak a fényerőtől függ (valójában a fényerő négyzetétől függ, mivel az átmérő négyzetével nő, a gyújtótávolság négyzetével meg csökken a felületi fényesség).

Tehát amikor azt írják egy oldalon, hogy azonos átmérő mellett "8x több fénygyűjtés", akkor azt a fentiek szerint kell érteni, vagyis úgy, hogy az ugyanolyan átmérőjű f/2-es rendszer 8-ad akkora felületre teríti szét az összegyűjtött fényt, tehát a keletkező kép felületi fényessége 8x akkora lesz. És természetesen a nagyobb felületi fényességű képhez rövidebb expozíciós idő elegendő.

Ugyanakkor mindez csak fotózásra érvényes, mivel vizuális észlelésnél nem kizárólag a gyújtótávolságtól függ a nagyítás, hanem az okulártól is. Tehát vizuálisan nem a fényerő, hanem az alkalmazott nagyítás határozza meg a felületi fényességet azonos objektívátmérő mellett.

(#2319) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Oké akkor már csak azt nem értem miért zöld? Folyton azt mondták azért használnak a csillagászok piros lámpát, mert arra legérzéketlenebb a szem és nem húzza össze a pupillát. Piros lézerrel is lehetne célozni, nem?

⭐ Stella

(#2320) kuyarashi válasza popey37 (#2316) üzenetére


kuyarashi
őstag

Várj, vegyszer is ezt írja. Amit te nem értesz, hogy a fénygyűjtő képesség és a fényerő nem ugyanaz.
Egy 20 cm átmérőjű nyíláson akkor is ugyanannyi víz folyik ki egységnyi idő alatt, ha utána egy 50 cm hosszú és akkor is, ha egy 2 méter hosszú cső van csatlakoztatva. Ugyanígy a fotonokkal távcső esetén. Ez a fénygyűjtő képesség. E tekintetben semmi köze a fókusztávolsághoz, csakis az átmérő számít. A fényerő viszont épp a gyújtótáv és az átmérő hányadosából származik.
Már csak össze kell egyeztetni a kettőt. :)

A többiek azt írták, hogy egy 200/800-asban ugyanannyi fényt látsz, mint egy 200/1200-asban, adott nagyítás mellett (persze ugyanazt az égterületet vizsgálva, stb.). Tehát, amennyiben a 200/800-as kihuzatába egy 8 mm-es okulárt teszel (10x-es nagyítás), a mellette felállított 200/1200-asba pedig egy 12 mm-est (10x-es nagyítás), akkor ugyanazt fogod látni a két tubusban; mindent egyformán fényesnek.

Azt is leírták, hogy fotózáskor más a helyzet és abban mindenki egyetért veled, hogy egy fényerősebb távcsővel rövidebb ideig kell exponálni, hogy elérjük a kívánt hatást.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2321) kuyarashi válasza radi8tor (#2319) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen, bármelyikkel lehet. A pupillát pont az húzza össze, ami erős. Önvédelmi reflex. A piros nem túl erős, ezért nem húzza úgy össze a pupillát, tehát kevésbé zavar be, nem kell össze-vissza tágulgatnia. Amikor összeszűkül, nem is látjuk jól a csillagokat, ami nem kívánatos.

Az a lényeg, hogy a piros szín "vakít el" legkevésbé, ezért alkalmazzák csillagászati fejlámpákon, vagy fotóelőhíváskor. Szóval nem erre e legérzékenyebb a szem, csak ez "ég be" legkevésbé.
A zöld lézer szóródik a legjobban a párán a levegőben és részben emiatt válik a legjobban láthatóvá az emberi szem számára, de erre is vagyunk a legérzékenyebbek (pontosabban a kékeszöld színre), ami logikus is lehet, mert épp ez a szín van az általunk látott spektrum közepén (a piros pedig a szélén). Az a lényeg, hogy sötétben emiatt mutatópálcaként lehet használni. A pirossal ez a tulajdonság szerintem kevésbé érvényesül.
Közben persze a zöld fény csökkentheti a szemed fényérzékelő képességét, mármint rövid távon, de ez a velejárója. (Úgy értem, hogy ha már hozzászoktál a sötéthez, adaptálódtál', akkor minden fény ezt ellensúlyozza, köztük a lézer is.)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2322) kovisoft válasza kuyarashi (#2320) üzenetére


kovisoft
őstag

Még azt is hozzátenném, hogy fotózáskor is csak kiterjedt objektumok fényképezésénél számít a fényerő. Ha pontszerű fényforrást (csillagot) fotózunk, akkor annak az objektív által összegyűjtött fotonjai egyetlen pontba képeződnek le az érzékelőn (vagy akár az emberi retinán), nagyítástól függetlenül (persze amíg a nagyítást a diffrakció limit alatt tartjuk). Ami azt jelenti, hogy a csillagok fényessége (a kiterjedt objektumokkal ellentétben) nem függ a nagyítástól, azaz nem függ a fényerőtől, csak az objektív átmérőjétől függ.

