Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2601) kuyarashi


kuyarashi
őstag

A Napot milyen szűrővel szokták fotózni? Minőségi üveg alapú filterre gondolok.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2602) popey37 válasza kuyarashi (#2601) üzenetére


popey37
addikt

üveg alapu filterrel csak herschell prizmával tudod. vagy naptávcső.
nekem a polarizációs szűrőpáromat szétégette pillanatok alatt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2603) vegyszer válasza kuyarashi (#2601) üzenetére


vegyszer
addikt

10-es, 12-es hegesztő üveggel 1999.08.11-én sok kép készült még az analóg világban...
Olcsó volt, más meg nemigen. Max fólia.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2604) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Kösz a tippeket mindkettőtöknek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2605) radi8tor válasza vegyszer (#2603) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Annak a színe borzalmas.
Már (vagy még) 99-ben is voltak szuper üveg napszűrők amik szép sárgás képet adtak. De nekem csak Mylar jutott mert az üveg nem hobbista áron ment. :DDD

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2606) kovisoft válasza radi8tor (#2605) üzenetére


kovisoft
őstag

Nemcsak a színével van gond, de nem is tökéletes síküveg, van némi torzítása, mint egy ablaküvegnek.

(#2607) vegyszer válasza radi8tor (#2605) üzenetére


vegyszer
addikt

Azért mondtam, hogy akkor az volt elérhető áron.
Én 10x50-es binón (ami napozás esetén Mono volt) előszeretettel használtam.
Szép és esztétikus havannabarna tixo, és valami karton cső segedelmével volt rögzítve. Napfoltozni, részleges napfogyatkozást követni.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2608) popey37


popey37
addikt

megjött az új teló, kiprobálni még nem tudtam.
redmi note9 pro, kiváncsi leszek mit tud a huaweihez képest.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2609) kuyarashi válasza popey37 (#2608) üzenetére


kuyarashi
őstag

Eddig azt hittem, hogy az a Huawei a jobb.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2610) popey37 válasza kuyarashi (#2609) üzenetére


popey37
addikt

a mate 20 pro tényleg kiválló, de a következő szériákban már nincs google támogatás meg az amcsik egy csomo appot letiltottak benne.
ezért vettem redmi note pro 9-et. ebben minden megvan. érdekes modon, pedig ez is kinai.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2611) Nimda válasza popey37 (#2610) üzenetére


Nimda
addikt

Már nem sokáig, a Xiaomit is támadják az amcsik.

[ Szerkesztve ]

(#2612) popey37 válasza Nimda (#2611) üzenetére


popey37
addikt

támadhatják, amit forgalomba helyeztek a szankciók előtt, az mind megkapja a full támogatást. ezért nem adom el a huawei mate 20 pro-mat. az még fullos frissitéseket kap.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#2613) Nimda


Nimda
addikt

Ha valaki most akar venni azimutális mechanikát olcsón, megteheti :DDD

Amúgy nyilván nem szállítják ki ennyiért, javítani fogják.

[ Szerkesztve ]

(#2614) kuyarashi válasza Nimda (#2613) üzenetére


kuyarashi
őstag

Már felment az ára a sokszorosára. :D
Tegnap kellett volna vennem vagy 30 db-ot.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2615) Nimda válasza kuyarashi (#2614) üzenetére


Nimda
addikt

A vicc az egészben, hogy hamarosan pont venni akarok egy ilyet. Nem lett volna pofám a kosárba rakni :DDD kicsi az üzlet, biztos észrevették volna a bakit.

[ Szerkesztve ]

(#2616) vegyszer válasza Nimda (#2615) üzenetére


vegyszer
addikt

Valószínűleg kiszúrják egyből. És sztornózzák.
Jártam már így másik webáruházban.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2617) kuyarashi válasza Nimda (#2615) üzenetére


kuyarashi
őstag

Elméletileg oda kellene adniuk. Nem tudom, hogy webshop esetén is él-e ez.
Persze nyilván nem kaptad volna meg. :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2618) 66zio válasza kuyarashi (#2617) üzenetére


66zio
aktív tag

Csak akkor kell odaadniuk, ha visszaigazolják a rendelést. Az első automatikus email az nem minősül visszaigazolásnak.

(#2619) radi8tor válasza 66zio (#2618) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pontosabban az ÁSZF-ben leírtak szerint kell eljárniuk. De általában mindenki bele írja ezt amit említettél. :K

⭐ Stella

(#2620) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Világos.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2621) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Sziasztok!

