Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6751) gNAT_hu válasza copass (#6750) üzenetére


gNAT_hu
tag

Sőt még egy további lehatárolás is bekapcsolható - az is az alaprajzon mozgatható.
A háttér visszafogottabb megjelenítése szabályozható.

(#6752) copass válasza gNAT_hu (#6751) üzenetére


copass
veterán

az csak "színezi" addig a mélységig. nem határol.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#6753) Nerazim


Nerazim
őstag

Üdv!
Kollégám megjárta az Archicad-el. Volt egy munka amin dolgozott több napja és mikor meg akarta nyitni, csak egy szürkeség fogadta a terv meg sehol. Ezt mutatja a TC nézőke a pln-re, hátha mond nektek valamit:

Szerintetek mi lehet az oka és vissza lehet valahogy hozni ?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#6754) OgreImre válasza Nerazim (#6753) üzenetére


OgreImre
senior tag

A .bpn kiterjesztésű azonos nevű fájlt nyissa meg Archicadben.

"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke

(#6755) Nerazim válasza OgreImre (#6754) üzenetére


Nerazim
őstag

Próbálta azzal is ugyanez a szitu, de köszi azért :R

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#6756) Raysen623 válasza Nerazim (#6753) üzenetére


Raysen623
addikt

Valami nagyon durva történetnek kell lennie, hogy ekkora adatvesztés álljon elő. Semmi biztonsági mentése nem volt? 6.5-ös verzió óta használom a programot és ilyennel még nem találkoztam.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6757) daninet válasza Nerazim (#6753) üzenetére


daninet
veterán

én azonnal tesztelném a vinyót és a memóriákat, illetve szükséges lenne egy teljes malware keresésre is

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6758) petymeg


petymeg
addikt

Tudtok linkelni olyan helyet, ahonnan korszerű 7 kamrás műanyag nyílászáró profilt dwg-ben le tudok tölteni, pld rehau.

Meg ha küld egy geodéta egy pontfelhőt, abból hogy lehet terepmodellt generálni?

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6759) daninet válasza petymeg (#6758) üzenetére


daninet
veterán

pontfelhőt küld a geodéta vagy CAD fájlt pontokkal benne? Nem ugyanaz a kettő.
Pontfelhő az xyz fájl formátum és archicad közvetlenül tudja importálni. Ha CAD fájlt kaptál akkor abból autocaddel lehet listaként kiexportálni a pontok koordinátáit, azt a listát kicsit excelben meg notepadben meg kell szerkeszteni, hogy szeresse az archicad aztán lehet csak importálni.
Utóbbi időben mi kérünk a geodétától tereppontokat listaként és nem kell nekünk tökörészni vele

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6760) petymeg válasza daninet (#6759) üzenetére


petymeg
addikt

Köszi a választ. Majd ha megkapom jelentkezem, hogy mit küldött.

Az ablakos kérdésre tudsz linket?

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6761) Sesy


Sesy
aktív tag

Sziasztok,

A következőt szeretném megoldani:


Van egy födémem, amit a bal alsó sarokban kezdtem el megrajzolni felfelé (lehet, hogy ez a továbbiakban fontos lehet), amire varázspálcával falat szerkeztettem, úgy, hogy a fal külső oldala a födém külső széle.

A falak elem ID-je F01-től kell induljon, de úgy kellene, hogy ott kezdődjön, ami a rajzon F06. Én úgy próbáltam, hogy a varázspálcát az adott ére érintettem, mint a képen is látszik nem sikerült.

Ezt lehet valahogyan szabályozni, hogy honnan kezdi vagy teljesen véletlenszerű és nekem kellene kézzel átírogatnom az elem ID-ket? Ez nem opció sajnos :(

Ugyan ez a kérdés egy meglévő helyiségpecsét esetén is, aminek a kontúrjára kell falat illeszteni varázspálcával...

Az a fontos, hogy meg tudjam határozni a varázspálcával automatikusan létrehozott falakat úgy, hogy én mondjam meg melyik lesz az első a sorban...

Born stupid... Try again!

(#6762) Nixon18 válasza Sesy (#6761) üzenetére


Nixon18
senior tag

Szia!

A tapasztalatom az az, hogy a dokumentáció > lista extrák > elem ID kezelőben osztod ki az ID-t, akkor onnan kezdi a számozást, ahol rákkatintasz a födémre (vagy vonallánc, akármi) a varázspálcával (vagy ahonnan elkezded rajzolni a falláncot és a referenciavonal irányának (ez ugye a nézet > megjelenítési lehetőségek > fal és gerenda referenciavonal paranccsal bekapcsolható) megfelelően halad.

(#6763) gNAT_hu válasza petymeg (#6758) üzenetére


gNAT_hu
tag

Ha pontfelhő - *.E57; *.xyz - akkor az vélhetően rendkívül sok pontot tartalmaz és a tereptárgyak, fák, épületek, minden is benne van. Azt erre való célszoftverben szűrni, ritkítani kell. Avagy az Archicad-ben megfelelő beállításokkal elég könnyen ráhúzhatsz szintvonalakat és abból generálhatsz terepet.
Ha csak mért pontok halmaza, akkor szöveges listaként elkéred csak a tereppontokat a geodétától.

(#6764) petymeg válasza gNAT_hu (#6763) üzenetére


petymeg
addikt

Kaptam egy sima dwg helyszínrajzot, amin 0.5m-enként vannak szintvonalak meg 481 db magassági pont. Plusz ezeknek a pontoknak a listáját xls ben meg txt-ben. Ezekkel mit lehet kezdeni, hogy legyen egy 3d-s terepmodellem? :F

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6765) nagyt0m válasza petymeg (#6764) üzenetére


nagyt0m
tag

Ha nincs túl sok szintvonal akkor manuálisan lehet a terepet megcsinálni, a szintvonalak sokszor jól jönnek metszeten, homlokzaton.
Ha jól van a txt megcsinálva akkor a File -> Együttműködés -> Felületháló geodéziai adatokból ... ebben az esetben nem lesznek szintvonalaid valószínűleg.

(#6766) Nixon18


Nixon18
senior tag

Sziasztok!

Lehet valahogy variálni azon, hogy az automatikus szöveggel felcímkézett elemek méreteit ne méterben, hanem cm-ben írja ki az archicad?

Jelenleg tulajdonságkezelőben adunk külön tulajdonságokat, amiben a szélességet/magasságot felszorozzuk 100-zal, de nem hiszem, hogy ezt ennyire kerülőúton lehet csak megoldani.

(#6767) gNAT_hu válasza Nixon18 (#6766) üzenetére


gNAT_hu
tag

Terv beállítások > számítási egységek állítja globálisan.
Ha csak bizonyos helyzetekben használod így, akkor ez nem kerülőút, hanem a megoldás.

(#6768) Nixon18


Nixon18
senior tag

Sziasztok!

Property managerben szeretnék olyan tulajdonságot csinálni, ami kiírja egy polcos szekrény polcainak számát (iNumShelves).
Tudjátok, hogy ezt hogyan kell megoldani?
Polcfolyómétert szeretnék automatikusan listázni egyébként.

(#6769) turit válasza Nixon18 (#6768) üzenetére


turit
tag

Szia.
A tulajdonságkezelőbe nem lehet tárgy paramétert behívni. A konszignációba viszont igen, gondolom innen látod hogy az iNumShelves a polc számát jelenti.

A legegyszerűbb megoldás gdl-ben egy sor beírni és elmenti új tárgyként amit erre a célra tudsz használni.

A tárgyat kijelölve ctrl+shift+o -val megnyitod a szerkesztőt.
A paraméterek közé beszúrsz egy új sor , mondjuk az iNumShelves alá:
polcfm , valós szám, Polc folyóméter

Majd a paraméter leírásba az első sorba:
Values "polcfm" (iNumShelves+1)*(A-0.04)

(+1 az alsó rész miatt , 0.04 pedig a szekrény két 2cm oldallapja.)

Majd bezárás és mentés más néven.
Ezután a konszignációba a polcfm paraméter is behívható. :)

[ Szerkesztve ]

(#6770) Nixon18 válasza turit (#6769) üzenetére


Nixon18
senior tag

Szia!

Köszi! Nem jutott eszembe, hogy a tárgyat módosítsam, de valóban ez a legegyszerűbb.
Egyébként a gdl-ből tudtam meg a paramétert is.

(#6771) Hunattila


Hunattila
tag

Kiakadtam.
Kabaré az, hogy egy politikai komiszárt tettek az építésügy élére. Lázár egy pancser és sajnos olyanokkal veszi magát körül, akik szintén nem szakmai, hanem politikai vonalat követnek. Az az ötletelés, ötletbörze, amit most tesznek, az építészet ellen annak súlyos következményei lesznek. A himi-humi tervtanácsok szubjektív HÉSZ és Arculati kézikönyv ellenes megoldásai csak a pénzről szólnak. A grémiumban ülők minél kevesebb munkával minél több jövedelem, bármi áron, teljesen mindegy, hogy a beruházó, megrendelőnek ez mennyibe fog kerülni. Olyan dolgokkal foglalkoznak, amihez semmi közük. Nincs egy szabályozás, egy kezelési kézikönyv, ami gátat szabna az önkényeskedésnek. Ehhez társul a mostani tervezet, amelyben a főépítészek amúgy is önkényre haló magatartását fogják megerősíteni a vétójoggal. Kivezetik a nagy vitákat kiváltó egyszerűsített bejelentést, ami akkor is engedély volt, ha nem annak nevezték, de legalább az alap packázás lehetőségét kivették a rendszerből. Most újra visszavezetik a hivatali packázás rendszerét, mert ebben nem történt változás. hatalmaskodás, hatalommal visszaélés. Olyan felesleges adminisztrációra kényszerítik az építészeket, ami nem kellene, hogy feladatuk legyen, most megint olyan idiótaságokat kell a tervtanácsoknak küldeni, ölni az időt, ami teljességgel felesleges szarakodás. Egyszer végre ebben is egy normális rendet kellene vágni. Az állandó, egy-két évente változás, a nem kiforrott, egyik napról a másikra bevezette hülyeségek nem kedveznek a szakmának. Ilyen pl. az épület, vagy építménymagasság fogalomzavar. Ha már építménymagasság, akkor miért nem rendel hozzá magasság növekményt? Sok esetben emiatt nem lehet pl. egy normális tetőtér beépítést tervezni. Millió idétlenség, túlszabályozás, ellentmondások garmadája és hatalommal való visszaélés jellemzi az építészetet, ami káoszt teremtve nem a jövő felé mutat.
Ami Budapestet illeti. Mi van a Bazilikánál nem lehet magasabb épületet építeni elvvel? Miért kell itt is Babilont csinálni?

Mi a véleményetek? Érdekelne!

(#6772) Raysen623 válasza Hunattila (#6771) üzenetére


Raysen623
addikt

Valaki pár napja azt állította egy adásban, hogy jelen helyzetet nem lehet logikailag lekövetni hagyományos kormányzati megközelítéssel, mert ez nem az.
Amit én látok az a dilettantizmus magasiskolája. Mindenbe belepofázni, nulla szakmaiság, cserébe magasfokú ideológiai (mintha lenne ilyen) és politikai szájtépés. Pedig minden mögött csak a mások pénze van, amit ők el akarnak venni, és nem csak valamennyit, hanem mindent is. 13 éve tart ez az állapot, most kezd kicsúcsosodni és csak egyre rosszabb lesz, mert elkezd bevadulni a rendszer az intézkedéssorozatai által, melyek nem érdemi vitákon keresztül érlelődnek ki, hanem erővel áttolnak mindenen és mindenkin.

Tökéletes példa erre Lázár MÁV-os kirohanása és géppuskázása. Az egészségügy összeomlott a covid alatt, az oktatás egy heverő hulla a földön lassan, az állam pedig kivonul azon területekről, melyeket neki lenne kötelessége ellátni. Ehelyett mindenhol akadályokat kreál, melyeket persze saját magára nem tart érvényesnek.

A Bazilikánál nem lehet semmi magasabb bullshit-en meg azóta is csak röhögök. Mi ez itt? Középkor? Messzire megy ez a téma, be is fejezem.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6773) daninet válasza Hunattila (#6771) üzenetére


daninet
veterán

csak most akadtál ki? kötél idegeid lehetnek :DDD
Szerencsésnek tartom magam, hogy nem kell jogszabályokkal foglalkoznom a munkám során nap mint nap. Inkább technikai jellegűek a kihívásokkal foglalkozok, ami sokszor fekete/fehér. Bármikor hozzá kell nyúlnom instant fejfájást kapok a HÉSZ-től ami nálunk van. Szüleimnek van kis építész irodája, látom mennyit küzdenek ezzel és az önkényes főépítész / hivatali önbíráskodó senki típusú emberekkel. :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6774) Hunattila válasza daninet (#6773) üzenetére


Hunattila
tag

Ebben a pillanatban dobtak vissza egy egyszerű garázs, nyári konyha, tároló tervet, mert az a barom valaki annak idején olyan területeket vonatott a örökségvédelembe, ahol még szántás volt akkor, azóta építési, kertvárosi övezetté avanzsált. Ezek a mindenben szubjektív hibát látó, nyilván zsebre ható érdekeik mentén kötekedő faszokat úgy meg hajtanám egyszer szakmai dolgokban, hogy vért pisálnának. A megyei főépítész egy liba, akinek olyan magas az a szék, hogy alig bír felmászni rá. Közben a Lázár azon töri a fejét, hogy hogyan lehet felhőkarcolókat építeni Budapestre, ahelyett, hogy rend lenne, kiszámíthatóság, nem ez sok idiótaság, bűnösen felesleges adminisztráció. Kérdés: Meddig tűri ezt az építész társadalom többsége,
Én 70 évesen is ki tudok ezeken akadni. Az általam utált Kádár rendszerben ez a dolog sokkal, sokkal egyszerűbb volt, a keretek átláthatóak voltak. Nem volt ez a sok szubjektum. Bár ott is létezett a barmok szervezete, amit akkor ÉSZB-nek hívtak. Arról kiderült, hogy jogellenesen működik. A mostaniról is ki lehetne deríteni. Mert van, HÉSZ, van Arculati kézikönyv és még sok más, minek még egy pénznyelő grémium? Az OÉSZ a Tárgymutatóval együtt is csak 163 oldal volt és mégis működött minden. Nem volt ez sok évente többszöri ötletelés.
A munka egy része a jogszabály bújásával megy el.
Ady után szabadon: Percemberkék dáridója

(#6775) Raysen623 válasza Hunattila (#6774) üzenetére


Raysen623
addikt

"Meddig tűri ezt az építész társadalom többsége"

Amíg nem zavarják el a kamarát és alapítanak újat, ami ténylegesen ellátja feladatát és nem fekszik le egyik kormánynak sem.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6776) petymeg válasza Hunattila (#6771) üzenetére


petymeg
addikt

"Kivezetik a nagy vitákat kiváltó egyszerűsített bejelentést,"

Ezt mikortól tervezik?

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6777) Hunattila válasza petymeg (#6776) üzenetére


Hunattila
tag

Aztán jön ösmét a hivatali packázás. A 30 napos ügyintézés, amikor a 29. napon küldik meg neked, hogy miért sárga, miért nem kék? A hivatalok packázása, a nulla kapacitású és tapasztalatú (elnézést a pár kivételtől!) előadók basáskodása, amivel már a hócipőm nagyon tele van.
Hiányolom azt a szabályozást, ami lefekteti a kereteket. Milyen lehetőségeik vannak, hol a határ meddig okoskodhatnak?
Visszadobták a tervet, mert nem jelöltem, a telekhatárt a homlokzatokon. Mondja a bölcs, mindent tudó okoska. Bemegyek félfogadáskor, harmadszorra ott is találom. Mutasd barátom, hogy mit nem látsz? Mondom. Ja! Tényleg! Hát ott van! Nem láttam. Nos, ketyeg a harminc nap ismételten. Meg a 15 nap jogerőre emelkedés eltelt fél év. Kinek a szerszámával verik megint a csalánt? Az építész duplán dolgozik, hivatalba járogat. Az építtető pedig szív, mert közben a kapacitás más munkába kezdett. Drágultak az építőanyagok, rosszra fordult az idő. Máris egy év csúszás.
Nagyon nagy az a probléma, hogy nincsenek a határok, megszabva. ... és ismét csak a szubjektum dönt. Ha mégsem, akkor jönnek a fékezhetetlen agyvelejű, koncepció nélküli főépítészek.
Nálunk az utolsó jó főépítész, akinek voltak elképzelései, volt koncepciója, látta dolgokat, 1986-ban távozott. Azóta cserélődnek, mint az alsógatya, jelentéktelenek, nullák.
Szóval megint jön a kiséletezgetés.
A kamarákat jelen állapotában azonnal fel kellene számolni, mert a pénzszivattyún kívül érdekképviselet nem történik. A Hazafias népfrontból átmenekített öreg kádereket meg csak a látszólagos hatalmuk érdeklik.
Valódi érdekképviselet kelene, de az csak álom. Így a kötelező kamarai tagság egy blöff, és egy kényszerítő eszköz semmi más.

(#6778) Hunattila válasza petymeg (#6776) üzenetére


Hunattila
tag

Egyetértek.

(#6779) daninet válasza petymeg (#6776) üzenetére


daninet
veterán

tudtommal átalakult már. Egy tudomásulvételi eljárás lett ahol nagy vonalakban nézik át a tervet 15 napon belül, de például a HÉSZ követelményeit továbbra is az építtető -> építész feladata ellenőrizni.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6780) petymeg válasza daninet (#6779) üzenetére


petymeg
addikt

A rendelet (155/2016) 11.01-én változott, de én nem igazán látom, hogy mi változott benne... Utoljára januárban terveztem cs.házat, meg most van egy folyamatban. Úgy látom a doksi tartalma meg az eljárás rendje se nagyon változott, eddig is csak tartalmilag ellenőrizték, de azt némelyik hivatalnok igencsak szőrszál hasogatóan. Olyan bagatell hülyeségekért dobták néha vissza. És nincs hiánypótlás, ha valami nem felel meg lehet előlről kezdeni az egészet.

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6781) petymeg válasza Hunattila (#6777) üzenetére


petymeg
addikt

Nekem pl. minden másodikat visszadobják mert lefelejtek valamit, pl. a homlokzati rajzokról a térburkolat vagy a telepített növényzet megnevezését vagy a heyszínrajzról a kéményeket...
Benyújtás előtt mindig végignézem a rendelet 1. sz. mellékletét, de néha így is kimarad ez-az. Legutóbb azért dobták vissza, mert az építtető Jóska Pista és neje volt, de csak Jóska Pistától volt ÉTDR meghatalmazás. :-S

[ Szerkesztve ]

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6782) Hunattila válasza petymeg (#6781) üzenetére


Hunattila
tag

Országos tervtanács.
Egy rettenetesen idiótán megszerkesztett Word dok. filét kell kitölteni, ami csak képeket fogad nyilván. Tegyünk fel egy helyszíni Google térképet, egy helyszínrajzot, szintenkénti alaprajzot, légi fotót, utcaképet, látványterveket.
Ez egy tökölődös marhaság. Szorgalmasan mindent felteszek, úgy hogy most már komplett tervdoksit kérnek a helyi tervtanácsok is. (Egy visszadobási történet: Miért oda terveztük a konyhát? Azért baromkám, mert, aki fizet, aki ott akar lakni, oda szeretné. Egyébként ez az, amihez semmi közük.)
Lett 6 oldal. Visszadobta az országos, hogy csak két oldalt fogadnak be. Mivel képfájlok és kicsinyítve férnek csak el élvezhetetlenek. De ők csak két oldalt fogadnak. A több itt úgy tűnik kevesebbet ér.
Jelen terv egy 40 lakásos két épületből álló egység. Helyi Tervtanács: Miért vannak oldalszárnyak? Azért okoska mert a szomszédban lévő kastélynak is van és az előző tervet azért dobtad vissza, hogy alkalmazkodjunk a meglévőkhöz.
Egy magas tetős változatot visszadobott, hogy túl magas. Holott az építménymagasság alatt voltam 25 cm-vel. Miért nem készítünk inkább lapos tetőset és akkor nem lesz nagy a tető. Készítettem lapos tetős, noha a HÉSZ nem engedi. Visszadobta, hogy miért lapos tetős.
Szóval szórakozzatok azzal, akinek ét anyja van!
Ezért kellene ezt leszabályozni. Ha van HÉSZ, ami már átment a rostán, van Településkép, ami átment a rostán, akkor mi a jó édesanyjukat jönnek olyanokkal, ami nincs is, és amihez közük semmi?
Ezért van aztán az ilyen helyken, hogy lopva építenek ezt azt.

(#6783) OgreImre


OgreImre
senior tag

-20% akció van az Archicad upgrade árakra, ha valakit érintene.
Nekünk már szemmel látható összeg volt AC20-ról 27-re. :)

"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke

(#6784) Raysen623 válasza OgreImre (#6783) üzenetére


Raysen623
addikt

Engem ez nem érint :D Gratula a 27-hez.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6785) OgreImre válasza Raysen623 (#6784) üzenetére


OgreImre
senior tag

A főnökeidnek azért jelezheted :D , hátha van néhány elfekvő upgrade-re váró kulcs valahol abban a nagy irodában :P

"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke

(#6786) Zsóficica


Zsóficica
újonc

Kedves építészek! Van egy ArchiCAD licenc, amitől szeretnénk megválni jutányos áron ASAP. A Graphisoft nagyon megdrágította az átírás költségét, és csak azzal a feltétellel íratható át más cég/nevére a szoftver, ha az új felhasználó vállalja a frissítést a legújabb verzióra és legalább egy évig a supportot/upgrade-t is. Ha új ArchiCAD licenc vásárlásán gondolkodnál (amihez szintén szükséges legalább egy éves supportot venned), akkor január 15-ig ezzel a megoldással (régi AC licenc+átírás+frissítés) és egy kis plusz adminisztrációval Te is jól járnál (mert olyan áron adjuk át, hogy sokkal olcsóbb legyen Neked, mintha az újat vennéd meg), és segítenél, hogy ne maradjon rajtunk egy nem használt szoftver. Előre is nagyon köszönöm. A január 15-ös dátumot azért írtam, mert addig mindenre van "20% kedvezmény" ArchiCAD fronton a Graphisoft értékesítőknél, utána pedig kőkemény áremelés jön 🙁 Írj email-t, ha konkrétan érdekel a dolog.

(#6787) Nerazim


Nerazim
őstag

Üdv!
Lenne egy nem AC kérdésem az itteni építészekhez akik terveztek már bölcsődét vagy jártasak benne és meg is valósult. Probléma a következő. Megépült egy 3 csoportszobás bölcsőde ami 2 rendeltetési egyésgnek minősül (2csp szoba=1 rend.egység) megkapta a használatbavételi engedélyt. Ma kijött a korm.hivatal és azt mondta mivel 2 rend.egység ezért a játszóudvart két részre választani a két rend.egység miatt. Nektek mi a tapasztalatotok ezzel tényleg így van a szabványban vagy félreértelmezi az ügyintéző?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#6788) Raysen623 válasza Nerazim (#6787) üzenetére


Raysen623
addikt

Én eddig azt tapasztaltam, mindegy mit ír elő a jogszabály vagy szabvány. Az éppen aktuális döntéshozó jóindulatán múlik minden. Állandóan azon merengünk mi értelme akkor így a szabályoknak, ha azokat senki nem tartja be más fajta értelmezés okán.
Sajnos az van, amit ő mond és annak meg kell tudni felelni. Jövőbeni tapasztalat: az ilyen kérdéseket előre fel kell tenni hatóságnál és jegyzőkönyveztetni.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6789) juhasz.p válasza Nerazim (#6787) üzenetére


juhasz.p
aktív tag

Üdv,

jól mondja, a rendeltetési egységenként kell az udvar négyzetméterét is meghatározni és leválasztani. Ha jól emlékszem azért is kell hogy le legyen választva, mert a gondozóknak így nem kell az egész területet "szemmel" tartani, csak azt a részét amelyen a rendeltetési egységben lévő gyerekek vannak kint.

...ha a szar felkerül a polcra, máris azt hiszi lekvár lett belőle...

(#6790) Sesy válasza Raysen623 (#6788) üzenetére


Sesy
aktív tag

a hatóság semmit nem fog jegyzőkönyvezni, mert akkor nyoma van és számonkérhető rajtuk adott estben... felelőséget meg senki nem fog vállalni azért amit mond :(

volt olyan esetem, hogy az engedélyezési tervek elkészítése során szerettem volna egyeztetni velük egy jogszabály értelmezéssel kapcsolatban, elhajtottak, mondván még nem vagyok ügyfél (majd akkor kérdezhetek, ha beadtuk a terveket engedélyezésre, mert akkor már ügyfél leszek) és nem állhatnak szóba velem...

mondanom sem kell az adott kérdést ők másként értelmezték és szó nélkül egy pillanat alatt elutasították a terveket... ezek után megint nem álltak szóba velem, mert miután elutasították a terveket már nem voltam ügyfél, így nem tudtuk meg, hogyan is kellett volna szerintük értelmezni azt, amit mi másképpen gondoltunk :C

azt még hozzá tenném, hogy másik hivatalnál (ismeretség révén kíváncsiságból) utána jártam ott furcsa módon a mi értelmezésünkben semmi kivetni valót nem találtak, ez persze nem változtatott semmit a korábbiakon természetesen.

a legnagyobb baj az, hogy sok építési szabályt hol így értelmeznek, hogy úgy és ember legyen a talpán, aki meg tudja sokszor tippelni, hogy mancika mit gondol róla...

arról nem is beszélve, hogy egy egyszerű bejelentésnél egy problémás beépítés esetén milyen károkat tud okozni...

[ Szerkesztve ]

Born stupid... Try again!

(#6791) Raysen623 válasza Sesy (#6790) üzenetére


Raysen623
addikt

Láttam már ilyen esetet, amiről írsz és nagyon jó példát hoztál fel. Azonban a megfelelő embereken keresztül el lehet érni azon embereket, akikkel előre lehet egyeztetni és nem lesz belőle gond az engedélyezéskor sem. Ehhez nem kell tervetbeadni, de elhiszem hogy van olyan eset, ahol így viselkednek. Nehéz ügy.
A legfelháborítóbb az egészben, hogy még mindig így működik idehaza minden: ha van ismerős, kapcsolati tőkével, akkor lehet ilyen ügyekben eljárni és egyeztetni, egyébként meg takarodjál mert nem is vagy ügyfél. Ki van itt kiért? Mintha nem ezzel kampányoltak volna még 2010-ben...

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6792) Hunattila válasza Raysen623 (#6791) üzenetére


Hunattila
tag

Maximálisan egyetértek a fentiekkel. Pár beírással feljebb írtam a tervtanácsok üzletszerű visszaéléséről.
Anno 163 oldal OÉSZ (tárgymutatóval együtt) elegendő volt és működött.
A baj, hogy mindent jogászok állítanak elő, jogi bikfanyelven és, aki "döntési" helyzetben van, az úgy értelmezi, ahogyan ő akarja, mert minden lehet fehér is meg fekete is, nézőpont kérdése. A döntnökök meg talmi hatalmukkal visszaélve, visszaélnek. Ezért írtam többször, hogy egy kezelési könyve kell, ahol pontosan leszabályozza, mit tehet a hatósági ember és mit nem. Szabályozni kellene a főépítészek és a tervtanácsok mozgásterét nem pedig még jobban kibővíteni a vétójoggal, amivel vastagon élni, visszaélni fognak. Innentől a szubjektum lép az építészet helyébe. A tervtanácsoknak pedig zsebre ható érdekük a tervek megköpködése – persze szintén szubjektív módon – félretéve a HÉSZ-t, a településképit és minden helyi sajátosságot. Hiszen a helyben tervező ismeri az ottani dolgokat, szabályokat. Mert minek a HÉSZ és egyéb nyalánkság, ha a fontoskodók a jó kis tervdíjért ne fontoskodnának. Mert teszem azt pl. a tervtanácsok társadalmi munkában, ingyen dolgoznának, nem az adóforintjainkért, akkor kapós lenne-e ez a pozíció? Mert, akkor ugyebár nem lenne érdekükben egyébként mindennek megfelelő terveket visszadobálni. Az is izgalmas, ha úgy döntenek, hogy minimális helyismeretük sincsen, a jegyzőkönyvek pedig használhatatlanok, ha egy következő alkalommal visszautalnál arra. Sokszor esélyed nincs megvédeni az álláspontodat, mert jön a „Rossz irányba megy ez a beszélgetés.” típusú megfeddés.
Ez az egész helyzet kialakít egy körön belüli és egy körön kívülre eső építésztársadalmat, ahol a körön belüliek elosszák maguk között a „zsíros” falatokat, a kívül esőket pedig a tervtanácsokon és a körön belülre került főépítészek segítségével lenyomják, hátráltatják, teljesen felesleges, alapvetően senkit nem érdeklő, a terv szempontjából lényegtelen sokkal több többletmunkára kényszerítik, tervezés helyett teljesen felesleges adminisztrációval kell tölteni az időt.

Ez van fiúk, lányok. De mivel hagyjuk, ez a helyzet csak romlik, a terror pedig egyre nő és egyre több szarakodást kell tenni egy-egy tervvel.
Gyerekek itt diktatúra van!

(#6793) daninet válasza Hunattila (#6792) üzenetére


daninet
veterán

Nekünk volt most egy olyan szituáció, hogy egy erődnek minősitett telken akart épitkezni az ügyfél és papirforma szerint minden oké volt, hogy átminősitsük egy részét, de máshogy értelmezték és elutasitották. Ügyfél beszélt jogásszal meg ügyvéddel, iratott az ügyvéddel valami passziv agressziv levelet, hogy nem értenek semmihez és szarul is értelmezik fel lesznek jelentve, aztán hirtelen jött a határozat :DDD

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#6794) Hunattila válasza daninet (#6793) üzenetére


Hunattila
tag

Ezt nevezik erőfölénnyel való visszaélésnek. Tipikus bürokratikus tempó. Mi vagyunk a hatalom, mi mondjuk meg a tutit. Ti meg kussoljatok!
Erről írtam. Ezek a hivatalban ülő bürokraták végrehajtják a hatalommámorban tetszelgő helyi basák utasításait - akik lehet, hogy kevesebbet tudnak mint sokunk -, egy-egy buksisimogatásért. Általaban tervezési gyakorlatuk semmi, építtetői ügyfélismeretük, anyagismeretük, helyismeretük kívánnivalót hagy maga után. Ezért kellene azt szabályozni, hogy medig mehetnek el. ... és azonnali ellentmondás lehetőségét biztosítani a tervező számára, hogy legalább egy elutasítás előtt legyen egy korrekt egyeztetés.
Ma kaptam levelet - Végzést - az új játékszabályok szerint, egy engedélyes terv kiadása előtt helyszíni szemle. Azt hiszem kezd hullámokat vetni az elmebaj felsőbb körökben és elindultunk a lopakodó diktatúra felé. Ha jól emlékezem arról fecsegtek pár éve, hogy egyszerűsíteni fogják a dolgokat. Hát nem arrafelé megy a világ. Mi meg szívunk.
Másodszor viszek országos tervtanács elé egy munkát. Ne tuddjátok meg, hogy milyen blődlik miatt. Szívatás minden mennyiségben. A munka meg halódik, az árak meg felfelé. Nem számít. Lények, hogy a bürokrácia működjön.

(#6795) petymeg


petymeg
addikt

Sziasztok!

Adott egy telek, amire 3 épületet kellett tervezni, én ezeket külön-külön *.pln fájlban terveztem meg. Ezeket össze lehet valahogy hozni egy fájlba egy EOV helyes helyszínrajzra? Domborzat is van, tehát nem is azonos a 3 épület járdasíkja. Még sose kellett ilyet csinálnom... 19-et használok.

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6796) Raysen623 válasza petymeg (#6795) üzenetére


Raysen623
addikt

Mérési pont elem nélkül nehezen. 19 azt még nem tudja.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6797) petymeg válasza Raysen623 (#6796) üzenetére


petymeg
addikt

És ha bérelnék új AC-t, akkor azzal működne?

AC19-ben nem EOV helyesen össze lehetne hozni ezt a 3 épületet egy fájlba látványtervhez? Ha tárgyként elmentegetem őket az úgy működhet vagy van precízebb megoldás?

[ Szerkesztve ]

Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!

(#6798) nagyt0m válasza petymeg (#6795) üzenetére


nagyt0m
tag

Szia

Igen. Külső tartalom - külső Modul elhelyezése. Akkor tudod mindegyik elhelyezési magasságát állítani. Ha a módosítasz valamit az egyik házon akkor a közösben be tudod frissíteni.

(#6799) Raysen623 válasza petymeg (#6797) üzenetére


Raysen623
addikt

Ahogyan nagyt0m is írta modulozással lehet játszani és akkor a 3 épület pozícióban és magasságilag rendezhető.
Nem tudom látványtervhez miért kell EOV helyesség, ami azt jelenti hogy kirakod a modell tartalmat az ArchiCAD origótól nagyon messzire. Ez az eljárás közismert program hibához fog vezetni.
EOV-t elengedném, és inkább egy elmozgatási vektort és forgatási szöget adnék meg a fogadó szoftverhez, ha kell az EOV helyesség.
Fentiekkel megkerülhető a mérési pont használata - nem kényelmes megoldás, de működik.

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#6800) nagyt0m válasza Raysen623 (#6799) üzenetére


nagyt0m
tag

Ha az EOV-t "átállítod" az alappontnak megadod a koordinátákat és az elforgatás szögét akkor tudsz EOV-ban is dolgozni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.