Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2018-10-27 22:49:06

LOGOUT.hu

A topic lényege, amire való:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20651) Vyndree válasza Neszójábe (#20650) üzenetére


Vyndree
őstag

Nálam digitális zommal kitölti, ezért kérdem, hogy esetleg nem lenne érdemes azzal lőni 4000x3000 képet? Majd harmadára méretezni és a hibák már nem is látszanának.
Rekesz szűkítés nekem is eszembe jutott. F2,8-8,0-ig van lehetőségem, olyan 5-5,5-re gondoltam, talán ott produkálja a legélesebb képet.

(#20652) imyourfriend válasza Neszójábe (#20650) üzenetére


imyourfriend
őstag

Ez objektívfüggő dolog, de általánosságban ahogy zolka78 mondja f/8 és f/11-es rekesz környékén kell lőni.

(#20653) Neszójábe válasza Vyndree (#20651) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Digitális zoomnak nincs értelme, azt pc-n is le tudod vágni.

(#20652) imyourfriend: olvastam, hogy ezt írta, csak a logikája nincs meg, hogy miért.

Peace

(#20654) hcl válasza Neszójábe (#20653) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A legtöbb obi képe f8 körül a legélesebb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#20655) Neszójábe válasza hcl (#20654) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Józan paraszti ésszel azt gondolom, hogy ez csak a kép sarkaira vonatkozik, de lehet, hogy tévedek.

Peace

(#20656) fattyu válasza hcl (#20654) üzenetére


fattyu
veterán

nem.
JÓ obikon látszik hogy már az F8 is diffrakción túl van és leszálló ág már a felbontás.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#20657) hcl válasza Neszójábe (#20655) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nézz itt a PH-n teszteket, hogy a kromatikus aberrációra milyen hatása van a rekeszelésnek. Ha az az egész képre hat, akkor az egész kép lesz tőle élesebb... Na amúgy, a Hold fotózásakor is csinál az obi nyitott rekesszel CA-t, ha elég rossz obiról van szó. (Pl. Canon kitobik, 18-55 és 75-300)

@fattyu : Na ezt nem tudtam (nincs jó obim).

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20658) zolka78


zolka78
senior tag

Az én esetemben inkább azért volt értelme a szűkebb rekesznek, mivel 200mm-nél még cropolnom is kellett. Viszont én egy gagyi üvegről beszélek, ami nyitva még taknyol is egy kicsit, nem sok részletet meghagyva a crophoz. Az eredmény sokkal használhatóbb szűk rekeszen, nálam. Jobb üveggel biztosan lehet még nyitottabb rekeszen is jobb eredményt elérni. Mindegy, a lényeg, hogy nem kell stabi meg állvány egy holdfotóhoz, ha a téma csak a hold fenn az égen. Spot fénymérés kell neki, és megfelelő záridő a bemozdulás mentes képhez. Ehhez van elegendő fénye a holdnak. Szerintem még akkor is ha új holdról beszélünk. Ugyan is a fényes felére kell fényt mérni, és ahhoz a záridőt meg a rekeszt állítani. Nem vagyok csillagász és nem is értek hozzá, hogy mennyivel kevesebb fény érkezik egy újholdról hozzánk mint egy teliholdról, de esetünkben csak a világosabb terület lesz kisebb amit fotózunk és amiről fényt mérünk. Max szerintem a légkör sajátosságai azok amik csökkentik jelentősen a fénymennyiséget. Közben áthoztam otthonról egy holdasomat. Sajnos kicsinyíteni kellett nagyon a net miatt, meg a ph is ront rajta, meg persze nem is vagyok hű de ügyes :B . De az exif benne van. A lényeget adja. Mondjuk, most így már kipróbálnám legalább egy 300mm vagy 400mm üveggel is.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#20659) Neszójábe válasza hcl (#20657) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Eddig élességről beszéltünk nem CA-ról.
Szóval a lényeg, minden obinak megvan a saját értéke, ahol a legélesebb, nem biztos, hogy 8-11 között van ez.

Peace

(#20660) hcl válasza zolka78 (#20658) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg ha telihold, mint már párszor mondtam ;) Az fényes.

@neszójábe : Te mondtad, hogy nem tudod, az élesség vonatkozik-e az egész képre. A CA-t csak azért hoztam be példának, mert ha az változik, akkor a rekeszelés haz az egész képre, nem csak a széleire.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20661) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Már nem azért, de ha ez egy "kezdő" topic, nem kellene hitvallás alapján tévedéseket terjeszteni, mert azok rögzülnek azokban, akik tanulni szeretnének.

Ezt az f/8 és f/11 között a legélesebb nagyon hanyagolni kellene.

(#20662) hcl válasza ROBOTER (#20661) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem általánosan írtam... Másrészt pl. az én obijaimra nagyon is igaz. Meg ugye, hogy "körül".

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20663) Vyndree válasza ROBOTER (#20661) üzenetére


Vyndree
őstag

Úgy tudom, olyan kétharmad állásban a legélesebb, szóval f2,8--8,0-nál olyan 5,5 környékén.

(#20664) Neszójábe válasza Vyndree (#20663) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Meg kell nézni neten a teszteket (már ha van), az a legbiztosabb. Az enyém pl. valóban f/8-nál a legélesebb.

[ Szerkesztve ]

Peace

(#20665) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Csak tanulságképpen:

ÍGY néz ki egy ún. diffrakció-limitált objektív felbontás(feloldóképesség)-görbéje. Ez azt jelenti, hogy a feloldóképességet szinte csak a fényelhajlás befolyásolja, az objektív optikai leképzési hibái eltörpülnek mellette. A fenti ábrán ezt 12mm-en és 25mm-en láthatjuk, természetesen csak a kép közepére igazak. De azért vegyük figyelembe, hogy ez egy zoom objektív.

A mai korszerű objektíveknél amelyik f/8-nál a legélesebb, az a selejtkukából fordult vissza.

(#20666) ROBOTER válasza Vyndree (#20663) üzenetére


ROBOTER
addikt

Ezek ilyen "blöff" ökölszabályok. Az optika nem így működik.

(#20667) hcl válasza ROBOTER (#20665) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó, hát az az az obi. Gondolom nem egy olyan alsókategóriás, amit sokan használnak...
(Mondjuk az enyémnek ugye, mivel kitobi, 5,6 50mm-en a saját féynereje, hát azt kötve hiszem, hogy ott lenne elég éles (tudom is, hogy nem az). A telém ugye 75-300, annak is 5,6 tele állásban (Holdról volt szó) a fényereje, meg ott CA is van rendesen. Ef nyóc körül már CA alig, élesebb is, és sokkal sötétebb :D
De azért a felvilágosítást köszi :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20668) Neszójábe válasza ROBOTER (#20665) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Az enyém valóban a selejtkukából fordult vissza, hiszen alap kitobjektív... :)

Peace

(#20669) Vyndree válasza ROBOTER (#20666) üzenetére


Vyndree
őstag

Honnan tudhatom meg, hogy a Panasonic FZ38-ason melyik a legoptimálisabb, mekkorát használjak lehetőség szerint?

(#20670) imyourfriend válasza ROBOTER (#20665) üzenetére


imyourfriend
őstag

Véleményem szerint itt inkább alsóbb kategóriás darabokkal fényképeznek, sem mint mai korszerű objektívekkel. Persze van köztük egy egy fix is vagy jobb minőségű optika, de ha a kép egészét nézzük szerintem kijelenthető hogy f/8 megfelel akár egy 18-55/18-105-ös zoomnál vagy egy 55-200VR/70-300VC-s objektívnél. Aki fixet használ az nyílván utánanéz annak hogy neki mi a kedvezőbb rekeszelés és mikortól penge az objektíve, ugyanígy a fényerősnél.

(#20671) ROBOTER válasza Vyndree (#20669) üzenetére


ROBOTER
addikt

Sehonnan. Csak tapasztalat.

(#20672) ROBOTER válasza imyourfriend (#20670) üzenetére


ROBOTER
addikt

Nem olyan rosszak a mai kitobjektívek, mint ahogyan azt sokan gondolják.

Ez az f/11 szólás a középformátumú időkből származik.

(#20673) zolka78 válasza ROBOTER (#20672) üzenetére


zolka78
senior tag

Ezt az f/8-f/11 rekeszértékhez kapcsolódó élesség mizériát én indítottam el a holdfényképezéshez írt szövegemmel. Viszont mint írtam, egy alacsonyabb kategóriás obiról beszélünk, esetemben egy Tamron 55-200 műanyagdarabról(csoda, hogy üveg van benne :) ). Ahol 200mm-en f/5.6 fényerővel bír, és sok esetben, ha van elegendő fény, jót tesz neki ha rekeszelem f/8 környékére. De f/11 után már láthatóan romlik. Nem egy nagy szám az üveg, de mivel nem is telézek, nem is kell más.De azért 200mm f/5.6-on is használható.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#20674) ROBOTER válasza zolka78 (#20673) üzenetére


ROBOTER
addikt

Az 200-on tényleg lehet olyan szar, hogy 11-en a legkevésbé szar. :)

De ez ne maradjon meg általános szabálynak, mert ehhez tényleg brutálrossz objektív kell.

(#20676) Real_Necro válasza ROBOTER (#20675) üzenetére


Real_Necro
veterán

Szépen nézhetett ki az az ágyú. :D

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#20677) ROBOTER válasza Real_Necro (#20676) üzenetére


ROBOTER
addikt

A 400mm 5.6L egy vékony, könnyű objektív.

Az ágyú hosszú volt, de kicsit olyan nyeszlett. :D

A nagyobbik testvére, a 400 2.8L IS egy kétszer akkora átmérőjű, és 7..8-szor annyiba kerülő objektív. Na az már ágyú.

[ Szerkesztve ]

(#20678) Neszójábe válasza ROBOTER (#20677) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Ennyi...
Simán megrendeled és kész... :C

Peace

(#20679) hcl válasza ROBOTER (#20674) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

túlságosan jó cuccokhoz vagytok szokva :D Én örülök a szar kitobinak, évekig spóroltam, hogy egyáltalán tükrösöm legyen kitobi(kk)al.
Örülök hogy egyáltaln van telém.
Pár hónapja vakura gyűjtök...

Szóval igen, egy fényerős obi nyilván olyanra van korrigálva, hogy jó fényerőn tudjon szépen rajzolni. Nem véletlenül kerül annyiba.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20680) Balinov válasza Neszójábe (#20678) üzenetére


Balinov
félisten

ennyiert meg jo,hogy lehet kapni.. :))

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#20681) *Ropi* válasza ROBOTER (#20675) üzenetére


*Ropi*
félisten

Na jó, de a 400/5.6L a tipikus etalon obi amilyennek mindnek lennie kellene: már nyitva penge. :D

Honnan szerztél MC4-es Kenko-kat? Egy is fehér holló, nem, hogy rögtön kettő... :D

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20682) ROBOTER válasza *Ropi* (#20681) üzenetére


ROBOTER
addikt

Vettem ibélyről. Az egyiket még tartogatom, hátha egyszer lesz még Canon vázam.

(#20683) *Ropi* válasza ROBOTER (#20682) üzenetére


*Ropi*
félisten

Én is szerettem volna de nem győztem kivárni...Végül DGX lett belőle. :N

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#20684) gorgo


gorgo
őstag

Nézem a topikot, ez régen nem egy képelős topik volt??

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#20685) spanyoll válasza gorgo (#20684) üzenetére


spanyoll
addikt

De, de sokkal jobb vitázni azon, hogy kinek a képe/stílusa/hozzáállása rossz és miért, mintsem kimenni aztán fotózni. Az olyan 1900as évek :((

[ Szerkesztve ]

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#20686) hcl válasza gorgo (#20684) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kicsivel előbb azért eléggé szakmai volt, hogy mihez milyen rekesznyílást érdemes használni... Aztán kisült, hogy obija válogatja :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20687) Larry303 válasza gorgo (#20684) üzenetére


Larry303
addikt

sztem ez bőven belfér...sőőt

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#20688) zolka78 válasza spanyoll (#20685) üzenetére


zolka78
senior tag

Honnan tudod mi volt ott? Te a huszadik században még bőven csak a csattogós lepkét hajtottad :P

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#20689) spanyoll válasza zolka78 (#20688) üzenetére


spanyoll
addikt

Akkor én már kérlek fotóztam nagyban, igaz végtelenül fogalmatlanul :D

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#20690) Balinov


Balinov
félisten

Bacca meg, ahogy kezd elobb a nap felkelni mar napok ota tervezem, hogy reggel viszem a tukrost, hatha lesz valami eletem fotoja alkalom...2 hete vihar van, igy marad otthon, erre ma reggel szelcsend es egy ilyen kekoras lehetoseg mellett mentem el kamera nelkul, telefonnal felvertezve.

Ti ilyenkor hogy exponalnatok? Egre vagy partra merve fenyt, AE lock, matrix, kozep, vagy pont metering?

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#20691) bagaba1


bagaba1
tag

Szerintem térjünk vissza a képekre inkább :D Nemteszem be újra az egész képet, valaki még tudna ehhez szólni pár szót? Utólag visszanézve a pohárra még mehetett volna egy kis derítés, és egy fél pohár jég is feldobná még a képet.

Egyébként ez a melyik rekeszen a legélesebb a kép adott obinál tényleg nagyon hasznos infó, de általánosságban nem lehet erről beszélni, hisz típusonként teljesen eltérő.

http://www.flickr.com/photos/109769896@N06/

(#20692) spanyoll válasza Balinov (#20690) üzenetére


spanyoll
addikt

Ne is mondd, fotós barátom próbál elcsábítani napfelkeltézni már mióta, de ilyen ködös időben nem az a legjobb időpont fotózni valahogy.
Amúgy ha ilyesmi van én az égre és a vízre expoznék, úgyis az a domináns, AF lock, meg attól függően mérek fényt, hogy mekkora részét kompózom bele a partnak, de megrögzött spotosként maradnék spotnál aztán max korrigálok egy tesztfotó után.

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#20693) bagaba1 válasza Balinov (#20690) üzenetére


bagaba1
tag

Én a kékórás képeknél mindig az égre mérem a fényt, spot állással, ugyanis többnyire azon van a hangsúly. Ha a sötét előtérben van valami téma, azt ugye a körvonalak szempontjából komponálom(próbálom), esetleg ha ember stb van ott, akkor vakuval még meglehet villantani, de a mérés akkor is az égen van.

http://www.flickr.com/photos/109769896@N06/

(#20694) Wa2x_ válasza Balinov (#20690) üzenetére


Wa2x_
veterán

Mátrix és égre én, merre van ez?

[ Szerkesztve ]

..: Old Honda's never die - they just get faster :..

(#20695) Neszójábe válasza Wa2x_ (#20694) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Égre és közép, ezt még úgy sem mondta senki... :)
Próbálkoztam parton lévő téma vakus megvilágításával, de túl nagy volt a kontraszt... :(

Peace

(#20696) hcl válasza Neszójábe (#20695) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kis villanással nem jobb? Vagy szűkebb rekesz+hosszabb záridő.
Vagy ha állvány, akkor zseblámpával világítani rá, ha elég közel van.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#20697) Balinov válasza bagaba1 (#20630) üzenetére


Balinov
félisten

Ide vele! tetszik a homogen fekete hatter, a pohar es uveg elotti vilagosabb aura, de picit emelnek az expon, mert nekem sotet kisse (vagy a melohelyi monitor szar)

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#20698) Balinov válasza spanyoll (#20692) üzenetére


Balinov
félisten

haha..(kar)orommel latom, nem csak en szaladok bele ilyenekbe neha.. :)) Egre gondoltam volna expozni, es a matrix vagy spot meter kozott vacilaltam utban meloba reggel..Partrol viszonylag keveset hagytam volna meg, tippre ugy vagtam volna, hogy alig, vagy csak egy icinypiciny sav maradna meg belole, foleg jobb oldalon.

Tapasztalatod szerint miert jobb a spot tajkepnel? Nincs vele bajom, en is sokszor hasznalom, csak erdekelne, hogy te miert lettel "megrogzott" spotos :) Single point AF-nel vaj a D90 mindig a kivalasztott fokuszponton mer spot eseten? Az lenne a logikus, csak nem vagyok biztos benne.

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#20699) Neszójábe válasza hcl (#20696) üzenetére


Neszójábe
senior tag

Hát igen, igazából sötétebbre kellett volna hagyni a kutyust, de sajnos az öreg D60 már iso400-on is zajos a sötét részeknél... :(

Peace

(#20700) Balinov válasza Wa2x_ (#20694) üzenetére


Balinov
félisten

kifutottam az 5percbol.ittene, egeszenpontosan

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.