Az imént, olyan 10-15 perccel ezelőtt felnéztem Budapestről az égre, és az Orion csillagképben felvillant egy fény, mintha egy csillag lenne, és utána eltűnt. Kb. 1 mp-ig felvillant nagy fénnyel (fényesebb volt mint a környező csillagok) és kimúlt nyomtalanul. Az érdekes az, hogy statikus volt a fény, tehát nem mozgó, nem repülő, nem is műhold, olyan, mintha egy régi izzót felkapcsolnál, majd le. Sokszor szoktam nézni az eget, de ilyet még nem láttam, de gondolom valami egyszerű dolog, mi lehetett ez?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#2622) vegyszer válasza Apollyon (#2621) üzenetére


vegyszer
addikt

Lehetett sokminden is.
A legegyszerűbb, hogy egy műhód épp akkor villant be. Elég sok jár az égen. Bár jellemzően hosszabb ideig láthatóak, fényük tág határok között alakulhat. Lehet statikus, pulzáló, stb.
Lehetett egy hullócsillag is, ami ha a nézőpontoddal kis szöget zár be (pont feléd jön) elég érdekes lehetne, bár valószínűleg kicsi rá az esély, és csak a legfényesebbeket lathatnád.
Akár egy repülő turbinája is érdekes lehet, hogyha pont abból a szögből látod.
De szerintem nem egy csillag pillanatnyi fellángolását láthattad. Mert az jellemzően tovább tart.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2623) kuyarashi válasza Apollyon (#2621) üzenetére


kuyarashi
őstag

Tavaly hasonlót láttam, de valamennyi színe is volt. Meteorra tippeltem, ami épp szembe jött velem, ezért látszólag nem mozgott. A leírásod alapján ez ugyanígy lehetett "hullócsillag".

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2624) Nimda válasza kuyarashi (#2614) üzenetére


Nimda
addikt

Igencsak felment az ára szinte mindennek, 20-30 ezer Ft -al lettek drágábbak a cuccok :Y

Ez a zárás miatt lehet? hirtelen megnőtt a kereslet, remélem csak ezért akcióznak felfele :((

[ Szerkesztve ]

(#2625) kuyarashi válasza Nimda (#2624) üzenetére


kuyarashi
őstag

Minden drágább, köztük az alapanyag is (fa, fém, nyersanyagok).

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2626) Nimda válasza kuyarashi (#2625) üzenetére


Nimda
addikt

Az előbbi esetben, ha külön vesszük a mechanika fejet és a háromlábat, pár ezerrel olcsóbb.

Sajnos számítani lehetett drágulásra, no de ennyivel?

(#2627) kuyarashi válasza Nimda (#2626) üzenetére


kuyarashi
őstag

Pont ma csekkoltam a magasabb árfekvésű mechanikákat. Mind drágult.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#2628) tzimash válasza kuyarashi (#2627) üzenetére


tzimash
őstag

Minden IS drágult sajnos. Év végén 139500-ért vettem a 200/1200 SW dobsont, most 167900. Ha jól emlékszem tavaly év elején-közepén 128000 volt...

(#2629) #16820480


#16820480
törölt tag

Sziasztok,

Van egy Skywatcher Explorer 200/1000P-t egy EQ5 állvánnyal, amit még kb 2 éve vettem, viszont kisebb lakásba költözés óta kicsit problémássá vált a tárolása és szállítása a méret és súly miatt. Ezért gondolkodom rajta, hogy lecserélném egy kisebbre, de akkor már olyan lenne jó, amihez van/vehető GOTO mechanika is, vagy legalább motoros mechanika, hogy esetleg fényképezőt is rá tudjak tenni.
Nézegettem a lehetőségeket, viszont nem tudom mi lenne igazán jó választás. A Skywatcher 114/500 vagy 130/650 van AZ Goto mechanikával egy csomagban, viszont a 26-27% kitakarás miatt ennél a méretnél nem lenne-e jó/jobb választás egy refraktor, például egy Bresser Messier AR-102xs/460 ED?

A cél elsősorban bolygók, illetve fényesebb galaxisok, csillagködök, gömbhalmazok nézegetése lenne, illetve a már meglevő T2 adapteremmel fotók készítése róluk. Árban nagyjából erre a 200 ezer forintos kategóriára gondoltam (állvánnyal együtt), méretben pedig talán a 10-13cm átmérőjű lehetne az, ami ideális.

(#2630) sanki85 válasza tzimash (#2628) üzenetére


sanki85
csendes tag

Kicsit el szált az EURO is.

(#2631) vegyszer


vegyszer
addikt

Szörfözés közben akadtam rá:
DobsonDream8
Ezzel löködős goto-t lehet egy dobsonhoz kreálni.
A trükk, hogy a központi egységet külön is árulják, és a két encoder külön olcsóbb, mint szettben az egész...

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2632) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Nagyon durva az áremelkedés. A kedvenc okulárom, a 2"-os SW 23mm-es UWA konkrétan dupla áron kapható. Eddig is nagyon megbecsültem azt a cuccot, de most már pláne nagyon örülök hogy annó megvettem.

(#2633) Nimda válasza Cray Tyler (#2632) üzenetére


Nimda
addikt

Jaja én egy állványról csúsztam le, a fene se gondolta volna, h ilyen drágulás lesz.

(#2634) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Sziasztok.

Gyerekkoromban imádtam a csillagászatot, igazából a mai napig szeretem. Gyerekként volt kis gagyi távcsövem és nagyon szerettem, de most felnőtt fejjel, teli zsebbel, vennék valami normálisabbat.
Elolvastam az összefoglalót. Engem érdekelnek a naprendszer objektumai mellett a látható galaxisok, csillagködök, úgyhogy legalább 150mm-es lencséjűt kerestem.

[link]

120k a keretem. Ez egy jó teleszkóp erre a célra? Ajánlanátok esetleg jobbat 120k-ig?

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2635) Oppenheimer válasza Oppenheimer (#2634) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Parabolikus lencséjűt ajánlanak egy amazonos reviewban a teleszkópról. Azt írják ezzel sokkal több részlet látszik.

[link]

Mi a véleményetek?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2636) Cray Tyler válasza Oppenheimer (#2634) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Amit linkeltél, az egy newton távcső, ami ugyan nyomokban tartalmaz némi lencsét, de ha lencsés távcsövet keresel, akkor 150mm-est nem fogsz találni az említett kereten belül. Az SW leghurkább 150-es csöve is ott kezdődik, hogy kettőhetven. És ez alatt még nincs állvány, se a végén normális okulár. Az említett kereten belül esetleg egy 102-es SW refraktor lehet jó vétel.
Ha viszont félreértettem a "150mm-es lencséjűt kerestem" szöveget, és newton távcsőben gondolkozol (és nem félsz a kollimátor használatától sem, mert newtonhoz az bizony alap), akkor abban majd segít valaki más, mert én csak a refraktorokhoz értek, azokhoz is csak minimális szinten :) Én mélyégre nem vennék newtont, de én semmire se vennék newtont, így newton témában semmiképp se hallgass rám :N

[ Szerkesztve ]

(#2637) Oppenheimer válasza Cray Tyler (#2636) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Mi a baj a newtonnal? Miért mondod hogy csak nyomokban tartalmaz némi lencsét?

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2638) kovisoft válasza Oppenheimer (#2637) üzenetére


kovisoft
őstag

A Newton távcső egy tükrös távcső, más néven reflektor. Egy homorú (paraboloid) tükör a fő optikai egysége, azaz nem lencsés távcső. Persze okulár (szemlencse) oldalon (azaz "nyomokban" :)) tartalmaz lencséket is, mint minden távcső.

A lencsés távcsövek, másnéven refraktorok fő optikai egysége egy - általában összetett - lencse.

Newtonból ugyanolyan ár mellett nagyobb átmérőt, azaz nagyobb fénygyűjtő képességet lehet kihozni, de érzékenyebbek is. Időnként pl. újra fedésbe kell hozni a benne lévő eszközök (főtükör-segédtükör-okulár) optikai tengelyeit, ez a kollimáció, ami némi gyakorlatot kíván.

(#2639) Oppenheimer válasza kovisoft (#2638) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Közben néztem egy csomó youtube videót a témában, és szerintem nekem newtoni távcső kell, mert adott áron egyszerűen jobb fénygyűjtő képességet kapok.
A kollimációtól nem félek. Ázsiában a földrengésektől meg a cunamiktól félnek, a gyenge fehér ember meg egy kis kollimációtól? ;] Szóval mélyégre pont hogy a newtont látom jobbnak.

Egy megjegyzés az összefoglalóhoz: akromát szót ki kéne venni és lecserélni refraktorra. Gondolom ezek szinonimák, szövegkörnyzetből ítélve.. fölöslegesen nehezíti az akromát szó a tájékozódást.

Újabb kérdés. [link]
Ezt a dobson állványt nem tudom hova rakni fejben. Ha elmegyek autóval a kies pusztaságba és ott akarom használni a távcsövet, ezalá még kell valami állvány pluszban, nem?

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2640) kovisoft válasza kovisoft (#2638) üzenetére


kovisoft
őstag

Kiegészítés: Ha távcső vásárláson gondolkodsz, akkor javaslom a két legismertebb hazai szakboltot: Makszutov és BTC, ahol szerintem a megfelelő távcső kiválasztásában is segítenek. Egyébként mindkettőnek van apróhirdetési oldala is, ahol sokszor lehet jó dolgokat találni kedvező áron. A használt cuccok általában megkíméltek, és ha nem jönnek be, akkor minimális bukóval tovább tudod adni őket. Én pl. eddig talán csak egy binokulárt vettem újonnan, minden mást használtan.

De itt is fogsz kapni tanácsokat, ha pontosabban leírod az elképzeléseidet, pl. méret, hordozhatóság, ár, vizuális és/vagy fotó célra, főként milyen objektumokra, mennyire fényszennyezett helyről, mennyire ismered ill. akarod megismerni az égboltot, kényelmi funkciók, stb.

(#2641) kovisoft válasza Oppenheimer (#2639) üzenetére


kovisoft
őstag

A dobson egy "lökdösős" állvány. A zsámoly maga az állvány és a mechanika egyben. Ha adott pénzösszegből a lehető legnagyobb átmérőjű vizuálisan használható távcsövet akarod beszerezni, akkor ez a megoldás. De tudj róla, hogy cserébe nem lesz finommozgatásod. Ahogy forog a Föld (azaz ahogy forogni látjuk az égboltot), úgy kell majd folyamatosan odébblökögetned a tubust. Ez amúgy kis nagyításoknál nem vészes, nagy nagyításoknál már problémásabb.

(#2642) Oppenheimer válasza kovisoft (#2641) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Azt látom hogy működik maga a mechanika a tubus alatt, azt nem értem hogy fogom azt használni kint egy mezőn? Nem kell alá még egy állvány? Vagy viszek magammal egy magas asztalt? :D

Redditen érdekes infót találtam az állványokról.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2643) Nimda válasza Oppenheimer (#2639) üzenetére


Nimda
addikt

akromát szót ki kéne venni és lecserélni refraktorra.

Sajnos nem, mert refraktorból létezik akromát és apokromát is. A különbség a leképezés minőségében és a lencsetagok számában rejlik.

(#2644) Oppenheimer válasza Nimda (#2643) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Értem, akkor ezt érdemes lehet kifejteni ott.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2645) Cray Tyler válasza Oppenheimer (#2639) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Tökre megértelek, newton rendszerű csővel kapod a pénzedért a legnagyobb átmérőt. Én biztos nem tudnék tökörészni a kollimátorral (elég szeánsz így is felkészülni az észlelésre a 120/600-as akromáttal). Plusz nekem a newton nyitott és üresnek látszódó kályhacső design-ja is fura (olyan mint egy kuka). Nekem kellett az, hogy a távcsövem rendes távcsőnek nézzen ki :K

(#2646) kovisoft válasza Oppenheimer (#2642) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem kell a dobson alá semmi. Az mezőn úgy fogod használni, hogy lehajolsz/letérdelsz/kisszékre ülsz/stb. hozzá. Az okulár magasan van, de persze nem annyira magasan, hogy állva tudj belenézni. Meg ez persze attól is függ, hogy éppen milyen magasan járó objektumot észlelsz. Egy asztaltól csak jobban beremegne az egész, stabilabb lesz a talajon.

(#2647) vegyszer válasza Oppenheimer (#2642) üzenetére


vegyszer
addikt

Lehet ám seggen ülve is észlelni.
De igen. Egy asztal azért jól jöhet egy kisebb Dobson alá. Nekem a makszutov.hu bazárjában lett egy 130/650 Flex Dobson. Szeretem. Okulárok nélkül 38 volt tavaly nyáron. Annyit bőven megért. Ha lett volna, lehet, hogy mai eszemmel inkább a 150/750-es flexit választottam volna. De az ugye nemigen van használtan a piacon. Most meg 78-ról vagy 108 lett újonnan. Az meg már sokk.

130/650 Newton távcső volt a minap a fb egyik csoportjában is. EQ mechanikán. Tán 85-ért.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2648) Oppenheimer válasza kovisoft (#2646) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Köszönöm, így már értem. Ez egész jól hangzik, egyetlen dolog ami még kérdést vet fel, hogy olvastam hogy nagy közelítésnél viszonylag gyorsan elmásznak az objektumok, és dobsonnal nem könnyű követni őket. Erről mi a meglátásotok?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#2649) vegyszer válasza Oppenheimer (#2648) üzenetére


vegyszer
addikt

Lehetséges mindent tanulni. A kézi vezetést is. Persze 250x felett már nyűgös a dolog elsőre. De tanulható. EQ mechanikán se lesz könnyebb egy pontatlan pólusraállás után nagy nagyításnál a követése egyetlen zobjektumnak se.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#2650) Oppenheimer válasza vegyszer (#2649) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Köszönöm, akkor szerintem benevezek erre.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.