Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-01-31 18:13:51

LOGOUT.hu

Gyakori kérdések, téma összefoglaló és alkalmazás ajánló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40001) Parson válasza aszti75 (#40000) üzenetére


Parson
addikt

Jó döntés volt, szvsz. Vegyél inkább egy jó gépet, amit csak használsz és kisimulnak a ráncaid egyből… ezt meg felejtsd el. :)

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40002) titi12 válasza aszti75 (#40000) üzenetére


titi12
tag

Előtte szétszeded? :)

(#40003) aszti75 válasza titi12 (#40002) üzenetére


aszti75
senior tag

Dehogy szedtem szét.Gondolom aki eladta,bele sem ment volna abba,hogy szét szedjem. Ugye fogalmam sem volt arról,hogy az ilyesfajta bootnak ezek a következményei. Ezért is írtam,azt amit,hogy legközelebb körbe járom a témát. Most első leckenek jó volt. Ebből tanultam valamit.

@Parson: +1

[ Szerkesztve ]

(#40009) NGA válasza aszti75 (#39987) üzenetére


NGA
addikt

Én szóltam :-) Én örülök, hogy eladtam az enyémet. Vettem helyette egy Fujitsu Lifebook U728-at, és minden heppi :-)

(#40010) hibavissza


hibavissza
veterán

Létezik mód az OS által érzékelt VRR képfrissítési értékek korlátozására? Pl. nekem 48-144 Hz, de én azt szeretném, hogy 48-tól 120 Hz-ig menjen.

(#40011) Chereiose


Chereiose
addikt

Sziasztok!

Az új iMac-ből mennyire ajánlott a jobbik modellt venni? Ugye erősebb ha jól tudom a GPU benne, illetve elvileg a hűtése is jobb, bár azt nem tudom miért, mint a simának, illetve van gigabites ethernet port és +2 usb port is, valamint a billentyűzeten touch ID. Nekem ezek alapján az alap modell is elég lenne, de kíváncsi lennék a véleményetekre, pro kontra. Az erősebb hardvert úgy sem használnám ki, a gigabites ethernet letöltéseknél jól jönne, de alapjáraton megvagyok wifin, max veszek egy erősebb routert, a hűtést meg nem tudom mennyire lehet észrevenni, gondolom hangja amúgy sincs. Mondjuk ennyi pénzért eleve kérdés, hogy az a 8 giga ram és 256GB SSD mire vagy meddig elég.

(#40012) titi12 válasza Chereiose (#40011) üzenetére


titi12
tag

8/256-ost biztosan nem vennék, inkább egy használt 16/512-est.

(#40013) Erwinke


Erwinke
aktív tag

Üdv!

Asus prime b350m-a ba beletehetem a R7 5800x3D-t nem fog elégni?
4070el raknám össze, meg ilyen tápom van.

Köszönöm! :R

(#40014) Erwinke válasza Erwinke (#40013) üzenetére


Erwinke
aktív tag

Bocsi, töröljétek rossz topicra kattintottam.

(#40015) Chereiose válasza titi12 (#40012) üzenetére


Chereiose
addikt

Hát olyat mondjuk még nem nagyon láttam használtan, bár alapfelhasználásra elég a 8GB is, mondjuk más kérdés, hogy a windowsos PC-be is már 16 gigát raktam :D

(#40016) cigam válasza titi12 (#40012) üzenetére


cigam
félisten

Ez erősen egyén függő. Nálam a 256GB is kong az ürességtől. Minden a NAS-on, ill. a felhőben van.

Bár nekem is 16GB RAM van benne, jó, ha a felét használja.

Chereiose
Azért a "nagyobbik" iMac többféle színben kapható, és a Gigabit sem hátrány. Ugyanakkor a 8magos indulóárából kapsz egy 7magosat 16GB RAM-al és 256GB SSD-vel. (Nekem ez így elfogadható kompromisszumnak tűnik)
Azt, hogy mire hogyan használod, neked kell tudni. Pl. A mostani használati szokásaidat figyelembe véve az elkövetkező 4-5 évben elé lesz 256GB?
Az meg hogy ki tudsz-e köhögni 16GB-ra +100k-t, neked kell tudni. Hosszútávon jó befektetés.
És még ott van az Applecare. Erősen ajánlott. Nem hallani tömeges pusztulásról, de mivel minden integrált...

Én bízom abban, hogy a mostani eventen, az iPhone-ok után lesz egy "one more thing".

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40017) titi12 válasza Chereiose (#40015) üzenetére


titi12
tag

Ha a 24"-os M1 iMac-ről beszélünk, itt a Hardveraprón is van kettő.

[ Szerkesztve ]

(#40018) devil-k válasza Chereiose (#40015) üzenetére


devil-k
nagyúr

Ne hasonlítsd össze a PC RAM-ot a MAC RAM-jával. Amíg a PC 32 GB-tal is elhasal, a 8 GB-os RAM a MAC-Ben vígan teszi a dolgát.

- mozi bolondéria -

(#40019) -Skylake- válasza devil-k (#40018) üzenetére


-Skylake-
addikt

abszolut, hiszen a chrome latja hogy macen fut es egybol mondja is hogy dikk a csavo macet vett, az nagyon meno, akkor neki most 1/4 annyi rambol betoltom ugyan azt a facebook.com-ot, proli wineseknek meg szoporoller, vettek volna macet ok is, nekik majd megtekerem jol mind a 32gigat ugy hogy 1kB se maradjon uresen.

ha maskor felmerul hasonlo kerdes mindenkepp teged kereslek majd, kristalytisztan latszik ebbol a hszbol hogy nagyon otthon vagy a temaban, meresek, grafikonok, tesztek, nincs mibe belekotni. aztmondod trust me bro es en bizok is.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#40020) titi12 válasza cigam (#40016) üzenetére


titi12
tag

…vagyis van tárolni való anyagod, csak kénytelen vagy "kiszervezni" :)
Bármikor keletkezhet igény a több memóriára és tárhelyre a bővíthetetlen gép mellett is (szokások, munka, hobbi miatt), a tárhely még csak-csak megoldható…
Én ezt az Apple-árazást óriási lehúzásnak tartom, a 8/256-os konfigurációkat pedig nevetségesnek.

(#40021) devil-k válasza -Skylake- (#40019) üzenetére


devil-k
nagyúr

Felesleges ilyen baromként viselkedni korán reggel.

[ Szerkesztve ]

- mozi bolondéria -

(#40022) titi12 válasza -Skylake- (#40019) üzenetére


titi12
tag

(Stimmt!) :)
Néhány év alatt hogy megváltoztak a vélemények, ugye? A bővíthető gépeket fillérekért jól telepakoltuk, most pedig "8 GB mindenre elég".

[ Szerkesztve ]

(#40023) Ear001 válasza -Skylake- (#40019) üzenetére


Ear001
addikt

Mutatnál memóriahasználati diagrammot, amin rendszeresen elfogy a 8GB bőngésző használattól?

(#40024) titi12 válasza Ear001 (#40023) üzenetére


titi12
tag

Mást nem is használunk, csak böngészőt. :)

(#40025) -Skylake- válasza Ear001 (#40023) üzenetére


-Skylake-
addikt

SENKI nem mondott ilyet. annyit mondtam, hogy ha winen valamivel lezabaltatsz 32gb ramot, az le akar majd zabalni ennyit macen is abbol a 8bol amid van...

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#40026) Ear001 válasza -Skylake- (#40025) üzenetére


Ear001
addikt

Én pedig azt kértem, mutass már erre példát egy böngészőnél, hiszen köztudott dolog, hogy egész más a két rendszer memóriakezelése.

(#40027) Hooper


Hooper
őstag

SziasztoK!

Videivágásra, color gradeingre (davinci resolve studio - 4k 50/100p 10bit) szerintetek egy costum m2max studio
(Apple M2 Max chip 12 magos CPU‑val, 38 magos GPU‑val és 16 magos Neural Engine‑nel
- 64 GB egyesített memória - 1 TB-os SSD-tároló)
vagy a "régi" M1 ultra studio alap modell ami hosszabb távon ajánlott?
Most azt látom h már az "elején" egész jo lett az m2 - persze nem hozott akkura ugrást, de nem tudom ezt frissítéssel / programok optimalizálásával jobbra tudják e hozni mint a m1 szériát, vagy lehet nem is érdekük..

[ Szerkesztve ]

(#40028) Parson válasza titi12 (#40020) üzenetére


Parson
addikt

'…vagyis van tárolni való anyagod, csak kénytelen vagy "kiszervezni" '

Forditva ülsz a lovon. Vagy máshogy szólva kevered az okot az okozattal. :)
A NAS nem egy kényszermegoldás (bár nálad lehet hogy az lenne, ha csak egyetlen eszközben tudsz gondolkozni), hanem egy olyan központi tárhelymegoldás, ami sokkal több lehetöséget ad, mintsem szimpla külsö adattárolás kényszerüségböl. Tehát ez az intelligensebb usereknek egy olyan megoldás, amely okán az eszközeiket (nem csak egyetlen mac-et) szimplán terminal-ként tudják használni, elérve az adatokat központilag (+extra szolgáltatások sora, amit most nem részletezek inkább).

Tehát nem a tárolás kiszervezése a kényszer, hanem a kiszervezett tárolás ad megannyi extra új lehetöséget, lásd pl financiális oldalról olcsóbb mac - mivel fölösleges extra tárhellyel böviteni azt + más eszközeid is elérik 24/7-ben ugyanazokat az adatokat.

Remélem így érthetöbb volt, és könnyebb megérteni a NAS elönyét ebböl a szempontból. :)

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40029) titi12 válasza Parson (#40028) üzenetére


titi12
tag

Frappáns magyarázat arra, hogyan kell megspórolni százezret mindössze 256 GB-nyi tárhely hiányáért cserébe, amit másra költhetek.

(#40030) Parson válasza titi12 (#40029) üzenetére


Parson
addikt

Te menthetetlen vagy :DDD
Nyugodtan tárolj mindent duplikálva minden eszközödön. :C

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40031) cigam válasza titi12 (#40029) üzenetére


cigam
félisten

Parson-nál a megoldás.
Mégis mit tároljak rajt? Miért nevezed hiánynak, ha nem is hiányzik?! Azért vegyek 512GB-os verziót, hogy még jobban kongjon az ürességtől?
Így is rajta van a teljes iCloud (fotók, doksik,könyvek...). Zenére ott az Apple music, a videókra ott a több mint 100 kábeltv csatorna, az HBO, a Skyshowtime,... ncore-ról már régen kicsuktak mert hónapok óta feléjük se néztem.
Viszont a TM a NAS-ra ment, arra mentem le időnként a Home mappámat(tudom ott van az a TM-ben is, de így fájl szinten hozzáférek más op.rendszerek alól is ha a végszükség úgy hozza). Van pár rádiós emlék a korábbi munkahelyemről, a bedigitalizált hanglemezek, DVD-k, a torrenten Linux lemezképeket, és LibreOffice-t seedelek.
És nekem ez így jó. Ne magadból indulj ki!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40032) titi12 válasza cigam (#40031) üzenetére


titi12
tag

"Ne magadból indulj ki!" – én is ezt mondom.
Manapság nem kéne garasoskodni ennyi tárhellyel vagy annyi memóriával.

(#40033) titi12 válasza Parson (#40030) üzenetére


titi12
tag

Neked tetszhet az árazás, nekem nem. Combodrive-effektus.

(#40034) Parson válasza titi12 (#40033) üzenetére


Parson
addikt

Ha nem tetszik az árazás, akkor kezit csókolom, pénztárcaproblémád van, nem pedig technikai. Mi főként technikai oldalról megközelítve feleslegnek látjuk az extra tárhelyet ha NAS van (melynek csak vonzata a kevesebb kiadás is, de inkább a központi tárhely funkció). Ezzel szemben te most előreveszed az anyagi problémát. Nincs rá lóvé, nem veszed meg és kész. Ha van, és a te munkádhoz elengedhetetlen a lokálisan nagyobb tárhely, akkor meg fogd fel befektetésnek, ami visszatermeli a pénzed idővel anélkül, hogy beleőszülnél a számodra kényelmetlen megoldásokba. Lásd a világot pozitívabban kicsit. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40035) Syl válasza cigam (#40031) üzenetére


Syl
nagyúr

A home mappádat mivel mented? Mert ugye a TM alapból olyat tojik a NAS-ra, amit csak Mac tud értelmezni, más rendszer nem.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#40036) -Skylake- válasza titi12 (#40032) üzenetére


-Skylake-
addikt

erdekes logikad van, garasoskodasnak jellemzed mikor valaki nem lokalis tarolot vesz +100k-ert hanem NASt + 200-300-400-500k-ert... marmint erted ugye, hogy a NAS a magasan dragabb megoldas? ugye ? :U

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#40037) titi12 válasza Parson (#40034) üzenetére


titi12
tag

Nem pénztárcaprobléma, hanem "8 GB RAM = 100.000 és 256 GB tárhely = 100.000"-probléma.
Az M2 mini 8/256-os 300.000, a 16/512-es 500.000, így extrém logikátlansággal a 0/0-ás gép ára 100.000 lenne, ez számomra nagyon aránytalan.
Ennyiért 4 TB M.2-est lehet venni, vagy 2 TB-ot ThB-házzal, NAS-sal való szüttyögés helyett.

(#40038) Parson válasza titi12 (#40037) üzenetére


Parson
addikt

Most magyaráztad el újfent, miért pénztárcaprobléma (számodra). Mindenki látja, csak te nem.
Nekem 8, h mit veszel, vagy épp nem veszel, csak a logikátlanságod cséplése zavaró itt, lám egyre többeknek.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40039) titi12 válasza Parson (#40038) üzenetére


titi12
tag

Jól van, lovagolj csak rajta.
Ráadásul a 256-os tároló fele olyan gyors, mint az 512-es, de ezt a NAS mellett nem fogod észrevenni.

(#40040) devil-k válasza titi12 (#40039) üzenetére


devil-k
nagyúr

Észre sem veszed a “sebesség” eltérést…

- mozi bolondéria -

(#40041) titi12 válasza devil-k (#40040) üzenetére


titi12
tag

Igaz: minek is a gyorsabb? :)
Viszont ha esetleg több memóriára lenne szükséged, meg vagy lőve.
A 16/512-es gépnek kellene alapnak lenni, a kisebb mehet a bemutatóterembe.

[ Szerkesztve ]

(#40042) Parson válasza titi12 (#40041) üzenetére


Parson
addikt

Már le lett írva: akkor vedd a nagyobb gépet és probléma megoldva. Te lovagolsz ezen a számodra fontos problémán, mi csak reflektálunk rá.

'A 16/512-es gépnek kellene alapnak lenni, a kisebb mehet a bemutatóterembe.'

Ezt hiába harsogod itt, ettöl még az apple nem változtat a palettán. Javaslom, írj Tim COOK-nak, hátha hallgat rád. Komolyan. (Ha ennyire meg vagy gyözödve róla.) :D

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40043) hibavissza válasza titi12 (#40041) üzenetére


hibavissza
veterán

Nem értem a problémád. Alap M1-es gépet használok. A Panasonic S5-ből kieső videókat fotókat minden gond nélkül szerkesztem ACR, Ps, DR szoftverekkel. Ami gond felmerül az mind szoftveres, nem a hardver gyenge, mivel idővel javítják.
Annyi a trükk, hogy rá van akasztva 4 tera PCIE SSD a TB3 portra és azon fut a cache+minden. Így a 256 belső SSD kb. 40%-a van használatban. Engem egyáltalán nem hatna meg az a plusz 256 GB. Akkor is rá lenne akasztva a 4 tera SSD.

Utólag kiderült, hogy az M1-es minin ki van herélve a TB3 port és fele sávszélt tud. Leteszteltem és párhuzamosan használtam a belső SSD-t a külsővel. Valós felhasználásban nem veszed észre, hogy 2400 MBps vagy 1300 MBps.

Aki pedig annyira pro az nyilván nem az alapgépet veszi, mert úgy is megtermeli az árát.

Tehát a 256 GB önmagába nem probléma, inkább csak szánalmas és az Apple ostobaságának bizonyítéka. Ez a 256 többet ront a renoméján mint ami elköltene a plusz 256 GB-ra gépenként. Tele van a cég vén, befeszült idiótákkal. Ettől még a termék alapvetően jó és mindenre használható amit egy ÁTLAG user használni szokott. Nem a technikai adatlapokon lévő számokat kell mantrázni, hanem használni kell a gépet. Arra tervezték.

[ Szerkesztve ]

(#40044) Czo


Czo
őstag

Nekem, most 512-es az MBP, iden cserelek (ahogy jon az M3), abban mar 2 TB lesz. Miert? Mert nem jo a szoftver. A felhasznalasom, kb semmit sem valtozott a gep vasarlasa ota (*** 2018). Akkor azert lett 512 GB, az alap 128 GB helyett, mert a gep, amirol "upgradeltem", abban 256 volt es 20-30 GB volt uresen. Az upgrade utan 200-300 GB volt az ures helyem, ami idokozben elkopott. Nyilvan ez ujabb 5 ev history, ami folyamatosan hizik.

A ~/Library/Developer mappaban az Xcode mindig megeszi a helyet, ez akar 100-120GB is lehet, nekem kell takaritani utana (regi, mar nem kello iOS verziokbol ittmaradt dolgok). Hiaba van bekapcsolva a Messages in the Cloud, 45 GB az iMessage historym, amibol nem akarok torolni, igy viszont a gep ragaszkodik ahhoz, hogy ezt offline tarolja (a telefon is). Be van kapcsolva az iCloud Photo Library is, az is, hogy optimizalja a tarhelyet, de ez is allando jelleggel 20-100 GB tarhelyet foglal. Plussz, valamilyen oknal fogva, a megosztott albumokat mindenkeppen itt tartja nalam, offline. Az offline tarolast nem tudom torolni, csak ha torlom a megosztast. Kulso diszkre nem teheted at az Photo Libraryt, ha az a rendszer library, ugyonigy, az iMessage history se mehet kulsore (pl az iPhoneon is elfoglal a full felhos iCloud Photo Library 12 GB-t (100ezer elem thumbnailje gondolom), a Messages meg 29 GB-t, ezzel kb szinte be is telne egy 64 GB-s telefon :D..., dehat ugye, ezek, ott, nem tudnak programozni).

Azt is ertem, hogy van nekunk olyan, hogy purgeable space (ezt de jo lenne kikapcsolni...), de sok esetben ez sem mukodik elegge jol, mert lassan jon ra, hogy torolnie kell, pl. ha le kell rantanom egy 100 GB-s imaget, amihez lenne eleg hely, ha lepucol minden purgeablet, akkor 2-3x el kell inditani a masolast, mire kitakaritja es felfer minden.

Szoval, a kenyelem azt diktalja, hogy most 2 TB storage legyen az uj gepben.

***: 2018-ban meg kulon volt egy iMacem (1TB storage) es egy MBP-m (256 GB storage), ezt egyesitettem 1 uj MBP-ben (512GB storage).

(#40045) titi12 válasza hibavissza (#40043) üzenetére


titi12
tag

Az utolsó bekezdésed tartalmáról beszélek én is (de nem ostobaság, hanem lehúzás okán), sajnos ez másoknak másképp jön le.
Nem kétlem, hogy a rendszer megoldja 8 GB-tal is (a mindent), de többel könnyebb lenne, hiszen valójában filléres dolgokról van szó.

(#40046) Parson válasza titi12 (#40045) üzenetére


Parson
addikt

'de nem ostobaság, hanem lehúzás okán'

Tehát pénztárcaprobléma. Ez persze érthetö vhol magyarországi vonatkozásban (nyugaton sem szórja az értelmes ember fölöslegesen a pénzét, de tény, hogy Magyarországon ez érzékenyebb téma, de ez evidens kell, h legyen), de ettöl az ismételt nyafogástól ez még nem változik. Mérlegelj és válaszd azt ami megfelel az elvárásaidnak. Kismilliószor el lett mondva itt, hogy minöségi termékért (na most ebbe is bele lehet kötni, h kinek mi a minöség, bár ez elég objektiv téma tud lenni) elkérik a pénzt. Ez van. Mindenki el tudja dönteni, mi fér bele neki. Ha meg nem fér bele, akkor kompromisszumkész megoldást kell hoznod. Viszont ez a filózás, hogy mi lenne, ha... nem fog elörevinni, mivel csak az van, ami van. Max arról érdemes filózni, hogy mi jöhet ki az új generációban, ha türelmes vagy kivársz, ha nem, akkor meg változatlanul az van ami van.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40047) titi12 válasza Parson (#40046) üzenetére


titi12
tag

Beakadt a lemez? (Bocs.)

(#40048) hibavissza válasza titi12 (#40045) üzenetére


hibavissza
veterán

De miért lehúzás? Egy átlag felhasználónak miért nem elég 256 GB rendszer memória?
Ha komolyabb szoftvereket használsz, nagy tárhelyigénnyel akkor vegyél drágábbat vagy vegyél PC-t. Miért húz le az Apple? Nem kötelező megvenned a 256 GB-os termékét, nem titkolja, hogy 256 GB van bene. Hol a lehúzás?

Még egyszer, szerintem is az 1TB lenne ma a minimum, de ez nem több egy vágynál. Valamint ne felejtsük el, hogy az Apple nem a legteszkósabb SSD lapkákat forrasztja fel, tehát nem érdemes abból kiindulni, hogy az Árukeresőn ennyiből hány terát veszel.....

[ Szerkesztve ]

(#40049) titi12 válasza hibavissza (#40048) üzenetére


titi12
tag

(Nem memória, hanem tárhely.)
Ugye, az Apple mindig is a legek legje volt (és az is marad)?
A régebbi minik bővíthetők voltak mindkét tekintetben, a '14-esek memóriával nem, a '18-asok tárhellyel nem, az M-esek meg semmivel sem. Ezt vissszalépésnek tartom, az előre eldöntendő, alaptól eltérő konfigurációk felárát pedig lehúzásnak.
Ne teszkóslapkázzunk, ez ferdítés.

(#40050) hibavissza válasza titi12 (#40049) üzenetére


hibavissza
veterán

Tárhely és memória. Valahonnan onnan indultál, hogy miért nem 16/512 az alap. Ami amúgy teljesen jogos elvárás.
Nem jó a fogalom amit használsz. A lehúzás átverés és itt nincs semmi átverés.
Te drágállod ennyiért. Ez egy tök jó érv, ha odarakod mellé, hogy mihez képest. Mert az, hogy személy szerint neked mi drága teljesen irreleváns. Szerintem kimondottan olcsó. Mikor vettem ez a teljesítmény itt volt a legolcsóbban elérhető. Abban az időben egy 3060-as kártya önmagában 300 ezer fölött volt én pedig megkaptam - az általam használt alkalmazásokra vetítve - egy i7+3060 teljesítményét ennyiért, töredék fogyasztással, zajjal és mérettel.

Számomra értelmezhetetlen a lehúzás jelződ.

Nézd meg az új Airt. Ott már lehet hümmögni a 256 miatt 2023-ban ennyi pénzért, de ha kell a valós hordozhatóság, ennyiért nem kapsz hasonlót.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.