Tehát habár egy 100 mm-es és egy 200 mm-es átmérőjű egyaránt f/4-es távcsőben ugyanolyan felületi fényessége lesz egy kiterjedt objektumnak (a 200-asban 4x akkora objektívfelületen gyűjtött fényt 4x akkora területre képezzük le a dupla nagyítás miatt), ugyanakkor a 200 mm-esben 4x olyan fényesek lesznek a csillagok (4x akkora objektívfelületen gyűjtött fényt ugyanabba a pontba képezzük le).

(#2323) popey37 válasza kuyarashi (#2321) üzenetére


popey37
addikt

pontosan igy van és a távcsöveket is ezért korrigálják a zöld szinre.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2324) sopruk válasza popey37 (#2323) üzenetére


sopruk
aktív tag

Sziasztok!
Ma láttam először a Jupitert a holdjaival és a Szaturnuszt egy SW 90/900-as távcsővel, nagy élmény volt :)
Még tavaly sikerült vásárolni, ti segítettetek benne, de eddig csak a Holdat észleltem vele. Jó ideje nem szedtem elő, mert fényszennyezett helyen lakom és nincs lehetőségem szállítani, kitelepülni vele... Viszont a napokban fedeztem fel, hogy most magasan jár az említett két bolygó, nem takarják el a környező házak mint eddig...
Nem gondoltam, hogy ilyen szépen lehet majd látni a Jupiter holdakat és a Szaturnusz gyűrűjét is, már a 32 mm-es okulárral is kivehető volt :)

(#2325) kuyarashi


kuyarashi
őstag

popey37 & vegyszer
Popey37 neked akkor rendelek 2 db fekete konzolt az eredeti méretben és egyet , ami dupla (8 cm) hosszú. ~2.000 Ft
Vegyszer, neked 2 db feketét, eredeti méretben. ~1.000 Ft

Még megkérdezem tőle, hogy személyesen hol és mikor lehet átvenni. Hátha azt választjátok.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2326) kuyarashi válasza kuyarashi (#2325) üzenetére


kuyarashi
őstag

Idézem Janixot.
"Délutánonként 10. kerület, Noszlopy u. 50., vagy napközben 12. kerület, Alkotás utca 39/C."

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2327) popey37 válasza kuyarashi (#2326) üzenetére


popey37
addikt

oksa, köszönöm. kb. szept. 10-e környékén érek haza. plusz minusz 1 nap.
tehát a jövő hét közepe.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2328) vegyszer válasza kuyarashi (#2325) üzenetére


vegyszer
addikt

Köszönöm. Nekem nap mint nap útbaesik.
Ha kész lesz, megyek érte, bár pont a jövő héten kérdéses az időbeosztásom.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2329) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Akkor megrendelem én nála, de egyeztessetek már vele ti, hogy mikor tudjátok átvenni!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2330) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

A Celestron Skymaster 25x100-as (ha van egy erős állványom) megéri az árát (kb. 160e Ft)? Van vele tapasztalat? Főként az érdekelne a fenti kérdésen felül, hogy színezi-e a képet (madarakat is néznék vele esetenként).

(#2331) lugosi válasza lugosi (#2330) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A másik, kb ugyanennyiért a Delta Marine Extreme 15x70, ez csak 15x-ös, ha ezt venném akkor a 12x-esemtől megválok valószínű.

(#2332) Cray Tyler válasza lugosi (#2330) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Én nem vagyok képben binoklival, de ennyiért már elég jó refraktort vagy reflektort is kapsz. Ha van állványod, akkor csak egy mechanika kell a cső alá és kész is vagy. Ezzel csak azt a kérdést akartam felvezetni, hogy ennyiért miért "csak" binoklit vennél?

(#2333) lugosi válasza Cray Tyler (#2332) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Azért gondoltam erre, mert ezt hagyományos távcsövezésre is lehetne használni (madarakat figyelek főként).
Egyébként tényleg láttam is, hogy ennyiért már van teleszkóp is.

(#2334) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Ma kihozták a Lacerta UWA 4mm-es oklit. Enyhén fostos ma a seeing, legalábbis a fővárosban (remeg minden + felhők), de azért csak összeraktam a csövet. Nagy várakozással néztem az okliba, pontosan 2,5x nagyobb objektumokat vártam, mint a 10mm-es bárium csodával (amit mai nappal örökre nyugalmazok). Cél a Jupiter, majd a Szaturnusz. Na, nézzük!

Éshattőő, nem is csalódtam, ami a méreteket illeti. De. Sosem dolgoztam még ekkora nagyítással, így új élmény volt, hogy:
- az alulábas EQ3 remeg, mint a nyárfalevél
- a finomkövető izék (amit tekerni kell, hogy menjek utána, na értitek) szorulnak, ugrálnak, és túl nagy áttételűek
- a bolygó az bizony nem csak bosszantó komótossággal kimászik, hanem fürgén kiszalad az LZ-ből
- a fogasléces kihuzattal élességet állítva is elcsúszott az objektum az LZ-ből (magyarán: kókad a kihuzat)
- élességet állítani is nagyobb kihívásnak tűnt így, nehezebben találtam a fókuszt (itt nincs kizárva, hogy csak én vagyok vaksi)

Összegezve: a felszerelésem hibáit a nagyobb nagyítású okli (dobpergés...) felnagyította :D Döbbenetes módon.

És nem csak a mechanikai hiányosságokat:
- ez egy akromát, és már a 10mm-esben is bőven látszott, hogy színez, de a 4mm-essel az aberrációk is nagyobbnak tűntek :D
- a légkör remegése is zavaróbbnak tűnt így

Viszont: azért csak nagyobb volt így a két bolygó.
A Jupiteren egyértelműek a felhősávok, nagyon szépek. Jobb seeingnél (amikor nem remeg minden) szerintem a folt is meglesz (csak ne mászna el olyan gyorsan az egész).
A Szaturnusz egészen hogyismondjam, egyszerűen szép, órákig nézhető lenne. És fogom is nézni még sok óráig. Cassini rés sima ügy, az egész tényleg nagyon jó látvány. A nagyobb holdjai is szépen látszódnak.
Véleményt még nem mondanék az okliról, mert tényleg szar volt ma a légkör. Még észlelek vele párat, és akkor írok még egy rövidet róla. Az élmény mindenesetre nagyszerű. 45% kedvezménnyel vettem, így meg aztán abszolúte megérte.

(#2335) Nimda válasza Cray Tyler (#2334) üzenetére


Nimda
addikt

Hát igen. Nekem szerencsém volt a seeingel, nagyon szépen kivehető volt a jupiter sávjai + a holdjai. 130x és 84x -es nagyításon is. Színezést ugye nem tapasztaltam.
Még a párom álla is leesett, élőben még sosem látta így. Igaz, kicsit tanítanom kellett, hogyan nézzen a cső végébe és a fókuszálást is.

Először azt hitte a holdat látja, de miután azt is megmutattam neki, ...halkan egy úristen :D

A saturnus már nehezebb dió volt, de simán kivehető volt, hogy az bizony az :DDD
No igen, itt jönnek elő a hiányosságok, stabilitás, tengelyek és fókusz. Sejtettem amúgy, hogy a gyári mechanikával lesznek gondjaid, én még nem találkoztam olyannal, ami rendesen működött volna, kihozva a kereskedésből.
Még a szanaszét nyálazott EQ3-5 mount sem tökéletes és a konstrukciójánál fogva soha is nem lesz az.

A 4mm UWA nálam is érik, lehet még a héten megrendelem.

[ Szerkesztve ]

(#2336) kuyarashi válasza Cray Tyler (#2334) üzenetére


kuyarashi
őstag

:D "Fejlesztés-szagot" érzek, meg sodrófa jelenlétet.

*Mindenki*
Egyik ismerősöm kérdezi, hogy tudok-e neki segíteni.
Idézem.
"Esetleg van abban jártasságod, hogy hogyan kell leszedni az adaptereket? Múltkor miután meglett az ASI (183MM Pro), a Pentaxos M48-as adaptert is alig bírtuk leszedni a távcső végéről.
Most pedig kipróbáltam a flattenerrel is a távcsövet, és a zwo m48-m42 adaptert nem bírom róla leszedni egyszerűen, és félek attól, hogy a menetet megsértem."

