Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-01-31 18:13:51

LOGOUT.hu

Gyakori kérdések, téma összefoglaló és alkalmazás ajánló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39901) aszti75 válasza NGA (#39900) üzenetére


aszti75
senior tag

Elviekben fel lehet rá tenni a Catalinát.Majd meg is probálom,de előbb kell szereznem egy külső merevlemezt.Nem akarom a benne lévőt újra rakni,ha nem sikerülne mégsem a telepítés,vagy gond lenne magával a rendszerrel telepítés után.
Mondjuk az office az kéne,bár még nem probáltam.
Én is szeretem magam "kínozni" :DDD

(#39902) NGA válasza aszti75 (#39901) üzenetére


NGA
addikt

Azthiszem csak a Big Sur és utániak azok, amiket az office támogat. USB 2-vel külső merevlemezzel szenvedés lesz bármi. Még az SSD is lassú külső adathordozón. Kipróbáltam mindent. Egy megoldás volt, az ODD helyére lett berakva az SSD.

(#39903) cigam válasza NGA (#39902) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem olyan vészes, a 2008-as iMac-em USB2 HDD-vel egész elviselhető tempójú(ha már bebootolt :P ), igaz már nem sok mindenre tudom használni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39904) NGA válasza cigam (#39903) üzenetére


NGA
addikt

Az 1998-asom is elég fürge akkor már, ha bebútolt :-)

(#39905) aszti75 válasza NGA (#39902) üzenetére


aszti75
senior tag

Meg merem kockáztatni,hogy az iMac van olyan gyors,mint a gyerenek a notebookja windows 10-zel+SSD-vel.Igaz,az sem mai gyerek 4GB rammal+4 maggal.Inkább a támogatás nem léte aggaszt az iMac-en,meg az,hogy nincs alma logom mikor bootol,de majd valahogy ki küszöbölöm. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#39906) aszti75


aszti75
senior tag

Nálam megy az Office. :DDD

(#39907) Czo válasza aszti75 (#39906) üzenetére


Czo
őstag

Az aktualis Office verzionak, a current macos + 2 elozo verzio a limitje. Ez jelenleg a Ventura, Monterey, Big Sur. Osztol pedig a Big Sur is kiesik.

(#39908) aszti75 válasza Czo (#39907) üzenetére


aszti75
senior tag

Akkor marad a nem aktuális Office.Nem létszükséglet a legújabb verzio.A cég vagy tizen éves verzot használ :U

(#39909) Czo válasza aszti75 (#39908) üzenetére


Czo
őstag

Az O365 subscription ad liszenszt visszafele? Mintha az onnan letoltheto, telepito valtozatot mar nem tudnad felrakni. Gondolom, ha meg regen felraktad, akkor megallt a frissulese.

Cegkent ugye konnyu rendes offline telepitot szerezni, de a klasszikus dobozos verzionak az arulasat abbahagytak valamikor a 2016-os idejen.

(#39910) NGA válasza aszti75 (#39905) üzenetére


NGA
addikt

4 giga ram a win-nek meg a mac-nak is kevés.

Office: A suli miatt a gyereknek jogtiszta az office, és az oktatási oldalról csak a legújabbat lehet letölteni. De bármire bármit fel lehet hekkelni, csak idő kell hozzá.
Nekem elegem lett belőle, így eladtam, most sokkal nyugodtabb vagyok, nem idegesít az, hogy mi nem megy éppen.

[ Szerkesztve ]

(#39911) aszti75 válasza Czo (#39909) üzenetére


aszti75
senior tag

Nem éppen tiszta amit telepítettem :K Valoban nem frissül.Telepítés után kifejezetten ajánlották a frissítés tiltását.Az én munkaköröm ellátásához csak egyszerü nyomtatványok kellenek.Ezen fájlok simán szerkeszthetőek,nyithatoak,nyomtathatoak.Egyszerü jelenléti ívek,nyomtatványok,jegyzőkönyvek,stb.

@NGA: A gyereknek Robloxra,vidora elég a 4Gb a windowson.iMac-be pedig majd bővítek.
Én szeretek ilyenekkel "szorakozni".Sokáig bírom idegekkel.Aztán,ha szakad a cérna,akkor megy a szekrénybe vagy eladom a fenébe :DDD
Amit még észre vettem,hogy a Mail sem megy.Nem lehet fiokot felvenni :((

[ Szerkesztve ]

(#39912) Czo válasza aszti75 (#39911) üzenetére


Czo
őstag

Marmint, 10.13 alatt? Melyik resze nem megy? Sima IMAP fiok, vagy valami egyeb szolgaltato, akihez kellene pl. frisebb tamogatas?

(#39913) aszti75 válasza Czo (#39912) üzenetére


aszti75
senior tag

Se Gmail,se Outlook fiókot nem tudok hozzá adni. Outlookos az ios fiókom is,de az sincs benne.

[ Szerkesztve ]

(#39914) NGA válasza aszti75 (#39911) üzenetére


NGA
addikt

igen, a mail sem megy, igy felraktam az outlook-ot, azzal lehetett fiókot felvenni.

Czo: nem lehet gmail fiókot berakni.

(#39915) Czo válasza NGA (#39914) üzenetére


Czo
őstag

Mindkettotok: A "klasszikus" IMAP megy, hozza is lehet adni, most probaltam ki. Itt akkor lesz problema, ha a mail serverek kotelezove teszik a TLS 1.3-at, mert azt nem tamogatja meg a 10.13. A tobbi, "felhos" dolog pedig, igenyli, hogy a kliens lekovesse a szolgaltato valtozasait. Regen volt 2017, igy az Apple Mail ebben a "versenyben" lemaradt. A tobbi kliens pedig addig mukodik, amig az o tamogatasi szintjuk is el nem avul.

(#39916) aszti75 válasza Czo (#39915) üzenetére


aszti75
senior tag

Ez meg megoldható. Amire inkább kiváncsi vagyok,az az,hogy bekapcsolásakor csak fekete képernyő van. Hang az van mindjárt ahogy indul. Aztán kb 1 perc után beadja a fehér hátteret az alma logóval,majd a bejelentkezési ablakot. Ez normális jelenség?
Illetve USB-ről való bootolaskor hiába nyomom a option gombot a leírtak szerint,nem történik semmi,csak fekete képernyő.
Mi lehet a gond?
Most teljesen új rendszert telepítek egy külső hdd-re Kiváncsi leszek,ha arról bootol,akkor is olyan lesz-e,mint a fentebb említett bootolas.

[ Szerkesztve ]

(#39917) Czo válasza aszti75 (#39916) üzenetére


Czo
őstag

Hajajj. Tuti, hogy eredeti a videokartya? Amit irsz, az erosen hajaz arra a jelensegre, amikor olyan videokartya van a gepben, ami nem tartalmaz az EEPROM-ban EFI-UGA drivert. (pl. PC-s notebookba valo kartya).

Ilyenkor, amig nem toltodik be az OS videodrivere, addig nincs kep.

(#39918) aszti75 válasza Czo (#39917) üzenetére


aszti75
senior tag

Ez egy iMac 11.2.Tudtom szerint ebben nem cserélhető a videokártya.

(#39919) Czo válasza aszti75 (#39918) üzenetére


Czo
őstag

A 2007, 2008, 2009, 2010 es 2011-es modellekben szabvanyos MXM csatlakozos videokartya van. A VGA-ra pakolt firmwaretol, vagy az OS-re telepitett hackektol fugg, hogy megy-e a fenyero allitas, van-e boot screen, mukodnek-e a monitorkimenetek, ha mukodnek a kimenetek, akkor azok milyen "szolgaltatast" tudnak adni.

Pl GPU halal utan lehet berakni "masfajta" kartyat, csak el kell fogadni a felhasznaloi elmeny seruleset. Ezert nem tartom jo otletnek a patkolt/takolt/updatelt gepek eladasat. Mert az ujdonsult vasarlo pofontol-pofonba szalad, amig kb megtanulja a dolgokat.

Szerk: typo fix.

[ Szerkesztve ]

(#39920) aszti75 válasza Czo (#39919) üzenetére


aszti75
senior tag

Az info szerint egy ATI Radeon HD 4670 van benne.Gondolod,hogy lehet valami hack az OS-en?Egyébként megy a fényerő állítás.Monitor kimenetet még nem pobáltam.
Köszi az eddigi segítséget :R

[ Szerkesztve ]

(#39921) Czo válasza aszti75 (#39920) üzenetére


Czo
őstag

Milyen verziokat es infokat ir ki a System Profiler a grafkartyanal? Alma menu, alt megnyom, es az 'About this Mac' menupont 'System Profiler' menupontra valtozik. Nem tudom, hogy hogyan hivjak magyarul, mert soha nem lattam magyarul. Ha lescreenshotolod (cmd+shift+4, majd egerrel kijelolod, felteve, hogy ez nincs kikapcsolva), majd feltoltod ide, akkor google alapjan le lehet vadaszni, hogy a latott szamok Apple kartyara, vagy aftermarket kartyara utalnak.

A 'typo' a nyomdahiba, ezt javitottam szerkesztesnel, mert az MXM-et elirtam.

(#39922) aszti75 válasza Czo (#39921) üzenetére


aszti75
senior tag

Nem tudom,hogy esetleg van-e friss kext a kártyához Sierrara.

[ Szerkesztve ]

(#39923) Czo válasza aszti75 (#39922) üzenetére


Czo
őstag

Ez pedig teljesen jonak tunik. Erdekes. Az ALT-nak mennie kellene.

(#39924) aszti75 válasza Czo (#39923) üzenetére


aszti75
senior tag

Pedig semmi.Be ragad a fekete képernyőn és nem történik semmi.Közel 20 percet vártam nemrég,mert én kis naív azt gondoltam,hogy mivel 32 gb-os usb-n van az installer,idő kell neki,hogy be töltsön.De nem történt semmi.Gondoltam,nem jol csináltam a telepítőt.Ezért be tettem a Sierrát(Mac-el csináltam parancssorbol),de ott sem történt semmi.Indítottam a Catalina-t az indítolemezek progibol,de ott sem tortént semmi.Majd indítottam a Sierrát az indíolemezek progibol és az valami nagy nehezen be is toltott.Viszont a cmd+R az működik.Persze az is úgy,hogy a hang után kb 10 mp-ig tartom a bill kombot.A gond az,hogy telepítőről valo indításkor nem látom,hogy mikor kéne el engedni a gombokat,mert csak fekete képernyő van.

[ Szerkesztve ]

(#39925) aszti75


aszti75
senior tag

Kicsit kutakodtam az elmúlt 2 napban.Frissítenem kellene az EFI firmware-t.Ez ugye frissítené a boot rom és az smc-t is. A gond ezzel csak annyi,hogy már nem támogatott az EFI frissítése a Sierra-rol.A Maverick alol lehetett frissíteni akkor.Kicsit bele túrtam a dolgokba,és terminálbol lehetne telepíteni,mivel a terminálbol valo telepítés nem ellenőrzi az aktuális OS-t.Ha valaki tudna nekem dobni egy terminál parancsot,amivel tudnám telepíteni a firmwaret,azt megköszönném.
A kibontott firmware helye az asztalon van.

Köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

(#39926) aszti75


aszti75
senior tag

Az előző hsz tárgytalan. :DDD

(#39927) tlac válasza aszti75 (#39926) üzenetére


tlac
nagyúr

akkor sose tudjuk meg mi volt a megoldás :D

(#39928) aszti75 válasza tlac (#39927) üzenetére


aszti75
senior tag

Nem frissített terminálból sem. Azt írta,hogy nincs szükség a frissítése. :DDD
Most egyenlőre kicsit pihentetem ezt a fekete képernyővel való bootolast. :D
Már az összes “baráti” találatot végig csináltam,de nem változott. Pedig meg a RAM -okat is egyenként próbáltam bootolásnál,mivel az is megfordult a fejembe,hogy lehet azzal van gond.

(#39929) Czo válasza aszti75 (#39924) üzenetére


Czo
őstag

Szerintem, ennel a gepnel valami patkolt firmware van valahol. Mert nem igy kellene viselkednie. Valami szerintem nem az eredeti benne. Az elozo gazdajat nem kerdezted, hogy mit patkolt a gepen?

(#39930) aszti75 válasza Czo (#39929) üzenetére


aszti75
senior tag

Az,akitől vettem,már Ő is így vette. Azt mondta. Egyébként már teljesen újra húztam az Apple-től letöltött High Sierra-val USB-ről Persze azt is csak az OS alól indított,indító lemez progival tudtam bootra bírni nagy nehezen. De ott is vagy 2-3 percig tok sötét vót a kijelző,mint mikor nincs bekapcsolva. Aztán 2-3 perc után bedobta a fehér hátteret az almával,alatta a csikkal. Annyira nem értek hozzá,de ilyenkor a Recovery particiót is újra húzza. Vagy annak van valami köze a bootolashoz? Arra gondolok,hogy lehet ott turkálnak bele valahogy,valamelyik fájlba.

[ Szerkesztve ]

(#39931) Czo válasza aszti75 (#39930) üzenetére


Czo
őstag

Ujrahuzza. PRAM resetet esetleg probaltal? Egyebkent, nala is ugyonezt csinalta? Teaht sokaig volt fekete?

[ Szerkesztve ]

(#39932) aszti75 válasza Czo (#39931) üzenetére


aszti75
senior tag

PRAM rezet is volt. Sőt! Tegnap meg a FileVault-ot is bekapcsoltam. Gondoltam,hátha ott van valami gond és újra kene be-ki kapcsolni. Jól meg is szívtam,mert utána nem tudott külső meghajtóról indulni és a sötét képernyőn nem jutott túl. Ugye kódot kellett volna írni hozzá,de nem tudtam. Hiába írtam be vakon kb 3 perc után és méter,nem csinált semmit. Pedig elviekben,ha csak a monitor nem menne,be kene vegye a kódot.
Lenyeg,hogy úgy tudtam észre teríteni,hogy RAM-ok ki és 3 újraindítás.
Egyebkent a helyreállítási menü (CMD+R) működik,de mint írtam,ott is kell a hang után vagy 2 perc sötét képernyővel,mire bedobja.
Csinálok egy videót és majd feltöltöm. A linket meg be illesztem.

[ Szerkesztve ]

(#39933) aszti75 válasza Czo (#39931) üzenetére


aszti75
senior tag

"Egyebkent, nala is ugyonezt csinalta?" Igen.Mondta is a srác,hogy ennyi gondja van.Azért is volt csak tizen pár ezer ft.Azon gondolkoztam,hogy itt HW probléma van,mert van egy 2006-os MacBookom és ott rögtön világos kék képernyővel indul,a bekapcsolo gomb lenyomása után.
Már azokon is túl vagyok,hogy ki húztam minden USB-s cuccot,csak a billentyűyetet nem.Cseréltem is billentyűzetet.Pobáltam is az eredetit.Működik is rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#39934) Czo válasza aszti75 (#39933) üzenetére


Czo
őstag

A HDD is gyari benne? Az optikai drive? Mukodik is?

(#39935) aszti75 válasza Czo (#39934) üzenetére


aszti75
senior tag

HDD: ST3500418AS Hogy gyári-e,azt nem tudom.Google szerint Seagate.A gyári az nem Hitachi? Az optikai működik,tegnap pobáltam.

[ Szerkesztve ]

(#39936) Czo válasza aszti75 (#39935) üzenetére


Czo
őstag

Az ebay szerint, van ilyenbol Apple-s, szoval akar lehet ez is gyari.

Valami akkor sem oke, ha nincs boot screened. Ezt igy latatlanban nem fogjuk tudni kideriteni.

(#39937) aszti75 válasza Czo (#39936) üzenetére


aszti75
senior tag

Na,majd holnap készítek videót.Talán abból kiindulva ki lehet deríteni valamit.

(#39938) aszti75 válasza Czo (#39936) üzenetére


aszti75
senior tag

Még ami (józan paraszti)eszembe jutott,bár nem vagyok hozza értő…
Ugye a boot az DOS folyamat.Ha igen akkor ott az EFI. Lehet ott turkáltak el valamit? Ha úgy nézzük,akkor a DOS mintha nem kapcsolna kijelzőt :F

[ Szerkesztve ]

(#39939) Czo válasza aszti75 (#39938) üzenetére


Czo
őstag

Ezt nem ertem.

Lehet, hogy az firmware is meg van piszkalva, de a verziok jok, szoval, azt megint nem hiszem.

Ami jeloenseged van, az olyan, mintha a VGA vagy a kijelzo nem lenne gyari. Tenyleg, a Graphics/Display -nekl megmutatod, hogy mit ir a profiler? Nincs radugva plussz monitor?

(#39940) aszti75 válasza Czo (#39939) üzenetére


aszti75
senior tag

Lehet,hogy valaki anno turkalt az EFI-Ben levő fajlban. Anno sokat sz@rakodtam én is mikor Hackintosh-t tettem PC-te. Tudom,hogy bele lehet nyúlni,pl a .plist fájlok szerkesztésével a bootba. Már,ha jól emlékszem. Lehet itt is valami hasonló volt :F

Már nem vagyok a gép előtt,de feljebb be tettem már a képernyő képet. Nincs másik monitor ra dugva. Nincs is kábelen egyenlőre hozza. Az volt a másik ötletem,hogy talán külső kijelzővel próbálom. Hátha azon van kép,de ugye kell vennem átalakított a Hdmi kábelhez.

[ Szerkesztve ]

(#39941) Czo válasza aszti75 (#39940) üzenetére


Czo
őstag

A felrakott kepeden nem a graphics/display resz latszik. Ott arra vagyok kivancsi, hogy fokijelzonek irja-e a kijelzojet.

(#39942) aszti75 válasza Czo (#39941) üzenetére


aszti75
senior tag

Bocs a minőségi jelölésért :DDD

(#39943) titi12 válasza aszti75 (#39942) üzenetére


titi12
tag

Próbáld meg a "verbose"-módú bootolást (bekapcsolás után Cmd+V), részletesen kiírja a folyamatot, vagy nézd meg ugyanezt a system.log-ban. Előfordul, hogy mindig file-rendszer ellenőrzés van, emiatt hosszú a boot.

(#39944) Czo válasza titi12 (#39943) üzenetére


Czo
őstag

A filerendszer ellenorzes a kernel betoltese utan van, akkor, mar kinn van az apple logo.

(#39945) aszti75


aszti75
senior tag

Video a bootolásrol...És bekap után meg is világítottam a kijelzőt,hátha kezd döglődni,de szerencsére nem hibás.Természetesen ugyan ez a kép van,ha indításkor lenyomom a optiont,hogy USB-ről bootoljak.Addig míg betölti a Recovery modot,addig oké,de ha 1x ne adj isten az sem jönne be és kéne az indítoválaszto akkor bajban lennék.

(#39946) Czo válasza aszti75 (#39945) üzenetére


Czo
őstag

Itt pedig, a teljes boot folyamat hianyzik. Tehat az ures szurke kep, a szurke kep alma logoval, a szurke kep alma logoval toltodo progressbarral. A VGA driver aktivalasa pedig, ezen progressbar kozben van, ezert lesz kb az elso dolog az, ami latszik.

Hat ez fura. Valami nem stimmel vele, valamit, valahol, valaki megpiszkalt.

(#39947) aszti75 válasza Czo (#39946) üzenetére


aszti75
senior tag

Az oké,hogy megpiszkálta,( törne le a keze)de hogy hozom helyre,fogalmam nincs :F

(#39948) Czo válasza aszti75 (#39947) üzenetére


Czo
őstag

Visszapiszkalod, ami meg lett piszkalva :D A legkonnyebb, ha megkeresed, hogy ki piszkalta meg, es megkerdezed. Azt mondod, az elozo tualj is igy vette, akkor talan az az elotti tulajt kellene megkeresni.

(#39949) aszti75 válasza Czo (#39948) üzenetére


aszti75
senior tag

Vagy éppen Ő piszkálta meg és azért adta el,mert azt hitte hamarosan befosik a gép.Nem tudom.Pedig már a merevlemezt is töröltem és úgy telepítettem újra.Elviekben,akkor mindet gyárira rak vissza.Kérdés,hogz a bootoláshz szükséges fájlok hol találhatoak.Recovery particion vagy valami rejtett particion.Nem ismerem úgy a rendszert.

(#39950) Czo válasza aszti75 (#39949) üzenetére


Czo
őstag

Ha vegigment a telepito es belsore telepitetted, akkor ujraraktad. pont. De ezt, mar irtam is.

A megjelenito mar azelott bekapcsolodik, hogy merevlemezrol elkezdene bootolni. Az OPTION gombos menu megjelenitese is azelott van, hogy a merevlemezrol bootolna. A probelema, ez elott van. Ezt tavolrol nem tudom/tudjuk neked kidebugolni.

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.