- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- MasterDeeJay: Natív 3Dfx Glide Windows11 alatt Voodoo1 és Voodoo2-vel.
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- hdanesz: Hyundai Ioniq 28 kWh - Újabb tapasztalatok - fogyasztás és hatótáv
- eBay-es kütyük kis pénzért
- LordAthis: Ismét egy "Idióta" A.I. Projekt, hogy meglovagolja a trendeket...
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Austin F.: Appok teljes képernyőn – immerzív mód [Android]
- weiss: Pant* rant
-
LOGOUT
Új hozzászólás Aktív témák
-
Tim82
félisten
Az egér a közelmúltig oké volt és ott inkább az egérre gyanakodtam (az néha Win alatt is eldobja magát, bár ott hamar újra lehet párosítani).
Tegnap este néztem kimenetet a következő parancsra:
cat /var/log/messages | grep blue*
Annyit értettem, hogy összepárosítás után elutasítja a tényleges kapcsolódást, de ma este újra megnézem, a kimenetet meg feltolom ide.
Próbáltam belenyúlni a bt-s audio.conf-ba is, hátha valamiért az A2DP kezelése nem megy alapból, de nem változott semmi.
-
Tim82
félisten
Most egy picit hanyagolva a particionálósdit, elég bosszantó problémával szembesültem. A bluetooth CentOS 7 alatt úgy viselkedik, hogy sikeres csatlakozás után majdhogynem azonnal eldobja a bluetooth headset-emet (Dell BH200). A dolog olyan, mintha küldene egy utasítást a headset-nek, hogy az kapcsolja ki magát...
A gépben (Thinkpad X201) egy Broadcom BCM2045B bluetooth modul van, ezzel Win 8.1 alatt gond nélkül ment a BT. A headset telefonokkal, tablettal, más notebook-kal gond nélkül működik.
service bluetooth stop | service bluetooth start után is ugyanez van, a headset eltávolítása/újrapárosítása után is.
-
Tim82
félisten
válasz
Claude Leon #93 üzenetére
Ez sajnos már ott elakad, hogy a CentOS 7 tárolóiban nincsen ilyen. (A terminálos megoldással, amit ott írnak, meg egyelőre jó eséllyel elszúrom.)
Bár ha minden igaz, a Fedorásat fel lehet tenni.
-
Claude Leon
senior tag
Bár helyenként buguntus képekkel illusztrál, de centen ugyanúgy működik.
Már nem emléxem, hogy mertem-e annak idején használni (6.4), vagy inkább nekifutottam mégegyszer a telepítésnek előrefoglalt partíciókkal, akkoriban az volt akkor a nyűgöm, hogy 512MB-on csak a centos karakteres telepítője indult, ott pedig nem találtam meg a lehetőséget a kézi partícionálásra.
Root foglalásod nem hiszem hogy 15GB fölé emelkedne, esetleg ha véletlenül kezdené a 10-et meghaladni, a /var-t tedd be 5GB külön kötetre, az még a yum bő lére eresztett cachelésével együtt is elég. -
Tim82
félisten
Automatikus particionálás utólagos módosításával támadt problémám.
Alapból a telepítésnél hagytam, hogy a CentOS 7 telepítő végezze a partíciók kiosztását és méretezését. A 96 GB-os SSD-met a következő módon osztotta fel:
- 50 GB root (ebből 44 GB szabad)
- 30 GB /home (ebből kb. 16-17 GB szabad)
- 8 GB swap (annyit adott, amennyi a RAM a notiban)
- 500 MB /bootAmit szeretnék, hogy az 50 GB root inkább 20 GB legyen, esetleg a 8 GB swap-ból is jó lenne lecsípni, vagy akár teljesen megszüntetni, a felszabaduló tárhelyet meg a /home-hoz adni. GParted-del gondoltam elvégezni a feladatot, de az csak az 500 MB-os /boot-ot látja és a többi partíciót egy, teljesen elfoglalt, LVM2 partíciónak veszi. Hogyan tovább?
-
Tim82
félisten
Közben megjött az ujjlenyomatolvasós-touchpad-es palmrest (ahogy írtam korábban, ez egy "hibrid" gép, a bajos X200-am bizonyos alkatrészeit beépítettem egy alapból "roncs" X201-be és így lett egy teljesen jó X201-em, AFFS panellel), mert az X200-ból ideiglenesen átmentett palmrest ujjlenyomatolvasóját az eltérő csatlakozó miatt nem lehetett bekötni az X201 alaplapjára.
bob.zxr fórumtársnak teljesen igaza volt (és én tudtam rosszul
): ebben is még Upek gyártmányú ujjlenyomatolvasó van. Viszont alapból felismerte a CentOS, nem kellett telepítenem semmit (úgy tűnik, a libfprint az alaptelepítés része), már be is állítottam az ujjlenyomatos bejelentkezést.
-
Tim82
félisten
-
Vladi
nagyúr
Nézegettem ezt az aksi dolgot. Azt már írtam, hogy tp_smpi csomag - kernel modul - van az elrepóban. De csak 6-os centig. Írtad a tlp-t. Ez akkor valami démon ami kezeli az energiagazdálkodást és smapi modulra épül? Ez van nuxban. Ha van, akkor kell, hogy legyen kernel modul is! Nem lehetséges, hogy a 7-esben már a gyári kernel is tartalmazza? Azt hogy nézem meg, hogy xy modul fel van -e telepítve?
-
Vladi
nagyúr
Jelentem megcsinálták az epelben a yumex csomagot. -2 jelzést kapott a végére. Akinek nuxos van, az frissítheti nyugodtan.
-
Vladi
nagyúr
base tárolóban van: apache, vsftpd, mariadb,
Néhány hozzávaló a php-hoz és fail2ban epel.a vpn az vpnc? Mert az is epel. Meg a transmission is.
Az epelt a fedorások csinálják, tehát nagyon megbízható tároló. Jó mondjuk pont a yumex az törött benne, de egyébként jó.
Még az elrepó lehet neked érdekes, abban driverek vannak és friss kernel.
Miylen szerver lesz amúgy? Házi?
Én használtam transt is meg qB-t is, de előbbi csalódás.
-
Sima DVD imaget töltöttem le akkor telepítéskor ki tudom választani, hogy BASIC SERVER-ként települjön? Ubunturól váltanék, egy Apache, vsftpd, postfix, php, mariadb, tranmission, fail2ban, vpn szervernek kéne. Továbbá ilyen csomagokat tartalmaz "alapból"?
-
Vladi
nagyúr
No felraktam a 6-os verziót. Eddig nagyon tetszik.
Tiszta klasszikus fedora életérzés. Régi anakonda, régi grub1, régi yumex, gnome2!
valamint 1105 telepített csomag az installnál, mai 45 percig tartott. Wow.Gyorsan átfouttottam a hardvert, minden működik. olyan 300 mega ramot eszik indulásnál. Felvettem az epel és a nux tárolókat, van már minden app, amit megszoktam. Egyedül crome-hoz kellett egy extra: link hivatalosan a google már nem támogatja az el6-ot.
már csak egy gnome-commander kellene, meg egy frissítés és utána hivatalosan nemhivatalos el6 desktop szupportot is tudok vállalni.
-
-
Tim82
félisten
KDE-vel voltak gondjaim, Gnome-mal nem. Bár az is felmerült bennem, hogy esetleg a Gnome 3 az ideálisnál picit több erőforrást használ, és azért pörög a venti. Lehet, hogy le kéne cserélni Mate-ra, egy-két nyitott füles Opera, Dropbox, Thunderbird mellett állandó 10-30% közötti CPU terhelést mutat a rendszerfigyelő alkalmazás.
Ezen kívül viszont minden úgy működik, ahogy kell. Pl. itt nincs olyan, hogy hol működik az OSD, hol nem, amikor hangerőt vagy fényerőt változtatok. Mondjuk sok mindent nem próbáltam még ki (ethernet, külső monitor D-Sub-on vagy a dokkoló DisplayPortján), de nem hiszem, hogy gond lenne velük.
Kb. finomhangolás meg felesleges/elhibázott dolgok eltávolítása van hátra. Pl. feltettem a tp_smapi miatt teljesen feleslegesen Fedorás 3.16-os kernelt, mert valahol azt írták, hogy kell hozzá. Ennek megfelelően a grubból is el kellene távolítanom a felesleges opciókat, mert még csak azt sem szeretném, hogy ott választanom kelljen a különféle kernelek betöltődése között. Ebbe még bele fogom magam ásni rendesen.
-
Vladi
nagyúr
Gyűröd azért rendesen, úgy látom.
Nálam a max hack az egy gnome-commander leforgatása volt, meg a radeon uvd beizzítása. A legendás 1 fájl felmásolása ugye.Eddig bevált akkor?
Ha lesz időm éjszaka - plusz lányom se ordít
- akkor t60-ra felteszek egy 6-os centet. Mert arra még van 32 bit.
-
BoB
veterán
X200-on nem tudtam beüzemelni, mert nem volt támogatás arra az upek gyártotta ujjlenyomat olvasóra.
upek nem készített linux-os drivert, a szükséges adatokat pedig nem adta ki így nem készülhetett hozzá közösségi. Később kiadta az adatokat és most elvileg működésre lehet bírni.
A lényeg hogy olyat tegyél bele ami szerepel ezen a listán: libfprint/ Supported devices
lsusb-vel lehet megnézni, pl.:
Bus 003 Device 003: ID 147e:2020 Upek TouchChip Fingerprint Coprocessor (WBF advanced mode)Ebből a 147e:2020 rész az érdekes.
Ez egyébként pont az ami az x200-ban volt. Linkelt listán még mindig nem szerepel, itt viszont igen. Aszondják hogy non-free drivert csomagoltak upek-ekhez azért többet támogatnak mint libfprint.
A jelenlegi x220 beépítettje remekül megy.
-
Tim82
félisten
Na, akkor helyzetjelentés:
+ thinkfan pipa (bár még mindig hangosabb, illetve gyakrabban kapcsol be a venti, mint szeretném, de működik -> gondolom, ez van, melegszik az első generációs Core i5, nincs mit tenni);
- tlp fent van, de a tp_smapi nincsen - ott bukok el, hogy kellene egy tp_smapi-kmod-common nevű csomag, amilyet nem találok és annyira nem jó a németem, hogy rendesen kihámozzam a Fedorás leírásokból, hogy ezt tulajdonképpen nekem kellene-e leforgatnom, vagy valami teljesen más nevű csomag igazából kiváltja-e. Amíg nincs ez megoldva, addig nincs normális akkutöltés-állítás.
+ a Gobi 2000 beüzemelése viszont teljes siker a Vladi linkelte leírás alapján (
), a Windows 7-es Thinkpad T500-amon kiszedtem a firmware-ből szükséges fájlokat a driverből, aztán átmásolva a megfelelő könyvtárba, majd beüzemelve a Gobi Loadert, megjelent a mobilnet bekapcsolásának lehetősége a Gnome-os Network Manager-ben. Most már mobilnetről írok.
Lesz ezen a gépen még whitelist-mentes BIOS telepítés (ahhoz mondjuk ki kell kerülnöm a Linuxot, Hiren's Boot CD Mini XP-je alól viszont ment más Thinkpad-en is, szóval az nem lesz gond), meg valamikor kap egy ujjlenyomatolvasós palmrestet, azt is be kell üzemelni, de gondolom, thinkfingerrel megoldható.
-
Vladi
nagyúr
-
Tim82
félisten
"valamilyen hűtésmenedzsment"
lm_sensors és fancontrol? Az van csomagban.Jaja, már rájuk találtam (volt egy kis időm keresgélni napközben), még olvasgatom a dokumentációt, mert azt hiszem, eddig csak ArchLinuxos instrukciókat találtam, szóval kicsit adaptálnom kell az olvasottakat.
" valamilyen energiamenedzsment (tp-smapi)"
Ez micsinálna?Pl. akku -tól -ig töltést be lehet állítani (nem túlzottan ajánlott az állandó 100%-ra töltés a Li-Ion akkuknál, leginkább azért, mert csökkenti az élettartamot). De már ez is folyamatban.
Passz, kernel modullal kellene kezdened.
Ott már nagyjából képben vagyok, csak - a fentiekkel együtt - el kell mélyednem az instrukciókban (újra, hogy ne szúrjam el), de szerintem hétvégén be is lövök mindent. Elvileg a Windows-os driverből kell kiszedni a megfelelő firmware-t, majd azt beállítani a Gobi_loader-rel, hogy minden boot-nál töltse be.
Olyan extra igényeid vannak, ha neked beválik, akkor bárkinek.
Szerintem nem igazán azok, talán a Gobi mobilnet modem az egyedüli. Viszont eléggé kezdő vagyok Linux-téren is, CentOS-téren is.
-
Vladi
nagyúr
"valamilyen hűtésmenedzsment"
lm_sensors és fancontrol? Az van csomagban." valamilyen energiamenedzsment (tp-smapi)"
Ez micsinálna?"Gobi 2000"
Passz, kernel modullal kellene kezdened.Még valami?
Olyan extra igényeid vannak, ha neked beválik, akkor bárkinek.
Viszont a qBittorrent volt szíves újratelepítésnél elfelejteni a torrenteket. Most egyesével kell visszatenni őket.
-
Tim82
félisten
Mit kell beállítanom ahhoz, hogy a CentOS 7 fájlkezelője lássa a NAS-omat?A NAS egy Zyxel NSA310, a Kubuntus noti fájlkezelője simán tud kapcsolódni hozzá (smb://nsa310 - ahogy eléri).Sztornó, IP alapján eléri, három perccel a hozzászólás megírása után megoldva.
-
Tim82
félisten
Én tegnap este szintén 0-ról húztam újra (nem csak a Wine miatt - KDE-vel nem volt hajlandó pl. iPad Mini-ről megosztott mobil hotspotra csatlakozni tegnap késő délután, nagy "örömömre", valamint elszállt a Cairo Dock), most Gnome 3-mal van újratelepítve a CentOS 7, de amúgy a Wine teljesen tisztán felrakva ugyanazzal a hibaüzenettel ugyanúgy elszáll.
Nincs hivatalos Evernote Linuxra, legfeljebb 3rd party kliensek: NixNote, Everpad. A NixNote nekem az #54-ben írt hibaüzenettel elszáll. Az Everpad meg egy rakat Python-os csomagot hiányol, amiket nem is tudom, honnan lehetne beszerezni. Egyik kliens sincs a normál tárolókban amúgy, szóval vadászni kell az rpm-eket. Végül is, ha nagyon muszáj, használom az Evernote-ot böngészőn keresztül, de nem vagyok lelkes az ötlettől.
Jelenleg Dropbox, Skype, Viber desktop kliens, HandBrake, Steam kliens, Opera, VLC, Clementine van, a Thunderbird helyett egyelőre az alapértelmezett Evolution-t nézem meg. Gyakorlatilag eddig eljutottam KDE-vel is, csak több hibával meg bakival, az új telepítésnek meg már okosabban álltam neki. Mivel nem belakott rendszer volt, veszteség nem ért. Alkalmazásokból nem nagyon van többre igényem, LibreOffice ugye eleve a telepítéssel felkerült.
Ami kell még, de nem lőttem még be:
- valamilyen hűtésmenedzsment (talán Simple Thinkpad Fan Control?)
- valamilyen energiamenedzsment (tp-smapi)
- a Gobi 2000-rel kapcsolatban már dereng a fény az alagút végén, a Gobi-Loader leírás kb. 3x átolvasása után.Jelenleg itt tartok, de elszánt vagyok.
-
Vladi
nagyúr
amikor make installt csináltál, akkor felsorolta, hogy mit másol éppen. Abból ki tudnád deríteni.
De a wine az sok esetben iylen. Vagy elindul, vagy nem. Vagy összeomlik vagy nem. Tehát 25%, hogy menni fog az alkalmazásod.Ez az Evernote nagyon gagyi rpm-et cisnált. De még az előre forgatott telepítő is gáz. simán átmásol midnent, de futás jogot nem ad.
Ezt én hanyagolnám.
Mi híjad még?
Egyébként nekem meg sikerült megborítanom a rendszeremet.
semmi gáz, csak az iksz dobja el magát. Nem baj 1,5 óra alatt nulláról megcsináltam. Viszont van az epelben qbittorrent, király.
már csak egy jó háttérkép meg egy gnome-commander kell. -
Tim82
félisten
Nem, megnéztem most, valószínűleg ez akkor a gond, köszönöm a tippet.Nem segített sajnos, ugyanúgy hibaüzenet. Ment valahova a wine a .wine könyvtáron kívül? Merthogy a 23 csomagot, amit telepített pluszban, is leszedtem vele együtt, amikor próbálkoztam az eltávolítás-újratelepítés kombinációval.
-
Tim82
félisten
A Wine-nal valószínűleg én szúrtam el valamit (illetve a korábbi, lefordult verzió kavart be valamit, hiába távolítottam el). Azóta teljesen leszedtem a Wine-t, majd újratettem szigorúan a tárolóból, de valami nem kóser vele, ha Windows-os exe-t akarok indítani vele (Evernote és OneDrive-telepítővel próbáltam), gyakorlatilag egy szöveg nélküli hibaüzenetet dob.
A dokk kérdését megoldottam a Cairo-Dockkal, egyelőre stabilnak néz ki. (A gyakori indítású appokat inkább oda szoktam kitenni, mint az asztalra.)
Hardver-szempontból a Gobi 2000 mobilnet modem kérdése még mindig hátravan, valamint valamilyen energiamenedzsment és hűtésszabályzás sem árt, biztosan itt is vannak Thinkpad-specifikus, ezekre kihegyezett alkalmazások, ezeknek még utánanézek.
-
Tim82
félisten
Ami még kellene, az az Evernote, vagy legalábbis valamilyen 3rd party kliens.
A NixNote-tal próbálkozom, a legutóbbi verzió az rpmfind.net szerint a nixnote-1.6-2.x86_64.rpm.
yum install ftp://rpmfind.net/linux/sourceforge/n/ne/nevernote/NixNote%201.6/nixnote-1.6-2.x86_64.rpm paranccsal próbálkozom, ezzel a hibaüzenettel áll le letöltés után a telepítés (tehát feltételezem, hogy a paranccsal önmagában nincs gond, itt valamilyen összeakadás van):
Transaction check error:
file / from install of nixnote-1.6-2.x86_64 conflicts with file from package filesystem-3.2-18.el7.x86_64
file /usr/bin from install of nixnote-1.6-2.x86_64 conflicts with file from package filesystem-3.2-18.el7.x86_64Ezzel tudok valamit kezdeni, vagy felejtsem el?
A Wine nem hajlandó elindítani az Evernote Windows-os telepítőjét, szóval az nem opció.
-
Vladi
nagyúr
wine:
Leszeded ami most van: make uninstall szerintem. Utána telepíted a csomagot. Így az eredeti anyag, amit leforgattál megvan, ha mégis váltani kell leszeded megint a csomagot és forrás könyvtárban a make install
Elvben 2 verzió is lehet, csak akkor a fordítónak meg kell mondani, hogy spéci útvonalra tegye, tipikusan: /opt/wine vagy valami.
./configure --prefix=/opt/wine
Nem biztos, hogy csak ennyi, de így opcionálisan 2 verzió is fenn lehet."KDE-nek majd jól bekavaró Gnome-os függőség,"
Nem szoktak egymásnak bekavarni. Max párszáz mega cuccot leránt. De ha ez még gnome2, akkor azt az új fork a mate desktop néven keresd. Szintén epel tároló.De ha van alternatívád ami csomagból települ, akkor inább azt.
Más?
-
Tim82
félisten
Az 1.6.2 tegnap este lefordult, a Core i5-520M procival kb. 3/4 óra alatt végzett.
Még a telepítés előtt gereblyéztem össze pár alkalmazással kapcsolatban telepítőleírásokat, de ezek szerint részben elavultak, mert arról én nem találtam infót, hogy pl. Wine-t tudnék tárolóból telepíteni. A forgatott 1.6.2-t hogyan tudom az epelben lévő frissebb verzióra frissíteni?
A Docky konkrétan valamilyen gtk-sharp-2 csomagot hiányolt a településhez, ami gondolom, valami, a KDE-nek majd jól bekavaró Gnome-os függőség, ráadásul mintha már nem is lenne elérhető. De mintha találtam volna most alternatívát KDE-re (Daisy, Fancy Tasks, Avant Window Navigator), este kipróbálom.
-
Vladi
nagyúr
Tárolókat nem feltétlenül kell priorizálnod, mert mindegyik nagyon lenyilatkozza, hogy ő aztán nem keveri a csomagokat. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy de. Főleg a 3rd party alkalmazásoknál. Pl egy nux és egy atrpm mplayer telepítésnél úgy össze bír gabalyodni... ne tudd meg.
wine: az epel tárolóban találtam 1.77.22-es verziót. az nem jó? Elvileg stabil. De az 1.6.2 biztos lefordul neked, csak elég komplex program. Azok fordításánál el lehet szöszmötölni pár órát. (napot)
Cairo Dock- vagy Docky: szerintem vagy epelben, vagy nuxban esetleg atrpmben találsz csomagot. Ha más nem, akkor forgass egyet, nem olyan nagy alkalmazások ezek.
"Qualcomm Gobi 2000 mobilnet"
Drivert kellene nézni. azt találtam eddig a neten, hogy fw kell hozzá, meg hogy a 2.6-os kernelek óta elvileg van driver is. Ha máshogy nem megy, rápróbálsz egy elrepós kernelt. -
Tim82
félisten
Köszönöm, a Yumex már fent is van (tárolókat is megoldottam tegnap este, a prioritást még nem lőtte be - akkor voltam még csak túl a rendszertelepítés elején, amikor beírtam, aztán még két órán át ültem előtte -> van VLC, Krusader, Clementine, Skype).
Wine-ból nem frisset forgattam, hanem stabilat (1.6.2), nekem jó lesz az.
Valamilyen Cairo Dock- vagy Docky-féle alkalmazás kéne, mint egy falat kenyér, de ez persze egyéni szocprobléma.
Dropboxnak újra nekiugrok este.
Ja, meg még a notiban lévő Qualcomm Gobi 2000 mobilnet modem beüzemelése lesz érdekes, mert alapból nem hajlandó (lsusb látja, csak a hálózati opcióknál van kiszürkítve a mobilnet), találtam rá egy-két dolgot, de még nem volt alkalmam rendesen átnyálazni, hogyan lehet megoldani.
-
Vladi
nagyúr
"Jó lenne egy GUI-s szoftverközpont-féle"
yumex kellene neked. Ezt most a nux tárolóból tudod telepíteni. link.
vagy direkt link. Letöltöd, telepíted.wine-ből nem jó a gyári? Miért kell frisset forgatni?
A Dropboxot letöltötem, hogy megnézzem, de nem találom, hogy hová menti.
Ha rám hallgatsz, akkor előbb a 3rd party tárolókat veszed fel, fentebb írtam, hogy hogyan érdemes. szólj, ha elakadtál.
-
Tim82
félisten
Na, hát akkor végre belevágtam.
CentOS 7, KDE-vel, mert ahhoz már hozzászoktam, egy Thinkpad X201-en (Core i5-520M, 8 GB RAM, 96 GB Kingston SSD), már erről írok. Opera fent van, Thunderbird fent van. Open Office-t ki lehetett választani telepítésnél, ez tetszik.
Jó lenne egy GUI-s szoftverközpont-féle, de nyilván nélküle is elvagyok, csak könnyebbség.
Most épp Wine-ot telepítek ez alapján.
Dropboxból ahogy nézem, csak olyan verzió létezik Fedora/CentOS vonalra, ami Gnome-os függőségeket követel.
-
Vladi
nagyúr
najó, de azért gondolkodjunk már egy kicsit. IT szakmai fórumon vagyunk és 2 - azaz kettő - db - azaz darab - fájl átmásolását követően a rendszer .... szar....
Nem annyira tudlak komolyan venni éppen ezért.
Vannak hátrányai ez tény. De én például pont azon vagyok, hogy fehéren feketén megmutassam ezeket. Aki jön és érdekli lássa, hogy mire számít. Plusz nem mellékes, hogy már a megoldást is megmutattam. Deszar.
Ha lesz 2-3 tag, akit rajtam kívül komolyan érdekel, akkor folytatom. Ha nem, akkor hagyom elsüllyedni. Megcsinálom magamnak és kész.
Egyébként zárójelben jegyzem meg, hogy gyakorlatilag belaktam a rendszeremet. Nem nagyon van már micsinálnom.
-
Rimuru
veterán
Mikor DOS volt akkor az emberek hány százaléka használt gépet, és most mennyi ennek az aránya?
Az XP is tökéletes példa, ma is hányan használják, mennyit változott 10 év alatt?
N0zer0: Csak az azzal van a baj hogy egyből szarozod az egészet. Igazad van hogy szerverre való, de használható desktopnak is (aki akarja az meg hegeszti is) úgyse annak lesz ajánlva aki most kezdi el a Linux ismereteit.
-
-
Rimuru
veterán
Ha magamnak kellene akkor kb semmi se lenne. Amúgy nekem csúszik a project...
(#31) N0zer0: Igazából tök mindegy hogy mennyire lesz koros a rendszer, egy egyszerű usernek az a jó ha nem változik semmit. Amíg van 3-5 feladat amire használja és az megy addig nem érdekli hogy mi van alatta, az újítások se fogják érdekelni.
-
N0zer0
senior tag
Ja, én is úgy látom, hogy a 10 éves támogatás ellenére már most így pár naposan is egy nagy szar ez a centes valami, kínlódni kell vele, és jobban jár az ember, ha valami népszerűbb home/desktop disztrót tesz fel, amiben minden megy elsőre, mindenféle kínlódás nélkül. Aki meg hegeszteni szeret, tegyen fel Archot vagy Gentoo vagy Linux from Scratcht.
Valószínűleg azért van, mert a CentOS nem desktopra készült.
-
Vladi
nagyúr
Sikerült összeraknom az uvd gyorsítást free driverrel.
Viszont csak maszek workarounddal, de úgy fest működik:epel, elrepo és nux-desktop repo kell hozzá. Felpattantak a vdpau nevű csomagok. Aztán:
lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730 XT [Radeon HD 4670]és
dmesg | grep UVD
[ 1.749970] [drm] UVD initialized successfully.Valamint:
uname -a
Linux localhost.localdomain 3.16.1-1.el7.elrepo.x86_64 #1 SMP Thu Aug 14 08:51:43 EDT 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/LinuxEddig jó. Viszont a vdpauinfo nem találta a libvdpau_r600.so fájlt. Nem is lesz. Nem tudom miért nem forgatták bele.
Amíg kiderül és pótolják, használható a fedora 19-es csomag. link.
Ezt kell letölteni és bemásolni a libvdpau_r600.so.1 és libvdpau_r600.so.1.0.0 fájlokat a
/usr/lib64 útvonalra. Na még így sem találja, ezért kell még egy szimbolikus link:
ln -s /usr/lib64/libvdpau_r600.so.1 /usr/lib64/libvdpau_r600.soAztán még hiányolt egy libet, de ide is csak egy link kell. Feltéve, hogy telepítve van:
ln -s /usr/lib64/libLLVM-3.3-mesa.so /usr/lib64/libLLVM-3.3.so
S tádám::
vdpauinfo
display: :0.0 screen: 0
API version: 1
Information string: G3DVL VDPAU Driver Shared Library version 1.0
Video surface:
name width height types blablabla...Aztán megy smplayeraben a gyorsítás, a killa samplet is viszi akadás nélkük 1% cpu használat mellett.
Szívesen.
-
Vladi
nagyúr
Nyomd el magadban a késztetést...
Nekem meg 17 volt a mai napig a gépemen. Csak azért váltottam, mert eol lett.
(#36) bob.zxr: Hát arra, amit írtál.
Mindegy. Az utolsó 3 évet a Red Hat vezette be, mert még nem akarták sokan dobni a 4-es sorozatot. Hát adott neki még pár évet. De ez már tényleg csak külön egyeztetéssel adja.
-
Az xp-t hagyjuk, azt fél / egy évente újra rakta az ember - és nem azért mert új kiadás jelent meg
De pl.: fedora. 16 óta azt használom. Ha jól rémlik a notimra 17 került és csak azért raktam újra a 18al mert ssd került bele. Azóta megélt 2 "nagy" frissítést - mindig béta állapotú kiadással - és semmi baja. Az olyan apró hibákat leszámítva, h nincs mindig megfelelő kernel modul "mindenhez", de eggyel régebbi kernel-el indítva megy minden és pár nap felteszik a frissítést. Mit akartam ezzel azt már nem tudom...
A tv meg pont rossz példa (részemről) én 1-2-3 évente késztetést érzek a cseréjére...
-
Vladi
nagyúr
Totál nem értek veled egyet, de majd meglátjuk. 4-5 év múlva már látszik.
Egyébként ha nagyon végiggondolom már 10+ éve alig változott felhasználásom. Ugyan azokkal a programokkal ugyan azt csinálom.
"2-3 évente minimum hozzá kell nyúlni valamiért, és érdemes is."
Tudnál erre mondani példát?(#33) bob.zxr:
Az extended az a 10-13 év...
(#32) body007:
Mert nem vagytok hozzászokva. winxp is vagy tizensok évig zötyögött. Néha frissítetted a programokat és kész. Ha nem borult meg - azért egy ellinux nem szokott - meg kapod ami kell miért ne mehetne?
Szerintem inkább az 1-2-3 éves teljes megújulás az irreális.Ha lesz itt 3-4 ember, aki velem együtt komolyan gondolja, akkor meglátjuk hosszú távon hogy üzemel a dolog.
Azért tévét se 2-3 évente cserél az ember. Ha mégis, az nem normális dolog. -
BoB
veterán
Elrontod a játékuk
Bővebben a támogatásról (mi hogy meddig) itt lehet olvasni.
(centos -nél nincs Extended Life Phase, csak production phase 1-3) -
N0zer0
senior tag
Ez a 10 éves támogatás, meg 10 évig nem nyúlok hozzá téma lázálom, meg marketing. Még ha jönnek is 10 évig frissítések, akkor is koros lesz az a rendszer, régi verziójúak lesznek rá a programok, az új kernelek és újabb programok meg már 10 vagy akár csak 5 év múlva is űrtechnika lesznek a mostanihoz képest. Pláne Linuxnál, ami az egyik legdinamikusabban fejlődő valami.
Maximum egyfeladatos szerveren tudom elképzelni, hogy beröffentik, az igényeket lefedi, és 10 évig elpöfög, minimális frissítés mellett, 0 újratelepítés mellett, és nem érdekes, hogy az újabb verzió esetleg gyorsabb lenne, meg egy csomó új dolgot tudna. Asztali, irodai, otthoni környezetben még az 5-7 éves hozzá nem nyúlás is felejtős terv, mert egy linuxhoz jó 2-3 évente minimum hozzá kell nyúlni valamiért, és érdemes is. Ez alól a rollingos disztrók kivételek, de még ott sem garantált, hogy egy frissítés vagy kavarás miatt nem kell újratenni a rendszert 5, 10 évig, és ha már újra kell tenni, akkor érdemes az újabbat, és nem a régit visszatenni.
-
Vladi
nagyúr
Kevés szoftver van, ezért kell pár plusz tároló. Mi hiányzik?
Mondjuk nekem eddig jól fordultak a dolgok, úgyhogy max telepítünk forrásból.
Én is úgy tervezem, hogy sokáig megy majd különösebb karbantartás nélkül. Frissítések nyilván, de ez azért nem szokta összeborulni magát a frissítéstől.(#29) body007
Normális.
engem is megszivatott a telepítő, minimalt választottam és tényleg. De lehet a dvd-ről guival is telepíteni. Viszont csak kde4 és gnome3 van alapból. Az epel tárolóban van xfce és mate is. Én matéval tolom.
-
Leszedtem a dvd iso-t, feltettem vbox-ba. Nem tudom mit nem állítottam be a telepítésnél de egy parancssort kaptam
Ez így normális? Azóta fent a gnome de azért mégis... Mi van azon a dvd-n? Vagy onnan is telepíthettem volna (parancssorból) a dolgokat? Na mindegy
Nézegetem, ismerkedem vele.
-
joecontra
addikt
Alapból nem is volt vezetékes kapcsolat. Most nincs előttem, de úgy emlékszem hogy nem is engedett új vezetékes kapcsolatot létrehozni (ki volt szürkítve).
Ha az alaplapi hálókártyát kezeli
Az nm szerintem az alap felállásban nem kezeli. Mit kéne átírnom, hogy lássa, kezelje?Üdv,
J -
joecontra
addikt
ntfs-t az epel tárolóból kell feltenni, ntfs-3g csomag
Rendben, net nélkül bajos lesz.Milyen eszköz? Van modern network manager. Azt nézted? dhcp-n tud csatlakozni?
Alaplapi integrált LAN. Néztem a Network Manager-t de ki volt szürkítve a 'vezetékes kapcsolatok', azt hiszem 'nem kezelt' státusszal indult egyből.
DHCP-hez mit kéne beállítani? Mert /etc/network/interfaces fájlt nem találtam.Üdv,
J -
Vladi
nagyúr
válasz
joecontra #17 üzenetére
Nem gond, megpróbáltad. Szerintem te vagy itt a második, aki látott már futni centet.
ntfs-t az epel tárolóból kell feltenni, ntfs-3g csomag. Utána megy automatice. Neted nem tudom miért nem volt. Milyen eszköz? Van modern network manager. Azt nézted? dhcp-n tud csatlakozni?
-
joecontra
addikt
Próbaképpen egy CentOS 7 Gnome Live ISO-t kipróbáltam.
Az NTFS particiókat nem tudja csatolni, de még internetelérés sincs. Telepítés vagy csomagtelepítés szempontjából utóbbi nélkülözhetetlen.Próbának jó volt, meg stabilnak is látszik de ez nem nekem való.
Üdv,
J -
Vladi
nagyúr
A ram oké, a cpu talán elég mondjuk xfce felülettel. Az 500 mega háttértár viszont tuti kevés.
Ezek mennének simán, mondjuk egy 6-ost rápróbálva. De miért akarsz váltani? Ha most beállt a rendszered nem érdemes váltani.(Najó talán egy centos kedvéért igen...
de nem, ha működik ne javítsd meg. )
-
-
Vladi
nagyúr
Igeniss, értettem!
Más:
Beállítottam a tárolókat.
Az epelben törött a yumex, az atrpmben pedig az smplayer.Ez utóbbit mellőzöm.
Viszont a 3rd party tárolók hajlamosak jobban tudni.
Ezért felhívom mindenki figylemét, hogy használjon prioritást a tárolóknál. Leírás: link. Ennek lényege, hogy rangsorolni lehet a szoftver forrásokat. A magasabb rangú csomagjait nem lehet felülírni, így garantáltan nem keverednek. Mondjuk ez kifejezetten az atrpms, rpmfusion, rpmforge és nux-dextop tárolóknál fordulhat elő. De néha 1-2 okos még a base csomagokba is beleokoskodik.
Nem tudom mennyire jó így (meg érthető amit zagyválok
) de én ezt a sorrendet használom:
Base 1
Updates 1
Extras 1
Centoplus 2 (kikapcsolva)
Elrepo 3
Elrepo kernel 3
Elrepo testing 4 (kikapcsolva)
Elrepo extras 5 (kikapcsolva)
Epel 6
Nux Dextop 7
Google chrome 10Jah és skype 4.3 csuklóból felment és fut.
atrpm-et és rpmfusiont és forget mellőzöm.
-
Tim82
félisten
Te, 2007 óta foglalkozok Thinkpad-ekkel, úgy 25-30 körülire saccolom a kezeim között átment TP-k számát, ott inkább én szoktam tanácsot adni, nem pedig kérni.
Amúgy a modulcseréken túl vagyok, de ezt írtam is előzőleg is... Persze értékelem, hogy segíteni próbálsz, de egyszerűen nem ér meg ennyi időt és energiát ez a gép.
Ismert, bár nem túl gyakran kijövő hiba, nincs rá megoldás. BIOS-t nem tudok rajta frissíteni, ahhoz jó akku kéne, ami van, az 0 perces, de nem hiszem, hogy segítene. Én ebbe a gépbe nem fogok keresgélni RAM-okat, így is bagóért vettem, nyereséggel adom el.
Másrészt meg ki akartam próbálni az R51e-vel, hogy bele tudok-e tenni egy bontott IPS kijelzőt T43-ból, de ez annyira economy modell (az "e" economy-t vagy education-t jelöl), hogy az összes többi R50/R51/R52-vel ellentétben ez pont nem képes kezelni saját kijelzőn 1400*1050-es felbontást. Az összes többi R5x igen, ezt csak R51e-vel pont nem próbálták még (úgyhogy be is fogom valamikor írni a thinkpads.com fórumára is).
Lesz helyette másik noti (nem akarom kihasználatlanul hagyni azt az IPS kijelzőt), meg ha végre harmadjára jó szalagkábelt sikerül kifognom a Thinkpad X200-amba, arra úgyos CentOS 7-et szántam.
-
Vladi
nagyúr
Egy gyors beszámoló a tapasztalatokról:
A telepítés nagyon kulturált lett, szépen megszelídítették az anakondát. A rendszer durván gyors. Viszont elég nagy a csomaghiány.
Az alaprendszer penge, de a 3rd party tárolók nettó kuplerájok.
Mindenkinek felhívom a figyelmét, hogy ezek alkalmazásánál legyen észnél! Minden program felmegy, beszerezhető könnyen, de ész kell hozzá. Később írom a részleteket.
-
Vladi
nagyúr
Az 5-ösnek a legkisebb. Abszolút minimum a p3 500 mhz és a 256 mega ram. De ezen még érdemben nem tudsz majd dolgozni. Kb ennek a duplája.
Attól is függ, hogy mi a régi gép.
Tehát olyan 1000 mhz és 512 ram a belépő szint 5 és 6 számára.
(#9) Tim82:
Ne kapkodj. Kérdezz rá a thinkpad topikban. Mert ha elvben kezeli, akkor gyakorlatilag is kéne. Bios resetet eressz rá. Meg próbáld úgy, hogy megcseréled a 2 modult.
-
Tim82
félisten
Sztornó, fura dologba futottam vele, valamilyen oknál fogva nem hajlandó úgy kezelni 2 GB RAM-ot, hogy mindkét foglalatban van egy-egy 1 GB-os RAM modul. (A modulok jók, ha csak egy foglalatba van téve egy modul - mindegy, melyikbe melyik modul - akkor pöccre elindul, ha mindkét foglalat foglalt, akkor csak felpörög a gép és nem indul.)
Megy Hardverapróra a noti, természetesen a hiba leírásával és annak megfelelő árral. Én meg keresek helyette egy másik R5x-et, R52-t lehetőleg, az lesz majd a tesztgép.
-
Jabby
őstag
Mik a HW. követelmények? Gyenge gépre ajánlott?
-
szaszayanou
aktív tag
Egy telepítés how to-nak örülnék. Amikor az asszony gépére akartam felrakni, de szégyen szemre kudarcot vallottam. A rejtélyes nevű stage1 céleszközt nem sikerült beállítanom a hibaüzenet szerint.
-
Tim82
félisten
Na, akkor már egy kérdés is:
Van nálam egy régi Thinkpad R51e, egy 32 bites Celeron M procival (elvileg PAE képes proci), illetve 40 GB PATA HDD-vel, valamint integrált Radeon X200M videokártyával. Erre ismerkedésként CentOS 5 vagy 6 javasolt?
(RAM-ból jelenleg 512 MB van benne, de ez bővítve lesz napokon belül 2 GB-ra.)
-
Tim82
félisten
Mentve kedvencek közé.
-
Vladi
nagyúr
A hsz.- tartalmát áthelyeztem az összefoglalóba.
[ Módosította: WOT-H-A-C ]
Új hozzászólás Aktív témák
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Bomba ár! Dell Precision M4800 i7-4800MQ I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD I K1100M I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Dell Inspiron 15 3511 - i5-11GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 15,6" FHD I Cam I W11 I Gari
- HATALMAS AKCIÓK! GARANCIA, SZÁMLA - Windows 10 11, Office 2016 2019 2021,2024, vírusírtók, VPN
- Bomba ár! Dell Latitude 5590 - i5-8GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I CAM I W11 I Gari!
- Apple MacBook Air Megbízható társ a mindennapokra!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest