Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7801) Nyersszotyi válasza MaddeNNNN (#7800) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Mégegyszer kösz, hogy segítettél. :R Legalább tudom kihez forduljak ha a jövőben ismét elakadnék, :DDD

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7802) Kroni1


Kroni1
veterán

Sziasztok! Van egy B450M Pro4-F lapom, 1. reviziós. Az összes Cezanne 5000 CPU fel van sorolva a kompatibilisek közt a support list-ben, kivétel az 5500-as. Az ugyanilyen, de R2.0 verziós lapnál viszont ott van, és ugyanez a helyzet a sima Pro4 lapnál is, ott is ugyanígy csak a R2.0 verziónál irja az 5500-as CPU támogatottságát az Asrock oldala..

Valaki esetleg nem tud infót, vagy próbálta mégis, hogy rev1.0 lapban megy-e ez a proci? Pont ezt néztem ki, és viszonylag kis befektetéssel tudnék egy 2600-ról upgradelni, de lapot nincs kedvem cserélni emiatt.. :F

(#7803) MaddeNNNN válasza Kroni1 (#7802) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

A két lap nem sok mindenben különbözik, az R2.0-nál kicsit erősebb a vrm és vannak rajta újabb csatlakozók. Erősen kétlem, hogy csak ez miatt működne rajta a régebbin pedig nem. Esetleg a legújabb 5.70-es BIOS-ra frissítés segíthet.
Vagy ha biztosra akarsz menni és még nincs meg a cpu akkor veszel egy sima r5 5600-at.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#7804) Kroni1 válasza MaddeNNNN (#7803) üzenetére


Kroni1
veterán

Köszi! Én is igy gondolom. Ráadásul az 5500 egy letiltott GPU-s 5600G ha minden igaz, ami meg megy benne.. Szóval szerintem mennie kell, találtam külföldi forumon olyat akinél a ver1.0 Pro lapban ment az 5500, remélem nálam is így lesz, ha nem akkor megoldom valahogy.

Mondjuk a közel másfélszeres ár miatt (42 vs 62k) nem is nagyon lenne kedvem az 5600-assal próbálkozni, ahogy nézem teljesítményben nem sokkal erősebb az 5500nál. :F

(#7805) Nyersszotyi válasza MaddeNNNN (#7789) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Ez volt a gond, kisszerviz felnyomta a biost 2.40-re és működik. 4000 jópénzmagért de megérdemlik, úgyis csak érdeklődni jártam hozzájuk éveken keresztül és mindig lelkesen segítettek. :DDD

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7806) Kroni1 válasza Kroni1 (#7804) üzenetére


Kroni1
veterán

Ha bárki belefutna hasonlóba, az AsRock B450M Pro4-F ver1.0 lapban tökéletesen megy a Ryzen 5 5500 CPU a legfrissebb BIOS-al. A supported CPU list oldalon valamiért ez a tipus nincs feltüntetve, de gond nélkül működik.

(#7807) djculture válasza Kroni1 (#7806) üzenetére


djculture
félisten

Nekem az ab350 pro4 ben lett lecserélve az 1600x az 5500-ra. :) 40 ért játékkal együtt megérte. Többet nem költök rá mert felesleges. 60-70-et már egy AM5 re költenék csak.

[ Szerkesztve ]

(#7808) Kroni1 válasza djculture (#7807) üzenetére


Kroni1
veterán

Komoly, hogy még azok a lapok is kaptak támogatást.. Én azért féltem mert a 2.0 reviziós asrock 450 pro lapnoknál volt csak feltüntetve az 5500as, nekem meg 1.0 van.
Szerintem is nagyon jó cucc ez a proci, igazi am4 ár/érték bajnok ennyiért, nekem nem kell ennél több CPU fronton.

(#7809) djculture válasza Kroni1 (#7808) üzenetére


djculture
félisten

3 év gari volt rá az Aquatól vettem annó. Aztán gari vége előtt fél évvel a vrm megdöglött. Elküldtem az aquának az meg az Asrocknak aztán kicserélték rajta az összes fetet. Így mondom egyelőre minek cseréljem, van egy feljavított alaplapom. Gondolkoztam az 5600 -on de ahhoz hogy erősségeit kitudjam használni már lapcsere kellene.

(#7810) Ermac


Ermac
tag

Sziasztok ! Asrock B550M Pro4 lapot vásárolt valaki mostanában ? akinek van az megtudná mondani melyik bios verzióval szállították ?

We are Many You are but One

(#7811) DoItYourself


DoItYourself
addikt

Sziasztok,

létezik, hogy az Asrock AB350M-HDV az egyetlen lap az univerzumban, amire nem készült BIOS frissítés az 5000-es sorozatú procikhoz, még béta sem? :U

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#7812) jeni válasza DoItYourself (#7811) üzenetére


jeni
félisten

nem támogatott az AB350M-s lap az 5xxx szériás procikra. ezért arra felejtős!
ellenben itt szerepel a Vermeer CPU a 7.30 BIOS verzióban!

2. Support Renoir, Vermeer, and Cezanne CPU


hátránya,hogy elvileg ha erre megy a frissítés akkor nem lehet vissza lépni a korábbira.

[ Szerkesztve ]

(#7813) Gyuri27 válasza jeni (#7812) üzenetére


Gyuri27
félisten

Most ha támogatja, ha nem. Mire nem elég mondjuk egy 3700 ami jó árban van aprón vagy 3800?
Nem tudom milyen procit használ, lehet egy 3600 is nagy upgrade lenne. Az meg már 30k környéke.

Persze tudom, az se lenne rossz ha lenne átalakitó 7xxx-re. :K

Amd - Radeon - Ryzen

(#7814) jeni válasza Gyuri27 (#7813) üzenetére


jeni
félisten

passz,5000-ról volt szó.

(#7815) DoItYourself válasza jeni (#7812) üzenetére


DoItYourself
addikt

Köszönöm szépen! :R
Csak a CPU support listát néztem, franc se gondolta volna, hogy ilyen hanyagok, és onnan meg kihagyják.
Kár, hogy nem kérdeztem hamarabb, mert 2 ilyen alaplap is volt otthon a fiaim gépeiben, és mindkettőt cseréltem B450-re, a későbbi upgrade lehetőség miatt. Az egyik 350-est már eladtam, de a másikat gondoltam megtartom magamnak, mert lett egy lepattanó Ryzen 1400-es proci is, nekem meg pont elég. Ha esetleg lesz még lepattanó CPU tőlük később, akkor meg így lesz hova pakolni. Próbálok előre gondolkodni upgrade ügyben, ilyen szempontból zseni az AM4, hogy 3,5 generációnyi proci kijött hozzá.

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#7816) jeni válasza DoItYourself (#7815) üzenetére


jeni
félisten

Ha bevallalod, hogy egy 5000 valamely procit megveszed és fent van a 7.30 BIOS. Ha nem jó akkor rosszabb esetben 14 napos elallassal elallsz. Persze ha boltból veszed a procit. De inkább valamely 3xxx procit vedd akár a 3700-t

(#7817) DoItYourself válasza jeni (#7816) üzenetére


DoItYourself
addikt

Ahogy írtam, van otthon több AM4-es gép is. Azok most az út közepén járnak (R5 2600, R7 2700, R5 3600) proci ügyben. Ha esetleg 1-2 év múlva csere lesz valamelyikben 5000-re, akkor lesz nálam is upgrade a fenti 3-ból valamelyikre, még később esetleg 5000-re. Így már nyitva a lehetőség.

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#7818) djculture válasza DoItYourself (#7811) üzenetére


djculture
félisten

Támogatja. Support Renoir, Vermeer, and Cezanne CPU 7.30 biossal. Nekem is régi lap van annál is így van. Nem irták bele a listába de ott a mikrókódokat cserélő bios. Azt szépen megy:

[ Szerkesztve ]

(#7819) djculture


djculture
félisten

(#7820) DoItYourself válasza djculture (#7818) üzenetére


DoItYourself
addikt

köszi, közben már tisztázódott a dolog :R

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#7821) csabaspecial


csabaspecial
tag

Sziasztok!
Van egy FM2 foglalatú Asrock lapom AMD A10 6700 procival. Olyat tesz, igaz nem mindig, hogy kikapcsoláskor megint újra elindul. Mi lehet a baja neki szerintetek?

(#7822) Gyuri27 válasza csabaspecial (#7821) üzenetére


Gyuri27
félisten

Nézd meg a leállitáshoz milyen müvelet van hozzárendelve. Elöször os alatt. Aztán ha kell nézz szét a biosban. Egyébként ha biosban az van beállitva, hogy bill, egér használatától kapcsoljon be, akkor lehet valamelyik hibás vagy gomb be van ragadva.

Amd - Radeon - Ryzen

(#7823) Sub-ZeRo válasza csabaspecial (#7821) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Tápegység rossz. Kuka. Nekem is csinált ilyet egyszer annó a régi gépem vagy 10 éve. A táp elfáradt.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#7824) csabaspecial válasza Sub-ZeRo (#7823) üzenetére


csabaspecial
tag

Táp vadiúj és nem gagyi....

(#7825) csabaspecial válasza Gyuri27 (#7822) üzenetére


csabaspecial
tag

Köszi a válaszokat !

(#7826) Sub-ZeRo válasza csabaspecial (#7824) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Attól még lehet szar. Amúgy meg nálam ez a jelenség amit írtál az pont táp hiba volt.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#7827) svgyula


svgyula
addikt

Szia! A BIOS-ban két opció lehet hibásan beállítva. Az egyik arra kérdez(power less) ha elmegy a villany mi legyen itt ajánlott a power off beállítás. A másik a wake up vagyis a bekapcsolás. Itt több verzió is lehet de én a LAN és USB kihagynám. Ugyanis a még nem alvó egér akár az asztal kis rezgésére is ad jelet és nem feltétlenül kell "gombot nyomkodni" ez kb mint a windows kijelzőt egér húzással is fel lehet kelteni. Ezt én kikapcsolnám.

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#7828) csabaspecial válasza Sub-ZeRo (#7826) üzenetére


csabaspecial
tag

Ez milyen táp volt ha szabad tudni ?

(#7829) csabaspecial válasza svgyula (#7827) üzenetére


csabaspecial
tag

Köszi mindenkinek a segítséget! Biosban megtettem a beállításokat és most kikapcsolt rendesen, teszteltem.

(#7830) Sub-ZeRo válasza csabaspecial (#7828) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Passz. Egy 700 wattos volt azt tudom.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#7831) Yoshida


Yoshida
aktív tag

Sziasztok,

rövid:

keresek Asrock b450 pro4-be kompatibilis (ténylegesen tapasztalva működő) M2 SSD-t, elsősorban 1 terásat, vagy 500-ast.

hosszú:

Szóval van egy Asrock b450 pro4 lapom, 5500-as Ryzennel. Mivel tavaly kinőttem a 120-as Sata SSD-t mint OS disk, gondoltam bővítek, és akkor már M2-re. Rendeltem egy 500 gigás Adata legend 750-et, amit érthetetlen módon nem ismert fel a BIOS.
Írtam Asrock supportnak, azt mondták kitesztelik, kérnek ilyen SSD-t Adatától, eltelt 2 hét majd írtak hogy ez az SSD inkompatibilis a lappal :D WTF. Közben amúgy beraktam feleségem MSI b450-es lapjába, ott gond nélkül felismerte, OS-ben is látszódott. Mivel nem kompatibilis, így maradt az asszony gépében.
Eddig húztam, de most már nagyon kéne valami nagyobb SSD, és fájna a tudat, hogy SATA legyen, szóval kéne M2-es, olyan ami tuti megy a lapban.
Van valakinek működő párosítása? Átnéztem az Asrock oldalán lévő összes 500-as, és 1 terás SSD-t (elsősorban már 1 terásat keresek), de mind olyan régi part numberes, hogy évek óta sehol sem kapni őket.
Közben találtam egy reddit fórumon egy hivatkozást, az Asrcok oldalára, ahol írnak 4 alaplapot, és 13 SSD-t, ami "pin mismatch define" miatt nem kompatilis :) Természetesen ott az Adata 750 legend is, ami tényleg nem ment. Viszont a redditen írtak 710-es Adatát is ami nem ment az én lapomban, az meg nincs felsorolva ezen a [link] ...

Szóval tartok tőle, hogy megint belenyúlok, ha csak úgy random rendelek egy 1 terás M2 SSD-t, és nincs már másik gép amibe be tudom rakni, ha most se ismerné fel...

Még a crucial weboldalán találtam egy olyan jelzést, hogy ez a b450 pro4-el kompatibilisek a p5, p3 m2 ssd-k, de tartok tőle ez annyit jelent csak náluk, hogy megnézték a lapon van m2 port, akkor biztos megy...

[link]

köszi bármi infót ami segít működő SSD-t szerezni ebbe a lapba.

[ Szerkesztve ]

(#7832) bwin.party


bwin.party
aktív tag

Sziasztok!

Ha lehet ne kövezzetek meg érte, de van egy régebbi asztali gépem és tegnap este bekapcsoltam volna, de hibára futott a Bios.

AsRock P45X3 Deluxe alaplapomon 1394 guid are invalid in both cmos and flash hibaüzenet jelent meg. Az alatta levő sorban az F1 gomb használatára buzdítana, de hiába dugom bármely USB portba a billentyűzetem nem reagál. Kipróbáltam a K400+-al is, de szintén nulla reakció. Elemet is cseréltem, igazából eddig jól működött, hajtva sem volt, már ha be volt kapcsolva. :D

PS2 csatis átalakíton gondolkodom megpróbálnám vele vagy esetleg bármilyen javaslatot szívesen fogadnék tőletek.

Köszönöm szépen előre is! 😊

(#7833) Nyersszotyi válasza bwin.party (#7832) üzenetére


Nyersszotyi
tag

cmos reset esetleg

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7834) konci79 válasza Yoshida (#7831) üzenetére


konci79
őstag

Szia.
Nekem Kingston A2000 és egy WD Blue ment egy B450M Pro4-F lapban, ha ez segít.

(#7835) Yoshida válasza konci79 (#7834) üzenetére


Yoshida
aktív tag

köszi, megnézem ezeket!

(#7836) svgyula válasza bwin.party (#7832) üzenetére


svgyula
addikt

Szia! Ez úgy hangzik, mintha elment volna az összes BIOS beállítás. Ilyenkor ha az elemcsere esetleg a reset is megvolt, meg kell nézni milyen lemezeket ismer fel. Utána újra be kell állítani azt a lemezt amin a rendszer található. Win 10-től pedig a windows boot managgert!
DE!! ha bent jársz a bios beállításokban nézd meg a hőmérsékleteket is! Ilyenkor nagyjából a szoba hőmérsékletén kell lenni a CPU-nak. Ha ez ilyenkor is 40-50c° akkor először újra kell pasztázni és a hűtő takarítás is játszik!

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#7837) MaddeNNNN válasza Yoshida (#7831) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

wd sn570, samsung 980(sima,nem pro), kingston A2000 (ha még találsz), samsung 970 evo

ezek gyakran ajánlott nvme ssd-k.
(ugye amit írtál az m.2 az a csatlakozó, abban is létezik SATA.)

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#7838) Yoshida


Yoshida
aktív tag

azzal, hogy írtatok pár működő típust, belelkesültem, és vettem egy 1 Terás P3-as Crucialt, jelentem működik gond nélkül az Asrock b450 pro4-ben. Köszi a segítséget mindenkinek.

(#7839) tPedro_


tPedro_
őstag

Sziasztok!

Van egy Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4 lapom, amin van 6db SATA3 csatlakozó és 2db M.2 (1 ultra és egy sima).

A kézikönyv szerint a sima m.2 (M2_2) használatakor 2db SATA3 csatlakozó kiesik.
Ez eddig világos.

Az Ultra m2 csatlakozónál (M2_1) pedig ez a megjegyzés szerepel:
* If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled.
• 4 x PCI Express 2.0 x1 Slots
• Supports AMD Quad CrossFireXTM and CrossFireXTM**

Tehát ha oda tennék egy SSD-t (ez a terv), akkor nem tudnám használni a 2.0-s portok egyikét sem (jelenleg sem használom), valamint nem tudnék 2 videókártyát összekapcsolni (egy kártyám van)? Más hátrányom nem származna belőle?

Köszi előre is.
Üdv.

(#7840) Eagle16 válasza tPedro_ (#7839) üzenetére


Eagle16
addikt

Szia!
A hosszú 4x PCIE portot tiltja le, ha egy PCIE M.2-t beraksz. A kis x1 slotok megmaradnak. Más hátránya nincs. Én is nézegettem ezt az enyémhez, nekem is B450-es van, de végül nem vettem PCIE-s SSD-t, elég volt a rendszernek sima SATA is.

Csak ennyit ír amúgy a manual: "* If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled."

[ Szerkesztve ]

₿ ... ₿ ₿... ₿ ₿ ₿

(#7841) tPedro_ válasza Eagle16 (#7840) üzenetére


tPedro_
őstag

És tényleg, a fura tagolás miatt értettem félre. A 3. oldalon szerepel ilyen bontásban:

A lap ábráján is látszik, hogy az alsó, x16 portról van szó:
PCIE4 (PCIe 3.0 x16 slot) is used for PCI Express x4 lane width graphics cards.*

Köszi a segítséget. :R

(#7842) Nyersszotyi


Nyersszotyi
tag

4 ugyanolyan merevlemez közül 3 sata de 1 csak ata a tulajdonságoknál és a sebessége is drasztikus. Akárhogy cserélgetem semmi változás. A 3 sata régi az ugyanolyan most jött. A hd nem lehet ata, tehát cdak az alaplapnál lehet valami. :W

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7843) Nyersszotyi válasza Nyersszotyi (#7842) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Most ott tartok, hogy erre a kábelre bármilyen disk kerül, kivétel nélkül mind ATA lesz és a sebessége is a tizede, se. Brutális mennyiségű újraindítás és driver eltávolítás újra detektálás telepítés után is. Abban a pillanatban ahogy átteszem máshová, ismét SATA lesz ahogy kell. Mindegyik ezt produkálja.

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7844) Doky586 válasza Nyersszotyi (#7843) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csinálhatnál pár képernyőmentést a biosról hogy lássuk miről beszélsz.

(#7845) svgyula válasza Nyersszotyi (#7842) üzenetére


svgyula
addikt

Az alaplap leírását elolvastad? Ott szokott olyan információ lenni mi van akkor ha xdb portot használsz. Nincs kizárva, hogy csak 3db-ot engedélyez SATA sebességgel a 4. pedig csak ATA sebességű lesz. Az is megvan az újaknál ha "x" portot használod akkor tilja valamelyik "y-z" portokat. Ez el kellene olvasni a luzer manual útmutatóban. :K

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#7846) Nyersszotyi válasza svgyula (#7845) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Rengeteg meló után kijelenthetem, hogy bármilyen felállású 3db hard disk SATA, azonban bármelyik 4.-dik hozzáadására az sajnos csak ATA marad. Ennyi.
Ja és a konklúzió:
Csatlakoztassa a csatlakozót a csatlakozóba a csatlakozáshoz és csatlakozzon újra. :W

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7847) svgyula válasza Nyersszotyi (#7846) üzenetére


svgyula
addikt

Hááát! Nem írtad a típust, a CPU-t. Ezek együttese is befolyásolja a felcsatolható eszközök számát. Nálam pl csak a 11.gen procival működik az egyik M.2 port. De ugye ez is le van írva az alaplap dokumentációjában. A SATA portoknak sem "végtelen" a sebessége. Valószínűleg 3db-ot még képes lekezelni de a 4.-et már nem és ezért szabályozza le a rendszert.
Példa az enyémből:
"2.11 M.2_SSD (NGFF) Module Installation Guide (M2_3)
The M.2, also known as the Next Generation Form Factor (NGFF), is a small size and
versatile card edge connector that aims to replace mPCIe and mSATA. The Ultra M.2
Socket (M2_3) supports M Key type 2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2
PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s).
* If M2_3 is occupied by a SATA-type M.2 device, SATA3_2 will be disabled."
English
2.10 M.2_SSD (NGFF) Module Installation Guide (M2_2)
The M.2, also known as the Next Generation Form Factor (NGFF), is a small size and
versatile card edge connector that aims to replace mPCIe and mSATA. The Ultra M.2
Socket (M2_2) supports M Key type 2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI
Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s).
* If M2_2 is occupied by a SATA-type M.2 device, SATA3_1 will be disabled.
* If M2_2 is occupied by a PCIe-type M.2 device, SATA3_0 will be disabled.
A lényeges pedig:
Z590 Phantom Gaming 4
2.9 M.2_SSD (NGFF) Module Installation Guide (M2_1)
The M.2, also known as the Next Generation Form Factor (NGFF), is a small size and
versatile card edge connector that aims to replace mPCIe and mSATA. The Hyper M.2
Socket (M2_1) supports M Key type 2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen4x4 (64
Gb/s) (Only supported with 11th Gen Intel® CoreTM Processors).

[ Szerkesztve ]

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#7848) Nyersszotyi válasza svgyula (#7847) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Én is csak kapkodtam a levegőt és amig nem volt teljesen egyértelmű a jelenség, nem akartam specifikálni. Így utólag egyértelmű. Van az 1-2, aztán 3-4, végül 5-6 adatkábel párban. Használom az 1.-en a rendszerlemezt, a 3.-on az adatlemezt és az 5.-ön arhiválok. Ideiglenesen ez most foglalt. Először a 4.-en próbáltam a 4.-dik vinyót aztán kétségbeesetten a 6.-on. A többi ismert. Káosz, Gordiusz és társai. Amúgy máshol azonnal javasoltak egy tápcserét ezt jövő héten még kipróbálom aztán meglátjuk mi lesz.

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7849) Nyersszotyi válasza Nyersszotyi (#7848) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Szétszedtem az 5-6 csatornapárt egy különálló 5-ös és 6-os csatornára tehát a megosztott helyett 2 teljesértékű lett. Immáron 133MB/s-al kommunikálnak nemcsak a többi egységgel hanem egymással is. 66MB/s helyett. Nem publikálom, nehogy valakinél gond legyen. Csak azért mondtam, hogy lehetséges. :DDD

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#7850) D55 válasza Yoshida (#7831) üzenetére


D55
aktív tag

Szia, azonos típusú alaplappal hasonlóan indult nekem is a történet, csak nagyon másképp végződött és épp az előbb került pont a végére. Elmesélném, mert tanulságos lehet másoknak is.

Szóval volt nekem is egy ilyen B450 Pro4 lapom, benne egy Ryzen 5 3600. Kapott volna ugyanígy egy ADATA (csak nem 750, hanem 710) SSD-t. Ugyanígy nem ismerte fel, akármit csináltam vele, akármelyik slotba tettem, akármit állítottam a BIOS-ban. A meglévő A2000-es Kingstont látta bármelyik slotban és próbaképp a laptopomban is azonnal működött az új ADATA. Olvastam akkor már hasonló panaszokról.

Itt fontos megjegyezni, hogy a PCIe egy oda-vissza nagyon rugalmasan (gyakori extrém példaként lásd x1-es slotokban vígan működő x16-os bányászkártyák) kompatibilis elektronikai csatlakozási szabvány, az M.2 egy fizikai foglalatforma, amire direktbe csak szimplán ki vannak vezetve a PCIe sávok, az NVMe pedig egy lemezvezérlő kommunikációs protokoll, ami már a PCIe kapcsolat felett képez egy külön réteget / dimenziót, tehát az elektronikai kapcsolatba elemi szinten nem szól bele, hanem már annak a világán belül létezik, illetve kommunikál. Az NVMe kapcsán fontos még, hogy a különböző verziók kompatibilitása ezzel összhangban host oldalon szoftver (tehát a legmélyebb szinten is max EFI) és nem pedig hardverfüggő.

Az előbbiek miatt nehezen tudtam elengedni a dolgot, mondván papírforma szerint az általad is idézett álláspontja a gyártónak teljes mértékben elfogadhatatlan, mondhatni hajmeresztő, hiszen a működés alapvető szintjén minden létező PCIe eszköz kompatibilis minden létező alaplappal, ha a gyártók a szabványokat betartották, legfeljebb ugye a sávszélesség/sebesség lehet szűkebb egy rossz párosítás esetén. Ha meg esetleg az NVMe host firmware-jük lenne hibás/hiányos (amennyiben ilyen nem csak a bootdisk-ként való használathoz szükséges, hanem egyáltalán az OS szintről driver általi megcímzés/szólításhoz is, ennyire nem mélyedtem bele), akkor azt van lehetőségük és erősen tanácsos is utólag javítaniuk.

Fel is csillant hát rögtön a szemem, amikor megláttam egy, ha jól emlékszem akkor mindössze csak 1-2 napos, friss és ropogós BIOS frissítést a laphoz (MÁR ITT JOBB LELŐNÖM A POÉNT, HOGY NEKEM MEGÖLTE KÉSŐBB AZ ALAPLAPOT, NE ROHANJON SENKI FELTENNI!). Letöltöttem és rá is flasheltem habozás nélkül. A gép eleinte hibátlanul bootolt, ugyan az ADATA SSD-t továbbra sem látta, de már a Windowsban járkáltam vele.

Kb. ekkor tűnt fel, hogy a gyárilag ugye 4,2GHz-es Ryzen 5-öm csak kerek 4GHz-ig boostol, holott előtte PBO-val a 4,4-et is nyaldosni szokta... Viszont a Ryzen Master szerint kezdésnek valami 4096 amper vagy watt TDP korlátom lett így helyből (sajnos már nem emlékszem pontosan melyik limitnél írta) :Y

Elkezdtem hát picikét még állítgatni a BIOS-t, mert ez így nagyon nem tűnt kereknek, plusz amúgy is még hátra volt az egyedibb dolgaim visszaírása, pl. ventilátor szabályozási értékek. Utánaolvastam közben és sok helyen írták, hogy (logikusnak is tűnik) érdemes undervoltolással próbálkozni a 3600-nál 1,26V-ra, ha nem boostol eléggé a CPU. Kipróbáltam, de a Windows bootolása közben kékhalált kaptam. Na, mondom akkor vissza az egész, de következőre már nem indult a gép. Se baj, CMOS reset. Megtörtént, ott voltam ismét már a beállításokban, full defaultról elkezdtem ismét az alapvető dolgokat belőni, csak hogy egy Windows-t tudjak bootoltatni, aztán még olvasgassak a témáról. Mentettem a beállítások, restart, majd... VÉGE. Innentől nem ment végig a POST soha többé, se pedig hibát nem sípolt, hanem kb. percenként újraindult végtelenszer. Kétségbeesésemben nem nagy túlzással vagy 50x próbáltam ismét CMOS resetet a rá következő pár napban, volt hogy fél napra rajt hagytam a jumpert és ki volt véve az elem, de úgy se. RAM-okat variáltam mindenhogy (illetve azokat tudtam is közben egy másik gépben tesztelni), másik videokártya, másik táp, mindent megpróbáltam, de semmi. Nagyon dühösen és csalódottan elengedtem aztán pár nap után az egészet, AM4 akkor senkinek sehol a környéken, hogy egyáltalán kipróbáljam, hogy a lap vagy a proci adta fel, de itt már nem is számított, ment az AMD és az ASRock is a személyes öröktiltólistámra (illetve az AMD az vissza, mert mielőtt a Zenek jó híre megvett, előtte évtizedeken át nagyon kevés példát tudnék felidézni, amikor nem erősen hw related problémás eset kapcsán került volna AMD-s config a látókörömbe) és jött is helyette aztán a mostani Intel build-em. (És láss csodát, abban már az ADATA SSD-m is működött egyből :C )

Na de itt még nincs vége. Gyanakodtam arra, hogy mi van ha csúnyán benéztem valamit és az az 1,26V mondjuk +1,26V offset volt valójában (ha ekkora állatságot enged esetleg a BIOS...), vagy egyszerűen én jól írtam, csak mondjuk az alaplap értelmezett valamit rosszul és küldte jól pofán valamivel a procit. Ugyanis minimális életjelek voltak, RAM nélkül sípolt, talán videokártya nélkül is sípolt, illetve proci nélkül még a tápegység zöld indítószálát sem húzta le földre, hogy az kiadja az üzemi ágakon a feszültségeket és pl. felpörögjenek a ventilátorok (ellenben procival a helyén igen). Tehát én inkább a CPU halálára gyanakodtam, mint sem az alaplapéra ezen a ponton.

Telt aztán az idő, mire egy rokonom érdeklődik, hogy mi van azzal az AMD procimmal. Hát mondom valószínűleg döglött, de miért? Azt mondja egy munkatársa keres hasonlót, esetleg mutassuk meg neki, kipróbálja, azt akkor legalább tudjuk majd, hogy mi köszönt el nálam. Mondom persze, vigye, adtam is oda neki nagy lendülettel, látni sem akartam többet. Erre ma kapom az üzenetet, hogy mennyit kérek, mert állítólag tökéletesen működik a CPU :U

Tehát bármilyen meglepő, minden jel szerint úgy tűnik végül, hogy az alaplap halt be egy sikeres, de problémás CPU paramétereket okozó BIOS frissítés, majd végül egy ártatlannak induló CMOS reset és mindössze néhány alapvető boot paraméter belövését követően.

Esetleg csak megmakacsolta magát úgy, hogy több tucatnyi ismételt CMOS reset és alapos lecsupaszítás után sem hajlandó valamiért POST-olni. Ja és persze továbbra sem produkál a szabványoknak megfelelő kompatibilitást szabványos komponensekkel, de ez itt szerintem már mindegy is. Nálam ennyi pontosan elég, hogy az érintett gyártót/gyártókat ezt követően mind személyes célú vásárlás, mind pedig a munkám részét képező feladatok során kizárjam a lehetséges választások közül, amíg játszik más. Mindenki más meg majd eldönti, hogy én vagyok egy utolsó szerencsétlen balfasz, vagy az ASRock és az AMD alkotott közös erővel egy ekkora trágyát :(

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.