Szerintem nem kellene ennyire passzosnak lennie, talán a festék miatt van. A lényeg, hogy találkoztatok-e már ilyennel, van-e tippetek.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2337) vegyszer válasza kuyarashi (#2336) üzenetére


vegyszer
addikt

Nekem akkor volt ilyen, mikor az m42x1 (praktika, zenit menet, ki hogy ismeri) gépet tettem az m42x0,75 (T1) menetű végre. Elsőre nem tűnt fel, hogy majdnem passzol a kettő.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2338) kuyarashi válasza vegyszer (#2337) üzenetére


kuyarashi
őstag

Tehát eltérőek lehetnek a menetek. Köszi a tippet. Elég abszrud, de simán lehetséges.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2339) vegyszer válasza kuyarashi (#2338) üzenetére


vegyszer
addikt

Nekem a menetemelkedés volt eltérő. Az átmérő azonos volt.
Ettől persze lehet más a gond.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2340) kovisoft válasza lugosi (#2333) üzenetére


kovisoft
őstag

Hagyományos (nappali) távcsövezésre 25x nagyításhoz nincs szükség 100 mm-es átmérőre, mivel az emberi szem felbontóképpessége 1 ívperc körüli, amekkorának a 2-3 ívmásodpercet látjuk 25x nagyítással. Ekkora felbontóképessége pedig van már egy 50-60 mm-es átmérőjű objektívnek is. Csillagászati megfigyeléshez már jól jön a minél nagyobb átmérő, de engem biztosan zavarna a fix 25x nagyítás. Én inkább egy kisebb 25x70 vagy 20x80-at szereznék be töredék áron (csak már van egy 20x80 Heliosom :) ), a fennmaradó összeget meg idővel kipótolnám, és vennék egy csillagászati távcsövet és mechanikát.

Hozzá kell tegyem ugyanakkor, hogy nem ismerem az általad említett típusokat, így tapasztalatom sincs velük.

(#2341) vegyszer válasza kuyarashi (#2321) üzenetére


vegyszer
addikt

Fotóelőhíváskor azért alkalmazták régen a fekete-fehér képek kidolgozása során a vörös, illetve zöld színű megvilágítást, mert a természetes formájú ezüst-halogenid emulziók sokkal érzékenyebbek a kék és az ultraibolya sugárzásra mint a zöld és a vörös hullámhosszra.

De ha jól emlékszem, bizonyos Röntgent filmeket meg barna fényben lehezett hívni, mert az a filmanyag meg arra volt érzéketlen.

Az csak egy plusz szempontból jó, hogy zöldben látunk a legjobban. Én magam is a sárgászöld szint szerettem jobban. De 20 éve már nem nagyon laborálok.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2342) kuyarashi válasza vegyszer (#2341) üzenetére


kuyarashi
őstag

1-2 kézi előhívást én is végeztem, de az is több, mint 15 éve volt.
Köszi az infót.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2343) popey37 válasza kuyarashi (#2329) üzenetére


popey37
addikt

no. hazaértem sikeresen. a héten tuti itthon vagyok, lehet még hétfőn is.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2344) lugosi válasza kovisoft (#2340) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Köszi, ezek is jó szempontok, de 25x70-nél már határeset nekem a kilépő pupilla, a 20x80 még esetleg jó lehet.

(#2345) kuyarashi válasza popey37 (#2343) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké. A rendelést leadtam és kész is lesz a héten.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2346) kovisoft válasza lugosi (#2344) üzenetére


kovisoft
őstag

A kilépő pupilla átmérőjére, távolságára vagy mire gondolsz? Nem teljesen értem, mi a határeset a 25x70-nél, és miért nem az mondjuk a 25x100-nál.

(#2347) lugosi válasza kovisoft (#2346) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az átmérőjére. A 25x70-nél ez 2.8mm, míg 25x100-nál 4mm. Szürkületkor madármegfigyelésnél ez azért különbség (nekem ugye arra is kellene).

(#2348) kovisoft válasza lugosi (#2347) üzenetére


kovisoft
őstag

De nem pont az a jó, ha minél kisebb a kilépő pupilla átmérője? Ha nagyobb az átmérője az emberi pupilláénál, akkor a fény egy része nem jut be a szembe. Ez meghatároz egy adott objektívátmérőhöz egy minimális nagyítást. De miért baj az, ha kicsi az átmérője? Akkor a teljes összegyűjtött fénymennyiség bejut a szembe.

(#2349) popey37 válasza kuyarashi (#2345) üzenetére


popey37
addikt

nem tudom mikor lesz készen, nekem holnap van dolgom pesten át tudnám venni.
amugy hétvégén ithon vagyok, jó lenne már végre egy közös észlelést összehozni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2350) Cray Tyler válasza popey37 (#2349) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Közös észlelést nagyon bírnám én is. De nekem csak olyan hely játszana, ami taxival lőtávolságban van Bp. 18. kerületből (BP és délkeleti agglomeráció).

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.