Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kristof93
senior tag
Most kezdtem ezt a hobbit, gondoltam megmutatom az első epítményem. Egy hónapja van feltöltve, nem tudom mennyire stabil még, mennyire lesz tartós, úgy hogy szívesen fogadok észrevételeket.
Aquamanta Nano 60 (90L), hátul eválasztva a sump (sok mindent csak angolul tudok sajnos) - kerámia hengerek, szivacs, szén, pumpa, melegítő és a növények.A képek óta kicsit még átrendeztem - montecarlo-t szétosztottam kissebb darabokra, fele pedig a fa tetejére ment az anubias köré. Moha megnyírva mert sajnos nagyon sok algával jött az üzletből.
A halak/élőlények:
1db betta, 7db forktail rainbow, 2db otocinclus, 2db amano, 2db nerite csiga, sok bladder snail. Még lesz egy adag cherry shrimp és talán valami az aljára - egy pár cory vagy egy hillstream loach. -
Kristof93
senior tag
Köszönöm Sokat olvasgattam, hogy mi kompatibilis mivel és rájöttem, hogy mindenki mást mond. Eddig nagyon jól tűrik egymást. Olyan bettat választottam amit más halakkal tartottak az üzletben, eddig nem támadott meg semmit. A rainbow-k jelenleg félnek tőle, remélem ez nem fog változni ha még nőnek.
Egyébként én is úgy tudom, hogy az amano csak enyhén sós vízben tud szaporodni, úgy hogy drága mulatság. Ezért is akarok még cherry-t melléje.
[ Szerkesztve ]
-
Kristof93
senior tag
-
Kristof93
senior tag
Elkezdtem azon dolgozni, hogy legalább egy hónapot önfenntartó tudjon maradni az akvárium - automata etető, párolgást pótló pumpa és a nagy JBL bőrönd teszt, hogy lássam mi történik a növényekkel. Jelenleg elég sok nitrogént és foszfort kell hozzáadnom, hogy ne haljon ki a salvinia és a calathea, de kicsit félek, hogy az ilyen mindenes táp (FloraGrow Pro) túl megnöveli az egyébb elemeket.
Akit érdekelnek az eredmények:
ph - 7.5
GH - 240ppm
KH - 150ppm
NH4 - 0
NO2 - 0.02ppm
NO3 - 1ppm
PO4 - 0.03ppm
K - 20ppm+
SiO2 - 6ppm+
Fe - 0.03ppm
Cu - 0.05ppm
Mg - 10ppm+
O2 - 8ppmElég magas a kálium, úgy hogy valami olyasmi táp kombinációt keresek, amivel tudok nitrogént és foszfort adagolni, esetleg még extra vas és maradék elemek, de a kálium, magnézium és SiO2 marad. Seachem-en kívül tud valaki ilyent?
-
Kristof93
senior tag
Valaki tudja, hogy mi hiányzik/miből van túl sok? A lyukakra és elhulló levelekre gondolok. A többi burján szépen nő, csak a hygrophila haldoklik.
-
Kristof93
senior tag
-
Kristof93
senior tag
válasz Atis45 #35996 üzenetére
Annyira nem hasznos szabály. Nagyon fontos hogy milyen burjánt akarsz növeszteni, milyen gyorsan, vane co2, tiszta víz vagy blackwater, hol vannak ezek a növények (az alján vagy tetején). Olyan lámpát keress ami az egész akváriumot lefedi - de nem sokkal többet. Magát a fényerőt szerintem érdemes túlméretezni, utána lehet kísérletezni, főleg ha ilyen telefonról programozható.
-
Kristof93
senior tag
Én apt sky gh-t és seachem alkaline buffer-t használom, főleg a rákok miatt. De milyen csapvíz tud az lenni ami túl sok egy márnának? 300ppm fölött is bírják. Szerintem nem érdemes túl sok erőforrást erre szánni ha csak nincs valami nagyon érzékeny rákod vagy mocsári halad.
-
Kristof93
senior tag
@Atis igen, ha van ahova elbújjanak.
-
Kristof93
senior tag
válasz DemonDani #36057 üzenetére
A fényt mindig ki kell cserélni az ilyenekben, hogy a legtöbb növény jól érezze magát. Hanem egy pár moha meg anubias közt lehet válogatni, az meg nem elég, hogy elfogyassza az összes ammóniát és nitrátot.
Olyan szűrőt még nem láttam, mintha zajosnak néz ki, de ki tudja.
-
Kristof93
senior tag
-
Kristof93
senior tag
12W szerintem elég kevés önmagában, főleg ha akarsz szőnyeget, piros növényt, vagy csak gyorsabb növést, hogy fogyjon el a nitrogént a vízből. Nekem 15w van a 15 literes gömb fölött és 90w a 90 literesen.
@Atis: https://forum.aquariumcoop.com/topic/14746-flashing/
-
Kristof93
senior tag
válasz DemonDani #36075 üzenetére
Azért komplikáltabb téma az alga. Nálam nagyon minimális a nitrogén/ammónia/foszfor a vízben a sok házi növény miatt, gyakorlatilag meg sem lehet mérni őket az ilyen csepegtetős módszerrel. Azon kívül sok a csiga, amano, otocinclus, úgyhogy sosem volt alga probléma. A nagyobbik be van állítva 4-5 órát 100%-ra a növényeknek, azon kívül 10-40%, amíg ki nem kapcsol 8 órát éjszakára. CO2 is segít, de én nem használom.
Mindkettő "lominie" márkájú amazonos kínai csoda. A kicsikét a gömbnél nagyobb akváriumra nem tenném, ott is lehetne erősebb, hogy jobban pirosodjon az alternanthera.
-
Kristof93
senior tag
Nekem nem nagyon volt problémám gyógyszerezés után. Amikor indítod az akváriumot mindenből jön az ammónia - talaj, fa, pusztulnak a növények. Ha van jó sok növény azok kezelés alatt is elfogyasztják az ammóniát, igazából jobban szeretik mint a NO3-at. Persze kell közben mérni rendszeresen.
-
Kristof93
senior tag
Ilyen halat lehet még nem láttátok elég soványak, remélem csak nem etették őket és nem valami parazita.
-
Kristof93
senior tag
Stiphodon annieae
Én csiga nélkül nem tartanék akváriumot. Megeszik a hulladékot, forgatják a homokot, tisztítják a növényeket. Ha túl elszaporodnak akkor vagy túl sokat etetsz, vagy nem elég változatos az ökoszisztéma - kellenek halak minden rétegben, főleg alul, hogy ne maradjon túl sok étel, növények, rákok. Akkor nincs nagy baj a csigával.
-
Kristof93
senior tag
válasz Gyb001 #36134 üzenetére
A szivacsban is ugyanúgy nő baktérium mint a mindenféle biológiai golyókban. Az elő szűrőt én ajánlom, sok munkát megtakarít hogy nem kell folyton szétszedni, de szerintem valami kisebb is elég, egyszerű szivacs henger.
Több növény nem ártana egyébként, úszó vagy valami víz fölött növő, azokkal szűrő nélkül is lehet akváriumot tartani.
-
Kristof93
senior tag
válasz Atis45 #36141 üzenetére
Valami nincs jól a mérésekkel vagy a táppal. 1.8 PO4 elég magas, 1 fölé nem ajánlott, hogy menjen, a nitrát pedig alacsony. A foszfát más tápanyagokkal is tud problémát okozni, reagál a vassal pl, úgy hogy elég ha csak néha van a vízben. CO2 nélküli akváriumba, kevés növénnyel az adag is nagyon soknak tűnik. Ha csak homok és nincs más talaj akkor valami kapszulát a gyökerek közé beszúrnék - de olyant amiben van nitrogén is (pl tropica).
3200 lumenes led az hány watt?
Az a csapvíz elég kemény, annyira nem szeretik a növények. Az is lehet az egyik ok.
[ Szerkesztve ]
-
Kristof93
senior tag
A nitrát tesztek nem valami pontosak, a csepegtetős sem. [link]
-
Kristof93
senior tag
válasz Tomocso #36165 üzenetére
Valami porózus törmelék, pl lávakő utána talaj (én tropica talajt használok, de lehet tóba való is), végül aquasoil vagy homok, vagy leginkább mind a kettő. Így lehet hosszú távon fenntartani a teljes nitrogén ciklust és a növények sem fognak kifogyni a tápanyagból.
Vegyszerrel nem változtatnám a vizet, ha lágyabb kell akkor szűrőt kell használni, ahogy írták.
[ Szerkesztve ]
-
Kristof93
senior tag
válasz Tomocso #36172 üzenetére
Szerintem először a nitrátot rendezd el, ha igaz amit mond a teszt akkor nagyon magas. Algát okoz, a halaknak is rossz. 20 fölé nem jó, hogy menjen, de co2 nélkül szerintem jobb ha 1ppm alatt van.
Működnek ezek az egyszerű RO szűrők. ~10-20ppm-re tudják csökkenteni, ha kevesebb kell (pl párolgást pótolni) akkor kell egy DI utószűrő is, de az később is rá lehet tenni.
-
Kristof93
senior tag
-
Kristof93
senior tag
Szerintem abból lehet baj, hogy túl gyorsan folyik a víz a halaknak, főleg ha valami tóban élő fajtád is van.
-
Kristof93
senior tag
válasz tomszli11 #36252 üzenetére
Márna biztos hogy nem fér el benne. 1db betta / 2-3 sparkling gourami / ~8-12 chilli/axelrodi rasbora, esetleg galaxy rasbora szerintem elmegy, persze nem mind egyszerre. Ezek elég kényes halak tudnak lenni, vigyázni kell a paraméterekre és legyen úszó vagy víz fölötti növény. Sajnos magyarul nem tudom a nevüket.
+ még lehet csigát és rákot tenni melléjük. -
Kristof93
senior tag
Kicsit tévhit az, hogy bejáratott szűrővel nem lesz ammónia/nitrit emelkedés egy új akváriummal. Az elsősorban onnan jön, hogy az új talaj tápanyagot enged magából, a fa elkezd lebomlani, a növények is részlegesen elhalnak amíg hozzászoknak az új környezethez. Át lehet egyből tenni a halakat, főleg molly-t, de 1-2 naponta kell tesztelni a vizet.
Külső szűrő szerintem minden ismert gyártótól jó. Oase-be lehet melegítőt tenni.
A tetőket én nem szeretem, mind csúfok az üvegen kívül. Ha nem ugrálós hal akkor nem muszáj tenni. Fényből legyen legalább 30w ha növényeket is szeretnél. Én ezt használom, a pont fényforrások csillámló hatást keltenek. https://www.amazon.co.uk/Lominie-Aquarium-Light-Gooseneck-Freshwater/dp/B0CBJH1Z4R/
-
Kristof93
senior tag
Az elég fontos, hogy legyen víz mozgás, főleg nagyobb akváriumban - oxigén, tápanyag eloszlás, de magát a szűrőt teljesen le lehet cserélni növényekre. Persze nagyon sok növényre, a víz alatt és fölött is.
-
Kristof93
senior tag
válasz sicc_innen #36276 üzenetére
Növessz úszó és házinövényt, azok a levegőből jutnak hozzá co2-hoz, úgyhogy gyorsabban nőnek mint az alga és elfogyasztják a vízből a tápanyagot. Ezeknek valamennyi fény is fog kelleni.
A szűrő nem csökkenti a nitrátot ha csak nem használsz valami kémiai elnyelőt amit kell cserélgetni.
-
Kristof93
senior tag
RO szűrőhöz ajánlott egy nagy nyomású pumpa, sokkal jobban működik úgy. Külön is lehet kapni és elég egyszerű felszerelni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest